Vijf brandweermannen verdronken bij oliebrand te Vlaardingen* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Jubileumtaal. Chauffeur zag niets door enorme rookmassa. Inbrekers stichtten brand Houdt dat io de gaten... 't gaat om onze soldaten. „V. S. MOETEN LAND- EN ZEE MACHT OPBOUWEN" Tsjechisch protest: Amerikaanse vlieg tuigen boven Praag Opnieuw levenslang tegen tuindersknecht geeist „Prinses Ireneschool" te Goes geopend SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorststr. to, Tel. 2438, bij geen gehoor voor alverten ties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28, ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1787 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post f 4,85 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Kubrick Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 10 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, .Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vllsslngen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. ï.aport. Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.05 u., onder 17.45 u. Maan op 9.39 u., onder u. Hoogwater Zondag 11 Febr.s Vlissingen: 5.08 u. 1.79 m., 17.30 u. 1.81 m. Terneuzen: 5.40 u. 1.97 m„ 18.00 u. 2.00 m. Wemeldinge: 6.52 u. 1.48 m., 19.10 u. 1.59 m. Zierikzee; 6.32 u. 1.23 m., 18.53 u. 1.36 m. 1X7anneer wij zo de hachelijke v economische en financiële toestand van ons land overzien, dan komt het ons voor, dat zij die Nederland in dit moeras hebben helpen voeren niet veel reden tot zelfvoldoening kunnen hebben. En wanneer men dan daarbij nog met een ingrijpende interne crisis te worstelen heeft, zoals met de P. v. d. A. het geval is, dan lijkt een behoor lijke dosis bescheidenheid toch wel uitermate gepast. Wij zou den het ons zelfs heel goed kun nen voorstellen indien het par tijbestuur het jubileum ter ge legenheid van het 5-jarig be staan, dat tenslotte ook nog maar een kleuterleeftijd aangeeft, maar stilletjes had laten passe ren. Maar een jubileum is tenslotte een aantrekkelijk gebeuren, en daarom kunnen wij dan ook best begrijpen, dat men dit niet aan zijn neus wilde laten voor bijgaan. En dat er op een jubi leum door de gasten lofredes worden uitgesproken, waarin wel eens een tikje overdrijving schuilt, och dat is toch wel een hoffelijk gebruik. Bepaald ongebruikelijk is het echter, wanneer de jubilaris, in plaats van met een glimlach van echte of voorgewende beschei denheid toe te luisteren, zichzelf een pluim op de hoed gaat ste ken. Het is daarom, dat wij de openingsrede van voorzitter Vor- rink op het Donderdag begon nen jubileumcongres van de Partij van de Arbeid niet erg elegant kunnen vinden. Wij kunnen zyn optreden dan ook alleen hieruit verklaren, dat hij er aan wanhoopte enig buiten staander bereid te vinden zyn partij de lof zo rijkelijk toe te zwaaien, als hij zelf blijkbaar verdiend achtte. rxe prestaties toch van de '--'Partij van de Arbeid zjjn naar 's heren Vorrinks visie niet gering. Het grootse werk van herstel, wederopbouw en ver nieuwing komt zo goed als ge heel voor rekening van Scher- merhorns „puinruimers en mest- kruiers". Andere bewindslieden hebben er ook nog wat aan toe gedaan, dat is zo. Dat ook net particuliere bedrijfsleven zijn bijdrage leverde is blijkbaar aan Vorrink voorbijgegaan. Dan is er de glorieuze uitslag van de Ronde Tafel Conferentie, die ook in aanzienlijke mate voor rekening van de Partij van de Arbeid komt. Aan deze uit spraak zouden wij inderdaad niet graag iets afdoen. De Nieuw-Guineakwestie