V.N.-troepen blijven langzaam vorderen. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De nieuwe ontwerp- Successiewet. Patrouilles naderden Seoel tof op 16 Km. Vrijstellingen voor militaire dienst ingetrok ken te Vogelwaarde. Nieuwe koffiebon aangewezen. Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Duitse oorlogsmisdadigers krijgen vermindering van straf. De heer A, S. de Jonge hartelijk gehuldigd. SNIPPER „Vrij cn Blij" oogstte successen in Goes. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9f/, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1779 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 1 FEBR. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.20 u., onder 17.28 u. Maan op 5.46 u., onder 12.15 u. Hoogwater op Vrijdag 2 Februari: Vlissingen: 9.44 u. 1.51 m., 22.30 u. 1.62 m. Terneuzen: 10.09 u. 1.72 m., 23.00 u. 1.84 m. Wemeldinge: 11.11 u. 1.34 m., u. m. Zierikzee: 10.55 u. 1.14 m., 23.48 u. 1.22 m. ii IJet is wel van belang even stil te staan bij een van de be zwaren, die de notarissen aan voeren tegen het nieuwe ontwerp. In die wet wordt, als ze zou wor den aangenomen, de minister van Financiën gemachtigd de voor de uitvoering van de wet nodige voorschriften uit te vaardigen. Hoewel erkend moet worden, dat dit in sommige gevallen noodza kelijk kan zijn dateert een derge lijke wijze van uitvoering van een wet uit de tijd van de Duitse be zetting. Bovendien wordt de toepassing van de wet er niet eenvoudiger op, als men allerlei uitvoerings voorschriften moet gaan raadple gen buiten de wet om. Voorts, en dat is wel het groot ste bezwaar, een dergelijke bepa ling kan, zij het langs een omweg, zo licht voeren tot strijd met de Grondwet. In de Grondwet toch wordt voorgeschreven, dat geen belastingen ten behoeve van 's Rijks schatkist kunnen worden geheven dan uit kracht van een wet. Geeft men nu veel ruimte om bij uitvoeringsvoorschriften alge meen bindende regelingen te tref fen, dan werkt dit tenslotte ook nog de rechtsonzekerheid in de hand. Een eenzijdig door de mi nister getroffen regeling kan elk ogenblik weer gewijzigd worden. De belastingplichtige weet daar door op de duur niet meer, waar hij aan toe is. Hij moet, men heeft daarop in het Voorlopig Verslag gewezen, b.v. bij het maken van zijn testament weten, hoeveel er aan schenkings- en successierecht betaald moet worden. Als dit elk ogenblik kan veranderen, kan men moeilijk vooruit bepalen, hoe veel men moet reserveren voor de betaling van deze rechten. P en heel belangrijke bepaling in ■L-1 het ontwerp is het voor schrift, dat ook over de waarde van de goodwill successierecht moet worden betaald. Het is heel moeilijk de waarde van goodwill te bepalen. Verkoopt men zijn .zaak, dan kan wellicht de waarde van de goodwill gesteld worden op het bedrag, dat men voor het ver kochte krijgt, voorzover dat de boekwaarde te boven gaat. Maar hoe zal men dit doen, als men zijn zaak niet verkoopt? Als de erf genamen die voortzetten? Heffing van successierechten kan dan bo vendien in vele gevallen tot ern stige moeilijkheden aanleiding ge ven. Denk maar eens aan een zaak, die goed loopt, maar waarin het gehele aanwezige kapitaal no dig is voor het aanhouden van voorraden. Als er dan nog een be langrijk bedrag' aan successierecht af moet, kan dat wel eens tot in krimping van de zaak aanleiding geven. Vooral als er kort opeen volgende verervingen voorkomen. Het kapitaal van de zaak kan daardoor ernstig aangetast wor den. Misschien zelfs kan de be staansmogelijkheid van de betrok kenen in gevaar gebracht worden. De meerderheid van de Com missie voor de Belastingen, die voor de Tweede Kamer het Voor lopig Verslag heeft opgesteld, heeft