ZEEUWSCH DAGBLAD Hoestende Labourparty behaalde de meerderheid NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geestelijk gevaar* BRITSE STAALINDUSTRIE VALT DE STAAT IN HANDEN Lawincs maken opnieuw slachtoffers HoucU dat ia de gaten... 't gaat om onze soldaten. Russische eis afgewezen 8 millioen toeslag voor tuinders gevraagd In Souburg zullen weer 25 arbeiderswoningen verrijzen Van Heutz-bataljon" werd verhuisbataljon INDONESIË WAS NOG MAAR KINDERSPEL Uitgave o lichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. U), Tel. 2438, bij geen gehoor voor alvertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1785 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DONDERDAG 8 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.08 u., onder 17.41 u.; Maan op 9.18 u., onder 21.57 u. Hoogwater op Vrijdag 9 Febr.: Vlissingen: 3.5 Ou. 2.07 m., 16.19 u. 2.05 m.; Terneuzen: 4.22 u. 2.24 m., 16.48 u. 2.22 m.; Wemel- dinge: 5.46 u. 1.61 m., 18.08 u. 1.72 m.; Zierikzee: 5.29 u. 1.34 m., 17.56 u. 1.45 m. T~\ e stoffelijke uitkomsten van het financiëel-economische regeringsbeleid, waarop, ondanks de Roomse medewerking, vooral de socialisten hun stempel ge drukt hebben, zijn niet indruk wekkend. Toegegeven moet wor den, dat zij de wind niet mee hebben gehad. Maar zij hebben dan toch ook weinig kracht ont wikkeld om tegen die wind op te tornen. Zij zijn er steeds voor- teruggedeinsd ons volk duide lijk te maken, dat het noodweer was en dat men daarom nood maatregelen moest nemen. Lie ver hebben zij er naar gestreefd een schijnwelvaart te scheppen met het gevolg, dat ieder wel steeds meer geld ging verdie nen, maar daarvoor steeds min der kon kopen. Nederland is zodoende onder dit bewind stoffelijk armer geworden. De ontzaglijke staats schuld, die de Duitsers ons na lieten, nam nog met ettelijke milliarden toe. Dit alles is hoogst ernstig. Nog erger is echter de geestelijke ondermijning van ons volk door deze politiek. De allesomvatten de zorg tan de staat heeft het verantwoordelijkheidsgevoel on dermijnd. Men verwacht „sociale zekerheid" van de Overheid. Het besef, dat men allereerst zelf voor eigen bestaan dient te zor gen is ontstellend verzwakt. Aan de andere kant worden diegenen, die die verantwoorde lijkheid nog wel gevoelen aan alle kanten door Overheidsrege lingen gehinderd. En dat niet alleen. Ook het uitzicht wordt hun benomen door het voort durende geldbederf, waartoe het financiële beleid der Rege ring voert. Zo vergaat de ener gie. Wij zijn ons bewust met het bovenstaande niets nieuws te hebben gezegd. Wij menen echter, dat het goed is er tel kens weer op te wijzen, dat het socialisme niet alleen onze stof felijke welvaart, maar vooral de geestelijke volksgezondheid on dermijnt. Men kan dit niet scherp genoeg zien. En het vooral niet scherp genoeg be strijden. Opdat onze Natie ein delijk eens ontwake. MET 308 TEGEN 298 STEMMEN. Met een meerderheid van slechts tien stemmen heeft de Britse regering de stemming gewonnen over de Conserva tieve motie van afkeuring inzake de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie. De uitslag was 308 tegen 298 stem men, Van de negen liberale Lagerhuisleden, stemden er zeven tegen de regering. De andere twee waren ziek. Zoals bekend, zal de, verleden jaar door het Britse parlement goedgekeurde, nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie op 15 Februari a.s. van kracht worden. Was de motie der oppositie nu aangenomen, dan zou de nationa lisatie zijn stop gezet, de regering zijn afgetreden en nieuwe algeme ne verkiezingen zijn gevolgd. Het feit, dat socialistische functiona rissen erin zijn geslaagd voldoen de hoestende en proestende leden van hun ziekbedden af te slepen, verzekerde de regering deze Pyr- rhus-overwinning. Voordat de stemming begon, heeft Churchill, leider der oppo sitie,'een poging gedaan te ver hinderen, dat de staalindustrie