HEVIGE GEVECHTEN AAN HET WESTELIJK FRONT NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Verbonden troepen thans 16 km ten Noorden van Seoel STAKINGSPOGINGEN in Engeland faalden Amerika's speciale bijdrage t munitie en uitrusting „Beursgebouw niet in handen van particulier Met Alfred Rrujjp stapten beheerders van concentratiekampen in vrijheid SNIPPER „VERZAMEL MEER GEGEVENS OVER HET KIND" Uitgave jiichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1782 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 5 FEBB. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- iiskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.14 u, onder 17.35 u. Maan op 8.40 u., onder 17.48 u. N.M. 8.54 u. Hoogwater op Dinsdag 6 Febr.: Vlissingen: 1.41 u. 2.19 m., 14.11 u. 2.28 m. Terneuzen: 2.13 u. 2.38 m., 14.41 u. 2.47 m. Wemeldinge: 3.36 u. 1.77 m., 16.02 u. 1.90 m. Zierikzee: 3.21 u. 1.50 m., 15.52 u. 1.53 m. DE STRIJD IN KOREA. De tegenaanvallen der Noordelijke troepen worden heviger naar mate de verbondenen op het Westeiyk front verder oprukken. De laatsten bevinden zich ongeveer zestien km. ten Noorden van Seoel. Ten Noordwesten en Noordoosten van de hoofdweg Soewon- Seoel ontmoetten eenheden van het Amerikaanse achtsto leger het hevigste verzet sedert het begin van het beperkte offensief, elf dagen geleden. Een aantal malen zijn heuvels van bezetter verwisseld, in ge vechten van man tegen man. De Chinezen geven zwaar mor tier- en artillerievuur af. Zij ma ken tevens gebruik van raketten en luchtdoelartillerie tegen de ge.- vechtsbommemverpers, die de ver bonden troepen steunen. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie te Washington hebben de verbonden troepen tot tien Ja nuari J.l. 136.188 krijgsgevangenen gemaakt en z(jn er nieuwe bewij zen, dat de Noordelijke troepen van de koude te ljjden hebben. In" dezelfde periode werden 107 Amerikanen gevangen genomen en 8276 vermist, aldus de woord voerder. Chinese troepen hebben een he vige front- en flankaanval gedaan op Amerikaanse stellingen vijftien km. ten N.W. van Itsjon, halver wegen tussen Soewon en Wondjoe het omstreden weg- en spoorweg knooppunt op het centrale front. Patrouilles van de verbonden troepen hebben Pyongtsjang, veertig km. ten Oosten van Volgens de eerste berichten over stakingsbijeenkomstcn van Engel se havenarbeiders op Zondag heb ben de pogingen om de stakingen over geheel Engeland uit te brei den gefaald. De 6000 havenarbeiders te Li verpool, die verleden week het werk neerlegden, besloten de sta king voort te zetten, doch elders weigerde men te gaan staken. De commissie van havenarbeiders in de grote Londense haveneom- plexen weigerde haar mannen voor te schrijven, welke houding zij moesten aannemen. De algemene secretaris van de Engelse bond van arbeiders in de transportbedrijven en in algemene dienst heeft in een tijdschrift van deze 1.250.000 tellende bond ge zegd, dat „achter deze stakings beweging een „duivels communis tisch plan verborgen ligt om het Europese herstel ineen te doen storten". Spoorwegstaking in Amerika belemmert munitievervoer. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard, dat de troepen der Verenigde Naties mogelijk een ernstig gebrek aan munitie zullen krijgen als de stakende spoorweg- lieden niet ten spoedigste naar het werk terugkeren. Munitie die reeds op weg naar Korea had moeten zijn ligt thans nog op ver voer te wachten. Wondjoe, zonder tegenstand te ontmoeten, betreden. In een door radio-Moskou om geroepen communiqué van het Noord-Koreaanse leger wordt medegedeeld dat „het volksleger vastberaden aanvallen ondernam, waardoor de troepen der V.N., die in de omgeving van Soewon pogen een tegenoffensief in te zetten, zware verliezen hebben geleden". Aanbod van Zuid-Molukken. Ambonezen vanuit Java naar Korea De vertegenwoordiger der repu bliek Zuid-Molukken te Den Haag heeft op 2 Februari in een uit voerig schrijven aan de Veilig heidsraad het aanbod gedaan, „dat twee bataljons van de op Java aanwezige militairen ter be schikking zullen worden gesteld van generaal Mac Arthur, onder mededeling, dat de modaliteiten van dit aanbod en de technische uitwerking nader zullen worden toegelicht door de algemeen ver tegenwoordiger van Ambon te Lake Success, Nikijuluw, die daartoe in het bijzonder is ge machtigd". In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verantwoordelijkheid en toezicht van de U.N.C.