Mr Stikker ondervindt grote moeilijkheden* NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Socialisten niet bereid tot mede werking Drie Ambonnese verstekelingen met de „CHitral" in Rotterdam. Harde gevechten bij Soewon. Amerikaanse resolutie aanvaard. Houcti daf in de gaJen... 't gaaf om onze soldaten. Rusland zou vredespact met Frankrijk en Italië willen. Grotewohl zet nieuw vredes offensief in* SNIPPER N*C*R*V*-avonden in Goes en Vlissingen* Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SC), Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, TeL 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1778 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post f 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord WOENSDAG 81 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huyssen, Ternenzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.22 u., onder 17.26 u. Maan op 4.21 u., onder 11.30 u. Hoogwater op Donderdag 1 Febr.j Vlissingen: 8.18 u. 1.49 m., 21.06 u. 1.55 m. Terneuzen: 8.43 u. 1.70 m., 21.34 u. 1.77 m. Wemeldinge: 9.42 u. 1.36 m., 22.32 u. 1.42 m. Zierikzee: 9.24 u. 1.18 m., 22.13 u. 1.23 m. .te grote moeilijkheden? (Van onze parlementaire redacteur) In Haagse politieke kringen was men gisteren de mening toe gedaan, dat mr D. IX. Stikker, niet geslaagd zou zijn in zijn in- formatorisehe opdracht tot kabinetsformatie. Gistermiddag heelt mr D. U. Stikker een onderhoud gehad met H.M. de Koningin. Dit onderhoud duurde ongeveer een uur en 20 minuten. By zijn vertrek van het paleis maakte hy een afwerend gebaar tot de wachtende journalisten. Hy wilde niets mede delen. Eén uitlating van mr Stikker maakte echter diepe indruk op de journalisten, n.I. dat momenteel de Koningin het 't moeilijkst heeft. Gisteravond om 8 uur werd dr W. Drees door H.M. op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Ontstemming over regeringsprogramma. In politieke kringen in Den Haag heerste gistermiddag de mening, dat mr Stikker bij het inwinnen van zijn informaties geen genoegzame steun zou heb ben gevonden voor de vorming van 'n kabinet. Van socialistische zijde zou n.I. weinig neiging be staan om in een door de heer Stikker te vormen kabinet zitting te nemen. Als reden hiervoor werd opgegeven dat men in P.v.d. A.-kring ontstemd zou zijn over het feit, dat door de heer Stikker een regeringsprogramma zou zijn opgesteld, waarbij in die kring levende sociaal-economische ver langens in het geding zouden ko men. Men achtte deze handelwijze niet geheel fair van de heer Stik ker nu om zijnentwil het ge hele kabinet is afgetreden. Staat contra Ambonnese militairen. Behandeling van cassatie door Hoge Raad op 16 Februari. De behandeling van de Cassatie van de Staat tegen de vertegen woordigers van de ex-K.N.I.L.- militairen-Ambonnezen door de Hoge Raad zal plaats hebben op 16 Febr. a.s., aldus deelde de heer Wairate op een persconferentie van het bureau der Zuid Moluk- ken in Nederland gisteren mede. „Wij zijn dankbaar dat de Neder landse regering zich wil houden aan de uitspraak van de Haagse rechter, aldus de heer Wairata, die uit Djakarta in Nederland is gearriveerd. „Aeji het Ambonnese volk is hiermede echter nog geen recht gedaan. De Nederlandse regering overweegt de afvoer naar Nieuw Guinea nog steeds niet. En zolang niet is bewezen, dat afvoer naar Nieuw-Guinea technisch onmo gelijk is, zolang blijven wij deze eisen. Politieke bezwaren hier tegen kunnen wij niet accepteren. Is het onmogelijk en moeten de Ambonnezen naar Nederland dan moet de Nederlandse regering ga randeren, dat de rechtschending tegenover het Ambonnese volk aan het Uniehof zal worden voor gelegd, zodat de Ambonnese mili tairen de zekerheid krijgen dat zij na verloop van tijd vanuit Ne derland weer naar een vrij Ambon kunnen terugkeren". BÜHIH Duitse arbeiders krijgen medezeggenschap. Het West-Duitse