ZEEUWSCH DAGBLAD 1IEUIS Verbonden troepen trekken terug ten Zuiden van Hoengsong PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND EXPERIMENT. Mac-Arthur wil geen stellingen-oorlog Beria in Praag? Luit*~kolonel den Ouden in Korea gesneuveld Kabinet dit weekeind gereed? Oude Middelburgse traditie herleeft SNIPPER Landbouw en industrie hebben elkaar nodig Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1790 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord WOENSDAG 14 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlisslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.57 u., onder 17.52 u. Maan op 10.58 u., onder 4.12 u. Hoogwater Donderdag 15 Febr.s Vlisslngen: 8.13 u. 1.21 m., 20.59 U. 1.20 m. Terneuzen: 8.38 u. 1.42 m., 21.27 u. 1.42 m. Wemeldinge: 9.34 u. 1.12 m„ 22.21 u. 1.13 m, Zierikzee: 9.16 u. 0.94 m. 22.02 u. 0.94 m. P\ e anti-revolutionairen en de socialisten hebben na de oor log stuivertje gewisseld. Geduren de tientallen jaren voor 1940 was er geen regering in Nederland, of de anti-revolutionairen namen er deel aan. En de socialisten wa ren altijd in de oppositie. Na de oorlog werd het precies omge keerd. De anti-revolutionairen werden uitgesloten van de lands regering en de socialisten kregen er een bijna overheersend aandeel ln. Het kost beide partijen nog moeite om aan hun nieuwe rol te wennen. Herhaaldelijk bespeurt men tekenen, dat de anti-revolu tionaire partij het oppositie voe ren eigenlijk niet goed ligt. Haar lange traditie als regeringspartij maakt, dat zij nog altijd meer in geschoten is op constructieve arbeid als medevormster van het regeringsbeleid dan op het onop houdelijk uitoefenen van critiek op het beleid van anderen. Men mag hierin zeker een bereidvaar digheid zien voor het aanvaarden van mede-verantwoordelijkheid voor het landsbestuur, omdat de partij juist in deze functie het welzijn des volks heeft leren die nen. In mindere mate geldt d:r, alles ook van de C.H.U., die echter meer een middenpositie inneemt en in de laatste jaren althans nog in beperkte mate bij het regeringsbeleid betrok ken is geweest. Juist het ongekeerde is waar te nemen bij de socialisten. De regeringsverantwoordelijkheid ligt hun nog altijd wat zwaar op de maag. Zij beschouwen haar, zoals „Het Vrije Volk" het nog dezer dagen formuleerde, als een experiment, een waagstuk bijna. De deelneming van socialistische ministers aan de regering bete nent voor de P. v. d. A. nog altijd een probleem. Dat is ook weer gebleken op het pas gehouden partij congrt'3. Zoals bekend werd op dit con gres door de oppositie in de partij een resolutie ingediend, die door de voorzitter, de heer Vorrink, als een motie van wan trouwen werd gekenschetst. Deze resolutie had met name betrek king op het punt der regerings verantwoordelijkheid. De kern er van luidde n.l. aldus: „Het congres van mening zijnde: le. dat het tot de taak van het partijbestuur behoort in belang rijke politieke vraagstukken op duidelijke wijze naar binnen en naar buiten het standpunt van de partij te formuleren; 2e. dat het partijbestuur in dit opzicht zich in de laatste jaren te veel heeft vereenzelvigd met de regeringspolitiek; spreekt zich uit voor een meer zelfstandige partijpolitiek." Nu werd deze resolutie welis waar verworpen, maar zij behaal de toch bijna 30 van het aantal uitgebrachte stemmen, waaruit wel blijkt, dat over deze kwestie in de partij lang geen eenstem migheid bestaat. Is bij deze spanningen in de P. v. d. A. alleen maar sprake van een zekere onwennigheid bij het spelen van haar nieuwe rol als regeringspartner 7 In dat geval zou de zaak betrekkelijk onschul dig zijn. Wü vrezen echter, dat de oor zaak dieper zit. De socialisten hebben voor de oorlog aan hun aanhangers