ZEEUWSCH DAGBLAD Patrouilles der Verbondenen in centrum van Seoel PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Havenplaats Intsjon in handen der V,N.-troepen C*J*M*V* hield voorjaars werkvergadering te Goes De o!ietrr*od te Vlaardinqen. Stichting Walcheren' „Rusthuizen heeft culturele commissie Bataljon Zeeland hield reünie Jaarvergadering „Kweeklust te Middelburg SNIPPER Uitgave Enting „Zeeuwsch Dagblad" hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, TeL 2438, bö geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vllssingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1788 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 12 FEBR. 1851 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllssingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, MiddelburgJ. Hupssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 8.01 u., onder 17.48 u.; Maan op 10.07 u., onder 1.46 u. Laatste kwartier 21.55 u. Hoogwater op Dinsdag 18 Febr.l Vllssingen: 6.23 u. 1.50 m., 18.54 u. 1.50 m.; Terneuzen: 6.52 u. 1.72 m., 19.21 u. 1.73 m.; Wemel- dinge: 7.57 u. 1.32 m., 20.24 u. 1.40 m., Zierikzee: 7.36 u. 1.11 m., 20.05 u. 1.20 m. Nadat Zaterdag een Zuid-Koreaanse patrouille tot in het centrum van Seoel, do hoofdstad van Zuld-Korea, was doorgedrongen, zijn gisteren meer Amerikaanse en Zuld-Koreaanse patrouilles gevolgd. De stad ls bijna geheel door de burgers verlaten. Kanon- en mortier vuur van dv tegenstander verijdelde gisteravond verdere actie. Amerikaanse, Engelse en Turk- sa strijdkrachten staan langs de zuidelijke oever van de bevroren Han klaar om Seoel binnen te trekken. Men gelooft, dat een be langrijke groep Chinese militairen door hn gebergte en over de 40 km. noordelijk gelegen Imdjln terugtrekt. Amerikaanse pairou,. „i, gevolgd door Britse en Ameri kaanse tanks, Jongdongpo, de in dustriële oorstad van Seoel, Za terdag reeds eerder binnengerukt. Hierdoor kwam het centrum van Seoel onder het bereik van het tankgeschut te liggen. De noordelijke tegenstand in het westen vermindert snel. In de centrale sector worden zware ge vechten geleverd. In de corridor Hoengson-Hong- tsjon blijven Amerikanen en Zuid- Koreancn oprukken. De laatste belangrijke pas naar Hongtsjon werd veroverd. Kimpo, het vlieg veld van Seoel ten westen van de Nieuwe linkse beweging in Italië De dissidente communistische ieden van het Italiaanse parle ment, Cucchi en Magnani, hebben Zaterdagavond een actie-comité opgericht voor het voorbereiden van een nieuwe linkse beweging, ü.e vrij van Russische overheer sing moet zijn. Deze beweging moet volgens Cucchi en Magnani de eenheid en onafhankelijkheid van de arbeidersbeweging in Ita lië bewerkstelligen. De .twee parlementsleden zei ler, alle terreur, of politiemeth .iden van do hand te wijzen. De strijd voor het socialisme kon niet ge scheiden worden van de strijd voor de democratie. Lekenspel-weekend te Middelburg Belegd door Herv. Jeugdraad. „Het lekenspel is geen nieuwtje, dat het toneel wil vervangen of een nieuw soort toneel, doch het lekenspel stamt reeds uit de grij ze oudheid en staat in nauwe ver wantschap tot de kerk." In deze geest sprak mevr. II. W. Boers- maSmit Zaterdagmiddag te Middelburg tijdens een door de Prov. Hervormde Jeugdraad ge organiseerd weckend over het lekenspel. Gaf mevr. Boersma een Interessante beschouwing over het ontstaan en de tegenwoordige vorm van het lekenspel, de heer Ben Albach behandelde de practi- ■che zijden ervan. Zaterdagmiddag kon ds J. C. Muller, Ned. Herv. pred. te Rit- them en