;oom Haar avontuur Achter strijdend leger paraat volk l Drovm umsiiem Stafschool voor Burgerlijke verdediging geopend. Oud-verzetslieden van rechts vervolging ontslagen* Vlak voor dc bevrijding liquideerden zij een N. S, B. - echtpaar. Gezcnd èn lekker! "bed is ook voor U ideaal! Ook de Vakbeweging gebaat bij bloeiende Terneuzense haven* ADAHSON De strijd wordt over genomen. Maandag 5 Februari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Van onze Utrechtse correspondent). Bitter Is de teleurstelling, dat wy zo kort na het einde van de al&ohuwelyke oorlog ernstig rekening moeten houden met een nieuw gewapend wereldconflict, tvaarvan de verschrikkingen die van de tweede wereldoorlog nog zouden overtreffen. Deze weinig opwekkende woorden sprak de minister van Binnen landse Zaken, mr F. Teullngs, toen hij Vrijdagmiddag te Barneveld de Burgerlijke Verdedlgingsstafschool opende. Dit Is het Instituut waar functionarissen worden opgeleid, die by een burgerlijke ver dediging zo deze onverhoopt noodzakeiyk mocht wezen de leiding krygen. dan breekt ergens in de stad brand uit. Grote rookwolken wy- zen de plaats van het vuur aan. Met behulp van een stok met elec- tro-magneet kunnen brandweer autootjes naar de plek des onhelis worden gedirigeerd. Alles nèt echt! Toch is de training door dit spelletje uiterst nuttig. De func tionarissen leren hoe zij moeten handelen wanneer by bombarde menten of andere krijgsverrich Naar menselijke berekening Wordt ons land, indien een con flict als bovenbedoeld zou uitbre ken, daarby betrokken, meende minister Teulings. Wij komen dan te staan tegenover een meedogen loze en tyrannieke overweldiger, Jie miskent al wat ons leven zin feeft, en wij zullen deze harde en ittere stryd moeten winnen. Die strijd zal gevoerd dienen te worden door heel ons volk. En terwyi de militaire organisatie te- •amen met de bondgenoten tot taak heeft de vijand buiten de grenzen te houden, behoort er een Onversaagd achterland te zijn. Minister Teulings deelde mede, dat een commissie plannen heeft Ontworpen voor de organisatie èn.er Eurgerlijke Verdediging en pat hij deze plannen aan de rege ring zal voordragen. Inmiddels is da stafschool klaar gekomen, zo dat met de opleiding van voor bannen een begin kan worden ge maakt. Maandag arriveert de eerste ploeg van 32 cursisten die een week lang zullen geschoold wor den. Kinderspel Kolonel G. A. Geel te Ede die benoemd is tot directeur van de Stafschool, heeft ter gelegenheid Van de opening verteld wat er ge daan wordt. Burgemeesters, kringhoofden, leden van gemeentelijke genees kundige diensten, commissarissen Van politie, leidende figuren bU de brandweer e.d. zullen hier (tel kens van Maandag tot Zaterdag) met de techniek van alarmering en verdediging worden gebracht. Opdat dit zo doeltreffend mo gelijk zal geschieden, heeft men éen maquette van een stad ver vaardigd. Aan de tafel waarop deze maquette is geplaatst zitten niet minder dan 268 kraantjes. Draait men zo'n kraantje open, (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben 198 heren gevraagd: Wat zoudt U doen wanneer U een minister-portefeuille werd aangeboden? 182 antwoordden: aannemen! 13 antwoordden: met mijn vrouw overleggen. 