ZEEUWSCH DAGBLAD IIEIVS ZULLEN OOST EN WEST ELKAAR IN PARIJS ONTMOETEN? Openbare leven in Australië raakt ontwricht Politiek en economisch samengaan PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Voorbereidende besprekingen tussen Engeland, Frankrijk en V. S. begonnen Canaüa gaat tanden laten zien De aanslag op Hitier Moeder stuurde haar kinderen uit stelen Houdt dat in de gaten 't gaat om onze soldaten. ANDERS GEEN WELVAREND WEST-EUROPA Vijf jaar Christelijke Filmactie te Middelburg SNIPPER Uitgave .stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat *5. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 28-28. 6e JAARGANG No. 1788 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 6 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.12 u., onder 17.37 u. Maan op 8.56 u., onder 19.15 u. Hoogwater Woensdag 7 Febr.t Vlissingen: 2.27 u. 2.22 m., 15.00 u. 2.24 m. Terneuzen: 2.59 u. 2.41 m., 15.29 u. 2.43 m. Wemeldinge: 4.24 u. 1.77 m., 16.52 u. 1.86 m. Zierikzee: 4.09 u. 1.50 m., 16.42 u. 1.58 m. WYSJINSKY ONTBOOD DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinsky heeft gisteren de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Russische antwoord overhandigd op hun nota's van de vorige maand over het Russische voorstel tot een conferentie van de „Grote Vier". Verwacht werd, dat het Russische antwoord heden of morgen zou worden gepubliceerd. Reuter meldt uit Moskou dat, volgens welingelichte kringen, de Sowjetnota een voorbereidende bijeenkomst van de plaatsvervan gers van de ministers van Buiten landse Zaken der Grote Vier be slist mogeiyk maakt. De vier mo gendheden schijnen het er over eens te zijn, dat de voorbereidende conferentie in Parijs moet worden gehouden, aldus voegden genoem de kringen er aan toe. De drie diplomatieke vertegen woordigers werden afzonderlijk, een kwartier na elkaar, op het Russische ministerie van Buiten landse Zaken ontvangen. In de nota, die Engeland, Frank rijk en Amerika de vorige maand aan de Sowjet-Unie deden toeko men, aanvaardden zij het Russi sche voorstel tot een voorberei dende conferentie te Parijs om een agenda vast te stellen. Zij vroegen nog nader, of Rusland be reid was alle oorzaken van on enigheid tussen de vier regeringen te bespreken en niet alleen de herbewapening van Duitsland, zo als door Rusland voorgesteld. Voorbereidende besprekingen. Uit diplomatieke bron ver luidt, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten vorige week te Washington voorberei dende besprekingen zijn begon nen over een mogelijke confe rentie met Rusland. De besprekingen werden ge voerd door de Britse ambassadeur Sir Eliver Franks, de Amerikaan- Do Canadese minister van de fensie, Brooke Claxton, heeft in het Canadese Lagerhuis een de- fensieprogramma ingediend, dat alle vorige Canadese defensie programma's in vredestijd in de schaduw stelt. Voor do komende drie jaar is vijf milliard dollar uitgetrokken. Dit driejarenplan voorziet in een vloot van honderd schepen, 115.000 manschappen voor leger, vloot en luchtmacht en veertig luchteskaders, waarvan elf in Europa gestationneerd zouden worden. Tevens is een regiments gevechtsgroep van 5000 a 6000 man voor Europa bestemd. In Ca nada wordt een net van waar- schuwinsposten voor de nadering van vliegtuigen met de laatste en krachtigste radarappraten aange legd in aansluiting op het Ame rikaanse net. Deze posten wor den voorzien van de benodigde ge vechtseskaders. Rusland dringt aan op bespoediging van de Koreaanse oorlog. Volgens het Britse blad „Daily Telegraph" zijn op het militaire hoofdkwartier te Washington be richten binnengekomen, dat de Sowjet-Unie, China en Noord- Korea heeft medegedeeld een voortzetting van Russische gere gelde materiële hulp niet te kun nen garanderen als de strijd in Korea niet spoedig zou eindigen. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Washington ver klaarde, dat de Russen „meedeel den, dat de oorlog'in Korea reeds het dubbele had verbruikt voor de voorraden oorlogsmateriaal, die Rusland niet alleen voor Korea doch ook voor Indo-China en.an dere Aziatische avonturen had be stemd". Het blad acht het mogelijk, dat in het licht van deze ontwikke ling „de onbevestigde berichten, dat Mao Tse-Toeng ter bespre king van de toestand naar Mos kou is gegaan", waar kunnen zijn. Zeven negers uit Martinsville terechtgesteld. Te Richmond zijn Maandag nog drie negers uit Martinsville te recht gesteld. Zij waren beschul digd van ontering van een blanke vrouw. Er zijn thans in totaal ze ven negers op dezelfde beschul diging terecht gesteld. De eerste vier executies geschiedden Vrij dag. Verscheidene groeperingen in de V.S. hebben grote betogingen tegen de terechtstelling op touw gezet. Uit het buitenland zijn 10.000 brieven, merendeels van organisaties onder communisti sche leiding, tegen het vonnis binnengekomen. Ook vier beroe pen zijn zonder resultaat geble ven, daar de Amerikaanse procu reur-generaal, Fred Vinson, heeft geweigerd tussen beide te komen. se reizende ambassadeur Philip Jessup en de Franse afgevaardig de by" de Verenigde Naties Jean Chauvel. Zij betreffen de lijst van onderwerpen die door het Westen zal worden ingediend ais Rusland accoord gaat met een conferentie van de ministers van Buitenland se Zaken der Grote Vier over alle geschillen tussen Oost en West. Men gelooft, dat in de Sowjet- nota opnieuw tot uiting zal komen het grote belang, dat de Sowjet- Unie hecht aan do bespreking van de kwestie der Duitse herbewape ning. Overdracht bevoegdheden aan West-Duitsland. ADENAUER WERKT TE LANGZAAM. Volgens geallieerde kringen te Bonn hebben de bezettende mo gendheden In West-Duitsland kanselier Adenauer een lijst met een 25-tal maatregelen voorge legd, die eerst door de Westduitse regering moeten worden getroffen alvorens de geallieerden krach tens het bezettingsstatuut hun be voegdheden kunnen overdragen. De volgende punten komen o.m. op de lijst voor: beëindiging van de staat van oorlog, de toekomst van de verplaatste personen, de vorming van een mobiele politie macht, erkenning van de buiten landse schulden en vorming van een buitenlands diplomatieke dienst. Met alle 25 onderwerpen, zo wordt meegedeeld, heeft de West duitse regering zeer weinig vor deringen gemaakt. In geallieerde kringen schrijft men de vertra ging in hoofdzaak toe aan de on toereikendheid van het Westduit se ambtenarencorps. Ook wordt wel gezegd, dat Adenauer zoveel mogelijk in eigen hand wil hou den met het gevolg, dat alleen de dringendste zaken worden afge daan. Massa-ontslagen in Tsjecho- Slowakije op Russisch verlangen. Volgens een speciale correspon dent van de „Observer" is ook dr Okali, de Slowaakse commissaris van binnenlandse zaken, ontsla gen. De correspondent van de „Ob server" herinnert in verband met de massa-ontslagen van Tsjecho- slowaakse ambtenaren in de afge lopen dagen er aan, dat medio- Januari de Sowjet-Russische vice- minister van buitenlandse zaken en voormalige ambassadeur in Tsjeeho-Slowakije Zorin te Praag arriveerde. Hij zou toen aange drongen hebben op zuivering van de communistische partij van „nationalistische elementen". Te gelijk met het bezoek van Zorin schortte de Sowjet-Russische re gering de levering van olie