provintiMff/a» ADAAISON '""-■n Akkertje Jacob Cats als student in Leiden* Chcfarin®4 Haar avontuur Zeeuwse Wandelingen „Veel tijds gespild bij juffers van de stad**./' Qii snakt WsmoOP 50*000 Volt spanning stroomde Zeeland binnen* Ghefarma „4" doet wonderen m Óndec de- Coufte. vreest geen knal. Grieperig Woensdag 7 Februari 195! PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 141. In 1593 ol '93 liet Jacob Cat» zich aan de universiteit van Lelden Inschrijven onder de naam Jacobus Breyde Bromvershavlus. Hij was toen dus 15 16 jaar. Waarom niet onder zjjn eigen naam Cats, maar onder die van zyn moeder? Wy weten het niet; zoiets gebeurde wel meer. Mis schien, omdat zjjn moeder van voorname afkomst was of wel uit dankbaarheid tegenover zjjn tante, die zo goed voor hem zorgde. Hier ontmoette h\j verscheidene studenten, met wie h\j In zj)n later leven omgang zou hebben: de gebroeders S. en A. Schotte uit Middelburg, de Hubert. Gruterus, J. en W. Teeliuck uit Zie- rlkzee. Van een particulier leraar, Van Geesel of in het latyn Gesselius, kreeg hy les ln Grieks en student Jacob Cats maakte ook verzen ln deze taal. KOSTHUISLEVEN. By een zekere Moulijn ging hij in de kost. Meestal waren ze daar met zijn zessen als studen ten. Hier heeft hij ongeveer eenzelfde affaire beleefd als bij Dirck Kemp in Zlerikzee. Zijn kostvrouw „Nam in haren dienst een maagd van frisseleden. Enin haar gelaat en gees- [tig in haar zeden Geleerd in Franse taal; in 't kort [een rappe ziel, Die met haar gans bedrijf de [jonkheid wel beviel' Wanneer ze op de kamers der studenten kwam om de bedden op te maken en ander werk te doen, gooiden deze de boeken op zij, haalden hun muziekinstrumenten en het werd er een jolige boel. „Want daar de vrijster kwam [omtrent de losse jeugd, Daar rees van stonden aan een [ongewone vreugd". Het werd tenslotte de kostvrouw te bar en Louise moest vertrek- ken.In plaats van haar nam ze in haar dienst „Een Griet van stuurse aard an [lelijk bovendien, Zodat in haar gelaat niets zoets [en was te zien". Niemand van de studenten be moeide zich met de nieuwe dienst bode. Maar ze besloot zich over deze houding te wreken. Op zeke re dag, toen de studenten aan tafel zaten, kwam ze met het ver haal, dat ze Louise op de Markt gesproken had en die had haar vertelddat ze moeder moest worden. Het verhaaltje was ver zonnen, maar verwekte toch gro te ontsteltenis onder de studen ten en Cats zegt, hoewel bewust van zijn onschuld: „Ik mocht na deze tijd geen [witte kappen zien". NAAR ORLEANS. In 1598 vertrok Jacob Cats naar Orleans, waar hij in de rech ten promoveerde. Hier voelde hij zich weer aangetrokken tot de schone Frangaisen: „Ik heb veel tijds gespild bij [juffers van de stad, Daar ik goed onderhoud en vrije [toegang had". Belastingen in de Verenigde Staten drukken ook zwaar. Volgens gepubliceerde cijfers blijken de meeste Amerikanen op het ogenblik bijna het dubbele van hun inkomen in 1940 nodig te hebben om op hetzelfde niveau te kunnen leven, doch hooggeplaat ste personen hebben vier maal zo veel nodig. De National Industrial Confe rence Board verklaarde, dat de hogere inkomstenbelastingen en de hogere kosten van levenson derhoud de meeste loonsverhogin gen te niet doen. De belastingen treffen het meest hem, die in 1940 100.000 dollar Inkomen had. Ten einde dezelfde levenstandaard te handhaven heeft hij thans 450.000 dollar nodig. Dit weerspiegelt volgens de Board de tendenz om een steeds groter gedeelte van de hoge inkomsten als belasting te heffen. In 1948, het laatste jaar waar voor cijfers beschikbaar zijn, viel 46 pet. van de loontrekkers in de inkomensgroep van 2000 h 5000 dollars. Negen jaar geleden viel slechts 9,7 pet. in deze groep. Het was niet om de dames