leider van het weekend, een 25-tal deelnemers begroeten, die practisch uit alle delen van Zeeland waren gekomen. Mevr Boersma behandelde eerst het lekenspel tegenover het jeugdtoneel. In bepaalde kringen is er een angst voor het toneel, die veelal tot gevolg heeft, dat kerk en toneel rug aan rug tegen over elkaar staan. Mevr. Boers ma achtte dit tot schade van bei den. Het oudste lekenspel dateert uit de tijd der Grieken. In de 9e eeuw werden lekenspelen ook in de kerk opgevoerd, doch de ver vlakking ervan had tot gevolg, dat het uit de kerk gebannen werd. Mevr. Boersma was van mening, dat bepaalde lekenspelen zoals Kerst- en Paasspelen zeker in de kerk kunnen worden opgevoerd en zij deed een beroep op de Herv. Kerk dit in te zien. Zij verklaarde het lekenspel te zien als een vorm van getuigenis. Calvijn, zo merkte zij o.m. op, was ook geen tegen stander van het lekenspel. In dis cussiegroepen werd uitvoerig over het onderwerp van gedachten ge wisseld, waarbij o.m. ter sprake kwam het uitbeelden van de Christusfiguur. Mevr. Boersma verklaarde hiervan tegenstandster te zijn. De heer Ben Albach behandelde voorts de vragen betreffende de regie en de problemen, die een goede opvoering van een leken spel met zich brengt. Zo wees hij erop, dat regisseren van een le kenspel veel moeilijker is dan re gisseren van een toneelstuk. Ook zei de heer Albach, dat de regis seur er geen eigen mening op na dient te houden, doch steeds in not oog moet houden de Bood schap, die door middel van het lekenspel wordt gebracht. Ter il lustratie van het geheel werd Za terdagavond het vrolijke leken spel „De Toverfluit" opgevoerd, waarin de deelnemers aan het weekend een werkzaam aandeel hadden. Zondagmiddag werd o.l.v. de heer Albach het Bijbels leken spel „Martha en Maria" geïmpro viseerd opgevoerd, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de voordrachtsinstructie. Zondagavond tenslotte besprak de heer Albach de décors, de be- ichting en de kleding, die men oij het lekenspel nodig heeft. De heer H. d'Olivat, secretaris van de Provinciale Commissie van Bij stand der Herv. Kerk in Zeeland, •oot het weekend. stad, is door de verbonden troe pen bezet. Eenheden van de „groep-Scott" der verbonden legers zijn de ha venplaats Intsjon binnengetrok ken onder dekking van een vloot onder leiding van de Missouri, die van de Oostkust uit Korea was omgevaren. Ten noord-westen van lts jon hebben de Noordelijken zich op hoog terrein goed ingegraven en geven zwaar machinegeweer- en mortiervuur af. De Griekse troe pen werden in dit gebied tot te rugtocht gedwongen. Na sluiting van vredesverdrag Amerikaanse troepen in Japan De Japanse regering heelt een voorstel ora na sluiting van het vredesverdrag Amerikaanse troe pen in Japan te stationneren, gre tig verwelkomd, zo heeft Foster Dulles, Truman's bijzondere ge zant, Zaterdag te Tokio verklaard. Hij zeide, dat de veiligheid van Japan in de toekomst één van de voornaamste punten had gevormd van de besprekingen, die hij in de afgelopen 14 dagen heeft ge voerd over de beëindiging van de staat van oorlog met Japan. Het vredesverdrag zou Japan zijn volledige souverelnitelt her geven, zijn recht op zelfverdedi ging erkennen, voorlopige han delsbetrekkingen openen en de weg bereiden voor Japan's intrede in de Ver. Naties. Drama in Sowjet-sector van Berlijn. Een, naar men zegt dronken, Russische officier heeft in Pots dam vier Duitsers doodgeschoten en een vijfde zwaar gewond. Woensdagavond zou hij een Duits meisje aangerand hebben. Toen de vader tehulp snelde, schoot