en granen op. De vlucht van Clementis. De voormalige Tsjechoslowaak- se minister van Buitenlandse Za ken, Wladimir Clementis, die se dert acht dagen uit Praag ver dwenen zou zijn, is volgens geal lieerde kringen te Miinchen naar West-Duitsland gevlucht, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. In kringen van Tsjechoslowaak- se refugie's te Neurenberg was verklaard, dat dr Clementis de vorige week aldaar was aangeko men met vier Tsjechoslowaakse ambtenaren en dat hij om asyl had verzocht. Amerikaanse autoriteiten te Frankfort hebben echter ver klaard, dat zij nergens van weten. Teneinde de mogelijk heid van het gebru.il van hef schroefvliegtui- gen aan boord van koopvaardijschepen te onderzoeken zijn doo- de Britse marine in hei Kanaal uitgebreide oefe ningen gehouden. Van een speciaal daartoe op de achtersteven van hét marine bevoorradings- 'f- schip „Fort Duquesne" gebouwd platvorm steeg g| een hefschroefvliegtuig op om er korte tijd la- ter weer op te landen Fins schip in nood. Volgens een radiobericht ver keert het Finse motorschip „Fan ny" in nood. Het schip, dat zich in de positie 47.20 Noord, 7.20 West, bevindt, (buiten de kust van Frankrijk, ongeveer ter hoog te van Brest) maakt water in het achterschip en heeft om hulp van sleepdiensten verzocht. Het Engelse schip „Circassia" is bij de „Fanny" aangekomen en blijft in de nabijheid voor even tuele hulpverlening. Do regering van de V.S. heeft het Congres gisteren gevraagd om aanzienlijk hogere accijnzen en omzetbelastingen, waaronder een heffing van 20 op auto's en van 25 op televisie- en radiotoestel len. Prins Boudewyn van België heeft gisteren een decreet gete kend, waarin ambtenaren wordt verboden „zich aan te sluiten bij bewegingen, waarvan het duide lijk is dat zij gehoor geven aan buitenlandse bevelen". Zeventienduizend mijnwerkers staken Gisteren werd door 17.000 Australische mijnwerkers gestaakt, ondanks liet door de regering uitgevaardigde stakingsverbod. Er wordt thans werkloosheid op grote schaal verwacht. Te Melbourne wordt slechts drie uur per dag gas geleverd. Het publiek poogt op grote schaal vervangingsmiddelen voor verlichtings- en verwar- mingsdoelcinden te kopen. In Melbourne konden 20.000 arbeiders niet werken wegens gebrek aan stroom. Hij voegde er aan toe, dat op het ogenblik ongeveer 125.000 arbeiders in de autobedrijven tot werkloosheid zijn gedoemd. Dit getal zou aan het eind van de week zeer goed tot 600.000 kun nen oplopen, doötdat de fabrieken, die per spoor worden bevoorraad, zouden moeten sluiten. De bootwerkers besloten geen overwerk meer te verrichten, het geen een belemmering is voor het vervoer van steenkool uit Nieuw- Zuid-Wales naar andere Australi sche staten, waardoor de gevolgen van de staking zich nog sterker doen gevoelen. In sommige Australische havens en vooral in Sydney, doet zich reeds een op eenhoping van steenkool voor. Het hof van arbitrage heeft lei ders van de mijnwerkers gedag vaard. De regering heeft de sta king verboden. De premier, Arthur Fadden, heeft gewaarschuwd, dat „de strijd aangebonden" zal worden, als de mijnwerkers de wet negeer den en waarnemers achten het mogelijk, dat vrijwilligers opge roepen zullen worden. De mijnwerkersleiders hebben de geuite beschuldigingen als zou de staking op communistische in- stignatie gehouden worden, van de hand gewezen. SPOORWEGSTAKING IN DE V.S. DUURT VOORT. De gehele Amerikaanse auto- industrie loopt gevaar te worden geïmmobiliseerd, indien de staking van wisselwachters en de daaruit voortvloeiende verlamming van de spoorwegverbindingen nog een week voortduurt, zo verklaarde een woordvoerder van genoemde industrie gisteren. Proces tegen voormalig S.S.