te doen, maar om daar goed Frans te leren: „En dit was, zo het scheen, om [Frans te mogen leren, Om met een nette taal naar huis [te mogen keren". Maar hoe gaat dat in zulke ge vallen „Zo hield men menigmaal ook [niet de rechte maat". Hij heeft zelfs iemand gevonden, die bereid Is met hem te trouwen en hem naar Holland te volgen. Daar viel hem echter in, dat hem was aangezegd niet met zijn tweeën terug te keren. Hij maak te een paar Franse klaagliederen ten afscheid en vertrok naar Pa rijs. Hij wilde ook nog naar Zuid- Frankrijk en zo mogelijk naar Rome gaan, maar vanuit Holland werd hij teruggeroepen naar het vaderland. Van de jeugdverzen, die Cats ge maakt heeft, eerst in 't latijn („de Roomse taal", zoals hij het zegt), daarna in het Grieks en nu weer in het Frans, is niets bewaard ge bleven; vermoedelijk heeft de dichter ze zelf vernietigd. Zijn eerste grote werk ontstond pas op ongeveer 40-jarige leeftijd. Uit het studentenleven van Ja cob Cats blijkt weer, dat zijn be langstelling in erge mate uitging naar de meisjes, dat het woord liefde een grote plaats innam ln zijn hart. Dit toonde zich ook in zijn verder leven bij de gedichten, die hij maakte: bijna de helft van het aantal bladzijden bestaat uit „Huwelijk" en „Trouwring", ter wijl ook in de overige de verhou ding tussen beide geslachten voortdurend ter sprake komt soms op platte, ruige manier, voor ons gevoel tenminste, maar daar hadden de oren varf zijn tijdgeno ten geen last van. Dat door de drukke conversatie met jonge meisjes de studie wel eens in het gedrang kwam, erkent hij zelf: „De doek ging voor de boek, dus [had men niet geleerd Maar bjj al zijn amoureuze avonturen kan hij het toch zeg gen: „Als ik de reis begon, toen was [mijn lichaam kuis, En ik bracht wederom gezonde [leden thuis: Dat ik b[j vroutoen zocht en toas [maar om te praten In eerbaar onderhoud, daarbij [heb ik 't gelaten. Ik dank u, lieve God 't Is uw genade alleen, dat mijn verdwaalde ziel Niet dikmaal in verdriet en [zonden nederviel". L. v. W. (Ingez. mededeling, advert.) |Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt, tos ^dat gevaarlijke slijm op met de krach» ^tig werkende Voltmeter sloeg uit, transformator zoemde welluidend Historisch moment in houten keet, In de nacht van Zaterdag 3 op Zondag 4 Februari heeft voor het eerst inschakeling plaats gevon den van de 50 KiloVolt-verbindir.g RoosendaalGoes en van de 10 KiloVolt-verbinding GoesZierik- zee.. De proef is uitstekend ge slaagd. Zoals men weet is de eerstge noemde verbinding voorbestemd een schakel te vormen in de kop pelverbinding tussen de Centrale van de P.Z.E.M. te Vlissingen en die van de P.N.E.M. te Geertrui- denberg. Omdat het schakelstation te Goes nog niet gereed is, werd teneinde zo mogelijk van de reeds gereed zijnde verbindingen te kunnen profiteren op het ter rein aan de Evertsenstraat aldaar een provisorisch schakelstation ingericht, waarvan het 10 kV- gedeelte in een houten keet werd opgesteld. De 50 kV-sehakelaars en de grote transformatoren met een vermogen van 8000 kVA von den hun tijdelijke plaats in de DE UTRECHTSE LUSTRUM FEESTEN. Het 63e lustrum van de Utrecht se Rijksuniversiteit zal officieel worden gevierd ln de week van 30 Juni tot 7 Juli. Traditiegetrouw worden de lus trumfeesten van haar universiteit door de stad meegevierd, hetgeen aanleiding geeft om zich eens in ds vijf jaar gedurende deze dagen in een vreemd kleed te steken. (Ingez. mededeling, advert.