hij hem dood, evenais de moeder en later de dochter. Het twaalfjarige zoontje werd zwaar gewond en toen een taxichauffeur op het to neel verscheen werd ook deze doodgeschoten. De Oost-Duitse was, na de officier gewond te heb ben, in staat de man te arresteren. DE KABINETSCRISIS. De Kabinetsformateurs hadden Zaterdag weer een onderhoud met jhr. mr A. W. L. Tjarda van Star- kenborch Stachouwer en met mi nister van den Brink. Mr van Schaik voerde een bespreking met enige katholieke ministers uit het demissionnaire Kabinet. Zaterdagavond zijn de beide formateurs door de Koningin in audiëntie ontvangen op Paleis Soestdijk voor het uitbrengen van een tussentijds rapport over de stand van zaken. Koning Faroek verloofd met Narriman Sadek. Koning Faroek van Egypte heeft zijn verloving met de 17- jarifee Narriman Sadek, de dochter van een ambtenaar, aangekon digd. In December 1949 werd de ver loving van mej. Sadek met een jong Egyptisch diplomaat verbro ken, enkele dagen voordat het hu welijk zou plaatsvinden. Dit was een jaar, nadat Faroek medede ling had gedaan van de scheiding van zijn huwelijk met Koningin Farida, die moeder van drie doch ters was. Men zegt, dat de Koning gaarne een zoon en troonopvolger zou hebben. Relletjes te Amsterdam. Zondagmiddag hebben zich op het Stationsplein te Amsterdam relletjes voorgedaan. Zaterdag avond was te Buitenhuizen nabij Velsen uit Indonesië een schip, geladen met munitie, gearriveerd. Voor het lossen waren arbeiders van de Samenwerkende Havenbe drijven uit Amsterdam opgeroe pen. Deze, een zeventigtal, zouden omstreeks half één per autobus van het Stationsplein te Amster dam vertrekken. Op het ogenblik, c'.at zij in de bus hadden plaats genomen, schoten van versefteide- ne kanten mannen en vrouwen op de bus toe en zij beletten de bus, onder het uitroepen van leuzen tegen de bewapening en herbewa pening van Duitsland, te vertrek ken. De politie was gedwongen met gummistok en blanke sabel tegen de demonstranten op te treden. Eén van hen werd gearresteerd, nadat hij een brigadier had aan gevallen. Zaterdag bedroeg het aantal stakende havenarbeiders in Enge land 20.000. Op meer dan 152 schepen In Londen, Liverpool, Bir kenhead en Manchester ligt het werk stil. De heer J. W. Deierkauf sprak over „Versterk de dijken". Zaterdagmiddag werd in het C.J.M.V.-gebouw te Goes de voor jaarswerkvergadering van de pro vinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V. gehouden. Het be langrijkste punt was de toespraak van de heer J. W. Deierkauf, alg. sccr. van het C.M.J.V. In Den Haag, over: „Versterk de dijkt-n". De heer Deierkauf vergeleek het C.J.M.V. met een dijk, die thans bijna 100 jaar oud is. Gedu rende al die jaren Is er aan die dijk gebouwd. Het is thans nodig de veilige luwte onder aan de dijk te verlaten en boven op de dijk, in de wind en de storm, aan het werk te gaan om een grote ramp te voorkomen. Vele gevaren drei gen, zoals moedeloosheid en nihi lisme. Voor de C.J.M.V. moet een andere tijd aanbreken. Het ele ment „strijd", dat de eerste C.J. M.V.'s kenmerkte, is verdwenen; sleur en alledaagsheid zijn in de plaats gekomen. De grote massa voelt geen verantwoordelijkheid meer en het werk wordt meestal gedaan door een kleine groep „trekpaarden". De C.J.M.V.-ers zullen Jezus Christus weer moe ten erkennen als Heer, zij zullen op Hem moeten enten. Het gees telijk gesprek met andere jonge ren en de Bijbelstudie zullen dan beter zijn. De C.J.M.V. zal er op uit moeten trekken en het Evan gelie brengen aan die duizenden jongeren, die er geen gat meer in zien.. DE C.J.M.V. IN 1950. Voordat de heer Deierkauf sprak, waren verschillende huis houdelijke zaken afgedaan. