Zeeland heeft thans een Rijksnijver- heidsconsulentschap* ZWITSAL#^ gcWil EUBlHfc Haar avontuur örow'ndjSawng ADAAISON Predikant als Saxoplioonspefer» Een dienst, die van grote betekenis kan worden. Ondernemers kunnen alle technische voorlichting ontvangen. Motie van wantrouwen kwam niet in stemming» Óndu de to-ufve. blaast terug. Dinsdag 6 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Sinds veertien dagen Is In liet gebouw van de Openbare Lees zaal en Bibliotheek aan de Molstraat te Middelburg een nieuwe RUksdienst gevestigd, die voor de Industriële ontwikkeling van de provincie Zeeland van grote betekenis kan worden. Het Is het Ryksnljverheldsconsulentscbap vooor Zeeland en lr J. v. d. Koolj zwaait hier de scepter. Voorlopig Is hjj nog alleen, maar als het werk zich uitbreidt zal hjj zeker assistentie krijgen. Zeer vele Zeeuwen zullen nog nimmer van de Rijksnijverheids- dienst hebben gehoord en onge twijfeld kan de gedachte rijzen: weer een nieuwe Rijksdienst. De ze gedachte is echter minder juist, zoals uit dit artikel ongetwijfeld zai blijken. Ruim 40 jaar geleden werd reeds de eerste Rijksnijverheids- consulent benoemd. Sprake van een officiële dienst was er toen niet. Op de begroting van Econo mische Zaken werd alleen een post uitgetrokken voor de tech nische voorlichting aan de kleine Nederlandse industrie, zuiks als gevolg van wensen, die in de Tweede Kamer naar voren waren gebracht. RAADSMAN VAN DE ONDERNEMER. „Men moet een Rjjksnijverheids- oonsuient eigenlijk zien als de raadsman van de ondernemer, die met alle mogelijke technische kwesties bij hem terecht kan", al dus ir C. J. Meijers, de directeur van de Rijksnijverheidsdienst te 's-Gravenhage, die vorige week met ir v. d. Kooij de pers ont ving. „Veertig jaar geleden", zo ver volgde hjj, „was alles eenvoudiger. Een ingenieur wist toen ongeveer alles van de techniek af. Dat is nu wel anders door de enorme specialisatie. Met deze ontwikke ling is ook onze dienst gegroeid. Het Rijksnijverheidslaboratorium van onze dienst in Delft begon met één mijnheer en een hulpje van 15 jaar, zonder enig toestel of machine. Het stond dertig jaar leeg, maar nu is het uitgegroeid tot een instituut, dat het Neder landse bedrijfsleven zeer belang rijke diensten verleent. Er is daar een zeer moderne apparatuur en deskundig personeel". Zo'n 40 jaar geleden was be vordering van de industrie een loffelijk streven. Het is nu bittere noodzaak geworden. De groot- Industrie is zeer belangrijk, maar gij ia niet denkbaar zonder de klein-industrie. Dat deze klein- lndustrie technisch zo goed moge lijk „bij" moet zijn spreekt van zelf. Hiertoe nu dragen de Rijks- nijverheidsconsulenteri het hunne bij. HOE DE VOORLICHTING WERKT. Ongetwijfeld is het tegenwoor dig voor een ingenieur niet meer mogelijk alle technische proble men, die hem worden voorgelegd, op te lossen door de enorme tech nische specialisatie. Iedere nijverheidsconsulent weet echter waar hij deze gespeciali seerde kennis kan halen. Hij kan zich tot één van zijn collega's wenden, die op een bepaald ge bied thuis is, waarbij men moet bedenken, dat iedere consulent veel bedrijfservaring bezit (ir v. d. Kooij b.v. met tandwielen, om dat hij jarenlang bij Rademakers heeft gewerkt) öf hij kan zich wenden tot het Instituut voor Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek. Eveneens tot de Octrooiraad, waardoor hij kan be schikken over alle mogelijke lec tuur, die over een bepaald tech nisch vraagstuk is verschenen. Bovendien kan hij op tal van fi guren uit het bedrijfsleven een be roep doen, die deze dienst tal van belangrijke technische adviezen geven. Komt tenslotte een onder nemer met een zeer bijzondere puzzle, dan