Drees en Van Schaik gaan het nu proberen» Zeeuwse fruittelers gaan over op de nevelspuit NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 8 FEBR. 1981 Naar oorlogseconomie. Twee Kabinetsformateurs aangewezen Kabinetsreconstructie waarschijnlijk. Mist stagneerde de scheep vaart* Typhus teistert communistische legers in Korea. Ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt Houdt dat in dc gaten... 't gaat om onze soldaten. Uitgave ïüchting „Zeeuwsch Dagblad" /idkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1781 Abonnementsprijs 4,85 p, kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr H. Huizenga, .Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerkej Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; R, Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.17 u., onder 17.32 u. Maan op 7.46 u., onder 14.44 b. Hoogwater Zondag 4 Febr.: Vlissingen: 12.26 u. 1.93 m., u. m. Terneuzen: 0.16 u. 2.04 m., 12.54 u. 2.14 m. Wemeldinge: 1.30 u. 1.54 m., 14.07 u. 1.66 m. Zierikzee: 1.12 u. 1.31 m., 13.54 u. 1.42 m. T_T et is de gewoonte, dat voor de behartiging van die landsbe langen, waarbij verschillende de partementen zijn betrokken, com missies uit het kabinet worden gevormd. Daarin hebben dan de ministers zitting, die aan het hoofd van die departementen staan. Eén van die commissies is de Raad voor Economische aange legenheden. Het heeft sterk de aandacht ge trokken, dat deze Raad ook tij dens de huidige regeringscrisis bijeen is blijven komen. Hoewel het kabinet demissoinair is en derhalve alleen voor de „lopende zaken" zorg behoeft te dragen, wordt dus blijkbaar voortgewerkt aan belangrijke toekomstplannen Dit wijst o.a. hierop, dat de re gering de economische toestand zo critiek acht, dat zij meent de voorbereiding van de noodzake lijke economische voorzieningen geen dag te mogen laten rusten. Dit dus ondanks het feit, dat de ministers er niet zeker van zijn, of zjj zelf die maatregelen zullen mogen uitvoeren, ja zelfs of een nieuw kabinet hun plannen niet geheel terzijde zal leggen. De ernst van 's Lands economi scho toestand werd dezer dagen eveneens geaccentueerd door het feit, dat H. M. de Koningin de ministers van Financiën en Eco nomische Zaken in een speciale audiëntie ontving. De oorzaken van deze zorgwek kende economische situatie gaven wij reeds aan in ons hoofd artikel van 26 Januari. De voor naamste problemen, waartegen over ons land zich in economisch opzicht gesteld ziet zijn wel: het enorme tekort op de betalings balans, het huishoudboekje van ons gehele volk, en de noodzaak om juist op dit moment geweldige sommen te besteden aan militaire uitgaven. Genoemd tekort op de beta lingsbalans schijnt voor 1951 niet minder te zullen bedragen dan 1,2 milliard gulden. Waarbij men nog moet bedenken, dat de Ameri kaanse hulp voor burgerlijke uit gaven (niet voor militaire) op zijn einde gaat lopen, zodat dit tekort zelfs nog wel eens heel wat groter zou kunnen uitvallen. Wat de defensiekosten aangaat schijnt men het er thans in mini steriële kringen over eens te zijn, dat hiervoor een bedrag van 1,5 milliard gulden moet worden uit getrokken, dat is bijna 2 maal zo veel als het oorspronkelijke begro tingscijfer van. 850 millioen. Ruim 10 procent van het Inkomen van 't Nederlandse volk, dat op het ogenblik 14 milliard gulden be draagt, zou zodoende bestemd moeten worden voor militaire uit gaven. Het is duidelijk, dat een uiterste krachtsinspanning van ons volk