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer C. Leunis met Schriftlezing en gebed. Na een welkomstwoord tot de vrij talrijke aanwezigen uit heel de provincie sprak de heer C. J. de Jonge een opwekkend woord n.a.v. Nehemia 2 12—20a, waarin de aanpak door Nehemia van de herbouw van Jeruzalem beschreven wordt. Met nadruk wees de heer de Jon ge erop, dat hier geloof en daad samengingen en hij wekte de aan wezige C.J.M.V.-ers op ook in ge loof het werk aan te vatten. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. A. Allewijn, voorgele zen door de heer P. de Leeuw, bleek, dat het bestuur In 1950 en kele wijzigingen onderging. De voorzitter, ds A. de Vries uit Mid delburg, vertrok en daarvoor kwam in de plaats de heer C. Leu nis te Terneuzen. De heer A. J. de Wit te Middelburg bedankte. In 1950 werd een bevredigende acti viteit ontwikkeld. De penning meester, de heer P. Loof, had een minder goed 1950. Het jongens werk ontwikkelde zich In 1950 be vredigend, aldus bleek uit versla gen van de secretaris en de pen ningmeester van de P.J.W.C. O.l.v. de heer G. da Kok werd verder nog samenzang beoefend. Aan het slot van de bijeenkomst vertoonde de heer Deierkauf enkele films over C.J.M.V.-kampen. BERIA IN PRAAG? Volgens het Franse blad „Le Populaire" bevindt Lawrenti Be- ria, een Intieme vriend van Stalin en vooraanstaand lid van het Po litburo, zich thans in Praag, waar hij toezicht zou houden op de daar gaande zuivering. Ter aarde bestelling Ds F. J. v. d. Ende te Kamperland. Zaterdagmiddag is onder grote belangstelling te Kamperland het stoffelijk overschot ter aarde be steld van ds F. J .v. d. Ende, In leven em. pred. van de Geref. Kerk aldaar. De plaatselijke predikant, ds A. J. Radders, sprak een troostwoord tot de familie. Hij schetste het rotsvaste vertrouwen van de over ledene ln de goddelijke roeping als dienaar des Woords en herinnerde daarbij aan de intredetekst II Cor. 2 1417, waarmede ds v. d. En de op 12 Juni 1921 zijn arbeid in de Geref. Kerk te Kamperland aanving. In deze tekst komen drie hoofdtrekken naar voren, n.l. vastheid, bescheidenheid en ge bondenheid aan de Heilige Schrift. Deze drie hoofdtrekken waren kenmerken in de diensten des Woords van de overledene. Ds J. D. van Ginhoven te Wes tervoort sprak een kort dank woord tot allen, die de laatste eer hadden bewezen. Jubileum Pijpercorps „Jonge Kracht" Biezelinge. Tijdens een Zaterdag in Goes gehouden vergadering van de Zeeuwse Püpercorpsen is de vie ring van het 15-jarig jubileum van het Pijperoorps „Jonge Kracht" te Biezelinge bepaald op 16 Juni a.3. De corpsen uit Terneuzen, Kam perland, Goes en Middelburg zul len meewerken. Met 300 tamboers, hoornblazers en pijpers zullen concerten, een mars en een taptoe worden uit gevoerd. Procuratiehouder der „Vitrite Works" begraven. Zaterdagmiddag werd op de Alg. Begraafplaats te Middelburg de heer C. N. v. d. Peyl, in leven procuratiehouder der N.V. „The Vitrite Works" ter aarde besteld. De plechtigheid werd bijgewoond door directie en personeel van het bedrijf, vertegenwoordigers van het Philipsconcern e.a. Aan het graf sprak allereerst een broer van de overledene, die op ontroe rende wijze het leven en het ge loof van wijlen zijn broer in her innering riep en woorden van troost sprak. Hierna sprak de directeur, de heer B. A. Hesselink, die de over ledene schetste als trouwe wer ker, zonder wie het bedrijf moei