Aantal Engelse divisies in Duitsland van drie op vier NIEUWS Ned. Herv. Kerk gedagvaard PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onverwacht amendement van Churchill in Lagerhuis Kabinetsformateurs in een impasse door leden van Geref. Bond en Links Vrijzinnigen, Houdt dat in dc gaten... 't gaat om onze soldaten. Classicale vergaderingen te Goes en Middelburg Plannen voor coöperatieve melkafzet op Zuid-Beveland Legerpredlkaot bij Hoengsong gesneuveld Dierenbeschermers bijeen te Middelburg SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" lixifdkantoor: Goes, L. Vorststr. !(i, TeL 2438, bij geen gehoor voor a i.ertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1791 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DONDERDAG 15 EEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinpe; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsscn, Terneuzen; 11. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Dg O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. V iel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. VrijdagZon op 7.55 u., onder 17.54 u. Maan op 11.40 u., onder 5.16 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Febr.: Vlissingen: 9.34 u. 1.15 m., 22.25 u. 1.18 m. Terneuzen: 9.59 u. 1.37 m., 22.53 u. 1.40 m. Wemeidinge: 10.54 u. 1.07 m„ 23.51 u. 1.09 m. Zierikzee: 10.38 u. 0.88 m., 23.34 u. 0.90 m. „Engeland zal zjjn divisies lu Duitsland van drie tot vier uit breiden", zo heeft de Britse minister van Defensie, ShimveU, in het Lagerhuis verklaard. Er zullen twee nieuwe tankfabrieken geopend worden en nieuwe productievoorschriften voor straalvlieg tuigen worden uitgevaardigd. Er zal worden begonnen met de aflevering van het straalvliegtuig van het type Venom. Ook andere typen, die grote voordelen boven bestaande hadden, zouden spoedig geproduceerd worden. Met de productie van de straalbommen- werper van het type Canberra was men reeds begonnen. De mi nister vroeg het Lagerhuis om 4.700.000.000 pond voor de defen sie in de komende drie jaar. Het aantal gevechtsvliegtuigen zou aanzienlijk uitgebreid worden. De marine zou zich vooral richten op de bestrijding van het onderzee boten- en mijnengevaar. De tqtale sterkte der gewapende strijd krachten zou tegen April onge veer 900.000 man bedragen. Churchill, de leider der opposi tie, diende onverwacht een amen dement op de bewapeningsmotie der regering in. Hjj zei hierin, dat de conservatieven de herbewape- ONRUST OP JAVA. 88 doden In 14 dagen. In de week van 28 Jan. t.m. 3 Febr. zijn 54 personen gedood tengevolge van acties van gewa pende benden in West-Java. 10 mensen werden ontvoerd en 119 woningen door benden in brand gestoken. In de voorafgaande week wer den 44 personen gedood en 14 ontvoerd, terwijl 80 woningen in branl werden gestoken. De situatie in Midden-Java, in het gebied om de Merapi en de Merbaboe, is ernstig. De ordever storingen door de benden zijn erg toegenomen. ningsplannen der regering steu nen, doch haar niet vertrouwen wat do uitvoering betreft. Het amendement U in feite een motie van wantrouwen. Ais het vandaag wordt aange nomen, zal dit bijna zeker het aftreden van de Labour-regering met zich brengen. Israëlische regering afgetreden De Israëlische regering is Woensdag afgetreden, nadat het parlement een motie van „geen vertrouwen" in de regeringspoli- tiek met betrekking tot de gods dienst en het onderwijs had aan vaard. Indien geen nieuwe regering kan worden gevormd, zal het zit tende Kabinet zo spoedig mogelijk algemene verkiezingen doen hou den. Verbonden troepen herstellen zich aan centrale front. Volgens een militaire woord voerder hebben de verbonden troepen aan het hoofdfront in Korea alle belangrijke posities, waarin de communisten waren doorgedrongen, weer in handen. Turkse en Amerikaanse eenheden dreven communistische patrouil les, die de Han overgestoken en Jongdoengpo waren binnenge drongen, terug. 