DE DOMINE, DIE ALLES WIST Jacob Cats, stadsadvocaat van Middelburg, Haar avontuur Maar in de duivel geloofde hij niet. Lezers grijpen naar de pen Hij woonde in de Lange Noordstraat, Zeeuwse Wandelingen Ook nu positie der leiders buiten gevaar Vrijdag 9 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 (Van een bijzondere medewerker) Er leefde In de 19e eeuw een doopsgezinde dominee, die werke lijk van alle markten thuis was. Als predikant oogstte hij geen groot succes (indien men dat woord gebruiken mag), want h(j diende slechts de gemeenten van Tjalleberd en Veendam. Maar als man van wetenschap genoot hij vermaardheid. Men kon deze dominee wel een wandelende encyclopaedic noemen. HIJ heette dan ook YVlnkler Prins! Ja, dat zou u niet denken, maar de encyclopaedic van deze naam is tot stand gekomen door de noeste nijver van een predikant. Van 1868 tot 1881, dus dertien jaar achtereen, arbeidde ds An tony Winkler Prins aan dit enor me werk. Hij had wel een paar medewerkers maar verreweg het grootste gedeelte van de encyclo paedic schreef hij zelf. Men kan over het redigeren van zulk een werk niet gauw te zwaar denken. Woord voor woord opzoe ken, de literatuur erover naslaan, een samenvatting geven; en dan nog de arbeid die zit in het ver zenden en de correctie en de briefwisseling met medewerkers. Dertien jaar lang vrijwel geen dag zonder werkzaamheden in verband met de encyclopaedic wie dat presteert moet wel over een buitengewone energie be schikken! En dit is wel het voornaamste maar niet het enige wat ds Wink ler Prins deed verschijnen. Kort voordat hij zich aan de gigan tische taak van de encyclopaedie zette, werkte hij aan allerlei boe ken tegelijk. In een brief aan een vriend meldt hij: „Eerlang komt er 'n vertaling van Bohners Kos mos (70 vellen) Overigens heb ik het geweldig druk met andere vertalingen: een van Natuurstu diën van Mosius, en een van Geo logy for common readers van Pa ge. Daarenboven heb ik dezer dagen 'n beschrijving van Schier monnikoog voltooid en steeds gaat het drukken voort met het Handboek der Aardrijkskunde voor 't Nut, terwijl ook een twee de editie der aardrijkskunde van Von Seitlitz ter perse gaat. Hier bij de redactie van het Practisch Volksboek en het wekelijks schrij ven van een hoofdartikel voor de Twentsche Courant, dan zult ge zien dat ik waarlijk niet veel tijd heb. In het najaar komt nog een studie over Alexander von Hum boldt van mij uit, verder vertaal ik Schöedlers Boek der Natuur. Dat worden twee deelen van ruim 100 bladzijden. En dan staat nog een biographie van onze grootste industrieel, van Willem Albert Scholten, op het plan". HONDERD BOEKEN. Bij elkaar schreef de doopsge zinde predikant van Veendam on geveer 39.000 pagina's druk, wat neerkomt op honderd boeken! Dit alles schreef hij met de hand. Had ds Winkler Prins zo'n ont zaglijk genoegen in die schrijve rij? In zeker opzicht wel; het be oefenen van de wetenschap gaf hem voldoening. Maar aan de an dere kant wist hij, dat vooral het samenstellen van de encyclopae die meer uit noodzaak dan uit liefhebberij geschiedde. Hierover lezen wij in een brief van hem: „Sedert tien jaren werk ik aan een reuzen compilatie. Ik ben er door in staat gesteld voor een behoorlijke opvoeding onzer kinderen te zorgen, hetgeen an ders onmogelijk zou wezen. Voor studiekosten te Groningen, Arn hem en Leiden is meer dan tien duizend gulden nodig, en deze moet ik zoveel mogelijk uit de Inktkoker zien te halen. Daarvoor zit ik dag op dag voor mijn schrijflessenaar, zonder mij aan