lijk te denken valt. „22 jaar heeft hij met ons samengewerkt, zich overal vrienden makend door zijn beminnelijke persoonlijkheid. De Vitrite", aldus de heer Hesselink, „rouwt om zijn eminente bedrijfs leider en als teken daarvan wap pert van het kantoorgebouw de vlag halfstok." Nadat ir van Ca- pellen namens het Philipsconcern had gesproken, voerde een colle ga van de overledene, de heer Groenemans, het woord. Gevoel volle woorden van troost en waar dering sprak de heer W. A. den Hollander, waarna de heer P. Me- liefste namens de Personeelsraad het woord voerde. Ds P. J. F. van Voorst Vader, Ned. Herv. pred., wees, na een ge deelte uit Rom. 8 te hebben ge lezen, op de Grote Trooster. Met het „Onze Vader" werd de plech tigheid besloten. Diep ontroerd dankte de enige zoon van de over ledene voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Bestuur onderging enige wijzigingen. Vrijdagmiddag heeft de voorzit ter der Stichting „Rusthuizen Walcheren", burgemeester A. H. S. Stemerding van Souburg, in het verpleeghuis voor Rust- en Hulp behoevenden „Ter Hooge" te Kou- dekerke een culturele commissie ingesteld. Voorts is sinds korte tjjd enige wijziging gebracht in de bestuurssamenstelling. De culturele commissie zal een vijftal doëlsïeÜmgeh nastreven. Allereerst zal worden gezocht naar de mogelijkheid tot het vor men van een centrale bibliotheek en leesportefeuilles. Verder zal deze commissie moeten zorgen voor de organisatie van ontspan ningsavonden en -middagen, ter wijl ook de arbeidstherapie de aandacht zal vragen. Tenslotte zal naar middelen worden gezocht tot het bieden van meer ontspan ning aan de chronische zieken in „Der Boede" en „Ter Hooge". Voorzitter van deze commissie is mr J. D. Vink te Middelburg, se cretaris de directeur der Stich ting, de -heer M. L. Almekinders, terwijl als leden toetraden de he ren D. Boone te Middelburg, ouderling der Chr. Geref. Kerk en J. C. F. van Kamer, directeur van de Gem. Dienst voor de Maatsch. Zorg te Middelburg. Damesleden zijn mevr. C. v. d. Schuur-Hanne- ma te Koudekerke en mevr. M. Wolters-Hazeu te Vlissingen. Het bestuur der Stichting is nu als volgt samengesteld: A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg en gedelegeerde Burger lijke Gemeenten, voorz.; ds H. Veldkamp, Ger. Predikant te seer.; D. Kodde, burgemeester van Zoutelande en gedel. der Ger. Gem., penn.; mej. dr A. H. A. Bakker, Doopsgez. predikante en gedel. Doopsgez. en Luth. ge meenten, alg. adjuncte. Leden van het bestuur zijn: ds L. H. W. Theunissen, Ned. Herv. pred. te Aagtekerke en gedel. Herv. Ker ken, mr H. v. d. Schuur, gemeen- tesecr. van Koudekerke, gedel. Burg. Gemeenten; jhr. ir H. L. Boogaert, burgem. van Domburg en gedel. Burg. Gemeenten; mr J. Moolenburgh, kantonrechter te Middelburg, gedel. Vrijz. Herv.; J. Jasperse, wethouder van Koude kerke, ouderl. Ned. Herv. Gem., gedel. Herv. Kerken, mr J. D. Vink, Tuchtrechter v. d. Prijzen te Middelburg, diaken Ned. Herv. Gem., gedel. Herv. Kerken; J. van Tuinen, referendaris Prov. Griffie te Middelburg, gedel. Ger. Ker ken; J. L. Dregmans, burgem. van Koudekerke en vertegenwoordi ger dezer gemeente; B. Goedbloed, gemeentesecr. van Domburg en vert, van die gemeente. Beide laatsten hebben uitsluitend een adviserende stem. Een tweetal foto's van de oliebrand te Vlaardingen waar li ij vjjf brandweermannen het leven verloren. Foto boven: tijdens de blus- slngswerkzaaniheden. Foto onder: de brandweerauto wordt uit het water gehaald. Twee Duitse journalisten vliegen om de wereld. Twee Duitse