gouden bergen voor gespiegeld voor het geval zy eens aan het bewind zouden komen. Nu dit eindeiyk het geval is, komen zy echter uiteraard tegenover de werkelykheid te staan, tegenover de realiteit, dat zy hun beloften niet waar kunnen maken. Zy moe ten nu hun toevlucht nemen tot dezelfde argumenten, die zij be- lacheiyk gemaakt hebben, toen de rechtse regeringen van voor de oorlog ze bezigden. Evenals Co- ïyn moeten zy thans aan het volk verklaren, dat de Nederland se economie nu eenmaal nauw met die van het buitenland ver bonden is en dat de regering daarom niet vrü is in haar han delen. Als gevolg van dit alles voltrekt zich nu in de P. v. d. A. een scheiding. Aan de ene kant staan zij, die, noodgedwongen, deze feiten aanvaarden en desondanks de regeringsverantwoordelykheid willen biyven dragen, om althans nog zoveel mogehjk van het socia listische program te redden. Aan de andere zyde vindt men hen, die zich door de feiten niet willen laten overtuigen, die kop pig vasthouden aan de illusie, dat de vroeger gedane beloften inder daad verwezeniykbaar zijn. zy staan een bankroetierspolitiek voor van steeds maar verdelen en herverdelen van de economische productie, waarvan zy het onver- müdeiyke einde, het nationale bankroet inderdaad, niet willen zien. zyn voor zulk een politiek geen bondgenoten te vinden, dan keren zy maar liever terug tot het oude onverantwoordeiyke oppositiebedrüf. Zolang beide stromingen in de P. v. d. A. vertegenwoordigd bUj- ven en voorzitter Vorrink heeft zyn uiterste best gedaan dat te bereiken, voorlopig met succes zolang zal de politiek van deze party een tweeslachtig karakter biyven dragen. Hetgeen wil zeg gen, dat zy zal blijven pogen de voordelen van regerings- en oppo sitieparty te verenigen. Als rege ringsparty kan zy dan mede het beleid biyven bepalen en als op positieparty de verantwoordelük- heid voor elke impopulaire rege ringsmaatregel afwyzen. Een halsbrekend experiment overigens lat haar op de duur wel eens de ilitieke nek zou kunnen kosten. De troepen der V.N. hebben gisteren het contact met de com munisten, die een tegenaanval aan het centrale front hebben In gezet, verbroken en zich teruggetrokken op nieuwe stellingen ten zuiden van Hoengsong, De wig, die de communisten in de linies der Verbondenen hebben gedreven, is Dinsdag tot 80 km. verwijd. Aan het front langs de Han ten- komen Irreëel en Illusoir te vin- Oosten van Seoel hebben twee communistische compagnieën gis termiddag een aanval onderno men tegen een bataljon der Ver bondenen. 10 km. ten Noord-Oos ten en Noord-Westen van Itsjon wordt, hevig gevochten. Op de noordeiyke oever van de Han by Seoel hebben de commu nisten buitgemaakte Britse tanks tot aan de koepels ingegraven en zodoende in forten veranderd, die de linies der Verbondenen ten Zuiden van Seoel beschieten. De tanks werden in Januari tijdens de terugtocht van de geallieerde troepen by de rivier de Imdjin achtergelaten. In bataljonssterkte oprukkende communistische troepen dreigen de weg tussen Wondjoe en Jojoe in handen te krygen, evenals het gebied ter weerszijden van Wond joe. Ridgway, de bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, heeft Mac Arthur medegedeeld, dat 120.000 man communistische troepen zün samengetrokken voor een krachtig offensief in de cen trale frontsector. GEEN LINIE DWARS OVER KOREA. Teruggekeerd van zyn bezoek aan het front heeft Mae Arthur verklaard het van zekere zyde op geworpen idee om dwars door Ko rea een linie te vestigen en een stellingen-oorlog te beginnen, vol den. Hy voegde eraan toe: „In het huidige stadium van de cam pagne te spreken over overschre den van de 38ste breedtegraad, behalve dan door verspreide pa trouilles en volgens de tactiek van het