ZEEUWSCH DAGBLAD Moskou bereid tot bespreking van andere geschilpunten Nieuwe atoomontploffiog in Nevada „EEN NEUTRAAL DUITSLAND IS IETS ONMOGELIJKS" Ingrijpende investeringsmaatregelen en consumptiebeperkingen. NIEUWS Schiphol krijgt landingsradar PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND OMZWAAI. Vijftig jaar geleden trad H. M. Koningin Wilhelmina in het huwelijk Geen bezwaar tegen Parijswel tegen de Duitse herbewapening TOT OP 480 KM AFSTAND TRILDEN DE RUITEN SNIPPER Wild-West in Etfcn Zeeuwse ruiters organiseren kamp op Schouwen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. &fi, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi "O 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6a JAARGANG No. 1784 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 7 FEBR, 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Sllddelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.10 u., onder 17.3 9u.; Maan op 9.08 u., onder 20.38 u. Hoogwater op Donderdag 8 Febr.: Vlissingen: 3.11 u. 2.14 m., 15.41 u. 2.19 m.; Terneuzen: 3.44 u. 2.33 m., 16.10 u. 2.36 m.; Wemel- dinge: 5.09 u. 1.68 m., 17.33 u. 1.80 m.; Zierikzee: 4.53 u. 1.40 m., 17.23 u. 1.53 m. oor hun ongeëvenaarde mili- taire en economische macht zijn de Verenigde Staten onbe twistbaar aangewezen als leider van de Westelijke mogendheden. Het treft daarom ongelukkig, dat dit land over zo weinig diploma tieke ervaring beschikt, verge leken b.v. bij Groot-Brittannië en Frankrijk. Dit gebrek aan erva ring komt tot uiting in een gemis aan vaste lijn in het buitenlands beleid, die telkens weer aan het licht komt. Het meest heeft wel de aandacht getrokken de wissel vallige politiek van het State De partment, het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, met betrekking tot China. Thans blijkt evenwel ook een belangrijk onderdeel van de Europese poli tiek van Washington aan heftige schommeling van inzicht onder hevig te zijn en wel de gedrags lijn ten aanzien van de Duitse herbewapening. Na de communistische aanval op Zuid-Korea gingen de Weste lijke mogendheden eindelijk ernst maken met de verdediging van West-Europa. Van Amerikaanse zijde werd er toen dadelijk op aangedrongen, dat, als onderdeel van de opbouw dier nieuwe de fensie, West-Duitsland zou wor den bewapend. Men kon toen le zen, dat men aan de overzijde van de Oceaan van mening was, dat West-Europa zonder Duitse deel neming hoogstens aan de Pyre- neën verdedigd zou kunnen wor den. Deze Amerikaanse opvattingen stuitten bij Frankrijk op hevig verzet. De oude vrees voor Duitse overheersing leefde in dat land nog zo sterk, dat men er aanvan kelijk zelfs in het geheel niet van Duitse herbewapening wilde we ten. Bij de andere West-Europese landen bestond wat meer begrip voor de uiteindelijke onvermijde lijkheid van Duitslands herstel als militaire macht, doch enthousiast was men er nergens over. Dat enthousiasme bleek trou wens, tot verbazing van alle bui tenstaanders, ook in de West- Duitse Bondsrepubliek zelf vol komen te ontbreken. Vooral de sterke socialistische oppositie on der leiding van Schumacher bleek vooralsnog fel gekant tegen elke vorm van herbewapening. Bonds kanselier Adenauer toonde heel wat meer bereidwilligheid, doch bleek daarnaast toch duidelijk de neiging te bezitten een West- Duitse militaire bijdrage als ruil object te beschouwen om (West-) Duitslands soevereiniteit te her stellen. Intussen ontketende de Sovjet- Unie een volledige diplomatieke campagne om het herbewapenen der West-Duitsers te voorkomen. Te Praag werd een conferentie met de satelliet-landen bijeenge roepen voor een fel protest, ge paard aan een voorstel tot het houden van een bijeenkomst der Grote Vier, Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie, over het