kabinet heeft Vrijdag eenparig het wetsontwerp goedgekeurd waarbij aan de ar beiders in de steenkool- en in 80 procent van de ijzer- en staal industrieën dezelfde rechten wor den toegekend als aan de werk gevers in het beheer van hun fa brieken, zo is door een woord voerder van de regering ver klaard. Het wetsontwerp, dat het resul taat was van een compromis tus sen de vakbonden en de werkge vers en eerder de aanleiding was tot een staking van 800.000 ar beiders, zal Woensdag in zijn de finitieve vorm worden gepubli ceerd. De in- en uitvoer van land bouwproducten met West- Duitsland. Ofschoon het onlangs gepara feerde handelsverdrag met West- Duitsland door de Nederlandse re gering nog moet worden goedge keurd, heeft de Duitse staatscou rant de contingentenlijsten reeds gepubliceerd. Hier volgen enkele contingen ten voor de agrarische sector, zo als zij voor het tijdvak van 1 No vember 1950 tot 1 November 1951 zijn vastgesteld. Uitgedrukt in 1000 D-marken, werden voor ex port naar West-Duitsland be paald: oesters 315; mosselen 50; kreeft 50; zaden 5040; pootaard- appelen 3780; plantsjalotten en pootuien 294; uien 8400; fruit 33.600; fruit bewerkt 1680; vlas en vlasafvallen 1800 Voor invoer in Nederland is, uitgedrukt in 100 gulden, o.a. het navolgende contingent bepaald 'in conserven en mosselen 570. Verbergen was niet nodig. Met het troepentransportsehip „Chitral", dat gisteren in Rot terdam aankwam, zyn ,8 Ambonnezen gearriveerd, die tydens de lange zeereis van Djakarta naar Rotterdam als verstekeling aan boord waren zonder zich te verbergen en zonder dat iemand ver moedde dat die drie vrolijke jongens niet op de passagierslijst voorkwamen. Waren zij niet zo eerlyk geweest om by het in zicht komen van de eindliaven tegenover de kapitein hun biecht te spreken, wie weet was het dan ook nog gelukt ongemerkt aan wal te komen en liepen ze nu doelloos en zonder onderdak rdtid. Het verhaal begint eigenlijk bij een van hen, die niet direct een Ambonnees is omdat hij te Ma nilla geboren werd. Hij was bij de Nefis geweest, de inlichtingen dienst van de Nederlandse rege ring. Zijn woonplaats was Soera- baja, maar daar werd hij door de T.N.I. gezocht, moest daarom on derduiken en belandde eindelijk in Djakarta. Enige malen werd hij daar toch ontdekt, maar dan wist hij weer te ontkomen en ver borg zich elders. Totdat de „Chi tral" voor de rede lag. Hij smokkelde zich per vracht auto met koelies de poort door en toen was aan boord komen maar een koud kunstje. Op het schip verborg hij zich niet en toch ont dekte niemand, dat hij er eigen lijk niet hoorde. Tijdens de hele zeereis was er altijd volop eten en hij sliep, waar het toevallig zo uitkwam. Bekwaam pianist als hij is, maakte hij zich al gauw ver dienstelijk met het opluisteren van feestavondjes en het bege leiden van Indonesische dansen. Iedereen vond hem een aardige nette jongen. Toen hij een week aan boord was, ging hij eens poolshoogte ne men, (heel voorzichtig en diplo matiek natuurlijk), bij twee an dere Ambonnese jongelui, die ook een tikje schuw deden. Spoedig bleek, dat hij met twee lotgenoten te doen had. Een van hen had de gehele actie-Westerling meege maakt. Ook zij hadden de situatie onhoudbaar geoordeeld. Twee vrienden waren reeds tijdens een demonstratie van Ambonnezen gegrepen en ze wilden niet het zelfde lot ondergaan. Zij waren op ongeveer gelijke wijze aan boord merkt. Zodra met het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg het einde van de reis in zicht was, spraken ze af: We zullen eerlijk zijn en nu aan de kapitein alles vertellen. Dat deden ze. De gezagvoerder krabde zich eens achter het oor, glimlachte en kon niet anders Ten Noord-Westen van Soewon wordt hard gevochten. De com munisten, die zich hebben inge graven, maken hier gebruik van artillerie en dwongen een Ver enigde Naties-formatie zich op