journalisten, Hans Bertram en Benno Wundshammer vertrokken Zaterdagavond per Convair van de K.L.M. uit Frank fort naar Amsterdam voor de eer ste étappe van een „vlucht om de wereld op de minuut". Zij maken alleen gebruik van vliegtuigen op de geregelde lijnen en willen een nieuw record vestigen in „precie- se reisduur-bepaling". De reis via Egypte, India, Indonesië, Austra lië, Noord- en Zuid-Amerika en Afrika hopen zij in 37 dagen, 7 Middelburg en gedel. Ger. Kerken, uur en 45 minuten te maken. Grote activiteit in het algelopen jaar. Do Ver. tot exploitatie van volkstuinen voor land- en tuin bouw „Kweeklust" te Middelburg hield Zaterdagmiddag j.l. in de Bogardzaal haar jaarvergadering o.l.v. de heer M. Kleinepier. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de 78 aanwezige ieden o.m. mede, dat er gips beschik baar komt voor percelen aan de Griffioen, te gebruiken na het spitten. Uit het jaarverslag van de se cretaris-penningmeester, de heer J. Antheunisse, bleek, dat er 226 leden zijn en dat één lid wegens wangedrag moest worden geroy eerd. In 1950 kon van de gemeen te ca. 4000 ma voor volkstuinen worden gepacht aan de Kareis- gang. De vereniging heeft thans in exploitatie 30.000 ma aan de Griffioen, 17.500 ma aan de Na dorst, 2250 ma school- en werk- tuinen, 8916 ma aan de Segeers- singel en 4000 ma aan de Kareis- gang, totaal ca. 62.950 ma. De opbrengst der percelen was in 1950 over 't algemeen goed. Veel nadeel ondervonden sommige leden, doordat zij de voorschriften betreffende de teelt van aardap pelen, n.l. niet meer dan eens per drie jaar, niet opvolgden. Ook dit jaar zal de controle van de aardappelpercelen, die al le geregistreerd dienen te zijn, zeer intensief zijn. Gelukkig werd nimmer één coloradokever ont dekt. De verzorging der tuinen liet niet te wensen over. DE FINANCIEN. Het financiële verslag vermeld de o.m., dat de ontvangsten f 4368.53 waren, de uitgaven f2237.06, batig slot f2131.47. De reservekas bevatte f 2229.86. Op voorstel van de penningmeester werd ook dit jaar weer f 250.in de reservekas gestort. I.v.m. dit financieel verslag deelde de voorzitter mede, dat het bestuur niet wil „potten", doch een behoorlijke reserve wil vormen om, zodra dit mogelijk is, weer de noodzakelijke afsluitingen op de terreinen aan te brengen. De secretaris van de grondcom- missie, de heer A. Everaars, deel de mede, dat het aantal verande ringen van percelen zeer groot was. Grotendeels kwam dit door het beschikbaar komen van het terrein Karelsgang. Hiervoor kwamen in aanmerking de in deze omgeving wonende leden, van wie niemand behoefde te worden te leurgesteld. Het Nadorstterrein is volge? boekt en het terrein aan de Grif fioen zo goed als. Wat daar nog open ligt zijn totaal onbruikbare terreinen, waarop modder uit de gegraven watergang is geworpen. Wat de school- en werktuinen betreft heeft de terreincommissie veel moeite gehad met handelin gen van niet-leden. Aan het Se- geerssingelterrein kwamen weinig veranderingen voor. Er is in deze omgeving echter veel onkruid. De heren E. A. Bourgraaf, P. J. den Hollander en A. Everaars werden als bestuursleden herko zen. De heer Bourgraaf werd be noemd tot terreincommissaris Karelsgang. AANSLUITING ALG. VERBOND. Daarna sprak de heer P. Visser uit Amsterdam, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuin ders in Nederland, over de nood zaak van aansluiting van „Kweek lust" bij dit Verbond. Hij wees op het grote gebrek aan cultuur grond nu voor de stadsuitbreidin gen enorme terreinen nodig zijn, waardoor ook