Weinig samenwerking onder Turkse politici KERENDE KANSEN? TRIOMF DER BROMFIETSEN. Haar avontuur Portretfotografie ook met de box. Nederlaag heeft republikeinen wakker geschud» Elke maand 10.000 er bij. Drie paar ogenéén gelaat. Zaterdag 10 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang.) ANKARA, Januari 1951. Het was aan de vooravond van verkiezingen in het oude Athene. De orator Demosthenes was een van de candidaten. Vele malen was hij reeds gekozen. Ook na leek zijn plaats weer zeker. Maar een gesprek met een oude herder bracht hem aan het twijfelen. „Je weet, dat er weer verkiezingen komen.zei hij op een wandeling door de stad tot de man. „Jagaf deze toe. „En stem je weer op mij. (Zeker niet...." was het vastbesloten antwoord. Demos thenes keek de man verwonderd aan. „Waarom niet De herder haalde onverschillig zijn schouders op. „Wel.omdat ik er ziek van word steeds weer diezelfde naam te horen!" Democraten nemen nu wraak. In zyn sfeervolle biblio theek met boeken in vele talen tot aan het plafond en de gesigneerde portret ten van koning Gustaaf, generaal MacArthur en Pandit Nehru op zijn schrijftafel, vertelt Kasim Gülek, de secretaris-gene raal van de Republikeinse Volkspartij, me deze anecdote om de verrassen de nederlaag van zijn par tij in de laatste verkiezin gen te illustreren. „Het was net als met Demosthenes...." verdui delijkt hij, „de mensen wilden eens iets anders. We waren zeven-en-twin tig jaar onafgebroken en onbedreigd aan de macht geweest. Het was nu tijd om e s nieuwe gezichten te zien Trots verleden. Kasim Gülek ijsbeert door de ruime studeer kamer. Vele souveniers herinneren aan zijn reizen en werkzaamheden in het buitenland. Waaiers met Chinese karakters. Een wimpel van de Columbia Universiteit. En prach tig paarlmoer inlegwerk uit Korea. „Was de verkiezingsuitslag 'n verrassing Kasim Gülek gaat tegenover me zitten. „Tot op zekere hoogte. We hebben eigenlijk nooit concur rentie gekend. We geven toe., tot 1945 hebben we als dictators geregeerdwe hebben de mensen eenvoudig gedwongen de sluier en de fez af te leg genop te houden met het hebben van meer dan één vrouwhet latijnse schrift te gebruiken. Andere partijen dan de onze waren verboden. De staat was almachtig. Het was echter allemaal voor het welzijn van het volk. En ondanks alles kunnen we trots zijn op de re sultaten van het regiem. Maar we hebben altijd het plan ge had om Turkije een werkelijk democratisch bestuur te geven zodra men er rijp voor was. We hebben tenslotte zelf de oprich ting van de Democratische Par tij mogelijk gemaakt en aan gemoedigdwe hebben alles gedaan om vrije en eerlijke ver kiezingen te garanderen. Wel nu..,.. we hebben verloren al is de nederlaag in werkelijkheid De secretaris-generaal van de Republikeinse Volkspartij, Kasim Gülek: een van de kundigste leiders van de jonge generatie en de enige Turk, die Koreaans spreekt. heel wat minder overtuigend dan uit de verdeling der kamer zetels lijkt." Dat is zo. In stemmenaantal hebben de democraten 4.510.000 stemmen weten te veroveren en de repu blikeinen 3.165.000. In het parle ment beschikken de democraten echter over 417 zetels en de republikeinen slechts over 69. „Dat komt door het kiesstel sellicht Kasim Gülek toe. Maar het is de Republikeinse Volkspartij geweest, die dit stel- stel ingevoerd heeft. Ze is er tenslotte zelf het slachtoffer van geworden. Ontevredenen. Er was veel ontevredenheid in Turkije. In de eerste plaats de arme boerenbevolking. Dan de mili tairen, die drié tot vier jaar onder de wapenen gehouden werden. Verder arbeiders en ambtenaren. En tenslotte de fa brikanten en zakenmensen, die door de vele en machtige staats monopolies belemmerd werden. En toen de democraten met de verkiezingsslogan „Ben je te vreden met je lot, ga dan