ogenblik, is een puur aca demische kwestie. Wat de toe komst voor Korea nog in petto heeft, blijft voornameiyk afhan gen van tot nog toe hier niet be kende internationale overwegin gen en besluiten." Een stuiver „knippen" per minuut. Britten met nog slechts een randje haar op hun hoofd, heb ben er over geklaagd, dat zy by de kapper evenveel moeten betalen als klanten met een weeldige haardos, waar geen ploegschaar doorheen kan ko men. Nu heeft een vernuftige coiffeur in Kingsteinton (De von) er iets op gevonden. Met een tarief ingevoerd van (in Hollandse waarde) 5% cent per minuut knippen. Deze Fi garo laat echter zün klanten vrü, desgewenst, het vroegere vaste tarief te betalen. Omgekomen brandweermannen te Vlaardingen begraven Gistermorgen zün op de alge mene begraafplaats te Vlaardin gen de stoffelyke overschotten ter aarde besteld van de vüf brand weermannen, die tydens de brand in de Wilhelminahaven j.L Vrij dag op zo tragische wü'ze om het leven zyn gekomen. Vooraf was in de brandweerkazerne een rouw dienst belegd, waar de minister van Binnenlandse Zaken zich deed vertegenwoordigen door overste P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brandweerwezen in Ne derland. Naast het voltallige col lege van B. en W. van Vlaardin gen en de raadsleden waren depu taties van brandweercorpsen uit het gehele land en uit Antwerpen aanwezig. Onder het monotome geluid van trommels van het püpercorps en het luiden der klokken zette daarna de meer dan een kilometer lange stoet zich in beweging. Tienduizenden hadden zich langs da weg geschaard. Van alle open bare gebouwen en de huizen hin gen de vlaggen halfstok. Ook op de begraafplaats was de belang stelling enorm. Nadat de stoffe lyke resten in de groeve naast de gevallenen uit de oorlog waren neergelaten, sprak ds J. van Noort, Ned. Herv. predikant, een kort woord en las ds W. J. H. Hu- beek, Remonstrants Geref. predi kant, de dodenformule uit het Remonstrants kerkboek voor en bad hy het „Onze Vader". Tenslotte dankte een broer van één der slachtoffers, de heer Maat, namens alle familieleden voor de eer aan de slachtoffers bewezen. Volgens de Weense correspon dent van de „Daily Telegraph" bevindt Beria, de Sowjetrussische vice-premier en lid van het poli tieke bureau, zich met 76 Russi sche specialisten op het gebied van Tsjechoslowaakse zaken thans in Praag. Deze groep zou in feite het bestuur van Tsjecho- Slowakye overgenomen hebben. Reizigers uit Praag, aldus de cor respondent, hadden de eerdere be richten omtrent Beria's aanwezig heid in Praag bevestigd. Hy zou met een speciaal vliegtuig geko men zün. De Russische groep had zich onmiddeliyk na aankomst verdeeld en kleine groepen had den zich naar de verschillende mi nisteries begeven. Thans kon geen enkel ministerieel besluit worden genomen zonder de goedkeuring van de Russen. Voorts waren drie Tsjechoslowaken medegekomen, die naar men meent enige tü'd in de Sowjet-Unie hebben doorge bracht. In Praag heerste een sfeer van „onbeschrijflüke spanning en angst". Alle nauwe verwanten van Clementis, de gewezen minister van buitenlandse zaken, over wiens lot men in de Westerse pers in het duister tast, zouden gear resteerd zyn. Zelfs de kok en an dere leden van zijn huishouding waren voor verhoren gearres teerd. Reeds eerder wérd gemeld, dat Zorin, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken der Sow jet-Unie, in Praag is. Geen Nationale Communis tische Volksbeweging? Het bericht over de oprichting van een Nationale Communisti sche Volksbeweging schynt, zo blijkt thans, geheel onjuist te zyn. Gisteren stelde n.l. de heer W. van Kuilenburg te Zuilen zich met het A.N.P. in verbinding. Hy deel de mede, dat hy de brief, die het A.N.P. ontving en waaruit het