dan ook ernstig bezwaar ge maakt tegen dit voorstel. Zij noemt het belasten van de good will zelfs economisch niet verant woord. Ongetwijfeld zal een dergelijk voorstel bij hen, die gaarne het kapitaal aantasten, in de smaak vallen. Voor hem, die belijdt, dat de eigendom een instelling is, die in de schepping gegrond is, zal het steeds op ernstige bezwaren stuiten, wanneer het bezit op al te ingrijpende wijze wordt aange tast. Bovendien kan dit niet anders dan het welvaartspeil van het volk drukken. De „bezittende klasse" zal door zulke heffingen steeds kleiner worden. En dit is nooit in het belang van een volk. Daarbij tempert het de werklust. Het is een niet te weerspreken feit dat de hoge belastingen voor ve len aanleiding zijn, hun inkomen zo laag mogelijk te houden. Extra prestaties worden niet meer ge leverd. Zo zal ook de belasting over goodwill en dergelijke de mensen de lust benemen tot het laatste toe hard aan de eigen zaak te werken. De psychologische wer king van zulke heffingen mag men zeker niet onderschatten. Een wet, die zoals deze niet bepaald de strekking heeft, te voorzien in de behoeften van de overheid in een noodtoestand, als we thans bele ven, mag m.i. niet zulke ingrijpen de maatregelen inhouden. De eer bied voor het scheppingswerk Gods laat dit niet toe. Ook in het Voorlopig Verslag wordt door sommige leden daarop gewezen. T. H. Troepen der verbondenen zjjn Woensdag in de Westelijke sector van het front op Korea langzaam gevorderd. Zjj stuitten op toe nemend verzet van de Chinezen. Aan de verbitterde gevechten langs een front van 65 km breedte namen manschappen van vele landen deel. Aanvallen en tegenaanvallen wisselden elkaar af. Luchtverkemiers der Verenigde Naties hebben foto's genomen van een nieuwe Chinese verdedigingslinie langs de Han, ongeveer 82 km ten Noord-Oosten van het zwaar beschadigde Seoel. Patrouilles der Verenigde Naties streden Woensdag, op een af stand van slechts 16 km ten Zuiden van Seoel. Generaal Ridgeway, bevelheb ber van het Amerikaanse achtste leger, zeide de dat de toestand aan het Westelijke front „volledig bevredigend" was. Aanvankelijk werden er zware gevechten door kleine eenheden geleverd doch het uitzicht op een groot treffen ver minderde, toen het front rustig begon te worden. Het centrum der gevechten van gisteren was een heuvel, elf km ten Noorden van Soewon gelegen. Tegen de avond deden de Chinezen met verse troepen een tegenaanval. Mr Stikker voerde besprekingen. (Van onze Haagse redacteur) Alle pessimistische berichten ten spijt, ontplooide minister Stik ker gisteren nog een grote activi teit. Gisterochtend woonde hij de vergadering van de Raad van Economische Aangelegenheden bij, tezamen met al zijn ambtsgeno ten. Men mag aannemen dat op deze vergadering het rapport van de interdepartementale commis sie wordt besproken, over de vraag welke offers wij moeten brengen nu de militaire inspan ningen vergroot moeten worden. Na afloop van deze vergadering had minister Stikker een onder houd met jhr Roëll, van het ka binet van de Koningin. Dit onder houd duurde een kwartier. Tegen over de journalisten verklaarde hij, dat hij in de loop van de mid dag nog besprekingen zou voeren. Deze uitlating werd spoedig be waarheid, want na de lunch begaf hij zich naar het kabinet van de minister-president, waar hij con fereerde met de ministers Van Schaik en Drees en de fractie leiders der P.v.d.A. en K.V.P. in de Tweede Kamer, de heren Bur ger en Romme. Sedert ongeveer acht maanden is een onderzoek gaande inzake verleende vrijstellingen voor mi litaire dienst aan ingezetenen van Vogelwaarde. Deze vrijstellingen werden verleend op advies van de burgemeester dier