Srcvintiffij»» 160000 Pagina 2 Chr* Emigratie Centrale in Zeeland hield contact- vergadering» Óftdu de- taupe. „MEERDERHEID". AÖAAISON telt 'm uit. V eilingsberichten Nagekomen Advertentie HET GENEEST VLUGGER EN BETER Vrijdag 9 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Emigratie is een persoonlijke zaak. Drukbezochte bijeenkomst te Middelburg. De afdeling Zeeland van de Chr. Emigratie Centrale hield IVoens dagavond in de Bogardzaal te Middelburg een drukbezochte con tact vergadering. Na opening en gebed door de heer A. Fllpse te Middelburg sprak de voorzitter van de Zeeuwse afdeling, de heer A. W. Louws te Oostkapelle, over de emlgratiemogel(jkheden naar verschillende landen. De heer Louw» wees eerst op de enorm gestegen belangstelling voor emigratie sinds 1948. Emi gratie is geen modewoord, zo merkte hij op. Het is een positie ve zaak van het individu en geen massazaak. Evenmin een zaak van de overheid en nog minder Internationale arbeidsbemiddeling. Een emigrant moet zijn beslissin gen onder biddend opzien zelf ne men. Hij dient de Engelse taal te kennen, zo mogelijk een gepaste emigrantenvrouw te hebben en hij moet volstrekt niet denken, dat hij binnen korte tijd dollarkoning zal zijn. Dit jaar zal er gelegenheid zijn voor emigratie van 20.000 Neder landers naar Australië, 3153 naar de Ver. Staten, 10.000 naar Ca nada, 2000 naar Nieuw-Zeeland 2000 naar Zuid-Afrika en 1000 naar de Zuid-Amerikaanse staten, w.o. Brazilië, waarheen een land bouwkolonie van 50 gezinnen zal vertrekken. AUSTRALIË Australië's regering heeft het plan de bevolking van 8 millioen zo spoedig mogelijk uit te breiden tot 20 millioen. Nog steeds wordt subsidie verstrekt aan >hen, die in Indonesië dienden en aan hen, die zich tussen 1940 en 1945 onder scheidden in de-strijd tegen de vijand. Is het de bedoeling van de Australische regering deze men- sen in de toekomst in militaire dienst op te roepen? zo werd ge vraagd. De sociale verzorging in dit land is uitstekend. De voor naamste levensmiddelen zijn goed koop. De woningnood is er echter zeer groot, ook al wordt er hard gewerkt. In 1949 b.v. kwamen er 52000 nieuwe woningen gereed. Het kerkelijk leven is er nog niet zo aantrekkelijk, maar daarin komt verbetering. Het grootste respect had de heer Louws voor de Nederlandse theologische stu dent Hans Mol, die vele Neder landse emigranten heeft opgevan gen. Binnenkort zullen hier de Geref. predikanten v. d. Bom en Hoekstra arriveren, terwijl de Herv. predikant Lugtigheid is aangezocht voor vestiging in Aus tralië. Waarschijnlijk zullen daar na nog een Herv. en een Geref. predikant vertrekken. In Tasma- nië, waar 80 Nederlandse gezin nen wonen, zal ds Schep zich ves tigen. De reiskosten naar Austra lië- bedragen ca. f 1000,Onge schoolden kunnen subsidie krijgen. NW. ZEELAND EN ZUID- AFRIKA. Wat Nieuw Zeeland betreft roemde de heer Louws het zeld zame klimaat. Er zijn goede so ciale voorzieningen en een 40- urige werkweek. Er is veel meer vrijheid tot vestiging van» eigen bedrijven dan in Australië en men haat hier alle papieren romp slomp. Helaas kunnen hierheen slechts ongehuwden gaan door de grote woningnood. Eind vorig jaar Waren er in diverse beroepen nog jt5000 vacatures op een bevolking Van twee millioen zielen. Vooral Voor ongeschoolden liggen hier in de wol- en vleesindustrie moge lijkheden. De reiskosten per KLM Clementis ia Abazzia (Joego slavië) aangekomen. Clementis is te Abazzia bij Fiume (Joego-Slavië) aangeko men, aldus meldt de Weense correspondent van de „Daily Telegraph", en heeft na een reis door de Westelijke zones yan Duitsland en Oostenrijk in Hotel Victoria aldaar zijn in trek genomen. Volgens het persbureau „Ex change Telegraph" te Rome zijn Clementis en zijn echtgenote Woensdag de Joegoslavische