Duitse vraagstuk. Uit alles bleek, dat er Moskou zeer veel aan gelegen was om de vorming van een West-Duits leger te voor komen. De Amerikanen gingen onder wijl voort met het uitoefenen van druk op Frankrijk om toe te stem men in de opneming van West- Duitsland in het Atlantische ver dedigingssysteem. Te Brussel werd men het in December eindelijk eens over de for matie van Duitse „gevechtseeh- heden" ter grootte van 6.000 man. Een plan, waarop men vervolgens ging trachten de instemming van Bonn te verwerven. De in Europa door deze plan nen tot herbewapening van West-Duitsland verwekte op schudding was dus waarlijk niet gering: in Frankrijk schrikbeelden verwekt van nieuw Duits impe rialisme, die zich slechts lieten verdringen door de nog ergere schrikbeelden van een Russische overheersing. In West-Duitsland een heftige partijstrijd ontketend en een chantage-politiek ontwik keld, waartegenover de geallieer de overwinnaars bijkans met de hoed in de hand moesten staan. En in Sovjet-Rusland „slapende' honden wakker gemaakt, die reeds dreigend hun tanden ont blootten. En nadat nu al deze reacties zijn verwekt, komt generaal Ei senhower rustig verklaren, dat hij niets voelt voor de opneming van onwillige Duitse troepen in de At lantische strijdmacht. Men mag de generaal hier geen verwijt van maken. Zijn standpunt maakt een reële indruk. Er is immers, behal ve voor twijfel omtrent de geest drift van eventuele West-Duitse troepen, alle reden om zich af te vragen, of bij die West-Duitse herbewapening nu wel zo'n haast is, waar er nog zo veel aan de defensie van de andere West-Eu ropese landen te doen is. Alle te gelijk bewapenen lijkt immers niet wel mogelijk. Generaal Eisenhowers mening was niet eerder gevraagd en hij kon zich dus eerst nu uitspreken. Het valt echter wel te betreuren, dat de Amerikaanse diplomatie de herbewapening van de Duitsers blijkbaar op zo losse gronden heeft bepleit, dat men er nu, na nog maar een eerste oriëntatie reis van de nieuwe Atlantische opperbevelhebber, reeds op terug moest komen. DE CONFEP^TIE VAN DE GROTE VIER. Hoewel de antwoordnota van de Sow jet-Unie door verantwoorde lijke functionarissen te Washington „nog enigszins onduidelijk" ge noemd wordt, blijkt de Sowjet-regering bereid, behalve de Duitse herbewapening, ook andere geschilpunten te bespreken. In de nota wordt voorts aangedrongen op een spoedige bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken is onmiddellijk begonnen met zjjn adviseur de nota te bestuderen. NOODWEER IN ITALIë. Italië is de afgelopen 48 uur ge teisterd door sneeuw, regen en storm. Nabij Florence stortte een brug over een rivier in, twee per sonen kwamen om het leven. In de provincie Ferrara werden 13.000 acres bouwland over stroomd. Honderden boerengezin nen moesten zich in veiligheid stellen. Lawines hebben wegen nabij de Oostenrijkse grens en aan de oos telijke oever van het Gardameer versperd. Van een boerengezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, werden de ouders en een der kinderen gedood, toen een grote rots, die door het regen water was losgewoeld, langs een berghelling omlaag stortte en de boerderij verpletterde. Ook ln Noorwegen. Het spoorweg- en wegverkeer in het Zuiden van Noorwegen, tussen Oslo en Stavanger, is door hevige sneeuwval verlamd. Vier personentreinen zijn in de afge lopen nacht ingesneeuwd. Mr W. F. Schokking lid van de Raad van State, Naar wij vernemen is mr W. F. Schokking, oud minister van oor log en van marine, benoemd tot lid van de Raad van State. Verwijzend naar het oorspron kelijke Sowjet-voorstel om de kwestie-Duitsland te bespreken op basis van de verklaring van Praag, wordt in de nota, die door het Franse ministerie van Buiten landse Zaken is gepubliceerd ge zegd: „De Sowjet-regering