door de staat wordt overgenomen. In zijn rede, die van begin tot het eind geïnterumpeerd werd, verge leek hij de nationalisatiemaatre gelen met „een man die in de richting van een afgrond loopt, gedreven door één of ander don ker motief". De socialistische Lagerhuisle den waren na de stemming zeer geestdriftig. Premier Attlee kreeg een speciale ovatie. Churchill maakte, voor hjj het Lagerhuis verliet en in de rich ting van de regering kijkende een opmerking, die werd opgevangen als: „Dit is pas het begin". Zoals de N.R.C. schrijft, is deze nationalisatie van staal en ijzer méér dan een vernederende poli tieke kibbelpartij van louter bin nenlands belang. Ook het buiten- Bjj Knaben in Zuid-Noorwegen zijn elf kinderen onder een lawine bedolven. Van hen zijn 'er drie overleden, een meisjes van zeven en twee jongens van negen en zes jaar. De andere acht zijn ongedeerd. Eerst na vijf uur had men het laatste kind gevonden. In Zwitserland, in de buurt van Beüinzona, zijn verscheidene gro te lawines naar beneden gekomen, zo wordt uit Genève gemeld. Het meest bedreigde dorp is Rossa, waar een aantal huizen is ont ruimd. Ongeveer 10.000 personen zijn door een lawine in het dal van de Lesach in West-Karinthië van de buitenwereld afgesneden. De we gen zijn geblokkeerd en de tele foonlijnen buiten werking. Daken van huizen zijn onder het gewicht van bijna 1 meter dikke sneeuw laag ingestort. Ook het dorpje Bleiberg bij Vil lach is door een meer dan 300 me ter brede lawine geïsoleerd. De provincie Karinthië is van Salzburg afgesneden en de spoor lijn op het hoogste punt tussen Mallnitz en Penk geblokkeerd. Te Ferndorf eveneens in Karin thië werd een huis door een la wine bedolven. Toen men met het reddingswerk bezig was, kwam een tweede lawine naar beneden, Milde gevers en geefsters hebben er ook deze week weer voor gezorgd, dat ae verantwoording niet eenmaal achterwege moest blijven. Met hetgeen Dinsdag en Woensdag binnenkwam be reikten we de 2800. Het zou een mooie presta tie zijn, wanneer we één weck na het bereiken van de 2500 de ƒ3000 vol konden maken. We wachten in spanning wat er Zaterdag uit de bus komt. Het Kerkkoor der Ncd. Herv. Gemeente te Middel burg hield Vrijdag j.l. de jaarvergadering en ƒ25 werd afgedragen voor het tehuis. Meester Stuy te Biggekerke jubileerde en het is groot feest geweest in die gemeente. Men vergat het militair te nuis niet en het girostrookje vermeldde een bedrag van f 23,10. Door bem. van de heer Steutel ontvingen we ook nog f 5 van de Chr. Gemengde Zangver. „Looft den Heer" le Middelburg ('tZand). Uit Krabbendijke ontvingen we als eerste teken van mee leven van N. N. f3,50. Er zou nog meer volgen. We houden ons aanbevolen. Voorts kwam nog binnen: P. J. v. B. te S. f5, Joh. R. te W. f2,50 en J. te M. ƒ0,50. Dit alles bijeen bracht de totaalstand op f 2808,85. Wie zullen de volgende keer in deze verantwoording hun initialen vermeld zien met daarachter een gift voor het Militair Tehuis? Uw bij drage kunt U nog altijd storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwseh Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zee land" te Goes. waardoor vijf man van de red dingsploeg werden verrast. Eén hunner kwam om het leven; de andere vier liepen ernstige ver wondingen op. Over het lot van het bedolven gezin is nog niets bekend. Uit Innsbriick wordt bericht, dat de weg over de Brennerpas aan de Oostenrijkse kant opnieuw is versperd. Door het zachte weer is de kans op nieuwe lawines groot. Amerika eist leen- en pacht goederen terug. Amerika heeft de Sowjet-Unie officieel verzocht, de 672 schepen van de vloot en de koopvaardij, die de V.S. haar in de vorige oor log op grond van de leen- en pachtovereenkomst afstond, on middellijk terug te geven. Bovendien is aan de Sowjet- Unie verzocht de 800 millioen dol lar te betalen, die zij op grond van de leen- en pachtovereen komst nog aan de V.S. verschul digd is en met de betaling waar van de Sowjet-Unie tenachter is. Naar verluidt hebben de Sow- jetrussische autoriteiten als „laatste aanbieding" 240 millioen beloofd en geweigerd over het te ruggeven van de 672 schepen be sprekingen te voeren. De Sowjet- Unie wil de schepen kopen, doch de Amerikaanse regering wil hierop niet ingaan, zolang de re kening niet is vereffend. Critiek van Acheson op Sowjet-nofa. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, heeft Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie ver klaard, dat „niet de Duitse herbe wapening, maar het handhaven en de opbouw van de legers van Rus land en zijn satellieten de inter nationale spanning scheppen". Acheson oefende krachtige cri tiek uit op de jongste Sowjet- nota. Politieke commissie. De politieke commissie van de Verenigde Naties heeft de Rus sische eis afgewezen dat de Ver enigde Staten worden veroordeeld wegens agressie in China. Slechts de Sowjet-groep vau vjjf stemde voor. Met 38 tegen vijf stemmen, bij acht onthoudingen, besloot men de bespreking van de toekomst van Formosa voor onbepaalde tijd uit te stellen. Slechts de Sowjet- groep verzette zich tegen het des betreffende, door de Britse ver tegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb gedane voorstel, land is hierbij rechtstreeks geïn teresseerd. Engeland staat op punt zich op grote schaal te herbewapenen om een belangrijke rol te spelen in de defensie van het Westen tegen het Russische imperialisme. Door de Britse industrie, die alle pro ductie-records heeft gebroken, te nationaliseren verbreekt Labour, doelbewust de eenheid van het land. Ook de „Times", die tot voor kort zijn uiterste best deed om de regering sympathie en begrip te geven, schreef in zijn hoofdartikel gisteren, dat nu de tijd voor La bour is gekomen om heen te gaan. De nationalisatie wordt door het blad een „volkomen ongerecht vaardigde en gevaarlijk daad" ge noemd. Morgen ziet de regering zich tegenover een nieuwe uitdaging der Conservatieve opposotie ge plaatst. Churchill heeft namelijk over de vleesvoorziening een mo tie van wantrouwen ingediend. Zoals bekend, is het vleesrantsoen in Engeland kortgeleden opnieuw verminderd. Ontvanger van Groningen gearresteerd. Op bevel van de Officier van Justitie te Groningen is gearres teerd en in het Huis van Bewa ring ingesloten D. P., ontvanger van de gemeente Groningen. Reeds eerder was P. in de uit oefening van zijn functie ge schorst. Toen tegen P. enige tijd geleden verdenkingen rezen we gens verduistering, gaf hij toe in de loop der jaren op onregelma tige wijze gelden te hebben ver kregen, naar hij zeide afkomstig van de illegaliteit, waarin P. te Haren tijdens de bezetting een belangrijke plaats heeft ingeno men. Het onderzoek in deze rich ting leverde echter geen resultaat op. Toen P. zijn verhaal niet kon volhouden zeide hy, dat het hier gelden betrof, die hij tijdens de bezetting in bewaring had gekre gen, doch ook deze bewering bleek onjuist te zijn. In deze zaak zijn thans een aantal niet opge helderde punten, die de justitie tot klaarheid tracht te brengen, doch tot een positief resultaat heeft het onderzoek nog niet ge leid. De strijd op Korea. In het centrum zijn de verbon den troepen gevorderd tot minder dan tien km. van Hongtsjon, veer tig km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Aan de Oostkust zijn de Zuid- Koreanen gevorderd tot het ge bied van Kangnoeng, dertig km. van de 38ste breedtegraad. Twee helicopters hebben een groep gewonde infanteristen, die op het Westelijke front door Noordelijken omsingeld waren, in veiligheid gebracht. Bomaanslag in Palestina. Te Charafat, een dorpje ten Zuiden van Jeruzalem ,zjjn giste ren verscheidene huizen ingestort door het ontploffen van een mijn, welke onder de woning van de burgemeester was geplaatst. Ne gen personen verloren het leven en 8 andere raakten