naar cl- Republikeinse Volkspartij, zo niet, stem dan voor de Demo cratische Partij en zij zal trach ten je lot te verbeteren" ver schenen, hebb n velen besloten maar eens met de nieuwe partij in zee te gaan. „Het kon natuurlijk niet uit blijven, dat je over zo'n lange machtsperiode veel mensen moet teleurstellenveel verzoeken moet weigeren...." vertelt Ka sim Gülek verder, „die mensen keren zich natuurlijk tegen je. Verder was er het algemene en menselijke verlangen naar ver andering. En wat ook een rol gespeeld heeftmen wilde eens de eigenschappen van de democratie op de proef stellen.. eens proberen of men werkelijk invloed op de regering kon uit oefenen door zijn stem." „En waren de democraten zelf verrast „Zeer zekerze hadden niet eens een programma. En hals over kop moest men naar ministers gaan zoeken. Dat wasen is eigenlijk nog steedseen grote moeilijk heid. Men beschikt nu eenmaal niet over veel mensen met er varing." Dat blijkt dagelijks. Steeds worden weer ministers vervangen. Het regeren wordt daar niet door bevorderd. Tot nu toe heeft men eigenlijk niet veel meer gedaan dan door pro cessen, ontslagen en onteigenin gen wraak te nemen op de vroe gere tegenstanders. Machteloze oppositie. Kasim Gülek staat op. „Men kan tenslotte elke wet doorvoerenklaagt hij, „wij als oppositie kunnen er niets tegen doen." Het is niet zijn enige grief. Hij verwijt de nieuwe regeer ders ook gebrek aan parlemen tair begrip. „De oppositie is een essentiëel deel van de democratie, niet waar. De democraten worden echter boos als we dat wapen volgens de regels van de kunst hanteren. Het is tenslotte onze plicht om oppositie te voeren." Evenmin is men te spreken over het feit, dat de nieuwe regering weigert de oppositie te consulteren bij het nemen van belangrijke beslissingen. „We willen geraadpleegd wor den als het gaat om de nationale defensie en het buitenlandse be- leii. Daar hebben we recht op. Men vergeet, dat we tenslotte 45 procent van het Turkse volk vertegenwoordigen. Het gaat niet aan, dat we bijvoorbeeld 's mor gens in de krant moeten lezen, dat Turkije besloten heeft een brigade naar Korea te sturen." De stemming onderling is dan ook scherp en bitter. Men be schouwt elkaar bijna als vijan den. Juist in deze tijd heeft men echter behoefte aan samen werking. En zeker met partijen die hetzelfde beginsel hebben: de democratische ontwikkeling van Turkije langs westerse lijnen. Nuttige nederlaag. Maar Kasim Gülek heeft goe de hoop op de toekomst. „Het was nuttig, dat we ge wipt zijn", geeft hij toe, „een partij, die zeven-en-twintig jaar achtereen aan de macht is, ver liest veel van zijn vitaliteit. De meerderheid van onze parle mentsleden was over de zestig. Ze zaten er maar een beetje bij. Er was tenslotte geen noodzaak om te vechten. Nu zijn we wak ker geschud. Jonge mensen zijn op verantwoordelijke posten ge plaatst. We spannen ons in om het verloren terrein terug te winnen." „En zal dat lukken „Ongetwijfeld!" gelooft Kasim Gülek. Het Turkse leger is sterk en enthousiast. In Korea be.j.i ue Turkse brigade dat duidelijk. Elke aanvaller zal een zware taak hebben de grens te overschrijden. mededeling, advert.) Rillerig? Verkouden? Een en kel tablet doet wonderen! 