nodig zal zijn om dit dubbele probleem 't hoofd te bieden. Zin nen van deze aard zijn echter reeds zo dikwijls ln zovele kranten ge schreven, dat onze oren er doof voor dreigen te worden. Dit is dubbel gevaarlijk, want door ons doof te houden, worden de vraag stukken niet opgelost. Integen deel lopen wij daardoor de kans, dat wij straks met de gevolgen komen te zitten van het feit, dat wij Gods water maar over Gods akker hebben laten lopen. Gevol gen, die dan nog oneindig veel zwaarder op ons zullen drukken, dan de offers, die wij ons nu zou den moeten getroosten, om de noodzakelijke maatregelen te ne men. Welke z(jn die maatregelen? In het algemeen kunnen dit zijn alle middelen, waardoor het evenwicht tussen uitgaven en in komsten wordt hersteld. En dan zowel de uitgaven en inkomsten van de Overheid, als die van ons volk als geheel. Hiervoor kunnen dienen drastische bezuinigingen op de landsbegroting enerzijds en verhoging der belastingen ander zijds, wat de huishouding van de Overheid betreft. En wat die van het volk aangaat: het ver bruik kan, behalve door de reeds genoemde belastingverhoging, be perkt worden door loonsverlagin gen, prijsverhogingen, distributie en door 'n stelsel van gedwongen sparen. Anderzijds zijn er midde len te bedenken om de productie te verhogingen. Het zijn dus alle wel pijnlijke en in ieders persoonlijk bestaan diep ingrijpende beperkingen, die nodig zijn. En wij zuilen er niet meer mee kunnen volstaan ze alleen voor onze buurman aan te prijzen, in de hoop er zelf op een of an dere manier aan te ontsnappen In dit opzicht moeten de wensen, die het N.V.V. aan het begin van deze week publiceerde, sterk afge keurd worden. Die komen er im mers op neer, dat alle lasten van de arbeidersklasse afgeschoven moeten worden op de onderne mers en het nageslacht. Het spreekt vanzelf, dat de minder draagkrachtige groepen ook lichtere lasten moeten worden opgelegd. Maar het zou ook de be langen van de werknemers onher stelbaar schaden, al die lasten te leggen op hen, door middel van wier kapitaal aan de arbeiders werk en brood moet worden ver schaft. En wat te denken van een politiek, die via leningen, die later afgelost moeten worden, en door intering van onze toch al zo ge ringe buitenlandse reserves, onze kinderen wil laten betalen, voor wat wij verteren? Voorstellen ais door het N.V.V. gedaan moet het toekomstige ka binet dan ook krachtig afwijzen. Wij hopen, dat het daartoe in staat zal blijken, maar wij moeten erbij zeggen, dat onze verwach tingen niet hoog gespannen zijn. Dr W. Drees. Het bericht dat de heren Drees en Van Schaik een opdracht tot kabinetsformatie hebben gekre gen kwam niet onverwachts. Bei de ministers hadden Donderdag morgen een langdurig onderhoud op het Paleis Noordeinde. Een an dere conclusie was nauwelijks meer mogelijk. Temeer niet, daar de Koningin Donderdagmiddag ge ruime tijd heeft gesproken met de ministers Van de Brink en Lief- tinck. Het is waarschijnlijk dat H.M. zich heeft laten oriënteren over de besprekingen die de laat ste dagen in de Raad voor Econo mische Aangelegenheden zijn ge voerd. Deze waren uiterst be langrijk. En het feit dat men tot een resultaat is gekomen kan er op wijzen dat het voor de forma teurs wellicht niet zo heel erg moeilijk zal zijn om aan hun op dracht te voldoen. De besprekingen die in deze vergaderingen zijn gevoerd zuilen beslissend blijken te zijn voor het beleid van het nieuwe kabinet. Uit de schaarse berichten