bedoelde bericht werd samenge steld, geschreven nöch onderte kend heeft en met de nieuw op gerichte „beweging" niets te ma ken heeft. Iemand moet van zyn naam misbruik hebben gemaakt. Hy vervult of vervulde verschil lende functies in de Partij van de Arbeid. Van de zijde van het blad „De Vlam" werd medegedeeld, dat dit blad geen contact hoegenaamd heeft met de Nationale Commu nistische Volksbeweging. Ook van de Revolutionnair Comm. Party is geen enkel lid by de oprichting betrokken geweest. Commissaris der koningin bezocht Zwin. Dinsdagmorgen bracht de Com missaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, een bezoek aan het Zwin i.v.m. de damkwes- tie, waarover in België nogal wat stof is opgewaaid. De dykgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" en de ingenieur van dat Waterschap gaven toelichting op de situatie, zoals deze thans is ontstaan na het leggen van de dam. In het ondergrondse bedrijf van de mijn Laura te Eygeishoven ge raakte de 40-jarige houwer M. Janssen te Kerkrade onder val lend gesteente. Hy werd ernstig gewond en overleed kort daarop. Ir Staf opvolger van mr Spitzen? (Van onze Haagse redacteur.) In politieke kringen in Den Haag spreekt men de verwach ting uit, dat het nieuwe Kabinet dit weekeinde samengesteld zal kunnen worden. Het is bekend, dat de formateurs thans hard aan het zoeken zijn naar personen. Uiteraard is het In dit stadium uitermate moeilijk veronderstel lingen te doen. Het bezoek van ir Staf aan de beide formateurs werd direct in verband gebracht met de portefeuille van Verkeer en Waterstaat. Wellicht is deze veronderstelling juist. Maar aan de andere kant is het bekend, dat ir Staf, die lid van de C.H.U. is, juist uit Parijs terugkeerde en is het dus mogehjk, dat hy ver slag van zü'n besprekingen heeft uitgebracht. De geruchten, dat deze direc teur-generaal van de Landbouw de plaats van de heer Spitzen zal innemen, worden echter steeds sterker. Dit geldt ook voor jhr. mr Tjarda van Starckenborgh Stachouwer. De veronderstelling wordt uitgesproken, dat deze oud- gouverneur-generaal minister zon der portefeuille zal worden. De militaire en economische proble- Fesprekingen tussen Frankrijk en Italië. Dinsdag is de conferentie van de Franse en Italiaanse minister presidenten en ministers van Bui tenlandse Zaken te Santa Mar- gherita officieel geopend. De tol- unie, de handelsbetrekkingen tus sen beide landen en immigratie kwesties kwamen ter sprake. Pleven en Schuman zouden de Italianen verzekerd hebben, dat Frankryk's Noord-Afrikaanse mi nerale hulpbronnen door Italië be nut zouden kunnen worden, hoe wel zü buiten de Europese steen kool- en staalpool vielen. De diplomatieke medewerkster van Reuter, Madame Tabouis, meldde, dat Frankrijk ais woord voerder van Italië zal optreden op internationale conferenties, waar op dit land niet zelf vertegen woordigd is, indien althans te Santa Margherita overeenstem ming wordt bereikt. Alle rapers zijn geen kenners! 't EERSTE kievitsei gevonden 't Gaf de kranten een bericht. En mijnheer van P. uit Dordrecht stuurde 'tmet een blij gezicht als HET EERSTE naar Soestdijk. Alle rapers zijn geen kenners, 't Bleek ook gisteren weer gewis omdat 't ei, dat werd gevonden héus géén kievitseitje is! Wat het dan was? Snel gezegd: 't Was door een PLEVIER gelegd. men, die hy moet behandelen ln de organisatie van het Noord-At lantisch Pact, zouden hem dan toevertrouwd bhjven. Zou deze veronderstelling juist zün, dan heeft de bespreking van gisteren tussen de formateurs en de heren Stikker en Tjarda de bedoeling gehad elkanders bevoegdheden te bespreken. Dan gaat men er na tuurlek van uit, dat de heer Stik ker zal aanbleven. Iets, waaraan men in Den Haag op dit moment nauweiyks meer twüfelt. Zou