4 n TEGEN PIJNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN 4 75 o Bond van Chr. Politie ambtenaren in Nederland. Naar wij vernemen zal de jaar- tjks-j algemene vergadering van bovengenoemL organisatie op 5 en 6 Juli a.s. te Rotterdam in het Beursgebouw gehouden worden. Nadat zowel de politieke commissie als de Algemene Vergadering der Verenigde Naties rood-China de vorige week als ag gressor hadden veroordeeld, gebeurde er deze week niet veel belangrijks meer in Lake Success. In de politieke commissie kwam ter tafel de Russische klacht over Amerikaanse aggressie tegen communistisch China, die met de gebruikelijke meerderheid werd afgewezen. De kwestie-Formosa werd voorlopig van de agenda afgevoerd. Het vormen van een nieuwe commissie van goede diensten voor het Koreaanse ge schil bleek niet eenvoudig. Nu Peking al dadelijk heeft aangekondigd haar te zullen negéren en de Indische afgevaardigde Sir Benegal Rau geweigerd heeft er zitting in te nemen, bleek ook de Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, niet veel meer voor een lidmaatschap te voelen. De Perzische voorzitter Entezam staat dus nog altijd voor de taak naast de inmiddels in de commissie opgenomen Zweed Sven Grafstrom een derde lid te vinden. In Korea zelf bleven de troepen der Ver enigde Naties langzaam oprukken, zodat zelfs de vraag: al of niet over de 38ste breedtegraad, opnieuw actueel ging worden. Het begint er dus inderdaad naar uit te zien, dat het niet onderhandelingsgezind heid, maar onmacht was, die de Chi nezen de laatste tijd tot terugwijken dwong. Een machtige bondgenoot schijnen de ver bonden troepen gevonden te hebben in de typhus, die onder de communistische troe pen vele slachtoffers moet maken. In vroegere eeuwen placht men in zulke epi demieën een ingrijpen van God Zelf te zien in het krijgsverloop. Kan men er vandaag mee volstaan deze opvatting geheel als te naïef van de hand te wijzen? De militaire vooruitzichten van de rode troepen zijn ook overigens niet gunstig, als men de Britse „Daily Telegraph" mag ge loven. Dit blad wist toch te melden, dat de Sovjet-Unie zou hebben medegedeeld, geen geregelde toezending van wapenmateriaal meer te kunnen garanderen daar in de oorlog in Korea reeds dubbel zo veel was verbruikt, als gereserveerd was voor acties in Korea, Indo-China en andere Aziatische gebieden (Burma, Siam?) tezamen. Men zal overigens goed doen van berichten als deze met de nodige terughoudendheid ken nis te nemen. Zoals het steeds geweest is sedert de invasie in Korea begon, ging het verweer tegen aggressie in het Oosten ook deze week gepaard met verdedigingstoebereidselen in het Westen. Generaal E rhower, terug gekeerd van zijn Europese oriëntatiereis, sprak hierover voor het Amerikaanse Con gres. Speciaal trachtte hij daarbij de argu menten der isolationisten te ontzenuwen, die de verdediging der Verenigde Staten willen beperken tot het Amerikaanse vasteland en zijn naaste omgeving. Hij legde er daartoe, evenals Truman onlangs al deed, de klem toon op, dat Amerika geen andere keus had dan West-Europa te steunen. Wanneer im mers dit enorme industriegebied, in be tekenis onmiddellijk volgend op de V.S. zelf, verloren zou gaan, zou, zo betoogde de generaal, Amerika's eigen veiligheid on- mid.'jllijk bedreigd worden. Een opluchting zal het overigens voor het Congres geweest zijn te vernemen, dat Eisenhower het zen den van materiëel dringender achtte dan dat van troepen. Ook dat laatste zou wel dienen te geschieden, doch slechts in even redigheid met de aantallen, die West-Europa zelf op de been zou weten te bréngen. Op deze wijze hoopte de generaal tegen einde 1952 40 divisies onder zijn bevel te hebben. Opmerkelijk waren Eisenhower's denk beelden over de Duitse herbewapening, die geheel afweken van de tot dusver gevolgde Amerikaanse politiek. Uitdrukkelijk ver klaarde hij geen onwillige troepen in zijn legers te willen opnemen. Hij meende, dat men eerst op politiek gebied met Bonn tot overeenstemming moest komen. Naar het schijnt was de gratieverlening aan een aan tal oorlogsmisdadigers door de Amerikaanse Hoge Commissaris'MacCloy een aanloop tot zulk een regeling. Zijn Britse collega Kirk- patrick meende echter blijkbaar, dat men de Duitsers beter fors aan kan pakken. Hij liet weten, dat de Duitse herbewapening var nu af aan weer een probleem van de tweede