liefhebberijwerk te kunnen wij den, maar 't doel wordt bereikt". Ds Winkler Prins leefde van 1817 tot 1908. Hij bereikte dus een hoge leeftijd en hij heeft zijn tijd uitgekocht! De zwaarste be proeving van zijn ouderdom was, dat zijn rechterhand ging beven, waardoor het schrijven hem moei lijk viel. 19e EEUWER. Met het opsommen van al deze hoedanigheden, hebben we heus niet alles over de talenten van ds Winkler Prins gezegd. Op het graf van A. Wildervanck, de 17e eeuwse pionier in de Groninger veenkolonieën, leest men: „De naam van Wildervanck blijft eeuwig in het veen". Dit geldt ook voor Winkler Prins, aan wiens onvermoeide activiteit Veendam mede zijn bloei te dan ken heeft. Voorts heeft de dominee naam gemaakt als literator. Aanvanke lijk studeerde hij te Utrecht na tuurkunde en letteren. Financiële moeilijkheden thuis dwongen hem om te zwaaien naar de theologie. Zelfs in het huishouden had hij bekwaamheden. Wanneer zijn vrouw haar verstelwerk niet net jes genoeg naar zijn zin had ver richt, nam dominee naald en draad over en verbeterde het haar Deze gegevens zijn ontleend aan een kortgeleden uitgekomen boek van H. A. Lunshof „Leven zonder demon" (Elsevier, Amsterdam Brussel). Dit boek is de biogra fie van Antony Winkler Prins. De titel wijst er reeds op, dat er naast de kundigheden van de pre dikant nog een facet van zijn le ven is, waarover wij totnogtoe zwegen. Dominee Winkler Prins leefde zonder demon, dat wil zeg gen: hij geloofde niet aan het be staan van de duivel. En daarin is hij een typische 19e eeuwer. ZONDER DUIVEL, ZONDER GOD. De waarde van Lunshof's boek ligt niet zozeer in het op de voet volgen van Winkler Prins' levens gang. Dat gebeurt trouwens niet. Zijn studententijd te Utrecht en Amsterdam, zijn predikantsjaren te Tjalleberd en Veendam, ze worden maar in het voorbijgaan- genoemd. Maar over datgene wat Wink ler Prins eigenlijk bewoog, wordt voortdurend gehandeld. Deze doopsgezinde dominee leerde, in overeenstemming met zoveel theo logen uit zijn tijd, dat het bestaan van de duivel een overwonnen standpunt was. Doch als de demon geen plaats had In het leven van YVinkler Prins, dan kende hij ook het won der niet. Leven zonder duivel, schrijft Lunshof, is leven zonder God. En dit moeten wij als het waar devolle zien in bedoeld boek. De schrijver gaat niet op in zijn „held". Onder de indruk van des mans kundigheden, hekelt hij nochtans in felle bewoordingen de geest der 19e eeuw, waar Winkler Prins zo mee dweepte. Wie de levensbeschouwing van ds Winkler Prins afwijst, accep teert de geest van mannen als Bilderdijk, Da Costa, Groen van Prinsterer, Maar dezen werden in hun tijd verguisd. „Ds De Cock, die in Ulrum opnieuw de vaan van het calvinisme trachtte op te hef fen, stuurden wij, die de vrijheid zo luide prezen, huzaren in huis als laatste argument", merkt Lunshof op. In tegenstelling met de mens van onze tijd, leefden de 19e eeuwers als echte optimisten. Het ging immers goed. Winkler Prins verwachtte alles van de steeds verstandiger wordende mens. „De oorlog zal verdwijnen; de 20ste eeuw zal geen oorlogen meer zien. De volkeren gevoelen meer en meer dat zij door wederzijdse ver nieling zelf verliezen. De aanzien lijke verbetering en de snelle uit breiding der middelen van ver keer versterken de broederband tussen de mensen". Winkler Prins, de dominee die alles wist maar niet in de duivel geloofde, heeft het jaar 1914 waarin de lampen van de oude wereld uitgingen niet meer be leefd. Hij heeft de demon van de oorlog niet gezien. Hij stierf