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pij'nen hebt, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 t.bl.M.n *10.75 open lucht binnen een veilige ho ge omrastering. Werk moest 's nachts geschieden. Voor deze eerste inschakeling had de P.N.E.M. een der genera toren in haar Centrale te Geer- truidenberg ter beschikking ge steld, welke via een hiertoe vrij gemaakte lijn te Roosendaal op de Zeeuwse lijn zou worden door verbonden. Op deze wijze werd bereikt, dat bij eventuele storing de stroomvoorziening van Noord- Brabant geen gevaar zou lopen. Uiteraard kon deze mogelijkheid slechts des nachts worden gebo den, in verband met de dan steeds lagere centrale- en netbelasting. Reeds lang vóór middernacht waren degenen, die aan het tot stand komen van de transportlei dingen intensief hadden samen gewerkt ingenieurs, opzichters en monteurs bijeen in de hou ten keet, wachtend op het bericht van de P.N.E.M. uit Roosendaal, dat men aldaar met de schakel manoeuvres zover gereed was, dat van Brabant uit de lijn onder spanning kon worden gezet, het geen zou gebeuren door de span ning van de vrije machine te Geertruidenberg langzaam op te regelen. Het duurde tot kwart over één, toen de diensttelefoon rinkelde en ir J. Dekker van de P.Z.E.M. dit bericht van zijn P.N. E.M.-collega, ir L. Wiercx, in ont vangst kon nemen. Reeds spoedig zag men de Volt meter, na een schuchter begin, steeds verder uitslaan, totdat de volle spanning (50.000 Volt) be reikt was. Dit was ook waar te nemen aan een zacht, welluidend gezoem van de transformatoren buiten. Voor het eerst in de ge schiedenis was hiermede ln Zee land een zo hoge spanning aan wezig. Na een half uur werd verzocht de sjtenning weer te verminderen en werden te Goes de beide nieu we kabels, die via Noord-Beve land en door de Ooster-Schelde naar Zierikzee lopen, met de Bra bantse lijn gekoppeld, natuurlijk via een der transformatoren. Westerling nog in België? „De nieuwe Gids" verklaart te vernemen, dat Westerling en zijn vrouw nog in België vertoeven. Bij het bericht, als zou het echtpaar, dat in een pension bij de Naamse Poort in Brussel lo geerde, aan boord van een parti culier vliegtuig, België verlaten hebben met bestemming naar Spanje of Portugal, is uit de lucht gegrepen, zo verklaart het blad. Westerling zou ondergedoken zijn en wachten op de terugkeer uit Zwitserland van zijn Belgische fi nancier, een effectenmakelaar uit Brussel. Westerling, zo voegt het blad er aan toe, zou het copyright van zijn gedenkschriften aan een Amerikaans nieuwsbureau ver kocht hebben. KORTE BERICHTEN Stallntanks. In het afgelopen weekeinde hebben de Franse be zettingstroepen oefeningen gehou den bij Trier, die door de Franse minister van Oorlog, Jules Moch, werden bijgewoond. Onder meer is met nieuwe 50-ton tanks ge oefend, die naar verluidt de jong ste „Stalin"-tanks van het Sow jetleger evenaren. De „Aagtedijk" van de H.A.L. vertrekt Maandag uit Philadel phia met acht ton speelgoed voor Nederland, drie voor Luxemburg, zes voor België, vijftig voor de Amerikaanse en 25 ton voor de Franse zone van Duitsland. Deze 92 ton is de eerste zending van ongeveer zeven millioen speelgoe deren, die kinderen in alle delen der Ver. Staten bijeengebracht hebben. Prins Miehei van Bourbon-Par- ma en Prinses Yolande de Broglie zullen begin Juni te Parijs in hét huwelijk treden. De Engelse minister van Oor log, John Strachey, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Enge land voor het leger 2.856.384 man reserve heeft. De landen van het Atlantisch Pact stellen een overeenkomst op over de vraag, wat moet gebeuren met een soldaat van een dezer landen, die in een andere lid-staat een misdaad begaat. De Oost-Duitse spoorweg-auto riteiten hebben het aantal dien sten van de bovengrondse spoor weg op de lijn West-Beriijn—Pots dam gehalveerd, „daar de rails slecht is en nodig hersteld moet worden". Koning Gustaf Adolf van Zwe den heeft Dag Hammerskjoeld be noemd tot „plaatsvervangend mi nister van., Buitenlandse