Opnieuw verwierp het Lagerhuis de motie der Conservatieven „Aandacht voor eigen pijnlijke situatie Vijf dagen lagen de Nederlanders NIEUWS bij Wonjoe SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Rare formatie/' Het vleesrantsoen in het gedrang Geruchten over aftreden van Bevin Het raadsel CLEMENTIS WESTERLING IS IN TANGER K*P*IVL contra Zuid-Molukken Nieuwe ontvoering te Semarang Ernstig tekort op Indonesische begroting» HET KWIK DAALDE TOT 28 GR. ONDER NUL Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" 1 /fakantoor: Goes, L. Vorststr, Tel. 2438, bij geen gehoor voor ai/ertentles 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1786 Abonnementsprys 4,55 p, kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, 'Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.07 u., onder 17.43 u.; Maan op 9.28 u., onder 23.14 u. Hoogwater op Zaterdag 10 Febr.: Vlissingen: 4.30 u. 1.92 m., 16.57 u. 1.96 m.; Terneuzen: 5.01 u. 2.09 m., 17.26 u. 2.13 m.; Wemel- dinge: 6.21 u. 1.52 m., 18.41 u. 1.67 ni.; Zierikzee: 6.02 u. 1.26 m., 18.28 u. 1.42 m. Ceciert rar Stikker vorige week Donderdag zijn informatieve opdracht beëindigde en de oud- ministers Drees en Van Schalk de dag daarop met de vorming van een nieuw ministerie wer den belast, heeft de thans reeds 16 dagen oude Kabinetscrisis een eigenaardig verloop gekregen. Dat bevestigde Dr Drees trou wens zelf, toen hij op de Dins dag door hem en mr Van Schaik belegde persconferentie consta teerde, dat het „een rare for matie" was. Dat „rare" school volgens de oud-premier hierin, dat de crisis is samengevallen met de belangrijke besprekingen over de militaire uitgaven, de betalingsbalans en het begro tingstekort. XX/jj zien dit iets anders. Om te verklaren hoe wij het dan wel zien, moeten wij nog even teruggaan naar het begin van de crisis. Dat was, zoals wij destijds al schreven, ook al niet bepaald gewoon. Al lereerst was daar minister Stik ker, die, begrijpelijk, maar niet noodzakelijk, aftrad, omdat zijn partij, de V.V.D., zich uitsprak tegen het regeringsbeleid. Dan volgde ondanks de verwer ping van de V.V.D.-motie de ontslagname van het kabinet, naar verklaard werd uit solida riteit met de heer Stikker. Om deze beide feiten even- vast te houden: de heer Stikker trad dus af, omdat hij, hoewel hij zelf het regeringsbeleid dekte, geen minister wilde Blij ven zonder steun van zijn part:j. En het ministerie volgde hem, omdat het niet aan wilde blijven zonder mr Stikker. Het valt dus niet te verwonde ren, dat de heer Stikker, toen hij met een informatieve opdracht werd belast, trachtte een weg te vinden voor vorming van een mi nisterie, dat mede het vertrouwen van zijn partij zou hebben. Het moet overigens ge zegd worden, dat hij op zeer tactvolle wijze elk openlijk con tact met de V.V.D.-leiders, dat met name de socialisten zou kun nen ergeren, vermeed. Men had dan ook mogen verwachten, dat zijn regeringspartners, die mr Stikkers houding zo kennelijk ge billijkt hadden, hem ook gevolgd zouden zijn in zijn uit deze hou ding voortvloeiende gedragslijn bij zijn informatietaak. Hiertoe bleek men echter met name van P.v.d.A.-zijde niet bereid, zodat mr Stikkers opdracht mislukte. Men mocht zich dus toen al af vragen: waarom is het kabi net eigenlijk de heer Stikker in zijn aftreden gevolgd? En voorts mooht men verwachten, dat de nieuwe formateurs er nu spoedig in zouden slagen een nieuw minis terie te vormen. Een nieuw mi nisterie, dat dan niet veel anders zou zijn, dan een licht gewijzigde uitgave van het vorige. In dat vo rige had immers, althans volgens tie uitdrukkelijke verklaring van minister-president Drees juist voor de val van het kabinet, een meer dan