1000 communisten bestormden Woensdag de Nederlandse stellin gen, 8 km. ten noord-westen van Wondjoe. Zuid-Koreaanse mariniers heb ben een opzienbarende aanval uitgevoerd op de belangrijke ten noorden van de 39ste breedte graad gelegen Koreaanse haven Wonsan. Zij landden in boten on der dekking van het vurende scheepsgeschut der verbonden oorlogsschepen. Westerling vermaakt zich best in Tanger. Volgens een eigen bericht van de Brusselse Volksgazet leidt Westerling te Tanger een plezie rig leventje. Hij verblijft daar onder de naam Petrus Lambrecht, en bekommert zich niet om de internationale po litie, die tracht hem zijn ware naam te doen bekennen. Ir Staf en jhr. Tjarda geen minister. (Van onze Haagse redacteur.) De kans, dat de Kabinetsforma tie nog deze week haar beslag zal krjjgen, is plotseling aanmerkelijk verkleind. De beide formateurs stuiten u.l. op moeilijkheden wat betreft het aantrekken van per sonen. Ten eerste is wel gebleken, dat ir Staf het aanbod om naar Ver- Besluit Kerkorde onwettig genoemd. Naar het persbureau der Ned. Herv. Kerk mededeelt, heeft een groep Ned. Hervormde ouderlingen, kerkvoogden en predikanten de Hervormde Kerk op verkorte termijn doen dagvaarden voor de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Zij eisen op verschil lende gronden, dat het besluit tot invoering van de Kerkorde, op 7 December 1950 door de Gen. Synode genomen, verklaard wordt in strijd te zijn met de reglementen van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig, ongeldig en onverbindend. Eisers zijn van oordeel, dat het besluit tot invoering van de kerk orde ten onrechte is genomen, voornamelijk, omdat de over gangsbepalingen bij de nieuwe kerkorde In hetzelfde jaar, waar- In zij ter consideratie aan de clas sical vergaderingen werden voor gelegd, uiteindelijk door de gene rale synode zijn vastgesteld. Het gaat hierbij om de interpretatie van art. 20 van de invoeringsbe palingen in verband met het be paalde in art. 62 van het alge meen reglement. Voorts wordt de rechtbank ge vraagd, het besluit tot invoering van de nieuwe kerkorde ongeldig te verklaren, omdat de generale synode in art. X van de kerkorde de belijdenisgeschriften zou heb ben verklaard slechts de belijdenis der vaderen te zijn en omdat zij niet bereid zou zijn, de zuivere verkondiging van het Evangelie te handhaven, waar zij volgens de ordinantie voor het opzicht Slechts zou willen weren wat de fundamenten der kerk aantast. Tenslotte worden nog bezwaren Ingebracht tegen de binding van de autorisatie en approbatie van het beroepen van een predikant aan krachtens ordinantie vastge stelde financiële verplichtingen en tegen de bepaling, dat alleen lid maten, die voldaan hebben aan hun betalingen, stemgerechtigd zijn. Tot hen, die de Herv. Kerk heb ben doen dagvaarden, behoren o.m.: mr H. Frima te Groningen, A. Beets te Haarlem, J. Weener Mutaties bij de Kon. Landmacht. Kolonel C. F. Pahud de Mor- tanges, chef-staf van de inspec teur-generaal der Kon. Land macht, is benoemd tot inspecteur van het wapen der cavalerie als opvolger van luit.