gewond. Eén persoon wordt vermist. Charafat ligt op Jordaans gebied. De wapenstilstandscommissie heeft waarnemers naar Charafat gezonden. De minister van Landbouw heeft een verzoek ontvangen om de koudegrondstuinders, die in 1950 grote stroppen leden, met bijna acht millioen gulden toeslag te hulp te komen-. Dit verzoek is gedaan door de Stichting voor de Landbouw na overleg in de hoofd afdeling tuinbouw dezer Stich ting. Gevraagd is om de, door on- Op de in het Kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld gevestigde Stafschool voor de Burgerlijke Verdediging zijn de cursussen begonnen voor Burgemeesters, Brandweercommandanten, Poli tiecommissarissen en verder al diegenen, die als leidende figuren moeten optreden bij de Bur gerlijke Verdediging. Vier Burgemeesters in de schoolbanken: v.l.n.r. Mr J. M. Ravensloot, Burgemeester van Almelo; B. HopperusBuma, Burgemeester van Drachten; B. H. Koomans, Burgemeester van Uithuizer meden en P. J. D. Steinweg, Burgemeester van Son en Breugel. Begrotingsbehandeling op 28 Februari a.s. Gistermiddag kwam de raad van Souburg in spoedeisende ver gadering bjj een. De heer Jac. Sln- ke (C.H.) was wegens ziekte af wezig. Bjj het begin der vergade ring deelde de burgemeester me de, dat hjj lil de eerstvolgende vergadering, die later werd vast gesteld op 28 Februari en waarin gunst van de markt getroffen te- tevens de gemeentebegroting 1951 Iers, zodanige toeslagen te geven, dat zij boven de minimumprijzen en boven de uitbetaalde vergoe dingen bij doordraaien, in totaal 75 procent der gemiddelde kost prijzen over 1950 zullen hebben ontvangen, Baby te water en verdronken. Woensdagmorgen is op de Baarsjesweg te Amsterdam een tragisch ongeluk gebeurd. Een vrouw, die daar liep met een kin derwagen, werd onwel en kwam te vallen. De kinderwagen, waarin een baby van drie maanden, ge raakte daardoor te water bij de Wiegbrug. Onmiddellijk sprong een voorbijganger in het water. Hij slaagde er snel in de baby op de wal te brengen. Inmiddels was de G.G.D. gealarmeerd, doch de de baby was reeds overleden. De moeder, die natuurlijk zeer over stuur was, en het lijkje van het kind zijn naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Verenigde Noord-Atlantische zeemacht in wording. De landen van het Atlantische Pact hebben plannen voor de vor ming van een Verenigde Zee macht, naar het voorbeeld van de gecombineerde land- en lucht strijdkrachten op het vasteland, met een Amerikaanse admiraal als hoogste bevelvoerder, zo goed als voltooid. Admiraal William Fechteler, opperbevelhebber van de Atlan tische vloot, zal waarschijnlijk spoedig tot hoofd van het gealli eerde opperbevel voor het gebied van de Noordatiantische Oceaan worden benoemd. Het is blijkbaar niet de bedoe ling, dat dit commando aan gene raal Eisenhower ondergeschikt zal zijn, maar veeleer op dezelfde voet zal staan met zijn comman do. Het commando zal tot taak hebben de belangrijke zeeverbin dingen naar West-Europa ingeval van een oorlog daar open te hou den. Volgens het Atlantisch Verdrag wordt onder het gebied van de Noord-Atlantische Oceaan ver staan dat gedeelte van de oceaan ten Noorden van Kreeftskeer kring. De regionale groep, die plannen voor de verdediging ter zee heeft opgesteld, heeft een permanent burau te Washington. Tot deze groep behoren vertegenwoordigers van België, Canada, Denemarken, Frankrijk, IJsland, Nederland, Noorwegen, Portugal, het Ver enigd Koninkrijk en de V.S. zal worden behandeld, de gebrui kelijke Nieuwjaarsrede zal hou den. Spr. wenste alle raadsleden ge luk met het nieuwe jaar en sprak de hoop uit, dat allen hun beste krachten zouden blijven geven in het belang van de gemeente. De voorzitter sprak voorts de hoop uit, dat God de wereld zal sparen voor een nieuwe oorlog.. Hij was ervan overtuigd, dat, wanneer de groten dezer wereld doorgaan met zich niet te storen aan het gebod van