ge lukkig omdat hij zijn leven nuttig achtte. Het is wellicht juist wat Luns hof aan het eind van zijn boek op merkt: „Voor de geschiedenis van de vorige eeuw in ons land is geen „Medische nood in Tropen- land" weer verschenen. „Medische nood in Tropen- land", het officieel orgaan van de bekende vereniging „Sima- vi" is weer verschenen. Het is min of meer uit nood herrezen, omdat velen zich afvragen of het werk van „Simavi" onder de veranderde politieke omstandig heden nog wel zin heeft. Omdat het hoofdbestuur echter unaniem van mening is, dat het niet al leen zin heeft, doch bovendien zelfs dringend noodzakelijk is, heeft men dit maandblad weer laten verschijnen om het Neder landse volk op de hoogte te hou den van hetgeen er door de ver eniging gedaan wordt. Om een idee te geven van Si- mavi's hulp aan Oost en West, diene, dat in 1950 voor een be drag van f 300.000 aan genees middelen, Instrumenten enz. naar Suriname, Indonesië en Nieuw-Guinea verzonden werd. Voor f 725 per vliegtuig naar Canada. In samenwerking met de Stich ting Landverhuizing Nederland, de instelling die ten behoeve van emigranten vliegtuigen chartert, zullen binnenkort wederom emi- grantenvluchten naar Canada worden uitgevoerd. Het aandeel in de charterprijs voor emigranten, die per K.L.M. naar Canada vliegen, bedraagt thans 725 gulden voor personen boven de 10 jaar. Voor kinderen van 6 tot en met 9 jaar bedraagt bovenbedoeld aandeel 545 gulden, van 2 tot en met 5 jaar 365 gul den en beneden de 2 jaar 75 gul den. De emigrantenvluchten naar Canada zijn vastgesteld op 4, 11 18 en 25 Maart a.s. en voorts voorlopig op iedere volgende Zon dag tot omstreeks begin Juli a.s. betere representant te vinden dan Winkler Prins". Voor ons als christenen ligt er echter in 't le ven van deze „geslaagde" domine 'n tragiek. De tragiek van elk le ven, dat zichzelf zoekt en niet de Vader van Christus. „Brood, van luie aard en heb ik nooit gegeten." Na zijn studie en promotie in Orleans vestigde Jacob Cats zich als advocaat in Den Haag: ,Toen ging ik naar Den Haag, [daar ging ik straks beginnen, Te plegen enig werk om eer en [goed te winnen". Nog jong en onervaren had hij veel steun van de bekwame rechtsgeleerde Cornelis van der Pol, van wiens pleidooien hij veel geleerd heeft. Ik hoorde voor een tijd hos [deze lieden spraken, En zoog het beste merg uit veler- [hande zaken: Totdat ik in het werk allengs- [kens verder kwam, En na een wijle tijds het pleiten [ondernam." Spoedig kende hij ook het klappen van de zweep en zijn naam werd bekend, doordat hij een paar vrouwen uit Goeree en Schiedam, van toverij beschul digd, wist vrij te pleiten. Nu meende hij de tijd geko men om te gaan trouwen. „En ziet, ik vond een maagd, die [aan mijn domme ziel, Om haar bevallig oog, ten [hoogste wel beviel." Alles was voor mekaar, ze had haar jawoord gegeven, toen er plotseling een kink in de kabel kwam: „Want God die blaast er in en ['t voorstel is belet." HIJ YVORDT ZIEK. Die verhindering in de trouw plannen kwam door „Een koorts, een felle plaag, die [na de derde dag Mij staag vah nieuws bevocht en [op mijn harte lag." De dokter schreef hem, nadat hij zeven maanden drankjes ge slikt had zonder resultaat, ver andering van lucht voor, een veel toegepast geneesmiddel in die dagen. Cats ging naar Enge land en bleef daar de hele zo mer. Hij bezocht de bekende universiteiten van Oxford en Cambridge en maakte ook ken nis met de professor in de theo logie William Perkins, een be kend piëtist. Hij werd zelfs be handeld door Butler, de lijfarts van koningin Elisabeth. maar desalniettemin Vernam ik, dat de koorts bleef [als in haar begin." 