FILO FOP Zeldzame Plant Bouwvolume voor Zeeland verdeeld* en de PROVINCIENIEUWS Gemeenten krijgen toewijzing voor drie jaren» Dinsdag 30 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 RAAD VAN MIDDELBURG (Vervolg van pag 1) Na nog wat heen en weer ge praat werd het voorstel aangeno men, tot het verlenen van een cre diet van f 140.000 voor de brand weergarage. Voor die van de rei nigingsdienst werd reeds eerder «en crediet van f 120.000 ver strekt. WONING VOORSTELLEN. Een crediet van f 11.340 ver leende de raad voor het aanbren gen van geysers in de 42 Simplex- woningen aan de Veerseweg, en één van f 612.000 voor de bouw Van 50 bescheiden middenstands- Woningen op 't Zand. Bij dit laat ste voorstel verzocht de heer A. Flipse (C.H.) wat meer aandacht te besteden aan arbeiderswonin gen. De laatste jaren lag het ac cent geheel op de middenstands woningen. De heer H. J. Flierman (Arb.) onderstreepte dit betoog en ver zocht cijfers over de behoefte aan de één en de andere soort. De heer I. van Loo (Arb.) vond het ontwerp der woningen zeer lelijk en verzocht in het vervolg enkele architecten uit te nodigen tot het maken van plannen. Wethouder L. J. Geers wees er op, dat er zeer vele aanvragen zijn voor middenstandswoningen, ook van arbeiders. Als binnen af zienbare tijd de complexen mid denstandswoningen zijn volge bouwd, kunnen velen de woning wetwoningen verlaten, waardoor deze weer voor arbeiders vrij zul len komen. ONDERGRONDSE TOILETTEN. De heer I. van Loo verklaarde het voorstel van B. en W. tot bouw van ondergrondse toiletten op de Markt toe te juichen. Het is schandelijk, dat men, vooral des zomers, duizenden vreemdelingen naar de gelegenheid aan de Helm moet dirigeren. De heer L. A. Schenk (V.V.D.) vond de opzet voor Middelburg te grootsteeds. Ondergrondse toilet ten zijn zeker niet noodzakelijk. Er moeten goedkopere oplossin gen zijn. Bovendien bezoeken alle vreemdelingen toch wel een café of restaurant. Mr P. van Empel (C.H.) achtte de toestand wel onhoudbaar, maar de kapitaalsinvestatie veel te gróót. Bovendien zal de verpach ting op een fiasco uitlopen. De sociale verzorging door de ge- mente hoeft zich niet tot de vreemdelingen uit te strekken. Wethouder Kögeler verklaarde, dat B. en W. naar allerlei oplos singen hebben gezocht, maar dat een ondergrondse inrichting de enige oplossing bleek. De toestand is onhoudbaar, vooral in de omge ving van de Markt. De inrichting aan de Helm kost de gemeente nog ieder jaar f 300. Ook de burgemeester verdedig de het voorstel. Hij noemde de motieven niet alleen van sociale, maar ook van aesthetische en vooral van zedelijke aard. De heer Wattel deed daarna nog een suggestie aan de hand, n.l. het neerzetten van een een voudig gebouwtje, waarin b.v. souvenirs kunnen worden ver kocht, en waarin diverse toiletten worden ondergebracht. Het voor stel werd daarna verworpen met 97 stemmen. Tegen de heren Wattel, Flipse, Van Empel, Hoek, Wondergem, Schenk, Schot, Schut tema en Hesselink. RONDVRAAG. Bij de rondvraag vroeg de heer Wattel, hoeveel volume nodig is voor de bouw van het R.K. Tehuis voor ouden van dagen aan Bach- tenstene. De burgemeester antwoordde, dat dit geput kon worden uit het kernvolume voor 1950, dat flink groet was. Er moest dus niets worden afgetrokken van het nor male bouwvolume voor woningen Uit dit kernvolume kon ook nog wat beschikbaar worden gesteld voor uitbreiding van Huize „De Griffioen" der Ned. Herv. Ge meente. De heer Schenk wees op de zeer slechte bestrating