orde geworden was, daar de Wes' Ijjke ge allieerden zich eerst op hun eigen verdedi ging gingen concentreren. De Duitsers kon den dan wel eens aan de beurt komen, wanneer zij toonden behoorlijke partners te kunnen zijn. De mening der militaire deskundigen is dus blijkbaar, dat de West-Duitse herbewa pening nog best wat wachten kan. Men vraagt zich af, waarom de Amerikaanse di plomaten dan blijkbaar niet eerder dit mi litaire advies hebben ingewonnen. Men had dan de Sovjet-Unie niet onnodig behoeven te prikkelen met zijn plannen op dit gebied, die, zoals bekend, destijds leidden tot het felle protest op de satellietenbijeenkomst te Praag, waar tevens het voorstel tot het houden van een conferentie der Grote Vier geboren werd. Aan de eindeloze notawisse ling tussen Moskou en het Westen over dit voorstel schijnt inmiddels een einde te komen. Vermoedelijk zullen binnenkort da plaatsvervangende ministers van buiten landse zaken bijeenkomen om een agenda voor deze ongetwijfeld vruchteloze conferentie op te stellen. In de twee grote West-Europese staten, Engeland en Frankrijk, haclden beide bin nenlandse ontwikkelingen plaats, die van internationaal belang kunnen blijken. Uit Frankrijk kwam het gc de nieuws, dat minister-president Pléven als resultaat van zijn Amerikaanse reis zijn positie versterkt zag door een met 401182 stemmen in de Nat. Vergadering aangenomen vertrouwens- motie. Uit Groot-Brittannië kwamen daaren tegen berijhten over uiterst scherp toe gespitste binnenlandse tegenstellingen, door dat Labour met een meerderheid van 10 stemmen van de circa 600 de nationalisatie van de staalindustrie doordreef. Ook op zichzelf trouwens geen ongevaarlijk experi ment in verband met de wapenproductie, ook voor het buitenland. Dat Bevin om gezondheidsredenen aftreedt als minister van buitenlandse zaken zal eveneens in het buitenland geen verheu gende indruk maken. (Van onze correspondent.) Gisteren heeft mr D. G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat, In het R.A.I.-gebouvv te Amsterdam de grote tentoon stelling van motorrijwielen geopend. Naar de heer W. M. Leeuwenberg, voorzitter van de R.A.I. Rywiel- en Automobielindustrie) in zijn rede bekend maakte, is dit de eerste afzonderlijke expositie van motorrijwielen sedert 1921. Het bijzondere van deze tentoonstelling ligt in de aanwezigheid voor het eerst in de geschiedenis van het nieuwe vervoermiddel, de gemotoriseerde fiets. R.A.I. Vooral in Italië is dit ver voermiddel populair; maar ook in Nederland schijnen er perspectie ven voor deze tussenvorm tussen auto en motorrijwiel te zijn. Het comfort is groter dan op een normale motorfiets, omdat men er een betere beschutting tegen straatvuil en regen heeft. Het voertuig kan bereden worden door dames en heren. Voorts be schikt de scooter over een reser vewiel. De tentoonstelling geeft een aardig beeld van wat op dit ge bied reeds is gepresteerd. Inzon derheid Italië kan pronken met zijn scooter-industrie. Weldra zal men in ons land de op de R.A.I. aanwezige scooter achtige driewielers zien verschij nen, welke als bestelwagen die nen en die wehicht het geijkte Nederlandse type carrier zullen verdringen, ook al vanwege het meerdere comfort. Eigenaardig, dat de motordrie wielers in ons land geen grote op gang maken. Op 1 Augustus 1939 In amper twee jaar tijds heb ben de bromfietsen zich een plaats weten te veroveren in ons land. De bromfiets maakt een snelle triomftocht. Maandelijks komen er tienduizend bij. Zelfs het mo torrijwiel, dat zijn bruikbaarheid toch heeft bewezen, kan daar niet tegenop. Terwijl het aantal mo toren na de oorlog met dertig duizend klom en thans de hon derdduizend snel benadert, heb ben de bromfietsen dit getal reeds overschreden. En nog blijft de vraag naar deze vervoermiddelen zeer groot. Het behoeft nauwelijks te wor den gezegd wat dit alles betekent voor de fietsenfabricage hier te lande. Immers vervaardigt men fiets-gedeelte van een rijwiel-met hulpmotor volledig in Nederland ook de motor wordt voor een deel door de eigen industrie ge leverd. In het R.A.I.