gemeente, de heer F. A. Hendrikse. Ofschoon hierbij is komen vast te staan, dat de heer Hendrikse door het uit brengen der adviezen geen enkel persoonlijk voordeel heeft genoten en hij daarbij ook geen bepaalde groep van personen heeft willen bevoordelen, heeft het onderzoek, dat nog voortduurt het ministerie van Oorlog toch aanleiding gege ven over te gaan tot het intrek ken van een zestal der vrijstellin gen voor ingezetenen van Vogel waarde, die in het tijdvak 1945 tot en met 1949 werden verleend. Een deel der betrokkenen be vindt zich thans, na oproeping, reeds in militaire dienst. Allen zijn echter in de gelegenheid te gen de intrekking der vrijstelling in beroep te gaan. De heer Hen drikse. die reeds gedurende 27 jaar het burgemeestersambt in twee gemeenten heeft bekleed, zeide desgevraagd tegen het thans aan de gang zijnde onderzoek geen enkel bezwaar te hebben, daar ook hij klaarheid in de zaak wenst. Hij heeft steeds, zo zeide hij, naar eer en geweten en vol komen te goeder trouw de advie zen voor vrijstelling, waarbij ook die van het arbeidsbureau en somtijds van medici werden over gelegd, verstrekt. Overigens was het een van de rustigste dagen, die de troepen der Verenigde Naties in Korea hebben gehad. Luchtverkenners zeggen, dat de Chinezen op ver schillende plaatsen terugtrekken doch dat men niet van een alge mene terugtocht kan spreken. De luchtmacht der Verenigde Naties heeft haar aanvallen ach ter de linies van de tegenstander voortgezet. Generaal Ridgeway heeft een woord van lof over zijn Chinese tegenstanders gesproken. Hij zei de, dat zij in hun goed ontworpen loopgraven standhielden „hoezeer men ook met artillerie en lucht macht aangrijpt". De enige ma nier was de loopgraven te bestor men en de Chinezen daar te doden. RAPPORT VAN MAO ARTHUR. Generaal Mac Arthur heeft Woensdag aan de Verenigde Na ties gerapporteerd, dat het in de macht van zijn troepen ligt de Chinezen in Korea „bij voortdu ring duizelingwekkende verliezen" toe te brengen. Mac Arthur verklaarde, dat het hem voldoende gebleken was, dat „de Chinezen sinds lang het voor nemen hebben gehad zoveel man kracht en materiaal in Korea in te zetten als nodig is voor de ver nietiging van de troepen der Verenigde Naties en om de een wording van Korea te beletten". Het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten te 's-Gra- venhage heeft bon 488 algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 alge meen (D-kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie bij de detaillist tot en met 17 Fe bruari 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat de eerstvolgende bonaanwijzing op 15 Maart 1951 zal plaats hebben. Jeep botste bij Oosterland tegen vrachtauto. Op de Rijksstraatweg te Ooster- alnd heeft gisteren een ernstig ongeval plaats gevonden. Een vrachtauto van de Fa Lavenberg uit Breda wilde op de weg draaien toen van de richting Zijpe een jeep kwam, bestuurd door de heer K. van Driel uit Nieuwerkerk, die met een hevige klap onder de zware vrachtauto terecht kwam. De heer Van Driel liep ernstige hoofdwonden op en brak een been Nadat dokter Vleugels Schutter -eerste hulp had verleend, werd 't slachtoffer naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd. Vermoe delijk heeft de chauffeur van de vrachtwagen de jeep niet opge merkt. De politie heeft de zaak in" onderzoek. - Student bracht Leiden in last. Waarom hij het gedaan heeft weet men niet, maar de juri disch studentdie enkele nach ten geleden in Leiden in hei belastingkantoor heeft inge broken, heeft in de dubbele zin des woords „Leiden in last" gebracht. De jongeman, die nu in de cel zit, heeft na melijk alle dossiers, groten deels bestaande