kan de nijverheidscon sulent het laboratorium te Delft inschakelen en in zeer vele ge vallen kan de ondernemer worden geholpen. Na de oorlog is in iedere provincie een consulent be noemd. Zeeland en Drente sloten de rij. CREDIETEN EN VAK VOORLICHTING. De Rijksnijverheidsdienst heeft ook bemoeiingen met het verle nen van werktuigencredieten. De ze worden, gewoonlijk tot een ma ximum bedrag van f 25.000, onder Staatsgarantie door de Ned. Middenstandsbank verstrekt. Zij worden verleend op een bank- technisch rapport en op een tech nisch rapport van de Rijksnijver- heidsconsulent, die ook op de be steding toezicht houdt. Behalve dat houdt de consulent zich bezig met de vakvoorlichting aan ambachtslieden. Hij doet dit niet zelf, maar brengt de vragers in contact met goede vaklui, die permanent voor de Rijksnijver heidsdienst werken. Zo zijn er b.v. vakvoorlichters voor de smidsbe drijven, houtverwerkende bedrij ven, klompenmakers- en loodgie- tersbedrjjven, electrotechnische bedrijven, wagenmakers en car rosseriebouwers. HET WERK VAN Ir VAN DER KOOIJ Zoals reeds gezegd zetelt ir van der Kooij nu ruim 14 dagen in de Molstraat te Middelburg. Vanaf April 1950 heeft hij Zeeland al zo'n beetje verkend. Sinds die da tum was hij n.l. verbonden aan het Rijksnijverheidsconsulentschap voor de drie Zuidelijke provincies te Tilburg. Eerst heeft Limburg zich daarvan afgesplitst en nu Zeeland. Tot voor kort kwam hij alleen voor incidentele gevallen op aanvraag naar Zeeland, maar dit gaat nu veranderen. Intussen DIE GOEDE, ODDE TIJD De eerste Rijksnijverheids- consulent was een Delfts in genieur, die Kist heette. Voordat hij in 1910 werd benoemd, bezocht hij tal van Europese landen om zich te oriënteren. Toen hij eens zijn opwachting maakte bij de Nederlandse gezant in We nen, berichtte deze naar Ne derland, dat de heer Kist een nette indruk op hem had gemaakt. Het merkwaardigste was echter, hoe ir Kist zich in de bedrijven bewoog. Hij had steevast een geklede jas aan en een hoge hoed op. Meer malen kwam het voor, dat hij vanuit een leuningstoel bij de draaibank in één of andere fabriek zijn technische voor lichting gaf. Tóch teel teat gemoedelijker dan tegen woordig! heeft ir van der Kooij in de laat ste maanden al vele contacten in het Zeeuwse bedrijfsleven gelegd en strekten zijn bemoeiingen zich uit van de vlasserij tot machine fabrieken. Vele bedrijven werden reeds bezocht en in de komende tijd zal zijn werk zich zeker sterk uitbreiden. Iedere ondernemer, die met een technisch vraagstuk zit, kan immers een beroep op hem doen. Het ligt voor de hand, dat bij tal van vraagstukken zowel het Economisch Technologisch Insti tuut als het Rijksnijverheidscon sulentschap is betrokken. In het algemeen is het zo, dat het E.T.I. de bedrijfseconomische kant be kijkt en ir van der Kooij de tech nische kant. Er is een uitsteken de samenwerking, die het Zeeuw se bedrijfsleven niet anders dan ten goede kan komen. (Ingez. mededeling, advert.) met ongeëvenaarde geneeskracht Nederlandse organisatie van musici en artisten en het Concertgebouw-conflict. Het hoofdbestuur van de Ned. organisatie van musici en artisten heeft haar leden verboden plaat sen te bezetten in het concertge bouw-orkest, welke opengevallen zijn als gevolg van het huidige arbeidsconflict. Kerkelijke bezwaren tegen „Henriette Roland Holstoord' op de Noord-Veluwe. Het bestuur van de „Henriette Roland Holststichting" heeft een schriftelijk protest ontvangen van de kerkeraden van de Ned. Herv, gemeente in Elburg, Oldebroek, Oosterwolde en Doornspijk. Deze hervormde gemeenten kunnen zich namelijk niet verenigen met de vestiging van het „Henriette Roland Holst-oord" in een van de Noord-Veluwse