voortreffelijke geest van samenwerking geheerst. Het wonderlijke is nu echter, dat hoewel de heren Drees en Van Schaik reeds een week aan het formeren zijn, er nog steeds geen nieuw kabinet voor het voet licht is getreden. Het is hierop, dat wij in het begin van dit arti kel doelden, toen wij spraken over het eigenaardige verloop van de crisis in de laatste week. Dr Drees heeft hiervan Dinsdag de eveneens hierboven gememoreer de verklaring gegeven. Deze komt hierop neer, dat men eerst een volledig uitgewerkt regerings program wil opstellen, alvorens formatie van een nieuw kabi- te komen. Alen vraagt zich echter af, waar dat voor nodig is. In het afgetre den kabinet, dat de formateurs practisch willen doen terugkeren, heerste immers zulk een roeren de eensgezindheid? En de proble men, waarover men nu tussen de afgetreden ministers, die ook weer terug hopen te keren, aan het discussiëren is, waren immers al lang in 't kabinet-Drees in studie? Heerst er nu onder de heren plot seling zo weinig overeenstemming en zo weinig onderling vertrou wen,dat men eerst ieder detail- De motie van wantrouwen der Britse conservatieve party m.b.t. het beleid der socialistische regering t.a.v. de vleesvoorziening is met 806 tegen 298, stemmen verworpen. Weer stemden de zeven aanwezige liberale Lagerhuisleden met de conservatieven mee. Daar de regering Woensdag avond een meerderheid van tien stemmen had behaald, had zij het Donderdagavond niet nodig ge acht twee der ziekste socialist! sche Lagerhuisleden aan de stem ming te doen deelnemen, waar door haar meerderheid met twee stemmen was geslonken Tijdens het debat, dat aan de stemming vooraf ging, had de conservatieve oppositie verklaard, dat het aan het „knoeibeleid" der regering was te danken, dat het reeds karige Britse vleesrantsoen opnieuw moest worden verlaagd, Hierop antwoordde de minister voor voedselvoorziening Webb dat de enige fout der socialistische re gering indien dit althans als een fout kan worden beschouwd was geweest dat zü gemeend had dat dit „grote en trotse land' bereid moest zijn zich te weer te stellen tegen zijn voornaamste le veraneier, Argentinië. Volgens hardnekkige geruchten, die ln politieke kringen de ronde doen, zal Ernest Bevin aftreden als minister van Buitenlandse Za ken. Herbert Morrison, thans vice-premier, zou er in toege Toch in Joeoo-Slavië? Van gewoonlijk welingelichte zyde wordt te Wenen vernomen dat de voormalige Tsjechoslo waakse minister van Buitenlandse Zaken Clementls zich in Joego. Slavië bevindt. Hy zou per vliegtuig uit Bratis- lawa naar Beieren zijn uitgewe ken, waar hij werd opgevangen door eveneens uitgeweken Slo waakse vrienden. Vanuit Beieren is Clementis met een gewone trein naar Oostenrijk gereisd, Daar hij alle mogelijke valse pa pieren, van Russische stempels voorzien, bij zich had, passeerde hij te Enns, nabij Linz, zonder moeite de zónegrens. Voordat zijn trein in Wenen aankwam, verliet hij deze, stapte over op een auto, die op hem stond te wachten en reed door Stiermarken naar de Joegoslavische grens. Hij over schreed deze grens, reisde naar de plaats Abbazia, nam daar zijn in trek in de villa „Victoria" en deed vervolgens een beroep op maar schalk Tito om hem asyl te ver lenen. puntje vast wil leggen, alvorens weer samen in zee te gaan? Men kan moeilijk tot een andere con clusie komen. Maar dan blijft van minister Drees' eigen lofrede op de harmonie in het demissionaire kabinet toch wel heel weinig over. Het „Friesch Dagblad" merkt in dit verband zelfs ondeugend op: „Wat is het een geluk, dat de V.V.D. niet is omgezwaaid na de „toast" van Dr Drees, Want was de V.V.D. gezwicht dan was mr Stikker niet afge treden, dan was er geen kabi netscrisis geweest, en dan nad men gedaan, alsof er alleen maar was de volledige activiteit en harmonie." Het is dus wel gebleken, dat de innerlijke sterkte van bet afgtreden kabinet bij lange na niet zo groot was, als de minis ter-president wel voorgaf. Zal dit beter zijn, wanneer practisch hetzelfde kabinet straks, na veel binnenskamers geconfereer, weer terugkeert? De vraag stellen is haar beantwoorden. Ir VOS OP P. v. d. A.