-kolonel begonnen. Te München is gisteren het pro ces begonnen tegen de 43-jarige voormalige S.S.-Standartenführer en regeringsdirecteur in het Rijks- veiligheidsbureau Walter Huppen- kothen, die beschuldigd wordt van verantwoordelijkheid voor de moord op Admiraal Wilhelm Ca- naris in April 1945. Huppenkothen was na 20 Juli 1944 belast met het onderzoek naar de deelgeno ten aan het complot tegen Hitier en eiste als aanklager de doodstraf tegen de beschuldigden, welke op 9 April 1945 werd voltrokken. Aan Huppenkothen worden ver der nog medeplichtigheid aan moord en mishandeling ten laste gelegd. 's Nachts werden zjj uit bed gehaald. Herhaaldelijk kwamen de laat ste weken winkeldiefstallen voor in de omgeving van Sexbierum; diefstallen met braak, waarbij ook valse sleutels werden gebruikt. De Rijkspolitie heeft thans twee broers van respectievelijk 15 en 16 jaar aangehouden, die vertel den dat zij 's nachts door hun moeder werden wakker gemaakt en voorzien van masker, lucht- pistool en valse sleutels op het inbrekerspad werden gezonden. Tegen deze vrouw en tegen de jongens is proces-verbaai opge maakt. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Bouwvakarbeiders in Twentbe staken. In Twenthe hebben gistermor gen honderden bouwvakarbeiders het werk neergelegd, omdat zij niet willen werken voor de offi ciële lonen. De actie houdt ver band met het besluit der aanne mers in Twenthe, genomen in een vergadering, georganiseerd door de drie samenwerkende aanne mersbonden, om met ingang van 5 Februari geen zwarte lonen meer te betalen. Verschillende grote bouwobjecten, waaronder complexen woningen, liggen stil. Indonesië en het aanbod der Ambonezen inzake Korea. Op vragen over een aanbod van de vertegenwoordiger der Zuid- Molukken aan de V.N. om twee bataljons Ambonese militairen ter beschikking van Mac Arthur te stellen heeft de woordvoerder van het Indonesische ministerie van voorlichting verklaard, dat deze Ambonese leden van het voormalige K.N.I.L. de status van K.L.-militairen houden tot hun demobilisatie. Zij blijven echter het Indonesische staatsburger schap behouden. Na hun demobili satie zijn zij vrij om in Korea te gaan vechten, uiteraard echter in vreemde krijgsdienst; in welk ge val zij tevens hun status van In donesiër zullen verliezen, aldus de woordvoerder. De giroloze Maandagmor gen heeft gelukkig ook weer enkele aangename verrassin gen gebracht. De kin deren van de Chr. School te Kapelle zijn aan het werk gegaan voor het Militair Tehuis. De onder wijzeres, die de opbrengst afdroeg, was er natuurlijk opgetogen over, evenals de huisvader van het tehuis, die het bedrag j 67,50 in ontvangst nam. Zaterdag middag werd in Zoutelande de Dijkwerkersvereniging ge liquideerd. Er werd besloten het aanwezige kasgeld en de opbrengst van de gereed schappen zijnde f22,17 be schikbaar te stellen voor het Tehuis. Zijn er nog meer ver enigingen in liquidatie? Zulke gestes worden altijd op prijs gesteld. Uit Aagtekerke kwam, zoals we Zaterdag meldden, f 250,50 binnen, doch de giro-overschrijving bleek f2 hoger, zodat we dit be drag ook nog bij het totaal moeten tellen. Voorts kronm er van een scholier te Goes f5 binnen, van A. D. te M. f4, C. O. te A. (Coak) f5 en tenslotte van een Middelburgse bak ker, een goede vriend van het Militair Tehuis, eveneens f5. Dit alles bijeen bracht de stand op 2744,25. We gaan met rasse schre den naar de f3000. Wie bezorgt ons deze week een verrassing? U kunt storten op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. STOFFELIJK