beperkte schaal terug te trekken. De luchtmacht nam Dinsdag ochtend 1200 voertuigen in Noord- Korea waar, die zich Zuidwaarts begeven. Griekse troepen sloegen Dins dagochtend 8 km ten Noord- Westen van Intsjon een Chinese aanval af na gevechten die drie uur duurden. Een gepantserde patrouille van de verbonden troepen is op haar dagelijkse tocht ten Noorden van Wondjoe Hoensong binnengetrok ken, 19 km ten Noorden van Wondjoe. Men ontmoette geen te genstanders. Ter hoogte van de West-Ko- reaanse haven Intsjon gelegen Amerikaanse, Britse en Canadese oorlogsschepen begonnen Dinsdag een kwartier voor zonsopgang communistische troepenconcen traties te beschieten, die zich be vinden in het gebied waarheen de uit Soewon komende troepen van het achtste Amerikaanse leger oprukken. Zuid-Koreaanse voorste eenhe den zijn gisteren, onder dekking van een door het scheepsgeschut gelegd „vuurgordijn" en in de lucht gesteund door straaljagers, tot in Kangnoeng opgerukt. Ook des nachts was 't scheepsgeschut in actie, waarbij de doelen met behulp van fosforgranaten onder vuur werden genomen. De politieke commissie der Ver enigde Naties heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Amerikaanse resolutie, die com munistisch China als aanvaller brandmerkt, aangenomen met 44 stemmen tegen 7 stemmen bij 7 onthoudingen. De opvarenden van de „Janko" omgekomen? De twee helften van het 9270 ton metende Panamese tankschip „Janko", dat Zondag in zware zeeën bij Kaap Finisterre' in tweeën brak, heeft men met op varenden aan boord naar het Zui den zien drijven, aldus wordt uit La Coruna gemeld. (Volgens de Zondag ontvangen berichten wa ren alle opvarenden van boord ge haald). Op de achterste helft van het schip zou men 9 man en op de voorste helft 7 man hebben waargenomen. Zeepostpakketten naar Indonesië worden duurder. De Indonesische postdienst heeft thans definitief besloten om met ingang van 1 Februari a.s. de ver goeding voor de behandeling van Nederlandse zeepostpaketten te verhogen. Dit betekent dat de per zeepost verzonden postpaketten derhalve ingaande 1 Februari a.s. worden gebracht op f2.65 per kg.; f3.35 per 3 kg en f 4.05 voor 5 kg. doen dan de Rotterdamse rivier politie met het geval in kennis stellen. Deze bracht ze, zoals in dergelijke gevallen te doen ge bruikelijk is, naar de vreemdelin gendienst. Geen hunner bezat nog papieren, die waren al lang nood gedwongen vernietigd. Waarschijnlijk zal vandaag over hun lot worden beslist, maar van terugsturen zal wel niets komen, omdat zij in feite geen vreemde lingen zijn. Hun enige hoop is in Nederland te mogen blijven en dienst te kunnen nemen bij de marine of het leger. „Als we terug moeten, maken wij ons liever van kant", zei een hunner. De oudste is 30 jaar, de jongste nauwelijks 17. De griep heeft ons vorige ■week danig parten gespeeld, dat zullen verschillende ge vers en geefsters al wel ge merkt hebben. Slechts één verantwoording en die was nog onvolledig, f 79 bleek nog niet verantwoord te zijn. Daarmee kwamen we van even boven de f2200 op bijna f2300. Te verantwoorden valt allereerst een collecte tijdens de wijkvergadering van Wyk III der Geref. Kerk te Mid delburg, waardoor f 21 werd afgedragen. De fam. A. te Middelburg vierde in het Geref, Jeugdgebouw het zil veren huwelijksfeest en de concierge van het gebouw, die het bedrag van f 10,50 af droeg, schreef er bij: „Tot een volgende keer". Dat be looft dus nog wat. De brui loft bij C. M. D. te Kloetinge klonk ook als een klok, want men bracht er f 12 bijeen. Voorts verdient extra ver melding een gift uit de Noord Oostpolder. A. W. te Ens zond ons f5. Dan zijn nog te verantwoorden: A. W. N. te O. f 10, D. M. H. te G. f 10, Ir A. H. B. te M. f5, N. N. te G. f2,50, fam. I. te M. f 1, D. J.. te M. fl, Wed. W. V. te G. fl. Al met al komen we tot f 2286,08. Willen we eens een ernstige poging wagen deze week de f2500 te halen? Wie weet welke verrassin gen ons weer te wachten staan. Het gironummer blijft 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dag blad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Derde tweeling in een gezin. Bij de familie Albers-van Nu land te Langenboom (N.