is helaas nog niet opgelost, maar Vorrink durfde toch de wens aan, dat het de „verderziende elementen" in beide volken ge geven moge zijn de weg te vin den naar een aanvaardbare con structieve oplossing in dit con flict. Het moet ons van het hart, dat wij van de heer Vor rink iets beters hadden ver wacht. Wij hebben de hoop ge koesterd, dat hij zich niet, als Schermerhorn, met verre blik ken in wazige verten zou ver liezen, maar dat hij als keihards politicus nu het socialistische volk eens eerlijk gezegd zou hebben waar het op stond. Met name hadden wij ver wacht, dat hij de dringende be- wapeningsnoodzaak niet met een „helaas" zou afdoen, doch de verdediging des lands aan zijn toehoorders op het hart zou hebben gebonden. En dat hij daarbij tevens voor eens en al tijd duidelijk zou hebben ge maakt, dat men iedere gulden, ook die voor de zo broodnodige militaire voorbereidingen, maar eenmaal uit kan geven. En dat ons volk, zeker niet alleen de arbeiders, en ook niet in de eerste plaats de arbeiders, maar toch óók de arbeiders daarvoor werkelijke offers zal moeten brengen. Een Vorrink, die zo zou heb ben gesproken, zou ook het ver zet in eigen partij hebben kun nen afstraffen, dat de voordelen van het regeringspartij zijn wil combineren met die van parle mentaire oppositie voeren. Nu echter ontbrak aan Vor rinks betoog de kracht, omdat hij zijn hoorders te veel in het gevlei kwam. Wij betreuren dit, omdat wij bij alle verschil van beginsel, in de Partij van de Ar beid gaarne een nationale partij zouden willen zien. Op haar eerste congresdag toonde zij zich dit allerminst. BELLENWAGEN REED TE WATER. Lawines en overstromingen in Italié. 20.000 personen zijn dakloos^ Een grote sneeuwverschulving heeft gisteren een rooms-katho- liek tehuis van 300 kinderen en een groep Italiaanse alpenjagers te Dobblaco, 40 km ten Zuidoos ten van de Brennerpas, geïso leerd. In de provincie Ferrara is door een overstroming van de rivier de Reno 't grootste „meer" In Midden-Italië gevormd. 125 m2 land staat blank. Op sommige plaatsen ls het „Reno-meer" 7 m diep. Volgens enkele schattingen be draagt het aantal daklozen door de sneeuwrampen en de overstro mingen 20.000 personen. In het dorpje by de Brenner werden het douanekantoor en een ander gebouw door een sneeuw massa verwoest. Er ls geen mel ding gemaakt van slachtoffers. V\jf Vlaardingse brandweermannen zijn gisteren verdronken toen een brandweerauto ln de Wllhelmlnahaven reed, waarop een grote hoeveelheid ln brand geraakte olie dreef. De olie was ln brand geraakt door wegspattende vonken van een lasapparaat en twee brandspuiten waren met het blusschlngswerk bezig toen een derde wagen arriveerde. Op het moment, dat deze het haventerrein op reed, ontstond een enorme rookontwikkeling doordat de brandweer enige waterstralen richtte op een door de olie ln brand geraakte sleepboot. De chauffeur kon niet zien waar hj] zich bevond en reed in liet water. Drie van de negen Inzittenden konden, zjj het ernstig gewond, gered worden. Doordat vele schippers, ondanks de bestaande bepalingen olie in het water lozen, dreef een grot^ hoeveelheid olie op het water van de Wilhelminahaven. De Zuid- Westenwind had deze olie opge stuwd en door vonken van het lassen, vloog het in brand. Het vuur deelde zich mede aan een in de haven liggende sleep boot en ook het remmingswerk van de haven stond weldra in vlammen. Aan het Westelijke ein de der haven stonden twee auto spuiten van de Vlaardingse brand weer opgesteld, die het vuur be streden. Er