grens gepasseerd en hebben zij Tito telegrafisch om asyl ge vraagd. Het persbureau beroept zich op „betrouwbare inlichtte gen", te Rome verkregen. De Tsjechoslo waakse president Gottwald zou Clementis gewaar- ichuwd hebben, dat de politieke politie hem wil arresteren, Volgens de „Daily Telegraph" was Clementis in een Russisch Vliegtuig van het vliegveld Slo- vensko Vajnopy bij Bratislava ipgestegen. Te München geland, zou hij de gelegenheid hebben gekregen, op een „speciaal pas poort", dat gewoonlijk door hoge Tsjechoslo waakse functionaris- jen wordt gebruikt, door Oos tenrijk heen naar Joego-Slavië te reizen. Dit paspoort zou mede een Russisch stempel dragen en uitgereikt zijn door zijn zwager dr Okali, die als voormalig Slo- waaks minister van binnenland se zaken daarvoor de bevoegd heid had en thans gearresteerd zou zijn. Volgens deze correspondent 1* de nieuwscensuur te Praag Inzake het verdwijnen van Cle- inentis de zwaarste, die ooit door het communistisch bewind in Ts j echo-Slo wak ij e is ingesteld. Behalve Gottwald zouden min- jtens drie andere Tsjecho- ilowaakse ministers als gevaar lek beschouwd worden wegens „ketterse" inzichten, te weten Öregor, minister voor de Buiten landse Handel, Dolansky, hoofd Pan het Vijfjarenplan en Nosek, rhteister van Binnenlands^ Za ken. Men gelooft, dat Dolansky reeds is gearresteerd en bedragen f 1800. Subsidie is mo gelijk. Tot heden L naar Nieuw Zeeland nog geen Hollandse pre dikant vertrokken. In Zuid-Afrika moet men bij emigratie het naturellenprobleem niet onderschatten. Dit land vraagt alleen prima vaklieden en emigratie wordt door onze rege ring niet direct aangemoedigd. Emigratie van gehuwden is prac- tisch niet mogelijk. Wie erheen wil gaan kan het beste zelf daar relaties trachten te vinden. VER. STATEN EN CANADA. Emigratie naar de Ver. Staten biedt weinig perspectieven. Er moet een borgsom worder# ge stort. De heer Louws achtte de economische verhoudingen, vooral in de landbouw, zeer ongunstig en kon emigratie naar de VS in het algemeen niet aanbevelen. De emigratie naar Canada was tot heden het grootst, vooral naar de provincie Ontario, waar 78 der Nederlandse emigranten zich vestigde. De provincie Quebec is voor vestiging van Protestanten ongeschikt. De bevolking hier is geheel rooms en daarbij oer-con- servatief. Men ploegt daar b.v. nog met ossen. Ontario toont te kenen van een te grote opeenho ping in te korte tijd. In Alberta liggen momenteel de meeste kan sen. Rond de stad Edmonton b.v. zijn 13 petroleummaatschappijen aan het boren en de staalindustrie gaat met sprongen vooruit. Er ls hier groot gebrek aan automon teurs, schilders, stucadoors, stof feerders, bankwerkers, metselaars enz. De heer Louws deelde mede, dat vorig jaar naar Canada ver trokken 1877 Hervormden, 2915 Gereformeerden, 1270 R. Katho lieken, 128 leden van andere ker ken en 103 personen, niet bij eni ge kerk aangesloten. De Christian Reformed Church zowel als de Reformed Church doen alles om de emigranten geestelijk te ver zorgen. Op deze vlotte causerie volgde een uitvoerige bespreking op vele vragen, die werden gesteld. In zijn slotwoord wees de heer Louws erop, dat de emigrant niet ln de eerste plaats ambassadeur van zijn vaderland moet zijn, maar van zijn Koning Jezus Christus en dat hij zal hebben te trachten in het verre land de christelijke sa menleving over te planten. KORTE BERICHTEN De „vastende fakir" Burmah heeft te Turijn 55 dagen en 2 uur in een glazen kist doorgebracht met levende slangen op zijn borst. Als enige voeding heeft hij zout water tot zich genomen. De fakir beweert het wereldrecord gebro ken te hebben. Volgens een bekendmaking van de West-Duitse regering bevon den zich 30 Juni 1950 ruim negen millioen vluchtelingen in West- Duitsland, van wie ruim 