-gebouw kan men bromfietsen van alle merken be wonderen. Kenmerkend voor Ne derland is het behoud van het „fiets-karakter" dezer vervoer middelen. In Frankrijk ontwerpt men ze meer en meer in de trant van een licht motorrijwiel. In Nederland blijven het echte fiet sen. De twee soorten bromfiets, n.l. de als zodanig gebouwde fiets en de fiets met los aangebrachte mo tor blijken zich ook in de toe komst te handhaven. Alleen houdt de rijwielindustrie er rekening mee, dat voor het bezigen van een hulpmotor steviger onderde len nodig zijn. Gebleken is name lijk, dat het normale fietsframe de trillingen op den duur niet kan doorstaan. De luxe uitvoeringen ontbreken niet. Wij zagen bromfietsen met verende voorvorken en achter wielvering en een opvallend mo del tandem met hulpmotor. SCOOTERS. Naast de bromfiets heeft de scooter zijn intrede gedaan op de FEUILLETON door G. P. BAKKER. 15) _o_ „Achter het vat moet een houten stuk in de muur zitten", fluisterde Saxon opgewonden. „Misschien de weg naar ae gang." „Gelooft u aan wonderen?" vroeg Marion enigszins minach tend. „De prinses en de edele ridder belegerd in de kelder. Een rat knaagt en wijst hun de weg naar buiten. De ridder fluit en plotseling verschijnen twee melkwitte schimmels om de prinses en de ridder veüig naar het kamp van de koning te bren gen. Is zo het sprookje niet?" „Juist", prees Saxon „buiten gewoon juist" vervolgde hij op haar bittere scherts ingaande, „maar helaas een der schimmels trapt in een molshoop en verT stuikt zijn voorbeen. Is het een onheil of een geluk? Hoe het zij, de ridder moet de prinses voor zich in de zadel nemen en ga loppeert met haar over velden en door bossen, tot zij eindelijk vermoeid van de lange rit en de vele avonturen haar zwartge- lokt hoofd op zijn schouder laat rusten en inslaapt. En de liefde is in zyn hart ontwaakt. Bij het kamp van de koning gekomen, wekt hij haar zacht met een kus Verontwaardigd wilde Marion hem in de rede vaUen, maar hij legde haar met een vinger op de mond het zwijgen op en wees in de richting waar de rat nog steeds knaagde. Onverstoorbaar vervolgde hij: „De ridder brengt de prinses bij de koning, die hem hoffelijk en dankbaar ontvangt en hem aldus aanspreekt: „Ridder, gij hebt deze jonk- vrouwe het leven gered. Bemint gij haar?" Nu kon zij zich niet langer bedwingen. „Zwijg!" riep ze ver ontwaardigd. Saxon lachte heimelijk. Haar zelfvertrouwen was terugge keerd. Onderwijl hadden zijn handen niet gerust, maar welke moeite hij ook deed, in het vat was geen beweging te krijgen. Toch ge voelde hij als bij ingeving, dat hier de uitweg was, waarnaar zij zochten. ,Hier moet een geheime uit gang zijn", sprak hij ernstig, doch ik kan hem niet vinden". Zijn overtuigende toon en doel bewust optreden deden hun uit werking gelden. Kijk daar eens", zei Marion en liet het kaarslicht vallen op een uitstekende steen achter het fust, waar de muur aan de on derzijde breder was. „Daaa kan ik niet bij". „Kümt u op het vat". Opge- wonaen sleepte zij een stoel aan. Vlug klom hij naar boven. Zo ver mogelijk liet hij zich in de opening zakken en kon juist met zijn tenen de uitstekende steen bereiken. „Het fust beweegt", riep Ma rion. Hij had dit zelf ook reeds bemerkt, daar hjj bij de onver wachte beweging bijna zijn evenwicht had verloren. Op het gevaar af achter het vat te vallen, liet hij zich zak ken en bracht zijn voile gewicht op de steen over. Er knarste en schuurde iets. Langzaam maakte het vat een halve draai en week verder van de muur. Er