ontwikkelde zich een enorme rook, speciaal boven deze zfjde van de haven. Toen arri veerde een derde brandweerauto, die zich eveneens aan de Weste lijke zijde der haven wilde opstel len en aan het blusschingswerk deelnemen. Door de geweldige rookontwikkeling waardoor het uitzicht werd belemmerd, is deze auto over de vrije steile hellende glooiing in het water gereden, waarvan de oppervlakte één vuur zee was. In deze auto, een zgn. „bellenwagen" zaten negen perso nen, 8 brandweerlieden en een fabrieksarbeider, die, met de be doeling de. brandweer te helpen, op de wagen was gesprongen. Een brutale Inbraak kwam gis terochtend aan het licht, toen door een passerende loods brand ontdekt werd in een kantoor van een metaalmaatschappij te Vlaar dingen. De inbrekers hadden met behulp van een lasapparaat een flink gat gesneden in de brand kast. Daardoor ontstond brand naast de safe. Nadat de brand weer zich toegang had verschaft tot het pand bleek, dat de vloer naast de brandkast In brand stond, evenals de bureaux in het daarachter gelegen kantoor. Bij nader onderzoek bleek, dat de inbrekers zich door het inslaan van een ruit toegang hadden ver schaft tot het kantoor. Op hun gemak hebben de ongenode gas ten vervolgens met een kruiwagen het lasapparaat uit de achter het pand gelegen opslagruimte ge haald. Teneinde de slangen van het apparaat naar binnen, te bren gen, hebben zij met een breek ijzer een paneel uit de achterdeur geslagen en via keuken en bedien denkantoor de slangen over de bureaux geleid naar het directie kantoor en daar „Het kraakje ge zet". In de brandkast bevond zich slechts een gering bedrag aan geld. Belgen wilden biggen smokkelen. De vlieger ging niet op. In de grensplaats Putte heeft de Nederlandse douane gisteren een goede slag geslagen. Een perso nenauto met Belgische nummer borden wilde de grens passeren naar België toe. De wagen werd aangehouden en gecontroleerd doch men vond niets verdachts. Tot men plotseling een geluid achter in de wagen hoorde. Een onderzoek volgde waarbij men tot de ontdekking kwam, dat achter de kofferruimte, ln een geheime bergplaats, 23 biggen op elkaar zaten geperst. De wagen en de biggen werden in beslag genomen en de vervoerders, twee Belgen, in arrest gesteld. De namen van de slachtoffers. De namen van de veronge lukte branweeriieden zijn: H. Westdijk, 23 jaar, ongehuwd; P. V. Delft, 40 jaar, gehuwd en één kind; P. Waterburg, 24 jaar, ongehuwd; M. H. Kok, 31 jaar gehuwd en één kind; A. H. Maat, 28 jaar, ongehuwd. Voordat de bellenwagen te water raakte wist hij er echter uit te springen. De bellenwagen trok een brandspuit, die eveneens te water geraakte en geheel vernield werd. De brandweer richtte ogenblik kelijk alle stralen op de plek waar de wagen verdwenen was, tenein de op deze wijze te trachten de mensen alsnog gelegenheid te ge ven uit het vuur te ontsnappen. De man, die naast de chauffeur gezeten was, de heer Baars, nam een duik en kon uit het water ko men. De andere overlevende, de chauffeur, kon vanaf de wal uit het water getrokken worden. De bellenwagen had een rolluik aan de achterzijde. Dit luik stond open doch de inzittenden hebben geen kans meer gezien er uit te komen. De gewonden werden in het ziekenhuis te Vlaardingen opge nomen, één hunner verkeert in ernstige toestand. Ook het droogdok van de Fa Figee, waarin een tankschip lag, raakte in brand, doch hier was de schade niet noemenswaardig groot. De Rotterdamse, Vlaar dingse en Schiedamse brandweer hebben het vuur» krachtdadig be streden en