4Vz mil lioen uit gebieden aan de andere kant. van de OderNeisse-lijn kwamen, rium drie millioen uit het buitenland werden uitgewezen en bijna 1 millioen uit de Sow jet-zone kwamen. Het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Age" meldt, dat de Sow jet-Unie de productie van de straaljagers „Mig-15" opvoert tot 400 toestellen per maand. De maandproductie in de Ver. Staten bedraagt op het ogenblik 250 toe stellen van alle soorten. De opperbevelhebber der Ame rikaan.se strijdkrachten in Europa, generaal Thomas Handy, heeft de straffen van negen oorlogsmisda digers, die in 1947 werden veroor deeld wegens medeplichtigheid aan misdaden in het concentratie kamp te Flossenburg, verminderd Een Junker van het Spaanse leger is in de heuvels bij Toledo neergestort. De vier inzittenden kwamen om het leven. Door het springen van een gro te gashouder te Oxford heeft zich een grote hoeveelheid teer in het water van de Theems gemengd Speciale ploegen gaan het teer van de vleugels der zwanen afha len, daar deze dood zouden gaan indien zy zichzelf wilden reinigen en het opaten. Sinds Zondag mag Bevin elke dag een paar uur zijn bed veria ten. Hij gaat goed vooruit. Een gerechtshof te Bernburg (Sowjet-zone) heeft vijf voorma lige autoriteiten van de Oost Duitse telersbond tot dwangar beid van drie tot twaalf jaar en tot boeten van 5000 tot 10.000 Oost-marken veroordeeld wegens economische sabotage. In een wapenlabriek te St Paul 1' Ermite in Quebec Is een granaat ontploft. Vijf arbeiders kwamen om het leven. De Franse premier Pleven heeft in de Nationale Vergade ring medegedeeld, dat de Ver, Staten spoedig een vliegdekschip aan Frankrijk zullen overdragen, dat naar de Indochinese wate ren zal worden gezonden. Commissaris der Koningin bezocht Tholen. Dinsdag j.l. bracht de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, een bezoek aan Tholen. Na des voormiddags de ge meente Stavenisse te hebben bezocht, dineerde de Commissa ris ten huize van de burge meester van St.-Maartensdijk en Scherpenisse. Te Scherpenisse vond des middags, nadat verschillende personen door hem in audiëntie waren ontvangen, een bespre king met B. en W. plaats, waar na het gezelschap een rondrit maakte naar het veer te Goris- hoek en' het gehucht Westkerke. Om half zes arriveerde men bij het kort geleden in gebruik genomen koelhuis voor aard appelen en andere landbouw producten, waar het bestuur dezer inrichting en de directeur L. A. M. Elenbaas het gezelschap ont vingen. De heer Elenbaas leidde het gezelschap rond. Ten huize van de heer Elen baas werd daarna nog geruime tijd van gedachten gewisseld. Jaarvergadering afd. Zeeland Chr. Emigratie Centrale. De jaarvergadering van de afd. Zeeland van de Chr. Emigratie- Centrale zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 24 Februari a.s in het Schuttershof te Middel burg. Na afdoening van de huishou delijke zaken zal ds J. Kremer, Geref. predikant te Utrecht, spre ken over de emigratie naar Aus tralië. Ds Kremer maakte o. m. een reis met een emigrantenschip naar Australië en verbleef daar gedurende drie maanden voor de geestelijke verzorging dezer emi granten. (Ingez. mededeling, advert.) Stichting „Helpt Ambon In nood" Stort NU Uw BIJDRAGE op ons nieuwe gironummer Weg Middelburg-Koudekerke onve'Hg! Naar wij vernemen komt het de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat vrouwen en meisjes die 's avonds Iaat alleen per fiets van Koudekerke naar Mid delburg of omgekeerd rijden, lastig worden gevallen. Deze cn vorige week hebben zich ver scheidene van dergelijke geval len voorgedaan. Naar men ver moed worden deze misselijke streken uitgehaald door D.U.W.