-Br.) is dezer dagen een tweeling gebo ren. Het was de derde tweeling die in het gezin zijn entree maakte. Bovendien werd enkele jaren geleden een drieling gebo ren. Met nog twee andere kinde ren telt het echtpaar nu elf kin deren. Twintig jaar wegens roofmoord. Het Amsterdams Gerechtshof veroordeelde gistermorgen de 32- jarige landbouwersknecht S. A„ geboren te Hollum, conform de eis tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrék wegens roofmoord. Met een zekere H. had verdach te in 1947 ingebroken te Beek bergen en daar de eigenaar neer geslagen. Amerikaanse hulp zou vervan gen worden door handels overeenkomsten. Het rechtse Italiaanse blad „II Tempo" meldt uit Parys, dat de Sowjet-Unle binnenkort Frankryk en Italië een non-agressiepact zal aanbieden ais deze landen belo ven, dat zy in geval van oorlog neutraal blijven. Rusland zou dan bereid zijn de grenzen der beide landen te eer biedigen, alsmede de Franse over zeese bezittingen. Ook zou Rus land geen pogingen in het werk stellen om de tegenwoordige re giems in Frankrijk en Italië te wijzigen met revolutionnaire mid delen. Mocht aanvaarding van deze voorwaarden het einde van de Amerikaanse economische hulp betekenen, dan zou Rusland han delsovereenkomsten met Oost- Europa en communistisch China aanbieden om Frankrijk en Italië van graan en bepaalde grondstof fen te voorzien. Dit bericht, waar van men de juistheid noch bewij zen noch ontkennen kan berust op talrijke mededelingen, die van beide zijden van het „ijzeren gor dijn" ontvangen zijn. Het blad voorspelt dat de Sowjet-Unie dit aanbod in April bekend zal ma ken. Een eskader van ds Ned. marine-luchtvaart dienst onder commando van It. A. Bruinsma is gestationneerd op de luchtbasis St. Marryn in Cornwall voor een oefenperiode. De foto toont de commandant van de luchtbasis St. Merryn (O.) L. G. Wil son met de comman derende officier en vliegers van het Ned. eskader. Van links naar rechts: Sergeant Som- mer; Lt. Bakker; Lt. Smit; Lt. L. A. Brce; de commandant (O) Wilson; Lt. Bruinsma, commandant van het Ned. eskader; Lt. Chal- lik; Lt. Brandler en korporaal Lozie. Rechtstreek beroep op de West-Duitsers. De premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl, heeft gisteren een nieuw „vredesoffensief" ingezet. Zijn eerste poging de be kende brief aan de West-Duitse kanselier Adenauer is door West-Duitsland afgewezen. Grotewohl doet thans rechtstreeks een beroep op de West-Duit sers om mede te helpen bij de vereniging van Oost- en West- Duitsland. Op een speciale vergadering van het parlement heeft Grotewohl gezegd, dat „de overweldigende steun van het publiek" voor zyn eerste voorstel tot een ronde tafel-conferentie de verwerping van het aanbod door Adenauer ongeldig maakt. Adenauer had, volgens Grote wohl, niet het recht namens ge heel Duitsland te spreken. Hij had zich ter beschikking gesteld van „het imperialistische Amerika". Een splitsing van Duitsland zou tot oorlog leiden. De Duitsers en niet-de geallieerden moesten ver kiezingen voor het gehele land organiseren. Ondanks Adenauers verwerping was Oost-Duitsland bereid zijn pogingen om tot een vergelijk te komen, voort te zet ten. Grotewohl stelde het parlement voor te onderzoeken welke moge lijkheden er bestaan voor „een conferentie van alle Duitsers" en daarbij te handelen uit naam van het gehele Duitse volk. Het stellen van voorwaarden en het opstellen van een agenda is naar zijn mening niet nodig. Een resolutie, waarin op de West-Duitse bondsdag een beroep word tgedaan om vertegenwoor digers te benoemen