2 antwoordden: ik zou er niet over peinzen; al die verant woordelijkheden 1 antwoordde: in beraad hou den; 'n nachtje over slapen en er eens kalm een Bond Street bij opsteken. tingen op allerlei punten tegelijk brand uitbreekt. Zij leren de mobilofoon bedie nen; zij krijgen instructies met be trekking tot het doorgeven van commando's en seinen. Zo worden ze voorbereid op rampen, hetgeen hard nodig is. Bij de laatste oorlog wist de burgerbevolking van niets. En dat, terwyi iedereen weet hoe veel schade juist de burgery van een oorlog ondervindt. De burgerij, aldus kolonel Geel, is het vierde wapen. Wij kennen de marine, de land- en de lucht macht. Wij moeten ook de burger bevolking in staat van verdediging stellen. Hiermede wordt volstrekt niet bedoeld, dat in een voorkomend geval de burgerij allerlei wapens in handen krijgt, maar wel, dat de burgery de aanwijzingen zal vol gen van leidinggevende personen. Klant verblyf. De stafschool is gevestigd op het kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld, een in oud-Engelse trant opgetrokken behuizing. Se dert lang was het kasteel voor al lerlei bestemmingen in gebruik. Thans heeft de hulpverlenings dienst (de vroegere mijn-oprui mingsdienst) voor nog geen tien duizend gulden het verwaarloos de slot helemaal opgeknapt. In de royale hal ontving kolonel Geel naast minister Teulings ook een Engelse en Belgische missie, respectievelijk onder leiding van de heren Sillevaerts en Hobsoll. Deze heren waren nogal ingeno men met De Schaffelaar. In het buitenland kent men dergelijke instituten tot heden toe niet. De opening werd voorts bijge woond door jhr dr C. G. C. Quar- les van Ufford, commissaris der Koningin in Gelderland en mr F. R. Mijnlieff, chef der afdeling Openbare Orde en Veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Zonder een spier van hun gelaat te vertrekken hoorden Vrijdag morgen de twee mannelijke verdachten uit Utrecht, die wegens moord op het echtpaar Pel in Zuilen, gepleegd op de dag voor de bevrijding ln Mei 1945, door de Utrechtse rechtbank tot 4 jaar waren veroordeeld en tegen wie veertien dagen geleden ln hoger beroep voor het Amsterdamse hof 7 jaar was geëist, hun vonnis aan. Zy werden niet strafbaar verklaard en ontslagen van alle rechts vervolging. Het hof beval hun onmiddeliyke invryheidstelling. De beide verdachten, die bijna 5 jaar na deze liquidatie (in Maart van het vorig jaar) werden gearresteerd en sindsdien in voor lopige hechtenis hebben doorge bracht, waren de ruim 30-jarige Utrechtse magazijnbediende J. C. van den H. en de 38-jarige bios coopportier J. G. B., eveneens uit Utrecht. De derde verdachte, De 42- jarige Mien van T. de gescheiden echtgenote van de geliquideerde Pel, die eveneens in eerste instan tie tot 4 jaar was veroordeeld, toonde wel ontroering toen zij zich van alle rechtsvervolging hoorde ontslaan. Tegen haar was door de procureur-generaal 4 jaar geëist. Ook zij heeft tien maanden in voorlopige hechtenis doorge bracht. Volgens verklaringen, die 14 dagen geleden ter zitting door po- litie-ambtenaren uit Zuilen wer den afgelegd, had de recherche in deze plaats de zaak na de bevrij ding wel uitgezocht, doch achtte het instellen van een vervolging gezien de omstandigheden niet noodzakelijk. Dat dit vijf jaar later toch geschiedde was het ge volg van mededelingen van een veroordeelde voormalige S.S.-er, die van de liquidatie op de hoogte was. Deze S.S.