Communistisch offensief aan centrale front in Korea NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Lawines in Zwitserland maken opnieuw slacht offers. Zuid-Koreanen over 38 ste breedtegraad Vliegende schotels niets anders dan plastic balonnen Eén orgel gaf warmte en het andere muziek* Soldaten zongen in een tochtige school. Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soidaten. „Chinezen doen verstandig thans te onderhandelen0 SNIPPER Uitgave .j lichting „Zeeuwsch Dagblad" ijjofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 243S. Gi~o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dykstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e 4AAK GANG No. 1789 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG IS FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tliolen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.59 u., onder 17.50 u. Maan op 10.28 u., onder з.01 u. Hoogwater op Woensdag 14 Febr. Vlissingen: 7.12 u. 1.36 m., 19.49 1.31 m. Terneuzen: 7.39 u. 1.59 m., 20.15 u. 1.53 m. Wemeldinge: 8.38 u. 1.24 m., 21.13 u. 1.25 m. Zierikzee: 8.19 u. 1.05 m., 20.54 u. 1.06 m. Vier tot zes Chinese en Noord- Koreaanse divisies stroomden Zondagavond van Hongtsjong naar het Zuiden onder hevige aan vallen vanuit de lucht en zwaar artillerievuur. In de plaats Hoengsong zelf le verden Zuid-Koreaanse troepen verbitterde gevechten om de com munistische stoot in de richting van Wondjoe op te vangen. Nadat zij meer dan 12 km. door de cor ridor van Hongtsjong waren te ruggedrongen, geraakten de Zuid- Koreanen in gevechten van man tegen man met de communisten, die van het Noorden en Westen Hoengsong binnendrongen. Een Zuid-Koreaans regiment moest zich overgeven. Amerikaanse troepen onderna men vanuit Tsipjong een aanval in de flank van de oprukkende communisten, merendeels Chine zen, die in allerijl uit het gebied van Seoel zijn gezonden. OVER DE 38STE BREEDTE GRAAD. Enige uren tevoren was de Zuid-Koreaanse Kapitool-divis'e in het Oosten de 38ste breedte graad overgetrokken en had 8 km. ten noorden ervan de kust plaats Jangjan bezet. In de westelijke frontsector nam Maandag de tegenstand der BOSBRANDEN IN AUSTRALIË. De twaalf afzonderlijke bos branden, die reeds een week lang in het Zuid-Westen van de Aus tralische staat Queensland woe den, zijn Maandagavond in elkan der overgegaan, waardoor een achtste van de staat door een reusachtige vlammenzee is over dekt. Het vuur woedt over een breedte van 190 km. Vele duizen den schapen worden vermist. V.N.-commissie voor Korea samengesteld, Dr Padilla Nervo, hoofd van de Mexicaanse delegatie bij de Ver. Naties, heeft zich bereid ver klaard zitting te nemen in de commissie van goede diensten voor Korea. Aangezien de Zweed Grafstrom ook deel wil uitmaken van de commissie, is deze thans gevormd. Het derde lid, tevens voorzitter, is de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Pers Entezam. De „Pravvda" beschuldigt Noorwegen, De „Pravvda" beschuldigt Noor wegen ervan het plan te hebben deel te nemen aan een agressieve politiek. Het blad uit de beschuldiging in een commentaar op een kort geleden ingediend Noors wetsont werp, „dat ten doel heeft de agres sors militaire bases te verlenen. Dit toont aan tot welke betreu renswaardige schandelijke rol de corrupte politici van de Westerse landen hun volken veroordelen.' Acht communisten te Helmstedt gearresteerd. Te Helmstedt, op de grens van de Engelse en de Russische zóne van Duitsland, zijn Zondag acht vooraanstaande West-Duitse com munisten gearresteerd, toen zij trachtten op illegale wijze over te steken, komende uit de Sowjet- zöne, waar zij een bijeenkomst be zochten. Onder de gearresteerden bevin