van de Segeer- straat en de heer Flierman vroeg, hoe groot de post voor onvoorzien voor 1951 nog was. Wethouder Kögeler deelde mede, dta deze nog f 62.000 is, doch dat daarvan f 50.000 is bestemd voor de tweede salarisverhoging, zodat nog f 12.000 overblijft. (Vervolg van pag 2.) V eilinysberichten ROTTERDAM. Graanbeurs van 29 Jan. Binnenlandse granen (of ficieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe en rogge kalm gerst en haver blijven vast gestemd zonder vochtconditie f 23.75 f 24.10; doorsneelkwaliteit op vochtconditie f 23.7524.15; zo- mergerst f 34.00f 36.00; haver f 32.00—f 34.00; rogge f 33.50— f 34.50; Peulvruchten groene erw ten f 35.00f 45.00; schokkers f 40.00—f 47.00; bruine bonen f 50.00—f 55.50 (bij groot aanbod lager). ROTTERDAM. Aardappel beur^* van 29 Jan. Klei 35 mm opwaarts. Eigenheimers 12 Bin tjes 11.5012, Alpha's 11, Meer- landers 12, Bevelanders 12, Fu rore 12. Zand 35 mm opwaarts: Noordeling 9.75, Voran 7.75, Re cord 8.50, Eigenheimer 8.75, Voeraardappelen 5.756, alles per 100 kg. Deze prijzen zijn berekend op de handelsvoor- waarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptieaardap pelen, berekend op wagon, schip of auto. VEERE. Vismijn van 29 Jan.: Aangevoerd 421 kg export-garna len 1,982,03 273 kg schar 25 42; 42 kg bot 33—39; 94 onge sorteerde vis 3041; 2 kg schar- dijn 40. Nagekomen Advertentie Tandarts W. Tichelman houdt voorlopig geen. spreekuur. Alle afspraken vervallen. Fuik te Vlissiogen voorlopig nog niet te gebruiken. Naar wij van de Rijkswater staat vernemen, zal het nog enige tijd duren, vóórdat de aan legplaats te Vlissingen wederom voor normaal gebruik beschik baar zal kunnen worden gesteld. De werkzaamheden ondervinden tegenslag doordat gebleken is, dat de door de bezetter aange richte verwoestingen onder wa ter van ernstiger aard zijn dan verwacht werd, als gevolg waar van de herstellingswerkzaamhe den een omvangrijker arbeid vorderen dan aanvankelijk werd verondersteld. Geen benoeming bij P.Z.E.M. Naar aanleiding van de door sommige bladen gemelde benoe ming van ir A. P. Lindenbergh tot hoofdingenieur In alg. dienst bij de P.Z.E.M. te Middelburg deelt deze maatschappij ons mede, dat dit bericht onjuist is. Schip op de Krammerplaat omhoog gevaren. Zondagavond is het 350 ton metende Belgische motorschip „Leander", geladen met krjjt- fosfaat van Mons (België) en bestemd voor Dortmund (Duits land) op de Krammerplaat bo ven het Zijpe omhoog gevaren. Door de motorsleep- en pomp boot „Adja", kapitein J. Hoek man, is het schip vlot gesleept en ogenschijnlijk onbeschadigd in de haven van Zijpe binnen gebracht. GOES. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde aan de Gem, Universiteit voor het cand. Examen Economie de heer R. H. Duvekot te Goes. KAPT De Nederlandse Fruittelers Organisatie vergaderde. Zaterdagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker de afde- lir Kapelle en omgeving van de N.F.O. in het gebouw „Obadja". Uit het jaarverslag bleek, dat Kapelle wel de groot ste Zeeuwse afdeling is met 278 leden en drie begunstigers. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werden de heren C. Damman te Schore, P. van der Have te Kapelle en C. Traas Sr te Biezelinge bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigde van het kringbestuur werd de heer P. v. d. Have benoemd en voor de algemene vergadering de heer C. Traas Sr. Verder zal er een commissie worden gevormd om namens de afdeling Kapelle en omgeving a.s. deel te nemen aan de werk tuigententoonstelling te Krab- bendijke. Deze tentoonstelling wordt tegelijk gehouden met de zomervergadering van de Z.L.M. De secretaris gaf een uit gebreid verslag over de gehou den excursie van de afgelopen zomer naar het Noord-Holland se fruitteeltcentrum „De Ban- gert". Hierna kreeg de heer Chr. Nieuwenhuize gelegenheid te vertellen over zijn reis naar Zuid-Afrika. Spreker gaf o.a. een overzicht van de verschillende producten die in Zuid-Afrika verbouwd worden. Wat de fruitteelt betreft, het begint in October met de vijgen en de aardbeien. De aardbeien plukt men er vier maanden, maar deze zijn van slechte kwa liteit. Verder volgen dan in November de ananas, bananen en frambozen en pruimen. In Januari heeft men nog steeds aardbeien, perziken en pruimen. Dan komen ook de eerste appels. In Maart/April is er de oogst van grape fruit en advokado. Dit is een soort peren, die men op het brood smeert. Ook sinaasappels doen het heel goed en in bepaalde streken wordt aan deze teelt veel aandacht besteed. Voorts was spr. op een bedrijf geweest van een teler die 4000 vjjgebomen had. Deze leverde in een seizoen 62000 kg vijgen aan de fabriek af. Goede aardappels had spr. in Zuid-Afrika nooit gegeten. Men eet daar ook niet veel aard appelen. Na deze lezing werden nog verschillende lantaarnplaten ver toond. Het was een zeer leer zame en interessante middag. Landarbeiders vergaderden. De afdeling Kapelle van de Algemene Nederlandse Land- arbeidersbond kwam in verga dering bijeen. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat het 1-dental momenteel 94 be draagt. Bij de gehouden be stuursverkiezing werden de af tredende leden herkozen en in do vacature C. Slabbekoorn werd gekozen de heer C. v. d. Plasse. In de controlecommissie werd benoemd de heer D. Sonke. SOUBURG. Jaarvergadering School met de Bijbel. Vrijdagavond werd door de vereniging tot stichting en on derhouding van een School met de Bijbel de jaarvergadering ge houden. Uit het jaarverslag bleek, dat het leerlingenaantal in 1950 179 bedroeg en op 1 Ja nuari 1951 187. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren A. Arendse P.Jz. en J. G. de Graag herkozentot pen ningmeester werd gekozen de heer P. Izebout. Door het be stuur werd een commissie van 8 personen benoemd welke een ledenwerfactie zullen gaan voe ren. Daarna werd overgegaan tot herziening statuten en huis houdelijk reglement in verband met aanvraag tot koninklijke goedkeuring. Aan het eind der vergadering sprak de heer Si- monse een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen gedurende de 6 jaar dat hij pen ningmeester van de vereniging is geweest en wenste bestuur en leden Gods zegen toe. De voor zitter sprak eveneens enkele woorden van waardering en dank tot de scheidende pen ningmeester waarna de heer Si- monse met dankgebed sloot. KAMPERLAND. Ringvergadering Geref. J.V. Zaterdagavond werd in de consistoriekamer van de Geref. Kerk van Kamperland een ver gadering gehouden van de ring Noord-Beveland van de Geref. Jongelingsbond. Als eerste, onderwerp werd behan deld artikel 2 van de Ned. Ge loofsbelijdenis, dat ingeleid weid door W. de Looff. Op deze in leiding volgde een geanimeerde bespreking. Op het tweede on derwerp getiteld „Het Over heidsgezag", ingeleid door Adr. Karman bleek veel stof voor bespreking op te leveren. TERNEUZEN. Toneelavond. Onder regie van de heren dr v d. Briel en drs Gieteling, beiden leraar aan het Lyceum te Ter- neuzen, werd in het Concertge bouw door leerlingen van