-CONGRES: In een mot vlaggen cn party emblemen versierde Rlvièralial is gistermorgen te Rotterdam het derde congres tevens het eer ste lustrumcongres van de j van de Arbeid geopend. De congres-voorzitter, Koos Vorrink, zei, in zijn openingsrede dat de afgelopen 5 jaar hebben geleerd, dat „een specialistische politiek kan worden bepleit op de grondslag van een rijk gescha keerd geestelijk federalisme". De diverse problemen bespre kend, waar ons land zich voor ziet gesteld, zei de heer Vorrink, voorts o.m., dat de eisen van de in gang te zetten herbewapening zo danige offers van onze volkshuis houding verlangen, dat het nie mand verbazen zal, dat juist de problemen die hiermede samen hangen de wezenlijke kern vor men van de gesprekken, die tus sen de vertegenwoordigers der politieke partijen rond het vinden van een voor allen aanvaardbare oplossing van de huidige kabinets crisis worden gevoerd. De heer Vorrink deelde mede, dat de P. v. d. A. een winst van 10.000 nieuwe partijgenoten heeft mogen inschrijven. Het verdere deel van de och tendvergadering werd gevuld met begroetingstoespraken door bui tenlandse gasten. Ir H. Vos sprak in de middag bijeenkomst. Hij belichtte o.m. de kwestie Nieuw-Guinea, dat hij „economisch niet belangrijk" voor ons noemde. Hij vond, dat de mili taire en sociale economische vraagstukken op de voorgrond dienen te staan. Spr. herhaalde, ongerust te zijn ten aanzien van de toestand van de partij. Hij zei letterlijk: „Wij moeten aan onze eigen pijnlijke situatie aandacht schenken". In de middagvergadering lever den verscheidene sprekers voorts critiek op het beleid van de hóofdredactie van „Het Vrije Volk". stemd hebben Bcvins functie over te nemen. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft deze geruchten tegengesproken. Reuter meldt, dat premier Attlee een bezoek aan minister Bevin zal brengen, als één van de eersten, die tot Bevin toegelaten wordt. Bevin mag na de aanval van bronchitis slechts enkele uren per dag op zijn. Te Londen Is gisteren onthuld, dat de Britse regering het parle ment zal verzoeken haar speciale „noodtoestandsbevoegdheden" te verlenen. De bedoeling is dat de regering weer de beschikking zal krijgen over bepaalde bevoegdheden tot het opleggen van beperkingen en het uitoefenen van cantröle, die zij ook in de afgelopen oorlog be zat. De regering zal in de thans aan de gang zijnde „koude oorlog" evenwel niet de bevoegdheid ver zoeken om dagbladen, boeken, of Volgens niet bevestigde geruchten zou Westerling zich op het ogen blik in Tanger bevinden. Reuter bericht uit Brussel, dat de autoriteiten van de Belgische veiligheidsdienst blij zijn, dat Westerling in Tanger is. Zij zei den het bewijs te hebben, dat Westerling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitge leend. Volgens de eigenares van het pension, waar Westerling verblijf hield, mevrouw Hermans, ontving Westerling kort voor zijn vertrek uit België van een Amerikaans persbureau 100.000 Belgische francs voor zijn memoires. andere schrifturen een verschij ningsverbod te mogen opleggen. Zij bezat in de afgelopen oorlog deze bevoegdheid wel. De rege ring was in de afgelopen oorlog o.m. bevoegd personen, die onder grondse acties voerden, te doen aanhouden en arbeiders, werk zaam