uit belasting biljetten, bij pakken uit het raam geworpen met het ge volg, dat binnen het komende jaar niemand een aanslag in de inkomstenbelasting behoeft te verwachten. De chaos, die is ontstaan, zal zeker zes ge schoolde belastingambtenaren vier maanden lang arbeid verschaffen. Er zit trouwens nog meer aan dit belasting-dilemma vast. Want volgens „De Tele graaf' zal voorlopig niemand uit Leiden kunnen emigre ren, niemand van zijn geblok keerd tegoed een gedeelte ge deblokkeerd kunnen krijgen en niemand antwoord op een bezwaarschrift kunnen ver wachten. De belastingdienst zelf tenslotte met de moei lijkheid dat het wettelijk eigenlijk niet geoorloofd is de belastingplichtigen voor de tweede maal een aangiftebil jet te sturen. De heer Th. Peeman, hoofd agent van politie te Goes, is in Amersfoort geslaagd voor het examen cand. Inspecteur van Po litie. 't Gaat er op lijken dat de f2500 deze week wordt be reikt. De verantwoording van vandaag gaat tenminste al aardig in die richting en met een kleine f 130 er bij, zijn we waar we deze week wil len kcmen. Driemaal is er in de afgelopen week ingeza meld op bijeenkomsten. De militairen van de C.O.A.K., die een afscheidsavond aan boden kregen door de R.A.O., kochten ijverig pro- grmma's en de halve op brengst daarvan f 12,50 kwam ten goede aan het te huis. De Oostkapelse J.V. en M.V. hielden hun jaarverga dering, waarbij voor de mi litaire tehuizen in Middelburg en Den Bosch werd gecol lecteerd. We ontvingen op deze wijze f20. De C.JM.V.'s in Zeeland, die destijds voor de militairen in Indonesië zo prachtig gelden bijeen brachten, doen nu ook weer hun best. De collecte tijdens het jaarfeest van de C.J.M V. „Het Mosterdzaadje" te 's Heer Arendskerke bracht niet minder dan f30,25 op. Aan persoonlijke gijten zijn vandaag te vermelden: Zr. N. N. te Den H. f2,50, L. v. L. (C.O.A.K.) f5, fam. T. te St. L. f 6J5, N. N. te S. f2,50 en M. S. te G. f5. We kwamen zodoende op f2370,08. We wachten gedul dig de nieuwe stroom af, die gestort kan worden op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. BIJNA 100-JARIGE LIET ZICH DOORLICHTEN. Te Dreischor, op Schouwen- Duiveland, neemt 95 der bevol king deel aan het onderzoek op T.B.C. De eerste, die zich aan meldde voor de foto, was de 99- jarige J. Kip, die op 18 Maart a.s. zijn 100 jaren hoopt vol te maken. Hij vertelde, dat het 80 jaar ge leden was, dat hij voor het laatst op de foto was gezet. JAARVERGADERING PROV. V.V.V. De jaarvergadering van de Prov. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zal gehouden wor den op Zaterdag 10 Maart a.s. in hotel „De Korenbeurs" te Goes, malig staatssecretaris. Vonnis 15 Alfred Krupp wordt vrijgelaten en krijgt zijn bezittingen terug. Van 28 ter dood veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers zjjn er 21 tot een lichtere straf veroordeeld. De andere zeven zullen ter dood worden gebracht. Ook van een aantal niet ter dood veroordeelden zijn de straffen verminderd. Sommigen hunner zullen direct op vrjje voeten worden gesteld. Onder hen bevindt zich Alfred Krupp, de bekende Duitse wapenfabrikant. Ook de door het Hof van Neurenberg bepaalde inbeslagneming van Krupps eigendommen is ongedaan gemaakt. Krupp zal zijn bezittingen terug krjjgen, aldus is gisteren officieel in Frankfort mededgedeeld. De Amerikaanse hoge commis- jaar, wordt 10 jaar. VOORBEREIDINGEN IN HET R.A.I.-GEBOUW. Over enige dagen zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam voor liefhebbers van motor- en fietssport weer volop gelegenheid zijn de laatste snufjes op dit gebied te bewonderen. Er zal dan n.l. een tentoonstelling geopend worden, waar, naast de motorsport ook een belangrijke plaats zal worden gegeven aan het rijwiel met- en zonder hulpmotor. Op het ogenblik is het R.A.I.