den zich leden van de Bondsdag en de provinciale parlementen. Zij behoorden tot een groep van 35 personen, die de grens wilden oversteken. Zeventien van hen wisten te ontsnappen. De stakingen in Engeland. Te Londen ontstond gisteren oen nieuw arbeidsgeschil, toen 1200 sjouwerlieden van één der grote opslagplaatsen van de Lon- dense spoorwegen een „langzaam- aan-staking" begonnen. De 200 stakende electriciens, werkzaam by de voorbereidingen van het „Festival of Britain", be sloten het vverk heden te hervat ten. Franse politie neemt vliegtuig van Spaanse anarchisten in beslag. De Franse veiligheidspolitie heeft op het vliegveld Guyacourt bij Versailles beslag gelegd op een vliegtuig, dat door Spaanse anar chisten gebruikt werd om geld en personen beide landen binnen te smokkelen. De vorige maand werden 29 Spaanse anarchisten door de po litie van Lyon gearresteerd na een overval op een postauto op 18 Januari. De overval, die door vyf jonge mannen werd gepleegd, mislukte, doordat twee politie agenten de zakken met 6 millioen francs, die zich in de auto bevon den, bewaakten. Eén der politie mannen werd by een vuurgevecht gedood, de andere zwaar gewond. Uit het verhoor van één der arrestanten bleek, dat de ver eniging van Spaanse anarchisten een vliegtuig tot haar beschikking had. communisten plotseling toe. De troepen der verbondenen moesten hier, onder zware vijandelijke druk, terugtrekken op de zuide- ïyke oever van de Han. Een woordvoerder van het Ame rikaanse leger verklaarde, dat vele colonnes der communisten de vleugels der Verbondenen hebben omtrokken, door de geallieerde stellingen zyn gesijpeld en weg versperringen in de rug der ge allieerden hebben opgeworpen. In het Zwitserse Kanton Tes- sino hebben lawines opnieuw slachtoffers gemaakt. Het dorp Airoio aan de St. Gothardpas werd gedeelteiyk bedolven onder de sneeuwmassa's en het dorp Frasco geheel; hier bleef alleen de kerktoren zichtbaar. Als een donderslag kwam de lawine op het plaatsje Airoio om bij de kerk tot stilstand te ko men. De bewoners werden uit hun bed opgeschrikt. Wel was Zon dagavond het dorp gewaarschuwd en vele huizen waren verlaten, maar de lawine, die met onver wachte hevigheid naar beneden kwam, trof een gedeelte, dat men veilig geacht had. Gistermorgen had men de lyken van 6 personen te voorschyn ge haald. Vyf personen werden le vend gered en vier waren nog bedolven onder de sneeuw. Men heeft alle hoop om nog meer men sen te kunnen redden opgegeven en verdere ontruiming van het dorp gelast. In het dorp Frasco, dat volledig bedolven werd door de lawines werden eveneens grote verwoes tingen aangericht. Ongeveer 16 personen werden levend begraven, waarvan er 10 zün gered. Of men hiervan al mensen heeft kunnen uitgraven is nog niet bekend. Het treinverkeer door de St. Gothard- tunnel ondervond vertraging. Meer dan 30.000 Noordelijken zijn een krachtig offensief tegen de verbonden troepen aan het centrale front van Korea begonnen. Zjj hebben een wig van ongeveer 11 kilometer In de verbonden linies gedreven en wel tussen Hoengsong, 16 km. ten noorden van Wondsjoe en Tsipjong, ongeveer 30 km. meer naar het westen. DE KABINETSFORMATIE. De Kabinetsformateurs Drees en van Schaik hebben gisteren laat in de middag een onderhoud van ongeveer een half uur gehad met ir C. Staf, directeur-generaal van de landbouw. TITO-ISME OOK IN NEDERLAND. Gisteren is te Utrecht opgericht de Nationale Communistische Volksbeweging (N.C.V.). De nieu we party keert zich enemjds, zo verneemt het A.N.P. van de voor lopige secretaris, de heer W. van Kuilenburg te Utrecht, tegen de haar inziens, verwatering van het socialistisch beginsel by de Party van de Arbeid en anderzijds