- arbeiders. Het is dan ook ver standig de weg Koudekerke— Middelburg niet alleen te rijden. Dieseltrein voor Zeeland had Woensdag pech. Doordat er kortsluiting ont stond in een der electrische lei dingen in een 2e klasse afdeling van een der dieseltreinen van Nijmegen naar Vlissingen, kon de trein Woensdagavond nier verder rijden als tot Bergen op Zoom. Een begin van brand, welke ontstond, kon met enige schuimblussers gedoofd worden, doch de aangerichte schade was van dien aard, dat een extra trein moest worden ingelegd, dat Deze trein vertrok met een uur Nosek een zelfde lot wacht. vertraging naar Zeeland. Het ere-comité voor de Benelux-Ronde. Het ere-comité van de door de M.A.C. Scheldegouwen op 27 en 28 Juli a.s. te organiseren Benelux-Ronde heeft opnieuw uitbreiding ondergaan. Dezer dagen zijn nog toegetreden Jhr Mr J. Th. M. Smits van Oyen, voorzitter van de K.N.A.C. en je heer F. W. den Boer te Middel burg. Het ere-comité telt thans 23 leden. MIDDELBURG. De oogst van de straat. Van 31 Januari tot 7 Februari zijn op het politiebureau de vol gende gevonden voorwerpen gede poneerd, die Zaterdagavond tus sen 7 en 8 uur kunnen worden afgehaald: herenrijwiel, br. por- temonnaie, rechterwant, br. cein tuur, rood-wit kinderwantje, ball- pointpen, huissleutel, gr. met ro ds want, kinderzakdoek, rolletje Belgische munten; r. kinderwant, zaklantaarn, bril, huissleutel, ro de portemonnaie, hondenpenning 248, glacé dameshandschoen, 2 sleutels aan een touwtje, etui m. postzegels. Bij particulieren terug te be komen: witte overall, br. cein tuur, gr. shawl, beige kinderhand schoen, hangertje, snoer parels, mantelband, witte want, bi. alpi nomuts, br. portemonnaie, donker br. kinderwant, beige alpinomuts, step met luchtbanden, zw. dames handschoenen, knot wol met brei naalden, zw. sok, gr. wanten, kin derwant, kinderportemonnaie, ballpoint, rood geblokt kinder wantje, slinger van aardappelsor teerder, twee muntbiljetten, sleutellampje, zakkam in etui, actetas, gr. kinderwantje en wit zakje, knipmes, zw. motorhand schoen, 4 boekjes én 2 school schriften, zakje met gymnastiek schoenen, verstelbare sleutel, ro de kinderwant, gr. want en zilve ren armband. De lijst met adressen, waar de ze voorwerpen zijn terug te be komen hangt in de etalage van ons kantoor, Korte Noordstraat 35, ter inzage. GOES. Benoeming leraren aan gymnasium. B. en W. stellen de raad voor tot leraar aan gemeentelijke gym nasiale afdeling van het Goese Lyceum te benoemen de heren J. C, Lodder en J. W. J. Heidoorn, resp. voor plantkunde en geschie denis. Verder worden voor de va cature, die in het gasthuisbestuur ontstaat door het aftreden van de heer A. Haeck candidaat gesteld de heren A. Haeck en B. Meyers. Voor het burgerlijk armbestuur worden ln de vacature E. C. van Dissel candidaat gesteld de heren J. Merison en A. Elenbaas. KLOETINGE. Ouderavond Zondagschool. Woensdag werd in het vereni gingsgebouw een ouderavond gehouden van de Zondagsschool. Ds J. Jellema besprak de ma nier, waarop het kind op de juiste wijze tot het Evangelie gebracht kan worden. Na de pauze werd door één der leer lingen het z.g. flanelbordgede monstreerd. Dientje Leys, die een gelijkenis vertelde en tege lijk het flanelbord bediende, kweet zich uitstekend van haar taak. Ds Jellema sprak een slot woord. RILLAND. Vergadering weegbrug. Woensdagmiddag vergaderden de aandeelhouders van de weeg brug „Rilland", in de zaal van de heer P. Nijsse, onder voorzitter schap van de heer L. J. Bruijn- zeel. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. Boot, J. Verlara en A, J. Colpaart, werden bij accla matie herkozen. Gedurende 1950 werden er totaal 23 millioen kg producten door de weegbrug ge wogen, waarvan o.a. 11 millioen kg suikerbieten, 6Vz millioen kg aardappelen, 2 millioen kg stro, IV2 millioen kg vlas en verder di verse producten. Het weegloon \»oor particulieren werd vastgesteld op 30 cent en voor aandeelhouders op 15 cent per 1000 kg. Het batig saldo be droeg f 21,08. Het terrein, langs de weegbrug zal door het gemeentebestuur in orde worden gebracht. De land bouwers-aandeelhouders stelden zich beschikbaar het benodigde zand gratis te halen uit Breehart. KAPELLE. Jaarvergadering Landbouwver. Onder voorzitterschap van de heer A. de Schipper vergaderde in het hotel „De Zwaan" de Land- bouwvereniging „V.I.O.S." In zijn openingswoord zei de voorzitter o.a. dat de vereniging het afge lopen jaar een goede omzet had bereikt. Een aanbieding van schuimaarde was binnengekomen. De afzetmogelijkheden van dit ar tikel zullen nog nader worden be studeerd. Uit het verslag van de penning meester bleek dat deze zijn reke ning over het afgelopen jaar had afgesloten met een batig saldo van f 236.43. Uit de rekening en verantwoor ding bleek dat de totale ontvang sten over het afgelopen jaar f 56.502,80 en de uitgaven f 56.614,52 bedroegen. De totale omzet bedroeg in 1950 438.350 kg meststoffen. Namens de controle-commissie bracht de heer C. Mallekote ver slag uit, waarin hij waarderende woorden sprak voor het gehouden beheer van de heer Lepoeter en adviseerde de rekening goed te keuren. Verder volgde nog een bespre king over de verdere aankoop van kunstmest en stalmest. De voor zitter zei, dat er momenteel nog geen aanbiedingen van stalmest waren binnengekomen voor leve ring a.s. zomer. Men zal echter hiervan verder werk maken. BIEZELINGE. Algemene vergadering kleuterschool. Dinsdagavond kwam de kleuter school in algemene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer C, Traas. In zyn openings woord wees de voorzitter op de slechte financiële toestand van de school. Indien er geen andere we gen gevonden worden, wordt ge vreesd voor sluiting van de school. De penningmeester, de heer H. Zuidweg bracht daarna verslag uit." Hieruit bleek dat er over '50 een tekort was van f 757,23. Bij de bestuursverkiezing werd de heer M. J. Snoep bij acclama tie herkozen. Besloten werd ook een ouderavond te houden, en in principe werd ook besloten nog een algemene vergadering te hou den, waarop de leidende figuren in de gemeente zullen worden uit genodigd, om zodoende een oplos sing te vinden voor liet voortbe staan van de kleuterschool. Een woord van dank werd gebracht aan de onderwijzeressen mej. Bruk-van 't Veer, mej. Sinke, het waarnemend hoofd en mej. De Puit. OVEZANDE. Sclmttersconcours. Uitslag van het door de verenir ging „Zeelandia" gehouden schut- tersconcours: 1. P. Schruers; 2 J. Korstanje; 3. C. Raas; 4. P. Koens; 5. A. de Jonge; 6. A. de Jonge Pzn; 7. C. Rijk; 8. A. van Zunderen; 9. Jac. de Baar en 10. M. Koens. VEERE. 4 oorstellen aan de raad. Maandag a.s. zal de i_ad ver gaderen. I.v.m. het feit, dat de lijkwaden in slechte staat ver keert en herstel te duur is, stel len B. en W. voor met de Gebr. VVielemaker te Middelburg een overeenkomst aan te gaan tot huur van een lijkkoets. Het bestuur van het Gou mis wil het huis voor ouden van dagen verbouwen en centrale verwarming aanleggen. B. en W. stellen voor een wijziging van de begroting daartoe goed te keuren. De vissersvereniging heeft reeds herhaaldelijk de aandacht geves tigd op de slechte verlichting van de haven. Met de P.Z.E.M. zijn besprekingen gevoerd om daarin een verbetering te bren gen en voorgesteld wordt een electrische verlichting aan te brengen, bestaande uit een vijf tal lichtpunten. AAGTEKERKE. Vergadering Landbouw- vereniging. Maandagavond hield de afd. Aagtekerke van de Coöp. Land- bouwvereniging een vergadering o.l.v. de vice-voorzitter, de heer H. J. Ikkink, directeur van de Coöp. „Eiland Walcheren". Hy sprak over afzet van granen en bewaring van consumptie-aard appelen, waarvoor koelhuizen in oprichting zijn. Nadat