dit het geval zen, dan kan men zich gevoegeiyk afvragen, welk nut deze Kabinetscrisis gehad heeft. En dan is het duidehjk, dat de motivering van de ontslagaanvra ge van het oude Kabinet het aftreden van Stikker niet de enige reden geweest kan zyn. Gistermorgen spraken de for mateurs ook nog met min. van den Brink. De Nederlandse regering deelt met diep leedwezen mede, dat biykens bericht van het hoofd kwartier van generaal Mac Ar thur uit Tokio do luitenant-kolo nel van de garde grenadiers, M. F. A. den Ouden, commandant van het Nederiandse detache ment V.N., Maandagavond in de omgeving van Hoengsong is ge sneuveld. Nadere berichten omtrent dit smartelijk verlies zullen voigen. Lt. kolonel den Ouden was 40 jaar en. ex-K.N.I.L. officier. Na de oorlog ging hy met een O.V.W. eenheid (le bataljon jagers) naar Indonesië en kreeg daar ais ma joor het commando over dit ba taljon. Daarna ging hy over naar het regiment speciale troepen en werd commandant van de oplei- AIs verstekeling in vliegtuig de oceaan over. De 28-jarige Amsterdammer J. v. den Heerik is de eerste ver stekeling, die de reis over de oceaan per vliegtuig heeft ge maakt. Hü stapte Maandagavond J.I., tot grote verbazing van de douane, op Schiphol uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M., dat hem van Gander (New Found- land) naar Nederland vervoerde. Van den Heerik was vorig jaar op goed geluk met een Engels kolenschip naar Canada gevaren. Het viel hem in dit land echter niet mee en het verlangen naar huis werd hem tenslotte te sterk. Na veel moeite gelukte het hem ongezien in het K.L.M.-vliegtuig te komen. Gedurende een half uur onderzocht de douane het toestel, maar men ontdekte hem niet. dingsschool voor parachutisten in Tjimahi. In 1949 repatrieerde hy. Hy was het type van de veld dienst-officier, een goed organisa tor en een man met hart voor zün mensen. Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor het Korea-detachement, was hy één der eersten, die zich meldde. Kort voor zyn vertrek naar Korea werd hü bevorderd tot luitenant-kolo nel. Hy was gehuwd en had geen kinderen. Loterij Vrouwelijke Hand werken voor stille armen. Een oude Middelburgse traditie herleeft! In 1888 stichtten vier dames een Lotery Vrouwelyke Handwer ken met de bedoeling, daarmede leder Jaar gelden bQeen te bren gen ten bate van de stille armen. Tot 1940 werd deze lotery ieder jaar gehouden en ln 1938 werd het honderdjarig bestaan feesteiyk gevierd. Tydens de oorlog kwam het werk tot staan en ook na de be vrijding herleefde het niet, ten dele, omdat het materiaal voor de handwerken niet verkrijgbaar was. Nu er evenwel duldeiyk is ge bleken, dat in de Zeeuwse hoofd stad vele stille armen zyn, heb ben de echtgenote van de Com missaris der Koningin, mevr. S. C. de Casembrootvan der Feltz, mevr, SchorerTeding van Berk hout, mevr. A. L. Storm van 's-Gravenzandevan Teylingen en mevr. J. van der Weel—den Hey- Algemene Vergadering V.N. verwerpt Russische resoluties De Algemene Vergadering der V.N. heeft Dinsdagavond de Rus sische beschuldigingen, dat de V.S. zich schuldig hadden ge maakt aan agressie jegens China, verworpen met 48 tegen 5 stem men bij 3 onthoudingen. Een andere resolutie der Sow jet-Unie, om de V.S. te veroor delen wegens bombardementen op Mandsjoerije, werd met 51 stem men tegen 5 stemmen verworpen. Joego-Slavië en Afghanistan ont hielden zich van stemming. Nederland schenkt kinder bewaarplaatsen voor Israël. Te Franeker Is Maandag door de Unao een complete kinderbe waarplaats, bestemd voor Israël overgedragen. Deze crèche, welke bestaat uit een dubbelwandig hou ten gebouw, is ingericht met 14 kinderledikanten. Er zal nog een tweede crèche naar Israël worden gezonden plus materiaal voor nog