Ï., welke daartoe van de Veiligheidsraad of van de Algemene Vergadering der V.N. een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsher stel in Indonesië, waar het de be langen der Ambonezen betreft. Een ronde tafelconferentie van Ambonezen en voormannen van de Republik Indonesia onder ar bitrair toezicht van de UJST.C.I. zal op zeer korte termijn zowel het probleem van de status van de Zuid-Molukken, als het pro bleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vader land tot oplossing kunnen bren gen". WEINIG NIEUWS OVER DE KABINETSFORMATIE. Tijdens het weekend hebben slechts weinig besprekingen plaats gevonden, die in recht streeks verband staan met de Ka binetsformatie, aldus vernam het A.N.P. van de zijde van de kabi netsformateurs. De beide forma teurs hebben Zaterdagochtend een gesprek gehad met de fractie leider der C.H.U. de heer Tilanus. 's Middags heeft dr Drees ruim een uur gesproken met prof. Lief- tinck. Het lag niet in de bedoeling om.gisteravond nog besprekingen te voeren. Hedenochtend om tien uur zou de wekelijkse kabinetszitting wor den gehouden. Deze zou waar schijnlijk in de namiddag worden voortgezet. De kabinetszitting zal ook door de beide formateurs worden bijgewoond. Dc emigratie van Prot. Chr. landbouwers naar Brazilië. De Nederlandse regering heeft contact opgenomen met de Brazi liaanse regering, teneinde te on derzoeken of deze een erediet- voorschot wil verlenen voor de emigratie van een ÖO-tal Prot. Chr. landbouwers. Zoals bekend is men reeds in 1949 met een voorlopig onderzoek naar de mogelijkheden tot emi gratie begonnen, waartoe de heer J. Biesheuvel, op verzoek van de Braziliaanse regering, namens de Chr. Emigratie Centrale naar Brazilië reisde. Hij kwam met een voorzichtig en positief advies. Het was mogelijk, mits aan afdoende voorwaarden van vakbekwaam heid en credietverlening werd vol daan. Ook een commissie, die na dien een bodemonderzoek instel de, kwam tot een gunstige con clusie. Mocht het plan gelukken, dan ligt het in de bedoeling de nieuwe kolonie te vestigen op 30 km. afstand van de stad Carambei in de staat Parana. Sinds 1911 be vindt zich in deze omgeving een Nederlandse kolonie van Prot. Chr. landbouwers. Brutale inbraak mislukte. Waakzaam agent greep ruitentikker. Zaterdagnacht gooide een in breker een steen door de etalage ruit van een juwelier aan de Laan van Meerdervoort te Den Haag. Hij griste een aantal gouden rin gen en armbanden weg en ver dween op een fiets. Hij bleef niet lang in het bezit van zijn buit. Onderweg kwam hij namelijk een agent van politie te gen, die hem attent maakte op het niet branden van zijn lan taarn. De man maakte echter ijlings rechtsomkeert waardoor de agent argwaan kreeg, de achter volging inzette, een paar waar schuwingsschoten loste èn de man te pakken kreeg. De inbreker, die zijn buit onder weg had weggegooid, ontkende iets met de inbraak uitstaande te hebben. Glassplinters van de in gegooide ruit in zijn kleren waren echter bewijs genoeg. De buit, 4000 gulden waard, werd later te ruggevonden. Steekpartij aan boord van coaster. Zaterdagavond hield de beman ning van een Nederlandse kust vaarder, die bij de superfosfaat- fabriek te Amsterdam gemeerd lag, een „gezellig avondje", dat eindigde in een steekpartij, waar bij een lichtmatroos in het zieken huis terecht kwam en de machi nist in een cel. De ruzie was ontstaan nadat de machinist, een Mexicaan, zijn vin ger knelde tussen de deur van een hut. Hij gaf hier een van de ma trozen de schuld van en toen de lichtmatroos de ruzie wilde be slechten, werd hij het slachoffer. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. OPROEP VAN JAKOB KAISER. Jakob Kaiser, de Westduitse minister voor zaken betreffende geheel Duitsland, heeft de West- Duitsers, en voornamelijk de jeugd, opgeroepen in steden, dor pen en fabrieken organisaties te vormen „ter zelfverdediging tegen communistische propaganda en lnfiltratiepolitiek". Rede van Eisenhower. Zes millioen ton kolen tekort in West-Europa. Naar Zaterdag van de zijde van de economische commissie voor Europa werd vernomen, zal in het tweede kwartaal van dit jaar het kolentekort van West-Europa minstens 6 millioen ton bedragen, waarschijnlijk zelfs groter zijn Dit tekort zal niet overbrugd kunnen worden, zo werd verno men, maar op een bijeenkomst van de subcommissie van de E.C.A., die de volgende week te Genève gehouden zal worden, zal getracht worden het tekort zo eerlijk mogelijk over de landen te verdelen. Duitse boerenbond tegen onmiddellijke invoer van Nederlands fruit. De president van de Duitse boe renbond heeft bij de Westduitse minister voor de voedselvoorzie ning geprotesteerd tegen de on middellijke invoer van Nederlands fruit tot een bedrag van 500.000 dollar. In zijn brief aan de minis ter verzoekt hij verder de invoer van sinaasappelen niet voor 15 Maart a.s. toe te laten, daar an ders de afzet van 70.000 ton Duit se appelen in het geheel niet, of slechts tegen onvoldoende prijzen, mogelijk zal zijn. Processen in Tsjecho- Slowakije op komst. De Tsjechoslowaakse minister van Justitie, dr Stefan Rais, heeft gisteren te Praag een toespraak gehouden tot duizend „volksrech ters", waarin hij volgens radio- Praag, „goed voorbereide proces sen" aankondigde. STAKINGEN IN AUSTRALIË. Zondag zijn meer dan 17.000 Australische mijnwerkers in sta king gegaan. Het kabinet komt heden bijeen om deze crisis in de industrie te bespreken. Taft„Geen enkele basis aanwezig" Generaal Eisenhower heeft in zijn radiorede tot het Ameri' kaanse volk verklaard, dat de handhaving van een vrij Ame rika afhangt van de deelneming aan de verdediging van West- Europa. Een succes was moge lijk. Het werk kan gedaan wor den, als er eensgezindheid naar geest en in daden heerst. Eisenhower zeide, dat het overbrengen van Amerikaanse eenheden naar Europa van es sentieel belang was, doch dat Amerika's speciale bijdrage ge legen diende te zijn op het ge bied van munitie en uitrusting. Hij was niet van oordeel, dat Amerika de wereld op militair en economisch gebied zou kun nen onderhouden. Het was voor Amerika van belang aan te drin gen op een „werkgemeenschap". Het succes van Atlantische defensie berust even recht streeks op de Amerikaanse mi litair-economische kracht als op de strijdmacht, die de Ver. Sta ten op de been zouden kunnen brengen. „Slechts een gezame- lijke inspanning door ons allen kan voor de vrije wereld een toestand van veiligheid, relatieve vrede en economische stabiliteit verzekeren." Eisenhower zei o.m. nog, dat, hoewel er verschil van opvat ting aangaande de diplomatieke houding tegenover Aziatische landen tussen Amerika, Enge land en Frankrijk mogen be staan, er geen sprake van was. dat deze landen niet solidair met Amerika waren op het bieden van tegenstand aan communis tische agressie. „Alle West- Europese landen kunnen snel en aanzienlijk hun weerbaarheid verhogen indien het materiaal, Frankrijks inspanning. De Franse minister van lands verdediging, Jules Moch, heeft Zaterdag voor officieren in de Franse bezettingszone verklaard, dat Frankrijk tegen het einde van dit jaar zal beschikken over vijf divisies op oorlogsvoet, en vijf di visies die binnen drie dagen kun nen worden gemobiliseerd. In 1952 zal Marianne 15 en in 1953 20 divisies hebben en daarnaast beschikken over een aanzienlijke reserve en een verdedigingsorga