die hier omtrent loskomen is het duidelijk, dat het gehele oude kabinet zich thans op het standpunt stelt dat onze militaire inspanningen dras- Mr J. R. H. van Schaik. (Van onze Haagse redacteur) Het kabinet van H.M. de Koningin deelde gistermiddag mede: H.M. de Koningin heeft aan dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot liet vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dr Drees en mr Van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden. tisch verhoogd moeten worden. De offers die het Nederlandse volk daarvoor zal moeten brengen zullen spoedig genoeg bekend wor den. Behoudens de besprekingen in de R.E.A. zullen de andere moeilijkheden waarschijnlijk niet zo heel erg groot zijn. De houding, die mr Stikker zal aannemen, zal waarschijnlijk een der grootste moeilijkheden vormen. RECONSTRUCTIE. De keuze van de heren Drees en Van Schaik kan geen opzien baren, daar tijdens de pogingen van de heer Stikker reeds geble ken is, dat de roomsen en de so cialisten eikander niet loslaten. Hoewel wij dus een nieuw kabinet krijgen is het toch wel duidelijk, dat wij terugkeren naar de eerste dagen van de crisis toen uit alle macht geprobeerd werd het af getreden kabinet te reconstru eren. Door een nieuwe formatie opdracht te geven kan deze re constructie ongetwijfeld gemakke lijker verlopen. Bij een eventuele reconstructie is het natuurlijk niet uitgesloten dat enkele ministers worden ver vangen. Maar over het algemeen kan men toch wel zeggen, dat de meeste bewindslieden zuilen te rugkeren. Het is duidelijk dat als deze twee formateurs met hun werk gereed komen, dat zij dan slechts voornamelijk een rooms-rood ka binet kunnen formeren. Deze combinatie ligt reeds in de politieke kleur van de formateurs opgesloten. Het zal voor een groot deel van minister Stikker afhan gen of de V.V.D. aan dit kabinet zal deelnemen. De mogelijkheid daarvoor is echter klein. Het schijnt dat de heer Stikker geen lust heeft om in een kabinet terug te keren welk etiket, van par lementair of zakenkabinet het ook heeft, als hij .niet kan rekenen op de steun van zijn eigen partij. Slechts bij enige grote wijzigin gen zou de minister van Buiten landse Zaken bereid zijn om aan te blijven. Volgens „Trouw" zou men ech ter in R.K. kring verwachten dat de heer Stikker bereid zal zijn om aan te blijven en dat hij door het afleggen van een verklaring in de Tweede Kamer zich zal dis- stanciëren van mr Oud en de Tweede Kamerfractie van de V. V.D.. Zouden deze inlichtingen op een goede grond berusten dan kan men zich afvragen welk nut het aftreden van het demissionaire kabinet heeft gehad. Dan had men zich deze soesah kunnen be sparen. Toch zal de heer Romme en ook de formateurs zullen dit wel doen - trachten om een zo breed mogelijke basis te scheppen. Aller ogen zijn in deze gevestigd op de C.H.U. De heer Romme heeft destijds reeds een poging gedaan om de partijloze minister Spitzen te la ten vervangen door een C.H.-man. Dat zou nu wel eens kunnen ge beuren, daar bekend is dat deze oud-secretaris-generaal niet zo zeer op het ministers-ambt is ge brand. Kwestie Nieuw-Guinea niet voor de Ver. Naties. De Indonesische minister van voorlichting M. A. Pellaupessy heeft verklaard, dat de berichten als zou Indonesië de kwestie Nw.