OVERSCHOT OPGEHAALD. In de Zaandamse haven is gis termorgen het lichaam opgedregd van een tot nu toe onbekende zee man, die geen enkel identiteits papier bij zich droeg. Men veronderstelt, dat het een lid van de bemanning van een Zweeds schip is, waarvan de kapi tein destijds aangifte deed, dat één der leden van de bemanning niet teruggekeerd was. BUITENLANDSE LANBOUWDAG. (Van onze Utrechtse correspondent). Op Initiatie! van de Stichting voor de Landbouw werd gisteren in de Schouwburg te Utrecht een buitenlandse dag belegd ten dienste van hen, die op bet gebied van de landbouw in Nederland leiding geven. Een uitgelezen gezelschap van functionarissen uit agrarische or ganisaties van allerlei aard was aanwezig toen ir J. S. Kejjzer, voorzitter van de „Commissie Buitenland" der Stichting, met een inleidend woord duidelijk maakte waarom deze bijeenkomst was georganiseerd. Vroeger bestond het contact met andere landen alleen hierin, dat landbouw-autoriteiten buiten landse congressen bezochten. Hierin is na de oorlog een radicale verandering gekomen. Internatio nale economische problemen zijn evenzeer nationale vraagstukken geworden. Het is derhalve duide lijk, dat de resultaten van inter nationaal overleg van groot be lang zijn voor ons nationaal be leid. Nu bestaat het gevaar, dat dit buitenlandse werk gedragen wordt door een te smal vlak. Te weinigen zijn vertrouwd met deze vraagstukken. Zij moeten geïso leerd werken. Daarom wilde de Commissie Buitenland een brede re kring met de problemen in aan raking brengen. Daartoe diende deze informatieve samenkomst. De directeur-generaal van de Landbouw, ir C. Staf te 's-Gra- venhage, moest in zijn lezing over „Buitenlandse betrekkingen" con stateren, dat algemene samenwer king op het terrein van de land bouw in de wereld onmogelijk was geworden. Er is scheiding ge maakt tussen Oost en West. Dit valt te betreuren. De heer Staf meende tot ver dediging van zijn stelling, dat economische samenwerking hand in hand dient te gaan met poli tieke harmonie, niet behoeven over te gaan. Streeft West-Europa niet naar dit dubbel samengaan, dan staat ondergang voor de deur. GELEIDE ECONOMIE? De innige economische samen werking (integratie) moet leiden tot vrijmaking van de handel. Daarvoor is echter heel wat no dig. Men denke slechts aan het effenen van de fiscale politiek en de tarieven. Of aan het gelijkma ken van de sociale lasten althans op zulk een wijze, dat ze niet te zeer tot uitdrukking komen in de kostprijs. Of aan het brengen van eenheid in de bepalingen der warenwetten. Zolang trouwens de regeringen er op uit zijn haar burgers voor delen te geven boven burgers van andere landen aldus ir Staf zai de samenwerking geen succes hebben. Men kan de vraag stellen welke vorm van economie voor de inte gratie nodig is: vrije of geleide economie. Eigenlijk is dit geen vraag meer, zei de heer Staf. De overheidsbemoeiing heeft overal (zelfs in de Amerikaanse land bouw) zulk een betekenis gekre gen, dat van werkelijk vrije eco nomie nergens sprake is. Het gaat nu alleen om de vraag: weinig of veel leiding. De heer Staf wilde te dezen opzichte geen voorschrift geven. Een grote hinderpaal naar de integratie is het handhaven van eigen souvereiniteit. Willen we wat bereiken, dan dienen we te streven naar een Verenigd Euro pa. In Nederland bestaat het ge vaar, dat men zich teveel boer voelt en geen interesse heeft voor hetgeen buiten de landbouw ligt. Als tweede gevaar moet de om standigheid genoemd worden, dat wij ons teveel Nederlanders en te weinig Europeaan tonen. Wij ver beelden ons, dat we het wel weten en