tegen de op Russische geest geschoeide politiek van de C.P.N. Naar het voorbeeld van Tito wil men „een volkseigen aan het Nederlandse nationale milieu aan gepast communisme". Volgens mededeling van het voorlopig be stuur bestaat de nieuwe party voornamelijk uit leden van de Viamgroep, oude Trotskisten en ex-leden van de P. v. d. A. en de C.P.N. De heer H. van Prooyen uit Dordrecht heeft gisteren in een weiland onder de gemeente Dor drecht een kievitsei (het eerste?) gevonden. De heer van Prooyen is voornemens het ei aan de Konin gin aan te bieden. Jantjes op de „Evertsen" hadden het zwaar, maar werden niet vergeten. Uit berichten, die met grote vertraging in Den Haag zün ont vangen, blijkt, dat Hr Ms Torpe dobootjager „Evertsen" in het ge volg van het Engelse vliegkamp schip '„Theseus" en met Engelse kruisers patrouilleert voor de Westkust van Korea. Tydens het Chinees-Noordkore- aanse offensief, dat in begin Ja nuari losbrak, werd de „Evert sen" gedirigeerd naar Inchon, de haven waar generaal Mac Arthur in September 1250 zijn asie be gon. De „Evertsen" was ingedeeld by de luchtverdediging van de ha ven. De jantjes zullen die dagen niet spoedig vergeten. De nachten vooral leverden een beklemmend schouwspel op door de stroom van haastig wegvluchtende scheepjes met vluchtelingen en het opflit send mondingsvuur van de 15 en 20 cm. kanonnen der kruisers te gen de achtergrond van het bran dende Inchon. Veertig dagen achter elkaar was het schip op zee, met de kou en de feestdagen wel een heel lan ge ruk. Toch had de bemanning niet te klagen over de Kerstdagen en Oud- en Nieuw, want op de eerste Kerstdag bezorgde een tan ker een lading Niwin-pakketten en pakjes van Nederlanders in Japan en brieven en pakjes uit Nederland. Oplossing van een raadsel Nodig voor de studie van kosmische stralen, „Vliegende schotels bestaan, doch het zy'n niets anders dan reusachtige, van plastic vervaar digde balonnen, die worden ge bruikt voor de studie van kosmi sche stralen", schryft dr Urner- liddle, hoofd van de afdeling ter bestudering van kernsplitsing van het bureau van onderzoek der Amerikaanse marine, in het tyd- schrift „Look". „De balonnen worden met in strumenten losgelaten, opdat wij te weten kunnen komen, wat er zou gebeuren, indien kosmische stralen in de atmosfeer atomen treffen, zy kunnen tot ongeveer dertig duizend meter hoogte sty- gen. Soms worden zy door de Radiomuziek maakte Hagenaar vindingrijk. Het gebeurde Zaterdagavond in een Haagse woning. Buurman boven en buurman beneden luisterden beiden naar de radio. Op een gegeven ogenblik klopte buurman beneden bij buurman boven aan. „Buurman, zet je ra dio wat zachter". Buurman bo ven dacht daar niet aan. De aan houder wint, wist buurman be neden. Hij hakte dus fluks een gat in het plafond, stak er een stelt doorheen en probeerde op deze wijze buurman boven uit zijn stoel te porren. Buurman boven bleek echter geen bewon deraar van de vindingrijkheid van zijn benedenbuurman. Hij riep de politie. Een agent stelde orde op zaken en nam voor alie zekerheid de stelt maar mee. Een verbolgen huisbaas heeft tegen buurman beneden een aanklacht ingediend wegens vernieling. Amerika verkoopt voedsel voorraden tegen lage prijzen. Ofschoon de prijzen van de voe dingsmiddelen in de Ver. Staten momenteel op het hoogste ooit be reikte niveau staan, kunnen toch buitenlandse kopers van Ameri kaanse surplus-voorraden voedsel enkele van deze voedingsmiddelen tegen betrekkelü'k lage prijzen kopen. Beschikbaar zün: eipoeder, onder-melkpoeder, Ujnolie, bonen, groene erwten en aardappelen. Het gaat om goederen, welke zün aangekocht om een scherpe daling van de binnenlandse prijzen te voorkomen. wind met een