voor een con stituerende raad voor geheel Duitsland, werd eenstemmig door het Oost-Duitse volksparlement aangenomen. In de resolutie wordt verklaard, dat de Oost-Duitse vertegenwoor digers in deze raad zullen worden gemachtigd de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. In de resolutie wordt de eis herhaald, dat Oost- en West- Duitsland paritair in de raad zul len worden vertegenwoordigd. Verder zullen de Oost-Duitse afgevaardigden bereid zijn „con crete onderhandelingen voor te stellen, die zullen leiden naar vre desverdragen met de geallieerden en de daaropvolgende terugtrek king van alle bezettingstroepen uit Duitsland". W'est-Duits commentaar. Een woordvoerder te Bonn heeft na een speciale kabinetsvergade ring medegedeeld, dat het West- Duitse parlement het Oost-Duitse parlement zal antwoorden. De West-Duitse regering had echter niet de noodzaak ingezien een nieuwe verklaring af te leggen. De West-Duitse regering doet een beroep op het volk „zich niet te laten verwarren door daden van de Oost-Duitse regering". De regering constateerde „met verontwaardiging", dat het Oost- Duitse parlement tot een vreed zame regeling oproept op het tijd stip, dat de Oost-Duitse minister van Buitenlandse Zaken een ver drag ondertekent, waardoor het Duitse gebied ten Oosten van de OderNeisse-linie los van Duits land komt. Oost-Pruisen, Silezië, Pommeren, West-Pruisen, Grenz- mark en Neumark waren thans onder Polen of de Sowjet-Unie. Kurt Schumacher heeft uit naam van zijn sociaal-democra tische partij het Oost-Duitse voor stel van de hand gewezen. Beslui ten betreffende de vereniging van Duitsland kunnen slechts geno men worden door een vrij en de mocratisch gekozen parlement voor geheel Duitsland, zo zei hij. De „Independence" tot zinken gebracht. De Amerikaanse marineleiding heeft bekend gemaakt, dat het af gedankte 10.000 ton metende vliegdekschip „Independence" Vrijdag j.l. tijdens een geheime proefneming van de Amerikaanse vloot ter hoogte van de Califor- nische kust tot zinken is gebracht. Op beide plaatsen stampvolle zalen. de gekomen en ook nog niet opge- jarige Prins Maurits, die (aan- De N.C.R.V.-steravond, welke gisteren in zaai Krijger te Goes gehouden werd, heeft een buiten gewoon grote belangstelling ge trokken. De talrijke N.C.R.V.- vrienden werden verwelkomd door de voorzitter van het plaatselijk comité, de heer J. J. Duvekot, waarna direct aangevangen werd met de opvoering van het histo rische toneelstuk „Je Maintien- drai", geschreven door Eduard Veterman, dat de avond vulde. Dit stuk geeft in vijf taferelen 'n indruk van de toestand in de Ne derlanden, direct na de dood van Willem van Oranje. De macht der Spanjaarden neemt hand over hand toe en de kwestie van het leiderschap der Nederlanden wordt steeds urgenter om einde lijk, na vele politieke intriges, min of meer een oplossing te vin den in het overnemen van het be velhebberschap over het staats- leger in de persoon van de 18- vankelijk) volledig samenwerkt met Van Oldenbarneveldt, een staatsman van formaat, een een geboren politiek leider. Het is Van Oldenbarneveldt, die - aan het slot van het spel de graaf van Leicester schaakmat zet door hem mede te delen dat hij zijn misselijke handelingen doorziet en dat het Nederlandse volk zijn voogdij missen kan. De grote gaven van Van Olden barneveldt kwamen ten volle tot hun recht in het spel van John de Freese. Ben Steggerda gaf een uitstekende vertolking van de ge- neraalsrol van het Staatse leger, Graaf Hohenlohe, soldaat in hart en nieren. Aja Schiip typeerde Koningin Elisabeth van Engeland uitstekend als een wispelturige vorstin. Ook de andere spelers en speelsters leverden verdienstelijk werk, al zaten er hier en daar zwakke plekken, mede doordat er veel op de souffleur gewerkt werd. De „aankleding" was zeer ge slaagd en vooral de zitting van de staten maakte een voorname in druk. „VRIJ EN BLIJ" IN VLISSINGEN. In een overvol Concertgebouw opende ds J. S. Hartjes Dinsdag avond de N.C.R.V.