drie kinderbewaarplaatsen. Dit is de waarde van het deel, dat Israël kreeg van het geld, dat door de Unac In Nederland is verzameld. Het totale bedrag, dat door Ne derland voor dit doel is büeenge- bracht, was f 1.808.700. Min. Spitzen antwoordt Kamerlid. Geen klachten over het veer Anna Jacoba-Zijpe Op vragen van het Tweede Ka merlid Stokvis (C.P.N.) betreffen de het vervangen van de veerboot met zyiading door een veerpont met koplading by het veer Anna JacobaZüpe heeft de minister van Verkeer en Waterstaat ge antwoord, dat Ged. Staten van Zeeland in hun antwoord op het afdelingsverslag der Prov. Staten o.m. geantwoord hebben, dat de exploitatie van het veer Anna Ja cobaZjjpe niet in staat is sche pen voor koplading en lossing aan te schaffen en dat het Rijk voor alsnog afwijzend staat tegenover het stichten van aanlegplaatsen voor koplading en lossing. Tot het verlenen van een dergebjke mede werking waarom overigens niet is verzocht is het Rük thans inderdaad niet bereid. Als gevolg van de enkele jaren geleden aangebrachte verbetering door het in de vaart brengen van een nieuwe veerboot met zyiading en door de inspanning van de ex- ploitante om de dienst zo goed mogeiyk te onderhouden, kan worden gezegd, dat thans behoor lijk in de verkeersbelïöeften wordt voorzien en dat voor gegronde klachten geen aanleiding is. Voor verbouwing van het veer tot een veer met koplading, waarmede zeer belangrijke uitgaven zouden zün gemoeid, is, zeker in deze tyd, dan ook geen aanleiding, al dus de minister. er de lotery tot nieuw leven ge wekt. Er zullen loten worden ver kocht en op alle Middelburgse vrouwen wordt een beroep gedaan om pryzen, in de vorm van hand werken of andere voorwerpen, be schikbaar te stellen. Begin April zal in de Staten zaal te Middelburg een tentoon stelling van de pryzen worden ge houden, terwyi de verloting zal plaats vinden op 20 April, even eens in de Statenzaal. De opbrengst zal ten goede ko men aan de Gem. Dienst Maat- schappeiyke Zorg en aan de dia conieën van alle kerkgenootschap pen, zodat een biilyke verdeling gewaarborgd is. Het aantal loten, die verkocht worden a f 1.per stuk, zal dui zend bedragen. Vermelding ver dient nog, dat de hoofdprüzen vroeger verkocht werden van de rente van enkele legaten, waar over de lotery kon beschikken. Deze rente zal daartoe echter thans niet meer voldoende zyn. Commando-overdracht Zee macht a.b. Jacob v. Heemskerck' Tiger-Moth maakte geslaagde noodlanding bij Amsterdam. Een Tiger-Moth van de Nat. Luchtvaartschool te Hilversum heeft gistermiddag een geslaagde noodlanding gemaakt op een wei land achter het Nationaal Lucht vaartlaboratorium aan de Sloter- weg te Amsterdam. De piloot, de heer G. v. den Eist, uit Hilversum, die met het lesvliegtuigje een rondje Hilversum-Amsterdam-Hil- versum vloog, had boven de hoofdstad niet voldoende benzine meer en besloot om het luchtver keer op Schiphol niet te stagne ren, een noodlanding te maken. De piloot is ongedeerd en het toe stel onbeschadigd. Ir GEUZE SPRAK VOOR OUD-LEERLINGEN DER R.L.W.S. Subsidies op vetten en graan stijgen neg steeds. Voor de Ver. van Oud-Ieerllngen der R.L.W.S. te Goes en de B.V.G. gaf ir M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., gistermiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een uiteenzetting over het onder werp „Landbouw en industrie". Direct na de opening door de voor zitter van de B.V.G., de heer W. de Buck, kreeg ir Geuze het woord. Uitvoerig behandelde hy de ver schillen tussen de wyze van voort brenging van de landbouw en de industrie. De arbeidsverdeling in de industrie is veel verder door gevoerd dan in de landbouw. Aan de hand van een eenvoudige be rekening becüferde ir Geuze, dat de arbeider in de industrie