wij hebben geen lust in inter nationale beslissingen, welke te gen onze zin worden genomen. Maar daar moeten we toch wel eens aan. Wij dienen te handelen gelijk een Europees burger be taamt! BUITENLANDSE COLLEGA'S. De tweede inleider, de heer H. D. Louwes te Ulrum, voorzitter van de Stichting voor de Land bouw, trok een vergelijking tussen de Nederlandse boer en zijn col lega in andere landen. Collega's zijn ze omdat ze allen, onder hoeveel verschil van om standigheden ook, dezelfde op dracht vervullen. Aan de andere kant weten zij zich eveneens eikaars concurrent. Dat bleek vooral in het verleden. Pas in onze tijd beginnen de eerste mogelijk heden van een wereld-iandbouw- (Zie vervolg pag. 3.) Gerard Hoek vertelde over Zuid-Afrika. In het Schuttershof te Middel burg is gisteravond onder grote belangstelling het vijfjarig be staan van de Chr. Filmactie ge vierd. De voorzitter, de lieer Chr. de Bruin herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de eerste opzet was het bieden van ont spanning, waarna echter hoe lan ger hoe meer het element van ontwikkeling en opbouw een rol is gaan spelen. In de loop van deze vijf jaar werden 55 films vertoond en de voorzitter dankte voor het ver trouwen, dat de leden het bestuur schonken. De heer Gerard Hoek, tweede voorzitter van de lande lijke C.F.A. sprak hierna een ge lukwens uit en wees erop, dat het werk van de C.F.A. niet gemak kelijk is. Hierna hield de heer Hoek een causerie over zijn in drukken, die hij opdeed tijdens zijn reis naar Zuid-Afrika in 1949. Hij beschreef de geschiedenis van het iand en het aandeel, dat de Nederlanders daarin gehad hebben. Zuid-Afrika werd ontgon nen door de moed der kolonisten, zei de heer Hoek, en is niet, zoals wel eens wordt gezegd, ontstolen aan de inheemse bevolking. Ach tereenvolgens vertélde spreker over Transvaal, de Oranje Vrij staat met de grote goud- en dia mantindustrie, het Kruger wild park en de onmetelijke vlakten; de Kaapprovincie met Kaapstad en tenslotte Natal. In het kort schetste hij de be tekenis van het rassenprobleem, dat, zoals hij opmerkte, door de Engelse kolonisten in Zuid-Afrika is gebracht. Na aan het einde van zijn causerie nog te hebben ge wezen op de grote toekomst, die Zuid-Afrika, mede dank zij de rijke bodem tegemoet gaat en de gewenstheid van dit land voor emigratie, besloot de heer Hoek met het citeren van het zesde Een Engelse instelling voor het peilen van de openbare mening, die het de laatste tijd nogal eens aan het goede eind heeft gehad heeft uitgemaakt, dat de Conser vatieven bij een eventuele ver kiezing met grote meerderheid zouden winnen. Ze zouden zeker 420 zetels verwerven in het parle ment tegen de socialisten 190. De vissersboot „Z. 487" is 8 mijlen ten Noordwesten van Zee- brugge, ingevolge de hevige storm, die over de Noordzee woedt, vergaan. De vier leden van de bemanning zijn door de „ZE 809" opgepikt. Een elfjarige jongen in Frankfort is bijna levend verbrand, doordat wat fosforhoudend materiaal, dat hij op straat had gevonden en in zijn zak had gestoken, tot ont branding kwam. Een onbekend gebleven Nederlandse zeeman zag het ongeluk gebeuren en gooide de jongen in het water. Desalniet temin werd de knaap met ernstige brandwonden een ziekenhuis bin nengedragen. Engeland heeft de Hongaarse diplomaten in Lon den verboden zich meer dan 29 km. buiten de stad te begeven. Tegen de Russen wordt net zo'n maatregel overwogen.