-steravond te Vlissingen. In zijn welkomstwoord gewaag de hij van dankbaarheid voor de mogelijkheid om in vhijh'eid en blijheid als N.C.R.V.-leden te kunnen samenwerken. Nadat Bert van 't Hof enkele liedjes had ge bracht, sprak ds Jac. Poort uit 's-Gravenhage, lid van het Alge meen Bestuur. Hij wees erop dat de kracht van de 241.000 leden tellende N.C.R.V. voortspruit uit het beginsel. Na zang van Bert van 't Hof, kwam het Veluwse boertje Jan van Riemsdijk op zijn eigen geestige manier voor het voetlicht in samenwerking met de tovenaar uit Apeldoorn, A. Sin- ninghe Damstee met zijn electro- nen-winkel. Hierin kwam boer Jan kopen. De aanwezigen werden door het electronen-geheim tot verbazing gebracht. Electrische lampen bracht de „tovenaar" met een wenk aan het branden en liet deze weer uitgaan. De stofzuiger werkte op commando en een radio speelde op zijn gebaren. Zelfs een vaas met bloemen liet hij op tafel draaien. Na de pauze trad Wessel Dek ker op met „Vrij en Blij", Bert van 't Hof en het accordeonduo Sonja en Pierre. De vele vrolijke wijsjes brach ten de aanwezigen in de stem ming en tot zingen. Het publiek gaf met luid applaus uiting aan zijn waardering voor deze ge slaagde avond. DE „TOVENAAR". In de pauze hadden wij een ge sprek met de N.C.R.V.-„tovenaar" van Apeldoorn, Damsté. Hij ver telde hoe hij bij zijn werk als rij wielhandelaar tot de ontdekking was gekomen dat hij zonder scha kelaar stroom in en uit kon scha kelen. Uit binnen- en buitenland kreeg hij vele aanbiedingen om zijn geheim te verkopen. Het moeilijkste voor hem is dat hij allerwege groot wantrouwen ont moet. Zijn prestaties zijn van dien aard, dat men het voor onmogelijk houdt, ondanks de scherpe con trole van deskundigen. Hierdoor heeft hij vele aanvallen te verdu ren, hetgeen zijn werk erg on dankbaar maakt. Zelf hoopt hij door experimenteren nog verbete ringen aan te brengen. Voorlopig wordt hij nog door velen mis kend. Vanwege het acute kolentekort, waarmee momenteel de Duitse industrie worstelt, zal West- Duitsland 200.000 ton Amerikaan se kolen invoeren. Het tekort is een gevolg van de hoge export quota van Ruhrkolen, die door het Internationale Gezagsorgaan zijn vastgesteld. In 1950 bereikte de waarde van de Belgische export naar de Ver. Staten het record bedrag van 139.388.000 dollar. 55 procent van het Amerikaanse publiek wil meer troepen naar Europa zenden en 35 procent wil de troepen in Amerika houden, aldus is gebleken bij een onder zoek der Amerikaanse publieke opinie. Alle Australische in dustrieën op de belangrijkste na zijn stilgelegd als gevolg van een kolentekort. In Sydney zijn daar door 150.000 arbeiders werkloos geworden. De havenarbeiders te Cork (Ierland) zullen toch 2 uit Nederland afkomstige sche pen lossen. Eerst hadden zij be sloten deze schepen niet te los sen uit protest tegen het zenden van Nederlandse vliegtuigen naar Noord-Ierland. De Franse stad Cannes heeft zich officieel gemeld als gastvrouwe voor de komende Algemene Vergadering der Ver enigde Naties. Professor Fer dinand Porsche, de ontwerper van de Volkswagen, is gisteren op 75- jarige leeftijd overleden. De heer Ph. E. Doelitsch, een onder nemingsemployé, is vermoord in de buurt van Semarang. Een be drag van 3000 rupiah en zijn jeep werden geroofd. Tijdens het op treden van Paul van Kempen in het gebouw voor O., K. en W. in Den Haag is het gisteravond tot enkele incidenten gekomen. Vijf personen werden uit de zaal ver wijderd wegens fluiten en het gooien met traangasbuisjes. Na afloop van het concert werd de uitvoerenden een geweldige ovatie gebracht, die in het bijzonder voor Van Kempen bleek te zijn bedoeld. H.M. de Koningin en minister Stikker hebben de presi dent van Finland hun deelneming