de volkstuinders in grote moeilijkheden worden ge bracht. Het Algemeen Verbond doet een beroep op alle volks tuinders hun grond te verdedigen en via het Verbond de regering te overtuigen van het grote be lang voldoende gronden voor volkstuinen te behouden. Het ge volg van de aansluiting der ver eniging zou zijn een contributie verhoging van f 2.25 per lid per jaar, waartegenover echter faci liteiten staan bij de aankoop van zaad, bij een bepaalde firma. De meningen in de vergadering waren echter verdeeld en besloten werd in een volgende speciale vergade ring een beslissing te nemen. Vervolgens hield de heer S. K. Phaff, technisch ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst, een lezing over de aardappelmoe heid en de bestrijding daarvan. De heer Phaff wees er eerst op, dat plantenziektenbestrijding een internationale zaak is en dat onze export met de bestrijding van ziekten staat of valt. De noodzaak bestaat hiertoe niet alleen voor grote verbouwers, maar ook voor kleine, zoals volkstuinders. Uit voerig ging hij daarna in op de aardappelmoeheid en haar bestrij ding. Gelukkig bestaat in Zeeland deze ziekte practisch nog niet en kou vorig jaar enorm veel worden geëxporteerd. Dit kan zo blijven, mits allen aan de bestrijding mee werken. Daarna sprak de heer Phaff nog over ziektebestrijding, o.m. bij de aardbei. Een groot aantal lan taarnplaatjes verduidelijkte zijn betoog. Ovatie voor de Commissaris der Koningin. In tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr. mr A. F. C. de Casem- broot, heeft het bataljon Zeeland Zaterdagmiddag in het Schutters hof te Goes voor de derde keer sedert zyn repatriëring uit Indo nesië de oprichtingsdag van het bataljon, IS Februari 1945, her dacht. De kameraadschappelijkheid, die in tijden van moeite en ellende de kracht van het bataljon was, was ook Zaterdagmiddag voelbaar in de sfeer, die tijdens dit samen zijn in het Schuttershof hing. On der het genot van een kopje kof fie of iets anders werden vele avonturen, beleefd onder de tro penzon, weer opgehaald en ver telden de vroegere strijdmakkers elkaar hun ervaringen, opgedaan in de burgermaatschappij. De Commissaris werd met een luide ovatie begroet. De wnd. bataljons commandant, de reserve-majoor Appel, heette in het bijzonder deze hoge gast welkom en deed nog eens uitkomen, hoezeer het batal jon het op prijs stelde, dat bij de repatriëring jhr. de Casembroot als eerste landgenoot de „Johan van Oldenbarnevelt" betrad om het bataljon in het vaderland wel kom te heten. Gedurende enkele ogenblikken stilte werden de in Indonesië gevallenen herdacht. Majoor Appel wekte op het vol gend jaar zo mogelijk in nog gro ter getale te komen, opdat de on derlinge band niet zal verslappen. In een boodschap tot de reünis- De voorzitte? van de Algemene Vergadering der V.N. en de se cretaris-generaal hebben aanbevo len de eerstvolgende zitting der Alg. Vergadering te New York te houden. Cuba heeft aangeboden zijn industrie en arbeidskrachten beschikbaar te stellen voor de Amerikaanse defensieproductie. De Italiaanse „communist num mer twee" Secchia is naar Mos kou vertrokken, waar hij een on derhoud zal hebben met de leider der Italiaanse communisten, Tog- liatti, die zich voor een kuur in de Sowjet-Unie bevindt. De Ne derlandse parlementaire delegatie, die een bezoek aan Engeland brengt, heeft Zaterdag de univer siteit van Cambridge bezocht. 