-generaal Has- selman. De chef-staf van de com mandant strijdkrachten te velde, kolonel G. J. ie Fevre de Mon- tigny zal kolonel de Mortanges opvolgen. Hij blijft tevens zijn tegenwoordige functie uitoefenen. Een projectiel ontplofte een ernstige gewonde. Toen arbeiders in de omge ving van de oude meelfabriek op het industrieterrein te Middel burg Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur bezig waren met het de monteren van schroot (ijzerafval) stootte C. Grootjans uit Middel burg, met zijn snijbrander op een ontplofbaar voorwerp. Een ontploffing volgde en G. werd hierbij zwaar aan benen en hoofd gewond. Onmiddellijk >3 hij naar het ziekenhuis te Mid delburg overgebracht. te Utrecht, J. Joustra te Zeist, prof. dr J. Severijn te Utrecht, ds P. Zandt te Delft, ouderling W. F. Mulekhuyse te Waarder, ds J. van Dijk te Gameren, ds H. van Lun zen te Odoorn, ds J. Cuperus te Doornspijk, L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage, ds L. J. Bloemsma te Beesd. ZU hebben geëist, dat de Ned. Herv. Kerk zal worden veroor deeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging tot in voering van de kerkorde op straf fe van verbeurte van een dwang som van f 100.000.voor elke overtreding ten behoeve van eisers. „Het is hier niet de plaats op een en ander nader in te gaan. Wij volstaan met ten aanzien hiervan te herinneren aan het feit, dat over de gewichtigste kwestie de interpretatie van art. 20 van de invoeringsbepalin gen in verband met art. 62 van het algemeen reglement dooi de commissie voor de rechtspraak vanwege de generale synode een definitieve uitspraak Is gedaan". Aldus de mededeling van het persbureau der Ned. Herv. Kerk. keer en Waterstaat te gaan niet zal aannemen. Op deze post voelt de landbouwkundige zich niet thuis, terwijl hij bovendien moei lijk gemist kan worden op het de partement van Landbouw. Ook is wel duidelijk, dat jhr. Tjarda van Starckenborgh Stachouwer er niet veel voor voelt minister zon der portefeuille te worden. De be doeling was, dat hij in deze kwa liteit zou optreden als schakel tussen de departementen van Buitenlandse Zaken en Oorlog.. Waar nog bij komt, de vraag, of het mogelijk is dat een minister zitting neemt in het comité van het Noord-Atlantisch Pact, waar van de heer Tjarda thans lid is. Als derde factor voor de pessi mistische stemming in Den Haag noemen wij de positie van minis ter Stikker. Deze kan zich met het program van de formateur wel verenigen, maar blijft erop staan, dat er enige wijziging in het oude Kabinet gebracht wordt. Nu de heren Tjarda en Staf weg vallen, is deze kans verkleind en daarmede ook op dit moment de mogelijkheid, dat de heer Stikker aan het nieuwe Kabinet zal deelnemen. Partijpolitieke overwegingen zullen hierbij tevens wel een rol spelen. Gisterochtend hebben de formateurs nog een ge sprek met hem gevoerd. Gister middag spraken zij drie kwartier met prof. mr W. F. de Gaay Fort man, hoogleraar in het privaat- en arbeidsrecht aan de Vrije Uni versiteit. In politieke kringen herinnert men thans aan de uitspraak van prof. Romme, dat, als het oude Kabinet zijn brede basis zou moe ten missen, een zakenkabinet te wachten staat. Het gaat op dit moment echter te ver om te ver onderstellen, dat de heren Drees en van Schaik niet zullen slagen. Er kunnen nog tal van andere personen in het overleg betrok ken worden. DE BILT ZEGT: Verspreide opklaringen. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enige neerslag. Zwak ke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Op de meeste plaatsen iets hogere tempera turen. De f3000 is vol. Toen we gistermorgen alles wat de laatste dagen is binnengeko men gingen optellenbe merkten we, dat de star.d was gebracht op 3008,13. Voor vandaag zijn we weer tevreden, maar morgen re kenen we weer op een nieuwe stroom. Gelukkig gaan de kerken, naar we hopen, ons ook een handje helpen of beter gezegd U een handje helpen om Uw gift in een collecte te deponeren. Voorts vernamen we, dat in navol ging van Aagtekerke ook el ders al met lijsten wordt ge werkt. We hopen, dat men ons spoedig nog vele verras singen zal bereiden. Dat we de f3000 thans bereikten is grotendeels te danken aan verenigingen. Prachtige staaltjes van medewerking