de heer Temme van de Kali-Mij een uiteenzetting had gegeven, werd de film „De Trouwe Aarde" vertoond. TERNEUZEN. Avonden van cultureel genoegen. Voor de P.T.T. personeelsver eniging „Bundeltouw" heeft Dins dagavond Lode van Gent een cau serie gehouden over zijn buiten landse reizen. Men genoot zeer van het gebodene. Voor de belasting-personeels vereniging traden Woensdag avond op de heer en mevr. Zuur, die aan de hand van zelf gemaak te filmplaatjes een lezing hielden over de natuurpracht der Voge zen. Bonte avond. Door de Accordeonclub „Paolo Soprani" werd, o.l.v. directeur E. Eeckhóut uit Hulst een bonte avond gegeven in het concertge bouw waaraan tevens medewer king werd verleend door een ha- waiian- en cowboy-ensemble o.l.v. de heer C. Rubbens. Er werd goede muziek ten gehore ge bracht. De belangstelling had groter kunnen zijn. Bevrijdingsdag. In de laatst gehouden vergade ring van de Terneuzense Jeugd raad is het initiatief genomen om te komen tot betere viering van de Nationale feestdag. Te dien einde zijn enkele com missies gevormd, welke resp. tot taak hebben het organiseren van muziek, zang, gondelvaart en kin derspelen. Deze commissies zullen teza men werken onder een éénhoofdi ge leiding, waarover thans be sprekingen gaande zijn. SLUISKIL. Auto in de sloot. Dinsdagavond kwam de bestel auto van de Fa Gruneau uit Westdorpe in de langs de Blik- straat lopende sloot terecht. Gelukkig was vlak bij de plaats van het ongeval een vlasauto ge parkeerd, waarmede de eerstbe doelde auto uit de sloot getrokken werd. ZIERIKZEE. Jaarvergadering A.R. Kiesver. Maandag kwam de A.R. Kies vereniging in het Herv. Vereni gingsgebouw in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. C. Spaans, gaf na de opening een overzicht van het politieke gebeu ren in binnen- en buitenland. Be treffende de kabinetskwestie merkte de voorzitter op, dat deze te laat komt, aangezien 't kwaad kracht van wet heeft verkregen. Hierna gaf de secretaris in een jaarverslag een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar. De vereniging telt momenteel 130 le den. De penningmeester kon een ba tig saldo vermelden. De te houden bestuursverkiezing werd een jaar uitgesteld. Als afgevaardigde naar de Staten-centrale werden geko zen de voorzitter, de heer M. Goudswaard Sr en J. M. bij de Vaate als primi en M. J. Schouls, H. J. Koevoets en L. Jonker als secundi. Voor het Prov. Comité werd bij acclamatie benoemd de heer G. M. bij de Vaate. Voor de Deputaten-vergadering de heren K, Berrevoets, primi en G. M. by de Vaate als secundi. De eerstvolgende vergadering die op 8 Maart is vastgesteld zal weer tot praatavond worden be stemd. De raadsfractie hoopt dan weer verschillende vraagstukken te behandelen. De vergadering werd met dankgebed door de heer A. M. den Boer gesloten. THOLEN. Pak met zakken verloren. Door de M. O. uit Tholen werd by de politie van Bergen op Zoom aangifte gedaan, dat in Bergen $>p Zoom een pak met 150 zakken van zyn auto was geval len, vertegenwoordigende een waarde van f 150. Een „eerlyke" vinder heeft zich nog niet op het politiebureau gemeld en de re cherche stelt dan ook een onder zoek in. Kring Schouwen-Duiveland der Z. L. M. vergaderde. In het „Huis van Nassau" te Zierikzee, heeft Woensdag de Kring SchouwenDuiveland van de Z.L.M. vergaderd onder voor zitterschap van de heer H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, die in zyn openingswoord het overlijden memoreerde van de heer A. C. de Oude en de oud-secretaris, de heer P. Hanse in 1950. Te hunner na gedachtenis werd een ogenblik stilte betracht. Uit de rekening over 1950 bleek, dat er een saldo is van f 409.06. De begroting over 1950 beloopt een totaalbedrag van f 2575,Vervolgens vonden ver schillende verkiezingen plaats. Tot