35 personen zijn tengevolge van overstromingen op West-Java, die door hevige regens zijn veroor zaakt, om het leven gekomen. De Nederlandse verpleegster mej. T. Dauw is in de omgeving van Leysin (Zwitserland) in een ra vijn gestort en dodelijk veronge lukt. De 36-jarige houwer J. L. Packbier uit Heerlerheide is in een steengang op de 636 meter verdieping van staatsmijn „Hen drik" door een ontspoorde wagen van een kolentrein gegrepen en gedood. De 68-jarige A. Kuy- pers uit Hintham (Rosmalen) is tengevolge van een trap van een paard tegen de buik, overleden. Koningin Juliana bracht gisteren als oud-alumna van de Leidse Universiteit een bezoek aan Lei den. Zij kwam daar gistermorgen omstreeks half twaalf aan om de diësviering mee te maken. ten riep de oud-bataljonscomman dant, overste J. van Oort, de tijd in Indonesië in herinnering en bracht hij allen zijn beste groeten over. Medegedeeld werd, dat ge tracht zal worden in Augustus, wanneer de oud-commandant ooit zal zijn gerepatrieerd, nog eens weer een reünie te beleggen en dan zo mogelijk met hem. Nadat de oud-betaalmeester, de heer J« P. van Unnik, nog enkele mede delingen had gedaan, was de beurt aan het cabaret „De Mallelan- ders" uit Middelburg. Met liedjes, schetsjes en muziek bracht dit cabaretgezelschap een afwisselend programma. Natuurlijk werd ook getoond, dat men de oude liedjes, waarmee in Indonesië zo vaak de eenzaamheid werd verdreven, niet vergeten was. Uit volle borst zongen allen het bataljonslied „Circus Caspari" mee. Na sluiting bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. Practischc verkeersproef van „Scheldegouwen** Zaterdagavond Hield de M.A.C, Scheldegouwen een practische verkeersproef door Middelburg, welke meetelde voor het kam pioenschap. Ditmaal was de af- pijling van de route heel wat dui delijker dan de vorige keer, al moesten ook de automobilisten goed oppassen. Hoewel er voor het eerst de nieuwe Wegenverkeers wet werd toegepast, was het aan tal toegekende strafpunten niet groot. De 32 deelnemers begingen samen aan 7 controleposten 44 overtredingen, hetgeen zeer gun stig mag worden genoemd. De uitslag was: 1. P. Sanderse, C. M. Versluys en J. Parent, 0; 2. R. v. d. Velde, C. Westerweel, A. de Pree, Cool man-Ballintijn, A. Houterman, P, v. d. Woestijne en mej. S. M. van Andel, 1; 3. J. Wondergem, M. Uyl, H. de Kok, O. Hoving en Bunninck, 2; 4. C. Redelijkheid en J. van Dalen, 3; 5. Dr J. C. Arends en P. Polderdijk, 4; 6. L, de Nooyer en M. P. de Vos, 10} 7. S. A. Versluys, P. de Kam en A. de Klerk, 11; 8. L. J. Maas en J. van 't Verlaat, 12; 9. C. Meyers, 13; 10. R. Duunk, 20; 11. A. Bou- wens, A. Jobse en A. P. de Jong, 21; 12. I. W. de Jonge, 30. In de solo-klasse is de spanning door deze uitslag belangrijk toe genomen, want de eerste plaats wordt gedeeld door niet minder dan drie rijders. De stand is hier: 1. R. v. d. Velde, Dr J. C. Arends en J. Parent, 3-8%-2.83; 2. C. Redelijkheid, 2-7-3.50; 3. M. Neels, 1-5-5; 4. I. W. de Jonge, 2-17-8; en L. J. Maas, 1-8-8. In de automobielklasse hebben Coolman-Ballintijn de leiding ge houden met een kleine voorsprong op de drie rijders, die de tweede plaats bezetten. De stand is hier: 1. Coolman-Ballintijn, 2-2%-1.25; 2. A. de Pree, 3-6-2; P. v. d. Woes tijne, 1-2-2 en mej. S. M. van An del, 1-2-2; 3. P. Sanderse, 2-5%- 2.75; 4. M. Uy), 1-3-3; 5. C. M. Versluys, 2-6%-3.25; 6. S. A. Ver sluys en L. de Nooyer, 2-10-5; P. de Kam, 1-7-7; 8. J. van 't Ver laat, 1-8-8. DE BILT ZEGT: Koude ochtend met plaatselijk mist.Overigens half tot zwaar be wolkt met in de middag kans op enige regen. Zwakke tot matige zuidelijke tot zuidoostelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1