nisatie over het gehele grondge bied. daartoe nodig, spoedig geleverd wordt", zo besloot Eisenhower. De leider der Republikeinse fractie in de Amerikaanse Senaat, Robert Taft, heeft in zijn eerste commentaar op Eisenhowers ver klaringen o.m. gezegd: „Elke overeenkomst, die Truman moge lijk zal aangaan betreffende het zenden van Amerikaanse troepen naar het grondgebied van staten leden van het Noord-Atlantische Verdrag behoort aan het Congres te worden voorgelegd, opdat dit kan beoordelen of het aandeel der Amerikaanse troepen bij de ver dediging van West-Europa bevre digend moet worden geacht. Nu bezitten wij geen enkele basis, waarop wij aan het werk kunnen gaan". Daders van overval in Brussel gegrepen. De Brusselse politie heeft twee Nederlanders gearresteerd, een 27-jarige man en een 37-jarige vrouw, die ervan verdacht worden in de Belgische hoofdstad een vrouw te hebben beroofd. Bij hun arrestatie waren beiden in bezit van een groot aantal kostbaarhe den. Men onderzoekt thans of dit edele tweetal de hand heeft gehad in de overval op de Rotterdamse juwelier, die, zoals bekend ook door een man en een vrouw werd gepleegd. De voogdij over de minderjarige koning. In artikel 4 van de wet van 29 Maart 1950 tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning wordt o.m. bepaald, dat de voogd in deze wet is als zodanig aan gewezen Z. K. H. Prins Bernhard wordt ter zijde gestaan door een raad van voogdij. In het Staatsblad is nu opge nomen een Koninklijk Besluit van 9 December 1950, blijkens hetwelk tot leden van deze raad van voog dij zijn aangewezen: mr A. J. d'Ailly, burgemeester van Am sterdam; mejuffrouw J. C. M. M. Geldens, particulier secretaresse van H. K. H. Wilhelmina, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz., enz.; mejuf frouw dr M. A. M. Klompe, lid van de Tweede Kamer en mejuf frouw dra A. E. Oosterlee, direc trice van het Emigratie- en Volks hogeschoolcentrum „Meridon", nabij Chevreuse, Frankrijk. Het geschil Paul van Kempen. Ter oplossing van het geschil bij het Concertgebouworkest heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Za terdagmorgen een aantal orkest leden in audiëntie ontvangen, die tijdens de gebeurtenissen in het Concertgebouw te Amsterdam niet zijn weggegaan. Eveneens heeft de minister een onderhoud gehad met enkele leden van het bestuur van het Concertgebouw. Het ligt in zijn voornemen nog andere orkestleden te horen. Politieke opvoeding in Rusland schiet te kort. Sowjet-Rusland telt, naar een publicatie in de Prawda, aan zijn universiteiten en ander inrichtin gen voor hoger onderwijs 1.230.000 studenten. Het blad klaagt er over, dat de politieke opvoeding onvoldoende is. De politieke op voeding is aan alle faculteiten verplicht, maar hier en daar, zo als bijv. aan de medische faculteit te Kisjiniof, is zij op de tweede plaats gekomen. De Prawda schrijft: „Wij moe ten zonder ophouden strijden te gen nationalisme, cosmopolitisme en neigingen naar de buitenlandse burgerlijke wetenschap". In een uitzending van de Philips Experimentele Televisie is de werking van een „leugenontdekker", een Amerikaanse vinding voor psychologische onderzoekingen, gedemonstreerd. Het appa raat werd geconstrueerd door Ir E. E. Carpentier (tweede van links) van Philips. De psycholoog A. van der Zee (tweede van rechts) leidde de onderzoekingen. Zoals men ziet fungeert een dame als slachtoffer. B. EN W. VAN GOES: Alfred Krupp en 28 andere Duitse oorlogsmisdadigers, wier von nissen Woensdag door de Amerikaanse autoriteiten werden herzien, zjjn Zaterdag uit de gevangenis van Landsberg ontslagen. Onder de vrijgelatenen bevonden zich voormalige hoge nazi- functionarissen op juridisch en medisch terrein alsmede S.S.