in bedrijven, die niet-nood- zakeljjke artikelen vervaardigden, over te hevelen naar industrie van vitaal belang. Focke-Wulf-bouwer ontwierp Argentijnse straaljager. PERON OMHELSDE HEM. President Peron was gisteren op het vliegveld van Buenos Aires aanwezig bij een geslaagde vlucht van de eerste in Argentinië ge bouwde straaljager. Het toestel was ontworpen en gebouwd door prof. Kurt Tank, die de Duitse Focke-Wulf oor logsvliegtuigen maakte. Tiental len Duitse technici werkten mee aan het bouwen van het vliegtuig. De makers beweren, dat het een grotere actieradius heeft dan elk ander dergelijk vliegtuig. Het was drie uur in de lucht en had een topsnelheid van 1035 km. per uur. Na de vlucht omhelsde Peron Kurt Tank. Hij bracht in een toe spraak in herinnering, dat hij tij dens zijn militaire opleiding „les had gekregen van een groot aan tal Duitse leraren, aan wie ik het beste deel van de militaire scho ling, die ik bezit, dank en die ik mijn gehele leven dankbaar zal blijven". Pleven krijgt vertrouwens votum. De Franse Nationale Vergade ring heeft met 293 tegen 245 stemmen besloten het wetsont werp om, direct ingaand, de ge zinstoelagen met twintig procent te verhogen „in overweging te nemen". Een succes dus voor de regerlng-Pleven. Tussen New-York en het kru'spunt Bayhead bij Woodbridge (New Jersey) is een overvolle trein in volle vaart van een noodbrug gestort. Volgens de laatste gegevens zijn 81 personen ge dood en 500 gewond. Deze foto, die radiografisch van New-York naar Londen werd. geseind en telegrafisch van Londen naar Amsterdam iverd geseind, toont, hoe reddingsploegen in de wrakstukken naar slachtoffers zoeken. Brandstichting a.b.v. Joh. van Oldenbarneveldt" Woensdag is aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt", die in de haven van Soerabaja ligt, een brandstichting ontdekt. In de slaapzaal waren op 5 plaatsen matrassen aangestoken, verder werden er lucifers en pa pierfakkels gevonden. De scheeps- brandweer heeft de brand spoedig geblust. Er is geringe schade en het vertrek van het schip zal nor maal geschieden. De recherche stelt een onderzoek in. Woensdagmorgen is bij de stads grens van Semarang een vracht auto van de onderneming „Klein Getas" door een bende aangehou den. Drie man sleurden de tuin- employ' P. A. Portier naar een gereedstaande jeep. Twee man klommen op de vrachtauto en dwongen de chauffeur, door te rijden naar Semarang, waar de chauffeur en de inzittende arbei ders werden verjaagd. Zowel de heer Portier als de auto zijn se dertdien spooitgs verdwenen. De heer Portier verdween nagenoeg op dezelfde plaats, waar een week geleden de heer Doelitzch werd vermoord. De helft van hef ambtenaren corps moet afvloeien. De Indonesische minister van Financiën, mr Sjafoeddln Prawi- ranegara, heeft aan het parlement de financiële nota aangeboden betreffende de hoofdbegrotingen van Indonesië over 1950 en 1951. Voor beide jaren beloopt het totaal der uitgaven, in miliioenen roepiahs, resp. 8726 en 9037 en de inkomsten G980 en 8050, zodat de geraamde tekorten 1736 en 987 miliioen roepiah groot zijn. De minister uit in zijn nota de waarschuwing, dat de monetaire situatie in Indonesië niet langer gedoogt, dat wordt voortgewerkt op de basis van aanzienlijke te korten. „Voor de financiering de zer tekorten is de regering voors hands in hoofdzaak aangewezen op een geldcreatie, welke in dien zij nog langer op zo grote schaal wordt voortgezet het land in een ongebreidelde inflatie zal storten", aldus de minister. In verband hiermede is hij van mening, dat op de korst mogelijke termijn een over meerdere jaren lopend financierings- en ontwik kelingsplan dient te worden op gesteld. De te verwachten