Christus, alle pogingen tot behoud van de vrede tot falen ge doemd zijn. De heer L. Ch. Jansen dankte de burgemeester voor zijn woorden, en B. en W. en het ge- meentepersoneel voor hun werk. Spr. gaf uiting aan zijn misnoegen over het geringe bouwvolume 4 woningen voor 3 jaar dat aan Souburg is toegewezen. Hij drong er bij B. en W. op aan, dat men alles in het werk zal stellen dit volume te vergroten. De agen da, die slechts twee voorstellen bevatte werd hierna snel afge werkt. Het verzoek betreffende de loslopende honden werd voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel tot aankoop van mate rialen voor de bouw van 25 arbei derswoningen werd door de heer Chr. Simonse (A.R.) toegejuicht en hij drong er op aan, deze mate rialen spoedig te bestellen. De burgemeester deelde daarop méde, dat deze extra toewijzing een gevolg is van het verlenen van huisvesting aan gerepatrieer- den. Wanneer immers aan 4 ge- repatrieerden huisvesting wordt verleend, mogen in ruil daarvoor 5 woningen worden gebouwd. Spr. hoopte, dat men dit jaar nog 7 gerepatrieerde gezinnen zou kun nen huisvesten, waardoor men 9 nieuwe woningen zou kunnen bouwen. De heer Stemerding zeide, stap pen te hebben ondernomen i.v.m. de toewjjzing van 60 woningen voor arbeiders der Kon. Mij „De Schelde" aan deze maatschappij. Door er op te wijzen, dat in Souburg grond voor de bouw van deze woningen beschikbaar is en tevens de plannen voor een nieu we woonwijk klaar liggen, wilde hij trachten het gehele complex, dan wel een deel ervan in Sou burg gezet te krijgen. Tenslotte werd het verzoek van de Chr. Woningstichting „Wal cheren" tot het verlenen van voorschotten uit de gemeentekas ten behoeve van de bouw van 25 arbeiderswoningen in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. De rondvraag leverde ditmaal niets op. Ernstig ongeluk te New Delhi In de zakenwijk van New Delhi is gisteren de spits van een 80 jaar oude toren omlaag gestort. Vijf voorbijgangers werden door neerstortend puin onmiddellijk ge dood. Twee andere stierven in het ziekenhuis. BIJ DE NEDERLANDERS IN KOREA. t* (Speciale correspondentie.) We zijn alleen „een beetje" verkouden. Waarmee ik wil zeggen, dat "Iedereen hoest en proest dat het een aard lieeft. Nu bestaat hiertoe wel enige aanleiding. Korea is nu niet bepaald een land om er voor je plezier heen te gaan. Het vriest en het sneeuwt behoorlijk en als het daarbjj nog hard waait, dan heb Je het gevoel dat de „papleren huizen" om je heen in elkaar zullen vallen. Inderdaad: papieren huizen. Hoe een mens het er in uit kan houden lijkt op het eerste gezicht een raadsel. De muren zijn öf van hout óf hoogstens half-steens. Alle ramen en deuren zijn van het schuif-type met veel glas. Is het glas stuk, wel, geen nood: het gat wordt dicht geplakt met papier of met de hier overvloedige zijde Natuurlijk is er wei verwar ming, maar dat is nogal een bij zondere. Buiten, in een gat, onder de muur, wordt gestookt en de ■varmte trekt dan onder de lemen vloeren door in het huis op. Loopt men dan zonder schoenen door de kamers, dan is het behaaglijk warm SLAPEN. Ook het slapen gaat nog niet van een leien dakje. De winter- slaapzak „de zg. sleeping-bag- mountain" is nog immer niet in ons bezit, terwijl ook de bekende vouwbedden (uit Indië: tampat- ten) nog op het verlanglijstje staan. En, u zult het misschien niet willen geloven, maar met Kerst mis sliepen er tientallen ken, maar zij, die het „gepro beerd" hebben, waren er enthou siast over. Een dikke laag stro op de grond, (de sneeuw natuurlijk eerst opzij geschept) daarover je grondzeil of poncho (regencape) en je dan maar in je beide wollen dekens wikkelen en in de (zomer) slaapzak. „Het was goed", zei het enthousiaste peloton toen ik op de morgen van de Tweede Kerst dag naar hun bevindingen kwam vragen. INDONESIË KINDERSPEL. De naam „Van Heutz-bataljon" Is allang veranderd ln verhuis