Zaken voor de Europese Economische Samenwerking". Voor het eerst sinds 13 jaar is de „Darling Foundation Prize" door de Volkenbond ingesteld voor verdienstelijk werk ln de strijd tegen de malaria, weer toe gekend, en wel aan de Engelse geleerden Prof. H. E. Shortt en C. C, Garnham. Mac Arthur heeft Japan toe stemming verleend 'n büt-gerlijke luchtvaart te openen met gechar terde vliegtuigen en piloten van buitenlandse vliegtuigmaatschap pijen. Een orkaan is gisteren, na een etmaal van hevige stormen, over Engeland gegaan. In het Zuiden van Engeland zijn op vele plaat sen overstromingen opgetreden, Brandweerlieden moesten de we gen vrijmaken van omgewaaide bomen. In Noord-Engeland is 8 cm sneeuw gevallen. Op 'n plaats in Schotland was de hoofdweg naar het Noorden door sneeuw geblokkeerd. Te Damascus (Syrië) zijn stu denten en leerlingen van middel bare scholen in staking gegaan als protest tegen het bezoek van de Britse hoge commissaris voor het Verre Oosten, generaal Ro bertson. Zij voeren aan, dat het bezoek ten doel heeft „Syrië in 't oorlogsimperialisme te betrek ken". By relletjes vielen enkele lichtgewonden. Toen daarna wederom de span ning werd opgeregeld bleek, dat ook deze verbinding geen gebre ken vertoonde. Korte tijd later werd door uit schakeling de proef beëindigd, en daarmede de eerste stap op de weg naar volledige koppeling der beide bedrijven; deze kan eerst na gereedkomen van het schakel station ten volle worden bereikt Het plan bestaat om binnenkort ertoe over te gaan een deel van de Noordgroep (voorlopig alleen Schouwen) via RoosendaalGoes van stroom te gaan voorzien, waardoor de voeding over Nieuw- Vosmeer enigszins ontlast zal worden. FEUILLETON door G. P. BAKKER. 13) Het was een volkomen ver huizing en toen zij gereed wa ren, keken ze elkander trots aan. Marion sprak: „Nu kunnen we de belegering rustig afwachten." „En daarna vluchten we", ant woordde Saxon. „Maar zo ver zijn we nog niet." Toen ging hij nog eenmaal weer naar boven naar de gang «n sleepte met moeite zijn vriend de ridder naar beneden, plaatste hem in de nauwe gang terzijde van de stenen trap, zodat hij de Ingang van de kelder volkomen maskeerde. Hij lachte luid, toen hij er aan dacht hoe óók de ge harnaste Filippo Negoro waar schijnlijk de Kroaten bij de neus zou nemen of misschien zou de ridder hen verdedigen door de Ingang van de kelders aan het gezicht der plunderaars te ont trekken. „Beste vriend", zei Saxon te gen hem. „Ik weet het, je bent «en moedig man, welaan help mij. Doe je best om de prinses te redden". En het scheen Saxon of de lach van het vizier thans vrien-, delijk was. Toen sloot hij de deur van de toren, zétte het harnas even op zij en deed de kelder dicht. Ze waren afgesloten van de wereld. Maar binnen was het licht en betrekkelijk gezellig. Marion stond met het avondmaal op hem te wachten en nu eerst schoot het hem te binnen dat hij de ganse dag niets had genuttigd dan wat brood en een homp kaas. Hij plaatste zich achter een zetel, schonk een roemer wijn in, schoof de stoel terug en zei met een diepe hoffelijke buiging: „princesse". Verwonderd keek ze naar hem en kleurde even. Nu voelde ze wat deze dag van haar krachten had gevergd en met een dank bare blik nam ze de stoel die hij haar aanbood. „Merci." Deze blik deed hem alles ver geten, plunderaars, brand, ge vaar en honger. Hij bleef haar aanzien en in één teug ledigden ze de bekers. Vrolijk, om haar een beetje op te wekken, nam hij overmoedig geworden, de houding aan van een minnezan ger; sloeg denkbeeldige snaren aan, die hem schoner in de oren klonken dan ooit enige accoor- den hadden gedaan, en zong: Ik wil een liedeke zingen, Een liedeke van blijdschap en [vreugd, Een liedje van leutige