-Guinea voor de Ver. Naties willen brengen absoluut uit de lucht gegrepen zijn. „Het vraag stuk Irian is uitsluitend een kwestie tussen Indonesië en Ne derland, die niets heeft te ma ken met de Verenigde Naties" zo zei hij. N.C.R.V. kreeg reeds 100.000 gulden voor kankerbestrijding, Gedurende een 22-tal weken houdt de N.C.R.V. iedere Don derdagavond ten bate van de kankerbestrijding de „haak-in- actie". Thans is reeds f 100.000 bijeengebracht voor de aankoop van 1 gram radium, die mo menteel f 120.000 kost. Strenge controle op beperking van stroomverbruik. Het ministerie van economi sche zaken wijst nogmaals met nadruk op de noodzakelijkheid van een goede naleving van de beperkende bepalingen ten aan zien van het electriciteitsver- bruik. Zolang er geen zekerheid bestaat omtrent de ontwikkeling van de kolenpositie, blijven de ze bepalingen van kracht en zal op strikte naleving daarvan een strenge controle worden uitge oefend. Vrijdag is te Ba. Schaffelaar" als neveld het ml 1854 a„. opleidingscentrum van de dediging oj/icieeï geopend. Je landgoed ..De Burgerlijke Ver- Zeven doden bij ontploffing op tankboot. Op de 8670 ton metende Libe- risehe tankboot „Atlantic Du chess" hebben zich gisterochtend twee ontploffingen voorgedaan, toen het schip in de haven van Swansea lag, waarbij zeven le den van de bemanning werden gedood en elf gewond. ..Oosterschelde" raakte vast in de Zandkreek. Regering zal veevoeder aankoop subsidiëren. Op een vergadering van de ge westelijke agrarische commissie van de P.v.d.A. in Friesland heeft minster Mansholt bij het beant woorden van vragen op zijn rede medegedeeld, dat de regering 150 millioen gulden per jaar subsidie voor veevoederaankoop zal ver lenen op basis van de prijzen van dit moment. Tevens legde hij er de nadruk op dat met de veevoe der-import de uiterste zuinigheid betracht zal moeten worden. Betreffende het gevoerde land bouwbeleid toonde hij zich, bij al le voorzichtigheid die op dit punt geboden is, tevreden over het re sultaat van het gevoerde land bouwbeleid. De positie van de landbouw is belangrijk vooruit ge gaan hetgeen ook blijkt uit de verdeling van het nationale inko men. De minister gaf in dit ver band enige cijfers die betrekking hadden op het zuivere inkomen (dus zonder premies en belasting). Op basis van 100 in 1938 be droeg het zuiver inkomen in 1948: van de arbeiders in de industrie 107, van de arbeiders in de land bouw 164 en van de ambtenaren 82. Voor de ondernemers waren deze verhoudingen: industrie 105, landbouw 175, overige beroepen 48. Verbonden troepen vorderen langzaam. De verbonden troepen vorderden Vrijdag zeer langzaam in de richting van de voormalige Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel achter een gordijn van bommen en granaten. De weinige Noordelijke manschappen, die z(j ontmoetten tjjdens him opmars over moeilijk terrein en bij een donkere lucht, gaven een zwak vuur van kleine wapenen af en trokken zich terug. De verbonden troepen vorderden tot ten Noorden van Anyang, 14 km ten Zuiden van Soewon op de weg naar Seoel. van 48 jaar. Hij was in Moskou opgeleid en men achtte hem de Verbonden troepen op het Wes telijke front namen een Chinees en een Noord-Koreaan gevangen, die aan typhus leden. Volgens berichten heerst er een ernstige typhus-epidemie onder de Noordelijke troepen. Dit zou een van de redenen zijn, voor de zwakke tegenstand, die deze bieden. Michael Mac Dermott, een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag te Washington verklaard, dat er geen overeenkomst bestaat om de verbonden troepen niet over de 38e breedtegraad in Korea te zenden. In Tokio hadden berichten ge circuleerd