deze school het toneelstuk „De Spook trein" opgevoerd. De zaal was goed bezet, zowel door jeugd als ouderen en ieder zat dan ook te genieten van het goede spel dat vertoond werd, Hoewel uiteraard alle spelers vol komen dillettanten waren, had ieder zich geheel in zijn rol inge leefd en vertolkte die dan ook zeer behoorlijk. Bij deze opvoering is wel gebleken, dat de regie in goede handen was. AXEL. Reünie 14 R.I. In de bovenzaal van Hotel Porth de Lozanne te Axel werd een feestavond gehouden voor de leden der Vereniging van oud leden van 14 R.I. uit Axel en om geving. De heer Kolijn uit Terneuzen vertegenwoordiger van het hoofd bestuur van 14 R.I. verwelkomde de militairen en hun vrouwen, waarna één minuut stilte werd betracht voor de gevallen mak kers in Indonesië en het Wilhel mus werd gezongen. Daarna werd door een Axeise dilettantengroep een feestprogramma afgewerkt, dat bij het publiek wel in de smaak viel. De voorzitter van de afd. Axel van de Band, de heer B. J. Knie riem, zeide in een toespraak, dat de Axeise Band-afdeling in Juni a.s. zal worden geliquideerd. De kas zal dan worden gestort in het fonds voor zieke en gewonde mili tairen. Door het landelijk bestuur van de Band is gezorgd voor lectuur ten behoeve van het Ned. deta chement in Korea. Tevens zijn apparaten daarheen gezonden voor het opnemen van zijn „ge sproken brieven". THOLEN. Jaarvergadering Chr. Geref. Meisjes- en Jongelingsvereniging. In het gebouw der Chr. Geref. Kerk te Tholen werd Vrijdag avond jl. een jaarvergadering ge houden van de Chr. Geref. J.V. en M.V. Na de opening van de voorzitter de heer Jac. van Bemden, en de verslagen van de secretaris en de penningmeester werd de avond gevuld met zang, declamatie en voorlezen van Bijbelse- en Kerke lijke geschiedenis, waarbij onder werpen werden geleverd door K. Moeliker, J. v. Zetten, T. Riedijk, J. v. d. Berge, L. v. d. Berge Cd. en L. v. d. Berge Ad. ST. ANNALAND. Jaarvergadering Hervormd Zangkoor „V.Z.O.S." Vrijdag hield het Hervormde zangkoor „V.Z.O.S." haar „Grote Avond", ditmaal in de o.l.-school, waar de voorzitter, de heer Anth. Dake allen verwelkomde op deze twaalfde jaarvergadering. Vervolgens werd door de secre taris, de heer C. Scherpenisse het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat het koor drie maal in het openbaar was opgetreden, n.l, in St. Maartensdijk, in Bergen op Zoom op de Stichting „Vrederust" en in Tholen. Ook werd een reisje gemaakt naar Amsterdam. Financieel staat de vereniging er wel iets beter voor dan in het vorige jaar, wat bleek uit het jaarverslag van de penningmees ter, de heer J. Gunst, die met een bedrag aan inkomsten f534.55 en een uitgaaf van f 510.48 een batig saldo van f 24.07 over 1950 had kunnen boeken De avond werd verder gevuld met zang door het koor,o.l.v. de heer Ridderhof. Er werden ver schillende liederen ten gehore ge bracht o.a. Psalm 68, „Nacht", „Dromend Kind" en „Dageraad". Na de eerste pauze werd een één- acter opgevoerd, die goed ge speeld werd en zeer in de smaak viei. Vervolgens werden door het ge mengd koor weer verschillende liederen gezongen, waarna een mannenkoor aan de beurt kwam. De beide dirigenten, de heren Ridderhof en Scherpenisse hadden ieder vijf nummers laten zingen, waarvan de laatste volgens een jury bestaande uit de heren Fr. Burgers Czn., M. Ligtendag en C. van Winkelen, de meeste pun ten behaalde en in aanmerking kwam voor de taart, die uitge loofd was voor de beste zangers. Bij de gehouden verloting wer den een