dingen Van bloemen, van lente en jeugd Ik wil er een liedeke zingen, Van zonne en vrolijke Mei, Van geurende vlier en seringen, Van meizoenekes in de wei. Ik wil er een liedeke zingen, Van dat schoon princesseke mijn Met haar dat geurt als seringen En ogen vol zonnige schijn. Zijn opgewektheid werkte aanstekelijk. Zij had hem niet onderbroken, haar trekken verhelderden zich en ze luisterde met zichtbaar ge noegen naar zijn zachte, wellui dende stem. Het scheen beiden van weinig belang of de klank maat volkomen juist was. .Monsieur le troubadour", zei ze ernstig, maar met vrolij ker ogen. „Mag ik u thans ver zoeken tegenover mij plaats te nemen." Ze wees hem de zetel aan en weldra zaten ze te eten, te drin ken en te keuvelen als oude vrienden en jonge mensen. HOOFDSTUK VII. De kaarsen verlichtten het voorover gebogen hoofd van Ma rion. De rosse gloed deed haar mooi profiel zo teer uitkomen, dat haar gezicht Saxon fijner scheen dan van een madonna uit de Italiaanse school. En terwijl hij verzonken was in aandach tige bewondering, sprak zij: „U kent de gedichten van Dante? Is u wellicht in Italië geweest?" „Ja Marion antwoord de hij, even aarzelend voor hij haar naam uitsprak. Het leek hem bijna heiligschennis, de be zitster van zulk een gelaat bij de voornaam te noemen. „Ik was in Italië, las er de oude dichters". Zij keek hem vol belangstel ling aan. Hij vertelde verder: „Ik kwam van Tubingen en reisde door Duitsland naar Ve netië. Een moeilijke reis, die van een student een vechtersbaas zou gemaakt hebben, indien hij het al niet geweest was. Van zijn prilste jeugd af werd ik geoefend voor krijgsman. Op de terugreis bezochten we, mijn oude vriend en ik Wenen. Wij namen dienst onder Wallenstein, die juist kei zer Ferdinand II had aangebo den een leger van 20.000 man op eigen kosten ter beschikking te stellen, toen de Duitse kroon en de Oostenrijkse monarchie ge vaar liepen. Men had soldaten nodig". „O, u bent dus katholiek", on derbrak zij en het was duidelijk te zien, dat haar gelaat ver strakte. (Wordt vervolgd.) Rijksweg door Goes krijgt asphaltbetondek. De restauratie van de Rijksweg door Goes, waarnaar reeds zo lang met groot verlangen wordt uitgezien, schijnt nu dan toch ein delijk werkelijkheid te zullen worden. Zoals bekend zijn op de begroting 1951 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor dit herstel gelden uitgetrokken. Naar wij vernemen zijn de plan nen voor deze weg thans nagenoeg gereed en ls het wachten nu op de uiteindelijke goedkeuring van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg en van de betrokken instanties in Den Haag. Naar wij verder vernamen is het zeer waarschijniyk, dat deze weg een asphalt-betondek krijgt. Meer kon men niet meedelen, zolang de plannen niet zijn goedgekeurd. In middels zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen. Zo is men b.v. thans bezig met de aan leg van riolering langs de weg. Binnenkort zal men ook de bo men langs de weg kappen. Men streeft er momenteel naar om de verbetering van deze weg nog dit jaar te voltooien. Hopenlijk lukt het. Diëetcursus voor Walcherse suikerzieken te Middelburg. Er zyn momenteel ongeveer 400 suikerzieken op Walcheren, ten gerieve waarvan binnenkort aan de Industrie- en Huishoudschool te Middelburg een diëetcursus zal worden georganiseerd. Maandag middag zyn hierover onderhande lingen gevoerd, waaraan werd deelgenomen door dr v. d. Slikke, gemeente-geneesheer te Middel burg, vertegenwoordigers van de drie Kruisverenigingen en mej. Ten Haaf, diëtiste van het Voor- lichtingsbureau van de Voedings raad te 's-Gravenhage. Aan deze cursus gaat een pro pagandabijeenkomst vooraf, die vermoedelijk omstreeks half Maart wordt gehouden. Er zal dan door drie personen