-er wendde zich daarover het vorig jaar tot de Ju stitie in 's-Gravenhage. Het on derzoek, dat daarop op bevel van hogerhand door de politie in Zui len werd ingesteld, werd aldaar geleid door een hoofdinspecteur, die echter intussen zelf wegens mishandeling van arrestanten door de Utrechtse rechtbank tot 3 maanden is veroordeeld. De drie vonnissen waren bijna gelijkluidend. De voornaamste overwegingen waren: Het hof nam in aanmerking, dat de drie verdachten „in 's lands belang bij wijze van ondergronds georgani seerd verzet getracht hebben de vijand afbreuk te doen. Dat aannemelijk is gemaakt, dat de geliquideerde mevrouw Pel tot de handlangers van de vijand behoorde en ook, dat zij op de hoogte was van het verzetswerk der drie verdachten, dat deze me vrouw Pel er niet tegen op zag zulks onder de aandacht te bren gen van de Duitsers, zoals bij an dere gelegenheden was gebleken; dat de knokploeg-leider van Zan ten, onder wiens leiding verdachte van den H. tot diens dood in het verzet gewerkt had, enige maan den tevoren opdracht tot de liqui datie van mevrouw Pel had gege ven en dat derhalve onder de ge geven omstandigheden de uitvoe ring van deze liquidatie niet als wederrechtelijk wordt beschouwd. Op deze gronden werd de ver dachte B., die de schoten gelost heeft op mevrouw Pel, van rechts vervolging ontslagen. Voor ver dachte van den H., die de heer Pel heeft gebood, motiveerde het hof het vonnis ais volgt: Aange zien de heer Pel tijdens de over val plotseling uit zijn bed en op verdachte van den H. toesprong, kan hij zich op noodtoestand be roepen. Immers hier bestond het gevaar, dat Pel een van hen zou hebben herkend en alarm zou hebben geslagen, hetgeen levens gevaar voor hen beiden zou heb ben betekend, welk gevaar hij op dat moment naar zijn mening al leen kon voorkomen door ook Pel dood te schieten. Ongeregeldheden te Makassar Woensdagavond werd te Ma kassar schieten gehoord uit het oostelijk deel der stad. Het schieten verplaatste zich later naar het Noordelijke stadsdeel en duurde voort tot Donderdag ochtend. Donderdagavond was deze stadswijk bij de noord oostelijke ingang van de stad afgezet. Volgens tot dusver ver kregen inlichtingen had een pa trouille van de A.P.R.I. (het Ind. leger) vuur-contact gehad met een troep, die Makassar in noord-oostelijke richting trachtte te verlaten. (Ingez. mededeling, advert.) ROOSENDAAL HOLLAND TURNHOUT BELGIf KORTE BERICHTEN Het bekende kasteel Rheinsberg het zomerverblijf van Frederik de Grote, dient thans als rusthuis voor zieke en gewonde arbeiders. Het kasteel is voor dit doel ge moderniseerd. Rheinsberg ligt in de Sowjet-zdne van Duitsland. Vice-admiraal Granville, gou verneur van Noord-Ierland, heeft de Nederlandse escadrille In Ul ster geïnspecteerd. By Tucson (Arizona) zal door de vliegtuigbouwer Howard Hughes een fabriek voor geleide projectielen gebouwd worden. Te Duisburg heeft de prbtês- tantse kerk haar aanhangers „met het oog op de huidige sociale crisis" opgeroepen niet aan het Carnaval deel te nemen. Een Amerikaans krygsgerecht heeft majoor Banning tot vijf jaar dwangarbeid en 90.000 dollar boe te veroordeeld „wegens het mis bruiken van meer dan 500.000 dol lar aan gelden van het leger". In India zullen ter gelegenheid van de 4 Maart te New Delhi be ginnende Aziatische olympische spelen herdenkingspostzegels wor den uitgegeven. Men verwacht, dat ook andere landen, welke aan de spelen deelnemen, postzegels zullen uitgeven. Te Southampton is een groep van 830 Amerikaanse militairen gearriveerd, de grootste na de oorlog in Engeland aangekomen groep. De militairen zullen met de reeds in Engeland gestation- neerde Amerikaanse troepen oefe ningen houden evenals met de Britse luchtmacht. In de „Charbonnages Keunis de la Miniere Battice", bij Ver- viers heeft Vrijdag een ontploffing plaats gehad. Vier arbeiders wer den gewond, van wie drie zware brandwonden aan de handen en het gelaat opliepen en naar het ziekenhuis van Verviers moesten worden overgebracht. 