dorpen. In de brief wordt o.m. gezegd „De beginselen onzer Zondags viering, onzer samenleving tussen de geslachten, onze waardering voor de cultuur en de onverkorte en onverminkte belijdenis, staan zo diametraal tegenover de uwe, dat geen harmonische samenleving tussen de stichting en de bevol king mogelijk is. Met ernst ver zoeken wij u deze dingen te be denken, voordat gij tot vestiging in een onzer gemeenten over gaat". De brief is ondertekend door alle predikanten en verscheidene ouderlingen uit genoemde dorpen IJmuiden krijgt havenradar. Op 1 November, de officiële verjaardag van het Noordzee kanaal en van IJmuiden, die dan beide 75 jaar oud worden, zal „de stad aan de zee" een radar-instal latie voor haar havengebied rijk worden, waardoor de invalspoort van Amsterdam ook bij mist te benaderen is voor zeeschepen. Het ligt voorts in de bedoeling de loodsen uit te rusten met wal- kies-talkies, opdat zij van het be- loodste schip af voortdurend con tact kunnen houden met de men sen achter het radarscherm en hun navigatie kunnen richten naar de commando's, die de cen trale post geeft. President Soekarno is Zaterdag avond van zijn 8 dagen geduurd hebbend bezoek aan de Philip- pijnen, te Djakarta teruggekeerd, (Van onze Utrechtse correspondent.) Wie Zaterdagavond over de donkere Waaldijk van Zaltbom- mel naar Hurwenen ging, kon een eigenaardige ervaring op doen. Nabij de kom van het dorp zou hij van de dijk af het Hervormde kerkje van Hurwe nen zien, licht uitstralend te midden van een duistere omge ving. Voorts zou zijn aandacht ge trokken zijn door saxophoor.- spel in dat kerkje. „De Heilige Stad", bekende en goedklinken de melodie. Het bedehuis van Hurwenen binnengegaan zijnde, zou hij ont dekt hebben, dat de saxophonist niemand anders was dan de pre dikant ter plaatse, die zijn ge meente nu eens niet stichtte van af de kansel, maar vanaf de or geltribune, waar zijn vrouw hem op het klavier begeleidde. De Hervormde Gemeente van Hurwenen, een tijdlang vacant, kreeg enkele maanden geleden weer een eigen voorganger, ds E. H. Cassutto. Deze predikant, die o.m. te Utrecht heeft gestudeerd, was Indertijd naar Amerika ge gaan, waar hij dominé werd. Ver leden jaar repatrieerde hij en stelde de synode hem beroepbaar. Hij nam de roeping naar Hurwe nen in de Bommelerwaard aan. Velen uit de gemeente en om liggende plaatsen waren Zaterdag naar het dorp gekomen om het spel te beluisteren. Waarbij zij dan meteen ook de dominees vrouw als soliste hoorden. Zij zong verschillende liederen. En nog was er geen einde aan de artis tieke familie. Want de broer van ds Cassutto, theologisch student te Utrecht, bleek een voortreffe lijk declamator te zijn. Ds Cassutto had zich voorts verzekerd van de medewerking van de violist F. S. C. baron van Randwijck uit het naburige Ros- sum, zodat men wel waar kreeg voor zijn geld. Ja, de toegang was niet gratis! Ds Cassutto, gehoord hebbende van de lege kas der kerkvoogden, meende voor deze kunstavond een geringe toegangs prijs te mogen vragen, ter verste viging van vorengenoemde kas. Maar het was toch niet enkel uit overwegingen van geldelijke aard, dat de predikant die avond had belegd. Hij wilde zijn gemeen te een echte christelijke kunst avond verschaffen, opdat zij door goede muziek en zang op een ho ger niveau zou worden gebracht. De predikant-saxophoonspeler kon in zijn slotwoord gewagen van een fijne avond. Hij vergat te her inneren aan één spelbreker, na melijk de torenklok. Midden on der mevrouw Cassutto's zang werd het namelijk negen uur en de torenklok meende daarvan (in een tergend langzaam tempo) met zoveel gerucht mededeling te moe ten doen, dat de zangeres het on derspit moest delven en een