142. Het werd najaar. In sommige Engelse steden brak de pest uit en daarom besloot hij naar het vaderland terug te keren. Hij hoopte onderweg eens flink zee ziek te worden. „Op hope dat de zee of wind [of sture locht Door 't roeren van de maag, mijn [kwaal genezen mocht. Het wordt van ouds geloofd, dat [veel en krachtig braken Een ingeworteld kwaad ismach- tig vrij te maken." De zee was echter kalm en even ziek kwam hij in ons land terug. Hier ging hij naar Brouwers haven, naar zijn broer Cornelis, waar een alchimist (eigenlijk een goudmaker, een soort kwakzal ver waarschijnlijk) hem wist te genezen door een eenvoudig middel: een beker rinse wijn met wat rood poeder er in. De grootste eer komt niet toe aan deze man, maar „God zij uoor eeuwig dank, die [mij zo heeft verlost", Van de trouwplannen horen we niet meer; was het bij de jonge advocaat geweest: uit het oog uit het hart? NAAK MIDDELBURG. Nu hij genezen is, wilde hij weer naar Den Haag gaan om daar zijn praktijk, door zijn lang durige ziekte verwaarloosd, weer op te nemen. Het was in 1603, Jacob Cats was bijna 26 jaar oud, toen een Middelburgse vriend, Apolomus Schotte, pensionaris der stad, hem de raad gaf Holland te ver laten en hier te komen wonen. „Ik vond zijn voorstel goed en [heb zijn raad gedaan, En ging tot Middelburg mijn [woonplaats nederslaan." Er was veel werk. Middelburg was in die tijd een belangrijke handelsstad: „Men zag de Zeeuwse vlag met [alle winden zweven" en de scheepvaart, vooral de kaapvaart gaf aanleiding tot vele geschillen, die behandeld moes ten worden, door het admirali teitscollege, Er waren vele pro cedures, maar te weinig advo caten, zodat er voor Cats heel wat te doen was, Terecht kon hij zeggen: „Brood van luie aard en heb ik [nooit gegeten". Hij was echter onbekend met handelsrecht en zeezaken en daarom bracht Schotte, een oud studievriend uit Leiden, hem in aanraking met de voornaamste kooplieden der stad, o.a, met Pieter de Moucheron, een broer van de bekende Zuid-Nederlan der Balthasar, die hier ook ge woond had, maar in 1599 Mid delburg had verlaten wegens achteruitgang van zaken en nu in Veere woonde. Cats was bij Pieter de Moucheron in de kost in het huis in de Noordstraat, naast de tegenwoordige Rijks kweekschool, Later heeft hij het gekocht en met vrouw en kin deren bewoond tot zijn vertrek uit de stad. Een steen in de gevel: „Woonhuis van Jacob Cats 16031623" herinnert aan de Middelburgse jaren. Lang heeft hij niet bij De Moucheron gewoond, want en kele maanden na zijn aankomst ging de firma failliet en de fa milie verliet Middelburg. In ditzelfde jaar 1603 werd Cats ook benoemd tot stads advocaat, waardoor zijn arbeid weer toenam. L. v. W. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 15) o— En dan oorlogen om het geloof?" „Mijn lieve freule, het blijit allemaal hetzelfde. De protes tanten vechten thans voor hun geloof, maar de kern der zaak is toch het bezit: hun kerken, hun kerkelijke goede ren en hun landerijen. De Ka tholieken redeneren: het rijn oorspronkelijk Katholieke goe deren. Zij moeten aan ons te rugkomen. De protestanten: het zijn onze goederen, en blijven het, al zijn wij protestant ge worden." „Voor u is het gemakkelijk genoeg; hogere opvattingen kent u niet. Een huurling, die voor geld vecht, laat alles koud". Zij verborg haar minachting niet. Als handwerk is het even goed als elk ander, alleen iets gevaarlijker en daardoor aan