-gebouw nog een domein van schilders, timmerlieden enz., flie druk bezig zijn de stands in orde te maken. saris John Mc Cloy heeft 10 ge vallen van wijziging van een dood vonnis bekend gemaakt (de ver oordeelden hebben nu levenslang) en generaal Thomas Handy, op perbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, de andere elf. Alle veroordeelden bevinden zich in de Landsberg gevangenis in Beieren. Zij hebben jaren lang niet geweten, of zij al of niet ter dood zouden worden gebracht. Mc Cloy verklaarde dat zijn be slissingen definitief zijn. Hij zeide, dat in de gevallen, waarin de uit gesproken straffen aanzienlijk zijn verminderd, dit het resultaat is geweest van verminderde verant woordelijkheid en verzachtende omstandigheden, die in hoofdzaak eerst na het uitspreken van het vonnis waren gebleken. In enkele gevallen is ook uit „nieuw en overtuigend bewijsmateriaal", dat kort geleden werd gevonden, ge bleken dat de schuld der betrok ken veroordeelden aanzienlijk minder was dan tijdens het eerste proces is aangenomen. Ook een aantal vonnissen van Duitsers, die onder de Nazi's ho ge regeringsfuncties hebben ver vuld, zijn herzien. De voornaamste van deze ge vallen zijn: Hans Heinrich Lam- mers, hoofd van Hitiers kansela rij. Vonnis 20 jaar, wordt 10 jaar. Hans Kehrl, voormalig minister van Economische Zaken. Vonnis 15 jaar, wordt direct op vrije voe ten gesteld. Paul Koerner, voor- Graaf Von Lutz Schwerin-Kro- sigk, gewezen minister van Finan ciën. Vonnis 10 jaar, wordt onver wijld op vrije voeten gesteld. Gottlob Berger, gewezen nauw medewerker van het voormalige hoofd der Gstapo, wijlen Heinrich Himmler. Vonnis 25 jaar, wordt 10 jaar. Binnen 48 uur zullen de 29 ver oordeelden, wier gevangenisstraf thans als uitgeboet wordt be schouwd, worden vrijgelaten. Van een 40-tal gevangenen is de gevangenisstraf verkort. Onder deze laatsten zijn acht medewerkers van Alfred Krupp, en verder rechters en lagere rege ringsambtenaren, leden van „ver- delgingsploegen" van de S.S. en Nazi's die in concentratiekompen misdaden bedreven hebben. De medewerkers van Krupp, die Zaterdag vrijgelaten worden, zijn acht voormalige directeuren van het Krupp-concern. Tot de ande ren, die vrijgelaten worden, be horen de generaals Ernst von Leyser, Hubert Lanz, Wilhelm Speidel en Hans Dehner. Afdeling Zierikzee van de L.J.G. opgericht. In Zierikzee is gisteravond tij dens een vergadering in het „Huis van Nassau" een afdeling opge richt van de L.J.G. De afdeling strat met 23 leden. Er werd een voorlopig bestuur gekozen. Een verslag van de oprichtingsbijeen komst hopen wij in ons blad van morgen te geven. 25 JAAR SECRETARIS VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL, Vele waarderende woorden voor de jubilaris. Zeldzame vogels waarge- nomen te Goes. Een Goesenaar, wonende aan de v. d. Boutstraat, heeft dezer da gen een aardige ontdekking ge daan. Hij zag n.l. enkele vogels, ter grootte van een spreeuw, die hem vreemd voorkwamen. Hij stelde een vogelliefhebber van dit feit op de hoogte en na onderzoek kwam deze tot-de conclusie, dat het zgn, pestvogels waren. Dit zijn zangvogels, die hun naam te danken hebben aan het feit, dat men ze in de middeleeuwen als een voorbode van de pest be schouwde. De vogels kwamen in de v. d. Boutstraat tot vlak onder het raam en aten van de lijster bessen, die daar groeien. Er wa ren niet minder dan drie koppels. En om nu nog 'n zeldzame vogel te noemen: in een ander gedeelte van Goes heeft men al enige tijd een witte mus waargenomen. Tijdens een zeer druk bezochte receptie In hotel „Nieuwe Doelen" te