kunnen hieronder verant woord worden. Dit zijn nog maar enkele van de vele honderden verenigingen in Zeeland. Wanneer komen de anderen los? Geen jaarfeest of openbare vergadering zon- 'der collecte voor het Militair Tehuis. Wanneer we dit de vies in het oog houden, zul len we spoedig het einddoel bereikt hebben. We verant woorden ditmaal: Collecte filmavond N.C.L B. district Walcheren f25,50; Groep Zeeuwse bakkers in aandeel houdersvergadering te Schore bijeen (gecoll. door P. S.) 25; Wijkvergadering Geref. Kerk Middelburg, wijk II, f2125; „Concordia", leerlin genveren. Rijkskweekschool Middelburg f20; Chr. Zang ver. Advendo te Vrouwen polder f 18,75; collecte J.V. en M.V. te Oostburg 10,27. Particuliere giften: J. de S. te W. f10; Fred. F. (Coak) f4; G. v. H. (Coak) f2,50; H. v. T. (Coak) f 2,50; A. v. K. te W. f3,50; M. V. te 'sH. H. K. f 1; L. B. de N. te M. ƒ0,50 en C. B. te Zw. f0,25. We gaan rustig voort en kunnen nu weer een nieuwe stroom af wachten: Giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire T ehuizen Zeeland" te Goes. Mr Portheine onderscheiden. Bij Kon. Besluit van 6 Febru ari 1951. is Mr Portheine, presi dent van de Arrondissements rechtbank te Middelburg, be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, heeft in bijzijn van de leden van de rechtbank hiervan persoonlijk mededeling gedaan op 14 Febru ari j.l., de dag, waarop Mr Por theine zijn 70ste verjaardag vier de. De mededeling ging vergezeld van enige hartelijke woorden, ter wijl mede namens de minister van Justitie door de Commissaris dei Koningin gelukwensen werden aangeboden. Benoemingen volgens de nieuwe kerkorde. In de Ned. Herv. Kerk zal 1 Mei a.s. de nieuwe kerkorde in werking treden. In verband daar mee kwamen op 14 Februari de classicale vergaderingen bijeen om tal van benoemingen te verrich ten. De classis Goes vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes. Ds Odé opende als oudste der aanwezige predikanten de verga dering met Schriftlezing en gebed. Lezing voor de Kring West Zuid-Beveland der Z.L.M. In 'n vergadering van de Kring W. Z.-Bevelar.d der Z.L.M. heeft de heer C. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie, gister middag In hotel „Centraal" te Goes een uiteenzetting gegeven van de plannen tot ojirichting van een apparaat voor de coöperatieve afzet Aan melk op Zuid-Beveland. De toestand op Zuid-Beveland is momenteel zo, dat ca, 28 pet. van de grond in gebruik is voor de veeteelt en dat er 4800 melk koeien worden gehouden, die jaar lijks ongeveer 18 millioen kg. melk produceren ter waarde van 3 'A millioen gulden. Van deze hoeveel heid wordt 2.1 mill. kg. gebruikt voor de opfok van kalveren en eigen gebruik, 8.8 mill. kg. wordt via melkslijters als consumptie- melk verkocht en 7.1 mill. kg. gaat naar de fabrieken. Momen teel wordt elke week 2Yt millioen gulden subsidie gegeven op de consumptiemelk om de prijs er van, die vastgesteld is, te druk ken. De prijs van de industrie- melk, die dus wordt gebruikt voor verwerking tot boter, kaas of an dere melkproducten, is echter ge heel vrijgelaten. Door de goede af zetmogelijkheden van zuivelpro ducten de laatste tijd komt het voor, dat fabrieken hun leveran ciers een veel hogere prijs voor de melk uitbetalen dan de handel kan doen, die de melk aan de consument moet doorverkopen. De fabrieken kunnen zelf de Ds H. J. T1MENS, KAP. J. LINZEL, KORP. A. TALENS, SOLD. A. A. SCHILDERS f De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen dezer dagen tijdens de actie bij Hoengsong de volgende militaire» zijn ge sneuveld: Kapitein J. Linze!, legerno. 180818003 uit Wassenaar; Legerpredikant Kapitein ds H. J. Timens, legerno. 200408012 uit Haarlem; Korp. A. Talens, legerno. 