snelheid van 320 kilometer per uur voortgejaagd. In de schemering verlichten de dan schuin vallende zonnestralen het onderste gedeelte van de ba lonnen, waardoor het lijkt alsof het schotels zün. De balonnen, die „hemelhaken" („skyhooks") worden genoemd, werden het eerst in 1947 gebruikt. Het is thans uit wetenschappelijk oogpunt niet langer noodzakeüjk geheimhouding te betrachten over het gebruik dezer balonnen, die door de volksmond „vliegende schotels" werden genoemd", al dus de schrijver. Verkoopcursus te Middelburg een succes. Toen de heer Franc A. Bibo te Voorburg, die op uitnodiging van de samenwerkende middenstands verenigingen („Handelsbelang" en de Middenstandscentrale) drie avonden in het Schuttershof een verkoopcursus heeft gegeven on der de titel „Inspectie van de ba gage", gisteravond voor de laatste maal het podium beklom, bleek de belangstelling nog even groot als de eerste avond. De heer Bibo wees in zün cau serie vooral op de psychologische vraagstukken en gaf tenslotte nog een aantal practische wenken. Namens de organiserende ver enigingen dankte de heer R. van Roo de spreker. Hü sprak de hoop uit, dat deze cursus de verkopers en verkoopsters meer arbeids- en levensvreugde zou bezorgen. Spe ciaal wees hü nog op de vakstudie en verdere studie der verkoopkun- de. Ook dankte de heer van Roo de burgemeester, die alle cursus avonden heeft bygewoond. De burgemeester sloot hierna de cursus, waarby hü opmerkte met spanning uit te zien naar dg eerste maal, dat hy een winkel zal binnenstappen om te zien, weike uitwerking het gesprokene heeft gehad. Mr Bolkestein prees de heer Bibo om zijn kwaliteiten als cur susleider en onderstreepte nog eens, dat ieder trots moet zün op het beroep, dat hü heeft ge kozen. Ook wees hü op de vaak moei- ïyke «relatie tussen winkelier en overheid en bond de zakenlieden op het hart de prüzen niet hoger dan nodig op te voeren. Mr Bolkestein deelde nog mede, dat het gemeentebestuur alles in het werk stelt om voor Middel burg betere verbindingen te ver kregen met overig Zeeland. Minder bewegingsvrijheid voor Oost-Europese diplomaten in Frankrijk. Aan de diplomatieke verte genwoordigers te Pares van Roemenië, Albanië en Bulgarije is medegedeeld, dat met ingang van Zaterdag maatregelen zijn genomen ter beperking van hun bewegingsvrëheid in Frankrijk- Dit als represaille voor beper kingen, die zijn opgelegd aan de bewegingsvrijheid aan Franse diplomaten in de betrokken lan den. Italiaanse politie arresteert valse munters. Na een onderzoek van tien maanden is de Italiaanse politie een internationale bende van val se munters op het spoor gekomen, die reischeques ter waarde van honderden millioenen lire vervalst heeft. Twintig personen werden gear resteerd, de meeste bendeleiders konden echter vluchten. Vele bewijzen van deelneming met ramp in Vlaardingen. De bewijzen van deelneming, welke zowel by het gemeente bestuur, als bij het brandweer corps van Vlaardingen telegra fisch en schriftelijk binnenko men in verband met de ramp, waarbij vyf brandweerlieden Vrijdag in de vlammen zijn om gekomen, zijn legio. Niet alleen uit alle delen van het land, waar bij onder meer van de minister van Binnenlandse Zaken, van de Commissaris der Koningin in Z.