Middelburg is gistermiddag de heer A. S. de Jonge ter gelegen heid van het feit, dat hjj op die dag 25 jaar secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwse Eilanden was, hartelijk gehuldigd. Talrijke personen uit 't Zeeuw se leven hebben de heer De Jon ge, die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, dank be tuigd voor zijn vele werk in het belang van het Zeeuwse bedrijfs leven. Talrijke bloemstukken en geschenken waren even zovele be wijzen van de waardering en hoog achting voor de jubilaris. O.m. merkten wij op de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, burgemeester en secretaris van Vlissingen, B. en W. en secretaris van Middel burg, directeuren van P.Z.E.M., E.T.I., Plan. Dienst, Verkeers- inspectie, Prov. V.V.V., Gew. Ar beidsbureau, Rijksdienst Maat schappelijke Zorg, alsmede vele figuren uit 't Zeeuwse agrarische en bedrijfsleven, van de rechter lijke macht, de bankwereld, het handelsonderwijs, de P.T.T. en niet te vergeten bestuursleden en personeel van de Kamer van Koophandel. Van het personeel ontving de heer De Jonge een boekwerk. REDE DE HEER KAMMERAAD. De voorzitter van de Kamer, de heer C. A. Kammeraad, sprak de jubilaris allereerst toe. Hij re leveerde, hoe de heer De Jonge op 25 Januari 1926 of vijf dagen eerder dan zijn officiële benoe ming inging, als tijdelijke kracht bij de Kamer in dienst trad. Dit feit heeft, aldus de heer Kamme raad, het stempel gedrukt op al het werk van de heer De Jonge in de afgelopen jaren. Altijd trachtte hij vóór te blijven, het geen hem ook is gelukt. Zijn gro te speurzin bij de opbouw van het Handelsregister kwam in die eerste tijd duidelijk naar voren. Na eraan herinnerd te hebben, hoe er in 1932 met de invoering van de Crisis Invoerwet veel meer werk voor de Kamer kwam en hoe vooral door de uitvoering van de Vestigingswet Kleinbedrijf het bedrijfsleven de weg naar de Ka mer ging vinden, ging de heer Kammeraad nader in op de oor- logs- en bezettingstijd. Bij de brand van Middelburg ging alles verloren, maar met grote voort varendheid en enthousiasme heeft de heer De Jonge de zaak weer opgebouwd en het herstel van de ze grote chaos was zeker één van zijn grootste verdiensten. Zijn moeilijke positie in de bezetting heeft hij op voorbeeldige wijze vervuld en na de bevrijding was het vooral aan de activiteit van de heer De Jonge te danken, dat de administratie gemoderniseerd werd en een nieuw kantoorge bouw in gebruik kon worden ge nomen. Behalve dat hteeft de ju bilaris getoond een goed chef te zijn van zijn acht medewerkers. Het lukte hem de ambtelijke sfeer verre van de Kamer te hou den; hij stond op alle mogelijke en onmogelijke tijden voor ieder klaar. „Zelden heb ik iemand ontmoet, die zó in zijn werk on- ging", aldus de heer Kammeraad, die hem tenslotte de gezondheid en de krachten toewenste om zijn werk voort te zetten en hem na mens het bestuur van de Kamer van Koophandel een gouden pols horloge aanbood. Met enkele woorden dankte de heer De Jonge voor de woorden en het geschenk. „Ik hoop nog vele jaren werkzaam te mogen zijn in het belang van het bedrijfs leven en ik dank het bestuur en mijn medewerkers voor deze hul de", aldus de jubilaris. ANDERE SPREKERS. Namens de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen sprak de voorzitter, ir C. A. L. Horstmann te Sas van Gent, die verklaarde de heer De Jonge te hebben leren kennen als een goe de vriend. Hij dankte ook mevr. De Jonge voor de steun haar man gegeven en sprak als zijn mening uit, dat de band tussen de beide Kamers in Zeeland zal blijven be staan, zeker zolang de heer De Jonge als secretaris zal optreden. Hij bood een 24-delige set met kristallen glazen