ogen blik haar lied onderbrak ANDERE KWALITEITEN. In de vorige eeuw leefden er tal van dominees, die ook als dichter naam maakten. Figuren als Beets, Ten Kate, De Genestet, Ter Haar, Hasebroek, Van Oosterzee en vele anderen staan daar bekend voor. Thans kennen we dus een pre- dikant-saxophonist. Maar hij is niet de enige, die naast zijn ambts bezigheden nog kwaliteiten heeft op ander terrein. Onlangs hebben de bladen melding gemaakt van het werk van ds Kok, Luthers predikant te Weesp, als glazenier. Menig militair herinnert zich wellicht het vioolspel van de veld prediker Swagerman. Maar op nog ander gebied bewegen zich predikanten. Ds F. A. Nolle, die als dominéé van Obergum ook le- kespelen schreef, heeft een paar jaar als zendingspredikant èn arts gewerkt op Celebes. En de vroe gere doopsgezinde leraar van Noordbroek beoefende naast dit ambt ook de advocatuur. Tenslotte zijn er herders en le raars, die als sportsman presta ties leverden, zoals één der Herv. predikanten van Maastricht, die ais internationaal kanovaarder van zich deed spreken! Twee Berlijnse architecten, Bru no Grimmek en Fritz Bornemann, hebben de prijsvraag gewonnen, die twee jaar geleden door de kei zer van Abessinië voor het bou wen van een nieuw paleis was uit geschreven. De Zwitserse federale raad heeft uitgemaakt, dat Zwitserse vrou wen niet het kiesrecht kunnen ontvangen, zonder verandering van de grondwet. In Boston hebben 100 havenar beiders gestaakt toen zij hoorden, dat het Noorse schip „Lisholt" aardnoten en wol uit het commu nistische China aan boord had. (Ingez. mededeling, advert.) Voor kinderen (....natuurlijk!) Maar óók voor herstellenden (BSftDCMEES) /ié?uïsl'è&iél metvitaminesA,B,CenD Flacon f 1.65 - Familieverpakking f 3.25 FEUILLETON door G. P. BAKKER. 12) o— Haar temperatuur kwam bijna weer in opstand tegen zijn be daardheid. „Kunt u geen uitweg beden ken?" vroeg ze. „De tijd ver strijkt". „Waar is de kelder?" vroeg Saxon. Bij zijn onderzoek had hij geen kelderdeur gezien. „De ingang is onder de toren. Vroeger heeft hier een klooster gestaan; de toren is gebleven. Op de oude gewelven is het nieuwe huis opgebouwd, de kel ders zijn zeer utgestrekt. Mijn oom heeft meermalen verteld, dat er een onderaardse g3ng naar de Elbe had gelopen, om de monniken gelegenheid te ge ven ongezien de stad binnen te komen en te verlaten". „Als die gang eens werkelijk heid was! Zullen we de keldpr eens gaan zien? Ze zouden ons een schuilplaats kunnen bie den." Ze gingen naar de toren en terzijde van de grote stenen trap waar zijn laarzen lagen wees ze hem een ijzeren deur, die hij opende en waarachter een zerken trap toegang gaf tot ruime gewelven. Het eerste gedeelte was inge richt tot provisiekamer. Hier zag hij grote vaten wijn en met hek werk afgesloten hokken met kruiken, terwijl andere ruimten dienden tot opslag van levens midden, vruchten, balen en kis ten. Dan volgde een grote ruimte, achter een stenen boog, die voor huishoudelijke bezigheden moest dienen. Er stonden tafels en stoelen. Aan het einde bevond zich weer een grote boog in het gewelf, afgesloten door een zware ijzeren deur. Marion nam de grote sleutel van de haak n opende het derde gewelf, lat diende tot bergplaats van aller hande werktuigen, die niet da gelijks werden gebruikt, spaden, houwelen, timmergereedschap pen, oude vaten, kisten en kof fers. Zij had een kaarslantaarn aangestoken, die de ruimte vol doende verlichtte. Aan de wan den van dit gewelf zaten dikke ijzeren ringen in de muur ge metseld, waaraan hier en daar zware kettingen hingen. „Waarschijnlijk heeft dit vroe ger gediend tot gevangenis van ondeugende monniken" opperde Saxon. Hij onderzocht nauwkeurig de muren, sloeg