in de middaguren luk te het de brand te blussen. De omgekomenen, die men na de ramp aan wal wist te brengen, zijn naar de Vlaardingse brand weerkazerne overgebracht, waar een Chapelle Ardente is ingericht. Dinsdagochtend zullen zij van deze kazerne uit worden begra ven. Neen, f3000 hebben we nog niet bij elkaar, maar we ko men toch al aardig in de buurt. Volgende week kun nen we nadere mededelingen doen over een actie, die ho pelijk met grotere sprongen, dan tot toe, naar het be oogde doel zal leiden. We zaten voor de moeilijkheid, dat velen geen girorekening hebben en toch graag iets zouden willen geven. Boven dien kan niet ieder evenveel missen. Daarom hebben we gepuzzeld hoe we deze moei lijkheid konden oplossen. U hoort hier volgende week meer over. En thans de giften: De ver jaardagsfeestjes zijn weer vertegenwoordigd. J. B. te K. collecteerde tijdens een verjaardagsfeest f5,20 en lij de fam. H. te V. leverde een collecte tijdens een verjaar dag f 5,05 op. "We ontvingen van de Kerkeraad der Luth. Kerk te Middelburg f20, ter wijl de Geref. J.V. „Herman Faukecl II" f 5 zond. N. N. te M. Zond f10, een oud-bezoe ker van het tehuis F. L. 5 en tenslotte nog tweemaal fl n.l. van J. J. te V. (Z.-H.) en N. N. te M. Bij elkaar kwamen we vandaag op f2861,10. We zullen nu maar afwachten tot er f3000 bij een is en dan pas weer een verantwoording publiceren. Helpt V ook mee, dat we toch spoedig de volgende verantwoorditig kunnen op stellen? Stort Uw bijdrage op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Attie Bouw Mili taire Tehuizen Zeeland" te Goes. Republiek Zuid-Molukken gaat in cassatie. De republiek der Zuid-Moluk ken zal, naar wij van de raads man mr dr h Berkhouwer uit Alkmaar vernemen, beroep in cassatie instellen tegen het ar rest, dat het Amsterdamse Hof eergisteren heeft gewezen. Te zijner tijd zal deze zaak dus op nieuw worden behandeld voor de Hoge Raad in 's Gravenhage. HERBERT HOOVER (wat gematigder): De eerste tien jaar nog geen oorlog In een radiorede tot het Amerikaanse volk heeft de 76-jarige republikeinse ex-president van de V.S., Herbert Hoover, opnieuw een aantal aanbevelingen gedaan m.b.t. de herbewapening. Hoover, die zich heel wat gematigder uitliet dan in zijn rede van 20 Decem ber, drong er op aan, dat de V.S. een zee- en luchtmacht opbouwen om, „als Rusland aanvalt, liet er van langs te geven tot het genoeg heeft". Zoals men weet drong hij er in zijn vorige toespraak op aan, dat Amerika zich uit Europa en Azië terug zou trekken en het Weste lijk Halfrond tot een defensief Gi braltar tegen het communisme zou maken". Zijn rede vond toen bij het grote publiek in de V.S. nogal wat instemming. „Onlangs stelde ik voor, dat, in geval de Europese landen in ge breke zouden blijven, wij, als een voorzichtige natie, een tweede li nie van lucht- en zeeverdediging in gedachten moesten houden", zo zeide Hoover thans. „Deze tweede linie moet liggen op vreemde kusten van de Atlan tisch en Stille Oceaan, en, mag ik wel zeggen, van de Middellandse Zee en de Indische Oceaan". Andere aanbevelingen, die Hoo ver deed, waren: munitie leveren aan landen, „die hun uiterste best De Tsjechoslowaakse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat twee Amerikaanse straalvliegtuigen Woensdagmiddag „bjj klaar lichte dag boven een vliegveld nabij Praag vlogen". In een nota aan de Amerikaan se ambassade, gisteravond, wordt gezegd, dat twee straalvliegtuigen „met Amerikaanse kentekenen" diep Tsjechoslowaaks gebied bin nenvlogen. Zij werden boven het