aan. Daarna voerden nog het woord de heren L. A. Stofkoper als oud- vice-voorzitter van de afd. klein bedrijf van de Zeeuwse Kamer van Koophandel en oud-voorzitter van de Vereniging „Handelsbe lang" te Middelburg, die wees op de prettige samenwerking gedu rende tien jaren, mr M. A. Ter- woert, voorzitter van „Handels belang", waarvan de heer De Jonge tien jaren secretaris is ge weest en die hem een boekwerk aanbood en tenslotte jhr mr T. A. J. W. Schorer namens de Raad van Bijstand van de Kamer, die een stel zilveren kandelaren over handigde. Ernstig geval van gasverstikking te Nieuwland. Er heeft zich in Nieuw- en Sint Joosland een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan. Gis termorgen gevoelde de garage houder M. K. bij het opstaan zich niet in orde en bemerkte een eigenaardige gaslucht in huis. Toen hij naar buiten wilde gaan viel hij bewusteloos neer. Daar werd hij gevonden. De inmiddels gewaarschuwde huisarts, dr de Weerd, trof de vrouw van K. en diens 2K jarig dochtertje bewus teloos in bed. De heer K. en het meisje kwa men vrij spoedig tot het bewust zijn, maar de vrouw is in levens gevaarlijke toestand opgenomen in het Gasthuis te Middelburg. Omtrent de juiste toedracht van deze gasvergiftiging tast men nog in het duister. De politiek heeft de zaak voor nader onderzoek in handen genomen. Verenigingsgebouw in Melisfcerke officieel geopend Gisteravond is in Meliskerke het geheel gerestaureerde en bui tengewoon fraai geworden vereni gingsgebouw officieel geopend door burgemeester *A. J. Huys- man. Deze opening had plaats tij dens een gezellige samenkomst van vele dorpsgenoten. De stem ming op deze bijeenkomst was een bewijs van de hartelijkheid en de eensgezindheid, die de burgerij van Meliskerke kenmerkt. Plaats gebrek noopt ons later op deze opening terug te komen. In Oostenrijk kwamen deze winter 91 personen om het leven tengevolge van lawines, 31 per sonen worden vermist en er kon den 64 personen worden gered. Tengevolge van het instorten van de loopplank van de Argentijnse walvisvaarder „Juan Peron" te Belfast zijn 12 personen omgeko men en 33 gewond. De Veilig heidsraad heeft gisteren de Ko reaanse kwestie van de agenda afgevoerd. Nederland nam voor het eerst sedert zijn verkiezing zijn plaats in de raad in. Alle havenarbeiders in Duinkerken zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen de herbewapening van Duitsland. 700 Belgen en 50 Luxemburgers zijn Woensdag in Poesan in Korea aan land gegaan ter versterking van de Verenigde Naties troepen. Winston Chur chill heeft namens de oppositie in het Engelse Lagerhuis een motie van wantrouwen ingediend we gens de regeringspolitiek ten aan zien van de genationaliseerde ko lenmijnen. Bij Quebec (Canada) zijn Woensdag vier overspannin gen van de brug over de St Mau rice ingestort. Tenminste 4 auto mobilisten, die zich op de brug bevonden, kwamen om het leven. Generaal Eisenhower is giste ren in Washington aangekomen. Hij zal vandaag een verklaring af leggen voor de gezamenlijke zit ting van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat. Gisteren is in de Rotterdamse, haven het 1000ste schip van dit jaar binnen gekomen. Ter gelegenheid van zijn aftreden heeft generaal Kruis gisteren een dagorder tot de troe pen gericht, waarin hij de troepen dank brengt voor het ondervon den vertrouwen en de medewer king. Degenen, die mee hebben gedaan aan de prijsvraag van het Kankerinstituut en nog geen be richt hebben gehad, behoren niet tot de 730 prijswinnaars. De oudste K.L.M.