het woord worden gevoerd. Gevraagd is dr Brongers, internist te Middelburg, de diëtiste van de Voedingsraad en een vertegenwoordiger van de Ned. Ver. voor Suikerzieken. Alle patiënten zullen een persoonlijke uitnodiging tot het bijwonen van deze bijeenkomst ontvangen. Suikerziekte is een kwaal, die zo veelvuldig voorkomt dat men haar als een volksziekte kan be schouwen. Het aantal suikerpati ënten in Nederland wordt op 40.000 a 50.000 geschat. In ieder geval is de suikerziekte een be langrijk sociaal probleem, In tal van plaatsen zijn sinds 1942 cur sussen georganiseerd en het suc ces daarvan bleek zó groot te zijn, dat het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in 1946 be sloot over te gaan tot de lande lijke organisatie van de diëetcur- sussen. Dit geschiedt in samen werking met de in Augustus 1945 opgerichte Nederlandse Vereni ging van Suikerzieken, die ook op Walcheren een afdeling heeft. Op initiatief van het Voorlich tingsbureau en de Ned. Ver. werd in Januari 1948 te Amsterdam de Medische Adviescommissie inge steld. De ook in Middelburg te houden cursus omvat 4 léssen, elk van 2 uur. De patiënten ontvan gen er practische wenken over de variatie van het vaak eentonige, dieet, het oordeelkundig toedienen van insuline injecties en het hy giënisch bewaren van injectie spuiten en -naalden. Een doel matige voorlichting aan de diabe tici vormt ongetwijfeld een be langrijke bijdrage tot het mooie werk van de sociale gezondheids zorg. De C.J.M.V. Bondsdag in Goes. Door een fout in de correctie is in ons blad van gisteren het laatste gedeelte van het bericht betreffende de C.J.M.V.-bondsdag weggevallen. Onder dit bericht gelieve men nog het volgende te lezen 's Middags wisselen de bezoe kers van zaal en wordt in beide zalen nog eens het morgenpro gramma uitgevoerd, zodat allen hetzelfde programma te zien krij gen. Na deze samenkomsten wordt een korte rondgang door de stad gemaakt met als eindpunt de kerk waar ds van Winterswijk van Grijpskerke het bondsonder- werp (nog niet bekend), zal be handelen. Op de Grote Markt heeft daarna de sluitingssamen komst plaats. Hier zal spreken ds de Goede van Wemeldinge. Aan de bondsdag werken mee de tam boers- en pijpercorpsen van Goes, Biezelinge en Middelburg en mis schien ook nog dat van Terneu- zen. SCHIP OMHOOG GEVAREN OP KRAMMERPLAAT. Het motorschip „Du Dieu Don- nee II", schipper De Smedt uit Sas van Gent voer Vrijdag tijdens de mist boven op de Krammer plaat. Tengevolge van de weinige vaart en de steeds aanhoudende mist werd dit eerst Zaterdag avond bemerkt. Zondagmiddag heeft de veerboot „Jannis" van de firma Maas en Westbroek te Zijpe, schipper De Smedt, die zeer hoog op de plaat zat, met veel moeite ot gekregen. Het schip had geen lading aan boord en was op weg naar België om een lading cement te halen, bestemd voor Rotterdam. UITBREIDING „ZONNEVELD" TE OOSTKAPELLE. Door het Architectenbureau Irs Rothuizen en P. J. 't Hooft b.i. te Middelburg is bij onderhandse aanbesteding het bouwen van een vleugel van het Zeehospitium Zonneveld" te Oostkapelle opge dragen aan C.V. Aannemersbedrijf Proper te Oegstgeest. MIDDELBURG. BusdienstregeUng normaal. Met ingang van Donderdag de dag waarop de fuik te Vlis singen weer in gebruik wordt ge nomen en de Prov. Stoomboot diensten de normale dienstrege ling weer zullen varen zal ook de oorspronkelijke dienstregeling van de busdiensten der N.V Stoomtram „Walcheren" weer van kracht worden. GOES. Wereldgebedsdag voor vrouwen. Op 9 Februari a.s. wordt, zo als gemeld, een Vrouwenwereld- gebedsdag gehouden. Het onder werp en de liturgie ls: De vol maakte liefde drijft de vrees uit. Het doel van deze gebeds uren is uren aaneen een keten van gebeden en liederen neer te leggen