2S0401000 uit Eindhoven; Sol daat A. A. Schilders, legerno. 260808216 uit Rotterdam. Kapitein Linzel sneuvelde Maandag bij gevechten aan het centrale front, zo deelde een mili taire woordvoerder van de Neder landse missie in Tokio mede. Hij was eon veel belovend be roepsofficier, die o.a. in de laatste wereldoorlog met de geallieerde troepen in Birma heeft gevoch ten. Hij is drager van verscheide ne Amerikaanse dapperheidson derscheidingen. In 1945 heeft kapitein Linzel in Indonesië dienst gedaan. Na zijn repatriëring meldde hij zich vrij willig voor de strijd op Korea. Hij was gehuwd en woonde te Wassenaar. Ds Timens. Ds H. J. Timens werd 8 April 1920 te Apeldoorn geboren. Op 1 Februari 1948 deed hij het candi- daatsexamen tot de Heilige Dienst. Op 2 Februari, één dag later dus, kwam hij in militaire dienst. Met bijzondere toestemming werd hij veldprediker in Indonesië, waar hij werd ingedeeld bij het regi ment speciale troepen. Hij volgde de volledige parachutistenoplei ding. In Maart 1950 keerde ds Ti mens met het regiment naar Ne derland terug. Ds Timens, die on gehuwd was, meldde zich als één der eerste vrijwilligers voor het Korea-detachement. Vlak voor zijn vertrek naar Korea werd hij in de Ned. Hervormde Kerk te Apeldoorn door de hofpre- dikant ds Berkel als predikant bevestigd. De korporaal A. Talens uit Eindhoven was opgeleid en inge deeld bij het regiment speciale troepen en was vandaar overge gaan naar de parachutisten. Hij was 27 jaar oud en onge huwd. De dienstplichtig soldaat A. A. Schilders uit Rotterdam was op geleid en ingedeeld bij het garde regiment jagers. Hij was 24 jaar oud en onge huwd. Ledental afd. Zeeland Noord der Ned. Vereniging steeg met ruim 200. De afd. Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren iiield gisteravond haar jaarvergadering In de Bogardzaal te Middelburg onder voorzitter schap van de heer E. J. Glerum. Na een kort openingswoord van de voorzitter bracht de wnd. secr.esse, mej. F. C. Ripmeester, het jaarverslag uit. Zij deelde me de, dat de meeste leden na de scheuring de afdeling trouw ble ven. In het afgelopen jaar steeg het ledental van 500 tot ruim J00. Er werd veel werk verzet, spe ciaal voor de bouw van het asyl, waarmede begin Januari kon wor den begonnen en waarover wij morgen een artikel zullen publi ceren. Aanvankelijk was voor dit asyl een perceel op het klein industrie terrein aangewezen door B. en W. Aangezien dit vlak lag naast dat, waarop de vereniging „Die ren in Nood" een asyl wilde plaat sen, wees het bestuur dit aanbod van de hand. Aankoop van grond aan de Karelsgang kon evenmin doorgaan, omdat dit terrein in het uitbreidingsplan der gemeente valt. Toen werd een terrein aan de Seisweg, een weiland vlak bij het abattoir, gevonden, dat voor het doel zeer gunstig is gelegen. Het bestuur betreurde het, dat de betrokken autoriteiten, hoewel zij van de plannen der vereniging wisten, toch toestemming gaven tot bouw van een ander asyl. Het woningprobleem speelde blijkbaar geen rol. INSPECTIE EN PROPA GANDA. Nadat het inspectiewerk twee jaar had stilgelegen, kon het door de heer M. de Jonge, die per 1 April j.l. in dienst kwam, weer flink worden aangepakt. De enve lopjescollecte met Dierendag, die georganiseerd moest worden, om dat B. en W. van Middelburg geen toestemming gaven voor een straatcollecte, bracht ruim f200 op. De opstellenwedstrijd voor de hoogste klassen der lagere scho len en „Kinderzorg" werd een groot succes. Zeer vele zwerfdieren werden door de leden belangeloos opge nomen. Twee leden uit Zuid-Beve- land namen zitting in het bestuur. Helaas meende mej. C. C. M. M. Barends zich uit het bestuur te moeten terugtrekken, toen het bestuur haar vroeg i.v.m. haar vele practische werk voor dieren bescherming de