-offi- cieren en beheerders van concentratiekampen. Alfred Krupp werd bij het ver laten van de gevangenispoort be groet door zijn broeder Berthold von Bohlen, een directeur van de Krupp-fabrieken te Essen, en zijn Amerikaanse verdediger, Earl Carroll, die uit San Fransisco was overgekomen. Tot de andere „prominente" vrijgelaten gevangenen behoort de vroegere generaal Wilhelm Spei- del, broeder van Hans Speidel, voormalig stafchef van wijlen veldmaarschalk Rommel. Hans Speidel is één van de drie Duitse militaire deskundigen, die op het ogenblik met de geallieerden in Bonn besprekingen voeren over de mogelijkheden van de vorming van een Duitse strijdmacht in het kader van het voorgestelde Euro pese leger. Tientallen fotografen stonden bij de gevangenispoort de vrijge latenen op te wachten. Speidel gaf de aanwezige journalisten een hand en uitte telkenmale zijn vreugde over zijn vrijlating. Graf von Lutz Schwerin-Krosigk, minister van Financiën en Bui tenlandse Zaken onder Hitier, slaagde er in de verslaggevers te ontwijken. Een andere voormalige hoge nazi-functionaris, die is vrij gelaten is Franz Schlegelberger. Hij was een hoge nazi-jurist, die de rassenleer der nazi's in toepas sing heeft gebracht. FRANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een vliegtuig van de route Bra- zaville (Frans equatoriaal Afrika) —Parijs is boven Engels Afrika verongelukt. Er bevonden zich 23 passagiers en 6 bemanningsleden aan boord. STORM OVER HET KANAAL. Zondag heeft over Het Kanaal een zware storm gewoed. Voor het eerst sinds jaren moest de dienst tussen Engeland en de eilanden in Het Kanaal worden gestaakt. Risico voor gemeente te groot geacht B. en W. van Goes hebben de raad een voorstel doen toekomen, waarin zij adviseren afwijzend te beschikken op het verzoek van de heer L. Verwer om de graanbeurs naast zijn hotel aan de Grote Markt In erfpacht te mogen ont vangen. B. en W. menen namelijk, dat het niet in liet belang der ge meente is, dat een pand, dat steeds bestemd is geweest ten al gemene nutte, In particuliere han den komt. Het staat namelijk absoluut niet vast, zeggen B. en W., dat de openbare bestemming van het pand in de toekomst gehandhaafd zou blijven. Naar de mening van het college is het niet mogelijk in de overeenkomst een zodanige be paling op te nemen, dat ieder ri sico voor de gemeente in deze wegvalt. Voorts wordt aange voerd, dat de bovenverdieping, welke thans in gebruik is bij di verse verenigingen, een andere bestemming zal krijgen. Voor deze verenigingen, die „te- samen een groot cultureel belang vormen" wordt dit te bezwarend geacht, omdat zij naar een andere gelegenheid om zullen moeten zien en zij hierdoor financieel ernstig gedupeerd zullen worden. Opgemerkt wordt tenslotte, dat in het college een minderheid het Wenk aan de lagere scholen: Prof. Dr J. C. van Houte sprak voor de afd. Zeeland van de Vereniging voor Paedagogiek. Vooral uit de onderwijswereld bestond grote belangstelling voor de Zaterdagmiddag te Goes belegde algemene vergadering van de Afdeling Zeeland van de Vereniging voor Paedagogiek. Op dezo bijeenkomst werd namelijk het woord gevoerd door prof. dr J. O. van Houte, directeur van het Nutssemlnarium voor paedagogiek van de Amsterdamse universiteit, die de aanwezigen boeide met een beschouwing over beroepskeuze. De vergadering, die namens het gemeentebestuur van Goes werd bijgewoond door wethouder J. J. van Melle, werd geopend door de voorzitter van het voorlopig be stuur, mr Kolff uit Vlissingen. Deze herinnerde aan de oprich tingsvergadering te Middelburg vorig jaar, waar een groot aantal leden zich heeft opgegeven. Thans moest een definitief bestuur wor den gevormd. Mr B. Kolff, wees op de noodzaak tot het vormen van onderafdelingen hetgeen, bij de verkiezing van een definitief bestuur, door de heer C. Kuiper uit Goes, Inspecteur L.O., in een voorstel nader uit werd ge werkt. Hij dacht aan vorming van afdelingen in de verscheidene de len van de provincie. Uit de be sturen dezer afdelingen zou dan door afgevaardigden 't bestuur van de Zeeuwse afdeling kunnen wor den gevormd. Men stond sympa thiek