-vlieger, gezagvoer der Steinbeck, is na een 31-jarige carrière uit de cockpit gestapt. Hij heeft 25.000 vlieguren op zijn naam staan en bracht dus onge veer 2'A tussen hemel en aarde door. Prinses Beatrix heeft gis teren ter gelegenheid van haar verjaardag 2000 brieven ontvan gen. Een Haagse school bood op Soestdijk een bergplateau in gips aan, dat St Anton voorstelt. In Maastricht zijn gisteren 3 loco motieven ontspoord. In verband met de prijsstijgingen der grond stoffen zal de zeepprijs per 1 Fe bruari stijgen. Gisteravond werd in zaal Krij ger te Goes de N.C.R.V.-steravond gegeven die Dinsdagavond in Vlissingen werd gehouden. Ook deze avond mag ten volle ge slaagd heten; de talrijke aanwezi gen hebben volop genoten van deze op hoog peil staande ont spanningsavond. De avond werd geopend door de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer J. J. Duvekot. Deze deelde mee, dat getracht zal worden in Goes nog een heropvoering te krijgen van het historische toneelstuk „Je Maintiendrai", dat Dinsdagavond werd opgevoerd en dat toen zo'n groot succes was. Ter ere van de verjaardag van Prinses Beatrix werd het Wilhelmus gezongen. In zijn openingswoord wees de heer Duvekot erop, dat de N.C.R.V. 't ene nodige, het Evangelie, tot ons volk brengt. Hij wekte daarom op tot versterking van de N.C.R.V. Ds Poort, lid van 't hoofdbestuur, wekte ook nog eens op tot mede werking aan de versterking van de N.C.R.V. .Hij legde vooral de nadruk op het evangeliserende werk der N.C.R.V. De rest van de avond was ge heel gewijd aan ontspanning. Het publiek genoot daarbij zeer van het optreden van de zanger Bert van 't Hof en het ensemble „Vrij en Blij". Verscheidene malen uitte het publiek zijn waardering in dankbaar applaus. Ook het Ve- luwse boertje Jan van Riemsdijk, oogstte groot succes. De verrich tingen van dhr Sinninghe Dam stee met zijn electronen-wonder- winkel wekten in hoge mate de verbazing van het publiek. De toeren die hij verrichtte waren dan ook fantastisch. De heer Duvekot sprak tenslot te een slotwoord, waarin hij de medewerkenden dank bracht, waarna besloten werd met de avondzang ,,'k Wil U o God mijn dank betalen". Diefstallen Van lood te Vlissingen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben twee personen ingebroken in een werkkeet aan de Paul Krugerstraat te Vlis singen en daar een hoeveelheid lood gestolen. Bij het wegrijden werden zij echter gezien door iemand, die aan de politie een behoorlijk signalement kon op geven. Aan de hand hiervan heeft de Vlissingse politie giste ren twee ingezetenen aangehou- houden, die bekend hebben het lood gestolen en in Middelburg te hebben verkocht. Daar kon het lood inbeslaggenomen wor den. Tijdens dit onderzoek kwam de politie nog in aanraking met twee opperlieden, die eveneens lood gestolen bleken te heb ben en wél van een gebouw aan de Hendriksstraat. Ook zij heb ben bekend. Daarmee was de speurtocht van de politie nog niet ten einde, want er werd voorts nog een electromotor ge vonden, welke ontvreemd was van een bouwwerk aan de Bou levard. Voor dit feit werden ook al twee opperlieden aangehou den. BEVERRAT VAN EEN HALVE METER. In Groesbeelt heeft men een bgverrat van ongeveer een halve meter lengte onschadelijk gemaakt. Het dier meet met kop en staart erbij 89 centimeter. In antwoord op Grotewohl's aanbod is Woensdagavond in Bonn medegedeeld dat directe bespre kingen tussen Oost- en West- Duitsland geen zin hebben, zolang Oost-Duitsland niet het beginsel van vrije en geheime verkiezingen voor geheel Duitsland aanvaardt. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Over het algemeen zwaar be wolkt, maar overwegend droog weer. Op vele plaatsen nevel of mist. In de ochtend plaatselijk lichte vorst overigens tempera turen om het vriespunt. Weinig wind. «-

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1