werkzaamheden, verbonden aan het secretariaat, voorlopig over te dragen aan de dames Ripmeester en Boot. Ook de heren S. J. Engelvaart en G. D. Remijn bedankten als bestuurs leden wegens drukke werkzaam heden. Volgens de voorzitter zou laatstgenoemde zich bij „Dieren in Nood" willen voegen, hetgeen de heer Glerum sterk afkeurde. DE FINANCIEN. Uit het financieel verslag van de penn.esse, mej. Ripmeester, bleek, dat de ontvangsten waren f 8165.66, de uitgaven f 7833.91 en het batig saldo f331.75. Op een vraag, hoe groot de bezittingen der vereniging zijn, antwoordde de voorzitter, dat dit momenteel moeilijk to zeggen valt, omdat bij het hoofdbestuur waarschijnlijk nog ca. f 5000.berust, afkom stig van legaten. Zodra de rechts persoonlijkheid door de afdeling is verkregen, hetgeen binnenkort het geval zal zijn, zal dit de af deling ten goede komen. Tot bestuursleden werden ge kozen: voor Zuid-Beveland de heer P. v. Houwelingen te Goes, voor Tholen mevr. JekelLaban te Oud-Vossemeer, voor Schouwen -Duiveland de heer P. Ochtman te Zierikzee c-n voor Middelburg de heren J. v. Meerendonk en ir J. B. v. Wuijckhuijsc. DE VERHOLDING TOT „DIEREN IN NOOD". De voorzitter deelde nog mede, dat een buitenstaander contact opnam teneinde tot samenwerking met „Dieren in Nood" te komen. Het bestuur van genoemde ver eniging wilde dit wel, maar niet onder het hoofdbestuur der Ned. Ver. en bovendien wilde men het eigen bestuur handhaven. Deze voorwaarden waren voor de afd. Zeeland Noord onaanvaardbaar. Men zou direct bereid zijn ge weest, indien overeengekomen was, dat beide besturen zouden aftreden en een gecombineerde vergadering een nieuw bestuur voor de alsdan samen te voegen verenigingen zou kiezen. De inspecteur, de heer de Jon ge, gaf vervolgens een overzicht van zijn werkzaamheden. Hij heeft thans alle plaatsen in het rayon bezocht en tal van contac ten met burgemeesters en politie mensen gelegd. De heer de Jonge wees erop, dat vele klachten bin nenkwamen, doch dat nogal eens bleek, dat deze ongegrond waren. Elf zwerfhonden werden onderge bracht, evenals de dieren, die op een boerderij bij Middelburg wer den verwaarloosd. Drie processen- verbaal werden opgemaakt tegen eigenaars van paarden voor bie tenwagens, welke paarden open wonden hadden. Van oogkleppen werd werk gemaakt en op de markten te Goes, Middelburg en Zierikzee werden vele waarschu wingen gegeven Tenslotte werden enige films vertoond, w.o. twee dierenfilms, n.I. „Het paradijs der paarden" en „De schaapherder en zijn hond prijs bepalen aan de melkleveran- ciers. De boer heeft daarin geen zeggenschap. Wat betreft de be taling van de zg. „overmelk", de melk dus, die niet voor consump tie is bestemd, is de Zuidbeveland- se boer aangewezen op de fabrie ken ,,'t Hart" te Wemeidinge en de „Hollanöia". Wat dat betreft is hij, aldus de heer Zee, een speelbal van de handel. Momen teel is de melkprijs goed, doch vooral in een tijd van grote pro ductie, zoals b.v. in liet voorjaar, is deze positie voor de boer alles behalve aantrekkelijk. Spr. riep zijn toehoorders dan ook dringend op mee te werken aan de vorming van een melkafzetcombinalie naar het voorbeeld van de combinaties op Walcheren, Schouwen-Duive- land en Tholen, die reeds enkele jaren zeer goed werk verrichten. De ervaring leert, dat het bestaan van een combinatie de boeren een hogere melkprijs bezorgt. Het verschil in melkprijs voor de boer tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee is wat dit be treft treffend. Wanneer binnenkort een melk- standaardisatie in Zeeland zou worden doorgevoerd, waartoe het gevaar weer groter wordt, zou het bestaan van een combinatie een bijzonder voordeel betekenen. Het ligt in de bedoeling, om, wan neer men 50 pet. van de Zuid- bevelandse