taart, een fruitmand, si garen en sigaretten beschikbaar gesteld. Vervolgens werd een sa menspraak in drie bedrijven ge houden. Dit mooie en ernstige stuk bleek goed ingestudeerd te zijn. De dirigent ontving van de voorzitter Dake een gesloten en veloppe met inhoud. Nadat in de laatste pauze nog een collecte ge houden was, welke f 20 opbracht, zong het zangkoor nog enkele lie deren. Tot slot dankte de voorzitter de heer J. F, Kaashoek voor het vG 135. Nu maar zoeken naar de Slabastrium! Filo en Dr Spriet klommen ijverig in elke Ruige Bastboom die zij tegenkwamen en op een zeker moment uitte Filo een kreet van vreugde. „Ik heb 'm!" riep hij, „ik heb 'm! Hier in deze boom groeit ie!" Boven in één van de bomen had Filo er één gevonden, het plantje groeide zo maar op 'n tak. Hjj verwijderde het voorzichtig en bracht het toen naar beneden, waar Dr Spriet hem ongeduldig opwachtte. Toen deze de plant zag, sprong hij op van plezier. „Juist, juist!" riep hij. „Kranig werk, jongmens! De Slabastrium Unicum! Zeld zaam, zeer, zéér zeldzaam! Een pracht exemplaar! Bravo!" Hij bekeek T van alle kanten en deed 'r toen voorzichtig in zijn trom mel. Daarna maakte hij samen met Filo Fop, een geweldige vreugdedans. De Barsebazen begrepen er niets van, ma'ar ze von den het wel leuk om te zien. Wat wisten zij ook van platen verzamelingen! Ged. Staten van Zeeland hebben thans het volume voor de woningbouw In de komende drie jaren verdeeld. Aan een aantal Zeeuwse gemeenten Is bovendien voor het jaar 1851 een extra volume voor de bouw van industriewoningen verstrekt. Zoals men weet was aan onze provincie voor de jaren 1951, 1952 en 1953 volume voor 1563 woningen toegewezen of voor 521 woningen per jaar. Voor de normale woningbouw was het getal 963; de rest, 600, had betrekking op de toewijzing van volume voor industriewoningen, n.l. 3 maal 200 woningen. In een persgesprek van de Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot en mr A. J. van der Weel, lid van Ged, Sta ten, verklaarde de Commissaris, dat de taak met betrekking tot de verdeling over de provincie verre van aangenaam was. Het contin gent is n.l. te gering en het viel niet mee een zodanige verdeling te maken, dat zoveel mogelijk ge meentebesturen tevreden zijn. De richtlijnen van hogerhand, die bij de toewijzing van het bouwvolume gelden, zijn nog nooit zo zwevend geweest als thans. De vorige jaren eindigden wat de re alisering van het volume, betreft, goed, maar de verwachtingen voor de komende jaren zijn allerminst optimistisch. EEN. RESERVE. Het spreekt vanzelf, dat Ged. Staten nog niet alles hebben toe gewezen, doch een reserve hebben beschikbaar stellen van de school en de heer L. Kaashoek voor zijn hulp, waarna de secretaris van de Jong Hervormden een dankwoord sprak voor het gebodene. Uitvoering „Eendrachtsruiters". Vrijdag belegde de Landelijke Ruitervereniging „De Een drachtsruiters" een uitvoering waarvoor flinke belangstelling bestond. De voorzitter, de heer Geuze, wees er in zijn wel komstwoord op, dat deze avond beschouwd kon worden als een viering van het eerste lustrum, nadat de vereniging 5 jaar be staat. Na deze speech werd een uit drie delen bestaand toneel stuk opgevoerd getiteld: ,,De verkochte Grootvader". Uit er kentelijkheid voor het gebodene werden de spelers bloemen aan geboden. Jaarvergadering Weegbrug- vereniging. Vrijdag hield de Weegbrug vereniging „De Concurrent" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Gunst. De secretaris-penning meester, de heer