aanvullende begrotingen zullen moeten worden opgevangen door bezuinigingen, die moeten voortvloeien uit een apparaat. Er dient ruw weg on geveer de helft van het huidige ambtenarencorps af te vloeien. De kern van de oplossing ligt volgens de minister in de zelf werkzaamheid van de gehele be volking. Zwitserland wil niet meewer ken aan verdere vrijmaking van de inter-Europese handel, aldus heeft de Zwitserse afgevaardigde Bauer op de bijeenkomst van de O.E.E.S. te Parijs verklaard. Amsterdams Gerechtshof ver nietigt vonnis Rechtbank. Gistermorgen heeft liet Ge rechtshof te Amsterdam uit spraak gedaan ln de zaai: van de K.P.M. tegen de republiek der Zuid-Molukken. Het Hof sprak uit, dat de Nederlandse Recht bank te Amsterdam onbevoegd was van dit geding kennis te nemen. Aanwezig waren o.a. de procu reur-generaal, mr van Dullemen en de heer Lokollo, die tezamen met de heer Aponno een eis van interventie had ingediend. Deze werd door het Hof toegewezen. In het arrest stelde het Hof, dat de rechter slechts de onrecht matige daad der Republiek Indo nesia kan beoordelen, als hij zich een oordeel vormt over de daden der R.I., maar volgens het volken' recht is een souvereine staat niet onderworpen aan de rechtsmacht van een andere souvereine staat, tenzij vrijwillig. Dit geldt ook voor een staat, die geen partij is in een geding. Hieruit volgt, dat de Nederlandse rechter, hoe onrechtmatig hij de ter dagvaar ding omschreven oorlogshandelin gen en aanval van de R.I. tegen de geïntimideerden ook zal ach ten, en ook al zouden deze in strijd zijn met de fundamentele (Door le luitenant W. Dussel). Ge zult in de kranten in het vaderland wel gelezen hebben over Wonjoe, dat „behouden moest blijven". Wel, stel u gerust: het is behouden. Het is even kapot, even vernield, even verbrand en even vlak geschoten als zo menige andere plaats in Korea, die nu reeds enkele malen van bezetter verwisselde. - We kregen opdracht de terug tocht te dekken. Eerst werden we op een vliegveld gelegerd, tenein de dat te bewaken, doch kort daarop in een „kampong". De or ders voor die nacht luidden: ge kleed slapen, onder geen voor waarde schoenen uit; „half vier reveille". Later vernamen we, dat deze maatregel genomen was, omdat een compagnie Amerikanen en kele dagen tevoren 's morgens heel vroeg in z'n slaap was ver rast door een overval van Noord- Koreanen. Tachtig procent van haar verliezen kwam op rekening van morpheus Om half vier is het in Korea even donker en koud als op een Januari-morgen in het vaderland en dus stonden we rillend op en maakten ons klaar. In de verte werd geschoten. Eerst een enkel schot, daarna steeds meer en meer. Het kwam dichterbij ook en we kozen alvast stelling in de bermen langs de weg. Het schieten kwam kenneiyk uit de stad en weldra hoorden we, dat infiltranten des nachts kans hadden gezien met de veie vluch telingen binnen te druppelen, waarna ze vroeg ln de morgen pa niek zaaiden door links en rechts handgranaten in de huizen te gooien cn in het wilde weg te schieten. Het kwam zelfs zo ver, dat een In de stad gelegerd batal jon In de rug werd aangevallen. Het schieten werd steeds hevi ger. Auto's raasden ons voorbij, waarbij jeeps met de eerste ge wonden. Even werd het kritiek, toen een point-50, gemonteerd op een passerende weaponcarrier kennelijk op ons begon te vuren. Iedereen zocht dekking, maar niemand werd geraakt. Blijkbaar was het de ietwat losse en ze nuwachtige hand van de bedie nende Amerikaan geweest We moesten ons klaar maken voor assistentie. Men kon de schutters in de stad niet baas. Een hele lange dag hebben onze mannen echter nog in de heuvels gelegen. Na die tweede dag kwam het bevel: „onmiddeliyk klaar