melk krijgt, met de vorming van een combinatie te beginnen. Met nadruk zei de heer Zee, dat het niet in de bedoeling ligt een fabriek te stichten. Enkel wil men de boeren invloed geven bij de afzet en de prijsvorming van melk. De perspectieven voor de afzet, die men zal regelen, zijn goed. Uit de op dit referaat vol gende discussie bleek, dat de aan wezigen algemeen instemden met de stichting van deze combinatie. Men drong er op aan spoed te be trachten en door te zetten, ook als een der landbouworganisaties, men dacht hierbij aan de C.B.T.B., er niet voor zou voelen mede te werken. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer J. M. Klompe, hartelijk welkom de heer J. Mol, die als jongste bestuurslid zitting heeft verkregen. Hij wierp verder een blik terug op 1950, een jaar, dat ondanks de sterk verhoogde onkosten toch goed was. De toe komst zag hij voor de boer niet erg hoopvol in. De secretaris-peningmeester, ir A. E. Bruining, had een batig sal do van f 60.60. Bij de bestuurs verkiezing werd in de plaats van de heer D. A. Timmerman geko zen de heer M. de Groene. Ook in het hoofdbestuur der Z.L.M. zal de heer Groene de heer Tim merman vervangen. De andere aftredende hoofdbestuursleden, de heren J. M. Klompe en Jac. van 't Westeinde, werden herkozen. Tussen Londen en Washington wordt van gedachten gewisseld over een waarschuwing aan de Kominformlande'n tegen ev. mili tair optreden tegen Joego-Slavië. In Egypte is een nekkramp epidemie uitgebroken. De rege ring heeft per radio aangeraden speciale voorzorgen te treffen. De West-Duitse kanselier Ade nauer heeft de nieuwe Oost-Duit se voorstellen tot het houden van besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland verworpen. De staking van de 26.000 mijnwerkers in het Luikse heeft zich uitge breid tot de gebieden van Bergen en Charleroi. De schilder Ale jandro Canada, restaurateur van het Museo de Bellas Artes te Madrid, heeft een werk van Rem brandt ontdekt tussen verschil lende doeken, die van Irun uit ter restauratie naar dit museum wa ren gezonden. In de Alpen zijn weer veie lawines omlaag geko men. De Brennerpastunnel en de St. Gotthardtunnel werden ver sperd. De torpedobootjager „Van Galen", die de „Evertsen" zal aflossen in de Koreaanse wa teren, is Maandag j.l. in dienst gesteld. Het Niwin-lectuurdepct te Scheveningen heeft zijn werk beëindigd. Het heeft in de 4 'A jaar van zijn bestaan ruim 25.000.000 tijdschriften en 800.000 boeken naar de militairen over zee verzonden. In de afgelopen jaren hebben ongeveer 2200 mili tairen in Indonesië door zelfstudie het middenstandsdiploma behaald, 1200 militairen slaagden voor het practijkdipioma boekhouden. Ver der wisten 600 militairen even eens door zelfstudie het eind diploma H.B.SL te verwerven. In een openingswoord wees hij er op, dat wij deze nieuwe kerkorde als een geschenk van God ont vangen. De roeping der Kerk in apostolaat en belijden wordt in de kerkorde onderstreept.. Allereerst werd het "moderamen van de class, vergadering geko zen, waarin zitting zullen hebben lot 31 Dee. 1951: Ds A. Post- ma van Kamperland, praeses; Ds A. J. van den Ham van Hans- weert, assessor; Ds II. G. Beneder van Baarland als scriba. Het breed moderamen zal bestaan uit de primi-leden: ouderl. Poley van Kruiningen, ouderl. Nieuwenhuy- ze van Nisse, kerkvoogd C. Bur ger van Wilhelminadorp en diaken van Strien van Goes. Tot quaestor werd gekozen A. D. Jansen, burgemeester van 's-Heer Abtskerke. In de middagvergadering, die onder leiding stond van ds Post- ma, werden ais primi-afgevaardig- den naar de Provinciale Kerkver gadering gekozen de predikanten Odé, Hulsbergen en de Roos, de ouderlingen Glas van Kapelle en van Kleunen van Goes en de kerk voogd Philipse