vliegveld van Letnany nabij Praag waargenomen. Zij keerden ook over het vliegveld terug. Op vijf Februari schonden vier vliegtuigen van het type Dakota tussen elf en twaalf uur het Tsjechoslowaakse luchtruim ver scheidene malen in Zuid-West- Bohemen, aldus de nota. De nota besluit: „Het Tsjecho slowaakse ministerie van Buiten landse Zaken protesteert zeer krachtig tegen deze nieuwe schen dingen van Tsjechoslowaaks grondgebied en waarschuwt de Amerikaanse ambassade met klem, dat de volledige verant woordelijkheid voor de schendin gen alsmede de gevolgen, welke kunnen voortkomen uit de vluch ten van Amerikaanse vliegtuigen, uitsluitend berust bij de regering der V.S." Geen blikverpakking meer. De blikvoorziening van on3 land is precair. De thans aan wezige voorraden zijn zeer be perkt en de mogelijkheden om deze voorraden aan te vullen sterk afgenomen. Bovendien zijn de vooruitzichten zeer onzeker. In verband hiermede is het te verwachten, dat voor de Neder landse industrie in 1951 belang rijk minder blik beschikbaar zal zijn dan in 1950. Dit maakt net noodzakelijk het blikverbruik zoveel mogelfjk te beperken. Daarom ls besloten het verwer ken van blik voor niet-essen- tiële doeleinden en het gebrui ken van blikproducten als ver pakkingsmiddel te verbieden. doen om zichzelf te verdedigen", de Amerikaanse uitgaven vermin deren tot een peil, „waarop wij het jaren lang kunnen volhou den", zo spoedig mogelijke verle ning van volledige onafhankelijk heid aan Japan en West-Duitsiand en herstel van „de constitutionele bevoegdheid van het Congres tot het beginnen van oorlogen". Hoover drong erop aan, dat de Verenigde Staten Europa's ver dedigingsmaatregelen en éénwor ding nauwlettend gade slaan al vorens er meer troepen heen te zenden. Hij zeide te voorzien, dat de huidige „grimmige uitzichten voor de wereld" nog wel tien jaar zou den blijven. In zijn rede van 20 Decem ber sprak Hoover echter in het geheel niet van een eerste of tweede verdedingslinie, noch van de Middellandse Zee en de Indi sche Oceaan, tekent Reuter hier bij aan. DE KABINETSFORMATIE. De kabinetsformateurs hebben gistermorgen een bespreking ge had met de minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker. De heer van Schalk had gister middag een bespreking met de Rooms Katholieke ministers uit het demissionaire kabinet. Beroofde zijn vrouw van het leven. De advocaat-fiscaal van het Haagse Gerechtshof heeft gister morgen in hoger beroep levens lang geëist tegen de 26-jarige tuindersknecht B. uit Den Haag. Deze heeft in Juni van het vo rige jaar zijn jeugdige vrouw in een hofje aan het Westeinde ge worgd en haar lichaam onder de gang van zijn woning begraven. De bovenkleren en de fiets van de vrouw legde hij onder een viaduct bij een kanaal, om de Indruk te wekken, dat zij zelfmoord had ge pleegd. B. was in hoger beroep gegaan. Zijn raadsman mr Smink was van oordeel dat het psychiatrisch rap port in deze zaak onvolledig was geweest. Mr Zaayer, de advocaat-gene raal, had hier ernstige bezwaren tegen. „Iedere psychische mug wordt opgeblazen tot een psychia trische olifant om de rechter tot een lagere straf te brengen" zei hij o.m. De toerekeningsvatbaar heid van B. is volgens hem vol doende vastgesteld. Uitspraak op 23 Februari. „Have no" is het stereotiepe gezegde, dat Engels sprekende vreemdelingen in Korea te horen krijgen, wanneer een Koreaan iets, waar men om gevraagd heeft, niet verstrekken kan. Twee soldaten van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, E. Goedhart uit Den