met het gevest van zijn dolk op de wanden, die op gebouwd waren van klooster moppen, maar ze gaven overal een dof, massief geluid, van ijzer op steen en klonken nergens hol. Hier was het einde van de kelders, maar de zware kruis boog boven hun hoofden deed vermoeden dat de gewelven vroeger groter waren geweest. Weer onderzocht Saxon de muren, maar nergens vond hij iets, dat geleek op een deur of geheime doorgang. „We zouden her verstandigst doen, als we ons hier gingen verbergen", meende hij. „Voor bezoeken zijn wij dan vrij veilig en de gewelven zijn brandvrij". Ze gingen weer naar boven. In de kamer hoorden ze het ru moer der plundering steeds dui delijker. Ze zagen dat de brand zich uitbreidde. Heel Maagden burg stond in vlammen. „Zijn de zaken van waarde weggebracht?" vroeg Saxon. „Neen", antwoordde Marion. „Er zijn nog kostbaarheden. De bestorming kwam zo onver wachts. Mijn oom we.'.l op het raadhuis geroepen daar er eon tweede trompetter van Tilly ge komen was om de overgave der stad te eisen. Toen plotseling de overval, de plunderaars, de moord der bedienden en.... de rest weet u". „Zou het niet verstandig zijn alles in de kelder te begraven? We vinden wel een veilig plekje en gereedschappen zijn er ge noeg, zelfs kalk heb ik gezien". „Daar zou het kunnen blijven tQt betere tijden", stemde ze toe. „Marion ging hem voor naar een slaapvertrek, waar in het midden een groot praalbed on der een baldakijn stond. Ze schoof een tapijt ter zijde, wees hem een ijzeren kist. Ze ontsloot deze en toonde hem een ebbenhouten kastje en een paar leren zakken. „Goudstukken en kostbaarheden", sprak ze. „Fa miliejuwelen, paarlen en oude gouden voorwerpen, alles van mijn oom". Ze gaf hem alles. En geen van beiden dacht aan het wonderlijke van het geval, dat zij de man, die ze nog zo kort geleden had beschouwd als haar grootste vijand, thans haar vertrouwen schonk. Saxon bracht alles naar bene den en gaf het voorlopig een plaats in het achterste kelder- vertrek. „Marion", zei hij, „wij moes ten dit verblijf als woonplaats inrichten. De rommel zal ik wel in een hoek werken, dan kunnen we in de tijd van nood ook nog die zware ijzeren deur sluiten en ons verschuilen achter de kel der". Marion knikte goedkeurend. Haar grote angst was verdwe nen en de vrouw dacht zelfs in deze benarde omstandigheden aan huiselijke gezelligheid. Zij sleepten meubels, kussens en eetwaren en andere dingen naar beneden. Hun stemming was minder gedrukt, toen hij haar hielp alles keurig op de plaats te brengen. (Wordt vervolgd.) De oesterverzending in Januari 1951. In Januari werden de volgende aantallen oesters verzonden naar Nederland 130.394 170.700) 1.540.015 99.414 30.050 België Duitsland Engeland Frankrijk Diverse landen 16.625 (1.669.580) 187.270) 165.600) 24.150) 24.544) In totaal 1.816.498 (2.241.844) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die van 1950. Er is dus, vergeleken bij verleden jaar, een vermindering van 20 Alle af nemers, behalve België, vallen tegen. Indien er genoeg grote soorten waren geweest, was Bel gië wel over het cijfer van ver leden jaar gekomen. Duitsland zit met betalingsmoeilijkheden en Engelandeet eerst zijn eigen oestersop. Ook het binnenland ging achteruit. Frankrijk, welks importeurs goede Hollandse oes ters willen hebben, geeft geen in voervergunningen af voor oesters beneden 80 kg per 1000. VANDALISME IN R.T.M.