kwam een opening vrij, groot genoeg om Saxon gelegenheid te geven de muur achter het vat grondig te onderzoeken. Snel liet hij zich weer naast Marion op de grond glijden. Alle vermoeidheid was geweken. Beiden waren slechts door de gedachte bezield een uitgang te vinden. „Ik begin in uw sprookje te geloven", riep ze uit. Haar ogen schitterden. Op haar eerst zo bleek gezicht vertoonde zich een zachte blos van opwinding, die haar in Saxon's ogen nog be koorlijker maakte. Hij keek haar getroffen aan, maar zijn stem klonk weer spottend toen hij voeg: „En ook de koning?" Zonder notitie te nemen van haar antwoord verdween hij ge heel achter het vat, zette zijn onderzoek voort. Hij klopte en astte, tot eindelijk zijn vingers een nauwe spleet in de kalklaag voelden, vol stof en vuil. De spleet bleek minstens vier voet lang. „Hier moet het geheim ver borgen liggen", zei hij. „Maar ik zie geen kans in deze steenmassa beweging te krijgen. Met geweld is niets te bereiken." „Maak eerst de spleet schoon", raadde Marion hem. Met zijn dolk begon hij de spleet van zand en vuil te ont doen, zonder echter iets (te ont dekken. Wel scheen het hem dat de spleet in het midden iets breder was. Hij stiet met zijn dolk in de nauwe opening. Hij voelde dat hij op ijzer stiet. Hij drukte de dolk zo hard moge lijk naar beneden. Een veer. Een licht gekraak. Zij konden een juichkreet niet onderdrukken. Een gedeelte van de achterwand week bijna geruisloos en de twee jonge mensen staarden in een onpeilbare donkere diepte. (Wordt vervolgd.) waren er 5269, terwijl 1 Augustus 1950 een getal van 4755 driewie lers aanwees. MOTOREN. Haast zouden we het motorrij wiel zelf waarvoor de tentoon stelling toch opgezet is uit het oog verliezen. Wie in het R.A.I.-gebouw rond dwaalt loopt echter met de beste wil van de wereld geen kans om zich aan een beschouwing van deze vervoermiddelen te onttrek ken. Zowel de gracieuze lichte typen als de imponerende zware model len vrag om bezichtiging. Eén fabrikant heeft naast de fonkel nieuwe motorfietsen twee be smeurde exemplaren uitgestald. Maar dat zijn dan ook de moto ren, waarop de kampioenen van Nederland hebben gereden! Van de lichte modellen, 125 150 c.c., blijkt in Duitsland de ba kermat te zijn. Ook Nederland maakt ze doch wij leggen ons meer toe op de klasse van 200 250 c.c. Dé zware motoren zijn in hoofdzaak afkomstig uit de Engelse industrie. Hoew >1 een motorrijwiel zich daartoe minder goed schijnt te lenen, merkt men wel op, dat er meer dan vroeger naar is ge streefd om de berijder van alle gemakken te voorzien. Vroeger waren in Nederland de motorfietsen, die minder dan 60 kg wogen, vrij van personele be lasting. Deze bepaling is nu ver vallen; in de bezettingstijd werd de personele belasting op motor rijtuigen geschrapt. Gevolg: de vraag naar zeer lichte motoren is geringer dan voorheen. Dit heeft tot voordeel, dat nu zonder be zwaar aangebracht kunnen wor den grotere benzinetanks, com plete lichtinstallaties met accu en zwaardere banden. Allemaal ver beteringen, die het motorrijden comfortabeler maken en de le vensduur vergroten (deze is nu gemiddeld 10 jaar, vóór de oor log 3% jaar). Zo brengt de R.A.I.-expositie allen in verrukking, die belang stelling hebben -voor het motor rijwiel. De prachtige aankleding van de zaal met haar „park-aan leg" tevens de tachtig stands, maakt de rondwandeling tot een genot. (Ingez. mededeling advert.) Griep, zware hoofd- en borstverkoudheid, diep vastzit, tend slijm, snuift en wrijft U weg met-,DAMPO Radioreportage over de oestercultuur. Bij de V.E.B.O. is bericht ont vangen dat de Radio Nederland Wereldomroep voornemens is eind Februari een radioreportage over de oestercultuur en -handel wil verzorgen. Deze reportage zal dan door de wereldomroep in het Ne