Abr. Boon, las het jaarverslag, waaruit bleek, dat er weer een zeer groot aan tal producten gewogen z(jn, n.l. suikerbieten 5565714 kg., aard appelen 2355997 kg., koebieten 380901 kg., pulp 316564 kg., uien 112.983 kg., vlas 60625 kg., voer- peen 55492 kg., stalmest 546711 kg., gips 145455 kg. en andere artikelen 591859 kg. In totaal werd in 1950 10.132.301 kg. ge wogen tegen 10.856.336 kg. in 1949. Voorts werd in totaal voor 364 leveranciers gewogen met een eindbedrag van f 1529,65. (In 1949 f 1633,50.) Uit het fi nancieel verslag van de heer Boon bleek, dat er op 31 De cember 1949 een goed slot was van f 1070,08. De inkomsten over 1950 bedroegen f2620,78 en de uitgaven f2290,58, alzo een goed slot van f330,20. Het aftredende bestuurslid N. Nelisse werd her kozen. Verder werd nog beslo ten het weegloon van 15 cent op 20 cent per 1000 kg. te bren gen. De afdeling 's-IIeer Arends- kerbe van de N.C.L.B. heeft een voorbereidingsvergadering gehou den voor het 20-jarig bestaan, dat in een op 27 April a.s. te houden samenkomst herdacht zal worden. De totale opbrengst van de Uniecollecte ten bate van de Chr. Nat. School te Moriaanshoofd be droeg over 1950 f 1435. De oudste inwoner van Krab- bendijke, de heer Omer Schrier Is in de ouderdom van 92 jaar en 3 maanden overleden. Gedurende de week van 21 Ja nuari t.m. 27 Januari 1951 waren te Poortvliet 19 personen in de overbruggingsregeling opgenomen. Geslaagd voor het examen 2e stuurman voor de Grote Handels vaart, de heer P. C. G. M. Pas- sieux, leerling van de „De Ruyter- school" te Vlissingen. Ook te Arnemuiden is door de Persil Maatschappij een filmvoor stelling gegeven waarvoor grote belangstelling was. Donderdagavond om 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk te Sint Maartensdijk op te treden ds P. J. Dorsman te Schelluinen. Dit is op verzoek van de J.V. „One- simus". gehouden voor zeer bijzondere ge vallen. Daaronder vallen o.m. de huizen voor ouden van dagen, waarbij per drie oude mensen één woning wordt gerekend. Dit be tekent dus, dat een gemeente, die een tehuis voor dertig oudjes zou willen - neerzetten, een volume voor tien woningen zich ziet ont gaan. Gelukkig kon de bouw van het Domburgse oudeliedentehuis en de uitbreiding van Rozenoord in Sluis nog uit het oude volume worden geput. Het te bouwen R.K. tehuis te Middelburg, alsmede de inrichtingen voor ouden van da gen te Tholen en Lewedorp, ko men echter ten laste van de toe wijzing voor de komende jaren. KERNVOLUME. Het is bekend geworden, dat ook dit jaar weer een afzonder lijk bedrag voor de herbouw van getroffen stads- en dorpskernen zal worden beschikbaar gesteld. Dit komt er dus nog bij. Gold hierbij echter tot vorig jaar, dat daaruit ook woningen bij bedrijfs panden mochten worden gebouwd, thans ligt het accent belangrijk sterker op het bedrijfselement. Voor diverse Zeeuwse plaatsen betekent dit een grote achteruit gang. De z.g. vrije sector, d.w.z. wo ningbouw zonder enige Rijkssteun, is in feite maar half vrij. Indien n.l. deze vrije bouw een te grote vlucht zou nemen en de grond- stoffenpositie nog zou verslechte ren, zal deze bouw sterk worden geremd en is het zells niet on waarschijnlijk, dat dit contingent van de toewijzing aan de betrok ken gemeente wordt afgetrokken. In verband hiermede is dan ook de gemeenten geadviseerd in elk geval een zekere reserve te hou den. HERBOUWGEVALLEN. Zo zwevend is ook de regeling bij herbouwgevallen. Principieel is de herbouw vrij, maar zij wordt beperkt door de