Haag en M. Scholten uit Elsloo, plaat sen een bordje met „Have No" op een boom, waarmede zij wil- len aanduiden, dat zij geen der aangeprezen versnaperingen be zitten en bovendien blijk geven wel over gevoel voor humor te bezitten. PLANNEN VOOR NOG EEN NIEUWE SCHOOL IN BOUWPLAN III. De eerste permanente school in Bouwplan HI van Goes is gister middag officieel geopend. Daarmee ls een stap gezet op de weg, die, naar men hoopt eens zover zal voeren dat dit stadsgedeelte de Goese scholemvjjk wordt. Vele felicitaties zjjn gericht aan het adres van het gemeentebestuur, dat deze school liet bouwen, het bestuur van de Ned. Herv. schoolvereniging „Het Mosterdzaad", dat deze school vooreerst ln bruikleen en later ln eigendom krjjgt, het personeel, dat in de school zal werken en aan het adres van de heer Oranje, directeur van gemeentewerken en de architect van de school. Vooral h(j werd geprezen voor de manier waarop lij) gebruik maakte van de mogelijkheden, die hem werden geboden ln het raam van het beperkte bedrag, dat hem ten dienste stond. Niet enkel de Hervormde school wint ruimte bij de opening van deze nieuwe schooi. Ook de Chr. Nationale school aan de Westwal profiteert ervan. Het achtste lo kaal, dat de Hervormde school voorlopig nog niet nodig heeft, zal n.l. aan deze school in gebruik worden gegeven. Wegens ziekte van de burge meester stond deze bijeenkomst onder leiding van wethouder J. J. van Melle. Deze heette in het bij zonder welkom de heren C. Kui per, inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Goes, D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, inspecteur van het C.V.O., ds J. S. Hartjes, hoofdbestuurslid van C.V.O., en de heer M. D. A. Glerum, hoofd ingenieur-directeur van de Pro vinciale directie van de wederop bouw en volkshuisvesting in Zee land. De heer van Melle noemde het een vreugdevolle dag, in het bijzonder voor de Hervormde school, maar ook voor de gemeen te. Voor de Hervormde school be tekent deze opening de oplossing van huisvestingsmoeiiijkheden, waarmee gedurende 10 jaar werd geworsteld, terwijl voor de ge meente de opening van deze school een belangrijke stap in haar uitbreiding betekent. Com plimenteuze woorden richtte hij tot de heer Oranje: „Het werk prijst zijn meester". Ook de aan nemer, de heer de Kok, dankte hij voor de manier waarop hij en zijn medewerkers dit gebouw oplever den. Tot het bestuur van de Her vormde school richtte hij enkele persoonlijke woorden. Tenslotte Benoeming opperbevelhebber Westeuropese luchtstrijd krachten. Opper-luchtmaarschalk Sir Hugh Saunders, inspecteur-generaal van de R.A.F., is tot opperbevelhebber van de Westeuropese luchtmacht genoemd, zo is te Londen bekend gemaakt. Hij volgt opper-luchtmaar- sehalk Sir James Robb op. bood hij namens de gemeente het bestuur de oorkonde aan waarbij tot September de school in bruikleen wordt afgestaan en daarna in eigendom. Verwachtingen overtroffen. Als voorzitter van het school bestuur beantwoordde ds A. W, M. Odé de rede van de heer van Melie. Hij bracht het gemeente bestuur dank voor deze nieuwe school, die de stoutste verwach tingen heeft overtroffen. Toch is deze school noodzakelijk, mede door de groter wordende belang stelling, die er voor het Hervormd onderwijs bestaat. Deze nieuwe school zal Prinses Ireneschool worden genoemd, als symbool van de vrede, die er be staat en hopelijk zal blijven be staan tussen personeel en leerlin gen. De school aan de Nleuw- straat zal Prinses Beatrixschool heten. Wat betreft het onderwijs, hier