dat de verbonden troe pen de 38e breedtegraad niet zou den overschrijden. Radio Pjongjang heeft Vrijdag omgeroepen dat de Noord-Ko- reaanse legercommandant en vice- premier Kim Tsjaik op 30 Jan. j.l. is gesneuveld. Kim Tsjaik bereikte de leeftijd meest invloedrijke Noord-Ko reaanse communist na minister president Kim ir Sen. Kim Tsjaik is de tweede hoge Noord-Koreaanse militaire leider, die op het slagveld is gesneuveld. De eerste was Kam Gen, chef van de Noord-Koreaanse generale staf, die in September 1950 sneuvelde. „BELEDIGING". Radio Peking heeft Vrijdag ver klaard dat de door de Verenigde Naties goedgekeurde Amerikaanse resolutie waarin het communis tische China als aanvaller in Ko rea wordt gebrandmerkt, „een be lediging is voor de regering der Chinese volksrepubliek". Dit is het eerste Chinese commentaar op het besluit der Verenigde Na ties. Radio Peking verklaarde ver der nog, dat uit de resolutie blijkt dat „de Amerikaanse imperialis ten niet van zins zijn de Koreaan se oorlog met vreedzame midde len tot een einde te brengen". De scheepvaart op de Zeeuwse wateren heeft gisteren grote hin der ondervonden van de mist Gistermorgen om 10 uur was de scheepvaart op de Schelde vrijwel geheel lamgelegd. Ongeveer 20 schepen lagen stil. Twee schepen van de Prov. Stoombootdiensten ondervonden hinder van de mist n.l. de „Ooster-Schelde" en de „Prins Hendrik". Gistermiddag om kwart voor drie is het motorschip „Ooster- Schelde" van de Prov. Stoom bootdiensten, dat de verbinding onderhoudt tussen Zierikzee en Katse Veer en dat om 2 uur uit Zierikzee was vertrokken in het begin van de Zandkreek op de slikken terecht gekomen.. Door de mist was het zicht uitermate slecht en aangezien er meer bo ten in de kreek lagen te draaien moest uiterst voorzichtig gema- nouevreerd worden. Het schip heeft radar aan boord maar on gelukkigerwijze vertoonde de in stallatie een afwijking zodat tij dens het manoeuvreren mede door de lage waterstand 't schip vast raakte. Er werd direct getracht door alarmseinen met de fluit de dienst te Katse Veer te waar schuwen. Na een goed uur haalde deze met een bootje de passa giers van het schip. De mensen, die met een auto aan boord wa ren, moesten echter blijven wach ten tot het schip loskwam en dat was pas tegen 8 uur. Ook des ochtends ondervond de dienst ver traging door de mist. „PRINS HENDRIK" DE HAVENDAM BIJ KKUININGEN. OP Gistermorgen is het m.s. „Prins Hendrik", dat de veerdienst Krui- ningenPerkpolder onderhoudt, in de mist vastgelopen op de ha- vendam te Kruiningen. Er werd scHade aan het roer aangericht en het schip zal naar Vlissingen worden gebracht om door de Kon. Mij „De Schelde" gerepareerd te worden. Mede doordat de veer dienst Vlissingen—Breskens op 't ogenblik nog slechts beperkt wordt uitgevoerd, wordt het grootste gedeelte van het vervoer Ir W. van Soest vertelde over zijn Amerikaanse reis Allen «lie met de fruitteelt te maken hebben waren gisteren in Zaal Krijger bijeen om, op de ontwikkelingsdag van de Kring Zeeland der Ned. Fruitteelt Organisatie, te luisteren naar wat een aantal deskundigen wist te vertellen over de ziektebestrijding. Er bestond juist vooral voor deze dag zo'n belangstelling omdat men thans in Zeeland eens voor het eerst kon horen welke ervaringen de Rijkstuinbouivconsulent voor Zeeland en West-Brabant, ir W. van Soest, heeft opgedaan tijdens zijn reis naar Amerika. Niet iedereen is n.l. in staat geweest ir Van Soest te beluisteren op de