trekkelijker voor een avontu rier." „En wat doet u nu?" vroeg ze. „Ik ben zo'n beetje voor Wal- lenstein aan het rondneuzen. Hij wacht na zijn ontslag rustig in zijn prachtig paleis te Praag de komende dingen af." „Dus u bent een spion?" „Inderdaad, Marion, en nu aarzelde hij niet haar naam uit te spreken. „Maar ook een spion kan soms iets goeds doen." „U hebt mij tenminste het le ven gered", maar ofschoon zij hem daarvoor dankbaar wa3, onderdrukte zij haar minachting niet. Zij wilde het zich zelf niet bekennen, hoe gaarne zij in hem inplaats van een verachtelijke spion een edele redder gezien had. Dat hij zich voor zijn le venswijze in het geheel niet scheen te schamen, was nog het allerergste. Zijn moraal lag bui ten haar bevattingsvermogen. De stilte werd drukkend. De kleine vleug van opgewektheid was totaal verdwenen. De kri tieke toestand versomberde alles. Saxon gevoelde een groot me delijden met haar en zocht naar een middel om haar minder triest te stemmen. Hij wist bij ondervinding, dat de stemming de omstandigheden beheerst. „Als ik uw losprijs verdienen wil, waar moet ik u dan brsn- gen?" vroeg hij. Zij bedacht zich even. „Bij de koning van Zweden, Gustaaf Adolf", antwoordde zij. „In zijn kamp." Het kamp ligt thans niet ver van Berlijn. Het is een lange weg. Het zal niet gemakkelijk z[jn een groot gedeelte door vijandelijk gebiedmaar ik neem het aan, al lijkt het op het ogenblik moeilijk. Ik zal mijn best doen u er te bren gen." „Als wij maar eerst buiten de stad waren", zeide ze moe deloos. „Het zal ons wel niet lukken." „In elk geval", meende Saxon, „zal het beste zijn nu te gaan slapen. De eerste voorwaarde is kracht. Wij maken voor u hier een lager gereed. Ik ga aan de andere zijde mijn kwartier in richten. Achter deze zware deur zal ik rustig van verdere avon turen droihen", vervolgde hij met een-lachje. Aldus gèschiedde. Op warme toon wenste Saxon Marion goe den nacht en hoorde, hoe zij de deur achter hem grendelde. Voor hem was de rust nog niet gekomen. Zekerheidshalve deed hij nog eerst de ronde en begaf zich dan weer naar de kelder. Juist was hij begonnen de zware ruiterlaarzen uit te trekken, toen hij Marion op de deur hoorde kloppen. Angstig riep ze hem toe: „Mag ik de deur openen. Ik hoor geluiden." „Zeker, schuift u de grendel maar terug." Bevend stond Marion voor hem met vertrokken doodsbleek ge laat. De flikkerende, bijna af gebrande kaarsen wierpen een fantastisch licht door het ge welf de sprookjeskelder, zoals zij hem noemde en speelden een wonderlijk spel van grillig bewegende schaduwen op de muren. Alles wat zij de laatste dagen had doorgemaakt, had haar volkomen uitgeput en liet geluid, waaraan zij zich in ge wone omstandigheden weinig zou hebben gestoord deed haar thans alle zelfbeheersing verlie- zea. Zo zacht mogelijk liep Saxon naar de plek, welke zij angstig aanwees. In de hoek hoorde hij een rat knagen op hout. De hoek was verborgen achter een groot, recht opstaand eiken fust, dat er uitzag alsof het daar eeuwen gestaan had. Gespannen luisterde hij en keek Marion aan, de vinger op de mond. Nu hij bij haar was, werd ze weer wat kalmer. De rat scheen eindelijk zijn weg gevonden te hebben. Saxon be proefde het vat opzij te duwen, echter zonder resultaat. Verwon derd keek hij Marion aan en haalde de schouders op. De rat begon weer te knagen. Marion was bij Saxon blijven staan en probeerde hem te helpen, maar het fust bewoog zich niet. (Wordt vervolgd.) Gereformeerd Soc. Economisch Verband. In het gebouw vo„r K. en W. te Utrecht hield