voor zal de tekst „De vreze des Heren is het beginsel van alle wijsheid" meer zijn dan een leuze. Het zal een ervaring zijn. Tot de heer Velthuizen, het hoofd der nieuwe school, zei ds Odé dat de bloei van het Hervormd onderwijs in Goes voor een groot gedeelte aan hem is te danken en hij dank te hem daarvoor hartelijk. De inspecteur van het l.o., de heer Kuiper, bracht eveneens zijn hartelijke gelukwensen over. Deze deelde nog mee, dat het plan voor een tweede school ln dit bouwplan reeds ln zijn bezit ls. Hij hoopte dat het dit jaar nog wer kelijkheid zou kunnen worden. De heer van der Hoop van Slochteren bracht namens C.V.O. zijn hartelijke gelukwensen over. Verder werden nog gelukwensen overgebracht door de heer Gle rum, ds II. M. Strating namens de Ned. Herv. kerkeraad, de heer H. J. Memelink namens de onderwij zers bij het openbaar onderwijs en de heer A. A. Nederhand namens de onderwijzers van de andere scholen. De heer Velthuizen bracht daarna nog alle sprekers dank voor de woorden, tot hem gericht. De heer Oranje gaf tenslotte nog een technische toelichting op de bouw van de school, waarna een rondgang werd gemaakt om het geheel te bezichtigen. De doel matige inrichting en de fraaie aankleding wekte ieders bewonde ring. De school is achtklassig, be neden zijn 6 lokalen, terwijl er op de eerste verdieping twee zijn. In het aangezicht van de dood Bij de ouders en familieleden van familieleden van de drie in Korea gesneuvelde Nederlandse vrijwilligers zijn verscheidene „fe- licitatie"-kaarten bezorgd. „Ge feliciteerd met de dood van je zoon" en „wat je toekomt" stond er o.m. op de kaarten. Enkele er van waren ondertekend met „een moeder" of „ook een moeder". Naar het A.N.P. verneemt wordt op het ogenblik de moge lijkheid onderzocht om de alge mene vergadering der Verenigde Naties in September a.s. ln Den Haag huisvesting te bieden. Heftige tegenstand op Centrale front. Een woordvoerder van het tien de Amerikaanse legercorps heeft Vrijdagavond verklaard, dat de tegenstand van de Noordelijke troepen op het Centrale front plotseling krachtiger is geworden. Er was bijna geen terreinwinst gemaakt op dit vijftig km. brede front. Het gebied is hier berg achtig. Er ligt thans een laag sneeuw van twaalf cm. Een colonne der verbonden troepen heeft na twintig uur hoog terrein veroverd ten noorden van Hoengsong, aldus wordt gemeld, Ten westen van de weg Anyang- Seoel vorderden de verbonden troepen drie tot vier km. Er was slechts geringe tegenstand. Ook de Amerikaanse troepen ten noorden van Itsjon en de Zuidkoreanen ten noordwesten van Wondjoe melden hevige te genstand. DE HAN BEREIKT. De „Groep-Scott" der verbon den legers is Intsjon, de haven van Seoel, tot op vijf kilometer genaderd. Andere groepen bereikten de Han, die langs Seoel loopt, na drie tot zeg kilometer langs het gehele westelijke front te zijn ge vorderd. In Parijs is een bende auto dieven gesnapt die ook in Spanje, België, Nederland en Noord-Afri- ka is opgetreden. De leider is een Italiaan. Meer dan een derde gedeelte van de bevolking van West Staaken, het West-Berijjns gebied, dat onlangs door de Rus sen is bezet, heeft asyl in de Wes telijke sectoren verzocht. •- In deze winter zijn in Engeland en Wales meer dan 11.000 personen overleden aan influenza en long ontsteking. Met de „Roebiah" kan tot 12 Februari post naar In donesië verzonden worden. Een bewoner in Schoonhoven zond dezer dagen een visitekaartje naar zijn buurman. In plaats van het even in de bus te stoppen, bracht hij het naar het