j.l. Dinsdag te Utrecht gehouden fruitteeltdag waar do Ameri kaanse fruitteelt werd besproken. Speciaal de morgenvergadering, waarvan we elders in deze editie een verslag geven, stond in het teken van de ziektebestrijding. ZEELAND BIJT DE SPITS AF. De middagbijeenkomst werd ge opend met een lezing van dr A, F. H. Besemer, Entomoloog bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen, over de verneve lingsmogelijkheden in de fruit teelt. Men kan, zo bleek uit zijn le zing, met de nevelspuiten, die öf werken als luchtvernevelaars, öf als drukvernevelaars, heel wat bereiken! Met een nevelspuit is het n.l. mogelijk met dezelfde hoeveelheid spuitstof per H.A. minder water te gebruiken, zodat een sterker concentratie optreedt. Dus geen directe bespraring op bestrijdingsmiddelen doch wel op arbeidl Bij een aantal spuitmiddelen is een sterker concentratie echter niet mogelijk, zodat hier erg op gelet moet worden. Gedurende de laatste jaren zijn hiermede reeds ervaringen opgedaan. Hier kan dus het gevaar voor schade door zorgvuldig te werken verminderd worden. Spreker, die vervolgens een uit eenzetting gaf over de spuittech- niek, deelde mede, dat in het ko mende seizoen in Zeeland reeds 7 fruitkwekers met nevelspuiten gaan werken, waarmede dus, zo als hij prijzend opmerkte „de Zeeuwse fruitteelt "weer eens de spits afbijt". Met het nevelen rrjoet met di verse klimatologische factoren rekening worden gehouden. Zo lukt na regenen het nevelen beter dan het spuiten. Het vernevelen in de winter gaf nog geen gunsti ge resultaten, doch het probleem zal zeker opgelost worden, zei spreker, die tenslotte de diverse bestrijdingsmiddelen en hun mo gelijkheden besprak. HOE AMERIKA DE ZIEKTE BESTRIJDING AANPAKT. Toen kwam ir W. van Soest aan het woord en ging men er eens gemakkelijk voor zitten, vooral toen hij bekende, dat hij met zijn reisgenoten naar Amerikaanse trant had afgesproken om 10 procent te overdrijven. Men was dus gewaarschuwd. Maar spreker begon met de mededeling, dat hij „geen schokkende nieuwe dingen had gezien". Wel had hij geleerd dat de Ver. Staten een fruit „in dustrie" heeft. Een industrie, die meer hecht aan het fraaie uiter lijk van de appels, dan aan de smaak, en die hoge opbrengsten kent met nochtans weinig assor timent. Over de ziektebestrijding spre kend wees ir Van Soest erop, dat vooral D.D.T. en Parathion in Amerika gebruikt worden. Met kwik heeft men minder ervaring. Over de spuittechniek, vertelde ir Van Soest, dat de dagen van de normale sproeimachine zijn geteld. De belangstelling richt zich ech ter stee cis meer naar automa tische sproeimachines, de zgn. „speedprayers", waarmee de ziek tebestrijding werkelijk af is. In Californlë, de staat Washing ton en de staat New-York zoekt men het reeds in de tijdsbespa- rende nevelspuiten. Op grote schaal geschiedt reeds het spuiten met behulp van vliegtuigen. Voor zes dollar per gemet wordt de te ler geholpen. Spreker had een maatschappij leren kennen, die met enkele vliegtuigen niet min der 40.000 H.A. per jaar bespoot. Ir Van Soest vertelde voorts, dat men erin geslaagd was de „Carpo Capsa", die vroeger als eerste plaag te boek stond, met D.D.T. te onderdrukken, wat ech ter weer een ware spint-uitbars ting tot gevolg had. Samenvattend zei ir Van Soest, dat de ziekte bestrijding in de Ver. Staten veel verbeterd ië, dat de practijk „up to date" genoemd kan worden én dat de telers, er niet tegenop zien alles te ondernemen, wat de kwa