gaat uit van het beginsel van het recht, dat alle leden van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken hebben om ter bestudering door de raad elk voorstel in te dienen, dat verband houdt met de kwesties, die opgenomen zijn op de agenda". Er wordt geen bezwaar geop perd tegen het houden van een voorbereidende bijeenkomst van plaatsvervangers te Parijs. „Be studering van de Inhoud der kwesties, die op de agenda ge plaatst worden, moet echter geen deel uitmaken van de taak van de voorbereidende conferentie", al dus de Sowjet-nota. „De maatregelen, genomen door Engeland, Frankrijk en de V.S. zijn duidelijk gericht op een ver groting van de bewapening in Europa en in de V.S." aldus ver volgt de nota. „De Sowjet-regering kan haar ogen niet sluiten voor wat gedu rende verscheidene maanden ten aanschouwe van iedereen is ge beurd. De gehele wereld weet, dat gedurende meer dan een maand besprekingen zijn gehouden tus sen de regeringen van Frankrijk, de V.S. en Engeland aan de ene kant en de regering van Bonn aan de andere kant, welker omvang groot is en welker gevaarlijke be tekenis door alle vredelievende volkeren van Europa wordt waar genomen". „Het voornemen, dat bestaat om de weer in het leven geroepen Duitse strijdkrachten als een ge dwee instrument van een vastbe sloten groep mogendheden te ge bruiken, is op drijfzand gebouwd, aldus de nota, daar onder de dek mantel van een revanche-regering van het ^Adenauer-Schumacher type, de mannen, die dagelijks hun invloed versterken, dat wil zeggen, zuiver en alleen hun hege monie, militaristen zijn van Hit- Iers gevolg, verbitterd door de mislukkingen en vastbesloten om de nieuwe toestand zelf te gebrui ken voor hun eigen agressieve en imperialistische doeleinden". „Indien de huidige toestand van haastige voorbereiding van een nieuwe oorlog voortduurt, zal de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken zich natuur lijk geplaatst zien voor voldongen feiten", aldus besluit de nota. Amerikaanse diplomaten menen: MEER BEVOEGDHEDEN VOOR BONN? „Een neutraal Duitsland is by de huidige wereldsituatie vrijwel Iets onmogelijks. Er moet niet worden ingegaan op de Söwjet- russische voorstellen voor een vereniging van Duitsland, indien deze tevens een neutralisering van dit land zouden betekenen Nederland krijgt moderne luchtmacht. Binnen twee jaar zal ons land over een militaire luchtmacht van honderden allermodernste Ameri kaanse vliegtuigen, w.o. toppres taties leverende Thunderjets, be schikken. Aldus verklaarde de Nederland se Chef Luchtmachtstaf Aler voor zijn vertrek uit de V.S. waar hij de luchtbases heeft kunnen in specteren. Driejarige leest 'n krant. In Westeremden in Gro ningen woont, zo weet „Het Parool" te vertellen, 'n drie- jarig knaapje Ansje Slager. Deze driejarige is zover, dat hij, aldus het blad, over drie jaar zijn juffrouw veel te unjze vragen, gaat stellen. Want het stadium van aap- noot-mies is hij nu al voorbij. Toen hij twee jaar was, las hij al hele woorden, sinds dien zijn het hele zinnen ge worden. Kranten, boeken en kalenders zijn voor hem da gelijkse kost en klokkijken kan hij ook. En de afgelopen zomer heeft hij zelfs bij een logeerpartijtje bij een tante tellen geleerd in het Engels. One, two, three, four en zo tot diep in de tientallen. Verder geeft hij met het gewoonste gezicht van de wereld antwoord „Donder dag" als men hem vraagt op welke datum 8 Februari valt en mocht dat toevallig de verjaardag zijn van Keesje van de overkant of Tineke van de bakker dan vermeldt hij dat er ook even bij. Maar van mensen, die hem bewonderend staan aan te gapen heeft hij niet terug. Als-ie dat merkt pakt-ie gewoon een krant en gaat zich verdiepen in het voor en tegen van een brede par lementaire basis. Prinses van Retie heeft een dochter. De Prinses van Retie, de echt genote van Koning Leopold van België, heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag het leven geschonken aan een djjgjiter. Dit is het tweede kind uit het tweede huwelijk van Koning Leo pold, dat in September 1941 geslo ten werd. Het eerste kind, Prins Alexander, werd op 18 Juli 1942 geboren. Het prinsesje zal de namen Marie-Christine, Daphna, Astrid, Elizabeth Leopoldine dragen. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat in de Grote Kerk te 's-Gravenhage het huwelijk werd voltrokken tussen Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. Deze reproductie van een schilderij geeft een beeld van de huwelijksplechtigheid. Kabinetsformateurs ontvingen de pers. Geen contact met mr Oud „Wjj staan voor drie omvang rijke problemen, n.l. opvoering van de defensie-maatregelen, be zuiniging op de gewone staatsuit gaven en de gezondmaking van onzo betalingsbalans. Deze 3 pro blemen, die onderling ten nauwste samenhangen, vormden reeds in het demissionnalre Kabinet een onderwerp van voortdurende be raadslaging. Deze beraadslagin gen werden doorkruist door de Kabinetscrisis", aldus verklaarde dr W. Drees gistermorgen op een persconferentie, die door de beide Kabinetsformateurs werd gege ven. Reeds op 5 December werd VERBLINDEND WIT LICHT TOT OP 700 KM. AFSTAND. Gistermorgen, kort voor de dageraad, heeft op het proefterrein van Nevada wederom een atoomontploffing plaats gehad. In Las Vegas, op 50 km. van bet springterrein, deden twee afzonderlijke schokken vele ruiten springen, w.o. twee winkelruiten en tot in Oakland, op een afstand van ongeveer 700 kilometer van Las Vegas, zag men een „verblindend wit licht". De twee schokken werden voor afgegaan door een reusachtige lichtfits. De inwoners van Las Vegas en omgeving waren ge- Tot deze conclusie zouden, vol gens het Duitse persbureau D.P.A., de voornaamste Ameri kaanse ambassadeurs in West- Europa zijn gekomen, die Maan dag te Frankfort een driedaagse conferentie zijn begonnen, tenein de het State Departement hun mening te laten weten over de voorgestelde conferentie der Grote Vier. „Men hoede er zich voor", aldus de diplomaten, „in de Russische kaart te spelen door in te gaan op voorstellen die niets dan het verwekken van tweespalt onder de westerse bondgenoten zouden beogen". De diplomaten hebben zich een stemmig voor de volgende punten uitgesproken: 1. De Westduitse industrie moet, tenminste indirect, worden in geschakeld bjj de herbewape ning der westerse mogend heden. 2. Er bestaat „grote belangstel ling" voor een daadwerkelijke Westduitse bijdrage aan de verdediging van West-Europa. De Amerikaanse diplomaten zullen de regering te Washington aanbevelen de besluiten van de conferentie te New York (der mi nisters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V.S.) in versneld tempo uit te voeren. De Westduitse regering moet door een geleidelijke ophef fing van het bezettingsstatuut in staat worden gesteld de inlijving van Duitse eenheden in een Euro pees verdedigingslëger mogelijk te maken. De diplomaten bevelen aan dat de regering te Bonn in de naaste toekomst grotere bevoegdheid op het gebied van de buitenlandse politiek en van de handel zal krij gen. Om het mogelijk te maken dat de Westduitse industrie meer wordt ingeschakeld bij het weer baar maken van West-Europa, bevelen de Amerikaanse diploma ten aan dat de aan deze Industrie opgelegde productiebeperking wordt herzien. In de eerste plaats moet het maximum voor de staal- productie worden verhoogd. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat men deze op ongeveer vijftien millioen ton per jaar zou willen stellen. Treinramp in de Ver. Staten. Minstens 40 personen zijn om het leven gekomen en 380 werden gewond, toen In Woodbridge, een plaatsje In de buurt van New York, een trein naar beneden stortte van een hulpdjjk, die was opgeworpen ln afwachting van een nieuw viaduct. De trein was overvol van men sen, die van hun werk naar huis terugkeerden. Er brak een paniek uit in de versplinterde wagons. De voorste wagen trok in u-vorm krom. De reddingsploegen moes ten ladders tegen de modderige dijkhelling zetten om de ingeslo ten passagiers stuk voor stuk le vend of dood te voorschijn te halen. METEOR VERONGELUKT Op liet vliegveld Leeuwarden Is gistermiddag omstreeks half 4 'n Meteor-straaljager in de landing verongelukt. Het toestel is In de bocht voor de z.g. „Final ap proach" afgegleden en naar bene den gestort. De bestuurder, de tweede luitenant J. van Leeuwen uit Delft, van het 825 squadron werd gedood. Het toestel jverd vernield. waarschuwd zich tegen de dage raad niet bij de ramen op te hou den. Vele nieuwsgierigen hadden zich naar buiten begeven en zich langs de wegen opgesteld, tevens om mogelijk gevaar van glassplin ters te ontgaan. Na de vorige ontploffingen steeg een bruine wolk op, die zich als een cumulus-wolk noordwaarts bewoog. Vermoedelijk betrof het hier een stofwolk. De schokken werden gevolgd door een sterke warme lucht stroom langs de grond. In Los Angelos 480 kilometer verder weg, trilden de ramen 24 minuten na de lichtschijn. Volgens geleerden kunnen de grondtrillin- gen onder bepaalde atmosferische omstandigheden 1500 kilometer van de plaats van de ontploffing gevoeld worden. De lichtschijn werd in Los Angelos per televisie opgevangen en verder uitgezon den. De commissie voor atoomener gie heeft verklaard dat er, vol gens de tot nu toe verkregen in lichtingen, geen „radiologische risico's" aan de proefnemingen verbonden waren. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft verklaard, „volkomen tevreden" te zijn over het resultaat van de atoomproe- ven te Las Vegas. De proefnemin gen zullen voorlopig worden ge staakt. Volgens Julian Hartt, vliegtuig expert van „The Los Angelos Examiner" betreffen de proefont- ploffingen „slaghoedjes" voor de waterstofbom. Het werk aan de waterstofbom begon meer dan een jaar geleden. Sindsdien is niets over de vooruitgang bekend ge maakt. Volgens Hartt zal binnen negen a tien maanden in de Stille Oceaan een proef met de bom ge nomen worden. Deskundigen zijn het er over eens, dat de water stofbom zelf slechts door middel van een atoomontploffing in wer king kan worden gesteld. Onderhandelingen over het plan-Schuman ten einde. Vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, West-Duitsland, Bel gië, Nederland en Luxemburg zul len Vrijdag of Zaterdag a.s. te Ra- rijs het verdrag inzake het plan- Schuman ondertekenen, zo deelde een woordvoerder van de Franse delegatie gisteren mede. De ondertekening van het ver drag, waarmede de eerste fase van de zeven en een halve maand geleden begonnen onderhandelin gen afgesloten zal worden, zal betekenen, dat de deelnemende landen overeengekomen zijn om een gemeenschappelijke markt voor hun kolen en staalproductie te vormen en om hun productie van kolen en staal ondergeschikt te maken aan de centrale leiding van een super-nationaal gezags orgaan. MEISJE VERBRAND tijdens carnavalsoptocht. Doordat een der omstanders een lucifer aanstak, raakte Maan dagmiddag in Obbicht (Limb.) het carnavalspakje van een 21- jarig meisje, dat in een optocht liep en Tom Poes voorstelde, in brand. De pluizige wollen stof, waarvan het pakje was gemaakt stond onmiddellijk in lichte laaie. Het meisje, dat zeer ernstige brandwonden opliep, is gister avond ln het ziekenhuis te Sittard overleden. opdracht gegeven aan een com missie van hooggeplaatste amb tenaren om rapport uit te bren gen betreffende de maatregelen die genomen zouden kunnen worden om