- Holland en tal van brandweer corpsen, doch ook uit het bui tenland komen blijken van me deleven. De slachtoffers worden van ochtend in een gemeenschappe lijke groeve ter aarde besteld. De Westduitse y'zer- en staal industrie heeft met Amerikaanse kolenexporteurs contracten geslo ten, krachtens welke deze laat- sten in de loop van dit jaar 1.4 millioen ton Amerikaanse kolen zullen leveren in ruil voor ijzer en staalproducten. De Nederlandse vrijwilligers in Korea. De le luitenant W. Dussel schryft uit Korea: Toen één van onze laatste „moves" (verplaatsingen) zou beginnen, ging 't gerucht, dat we nu ergens zouden komen te zitten non. Er moest geen kam pong staan en dus geen enkel huis. Het moest één wildernis zyn en niets dan bergen, bergen en nog eens bergen Nee, het leek naar niets Enfin, we gingen dan „moven". De lange, lange colonnes van trucks, jeeps en carriers bewoog zich gestadig naar het Zuiden over slechte wegen, vol sneeuw en üs. Een paar uren zyn we zo door gesukkeld en het scheen alsof de verspreiders van het gerucht ge lijk zouden krügen: er was hoe langer hoe minder te zien Eindelijk. De weg slingerde zich over en langs een berg, steeds geringer werd het aantal kampongs, steeds hoger en steeds talrijker de hoge bergentoen kwam er plotse ling toch nog een kampong. Een grote zelfs. Er stond op een kleine heuvel een soort schoolgebouw en daarin kwam de „staf" te liggen. „Natuuriyk", zou de infanterist zeggen, die in de schuttersputten hoog in de bergen ligt, „natuur iyk, de staf in een school. Ja, die zullen in de bergen gaan zitten!" Maar er moet toch ergens ge kookt worden, er moet toch er gens een telefooncentrale staan en er moet toch ergens een hoofd kwartier zijn, waar de comman derend officier zyn opdrachten aan de hand van kaarten kan coördineren Enfin, zo kwam de staf dus in een schoolgebouw. Het was ove rigens maar een „gammele" be weging, want er was geen ruit heel in het houten gebouw, de deuren lagen er alle uit en er was geen kachel te bekennen. Die had den onze voorgangers al meegeno men en dat waren Amerikanen, die het altyd nog een graadje kouder hebben dan een Hollandse soldaat. De eerste avond zat ik bij de verbinding op bezoek. De wind waaide nogal ü'zig door de kieren en spleten, ofschoon ze inmiddels al een kachel „versierd" hadden; gemaakt van een oud vat. Toen kwam er iemand op een idee. „Er staan twee orgeltjes hier ergens"- zei een soldaat. „En ik zou wel eens wat muziek wil len horen na al dat artilleriege- donder". Het voorstel vond on- middeliyk byval en met z'n twee- en werden de orgeltjes aange sleept. Muziek en warmte. Met behulp van twee zaklan taarns werd het- inwendige aan een nauwgezet onderzoek onder- Wereld-voedselpositie nog niet op vooroorlogs peil, In een rapport over de wereld voedselsituatie deelt het Ameri kaanse departement van land bouw mede, dat de wereldproduc tie van belangrüke voedingsmid delen in het afgelopen jaar met ongeveer 2 is gestegen en 4 groter was dan in 1939. Ondanks deze stüging kon het voedselver- bruik per hoofd van de bevolking, uitgedrukt in calorieën, als gevolg van de groei der wereldbevolking nog niet het vooroorlogse peil be reiken. Australië en Nieuw-Zeeland bleven behoren tot de best-ge voede naties ter wereld. In de Sowjet-Unie Is de voedselpositie de laatste twee jaren beter ge worden. In India gaat de voedsel situatie achteruit. De voedselpro ductie zal dit jaar gevaarlyk klein zijn. Volgens het Amerikaanse de partement van landbouw is het voedselprobleem van India chro nisch. Nederlandse Kamerleden bezochten Londens East End. De Nederlandse parlementaire delegatie in Londen is gistermor gen rondgeleid in County Hail te Westminster, de zetel van de Lon- dense gemeenteraad. Gistermid dag bracht zü een bezoek aan het East End, waar men bezig is krot woningen op te ruimen en arbei dersflats te bouwen. Gisteravond zat de delegatie aan een diner, haar aangeboden door de voorzitter van het Lager huis, Clifton Brown. worpen en toen kwamen de beide orgelreparateurs tot de conclusie: „binnen een uur is het hier warm en hebben jullie muziek". De he ren begonnen met alle toetsen van beide