betuigd met het overlijden van veldmaarschalk Mannerheim. Met de „Chitral" zijn gisteren 677 burgers en militairen in ons land gerepatrieerd. Wegens het or ganiseren van 'n kienavond heeft een Maastrichtse pastoor f 50 boete gekregen. De eis was f 100 wegens het in het openbaar gele genheid geven tot beoefening van het hazardspel. Jaarvergadering Vereen, van Oud-leerlingen der R.LW.S. te Goes. Voor de grote middagvergade ring van oud-leerlingen der R.L.W.S. met de B.V.G. te Goes aanving hield de veren, van oud leerlingen haar algemene jaar vergadering. In zijn openings woord noemde de voorzitter, de heer C. Burger het jaar niet on gunstig voor de vereniging al liet de belangstelling van vele leden wel wat te wensen over. De rekening en verantwoor ding van de penningmeester, de heer C. v. d. Linde, toonde aan, dat de kas een voordelig saldo van f 2620,17 bevat. Dit lijkt een heel bedrag, al dus devoorzitter, doch over 2 jaar hoopt men het 50-jarig be staan der vereniging te vieren welk jubileum zal samenvallen met het 60-jarig bestaan der R.L.W.school. Het moet een groot feest worden, wat de kas behoorlijk zal uitputten. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging thans 390 leden telt; 22 meer dan vorig jaar. Bij de bestuursverkiezing werd de penningmeester, de heer C. v. d. Linde, herkozen. In de plaats van de heer A. Dees Becu wéïd gekozen de heer J. N. Mol te Wolfaartsdijk, terwijl de heer A. P. G. de Lange uit Nieuwland de plaats van de heer A. Nieuwenhuijze zal in nemen. De aftredende bestuurs leden werd dank gebracht voor hun werk. Voor men aan de rondvraag toekwam deelde de voorzitter nog mede, dat op 13 Februari te Goes een praatmiddag samen met de Bond van Gediplomeer den zal worden belegd waar de Z.L.M.-voorzitter ir Geuze zal spreken over actuele landbouw problemen. In de rondvraag bepleitte de voorzitter het maken van ex cursies. Er bleek hiervoor ech ter onvoldoende belangstelling te bestaan. Op deze vergadering hield ver der mr H. B. Bouwman, secreta ris van de Grondkamer voor Zee land een lezing over het „Vooi-- ontwerp Pachtwet". Op deze le zing komen wij nader terug. Bedrijfsarts op „De Schelde" benoemd. Als opvolger van dr G. Sissingh, is tot bedrijfsarts der Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen be noemd, de heer P. A. J. Deodatus, arts te Heerlen. De heer Deodatus voltooide zijn medische studie in 1939 te Gro ningen, was tot Juni 1940 in mili taire dienst en had daarna gedu rende 1 jaar een huisarts-practyk. Van 19411944 trad hij op als algemeen assistent in het gast huis te Middelburg. Na de bevrij ding werd hij controlerend-ge neesheer van het Algemeen Mijn werkersfonds te Heerlen, welke functie hij vervulde tot 1949, toen hij weer in militaire dienst werd opgeroepen. Als militair arts werd hij benoemd tot commandant van de school voor hygiëne en preven tieve geneeskunde te Nijmegen. De benoemde bedrijfsarts is 38 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Duits schip omhoog gevaren bij Terneuzen. Dinsdagmorgen om ongeveer 10 uur is het van Antwerpen komen de Duitse s.s. „Ans Caritor" op de Wester-Schelde, ter hoogte van de Griete, tussen de boeien 14 en 15 op een zandbank gelopen. Het schip, dat plm. 4000 ton meet, was geladen met ijzer. Het ongeluk is ontstaan door een defect aan het roer, waar door het schip zijn roer niet kon houden. Assistentie van 7 binnen korte tijd aanwezige sleepboten, werd door de kapitein niet aan vaard, aangezien hij hoog water wilde afwachten. Om ongeveer 6 uur gisteravond is het schip op eigen kracht vlot gekomen en kon het ongehinderd de reis voortzetten. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en op verschillende plaatsen tijdelijk nevel of mist. Aanvankelijk weinig wind, later overwegend matige wind tussen Zuid en Oost. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1