het in 1950 op gerichte Gereformeerd Sociaal- Economisch Verband een druk bezochte bijeenkomst onder voorzitterschap van de heer P. Groen uit Rotterdam. Nadat de voorzitter over het doel en de plannen van het verband had gesproken, zijn na uitvoerige discussie in de namiddagverga dering de statuten van het Ver band vastgesteld. Het Verband zal zich bezig houden met het zich bezinnen op sociale en eco nomische vraagstukken, waarbij als norm wordt aangenomen de Heilige Schrift en de drie for mulieren van Enigheid. Als voor zitter van het voorlopig bestuur werd bij acclamatie de heer Groen definitief aangewezen. De vergadering machtigde dit be stuur zichzelf met twee leden uit te breiden. Voorts werd een commissie benoemd om de mo gelijkheden te onderzoeken tot het stichten van een Gerefor meerd Maatschappelijk Verbond voor het verrichten van arbeid op practisch terrein. Weer benzine-bonnen voor toeristen in Italië. Door een desbetreffend be sluit, dat bij de aanvang van dit jaar van kracht is geworden, hebben de Italiaanse autoritei ten de uitgifte van de ben zine-bonnen voor toeristen, die zich per auto of per motorfiets naar Italië begeven, hervat. In afwachting van nadere be palingen aangaande de verkoop modaliteiten dezer bonnen in Nederland, zullen de Nederland se toeristen de mogelijkheid hebben deze bonnen bij het overschrijden der Italiaanse grens te kopen, n.l. bij de bu reaux ENIT of ACI, welke bij elke grensovergang geopend zijn. De Unie „Een school met de Bijbel". Het Unie-comité schrijft: Dinsdag 27 Febr. a.s. om 7.a0 uur hoopt in het Chr. Lyceum te Goes de heer N. Heukels uit Amsterdam te komen spreken spreken over de „Unie, een School met de Bijbel". In ver band met de versterking van de betrekking tussen school en huis die hier en daar te veel losge weekt is tot schade van net kind en op de duur tot inzinking van het Christelijk onderwijs leiden moet, is dringend nodig, dat bestuursleden, onderwij zend personeel en alle belang stellenden in het Christelijk on derwijs in al zijn geledingen (Fröbel-, Buitengewoon Lager, Lager, U.L.O., M.O., enz.) zich samen beraden, wat er gedaan moet worden, om de scholen die steun te bieden, die levensvoor waarde is voor het voortbestaan en de bloei. Het comité verwacht, dat alle medewerkers aan en voorstan ders van het Protestants Chris telijk onderwijs, van welke ker kelijke formatie ook, zullen ko men. Speciaal de dames, van wier werk- en werfkracht in de propaganda in vorige tijden zo grote bezieling uitging, zullen gaarne geziene gasten zijn. Zij er speciaal bij de jongeren grote trouw voor deze zaak, die de toekomst van ons Christenvolk aangaat! weinig sensationele wedstrijd te Zaamslag het 2e elftal van deze vereniging ongetwijfeld de over winning zal behalen. STANDENLIJST. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL Hoewel er enkele spannende wedstrijden te verwachten ziin kan met grote zekerheid worden aangenomen dat er echter deze week gen voetbalkronen op het spel staan. De leiders kunnen derhalve hun posities behouden, ofschoon zij er allemaal nog rekening mee moeten houden nog niet op het fluweel te zitten. Er kan nog van alles gebouren en de laatste weken hebben ons geleerd dat er ver rassingen genoeg z[jn. De spanningen blijven dus, zodat de belang stelling nog wel piet zal verminderen. Ie KLASSE: Kapelle I—V.C.K. I; Kloetinge IKrabbendjjke I; Nieuwdorp IYV'emeldlnge I; Ril- landia IYY'olphaartsdijk I. In Nieuwdorp zal men de pracht plaats wel niet in gevaar wensen te brengen door Wemeldinge en zal deze laatste de punten beslist niet meenemen. Ook V.C.K. zal de eer aan de gastheren moeten la ten evenals Wolphaartsdijk dat bij Rillandia op bezoek gaat. Zal Kloetinge zijn inzinking nog niet te boven zijn? Op eigen terrein kunnen zij Krabbendijke verslaan wanneer zij hun tegenstanders niet onderschatten. 