bovengenoemde pro blemen op te lossen. Op 22 ja nuari werd het rapport inge diend. Op 25 Januari werd een vergadering van de raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad ter bespreking van dit rapport vastgesteld. Op 24 Januari nu kwam de Kabi netscrisis. Ondanks deze crisis werd met de behandeling van het rapport doorgegaan, opdat de nieuwe regering een alge meen inzicht zou hebben van de wijze waarop haar voorgangster de problemen zag. De maatregelen, die genomen zullen moeten worden, betref fen o.m.: algemene bezuiniging op de staatsbegroting, bezuini gingen betreffende de publieke- en semi-publieke investeringen, maatregelen inzake particuliere investeringen, consumptiebeper- kingen en tenslotte ook fiscale maatregelen. Dit alles wordt thans in onderling verband be sproken. Wanneer men het over de grote lijnen van de verschil lende maatregelen eens zal zijn, zullen de persoonskwesties in ver band met de Kabinetsformatie nader bezien worden. Ook thans echter zijn hieromtrent reeds be sprekingen gevoerd", aldus dr Drees. De minister-president deelde Drie personen gedood bij beschieting door bende. Uit Semarang wordt gemeld, dat de 34-jarige directeur-admini strateur van de onderneming „Djatirungo" bij Semarang, de heer J. A. Weynschenk, een poli tieman en een mandoer in een jeep van een hinderlaag uit wer den doodgeschoten. Deze beschie ting geschiedde door een bende van tien man sterk. Een politie man, die niet getroffen werd, kreeg de waarschuwing, dat meer van dergelijke overvallen zullen volgen, indien de politie het werk van de benden belemmert. voorts mede, dat i.v.m. het boven staande tot nu toe slechts contact is gezocht met die ministers, die in het bijzonder met de aan de orde zijnde problemen te maken hebben. Gistermiddag ontvingen de formateurs minister Stikker. Op een vraag, of de formateurs nog contact zullen zoeken met de voorzitter van de V.V.D., mr Oud, antwoordde dr Drees: „Hierover hebben wij nog geen beslissing ge nomen". Over de tijdsduur van da Kabinetsformatie wensten de for mateurs zich niet nader uit te la ten. Op de markt in Etten werd een serie van ongeveer 30 schoten ge lost, toen een 20-jarige arrestant uit Etten er vandoor ging en twee wachtmeesters van de Rijkspoli tie die hem opbrachten aanvanke lijk het nakijken gaf. Eén der wachtmeesters loste enige waar schuwingsschoten. Een kogel ket ste ongelukkigerwijze af op het wegdek en trof een voorbijganger in het linkerdijbeen. De verwon ding is niet van ernstige aard. De arrestant, die zich aan dief stal met braak had schuldig ge maakt, was inmiddels in een na bijgelegen weiland gevlucht, waar de achtervolging werd voortgezet, Eén der politiemannen trof da vluchteling, na ook enige waar schuwingsschoten te hebben ge lost, in het linkeronderbeen. Na een korte behandeling in het zie kenhuis kon B. naar de cel wor den gebracht. Een „leuning" naar de veilige haven. Binnen afzienbare tjjd zal Schiphol als een der eerste vlieg velden in Europa zjjn uitgerust met landingsradar. Met deze in stallatie, die in Mei of Juni van dit jaar op de luchthaven wordt verwacht, zal zelfs by vrij slecht zicht elke drie minuten een toestel een landing kunnen uitvoeren. De aanschaffingskosten bedragen een half millioen gulden en de instal latie zal nog ruim een ton vergen. Van de verschillende soorten radar, die er bestaan, heeft de Nederlandse Rijksluchtvaart dienst de z.g. „Par" (Precision Approach Radar) gekozen. De ge middelde reikwijdte van de „Par" bedraagt 30 kilometer. Deze lan- dingsradarapparatuur zal dus danig op de luchthaven worden opgesteld, dat de twee mistbanen en de sectoren in het verlengde daarvan bestreken kunnen wor den. Met de normale hulpmidde len wordt het binnen te loodsen toestel dan in de „radarzöne" ge leid en wordt dan „binnenge- praat" via radarzöne en met be hulp van het bestaande instru ment landings systeem (I.L.S.), dat kan men beschouwen als een contrólebaan bij het binnenvlie gen, waarop de piloot op drie ver schillende punten kan controleren of hij „goed" zit. Men kan po pulair uitgedrukt de landings radar beschouwen als de „leu ning", die de piloot houvast geeft bij het binnenlopen over de voor hem uitgelegde (I.L.S.)