van 's-H. Arends- kerke. Naar de Generale Synode wer den afgevaardigd Ds A. Postma, primus, als secundus Ds S. P. de Roos en als tertius Ds A. J. van den Ham. In de Class. Commissie voor het opzicht werden als primi-leden gekozen de predikanten Beneder, van den Ham en Breek en de ouderlingen de Schipper en Poley. Als visitatoren provinciaal zul len uit de classis Goes optreden Ds Beneder (sec. Ds Metselaar, tertius Ds Jebbink) en de ouder ling J. Vleugel (sec. L. van Doe selaar, tertius S. P. Groenleer). In het bestuur van het Sana torium voor het Zuiden werd als secundus-lid voor de heer A. J. van Heel gekozen de heer Schip per, burgemeester van Katten- dijke, en ais tertius-lid de hee* C. Philipse van 's-Heer Arends- kerke en in het college van com missarissen als secundus-lid voor Dr J. M. van Daal, Dr C. R. N. F, van Joost te Goes en als tertius- lid Ds Arends van Hansweert en als secundus-lid voor notaris J. C, Kram de heer J. Drever van 's-H, Hendrikskinderen en als tertius de heer Jac. Braam van 's-Heer Abtskerke. CLASSIS MIDDELBURG, Te Middelburg in de Bogard zaal kwam de classicale vergade ring van Middelburg bijeen. Des morgens werd vergaderd o.l.v. de oudst aanwezige predikant, Ds P, J. F. v. Voorst Vader. Het moderamen werd als volgt gekozen: Ds F. Don, praeses; DS M. H. F. Witteveen, assessor; Ds L. H. W. Theunissen, scriba; A. Bimmel en J. Adriaanse, ouder ling-leden; A. de Jager, ouderl.- kerkvoogd en diaken A. W. Strub- be. Quaestor: J. v. d. Meulen. Naar de Prov. Kerkvergadering werden afgevaardigd in de ver gadering. die onder leiding stond van Ds Don; de predikanten J. S, Hartjes, W. C. F. Metz, E. R. O, Richard, de ouderlingen D. Botje en C. Roelse en de kerkvoogd A. H. S. Stemerding. Naar de Gen, Synode: Ds J. C. Sickesz te Vlis singen. Gekozen werden in de class, zendingscommissie: mevr. Muller Fokkema, de lieren Reijnhoud, C. v. Sluijs, H. v. Langevelde, Ds J. de Boer, Ds Theunissen, mevr. M. C. DonVerboon, T. Schipper, Ds J. v. Winterswijk, mevr. Horn- stra en mevr. Wolters. In de class, comm. jeugdwerk: Ds W. B. A. Smits, Ds J. de Boer, M. A, Meeuwse, mevr. Hornstra, de heer Mcijers, Ds G. H. v. Willenswaard, Ds W. M. Maas en Ds Witteveen. In de class, comm. voor het op zicht kregen zitting: Ds Don, Dg Witteveen, Ds Spijkerboer en de ouderlingen J. Adriaanse en D. Botje. Als visitatoren provinciaal wer den gekozen Ds v. Willenswaard en ouderling J. Jasperse. Receptie „Gemeenschappelijk Belang" te Vlissingen. T.g.v. het 50-jarig bestaan hield de Vlissingse Middenstandsver eniging „Gemeenschappelijk Be lang" een drukbezochte receptie in het Strandhotel. Aanwezig waren o.a. wethouder W. Poppe namens het gemeentebestuur, W. P. Allworth (vice-president Fol kestone Chamber of Trade), I. L. E. Vranks (Folkestone Borough Council), Mr M. A. Terwoert, voorzitter „Handelsbelang" Mid delburg. Wethouder Poppe bestempelde de middenstand als het meest nij vere deel der bevolking. Het ge meentebestuur slaat do activiteit met grote belangstelling gade. Namens de Vlissingse Midden standscentrale bood de heer van den Berg gelukwensen aan. De heer H. Ilarmeijer sprak namens het Hoofdbestuur van de Kon. Ned. Middenstandsbond, waarvan Vlissingen één der oud ste afdelingen is. Altijd begreep men in Vlissingen de betekenis van de Bond i.v.m. de behartiging van de algemeen landelijke belan gen. Hij wees erop hoe men nog een dag tevoren erin geslaagd was met het ministerie van Eco nomische Zaken omtrent de eta lageverlichting aanzienlijke ver ruiming der bepalingen te ver krijgen. Tot 6 uur zal geen Beper king meer worden opgelegd en van 6—8.30 is een bevredigende regeling getroffen. Daarna blijft verlichting verboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1