voor Gods troon. De ge dachte is overweldigend, dat millioenen vrouwen in het ge loof en op hetzelfde ogenblik tot de Vader gaan om Hem groot te maken en ook om Hem alle vragen voor te leggen en Hem te bidden voor het welzijn van land en volk. De samenkomst in Goes wordt gehouden in de Vrij Evang. Kerk om 8 uur en staat onder leiding van ds Metselaar. NIEUWDORP. Coöp. kolenverenlglng vergaderde. De Coöp. kolenvereniglng „On derling Belang" vergaderde, onder leiding van de heer Chr. Minder- houd. De vereniging heeft een gunstig jaar achter de rug. Er werd ruim 330 ton brandstoffen afgeleverd. Het ledental bedraagt 242. De bestuursleden C. van Ant werpen, Jac. de Kok en J. van de Weele werden- herkozen. BIGGEKERKE. Jubileum aan de Chr. school. Op 1 Februari heeft de heer P. Stuij het feit herdacht, dat hij 30 jaar geleden onderwijzer werd aan de Chr. school A 43. Daar het zilveren jubileum slechts sober kon worden her dacht, is het 30-jarig jubileum op feestelijke wijze gevierd. Het begon met een samenkomst van alle leerlingen in de geheel ver sierde klas. Het hoofd der school sprak de jubilaris toe en namens de kinderen werd hem een fraaie bureaulamp aangeboden. Vrijdag werd het feit herdacht in een feestelijke samenkomst van de ouders, welke onder lei ding stond van de heer Joh. Kodde. Namens de ouders sprak de heer P. Polderman de heer Stuij toe en namens de oud leerlingen de heer Jac. Lampert. De heer A. A. Leenhouts, in specteur van het lager onder wijs, sprak de jubilaris in zeer waarderende woorden toe. Bur gemeester Dregmans schetste de betekenis van de heer Stuij als onderwijsvernieuwer en als iemand die in het dorpsleven een grote plaats inneemt. Ver der werden nog felicitaties uit gebracht door de ere-voorzitter van het schoolbestuur, de heer C. van Nes en het hoofd der school. De toespraken werden afgewisseld met samenzang, mu ziek en een schetsje. Ook wer den cadeaux aangeboden: een poef, gong en een salontafel. Be grijpelijk, dat de heer Stuy bijna geen woorden kon vinden om zijn dank te uiten. ZOUTELANDE. Dykwerkersvereniglng opgeheven. Zaterdagmiddag vergaderden de voormalige dijkwerkers on der voorzitterschap van de heer K. de Wolf. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de vereniging op te heffen en het aanwezige kasgeld en de op brengst van de gereedschappen tesamen f22,17 te bestemmen voor de actie voor het Militair Tehuis te Middelburg. RITTHEM. Vergadering melkcontróle- vereniging. Dezer dagen kwam de melk- controlevereniging „Verbetering zij doel" in algemene vergade ring bijeen o.l.v. de heer W. Ce- I vaal. De hoofdcontroleur voor Zeeland, de heer Stroo, bracht verslag uit van de opbrengst van de in 1950 gecontroleerde koeien, waaruit bleek, dat er verscheidene goede tot zeer goede productiedieren waren. De beste koe had 5621 kg. melk met 4,54 pet. vet of 255,2 kg. vet geproduceerd in 324 dagen. De gemiddelde opbrengst was bere kend over 70 koeien en zy be droeg 4508 kg. melk met 3,94 pet. vet of 177,6 kg. vet in 352 dagen. De heer A. Barendse, contro leur, werd voor een jaar herbe noemd. Inplaats van G. v. d. Putte, die wegens vertrek als bestuurslid bedankte, werd ge kozen de heer W. Koole. KENTERING? Toen rood-China in Novemocr jongstleden overging tot zijn brute en door niets gerecht vaardigde aanval op de legers der Verenigde Naties in Korea heeft deze organisatie niettemin alles gedaan om met Peking tot een accoord te komen. Elke ver oordeling hoe gerechtvaar digd ook van het communis tische optreden werd zorgvuldig vermeden en met de uiterste tegemoetkomendheid werd ge poogd een oplossing van ihet conflict te bereiken. Aan deze toegevendheid schijnt thans een einde te zijn gekomen met 't veroordelen van China als