postkan toor. De naam van de straat had hij afgekort en er verder opgezet „Hier" in plaats van alhier. De post las „Lier", waar men het kaartje óók niet kon thuisbrengen en dus doorzond naar Lier in Duitsland. Daar stuurde men het naar het hoofdpostkantoor te Den Haag, waar men aan het puzzelen sloeg en erin slaagde het raadsel op te lossen. In Den Haag be staan plannen om te komen tot de oprichting van een vakhond van leraressen met Rijksacten N.A. en N.Q. JAARVERGADERING HERVORMDE SCHOOL. Gisteravond hield de Hervorm de schoolvereniging „Het Mos terdzaad" haar jaarvergadering, tevens ouderavond, in de „Prins van Oranje". De avond werd geopend door de voorzitter, ds A. W. M. Odé, met Schriftlezing en gebed. In zijn openingswoord releveer de hij met grote dankbaarheid de opening der nieuwe schooi, in Bouwplan IH. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer J. Meijers, bleek, dat 1949 een batig saldo van plm. f 2500 heeft opge leverd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Meijers bij accla matie herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. Duvekot, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer C. F. van der Peijl werd ge kozen. De heer H. Stolk, declameerde vervolgens over „De ideale les". Deze declamatie, waarin hij aan de hand van verschillende gedich ten, les gaf in verschillende vak ken, viel zeer in de smaak. Namens de ouders bood de heer C. F. van der Peijl het bestuur ter gelegenheid van de opening van de nieuwe school als blijk van medeleven een kleinbeeldprojec- tor en een bloemenmand aan. Een kleine demonstratie met de projector toonde meteen de waar de van dit cadeau. Wegens zijn overgang naar de nieuwe school sprak de voorzitter de heer L. C. Velthuizen toe. Hij bracht hem daarbij dank voor al hetgeen hij voor de school deed. Ds Odé noemde de overgang voor de heer Velthuizen een kroon op zijn werk. Ook sprak hij tot de heer Geu ze, het nieuwe hoofd der school aan de Nieuwstraat. Wegens zijn toewijding en bekwaamheden achtte hij deze bevordering ten voile verdiend. In antwoord op deze woorden dankte de heer Geuze voor het vertrouwen in hem gesteld. De school aan de Nieuwstraat diende hij 32 jaar lang. Zij werd hem een stuk van zijn leven. Hij zegde toe ook in de toekomst zijn beste krachten te zullen wijden aan liet werk. Met enige weemoed nam de heer Geuze afscheid van het overgaan de personeel in het bijzonder aan de heer Velthuizen en mej. da Graaft met wie hij sinds zijn 11de jaar op een korte onderbreking na steeds aan dezelfde school was verbonden. Namens het personeel bood hij het bestuur een theeser vies aan, ten gebruike in de Prin ses Ireneschool. De heer Velthuizen dankte voor de steun en de medewerking die hij in Goes steeds had onder vonden van bestuur, personeel en ouders. Deze geest van samen werking was ook de oorzaak Vin de zegeningen, die op het werk in de school werden ontvangen. Vooral het personeel dankte hij voor de ondervonden medewer king, tijdens zijn verblijf van 11 jaar en 9 dagen in Goes. De heer Geuze feliciteerde hij hartelijk met zijn promotie. Ds Odé dankte tenslotte de bei de hoofden voor het door hen ge sprokene en ging daarna voor in dankgebed. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Over het algemeen veel bewol king met aanvankelijk, hoofdza kelijk in de oostelijke helft van het land, enige regen. Later enige verspreide buien. Matige tot zwakke zuidelijke wind, Jater zwakke veranderlijke wind. Iets lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1