- RIJTMGEN. Gedurende de maanden De cember en Januari j.l. hebben in diverse tramrijtuigen van de R.T.M. vernielingen plaats ge vonden. Dit gebeurde hoofdza kelijk op het traject Zierikzee Zijpe v.v. Totaal werden 12 riemen der ramen van rijtuigen met messen bewerkt of ook wel afgesneden of afgerukt. Voorts werden 20 gaskousjes, 4 lampen, 2 ballonnen en 1 zit bank vernield. Na een onderzoek bleek de politie, dat 4 personen zich hier min of meer aan hadden schul dig gemaakt, waaronder 1 van 19 jaar. Er zijn processen-verbaal op gemaakt. WEMELDINGE. C.J.C. herdacht 65-jarig bestaan. Vrijdagavond had in het Ned. Herv. Jeugdgebouw te Wemel- dinge onder voorzitterschap van de leider, de heer Ant. van der Cingel, de jaarvergadering der Chr. Jongel. Club „Samiël" plaats, waarin tevens het 65-ja- rig bestaan van de C.J.C. werd herdacht. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan de Aller hoogste voor het 65-jarig bestaan der C.J.C. en sprak hij verder over de vele wederwaardighe den die de vereniging heeft doorgemaakt. In het bijzonder verwelkomde hij burgemeester C. N. F. van Sas, ds Oost met de lcerkeraad, de voorzitter van de C.J.M.V. de heer Jac. Poelman en de oud-leider de heer L. Ruissen en herdacht verder de vroegere leiders wijlen F. Vleu gel, J. Dominicus en Joh. Pie- terse. Het programma werd met een korte pauze, waarin een con sumptie werd verstrekt in een vlot tempo door de jongens af gewerkt. Zij mochten daarvoor een dankbaar applaus in ont vangst nemen. De sprekers van deze avond waren: de heer Burgemeester C, N. F. van Sas, de voorzitter van de C.J.M.V. de heer Jac. Poel man, da oud-leider L. Ruissen en ds Oost, die ook namens de kerkeraad sprak en deze verga dering met dankzegging sloot. Vergadering N.C.V.B. De Nederlandse Christelijke Vrouwenbond afdeling „Wemel- dinge" hield haar maandelijkse vergadering. Na de huishoude lijke agenda te hebben afgehan deld hield de heer J. Ho/jger- heide een lezing over het on derwerp: „Waar de Prinsesjes schoolgaan". KORTGENE. Vergadering „Het Groene Krul9' Donderdag j.l. kwam „Het Groe ne Kruis" ln algemene vergade ring bijeen in de Korenbeurs. De rekening over 1950 werd goedge keurd. De begroting voor 1951, die niet sluitend is, werd vastge steld. Tot lid van de financiële commissie werd benoemd de heer P. G. van den Bosse. De 3 be stuursleden, t.w. de heren De Regt, Van Damme en Versprille, werden herkozen. De secr.-penn de heer Versprille, gaf een ver slag over de werkzaamheden ln het afgelopen jaar en over de financiën. Optreden Mevr. v. d. Broecke— de Man. Donderdag j.l. gaf Mevr. E. J. v. d. Broeckede Man voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Noord-Beveland, in de Stads- wijnkelder een voordrachtsavond. Zij had hiervoor gekozen het boek „Vandaag trouwt mijn man" van A. M. Selinke. De avond werd ook bijgewoond door de leden van de Z.L.M., L.J.G. en Z.P.M. „Vroljjk voorwaarts". De Buurtvereniging „Vrolijk Voorwaarts" alhier heeft ln de Korenbeurs haar jaarlijkse feest avond gehouden. De belangstel ling hiervoor was zeer goed te noemen. Er werden twee stukjes opgevoerd, die veel bijval oogst ten. In de pauze werden broodjes aangeboden en werd ter bestrij ding van de kosten een aardige verloting gehouden, waaraan fraaie prijzen verbonden waren. TERNEUZEN. Aanbesteding openbare kleuter school. Voor de bouw van een nieuwe 3-klasslge openbare kleuterschool in de Noordpolder aan de Molen dijk zijn 13 inschrijvingen binnen gekomen. De hoogste Inschrijver was J. v. d. Bent uit Terneuzen met f 80.808, terwijl de laagste in schrijvers de Gebr. Simons uit Terneuzen met f 73.559 waren. De gunning is aangehouden. Vissersvereniging Yerseke vergaderde. Ontevreden kwekers treden uit, Do vissersverenlging „ïerseke' vergaderde, zoals reeds iu het kort gemeld, Vrijdagavond. Aanwezig waren G8 leden. De voorzitter, de heer C. Pekaar, deelde mede, dat op een verzoek van 20 leden deze vergadering bijeengeroepen was. Deze leden wilden een motie van wantrouwen indienen tegen