aggressor. Bij deze gelegenheid werden zelfs enige schoorvoe tende concessies van Peking zonder meer ter zijde gescho ven. Men vraagt zich af, of deze fermere houding wellicht het gevolg is van een gunstige wen ding van de militaire situatie in Korea zelf. Inderdaad staan de verbonden troepen daar reeds weer vlak voor de 3Sste breedte graad. De bittere ervaringen m het verleden stemmen tot voor zichtigheid bij het maken van optimistische gevolgtrekkingen. Toch schijnt men in Amerikaanse militaire kringen de toestand inderdaad wat gunstiger in te zien. Zo schijnt de nieuwe tac tiek van het uitzenden van pa trouilles ver voor de frontlijn verrassende massale aanvallen van de vijand onmogelijk te hebben gemaakt. Daarnaast moet het de Chinezen moeilijk vallen hun enorme aantal sol daten in het verwoeste land vol doende te voeden. Bij deze overwegingen komen de berichten, dat Moskou niet bereid zou zijn meer oorlogs materiaal te leveren voor ce Koreaanse campagne, aangezien daarin reeds veel te veel zou zijn verbruikt. Het is waarschijnlijkdat deze betere militaire vooruit zichten in Korea de meerderheid van de U.N.O.-leden moed hebben gegeven om een meer vastbera den houding aan te nemen. Zouden deze vooruitzichten in derdaad werkelijkheid worden, dan zou het Koreaanse conflict achteraf toch nog kunnen die nen om de communistische lan den van verdere aggressie af te schrikken. HAAMSTEDE. Jaarvergadering „Pomona". De vereniging van Oud-leerlin gen „Pomona" heeft in hotel Bom haar jaarvergadering ge houden, welke slechts matig be zocht was. In zijn openingswoord consta teerde de voorzitter, de heer H. P. Verton, dat de vereniging een goed jaar achter de rug heeft. Hij vroeg zich echter af, of het niet goed is, dat de vereniging ook min of meer een andere koers moet inslaan en zich niet alleen moet bepalen bij de zuiver technische onderwerpen, doch ook het ter rein van de organisatie in haar werkzaamheden moet betrekken. Tenslotte dankte hij het hoofd van de Tuinbouwschool voor hetgeen hij als adviserend lid voor de ver eniging steeds doet. Het uitvoe rige jaarverslag sprak van een opgewekt verenigingsleven. Het aantal leden en donateurs nam ook dit jaap weer toe en bedroeg aan het eind van het jaar 110. De rekening gaf aan in ontvang- Ingez. mededeling advert.) sten f 326.81, uitgaven f 312.77, goed slot f 14.04. Op voorstel van de heer van Dijke werd de contributie aan Zeelands Proeftuin verhoogd tot f 5. In verband met een voorge stelde reglementswijziging werd besloten dit jaar geen bestuurs verkiezing te houden. Door de se cretaris van de Proefveldcommis sie, de heer J. P. C. Boot, werd verslag uitgebracht van de geno men proeven. Besloten werd dit jaar zo mogelijk een excursie naar België te maken. Op voor stel van een der aanwezigen werd besloten een reiskas te vormen. Nadat nog besloten was om in het volgende winterseizoen enige onderwerpen van organisatorische aard te behandelen, sloot de voor zitter deze vergadering. ST PHILIPSLAND. Propaganda-uvond Nat. Reserve. Te St Philipsland heeft kapi tein Kloosterman van de Staf Na tionale Reserve, District Zeeland, op een bijeenkomst in de Consis toriekamer van de Oud Geref. Ge meente het woord gevoerd over het doel van de Nationale Reser ve. Na zijn causerie werden hem talrijke vragen gesteld, waaruit bleek, dat in deze gemeente veel belangstelling voor het Instituut Steun Wettig Gezag bestaat. Er hebben zich dan ook reeds 12 per sonen opgegeven, zodat met een kleine afdeling begonnen kan worden. De bijeenkomst stond on der leiding van ds Van Leeiiwen, die eveneens de aanwezigen op wekte pal te staan tegen de vijand die gezinnen, staat en kerk wil verwoesten.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2