65 km ten Noorden van Toltlo zijn twee Amerikaanse „Sabre Jets", de snelste vliegtuigen ter wereld, jn botsing gekomen. Bei de piloten konden zich met hun valschermen in veiligheid stellen. Twee Franse postambtenaren zijn geschorst omdat zij enige tijd geleden in Oost-Berlijn een stuk zouden hebben getekend, waarin zij verklaren dat zij geen berich ten zullen doorgeven die op oorlog betrekking hebben. Tweeduizend havenarbeiders te Birkenhaed (Westkust van En geland) zijn in staking gegaan omdat zij de Donderdag toege stane loonsverhoging onvoldoende achten. Zij trachten steun te krij gen van de havenarbeiders van Liverpool. Het is een wilde sta king. Varkensprijs vastgesteld. Naar wij vernemen zal de nieu we richtprijs voor de varkens, welke per 1 Januari j.l. zal in gaan, f 2,06 per kg bedragen. Deze verhoging houdt verband met de vecvoederprijs. Tevens zal de toewijzing van veevoer voor varkens worden vergroot. I Ingez. mededeling, advert.) In alle ernst: De sigaret mèt-'ile record omzet! FEUILLETON 0 Lekker warm en volkomen geruisloze vering; *1 door G. P. BAKKER. 11) _o_ „Helaas neen", antwoordde Saxon. „Ik vocht voor mijn eigen leven, maar het schijnt, dat onze belangen samengaan. Uw plan is mislukt, de straten zijn onbegaanbaar. Ik zie geen uitweg. De plunderende benden komen steeds dichterbij. En dc mannen van straks waren kwis pelende schoothondjes bij deze niets en niemand ontziende dui vels". Om haar tijd tot nadenken te geven, keek Saxon naar buiten. Hij zag de schemering vallen. Op enige afstand laaide een rode gloed, de harde wind was overgegaan in een loeiende storm. Boven de vurige, flikke rende vlammen stegen brede rookwolken op als een reusach tige, sombere roofvogel, die angstwekkend vleugels en klau wen uitspreidde boven de ge teisterde stad, die gedoemd was te sterven. HOOFDSTUK VI. Terwijl Saxon in de grote nis voor het venster zich verdiepte Jn de ondergang van Maagden burg, maakte hij er in zijn hart de Zweedse koning, Gustaaf Adolf, een verwijt van, dat hij, die enige dagmarsen van deze veste verwijderd was, niet ter hulpe was gesneld. Saxon was een avonturier, had onder Wallenstein gestre den, die hem eigenhandig de grote gouden halsketting om de hals had gehangen en de politiek van zijn oude meester was hem niet onbekend. Na Wallenstein's ontslag was hij nog aan hem verbonden ge bleven, zoals vele andere offi cieren, en het toneel van de strijd boezemde hem de grootste belangstelling in. De val van Maagdenburg zou een grote ver andering brengen in de toestand van het ongelukkige Duitsland. Het zou een grote slag zijn voor de protestantse keurvorsten, maar deze verdelgingsoorlog van Tilly, de nieuwe opperbevelheb ber van de keizer en „Wallen stein's opvolger", die overal ver woeste en uitgemoorde landen achter zich liet, moest de Zweedse koning ten goede ko men. Tot het uiterste geprikkeld en door angst gedreven zouden de vorsten tenslotte partij voor Gustaaf Adolf moeten kiezen en met hem optrekken tegen de keizer. Zo was het ook met Pomme- ren gegaan. De woorden van Gustaaf Adolf, gesproken tot de oude vorst van Pommeren, Bo- gisla: „Kiest, of u mij of de Keizer tot vriend begeert. Ziet de voetstappen der keizerlijke soldaten in uw land of die der mijne in Usedom" hadden toen de doorslag gegeven. Want de keizerlijke troepen roofden en moorden; de Zweedse soldaat betaalde alles, wat hij nodig had; niets van vreemden raakte hij aan. De verwoesting van Maagden burg zou Zo verdiept was Saxon in zijn beschouwingen, dat hij niet be merkte, dat de vrouw naast hem stond, tot zij zijn schouder aan raakte en vroeg: „Hebt u een uitweg tot red ding gevonden?" Saxon schrok