het bestuur. De heer Jan de Rooy, de voor zitter van de ontevreden groep en de heer Nico Verscbuure, se cretaris daarvan, zeiden, dat het bestuur het vertrouwen van deze leden niet meer heeft, en dat ze daarom gaarne zouden zien, dat het bestuur aftrad. Huns inziens heeft het bestuur te weinig kwe kersleden en te veel (4 van de 7) KORTE BERICHTEN Zondagochtend werden te Brus sel en in verscheidene randge meenten protestdemonstraties ge houden tegen herbewapening van Duitsland. Op het graf van de on bekende soldaat werden bloemen neergelegd door het onafhanke- lijksheidsfront, gewest Brussel, evenals door afgevaardigden van de Belgische Unie voor de verde diging van de vrede, van het ver bond van politieke gevangenen en rechthebbenden, en van het gewa pend verzet. De politie te Tokio heeft 379 communisten gearresteerd, die het door de regering verboden com munistische propagandablad „De stem van de vrede" verspreidden. De eerste Finse gezant bij de Chinese volksrepubliek, Hugo Val- vanne, is Zondag te Peking aan gekomen. Valvanne is tevens ge zant in India. Het Engelse ministerie van On derwijs heeft een nieuw uitwisse lingsstelsel gepubliceerd voor scholen in Engeland, Duitsland en Oostenrijk. Men wil leerlingen en ervaringen uitwisselen en brief wisseling voeren. Dr Albert J. Stals, de Zuid- Afrikaanse minister van Volks gezondheid en Opvoeding, is over leden. Hij was 71 jaar oud en een der deskundigen van de nationa listische partij op het gebied van economie en handel. De Chinese minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjoe en Lai, heeft een telegram aan de orga nisatie der Verenigde Naties ge zonden waarin hij de politieke commissie er van beschuldigt, onder invloed te staan van „Ame rikaanse manipulaties". De Berlijnse politie heeft Zater- handelaren. Zij geloofden ook, dat de groep van tien, die percelen gekregen hadden op de Wadden, niet in het belang der cultuur hadden gewerkt. Hoe staat het bestuur der vereniging tegenover de Zeeuwse Visserij-Stichting Heeft die het vertrouwen nog van het bestuur? „Neen", was het antwoord van de voorzitter, „niet helemaal meer". Het bestuurslid, de heer D. J. Sinlce, was van me ning, dat de Zeeuwse Stichting een overkoepelend orgaan zou willen zijn, maar z.i. in feite een dood paard aan een touw is. Na een langdurige discussie, die nu en dan tamelijk verward was en waarbij de sprekers in herhalingen vervielen, vroeg de heer Sinke—Wisse aan de opposi tie nu eens aan te tonen, waarin het bestuur gefaald had bij de toewijzing van percelen in de Wadden. Anderen vroegen, of het bestuur nu maatregelen heeft voorgesteld om de gevolgen van de rampen in de mosselcultuur het hoofd te bieden en of steun wordt gevraagd om percelen schoon te maken dan wel gezond zaad uit te zaaien, desnoods met regeringssteun. Dit alles was reeds gebeurd volgens de voorzitter en plannen zijn in bespreking. Al met al meende de voorzitter, dat er geen reden is om de motie in stemming te bren gen. Hij sloot daarom de verga dering. De groep Sepers" (dit zijn de ontevreden kwekers) zul len nu uit de vereniging treden. (Ingez. mededeling, advert.) Griep?'!! Mijnhqrdfrje dag 78 „vredespartisanen" gear resteerd, die in West-Berlijn kransen legden op gebombardeer de plaatsen, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Ame rikaanse luchtterreur. De kransen droegen opschriften als „naar de duivel met Eisenhower" en „Yan kee, ga naar huis". Het was de 6e verjaardag van een van de zwaar ste Amerikaanse dagaanvallen op Berlijn. De West-Duitse kanselarij heeft medegedeeld, dat na de vierde bij eenkomst van de geallieerde en Duitse militaire deskundigen, Vrijdagavond is besloten de be sprekingen over