hoofdbestuursleden werden hei-kozen de aftredende heren H. C. van de Zande en C. J. van Westen, alsmede hun plaatsver vangers, de heren J. der Weduwen en J. Komijn. In de vacature door het over lijden van de heer A. C. de Oude werd gekozen de heer H. Geluk te Schuddebeurs. In de plaats van de heer M. O. Hanse werd tot lid van de financiële commissie ge kozen de heer C. D. Gast te Elle- meet. De heer D. Zinkweg te Nu- mansdorp hield een inleiding over teelt en bewaring van aardappe len in Amerika, waarover wy reeds eerder schreven, en deelde mede, dat de belangrijkste con clusies vervat zullen worden in een uit te geven rapport, dat door spr. ter kennisname aanbevolen werd. Na enige discussie werd de vergadering gesloten. Door de plaatselyke organisatie te Ovezande zal een protest wor den gezonden aan Ged. Staten en in afschrift aan de minister van Wederopbouw i.v.m. de zeer ge ringe toewijzing van woningen aan deze gemeente. De collecte voor de Unie „Een school met de By bel" heeft te Kerkwerve f 1435 opgebracht. De gemeentehjke badinrichting te Terneuzen werd in Januari door 3180 personen bezocht. Ds A. Scheele. f Op bjjna 72-jarige leeftijd is Woensdag overleden ds A. Scheele, em.-pred. van de Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge. Ds Scheele was in Zeeland een zeer bekende en geziene fi-„ guur. Hij werd geboren op 26 Maart 1879, Na beëindiging van zijn studie, eerst aan de Theol. Ho - geschool te Kampen en daarna aan de V.U. te Amsterdam, werd hij op 17 April 1904 te Veere in het ambt bevestigd, welke ge meente op 18 Nov. 1917 verwis seld werd met Kapelle-Bieze linge. Tal van beroepen hier op hem uitgebracht, werden afge slagen. Ds Scheele, Zeeuw van geboorte, bleef Zeeland trouw. In het kerkelijke leven nam hij een zeer bijzondere plaats in. Regelmatig werd hy door de classis Goes afgevaardigd naai de Part. Synode en meerders malen maakte hij deel uit van de Generale Synode. Verschil lende deputaatschappen werden voorts door hem vervuld. Onder zeer grote belangstel ling mocht hij in 1944 zijn 40- jarige ambtsbediening herden ken. Na het hem in 1946 ver leende emeritaat, diende hij tot aan zijn overlijden de kerken Domburg-Westkapelle als hulp prediker. Ook het politieke leven had zijn belangstelling. Jarenlang was hij bestuurslid en voorzit ter van de Centrale A.R. Kies vereniging Goes. Voorts was hy tot voor kort be stuurslid en vice-voorzitter van de Stichting „Vrederust". Bij vele natuurvolken is liet gewoonte, dat openbare beslis singen slechts genomen kunnen worden met algemene instem- nun9- In de raadsvergaderingen wordt net zo lang overlegd, tot dat een oplossing is gevonden, waannee iedereen het eens kan zijn Uit vereist veel geduld en inschikkelijkheid, maar de on twaard. eenhe'd b'm er d0ür M /^yöfiefc der Verenigd» Nederlanden heejl deze werk wijze ook gekend in de bijeen komsten van haar Staten-Gena- raal. Bevredigen deed zij daar niet. En dat is begrijpelijk. Ut Westerse maatschappij mét haar snelle ontwikkeling en haar veelvuldig internationaal con tact kan niet wachten op het langzaam rijpen van een alge meen gedeeld inzicht. Zij eist snelle besluitvorming. Toch kan men niet zeggen, dal het na de Franse revolutie bijna overal aanvaarde stelsel: de helft plus één beslist, alt» verlangens heeft bevredigd. Met name twee gebeurtenissen van de laatste tijd hebben bepaald een wvange smaak nagelaten' verleden jaar het in België .net minieme meerderheid Benomen besluit tot terugkeer van Koning Leopold en zojuist in Engeland de door de Labourp'artij met enkele stemmen meer doorge dreven beslissing tot nationali satie van de staalindustrie. (Wij laten nu even buiten oe- schouwing, dal het Belgisch» geval iets anders lag, aangezien het daarbij ging om herstel van de constitutionele