op. „Neen", antwoordde hij. „Ik dacht aan iets anders!" „Aan iets anders in deze toe stand?" vroeg ze en er klonk een ongeduldige toon in haar stem. „Aan iets anders?" „Ja", klonk rustig zijn ant woord. „Aan de gevolgen van deze verwoesting. Maar U heeft gelijk, we moeten aan ons eigen lot denken. „Een mens, wie steeds ge dachte op gedachte in 't binnen ste ontspruit, blijft ver van 't doel, daar d' ene kracht de an dere verzwakt", vervolgde hij. „Vrij naar Dante", zei ze. „Maar is het nu het ogenblik voor het zeggen van verzen? Wat is u eigenlijk: een krijgsman of een dichter?" Hij was volstrekt niet uit het veld geslagen. Langzaam, bijna peinzend, antwoordde hij: „Soms weet ik het werkelijk zelf niet. Maar ik zei u toch: een avonturier, die uittrok om de wereld te veroveren". Er kwam een flauwe glimlach op zijn ge laat. De vrouw keek hem verwon derd aan. Zij begreep er niets van. Zij haalde de schouders op, maar zijn kalm gedrag had haar een beetje gerustgesteld. Of schoon ze wist, dat hun toestand hachelijk was, voelde ze zich toch niet meer zo angstig. „De brand breidt zich over de stad uit", sprak Saxon, uit het venster kijkend, en wees haar op de vlammenzee. „Vluchten kun nen we niet. Hier blijven even min. Spoedig kunnen de solda ten hier komen of kan de brand naar deze zijde overslaan". „Door de storm kan de gehele stad afbranden. Wat moeten we doenhoe is uw naam?" vroeg ze. Saxon keek haar verbaasd aan; hij zag het verband niet, maar zei: „Saxon. En de Uwe?" „Noemt u mij maar Marion. Het is nu geen tijd voor plicht plegingen. Misschien is dit onze laatste dag. Ik heb u vals be schuldigd en Zij reikte hem de hand. Hij nam die in de zijne, drukte ze stevig en viel haar in de rede: ,,'tWas uw schuld niet. En moed houden, we leven nog. Overhaasting is nooit goed." (Wordt vervolgd.) Drie bonden vergaderden gezamenlijk. Dat de toekomst van de haven van Terneuzen ook de vakbewe ging ter harte gaat, bleek Don derdagavond op een ln „Pro Rego" gehouden vergadering van vertegenwoordigers der Terneu zense bestuurdersbonden van de bona-fide vakbeweging (C.N.V., K.A.B. en N.V.V.), die voor het eerst na de oorlog gezamenlijk bijeenkwamen om over dit voor Terneuzen en omstreken zo uiter mate belangryke probleem eens van gedachten te wisselen. Uiteraard droeg deze eerste ver gadering slechts een informato- risch karakter. Men wilde het ter rein verkennen hoe de bona-fide vstkbeweging in constructieve zin werkzaam zou kunnen zijn, om mede te werken de haven van Terneuzen weer tot bloei te bren gen. De belangen die met een we deropbloei van de haven gediend zijn, reiken immers veel verder dan uitsluitend incidentele; zij raken de gehele bevolking. Annex de industrialisatie (groot-indus trie langs de kanaalzone) zelfs de gehele streek. Algemeen was men van gevoe len, dat bij het streven naar reha bilitatie van de bedrijvigheid in de haven, zoals deze was voor wereld oorlog I, de stem van de vakbe weging niet mag ontbreken. Be treurd werd dan ook, dat tot dus verre de bona-fide vakbeweging wels geweerd in commissies. Ge dacht werd b.v. aan de plaatse lijke vereniging „Havenbeiangen", die de wederoprichting van de haven beogen. (Ingez. mededeling, advert.) Grijp het kwaad in de 1 'i wortel aan en neem vanavond één of twee Rode Kruis heeft vele vrij willigers nodig. In geval van oorlog. In de laatste algemene verga dering van het Ned. Rode Kruis te Arnhem is bekend gemaakt, dat voor hulpverlening aan de Militair Geneeskundige Dienst in oorlogstijd zou willen rekenen op 1200 helpers en 2500 help sters van het Rode Kruis