liteit van hun product kan ver beteren. Hij waarschuwde de Zeeuwse telers derhalve op te passen met verkeerde bezuini gingsmaatregelen. Op de lezing van ir Van Soest volgde een vertoning van een prachtige kleurenfilm waardoor de toeschouwers een juiste indruk kregen van de Amerikaanse fruit teelt in Washington State, waar men vooral waarde hecht aan een goede irrigatie. Op de film zag men ook de staaltjes van vlieg kunst van de piloten der sproei- vliegtuigen, en eveneens van de buitengewone routine waarmee de Amerikaanse fruitpaksters wer ken. De film, die uitgegeven is door een reclame-bureau voor fruittelers viel zeer goed in de smaak. over de veerdienst Kruiningen Perkpolder geleid. Voor de „Prins Hendrik" ls op het ogenblik op deze dienst geen gelijkwaardig schip aanwezig. Er vaart daar een Moerdijkpont, ter wijl het m.s. „Prins Willem 1" zal assisteren. Wanneer op 8 F«br. inderdaad de „fuik" te Vlissingen gereed zal zijn, hetgeen Donder dag in een communique van het provinciaal bestuur werd aange kondigd, dan kan de veerboot „Koningin Wilhelmina" naar de dienst KruiningenPerkpolder, terwijl de grootste ferryboot de „Koningin Juliana" weer normaal dienst kan doen op het veer Vlis singenBreskens. AANVARING. Gistermorgen heeft ter hoogte van Sluiskil een aanvaring plaats gevonden tussen het sleepschip „Maria Anna", gesleept door de sleepboot „Elco" en het motor schip „Maria". Dikke mist was de oorzaak van de aanvaring. Bei de schepen liepen averij op, doch konden hun weg vervolgen. SCHEEPSMATERIAAL DRIJVEND GEVONDEN. Donderdagavond rapporteerden te Terneuzen binnenkomende schippers dat zij ter hoogte van De Schaar bij Ossenisse luiken en denning hadden 2ien drijven. De hierdoor geopperde veronderstel ling dat door de heersende mist een aanvaring of overvaring heeft plaats gevonden wordt onder zocht, maar is tot op heden niet bevestigd. Het conservatieve Lagerhuislid Cyril Osborne zal Attlee Dinsdag a.s. verzoeken om terstond een be zoek aan Moskou te brengen ter bespreking van de vraagstukken in verband met de wereldvrede, zoals hij deze ook met president Truman heeft besproken. Dit jaar zullen er meer dan twee maal zoveel Britse troepen in de Brit se zone van Duitsland verblijven als in 1950. Zes Arabische sta ten hebben Vrijdag een pact voor gemeenschappelijke verdediging gesloten, waardoor zij hun politie ke en militaire strategie coördi neren. Jordanië heeft niet gete kend. Gistermorgen heeft zich in de Amerikaanse staat Nevada de vierde atoomontploffing bin nen een week voorgedaan. In de afgelopen 8 maanden zijn 610 leden van de Oost-Duitse volks- politie naar West-Berlijn gevlueht. Dinsdag zal in het Engelse La gerhuis een 'motie van Churchill in stemming komen tegen de na tionalisatie van de ijzer- en staal industrie. De Deense regering overweegt de Deense koopvaardij vloot te bewapenen. Ex-koning Peter van Joego-Sla- vië heeft aangeboden ten minste een divisie te leveren voor een eventueel te vormen Amerikaans vreemdelingenlegioen. Vier ne gers uit Martinsville (Virginia) zijn op de electrische stoel ter dood gebracht op beschuldiging een blanke vrouw onteerd te heb ben. Het personeelsaantal in de Nederlandse Philipsfabrieken is in 1950 toegenomen van 34.000 tot 39.000. Doordat hij met zijn hoofd bekneld raakte is Donder dagnacht in de mijn „Emma" bij Treebeek de mijnwerker P. J. de Rooy uit Brunssum om het leven gekomen. Om uitbreding van de televisieproeven mogelijk te maken zal