tegenover dit voorstel doch besloot voorlopig het huidige be stuur met enkele personen uit te breiden teneinde alvast aan de slag te kunnen gaan. Er wordt vaak verkeerd gekozen. Prof. van Houte, die vervolgens aan het woord kwam belichtte achtereenvolgens enkele aspecten uit het vraagstuk beroepskeuze en schoolkeuze. Deze staan nauw met eikaar in verband, aangezien schoolkeuze in vele gevallen be roepsgroep-keuze betekent. Hoe wel men precies weet hoeveel be roepen er zijn (nl. 4000), weet men nog te weinig van de moge lijkheden en moeilijkheden die zij voor de opgroeiende jeugd inhou den. Van groot belang is de vraag of een kind een beroep kan leren en nog meer hoe hij het leren moet. De schoolkeuze besprekend zei de hoogleraar, dat door heel wat ouders, uit traditie of wegens hun maatschappelijke positie een verkeerde keuze wordt gedaan. Het aantal mislukkingen en het leed dat hieruit volgt is dan ook legio. Over dit probleem zal eerst daags een geschrift verschijnen, waaruit te leren valt, dai onvol doend selecteren hiervan de oor zaak vormt. Aan de hand van zeer interes sant cijfermateriaal toonde spre ker aan, dat het zittenblijven geen selectie-probleem is, maar een ge volg van het klassikaal onderwijs systeem, waar nog teveel reke ning wordt gehouden met de ver houding 1-2-1 d.w.z. 25 knappe leerlingen, 50 middelmatigen en 25 zittenblijvers. Mislukkingen hebben trouwens ook nog een andere oorzaak. De lagere scholen weten na zeven jaar nog te weinig van het kind om een betrouwbaar advies te kunnen geven. De bureaux voor beroepskeuze en schooladviezen, die beweren dit in een half uur a raison van enkele kwartjes wèl te kunnen, kunnen hoogstens een be vestiging geven van hetgeen een lagere school in de zeven jaar te weten is gekomen. Er is voor de lagere scholen hier een grote taak weggelegd. Teveel gegevens gaan nog ver loren over wat het kind weet en kan, over zijn ontwikkeling en vooral over do sociale achtergrond waarin het kind heeft geleefd. Slechts met dit materiaal zou men, met hetgeen bekend is over de mogelijkheden en moeilijkhe den van een beroep, een juiste be roepsanalyse kunnen vormen, op dat het Idnd in zijn toekomstige werkkring het geluk vindt waar het recht op heeft. De belangstelling waarmee men naar de causerie had geluisterd, bleek wel uit het aantal vragen, dat prof. van Houte na zijn lezing te beantwoorden had en waar hij een uur lang mee bezig was. On der de aanwezigen merkten we voorts op de heer A. Schout, lid van G.S. In Parijs heeft men gedemon streerd met een trolleybus van meer dan 18 meter lengte en twee en een halve meter breedte. Het voertuig kan 200 personen ver voeren. Bij de Pareleilanden is een kustvaartuig met 20 personen aan boord, onder wie vrouwen en kinderen, gezonken. Zeventien passagiers zouden verdronken zijn. In Engeland is een Ameri kaans Superfort neergestort. Hier kwamen vijf van de acht beman ningsleden om het leven. Vol gens berichten te Praag zou de mentis, de oud-minister van Bui tenlandse Zaken van Tsjecho- Slowakije gevlucht zijn. De be leende Duitse automobielbquwer dr Horch is Zaterdag te Miinch- berg overleden. Een man, die 12 dagen lang in een hut bij Heili- genblut, waarin hij overnachtte, onder een lawine bedolven is ge weest, is levend uitgegraven. De trainer van de Haarlemse voetbalclub H.F.C., de heer Stroo ker, heeft een trainingsapparaat geconstrueerd, waarmee o.m. bal len op elke hoogte feilloos kunnen worden „voorgezet", zodat de spe lers op uitmuntende wijze het in koppen en inschieten kunnen be oefenen. Nog iets over voetbal. In verscheidene plaatsen van ons land heeft de politie Vrijdagnacht invallen gedaan bij hoofdagenten en agenten van zgn. „voetbal pools". Formulieren en geldsbe dragen zijn in beslag genomen en processen-verbaal op grote schaal uitgeschreven. De Commissie van Overleg van de gezamenlijke Nederlandse middenstandsorgani saties heeft de minister van