korps, allen vrijwilligers. Als taak van dit personeel is gedacht: a. Vervoer door helpers van zieke en gewonde militairen met ziekenauto's en tot ziekenauto ingerichte gevorderde voertuigen van plaatsen, op minstens ca. 40 km. achter de strijdende troepen gelegen, naar de militaire hos pitalen in het achterland. b. Het dienen van helpsters als verpleeghulp in de militaire hos pitalen en c.q. noodhospitalen in het achterland. c. Het verlenen van diensten ir. evacuatieplaatsen en -havens door helpers en helpsters. d. Het verlenen van admini stratieve en huishoudelijke dien sten in militaire hospitalen in het achterland. Helpers en helpsters die zich vrijwillig verbinden om bij mo bilisatie en in oorlogstijd hulp diensten te verrichten ten be hoeve van de M.G.D. zullen vol ledig worden gemilitariseerd, d.w.z. dat zij onder de krijgs tucht staan, de militaire bezol diging, voeding enz. genieten, dienstkleding ontvangen van het leger (voorzien van het Rode Kruis-embleem), onder de mili taire pensioenbepalingen en der gelijke vallen en de volledige bescherming genieten van de Conventie van Genève. Weer relletjes bij optreden van Paul van Kempen. Vrijdagavond zou in het geza menlijk programma .over Hilver sum II een deel van de Verdi- herdenking uit het gebouw van K. en W. te 's-Gravenhage wor den uitgezonden o.l.v. Paul van Kempen. Toen de uitzending be gon, hoorde men, na het applaus, gejoel en kreten „weg met van Kempen". De omroeper kondig de aan, dat de uitzending niet door zou gaan, gezien de om standigheden waaronder gecon certeerd moest worden. Kort daarop kondigde hij aan, dat de omstandigheden verbeterd waren en dat de uitzending voortgang zou vinden, hetgeen geschiedde. Tijdens het concert, zijn in to taal 9 mensen gearresteerd. Reeds bij de aanvang werd in de zaal met een buisje met traangas gegooid. De uitwerking hiervan werd echter door in de zaal aanwezige rechercheurs met behulp van zeepsop (dat klaar stond) gelocaliseerd. In verband met deze traangas-affaire werd gearresteerd een 26-jarige Delft- se student. Hierna werd op fluitjes ge blazen en naar aanleiding hier van werden een 21-jarige en een 18-jarige Amsterdammer, beiden zonder beroep, gearresteerd. Een 32-jarige vertaler en een 38-jarige werkster, beiden uit 's-Gravenhage, werden wegens schreeuwen uit de zaal verwij derd. B. en W. van Amsterdam -heb ben de door „De Vereniging het Concertgebouworkest" gevraag de bemiddeling toegezegd. Be sprekingen, met het doel te ge raken tot een aanvaardbare op lossing van de moeilijkheden, welke er tussen het Concertge bouw N.V. en het Concertge bouworkest zijn gerezen, zijn reeds begonnen. Ook de minister van O., K. en W. wil bemid delen. In eerste instantie zullen dan ook pogingen worden aangewend de vakbeweging in deze commis sies te doen vertegenwoordigen, zodat ook de vertegenwoordigers van de vakbeweging de ongetwij feld van groot nut zijnde bespre kingen met deskundige en offi ciële commissies kunnen bijwonen. Met voldoening werd kennis genomen van het juist een dezer dagen ontvangen bericht dat na jarenlange trainering, in de be kende commissie Steenberghe overeenstemming is bereikt om de bijzondere spoorwegtarieven van Terneuzen te doen herstellen al heeft de Belgische commissie daartegenover de eis gesteld tot het heffen van havengelden. Uiteraard zullen beide regeringen dit besluit nog moeten goedkeu ren. Binnenkort hopen de vakver enigingsvertegenwoordigers weer in gezamenlijke vergadering bij een te komen, waarop een ter zake deskundige zal worden uit genodigd de diverse aspecten rond deze