2e KLASSE A: Serooskerke I Kats I; YY'issekerke I—S.V.D. I; Veere I's-H. Hendrikskinderen. Kats zal in Serooskerke in zijn gastheren de meerdere moeten erkennen, terwijl het goed opge klommen Veere voor 's-H. Hen drikskinderen geduchte tegen standers zullen zijn, en daarom een kans voor de 2e plaats heb ben. Wissekerke, dat zo vaak in het klassement op en neer ge deind heeft, is in de middenmoot blijven hangen, doch kan door een overwinning op S.V.D. weer en kele plaatsen naar boven klim men. 2e KLASSE B: Krabbendijke II Colijnpl. Boys II; Wemeldinge IIKloetinge II; Wolphaartsdijk IIRillandia II; Bevelanders II Veere II. Ook Kloetinge zal zijn positie in Wemeldinge beslist niet in ge vaar wensen te brengen en kan ook nu zijn ongeslagen record be houden. De reserves van Colijnpl. Boys zullen door Krabbendijke wel zonder punten naar huis ge zonden worden, in tegenstelling tot Veere dat in Kamperland de beste kansen heeft. In Wol phaartsdijk zal het ongetwijfeld een spannende wedstrijd worden zodat grote cijfers zullen uitblij ven, 2e KLASSE C: Arnemuiden II Serooskerke II; Meeuwen I s-H. Arendskerke II; V.C.K. II R.C.S. I. De nek aan nek race zal in deze klasse ook Zaterdag geen veran deringen ondergaan. Zowel Arne muiden als 's-H. Arendskerke, dat na een wel' zeer lange rustperiode weer gaat meespelen, zullen als overwinnaars uit de strijd komen. R.C.S. krijgt een moeilijke uit wedstrijd naar Koudekerke, waar de gastheren zich niet zonder meer gewonnen zullen geven. 2e KLASSE D: Beren I—Drie wegen I. Ook deze week is er in deze klasse maar één wedstrijd te spe len. Voor Driewegen zal de reis over de Wester-Schelde niet te vergeefs zijn, omdat zij niet al leen de overwinning kunnen be halen, maar daardoor hun positie aanmerkelijk kunnen verbeteren. 2e KLASSE E: Hoek II—Kloe tinge Hl; Zaamslag IIZaamslag III. De derde elftallen van Kloetin ge en Zaamslag worden het niet gemakkelijk gemaakt, en zullen ook Zaterdag hun puntenaantal niet kunnen vergroten. Hoek zal er zich tegen Kloetinge wel meester van maken terwijl in de le klasse. Nieuwdorp I 13 11 1 1 23 Arnemuiden I 12 9 2 1 20 Kloetinge I 12 8 3 1 19 Kapelle I 11 4 3 4 11 Rillandia I 12 4 3 5 11 Wemeldinge I 14 3 5 6 11 Krabbendijke I 10 5 0 5 10 V.C.K. I 11 2 3 6 7 Colijnpl. Boys I 14 2 3 9 7 Wolphaartsdijk I 13 0 3 10 3 2e klasse A. Serooskerke I 12 8 4 0 20 's-H. H.kind. I 13 5 4 4 14 Kats I 12 6 1 5 13 Veere I 11 5 2 4 12 Wissekerke I 12 4 4 4 12 Bevelanders I 13 4 4 5 12 S.V.D. I 13 4 3 6 11 Mevo I 10 3 4 3 10 Nieuwland I 14 3 0 11 6 2e klasse B. Kloetinge II 9 9 0 0 18 Rillandia II 10 7 1 2 15 Kapelle II 11 6 1 4 13 Krabbendijke II 8 6 0 2 12 Wolphaartsd. II 13 '4 4 5 12 Colnnpi. Boys II 13 4 4 5 12 Veere II 9 2 2 5 6 Wemeldinge II 10 2 1 7 5 Bevelanders II 11 2 0 9 4 Mevo II 10 0 3 7 3 2e klasse C. 