-aanloop plank, Reuter meldt uit New York, dat de Amerikaanse spoorwegsta king begint af te nemen. De eerste omvangrijke versterking van het Amerikaanse leger is in Duitsland aangekomen. Een Zweeds geleerde beweert te kun nen bewijzen, dat het mythische continent Atlantis werkelijk heeft bestaan. Hij heeft er een heel boek over geschreven. Negen uur lang hebben politie en brand weer in een Argentijnse stad ge vochten met 104 gevangenen, die in opstand waren gekomen. De opstand werd bedwongen; men zete eenvoudig de gevangenis on der water. Op Curagao heeft de „Solex" haar intrede gedaan. Ook daar dus binnenkort bromfiets clubs. De Gen. Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft de Zwit serse kerken f 1000.geschonken als symbolische toekoming in de schade die zij, i.v.m. de lawine rampen, hebben geleden. In Den lip (N.H.) zijn nieuwe gevallen van pseudo-vogelpest geconsta teerd. 174 kippen moesten worden afgemaakt. In een café te Rot terdam kregen opvarenden van 'n Panamees schip ruzie met een aantal Engelse zeelui. De stoere zeevaarders, 16 in getal, trokken naar buiten, sloopten daar een houten hek en gebruikten de spij len als knots. De strijd bleef on beslist; van beide partijen moest een man het ziekenhuis in. Vandaag wordt de schrijver A. den Doolaard (C. Spoelstra) 50 jaar. Er is thans een nieuw boek van hem ter perse: „Kleine men sen in een grote wereld", In de „Prins van Oranje" te Goes vergaderde gisteren de Ge westelijke Bond voor Zeeland van Landelijke Rjjverenigingen. Op deze vergadering lichtte de voor zitter, ir J. D. Dorst, na een wel komstwoord, het plan van het be stuur toe om van 27 t.m. 30 Juni een ruiterkamp te organiseren in de duinen van Westelijk Schou wen. Hierdoor hoopt men de Zeeuwse landelijke ruiters meer te activeren en de gewestelijke bond tot meer leven te brengen. Momenteel telt de Gewestelijke bond 10 aangesloten verenigingen met 122 leden. De heer P. A, Voorsluys, secretaris van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rijverenigingen gaf vervolgens een uiteenzetting over het 25- jarig jubileum der Federatie dat op 20 Februari a.s. in Utrecht zal worden gevierd. Daar hoopt men ook een contingent Zeeuwen te zien. De heer Jansen van de Eerste Rotterdamse Verzekeringsmaat schappij gaf een toelichting over de aansprakelijkheidsverzekering, die de Federatie heeft afgesloten bij genoemde maatschappij. De bedoeling hiervan is, de leden te verzekeren tegen schade die zij eventueel aan derden berokkenen door hun ruitersport. De voorzit ter wekte de aanwezigen op deze verzekering af te sluiten. Verder werden op deze vergadering nog enkele films vertoond, betrekking hebbend op de paardensport, n.l, één over het fokken van de be kende Trakehner rijpaarden, één over paardenkeuringen in Assen en Groningen en één over de Zaamslagse rijvereniging. In zijn slotwoord zei ir Dorst, dat er eigenlijk geen tegenstelling be hoeft te bestaan tussen de fok kers van verschillende paarden- soorten. Men is paardenliefhebber of men is het niet en dan doet het er niet toe of het nu warmbloed of koudbloed paarden geldt. Ten slotte wenste hij alle ruiters een goed rijseizoen 1951 toe. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond. Veranderlijke bewolking met hier en daar een enkele bul. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1