uitermate belangrijke mate rie eens nader te belichten, waar van verwacht wordt dat de dis cussies beter tot hun recht zullen komen, terwijl dan tevens nader de richtlijnen zullen worden uit gestippeld van de te bewandelen weg. De Vlissingse Nutsspaarbank in Jannari, Minder inleg en meer terugbetaald. Bij het begin van Januari 1951 was het tegoed van de Nutsspaar- bank te Vlissingen met inbegrip van de kantoren te Goes, Souburg Wolphaartsdijk, Terneuzen, Zaam- slag en Axel f7.738.262.tegen f7.137.168 in het begin van Ja nuari 1950. In Januari 1951 werd in totaal ingelegd f 288.542.tegen f 454.880.ln Januari van het vorige jaar. Vorig jaar Januari werd er f 185.037.terugbetaald en dit jaar f 275.393. In Januari j.l. werd voor het schoolsparen ingelegd f 2026. tegen f 1403.vorig jaar Januari. Op het eind van de maand waren er 1743. De spaarbusjes kwamen er maar zuinig af in de afgelopen maand. Er werd in de 1316 busjes die in omloop zijn, slechts f 783. gestopt. Een jaar geleden werd nog f 1100.in 957 busjes gedaan. Uit het maandoverzicht van de Spaarbank over Januari, blijkt voorts, dat op het kantoor te Vlis singen een tegoed was van f 5.816.236.aan het begin van de maand (Januari 1950 f5.550.786). Ingelegd werd f211.701.— (Jan. '50 f 288.062.—) en terugbetaald f 220.962. (f 139.095.— Souburg had een tegoed van f 456.768 aan het begin van 1951 (1950: f419.836). De inleg be droeg in Januari 1951 f 10.357.— (Jan. 1950 f 16.791.—Terugbe taald f 8.157.— f 3.358.—). Goes had een tegoed van f979.047.— (1950: f716.201). In leg f44.290.— (f 111.467.—Te rugbetaald f25.690.— f25.270.—). Wolphaartsdijk had een tegoed van f 270.705.aan het begin van Januari 1951 (1950: f270.954). Inleg f8843.— (f 14.745.—). Te rugbetaald f4791.— (f9830). Terneuzen, tegoed f 151.465 (f156.763). Inleg f5069 (f12.940). Terugbetaald f12.745.(f5607). Zaamslag, tegoed f 32.100. (f 12.499.—). Inleg f2306.— (f4.138.—). Terugbetaald f195.— (f660.—). Axel, tegoed f21.633.— (f5792.—). Inleg f2231.— (f4673) Terugbetaald f 191.tegen in Ja nuari 1950 niets. Uit een en ander blijkt, dat in Januari 1950 belangrijk meer is ingelegd dan in dezelfde maand van dit jaar, terwijl bovendien in de afgelopen maand aanmerkelijk meer is terugbetaald dan verleden jaar. Gezinsverzorgster voor de Ring Kruiningen der Nederlands Hervormde Kerk. De diakenen der Ned. Herv. Kerk in de Ring Kruiningen hebben onder leiding van ds Jebbink van Kapelle een verga- deri-- gehouden, waarop het ge- zar. lijk aanstellen van gezins- verzorgsters in dit gewest be sproken werd. De gemeenten Kapelle-Bieze- linge, Schore, Hansweert, Krui ningen, Wemeldinge, Yerseke, Krabbendijke, Waarde en Ril- land-Bath hebben reeds hun me dewerking toegezegd. Er werd een commissie ingesteld die zal trachten zo spoedig mogelijk gezinsverzorgsters voor deze ge meenten aan te stellen. Het be stuur ervan bestaat uit de heren ds Jebbink, voorzitter; P. Leys, secretaris; W. J. Pouwer, pen ningmeester. Als sprekers zullen optreden ds Maas uit Vlissingen en dr H. v. d. Linde uit Utrecht, secreta ris voor de Oecumenische Jeugdraad in Nederland. Rokers op provinciale boten bekeurd. Wie bekend is op de Provin ciale boten op de lijn Vlissin genBreskens weet, dat het in de rookvertrekken na enkele minuten mistig is van de rook door het gemis aan enige ven tilatie. Hierdoor is langzamer hand de gewoonte ontstaan, dat halverwege de reis de passagiexs uit het „rookhol" vluchten en aan dek gaan staan, vlak bij de deur van de rookvertrekken, waar een kleine afgesloten ruimte is. Van deze gewoonte zijn enkele dagen