Eco nomische Zaken verzocht om ont heffing van het verbod tot etalage-verlichting. Men wil dit dan vervangen door een systeem van vrijwillige overeenkomsten met het stroomleveringsbedrijf, tot beperking van het stroomge- bruik tot een nader te bepalen percentage. Een systeem dus als bij de piekuren-beperking. Het aantal aanmeldingen voor het aanvullingsdetachement in Korea stijgt nog elke dag. Het is thans de 400 reeds gepasseerd. Donder dag begint de keuring te Den Haag. Aan Hr Ms kruiser Tromp" is een Koninklijke ver melding toegekend wegens de ac ties gedurende de tweede wereld oorlog. De onthulling zal op 19 Februari te Amsterdam in het marine-établissement geschieden. plan van harte toejuicht. Deze minderheid meent, dat het ge meentebelang door aanvaarding zou worden gediend, terwijl er geen risico voor de gemeente in wordt gezien. Voor de verenigin gen kan een oplossing elders wor den gevonden, zo meent deze min derheid. Onder de voorwaarden, waar onder de beurs in erfpacht zou kunnen worden gegeven, wordt o.m. genoemd, dat de uitgifte ge schiedt voor een termijn van 50 jaar tegen een jaarlijkse canon van f 0.25 per m'. Het plan tot verbouw is onderworpen aan de goedkeuring van B. en W. Voorts zal de erfpachter het beursbezoek in geen enkel opzicht mogen be lemmeren of beperken, tenzij met toestemming van B. en W. In de beursruimte zal geen buffet aan wezig mogen zijn, tijdens de beursuren zal geen sterke drank geschonken mogen worden en da verkoop van andere dranken zal enkel toegestaan zijn met goed vinden van B. en W., gehoord de beurscommissie. De erfpachter zal voorts moeten zorgen voor beurs- personeel ter bediening van tele foon en controle. Verkoop grond zwaaihaven. Door de Bouvvstoffenhandel Fa. BrandDekker te Goes is verzocht een stuk grond aan de zwaaihaven te mogen kopen, groot 2175 ma voor f 10.875. zijnde het vml. opslagterrein van de gemeente terwijl door deze fir ma het voorkeursrecht van koop wordt gevraagd op de resterende grond van het perceel liggende voor het gemeentelijk opslagter rein waarop thans de woning van de gemeentewerkman J. van Hek ken is gebouwd. B. en W. advi seren de raad dit verzoek in te willigen. „Zonneveld" te Oostkapelle wordt belangrijk uitgebreid. De laatste tqd wordt er overal in ons land actie gevoerd voor een zo doeltreffend mogelijke bestrij ding van asthma bij kinderen. Ook in Zeeland, waar het bestuur van het Zeehospitum „Zonneveld" te Oostkapelle belangrijke plannen heeft tot verbouwing, uitbreiding en reorganisatie van het kinder sanatorium. Dit alles heeft mede ten doel de inrichting geschikt te maken voor observatie en behan deling, niet alleen van tubercu- lose-patiëntjes, maar ook van kin deren met niet-tuberculeuze long aandoeningen en asthma. Er is reeds een begin gemaakt met de uitbreiding en verbouwing en men hoopt het gehele project in het najaar te kunen voltooien. Zodra alles gereed is zal een kinderarts met speciale kennis en ervaring op dit gebied ais geneesheer directeur optreden. Nadere bijzon derheden zullen voordien d.m.V, een circulaire aan de geneeskun digen in Zeeland en naaste om geving worden bekend gemaakt. PSEUDO VOGELPEST IN OOSTZAAN. Op het pluimveehoudersbedrüt van de heer Porsjes in het Zuid einde te Oostzaan is onder de pluimveestapei de gevreesde pseu- do vogelpest geconstateerd. Ruim vierhonderd dieren zullen vandaag op het destructiebedrijf te Pur- merend worden vernietigd. PRINSES WILHELMINA IN ZWITSERLAND. Prinses Wilhelmina is gister avond te Spiez in het Berner Oberland aangekomen voor een langdurige gezondheidskuur. DE BILT ZEGT: Veel wind. Wisselend bewolkt met enKele buien. Aanvankelijk meest krach tige zuidelijke wind, geleidelijk naar Zuid-West ruimend en langs de kust tot stormachtig of storm, in het binnenland tot hard of stormachtig toenemend. Ongeveer dezelfde temperaturen ais giste-

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1