instrumenten op een hoop te gooien en vervolgens al lerlei geheimzinnig uitziende on derdelen één voor één te demon teren, zolang tot er van de orgel tjes nog slechts de kast over was Wat er by het licht van die zak lantaarns allemaal gebeurd is, ik weet bet werkehjk niet, maar wel weet ik dit: een dik uur later speelde één van de twee. Met toetsen, met een blaasbalg of weet ik met wat voor onderdelen uit het andere orgeltje. En wat ook vermeld moet worden is dit: dat de kachel best brandde met het overschot van orgeltje num mer twee. En bü al die warmte en bü die muziek werd er natuur iyk gezongen. Die liedjes, die al tyd weer door soldaten worden gezongen op alle avonden in alle landen ter wereld. „Home on the range", „Oh, give me a home" en natuuriyk „Good night, Irene, good night Irene". Zaterdag is aan tal van i predikanten oaan de scribae van de kerkeraden van prac tised alle kerkelijke gemeen ten in Zeeland een circulaire gezonden met het verzoek om voor Pasen in hun gemeente een kerkcollecte te houden voor de actie ten bate van, het Chr. Militair Tehuis in Middelburg. Het ligt in de bedoeling, dat deze circulaire als ingekomen stuk op de eerstvolgende kerkeraadsver- gadering zal worden bespro ken en we wekken alle ker- keraadsleden op om serieus de mogelijkheid te onderzoe ken of in hun gemeente op korte termijn een kerkcol lecte voor dit doel kan wor den gehouden. Men moet dit verzoek in geen geval zien als een nood sprong om toch de f 15.00Ü bijeen te krijgen, doch van verschillende zijden is er op aangedrongen, deze collectes aan te vragen, zodat ieder in de gelegenheid wordt gesteld iets te offeren voor het Chr. Militair Tehuis. Hier geldt, dat vele kleine giften een groot bedrag maken. Kan er onmogelijk een collecte wor den gehouden en wil de ker- keraad een gift zenden, dan willen we deze ook graag accepteren, hoewel het hou den van een collecte ons wellcomer is. Heel ons Prot. Chr. volksdeel in Zeeland moet in de gelegenheid ge steld worden voor dit goede doel te geven. Tegelijk met de nog steeds binnenkomende particuliere giften, zullen ook de afdrachten van de kerk- collectes in de verantwoor dingen worden opgenomen. Laat ieder kerkeraadslid bij de bespreking der circulaire goed bedenken: HOUDT DAT IN DE GATEN.... 'TGAAT OM ONZE SOLDATEN. ATTLEE IN HET LAGERHUIS. Vier vrachtvaarten vanuit Vlissingen? De grote werkloods voor de My. „Zeeland" aan de buitenhaven te Vlissingen is thans bijna gereed. Binnen zeer afzienbare tüd wor den, naar wij vernemen, de Zee land-schepen verwacht voor de revisie- en reparaliebeurten. Er bestaat grote kans, dat dit najaar wekeiyks vier vrachtvaarten op Engeland zullen worden ingelegd. Positie in Korea veel stabieler. Attlee heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de 88- sto breedtegraad niet nogmaals overschreden moest worden zon der voorafgaand overleg met de V.N. en in het byzonder met die landen, welke strydkrachten had den geleverd. Naar zy'n mening was de positie in Korea thans veel stabieler, li Ij aehtto mogelijk heden voor onderhandelingen aan wezig. De Chinezen doen er ver standig aan thans te onderhande len. Engeland had de Franse ge dachte van een Europees leger nog niet goedgekeurd. Het had de noodzaak van een militaire by- drage van Duitsland aanvaard. Het tijdstip, de manier en de voorwaarden hiervoor zoi den ech ter heel wat besprekingen vergen. Attlee achtte het nutteloos de Duitse herbewapening op de voor gestelde viermogendheder.conle- rentie los van alle andere kwes ties te bespreken. „Wy pogen te verzekeren, dat de agenda iu over eenstemming zal zün met de wer- keiykheid van het ogenblik", al dus Attlee. De voormalige Britse minister van Bi.il