derlands, Engels, Spaans en an dere talen worden uitgezonden. De V.E.B.O. werd gevraagd een neutraal deskundig persoon (geen handelaar) aan te wijzen die over dit onderwerp kan worden ge raadpleegd. Later zal dë naam van deze persoon worden bekend gemaakt. De voorzetlens. Zoals wij vorige week reeds meedeel den, kan men met elke camera ooic dichterbij dan 1 of 3 meter scherpstellen (dit resp. bij klap- camera en box), n.l. door middel van een z.g. portretlens. De moeilijkheid is ech ter dat men bij het fotografen van per sonen nooit dichter bij mag komen dan 80 cm., toont binnen deze afstand ontstaat een zeer hinderlijke perspectivische vertekening waar door b.v. de neus, die dichter bij de camera is dan de oren, in verhouding veel te groot wordt weergegeven. Blijven wij dan op een af stand van plm. 80 cm. van de kop vandaan dan krijgen wij nog een vrij groot gedeelte van de persoon op de opname; wij zijn dus wel genoodzaakt meer dan de kop alleen te fotografe ren, b.v. zoals de aardige op name van vorige week, maar vaak is zo'n opname nog leuker dan een borstbeeldfoto. Om nu voorwerpen op kortere afstand af te beelden, kan men een voorzetlens met convergeren de werking voor de lens plaatsen. Dit zijn enkelvoudige lenzen op welker vatting twee nummers ge drukt zijn, b.v. 0,67 x 37 of 1,25 x 37. Het laatste getal geeft steeds de diameter van de vat- tingring in m.m. weer De getal len 0,67 en 1,25 geven de sterkte der lenzen aan in dioptrieën. Hieruit volgt dat de brandpunts- 100 afstand van de eerste lens 0,67 100 150 cm. en van de tweede 80 cm. bedraagt. Wanneer nu de lens op oneindig ver is inge steld en wij plaatsen hier een voorzetlens van 1,25 dioptrieën voor, dan is scherpgesteld op 80 cm. Nu kan men door de lens ver der naar voren te brengen tot on geveer 50 cm. scherpstellen. Bij deze voorzetlenzen is steeds door de fabrikant een tabel gevoegd waarop de vereiste instelling op de afstandsschaal afgelezen kan worden. ASYMMETRIE VAN HET GELAAT. Wanneer wij een foto van een gelaat „en face" precies midden door zouden snijden en de twee helften op elkaar zouden leggen, dan zouden z(j elkaar precies moeten bedekken. In werkelijk heid is dit nooit het geval. Elk gezicht is dan ook asymme trisch, terwijl de ene helft van 't gelaat vaak gunstiger karakter trekken vertoont dan de andere. Maken wij nu een opname „en face" en snijden wij deze midden door, waarna wij twee linker- en twee rechterhelften tegen elkaar aan plakken, dan zien wij dit zeer duidelijk. Wij krijgen twee geheel zoals u kunt zien in bijgaande foto ter demonstratie. De middel ste is het resultaat van twee lin kerhelften en de rechtse van twee rechterhelften. Wij zien hier dat in dit geval de foto met de twee linkerhelften de mooiste is en dat wij dit gezicht het beste kunnen fotograferen door bij de opname het gezicht iets te draaien, zodat de mooiste kant meer voor en de minder mooie kant achter komt te liggen. Meestal zien wij op het eerste gezicht reeds welke kant wij het beste kunnen gebruiken. Wanneer een portret niet aan de gestelde verwachtingen voldoet, moeten wij echter niet direct gaan denken, dat wij de minst gunstige kant van het gezicht hebben ge nomen, want meestal heeft dit een andere oorzaak. B.v. kan het voorkomen dat de te fotografe ren persoon een te geforceerde glimlach of een te strakke uit drukking op zijn (haar) gezicht heeft. Deze veelvoorkomende fout kan echter voorkomen worden door het object in de waan te brengen dat de foto genomen is; direct daarna maken wij de op name, want nu heeft de persoon zijn strakke, gespannen houding prijsgegeven. De beste opnamen worden dan ook gemaakt op mo menten dat het object niet weet verschillend lijkende gezichten.dat hij gefotografeerd wordt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3