geleden di verse passagiers de dupe -ge worden, daar de rivierpolitie is overgegaan tot het opmaken van proces-verbaal tegen de ro kers. Hoewel velen weten, dat het op het dek verboden is ta roken zijn er ongetwijfeld ooit velen die dit niet weten, vooral daar op het betrokken gedeelte van het dek geen enkele aan kondiging staat. Wei staat het midscheeps aan dek, doch dat is le klasse en 2e klasse-passa giers komen daar niet. Misschien is het goed ook op de 2e klassa een bordje aan te brengen, spe ciaal voor de vreemdelingen. Chr. Bakkerspatroonsbond op Walcheren jubileert. Het is dit jaar 12 jaar ge leden, dat de afd. Walcheren van de Bond van Chr. Bakkerspa troons in Nederland werd opge richt. Om precies te zijn was het op 5 Juli 1938, dat een aantal bak kers, die er van overtuigd waren, dat Chr. Patroonsorganisatie eis van hun beginsel was, bij elkaar kwamen om de afdeling te stich ten. De oprichtingsvergadering stond o.l.v. de toenmalige Bonds- secretaris de heer K. Kolstein. De heer C. de Wolf te Middelburg werd tot voorzitter gekozen en hij zal thans, daar hij deze functie tot op heden bekleedt, zijn 12% jarig jubileum als voorzitter vie ren. De heer A. U. le Cointre, die secretaris werd, bleef dit tot 1949 en droeg zijn functie toen over aan de heer A. v. d. Broeke te St. Laurens. Hoewel het ledenaantal destijds niet groot was, werd re gelmatig propaganda gemaakt met het gevolg, dat de afdeling thans 37 leden telt. Reeds in 1939 werd begonnen met het Chr. Vak onderwijs, terwijl ook de belangen van de leden in de moeilijke oor logsjaren krachtig werd behar tigd. Begin 1940 toen de oorlogs dreiging steeds nader kwam werd o.m. een regeling getroffen voor ev. onderlinge hulp. In de bezettingstijd, toen de bloem-melange steeds slechter werd, liet de afdeling lezingen houden en organiseerde men cur sussen om de kwaliteit van het brood zo goed mogelijk te doen zijn. Daar alle medewerking aan de bezetter werd onthouden moest men spoedig besluiten niet meer te vergaderen, terwijl het bonds- secretariaat werd omgezet in een Adviesbureau, waardoor alle leden toch nog in hun moeilijkheden konden worden geholpen. Tijdens de vergaderingen wordt er alles op gericht om de collegialiteit on der de bakkers zoveel mogelijk te bevorderen en het vakpeil zo hoog mogelijk op te voeren. In 1950 werd een cursus Banketbakkerij georganiseerd, die een groot suc ces werd. Waar mogelijk wordt samengewerkt met de andere bakkersorganisaties, doch overi gens laat men steeds een eigen geluid horen. Ondanks de moeilijkheden, die de bakkers mede door de over heid ondervinden, gaat men krachtig voort alle niet- of ver keerd georganiseerde bakkerspa troons op Walcheren op te wek ken lid te worden van deze orga nisatie, die in de loop der jaren haar sporen reeds heeft verdiend. Truman vraagt belasting verhoging van tien milliard dollar. Truman heeft Vrijdag het Con gres verzocht een onmiddellijke belfistingverhoging van 10 mil liard dollars toe te staan en te vens aangekondigd, dat hij later opnieuw om belastingverhoging zou vragen. De totale belastingontvangsten zouden dan 64,2 milliard dollars gaan bedragen. Dit is bijna een derde meer dan de record-belas tingontvangsten tijdens de tweede wereldoorlog, toen in 1945 een bé- drag van 43 mlliard dollar werd ontvangen. Vliegtuigen van Pakistan heb ben twaalf dagen geleden dorpen in Zuid-Afghanistan gebombar deerd, waarbij honderden perso nen gedood of gewond werden, al dus heeft de legatie van Afgha nistan te Londen bekend gemaakt

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2