enlandse Zaken, Eden, had de regering verzocht haar op vattingen over Duitslands herbe wapening duideiyk uiteen te zet ten. Eden betoogde, dat de Sowjet- Unie het initiatief genomen had tot herbewapening van de Duit sers. De strydkrachten van de Chauffeur gedood bij aanrijding te Rilland Gisteravond om ongeveer half zeven is bü de Derde Weg op de Rijksweg te Rilland een luxe wa gen in volle vaart op een stil staande vrachtauto gereden. Dit heeft de bestuurder van de per sonenauto, de 48-jarige heer M. Kramer, waarsehijnhjk uit Leer dam, het leven gekost. Hy werd op slag gedood. De heer Kramer naderde met zijn wagen uit de richting Bra bant, toen ter hoogte van de Der de Weg een tegenligger uit de richting Goes passeerde. Waar- schünlijk is hy hierdoor verblind, zodat hy de langs de weg gepar keerde vrachtauto, die daar reeds enkele uren stond wegens een de fect en niet verlicht was, niet zag. Hü reed daar in volle vaart tegenop. De personenwagen werd van voren totaal vernield en slechts met moeite kon het stoffelijk overschot van de chauffeur wor den geborgen. Dr Nanninga, die spoedig ter plaatse was, kon niet anders dan de dood constateren. Overdekt zwembad te Vlissingen? Door de komst van de Marine te Vlissingen komen de plannen voor een zweminrichting weer in een actief stadium. In particuliere kringen bestudeert men de moge- lykheid om straks het verwarmde ketelwater van de nieuwe electri- sche centrale te benutten voor een aan te leggen overdekt zwembad. Truman heeft het Congres ver zocht goed te keuren, dat twee millioen ton graan wordt ge kocht voor India, waar honger snood heerst. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, belast met Europese aan gelegenheden, Perkins, is Maan dag te Belgrado aangekomen voor besprekingen met Maarschalk Tito. Frankrijk heeft de eerste straaljagers van de Ver. Staten ontvangen. De Mohammedaan se Wereldconferentie heeft te Ka- ratsji een verklaring aangenomen, dat een daad van agressie jegens enig Mohammedaans land be schouwd moet worden als een daad van agressie jegens alle Mo hammedaanse landen. De Noor se kapitein Reinius uit Oslo is Zaterdag j.l. overleden enige mi nuten, nadat hü aan boord was gegaan van het vliegtuig, dat hem van Amsterdam naar Oslo zou brengen. Met de „Johan van Older.barnevelt", die op 10 dezer van Tandjong Priok naar Neder land is vertrokken, repatriëren ongeveer 500 militairen van de K.L. In de gemeente Den lip heeft zich weer een geval van pseudo-vogelpest voorgedaan. De boring te Oostzaan zal wor den stopgezet. Er is geen olie of aardgas aangetroffen, doch men heeft nuttige gegevens omtrent het algemene beeld van de onder grond verkregen. Een storing, die vermoedeiyk ontstond in een der electrische centrales der Staatsmijnen, is de oorzaak, dat Zuid-Limburg gisteravond van 21.15 af in het donker zat. De grootste permanente jeugdherberg des lands, „De kleine Grie" aan de voet van de Hollumer vuur toren op Ameland, zal Zaterdag 19 Mei officieel worden geopend door de Commissaris der Konin gin in Friesland. De vogelfil mer Simon de Waard is uitgeno digd voor Philips Experimentele Televisie zün vogelfilms te ver tonen en toe te lichten. De eerste uitzending is vastgesteld op Don derdagavond a.s. voormalige vijandelijke landen in Oost-Europa waren uitgebreid over de bij de vredesverdragen be paalde grenzen. De regering dien de deze positie te beschouwen i.v.m. de toenemende bedreiging, die de :e strydkrachten voor Joe- go-Slavië vormen. Er diende over leg gepleegd te worden met Frankrijk en de V.S. Eden was van mening, .lat, ten- zy Duitsland volledig deelnam aan de verdediging van Europa, er geen duurzaam gevoel van vei ligheid in Europa zou