vele keren meer productieve arbeid le vert dan een boerenarbeider. Ook andere factoren, zoals de grond, de te gebruiken machines en het feit, dat b.v. het kapitaal, geïn vesteerd ln landbouwbedrijven, slechts één keer per jaar vruch ten afwerpt, doordat er slechts één gewas per jaar mogehjk is, terwyi het kapitaal, geïnvesteerd in fabrieken, vele keren wordt ge bruikt in een jaar, maken pun ten van verschil uit. Een ander punt is, dat de boeren collega's zyn, terwyi industriëlen in de zelfde sector concurrenten zyn. DE INVESTERING. Het in de industrie te investe ren kapitaal per arbeider is veel groter dan voor een boerenarbei der. Gemiddeld is dat in de indu strie per arbeider f 17.000.in de zware industrie echter onge veer f90.000.terwyi een arbei der in een electrische centrale b.v. dageiyks met f 266.000.om gaat. Momenteel wordt door de industrie geklaagd, dat de lonen tussen goede en minder goede ar beid te veel genivelleerd zyn. Ir Geuze toonde zich bevreesd voor het geval men geheel aan de le vende wensen zou toegeven. Hü meende, dat daardoor te veel goe de boerenarbeiders zouden worden aangetrokken door de industrie. De lonen der landarbeiders zullen niet veel lager mogen zün dan die der industrie. Een bureau voor arbeidsanalyse kwam tot de con clusie, dat een goede landarbeider minstens gebjk staat met een ge schoolde metaalarbeider. Van de verschillende industrieën is de voedings- en genotmiddelenindu strie de belangrijkste. Daarop volgt de metaalindustrie. ELKAAR NODIG. De eindconclusie van ir Geuze Was, dat landbouw en industrie elkaar nodig hebben. Beide nemen een nuttige plaats in het produc tieproces in en zü werken aanvul lend. Vooral i.v.m. een ev. oor logsgevaar is het belang van de landbouw niet te onderschatten. Betreffende onze huidige econo mische toestand zei ir Geuze, dat deze zonder meer slecht is. Dat is zü reeds 5 jaar, maar wü heb ben daar tot heden nog niets van gemerkt. Over 1950 vertoont de Nederlandse handelsbalans een tekort van 2.4 milliard. Het te kort van de betalingsbalans zal waarschü'niyk tussen de 1.3 en 1.4 liggen. Dit is op de duur niet vol te houden; leningen zullen geen uitkomst kunnen brengen. Daar komen de defensieuitgaven nog bovenop. De subsidies bedroegen ongeveer 400 millioen, waarvan op vetten 160 en op broodgraan 220 millioen. Deze subsidies sty- gen nog steeds. Eén van de be langrijkste taken van het nieuwe Kabinet zal zün aan te wüzen, welke weg uit dit moeras zal moe ten leiden. Versobering en ver mindering van de consumptie zal moeten volgen. DE LANDBOUWPRIJZEN. Wat betreft de prijzen der land bouwproducten In het a.s. seizoen kon ir Geuze nog weinig mede delen. Volgens onofficiële berich ten zou het echter in de bedoeling liggen de suikerprijs met f 1.te verhogen tot f44.Het streven der regering is dit jaar 6000 ha. suikerbieten meer te verbouwen en het areaal, beteeld met suiker bleten, uit te breiden tot 73.000 ha. Betreffende de gerstregeling is ook niets definitief. Wel schynt het in de bedoeling te liggen deze zó te maken, dat de verbouw van zomertarwe wordt geanimeerd. Op dit referaat volgde een kor te gedaehtenwisseling, waarna de heer de Buck de vergadering sloot. Vooraf had het bestuur van de Ver. van Oud-leerlingen der R.L.W.S. zün secretaris, de heer C. O. J. Hendrikse te Zierikzee, in de bloemetjes gezet i.v.m. het feit, dat hy gisteren juist 30 jaar secretaris was. Het werk in de Londense ha vens is thans weer in volle gang. Donderdag zal men echter weer in staking gaan, als de zeven ha venarbeiders voor de rechter ko men, beschuldigd van aanzetting tot een onwettige staking. Maandag zün tweeduizend boot werkers van Gothenburg, de grootste Zweedse haven, in sta king gegaan. 