Philips te Bussum een nieuwe experimentele televisie studio inrichten. Zondagmorgen wordt het troepentransportschip Ormonde" in de Rotterdamse ha ven verwacht. Wegens het be waren van 116 gouden tientjes en gouden vijfjes na de inleverings termijn is een juwelier uit Bruns sum veroordeeld tot f 3000 boete. We zaten een beetje in de put, toen we deze verant woording moesten schrijven. Maar f 13 te verantwoor den en op die manier geen f2500. Zouden we maar niet overslaan? Toen kwam de post en voor het eerst heb ben we even sprakeloos ge zeten. De oorzaak daarvan was het volgende briefje: „Bij dezen heb ik het ge noegen om namens bijna alle ingezetenen, ik mag wel zeggennamens allen, een girostorting aan te bieden van f250,50 voor het Militair Tehuis. Ik heb een drietal jongemannen, die in Indië hebben gediend, bereid ge vonden om dit werk belan geloos te doen. Ze zijn de ge hele gemeente rond geweest met bovengenoemd resultaat. Het zijn JACOB JANSE, CORNELIS DEN HOLLAN DER JACZN. en LEYN JOOSSE. Moge dit navolging vinden". Dit briefje was on dertekend door de burge meester van AAGTEKERKE de heer J. Bosselaar. We zijn er nog stil van! Dit is een actie, die alles wat we tot op heden hebben gehad in de schaduw stelt. Een burge meester, die zich voor de goede zaak heeft ingezet, drie oud-Indiëgangers, die de gemeente rondgingen, waar lijk, hierover hebben we maar één ding te zeggen: „Dat is goed Zeeuws!" Hartelijk dank burgemeester, hartelijk dank oud-militairen, hartelijk dank inwoners van Aagtekerke voor dit schitte rende bedrag. Mogen we dit aangrijpen om op alle burge meesters in Zeeland een be roep te doen? Wat Aagte kerke met nog geen 800 in woners kan, moet elders ook mogelijk zijn. Burgemeesters, ex-militairen we doen een klemmend beroep op U dit voorbeeld te volgen. Voorts ontvingen wij nog de volgen de persoonlijke giften: N. N. te O. fl,50, W. B. te N. f2,50, oud-bezoeker tehuis f 1, na gekomen giften collecte Prov. Griffie f2, F. de W. te B. f2,50, H. J. V. te V. f3 en H. v. M. te Z. f 0,50. Dit alles bijeen maakt een totaalstand van f 2633,58. Op naar de f3000! Graag een stroom van giften op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Mili taire Tehuizen Zeeland" te Goes. B.O.A.Z.-school te Meliskerke heeft nieuw schoolhoofd. Naar wij vernemen is tot hoofd van de B.O.A.Z.-school der Geref. Gemeente te Meliskerke benoemd de heer A. A. Geuze, thans onder wijzer aan de Rebobotbschool (hoofd de heer A. van Bokhoven) te Rotterdam. De heer Geuze is opvolger van de heer H. Jansen, die ln April naar Gouda vertrekt wegens zijn benoeming aldaar. Ernstig ongeval te Terneuzen. Donderdagavond heeft op de Koedijk te Terneuzen een ernstig ongeval plaats gevonden, waarbij een 12-jarig jongetje van de heer Hamelink uit de Hondiusstraat een nierbekkenfractuur heeft op gelopen. Het jongetje was met enkele vriendjes aan het rijden met de aldaar aanwezige kipkar- retjes welke bij de afgraving van de Koedijk worden gebezigd, en is door onverklaarbare oorzaak hier onder geraakt. Dadelijk na het ongeval is het knaapje naar het ziekenhuis te Terneuzen overge bracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Zijn toestand is momenteel redelijk. DE BILT ZEGT: Hier en daar ochtendnevel. Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. In de ochtend plaatselijk lichte vorst, in de middag over 't algemeen iels lagere temperatu ren dan gisteren. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1