maken voor afmars naar het Noorden, Wonjoe moet heroverd worden". DE WEG TERUG. Het sneeuwde hevig. Bovenaan de weg moesten we alles inleve ren, wat we niet strikt nodig had den. „Alleen je wapen en wat je aan hebt, niets meer" was de or der. Zo gingen de soldaten op weg. De helm op het hoofd, het wapen in de hand, zoveel mogelijk munitie bij zich. Die weg terug zullen we nooit vergeten. Overal brandde het. We moesten een paar mijl ten Zuiden van Wonjoe zijn, in een kampong. Grote ben den, waarschijnlijk Noordkorea- nen zaten op de laatste heuvelrij links van de weg bij de kampong genesteld. Toen we de kampong binnen kwamen, zagen we juist iedereen in dekking vliegen voor mitrail- Dat zijn de V.N.-strijdkrachten Belga's oorlogscorrespondent schrijft Het heeft op de Amerikanen grote indruk gemaakt te zien hoe de Grieken zonder de min ste moeite de bergen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en hoe de Nederlanders de Noordko- reaanse guerilla's achtervol gen, zonder er maar in het minst op te letten, dat zij soms aan alle zijden door hen waren omringd. De Amerikaanse bla den hebben reeds ruim gewag gemaakt van al deze helden feiten. Deze toestand heeft er ruimschoots toe bijgedragen de legende van de onoverwinne lijkheid van de Chinese infan terie de kop in te drukken. leurvuur. Veiligheidshalve zochten ook wij dekking achter onze wa gens en achter die, welke langs de weg stonden in de sawahs. VIJF DAGEN WONJOE. Over het verdere verloop van de „strijd om Wonjoe" kunnen we kort zijn. Vijf dagen en vijf nach ten hebben we daar gelegen. Vijf dagen, waarvan er drie waren met sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Al die tijd buiten, zo goed als geen mogelijkheid tot aflos sing, wachtend op een vijand die maar niet kwam, tenminste niet bij dergelijke grote horden als de krantenberichten u willen doen geloven. Men vecht hier tegen guerilla's, weliswaar bij grotere benden dan vroeger in Indonesië, maar zeker niet tegen een „over weldigende overmacht". Maar intussen lag de infanterie daar maar, in de felle koude van deze Januaridagen, Lager daalde het kwik, tot het 24, 25 en zelfs 28 graden onder nul wees. Weinig eten, weinig drinken, weinig slaap. Aan het einde van de zesde dag komt het gerucht: we gaan hier weer weg. Wonjoe wordt prijsgegeven. De volgende morgen gaan we weer naar het Zuiden, weer naar „ergens anders". Voor goed? Dat weet immers niemand. SEOEL BESCHOTEN. Een Amerikaanse eenheid Is Seoel op geschutsafstand gena derd en heeft de buitenwijken van de stad beschoten. Daarna trok ken de Amerikanen terug op hun stellingen. Op het centrale front zijn de verbonden troepen de 38ste breedtegraad tot op 40 km. ge naderd, Tsjangjong, 19 km. ten Noorden van het pas veroverde Pjongtsjang, werd door de Zuid' Koreanen genomen. In de laatste 24 uur hebben de Noordelijken, naar een schatting van het Amerikaanse achtste le ger 4647 man aan doden en ge wonden en 114 gevangenen ver loren. De Noordkoreaanse verliezen van de laatste 7 maanden worden geschat op 390.548 man, onder wie 254.00 doden en gewonden en 136.548 krijgsgevangenen. De Chinese verliezen worden geschat op 134.616 man, onder wie 134.000 doden en gewonden en 616 krijgsgevangenen. menselijke rechten eii vrijheden als waarop de president van de Amsterdamse Rechtbank zijn vonnis in het kort geding doelt, niet bevoegd is daarover in rech te een oordeel uit te spreken. Het Hof vernietigde dan ook het vonnis van de president der Rechtbank te Amsterdam en ver klaarde zich niet bevoegd van de vordering kennis te nemen. In Lörrach is gisteren het pro ces begonnen tegen Hans von Lichtenstein, die misbruik zou hebben gemaakt van zijn diplo matieke