bataljon. Geen wonder ook. Sinds onze aankomst hier zjjn we al vjjf keer verplaatst en op het ogen blik dat Ik dit schrijf, is er zelfs sprake van de zesde keer. We maken zo voor onszelf wel eens een vergelijking met Indone sië en dan moet men wel glim lachen. Indonesië is kinderspel, vergeleken bij dit land. Enorm veel groter zijn hier de afstanden, enorm veel groter de problemen van bevoorrading, van legering en allergrootste Amerikanen afhankelijk zijn. Niet dat deze ons minder gunstig ge zind zouden zijn, integendeel, maar zij hebben zelf zulke enorme problemen. Zij hebben zelf ver liezen aan mensen en materiaal geleden, verliezen, die moeten worden aangevuld. Door de grote terugtocht zijn tal van aanvoer- havens verplaatst. Ondanks het feit, dat er nog tal van gebreken zjjn, waarover ook heus wel wordt gekankerd, on danks dat Ts het detachement nog steeds het detachement, als ik het zo eens mag zeggen, We hebben wat meer geduld gekregen, we zijn wat meer inge steld op de manier van handelen der Amerikanen, we vinden, dat de zaak wei wat anders loopt, dan we ons hadden voorgesteld en er zal later geloof ik niemand zijn, die nog eens heimwee krijgt naar Korea, zoals we nu nog wel eens heimwee hebben naar Indonesië. Want dit land is te kaal, het is te koud en het heeft zo bitter ge leden enhet lijdt nog. Bijna onbegrijpelijk is het en thousiasme, waarmee duizenden en duizenden jonge Koreanen de wegen bevolken, trekkende naar het Zuiden, waarheen ze geroepen zijn om hun dienst als soldaat te gaan bewijzen. Fantastisch is de vreugde waarmee de dood-arme bevolking van een driekwart ln puin geschoten dorpje onze man nen verwelkomt en nog een groot feest aanricht ook, omdat zij de eerste „blanke" troepen waren, inj van vervoer. De hun tentjes. Op het eerste gezicht handicap is wel en dat mag I die hun dorp kwamen beveili- mag dat een koude bedoening i(j-1 gek klinken dat wij van de I gen Jeugdige Goesenaars op het inbrekerspad. De politie heeft te Goes giste ren drie 16-jarige jongens aange houden, die zich hebben schuldig gemaakt aan lood- en zinkdief- stalien uit bestaande percelen. De jongens, inwoners van Goes, ver kochten de buit aan 'n opkoper L. Het drietal bekende, evenals de heler en nadat tegen allen proces verbaal was opgemaakt, werden ze weer naar huis gestuurd. Ds F. J. v. d. Ende te Kamperland overleden. Te Kamperland is, 76 jaar oud, overleden ds F, J. v. d. Ende, em. pred. van de Geref. Kerk aldaar, waar hij van 12 Juni 1921 tot 1 April 1945 het Woord heeft be diend. Voordien was hij predikant te Hoogvliet, vanaf 1907, te West- kapelle vanaf 1910, terwijl hij vanaf 1917 ook Domburg bediende Waartoe de woningnood kan leiden' bleek gistermiddag voor het Haagse gerechtshof. Hier stond, in hoger beroep een man uit Dordt terecht die, omdat hij geen woning kreeg, zijn baby van vier maanden in het loket van het huisvestingsbureau had gelegd. Hem was woonvergunning voor- hemzelf verleend maar zijn vrouw moest met het kind een ander on derkomen zoeken. Uitspraak volgt op 21 Februari. In Purmerend zijn 8 groentehandelaren gearres teerd, die, door een los werkman gestolen, zakken van een afslag vereniging kochten voor de helft van de prijs en ze voor de volle prijs weer bij de afslagvereriiging inleverden. In de winter 1944 '45 evacueerde een Limburgse fa milie naar Groningen. Tijdens deze tocht werden enkele sieraden w.o. een trouwring gestolen. Gis teren werd bij de familie die nu weer in Limburg woont, op de deur geklopt. Toen men open deed vond men in een pakje voor de deur de sinds zes jaar vermiste ring. Op 10 April zal de stads- beiaardier van Delft, Leen 't Hart op uitnodiging van de Braziliaan se regering naar Brazilië vertrek ken om een, door de fa. Eysbouts uit Assen, in Sao Paolo gebouwd carillon te bespelen, hij zal met een een tournee door Noord- Amerika en Canada maken. De K.L.M. heeft hem de