26.000 mynwer- kers in het gebied van Luik zijn in wilde .staking gegaan. Zy eisen loonsverhoging. De staking van Japanse mynwerkers heeft zien uitgebreid. Het aantal stakers be draagt thans 200.000. Dit jaar zullen op zeer ruime schaal in internationaal verband vlootoefe- ningen worden gehouden door lan den van het Noord-Atlantisch Pact. De Noordzee en de Atlan tische Oceaan zullen o.m. tot het oefengebied behoren. De acht West-Duitse communisten, die Zondag te Helmstedt werden ge arresteerd, zyn Dinsdag vrijgela ten. <m De Nederlandse parlemen taire delegatie, die een bezoek aan Londen bracht, zal vanmor gen weer in ons land arriveren. Geruchten over een te ver wachten gedwongen grote Neder landse staatslening zijn, zo wordt uit Den Haag gemeld, volkomen uit de lucht gegrepen. De Ne derlandse Aardolie-Maatschappij bereidt een exploratie-boring naar olie en aardgas in Tubbergen voor. Deze zal vrü dicht by de Duitse grens geschieden. Gistermiddag heeft een 28-jarige bankwerker in de electrische centrale aan de Hemweg te Amsterdam een stalen mat op het hoofd gekregen. Hü overleed aan de bekomen verwon dingen. Gistermorgen is te Veendam de 14-jarige Janny Hor- lings uit Nieuwe-Pekela door een vrachtauto aangereden en gedood. Zoals bekend zou H. M. luclit- verdedigingskrulser „Jacob van Heemskerck" aan het eind van deze maand ln Vlissingen worden gestationneerd ten behoeve van de daar te vestigen marine-opleiding, Be komst van de Van Heems kerck in Vlisslngen is nu echter uitgesteld tot begin Maart, naar we van de marine vernemen, om dat men daar aan de wal nog niet geheel klaar is om het schip te ontvangen. Nu de kruiser op 1 Maart nog te Nieuwediep zal liggen heeft men besloten de overdracht van het commando over de Zeemacht Nederland op die bodem te doen geschieden. Op 1 Maart zal vice-admiraal J. J. L. Willinghe namelijk zyn functie van commandant Zes macht Nederland overdragen aan schout bij nacht C. W. Slot, van wie wij hier een foto geven. Zeeuwse zaaioesters en bakkengoed naar Engeland. Naar wy van het bestuur der Vereniging „De Zeeuwse Oester" vernemen, is via de Stichting Ne derlandse Visserijbelangen, voor zitter de heer Kiewit de Jong, contact opgenomen met de Engel se visserijinstanties betreffende de export van Zeeuwse zaaioes ters en bakkengoed naar Enge land. Waar Engeland elk jaar grote hoeveelheden Franse oesters importeert, mag dit wel een zeer verheugende gebeurtenis genoemd worden, die bewyst, dat Engeland een gezond Zeeuws product verre prefereert boven de Franse oes ters, die de laatste jaren met de geweldige ziekte „Polydora" te kampen hebben. Radar bracht „Koningin Juliana" door de mist over de W ester-Schelde. Zoals bekend is op de veerboot „Koningin Juliana" een radarin stallatie aangebracht. Sinds de boot echter weer in de vaart is, kwam nog geen mist opdagen. Maandag was dit wel het geval. In de namiddag kwamen zware mistbanken opzetten, zodat kapi tein Brouwer zyn installatie kon gebruiken. Ondanks de zeer dikke mist wist hy het schip goed over de Schelde te loodsen. Vanzelf sprekend was het geen gemakke- ïyke opgave om de nieuwe instal latie in te schakelen. Men moet nu eenmaal eerst routine opdoen met dergebjke dingen. Dat men kans zag zonder ongelukken de moeiiyke tochten te volbrengen geeft vertrouwen, dat voortaan de mist geen bezwaar meer zal zijn. Alleen in de havens, waar vele trefpunten het overzicht op het radarscherm niet eenvoudig ma ken, is het nog opletten. Mei be hulp van signalen vanaf boot en wal wist men precies in de fuiken te komen. DE BILT ZEGT Weersverwachting geldig tot vanavond: In de ochtend hier en daar mist. Zwaar bewolkt met plaatseiyk buien en hier en daar opklaringen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1