pas om 13.000 Zwitserse horloges te smokkelen. Bij een ontploffing in een fabriek te St. Paul in Minnesota zijn 9 personen gedood. In West-Duitsland zou een aantal documenten gevonden zijn met richtlijnen voor commu nistische agenten. Zij zouden op dracht inhouden tot het vormen van actiegroepen die inlichtingen moesten verstrekken over troe penbewegingen, bewapening enz. Het „Bouwcentrum" te Rotter dam waarschuwt toekomstige emigranten voorzichtig te zijn met het aankopen van zgn. „pre fabricated" huizen. Australië stelt n.l. scherpe eisen. Binnenkort ver schijnt hierover een brochure. Als de Raad het plan goedkeurt, zal binnenkort in de Scheveningse bosjes te Den Haag een minia tuurstad worden gebouwd zoals in Baeonsfield in Engeland. Doel: het Nederlandse Studenten Sana torium aan geld te helpen. U hoort er meer van. Nederland zal tot 30 September a.s. 30.000 ton bacon aan Engeland leveren. In Rotterdam heeft een arres tant zijn vork ingeslikt. Hij staat nu op koekdieet. Wreszynski veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de statenloze Siegfried Wreszynski wegens voortgezette oplichting, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar zonder aftrek van voor arrest. Na een proces, dat langer dan een jaar heeft geduurd, is Wres zynski thans ten tweede male veroordeeld. Toen hij in 1940 zijn straf, hem in het eerste proces wegens op lichting van een Weens meisje en een Zeeuwse koopman opgelegd, had uitge7-:en, trof hij hier de Duitsers als machthebbers aan. Als ongewenste vreemdeling kwam hjj in contact met de Duit se politiman Wenski. Deze wist hij door zijn verhalen te impone ren en dank zij hem kreeg hij ook in Westerbork, waar Wreszynski als flood terecht kwam, facilitei ten, die het hem mogelijk maak ten te ontsnappen en onder te duiken. Veilig weggedoken bij de familie Huisjes in de van Spiiber- genstraat te Amsterdam, zette hij zijn spel voort. Hij verklaarde ere-consul en vriend van Chur chill te zijn, naar het continent gekomen om Hitier te vermoor den, filmmagnaat, bankier en huizenbezitter. Hij wist in contact te komen met rijke en invloed rijke mensen. Met beloften was hij niet schaars en het geld vloei de zjjn duikadres binnen. HU gaf voor ook gearresteerde illegalen uit de handen der Duitsers te kunnen krijgen. Gebleken is, dat hU nimmer geiden aan derden overdroeg. De Amerikaanse spoorweg staking. President Truman lieeft giste ren de minister van het leger or der gegeven „geschikte maatrege len" te nemen in de staking van rangeerders, die tiians negen da gen oud is. Het Amerikaanse leger heeft de stakende spoormannen thans doen weten, dat zü ontslagen zouden worden, indien zU zich niet a.s. Zaterdag voor het werk zouden melden, of zouden kunnen bewU- zen, dat zU physiek niet in staat zU'n te werken. Stoffelijk overschot van vrouw opgedregd. Uit het water langs de Haring kade te Den Haag is het stoffe- lUk overschot van een onbekende vrouw opgehaald. Het heeft onge veer vier dagen in het water ge legen; er zijn geen sporen aange troffen die op misdaad wijzen. De vrouw moet ongeveer 55 jaar zijn geweest. ZU had donkerblond haar, bruine ogen, een plat, breed gezicht en droeg een bril. DE KABINETSCRISIS. De kabinetsformateurs hebben gistermiddag een bespreking ge voerd met jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in verband met verschillende defen siekwesties. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Veranderiyke bewolking met enkele buien. Matige tot krach tige en langs de kust af en tos harde, maar geleidelijk afnemen de wind, lioofdzakelUk tussen Zuid en Zuidwest, iets lagere mid- dagtemperaturen dan Donderdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1