de eventuele Duitse bijdrage aan de West- Europese defensie enige tijd op te schorten om gelegenheid te ge ven tot bestudering van het tot nog toe te berde gebrachte. De volgende bijeenkomst zal op 16 Februari gehouden worden, VERZETSWIL. Generaal Eisenhower heeft voor het Amerikaanse Congres de verzetswil der West-Europese volken hoog geprezen. Zo hoog, dat wij ons wel wat voor dit gunstige getuigenis schamen mogen. Niet alleen, dat onze Regering lang geaarzeld heeft en nog schijnt te aarzelen vastbera den voor een krachtige lands verdediging te kiezen: ook ons volk zelf toont nog ternauwer nood enige bereidwilligheid om zich offers te getroosten voor de bescherming van zijn onafhan kelijkheid. Dit blijkt maar al te duidelijk uit de geringe toeloop tot de ge lederen van de Nationale Re serve. En onze provincie vormt daarbij helaas allerminst een gunstige uitzondering. Sedert de oprichting in 1948 meldden zich in heel Zeeland zegge en schrijve 687 vrijwilligers. Daarvan wer den er 418 goedgekeurd, van wie er 368 een verband-acte te kenden. En van die 368 zijn er dan nog slechts 292, die geregeld oefenen. 292 man voor de hele provincie, dat is nauwelijks 1 op iedere duizend inwoners! En als men dan nog weet, dat de 368 nominale leden verdeeld zijn over 26 oefenverbanden, dan is het wel duidelijk, dat men zich van de militaire waarde van deze zwakke eenheden niets behoeft voor te stellen. Een volk krijgt niet alleen de regering, maar op de duur ook het lot, dat het verdient. Een volk, dat voor zijn vrijheid niets over heeft zal deze zeker vroe ger of later verliezen. Laat ons dit werkelijk onverschillig? Dat kunnen wij ons toch niet voor stellen. Doch laat dit dan nu ook spoedig blijken uit een stroom van aanmeldingen voor de Na tionale Reserve. Het is hoog tijd! Kaaerdagen Landbouw Jongeren Gemeenschap. De afdeling Zeeland van de Landbouw Jongeren Gemeenschap zal haar jaarlijkse kaderdagen dit maal houden te Domburg op 15, 16 en 17 Februari. RILLAND. Jaarfeest C.J.M.V. In de zaal van de heer Colpaart te Rilland is het jaarfeest gehou den van de C.J.M.V. „Uw Konin krijk kome". Ds C. den Engelse had de leiding van deze avond, waarop door de heer J. C. Gorde- au, districts-secretaris van Zee land (C.J.M.V.) het woord is ge voerd. Met voordracht en toneel stukjes werd de rest van de avond doorgebracht. In de pauze werd 'n verloting gehouden en ontvingen de aanwezigen een tractatle. Naast donateurs waren vele C-J. M.V.ers uit de buurtgemeenten aanwezig. OOSTERLAND. Vergadering Crh. school De Christelijke school hield een algemene vergadering o.l.v. de heer M. G. bij de Vaate, dia in zijn openingswoord een ta- rugblik wierp op de dagen van oprichting en met dankbaarheid gewaagde van hetgeen de heer Kuijt van Krabbendijke voor da school heeft gedaan. Hierna volgden de verslagen van secre taris en penningmeester. Er zijn thans 86 leerlingen en het aan tal leden bedraagt 110. Tot schoonmaakster der school werd benoemd mej. van Dijke de Bruine. De aftredende bestuursleden J. A. v. d. Weele en A. Bak ker werden herkozen. Besloten werd in het vervolg in beida kerken jaarlijks 4 collecten voor de school te houden. Het hoofd der school, de heer van Dijk, hield een referaat over: „De profetie vervuld of de on dergang van de Joodse staat". De heer v. d. Weele ging voor in dankgebed. ST. ANNALAND. Sonneheerdt-avond Vrijdag 2 Februari werd ln ho tel Havenzicht een Sonneheerdt- avond gehouden, uitgaande van het Christelijk Blindeninstituut Sonneheerdt" te Ermelo. Aan deze avond werd medewerking verleend door het Chr. Gemengde Zangkoor „V.Z.O.S." en het mu- zlekensemble uit St. Maartens dijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2