's-H A.kerke II 10 8 1 1 17 Arnemuiden II 10 8 1 1 17 R.C.S. I 7 4 2 1 10 V.C.K. II 8 4 1 3 9 Serooskerke II 9 4 1 4 9 Nieuwdorp II 10 4 0 6 8 5 V.S.C. 1 7 2 1 4 Meeuwen I 9 2 0 7 4 Nieuwland II 12 1 1 10 3 2e klasse D. Hoek I 11 8 2 1 18 Tern. Boys I 11 8 0 3 16 Spui I 12 6 1 5 13 Zaamslag I 10 5 2 3 12 Driewegen I 11 5 2 4 12 De Beren 10 1 1 8 3 A.Z.V.V. I 11 1 0 10 1 2e klasse E. Driewegen II 12 10 0 2 20 Spui II 13 8 1 4 17 Tern. Boys 11 7 2 2 1« Zaamslag II 12 8 0 4 16 Hoek II 8 4 1 3 9 De Berep II 12 1 1 10 3 Zaamslag III 9 1 0 8 Kloetinge III 7 0 1 6 1 DAMMEN. Middelburg II wint van „De Schelde". De uitslag van de competitie wedstrijd voor de le klasse van ds Zeeuwse Dambond tussen Middel burg II en „De Schelde" te Vlis- singen luidt: J. BliekJ. van Strien 20; C. P. de Vos—N. Corstanje 0—2; P, van HemertA. de Jonge 20! H. MeermanR. van Dalen 20] P. van SliedrechtJ. van Riet 2 0; W. A. Semeijn—J. Prevoost 11; J. van GemertH. de Vlie ger 11; H. OvertveldJ. Lens 02; M. J. ReijnhoutW. Koot- stra 11; Joh. v. d. BergeR« Bosch 11. Middelburg II won dus met 12-8. Correspondentie uitsluitend te rienten aan: J. Joosse, Eigenhaardstraat 6, Middelburg. Een kort, maar aardig par tijtje werd onlangs gespeeld in de Vlissingse Schaakvereniging door de heren G. Ruijg en P. Vijn. Een Siciliaanse partij, waarin beide spelers spoedig ten aanval trekken. Wit zijn aanval is iets sneller en gevaar lijker. Door een aardig Loper offer wordt de Zwarte stelling gebroken en de Zwarte Koning loopt mat. Wit: G. Ruijg. Zwart: P. Vijn. Siciliaanse partij. 1. e2e4 c7c5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. d2d4 c5xd4 4. Pf3Xd4 Pg8—f6 5. Pblc3 e7e6 5. Lel—g5 (alles theorie en tot heden goed speelbaar). 6Lf8e7 7. Ddld2 (Voorbereiding voor de lange rochade). 700 8. 0—0—0 a7—a6 (klaarmaken voor de aanval!) 9. f2—f4 b7—b5 10. e4e5 (Wit gaat eerst in het centrum opereren, alvorens op de K.- vleugel te beginnen.) 10Pf6d5 11. Pc3Xd5 Le7xg5 e6xd5 d7xc6 12. f4xg5 13. Pd4xc6 14. h2h4 (Wit gaat nu tot de aanval over.) 14Lc8e6 15. h4h5 c6—c5 16. Lfl—d3! (Wit heeft nu een goede stel ling. (Zie diagram.). Zwart kan tegen het openen van zijn Ko ningsstelling niet veel begin- nen'l6C5-C4 (op g6 volgt hg6; fg6; Lg6; Th6 en daarna Tdlhl, enz.). 17. Ld3Xh7t (een verrassing! Zo'n offer is verleidelijk en kansrijk, maar het is altijd de vraag of het ^VL0:... Kg8xh7 (Zwart moet wel nemen, anders volgt toch ook g6 of h6). 18. g5—g6t Kh7—g8 (Zwart had hier toch moeten slaan, maar vreesde misschien de gevolgen, nu komt hij toch ook lastig te staan.) 19. h5—h6! f7xg6 (Op gh6 gaat het nog sneller; Dh6, enz.) 20. h6xg7 Kg8Xg7 (anders volgt Th8t, enz.) 21. Dd2—h6f Kg-7 f7 22. Dh6—h7f Kf7—e8 23. Dh7Xg6t Le6—f7 24. Dg6—c6f Ke8—e7 25. Thl—h7! (Dreigt Td5: en daarna Df6f, enz.) 25Dd8—d7 (Er is niets anders. Zwart heeft niet veel beters.) 26. Dc6—c5t, Ke7—e6 (Op Ke8 kan Wit Tfl spelen, b.v. Tfl, Tc8, Tf7, Tc5, Td7, Tflf. Kd2, Tf2f, Ke3, Tc2, Ta7! erf Zwart gaat mat.) 27. Thl—h6f Ke6—e5 28. Dc5—e3t en Zwart geeft op. Er volgt mat in 2 zetten. En nu nog een stand. (Zia diagram II.) Wit: Kf4, Thl, Lb5 en Pg6; pionnen d5 en e4. Zwart: Kg8, Tc2, Lg2 en Pf6j pionnen a7, b6, d6 en g7. Wit aan zet wint. Bekijken wij deze stand dan zien wij, dat Wit materieel ach ter staat, maar de stand van zijn stukken is nogal goed. Thl staat aangevallen en zal duS spelen en wel als volgt: 1. Thl—h8t Kg8—f7 2. Lb5e8f! Pf6xe8 3. Kf4—g5ü en nu is er tegen Tf8t en mat geen parade te vinden. Briefwisseling. De heren uit Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, die mij schreven, hadden gelijk. Inderdaad is dat zó, het was mij. zelf ontgaan. Zó ziet U, dat niet alleen grootmeesters niet alles zien, maar ook schaakredacteu ren. Hartelijk dank. Brieven vol gen, doch even geduld. abcdefgk Partijstand uit de partij Ruijg-Vijn Stand na de 16e zet van Wit Ld3!

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 4