toestand en dit besluit bovendien door een in elk geval volkomen verwer pelijke revolutionaire actie on gedaan werd gemaakt In beide gevallen betwistte da minderheid de meerderheid hc.t recht om met zulk een gering stemmenverschil zo belangrijke zaken te beslissen. Met het ivon- derlijke gevolg, dat de socialis ten, ook in ons land, bij de cn» gelegenheid toejuichten, wat zij de andere maal verfoeiden. Wij voor ons geloven, dat dt democratie inderdaad ernstig bedreigd wordt door zulke be slissingen. Het lijkt ons tijd, dat men, met behoud van een be hoorlijke besluitvaardigheid, te rugkeert naar een stelsel, dat meer eerbied kent voor de me ning van minderheden. De on derlinge eenheid zou er 'bij win nen, En al zou zulk een methods wat meer geduld vereisen, dan zou dit heus geen ramp zijn in deze gejaagde tijd. Onderwijzeres der Boazschool te Meliskerke gaat emigreren Mej. M. Baalbergen tüdeiyk on- derwyzeres aan ds Boazschool te Meliskerke nam afscheid van de leerlingen van deze school wegens emigratie naar Nieuw Zeeland. Het zal wel een unicum in Neder land zyn, dal een onderwijskracht emigreert. Nadat zy door het hoofd der school, de heer H. Jan sen, was toegesproken, las een der leerlingen een gedicht voor, dat tijdens de taalles door de klas ge- zamenlyk was gemaakt. Voorts werd namens de leerlingen een geschenk overhandigd, waarna mej. Baalbergen dankte voor al het genotene, speciaal voor de vriendschap, die zy zowel van ouders als leerlingen heeft onder vonden. Mej. Baalbergen, die Maandag per vliegtuig vertrekt zal als cor respondente voor ons blad in Nieuw-Zeeland optreden. Geen heler. Ter rectificatie van ons bericht van gisteren omtrent lood- en zinkdiefslallen te Goes, delen wij mede, dat de opkoper L. niet als heler is opgetreden, doch slechts geverbaliseerd is, omdat hy van minderjarigen had gekocht. In het Griinewald by Berlyn hielden de Amerikanen gisteren „de zwaarste nachtmanoeuvres sinds de oorlog". BERGEN OP ZOOM. Veiling van 7 Jan. Witlof A 3247; idem B 2641; Spruiten A 28—41; id. B 25; Prei 13—19; Savoye kool 1521; Rode kool 1017; Witte kool 8—9; Boerenkool 14—22; Kroten 6; Uien 56. Bevorderd tot heer- lykheid Zuster LEVINA KATHARINA VALK—VAN DE KLOOSTER. Haar heengaan was vrede. Ja zy komen thuis by [God, Arm en ryk en jong en [oud." Officieren en Soldaten Korps Goes. Begrafenis op Leger des Heils-wijze Zater dagmiddag 2 uur. Ver trek vanaf sterfhuis Kamperfoeliestraat 36. Gedenkdienst Zaterdag 8 uur Legerzaal. Dinsdag overleed de oudste in woonster der gemeente Ooster- Iand, mevr. de Wed. J. de Jonge- Meerman. Ze bereikte de leeftijd van 94 jaar. Voor het Praktykexamen Engelse Handelscorrespondentie slaagde de heer J. J. Tevel te Middelburg. (Ingez. mededeling, advert.) wanneer Gil er Akker s Kloosierbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkoml ontsteking (zweren) en bevorderl de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook alt wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akkcr's Kloosierbalsem al drie geslachien lang geprezen mef de woorden „Geen goud zo goed", Algemene volkstelling in de Goudkust. Een half millioen Afrikaanse dorpelingen trekken deze week in de Goudkust ter stembus om candidaten te kiezen, waaruit la ter by districtsverkiezingen da vertegenwoordigers van het Par lement zullen worden gekozen. Om het uitbrengen van de stem men bij deze algemene volksstem ming ook voor analphabeten mo gelijk te maken, wordt op de stemkaart iedere candidaat ver tegenwoordigd door een kleur en een symbool, veelal bestaande uit een tekening van een olifant, een vis of een haan. Deze verschillen de kleuren en symbolen worden vóór de aanvang van de stemming door de candidaten aan de kiezers vertoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2