kunnen zijn. Ds A. Scheele te Domburg ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling o.m. waren velen uit Kapelle aanwezig Is gistermiddag te Oomburg ds A. Scheele, in leven predikant der Geref. Kerk van Veere, Kapelle-Biezelinge en de laatste jaren em. predikant van Domburg en Westkapelle, ter aarde besteld, Ds J. G. Pontier, Ger. pred. te Domburg, leidde in de woning van de overledene de begrafenisdienst, waarna de stoet zich formeerde voor de gang naar de begraaf plaats. Daar werd de kist gedra gen door de leden van de kerke- raad van Domburg en schaarden velen zich om de geopende groeve. Als eerste voerde het woord de broer van de overledene, ds D. Scheele uit Assen, vroeger in Mid delburg. Hierna spraken ds v. d. Leek uit Kapelle, waar ds Scheele predikant was tot aan zyn eme ritaat en ds Streefkerk uit Veere, Beide prezen hem niet alleen als een goed voorganger, doch ook als een man voor wie ook andersden kenden groot respect hadden. Na mens de Part. Synode in Zeeland sprak dr C. Stam te Goes, die wees op het vele werk, dat da overledene als Synodelid heeft verricht. Namens de vereniging „Vrederust" te Bergen op Zoom, waarvan ds Scheele jarenlang be stuurslid was, sprak ds de (fries, em. predikant der Herv. Kerk ta Goes. Tenslotte sprak ds J. G, Pontier namens de kerkeraden der Geref. Kerken te Domburg en Westkapelle, alsmede namens de jeugdverenigingen. „We zün God dankbaar", aldus spr. „voor het geen Hy ons in ds Scheele heeft gegeven." Ds D. Scheele sprak namens de familie woorden van dank. Op verzoek van mevr, Scheele werd tenslotte Ps. 89 8 gezongen. In de woning terugge keerd sprak ds Pontier een dank gebed uit, waarna de heer J. Bos- selaar, burgemeester van Aagte- kerke, nog enkele persoonlyka woorden sprak. De begrafenis werd bijgewoond door tal van predikanten, terwyl ook de bur gemeesters van Domburg, Gryps- kerke, Serooskerke en St. Lau rens aanwezig waren, de laatste mede als bestuurslid van „Vrede rust". Nieuw veilinggebouw fe Terneuzen. Het oude veilinggebouw aan de Grenulaan te Terneuzen, waar tal van jaren geveild werd, is sedert gisteren buiten gebruik gesteld. Directie en personeel hebben hun intrek genomen in het nieuwe ge bouw aan de Kerkhoflaan. De moderne inrichting en da ruime hallen, welke hier aanwezig zyn, maken dit veilinggebouw tot een practisch en aantrekkelyk ge heel. Hoewel morgen reeds voor de eerste maal in het nieuwe ge bouw zal worden geveild, heeft geen officiële opening plaats ge vonden. Dit zal ook in de naaste toekomst niet geschieden. Hoewel nog geen definitieve datum ge noemd kan worden, bestaat het plan deze officiële plechtigheid te verschuiven naar September. Ge tracht zal worden alsdan in het nieuwe gebouw een tuinbouwten toonstelling te organiseren, waar mee de officiële opening zal sa menvallen. Betonweg door Breskens. De plannen voor de aanleg van een nieuw betonnen wegdek door de gemeente Breskens zijn thans in een vergevorderd stadium. Op 7 Maart a.s. zal de Rykswater- staat het werk aanbesteden, ge combineerd met een wegdekver betering te Draaibrug. Middelburgse tandarts overleden. Zaterdag is overleden de Mid delburgse tandarts W. Tichelman, die gedurende een zeer lange tijd een praktijk in Middelburg uit oefende. De overledene is 62 jaar geworden. De ter aarde bestelling zal morgenmiddag plaats vinden op de Alg. Begraafplaats te Mid delburg. DE BILT ZEGT: Iets minder zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond: Koude ochtend met plaatselijk mist. Over het alge meen toenemende bewolking met voornamelyk in het oosten van het land kans op enige regen. Matige oosteiyke wind. Iets min der zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1