— Binnen 18 maanden heeft het Amerikaanse leger geleide projectielen die hun doelwit kunnen opsporen. De Amerikaanse gehuwde jongeman nen van 19 tot 26 jaar zonder kin deren, die thans nog van dienst zijn vrijgesteld, zullen waarschijn lijk worden opgeroepen. In Ka- rinthië is zo veel sneeuw gevallen, dat men opnieuw vreest voor la wines. Dan naar Vught waar gisteren de oudste inwoonster is overleden. Het is de weduwe Ro vers van Berkel, die deze maand 102 jaar zou zijn geworden. Als lid van de Spoorwegraad is be noemd jhr L. Huydecoper van Nigtevegt te Utrecht. Eind Fe bruari zal een begin worden ge maakt met het emigreren van groepen Polen naar Canada. Van de 5000 Polen in ons land hebben zich 1500 opgegeven. couplet van het Wilhelmus en het Zuid-Afrikaanse volkslied. Na de pauze werd een aantal films over Zuid-Afrika vertoond, w.o. een fraaie kleurenfilm over de onthulling van het voortrek kersmonument. Volgende week Dinsdag en Donderdag zal de C.F.A. nog een gratis filmvoor stelling geven o.m. met de film ever het Koninklijk bezoek aan Londen. Nederland dronk meer bier in 1950. Volgens mededeling van het C. B. S. is de totale binnenlandse bierafzet der Nederlandse brou werijen gestegen van 1.038.100 hl in 1949 tot 1.097.700 hl in 1950. De stijging komt geheel voor re kening van het zware bier nl. van 838.300 h. tot 910.300 hl. Het ge bruik van lager en extra zwaar bier verminderde n.l. met 12.500 hl. In 1938 werd 1.270.200 hl. bier verbruikt. Het buitenland kleedt zich in Nederlandse kleren. Uit een artikel in het maand blad „Handelsoverzicht" omtrent de Nederlandse kledingindustrie, blijkt dat de export van Neder landse kleding de laatste jaren steeds omvangrijker is geworden. Reeds in 1946 werd voor ruim 10.000.000 gulden aan kleding uit gevoerd. In de daaropvolgende jaren nam dit bedrag gestadig toe en over 1950 beliep de Nederland se kledingexport een bedrag van ruim 69.958.000 gulden. De artikelen die geëxporteerd worden lopen zeer uiteen, evenais de aard van de landen die Neder landse kleding afnemen. Dames- en heren-, onder- en bovenkleding, regenkleding zowel als lederen kleding worden uitgevoerd naar België, Zweden, Indonesië, Mo zambique, Transjordanië en Hong kong. Vooral de Nederlandse dames kleding heeft, aldus dit artikel, in het buitenland thans een goede naam en de export hiervan neemt Duizend jongeren naar Goes. Voorbereidingen voor C.J.M.V. Bondsdag vorderen. De voorbereidingen voor de provinciale bondsdag van het C.J.M.V. in Zeeland, die op de tweede Paasdag zal worden ge houden, vorderen goed. De rege lingscommissie heeft al heel wat werk verzet om de 1000 jongeren, die er verwacht worden uit geheel Zeeland, goed te ontvangen. Het programma is nu bijna geheel klaar. Het ziet er aantrekkelijk uit en het belooft dan ook een goede dag te worden, gezien dit programma. Naast de ernst is er ook ruimschoots plaats gemaakt voor de ontspanning. De dag be gint met een kerkdienst in de Grote Kerk, waarin voor zal gaan ds Strating. Daarna zullen er in het Schuttershof en in de Prins van Oranje samenkomsten worden gehouden. In het Schuttershof zal een ontspanningsprogramma wor den gegeven, met o.a. declamatie in Zeeuws dialect, schetsen en op treden van de mandoline-vereni ging „Apollo". In de „Prins van Oranje" zai door een groep van „De Jonge Kerk" uit Goes het spel „Ik zal herrijzen" worden opgevoerd. Vorig jaar werd dit spel reeds opgevoerd door dezelf de groep op de toogdag van „De Jonge Kerk" in het Zuiden. Toen maakte het door zijn rijke inhoud en sublieme vertolking een diepe indruk op de aanwezigen en ook ditmaal zal het waarschijnlijk niet nalaten een diepe indruk te ma ken. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige tot vrij krachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1