heen en te rugreis aangeboden. Duitse in structeurs worden opgeleid voor een nieuwe „bewakingsdienst", die in de Britse zóne wordt ge vormd. Hongarije is uit de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties getre den. Volgens een telefoniste van de Tsjechoslowaakse staatsbank te Praag zou Wladimir Clementis niet gevlucht zijn. Volgens de Deense correspondent van de „Daily Telegraph" zou hij echter in Joego-Slavië zijn aangekomen. Personeel der gemeente Middelburg op de planken. Het was geen eenvoudige op gave voor de leden van de per soneelsvereniging der gemeente Middelburg het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" op te voe ren. De keuze van dit stuk is zeker niet door ieder gewaar deerd, doch wanneer men dit bui ten beschouwing laat, kan worden gezegd, dat men erin geslaagd is er iets goeds van te maken. De wijze waarop de heer H. de Heer de rol van Lolke vertokte was wel buitengewoon goed, terwijl de heer J. C. de Jonge geknipt bleek voor de rol van de geheimzinnige Sinne. Niet minder verdienstelijk speelden de heer en mevrouw Gel- jon. Eerstgenoemde gaf een aan nemelijke vertolking van de „medicijnman", dr van Gendt, ter wijl mevr. Geljonde Witte zich zo goed van haar taak kweet als Freule van Sminia, dat het talrijk publiek na haar eerste optreden het spel met applaus onderbrak. De heer J. v. d. Linde, die da hoofdrol was toebedacht, had het niet gemakkelijk en voldeed niet geheel als de robuuste zeekapi tein. De knappe wijze waarop mevr. ScheltensKoops de regie van dit stuk voerde, verdient eveneens vermelding. Aan het be gin van de avond sprak de voor zitter van de personeelsvereniging de heer J. M. Geljon een welkom tot de vele aanwezigen, die da Schouwburgzaal geheel vulden. O.m. waren aanwezig de burge meester mr dr N. Bolkestein, de wethouders, de gemeentesecreta ris en het erelid mevr. Sandberg tot Essenburg. Aan het slot van de avond dankte de ere-voorzit- ter, de heer J. Fh. Koene de spe lers voor het gebodene waarbij hy de dames een attentie aanbood. De heer Geljon overhandigde mevr. Scheltens een boekwerk als dank voor haar aandeel in deze opvoering. Ook het fraaie decor, ontworpen door de heer J. Maas, verdient vermelding. G. de V, Arr.-Rechtbank nam afscheid van de heer Th. W. de Lange. De heer Th. W. de Lange, sinds 1928 ambtenaar ter griffie van de Middelburgse Arrondissements rechtbank, heeft wegens het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd afscheid genomen. Dat dit afscheid niet zonder meer voorbij is gegaan, valt te begrij pen. Men ziet hem node gaan, het geen ook bleek uit de woorden van mr Th. Portheine, de presi dent van de rechtbank, die mede deelde, dat de heer de Lange, te rekenen vanaf 1 Januari 1948 was benoemd tot hoofd schrijver, zo dat hij thans in deze rang de dienst verlaat. Namens de leden der Rechter lijke Macht bood spreker hem een. ets van de Lange Jan aan. De Griffier, mr J. E, Rink, die even als de Subst. Griffier en de bu reelambtenaren, een woord tot de scheidende ambtenaar sprak, noemde hem een stille, maar har de werker, die op voortreffelijke wijze zijn taak vervulde en die zeer gezien was bij zijn collega's. Als blijk van waardering bood hij hem enige boekwerken aan. De balie bezegelde haar afscheids woorden met een rokertje. De heer de Lange dankte ten slotte de President voor de be vordering en de sprekers voor hun woorden en geschenken. Mijnramp in Noord-Frankrijk, In een mijn bij Bruay, Noord- Frankrijk, zijn ten gevolge van een gasontploffing elf mijnwer kers om het leven gekomen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting vanavond. geldig tot Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw. Matige tot krachtige, langs da kust later wellicht harde wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en Zuidoost. Ongeveer dezelfde tem peratuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1