bedragen, die van Rijkswege hiervoor worden be schikbaar gesteld en waarvoor op de Rijksbegroting een post is uit getrokken. Bij deze verdeling wordt niet meer gesproken over het aantal kubieke meters aan inhoud, maar uitsluitend over aantallen wonin gen. Wie echter zou denken, dat nu iedere gemeente woningen met grotere inhoud zou kunnen gaan bouten, vergist zich. De gemeen ten zullen dat wel laten, omdat zjj dan in de Rijksbijdragen worden beknot. Voorts hebben de gemeentebe sturen zekere vrijheid in het tem po van bouw der toegewezen wo ningen. Een gemeente, die b.v. voor de komende drie jaren twee woningen kreeg toegewezen, kan die ineens zetten. Anders zou ook niet wel mogelijk zijn in zo'n ge val. Bij de gedetailleerde cijfers moet bij de beoordeling der toe wijzing rekening gehouden worden met bijzondere factoren. Er zijn b.v. gemeenten, die nu weinig krij gen, omdat zij vorig jaar reeds flink wat woningen met vermin derde Rijksbijdragen hebben ge bouwd. Ook andere omstandighe den hebben de Verdeling invloed doen gelden. NAAR WELKE PRINCIPES? De verdeling heeft in eerste in stantie plaats gevonden naar de zelfde principes, die Den Haag toepast bij de verdeling van de volumen (tegenwoordig eigenlijk richtcontingenten genoemd) over het hele land. De Prov. Advies commissie heeft in haar advies rekening gehouden met bijzondere factoren in onze provincie (her bouw enz.). Dit was dus al een correctie op het „koude" cijfer. Voordat Ged. Staten toen tot ver deling overgingen, hebben zij alle 101 Zeeuwse gemeenten gevraagd, welke speciale factoren er be stonden voor de toewijzing, zoals huisvesting van industriearbei ders, doktoren, wijkverpleegsters, hoeveel mensen er op de wacht lijst stonden enz. Daarna zijn Ged. Staten, mede aan de hand van be leidsvragen, overgegaan tot de uiteindelijke verdeling, waarbij de noodwoningen als normale huizen moesten worden medegeteld, doch waarbij ook weer rekening werd gehouden met de vraag, of het stenen of houten noodwoningen waren. Men ziet uit dit alles, dat er aan deze verdeling buitenge woon veel vast zat en dat het heel wat hoofdbrekens heeft gekost tot een behoorlijk resultaat te komen. DE GEDETAILLEERDE CIJFERS. De gedetailleerde cijfers volgen hieronder. Daarbij wijzen wij er Java China jap.lijn nogmaals op, dat de toewijzing geschiedde voor drie jaar. For meel zal er dus in 1952 en 1953 geen sprake zijn van een nieuwe toewijzing. Schouwen en Duiveland: Burgh 4, Haamstede 8, Renesse 2, Brou wershaven 1, Dreischor 2, Noord- gouwe 1, Serooskerke 1, Zonne- maire 1, Zierikzee 10 (met 8 wo ningen voor de industrie voor 1951), Bruinisse 6, Nieuwerkerk 1, Oosterland 3, Ouwerkerk 2, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet en Kerkwerve nul. Tholen: Oud-Vossemeer 2, Poortvliet 2, St. Philipsland 5, St. Annaiand 2, St. Maartensdijk 4, Scherpenisse, Stavenisse en stad Tholen nul. Walcheren: Middelburg 32 (en 20 industriewoningen voor 1951), Vlissingen 136 (en 60 ind.won. t. b.v. „De Schelde", waarvan ten dele in '51 in andere plaatsen te bouwen), Souburg 4, Aagtekerke 2, Arnemuiden 25, Biggekerke 1, Domburg 11, Grijpskerke 1 (be stemd voor landbouwproefbedrijf) Koudekerke 6, Meliskerke 2, Nw- en St. Joosland 3, Oostkapelle 4, Ritthem nul, Serooskerke 2, St. Laurens 1, Veere 5 (o.m. voor be wakingspersoneel Mijnenmaga- zijn), Vrouwenpolder 1, Westka- pelle 30 (veel houten noodwonin gen), Zoutelande 4, Bevelanden: Goes 50 (en 3 ind. won. voor '51), Baarland 4, Bors- sele 3, Driewegen 3, Ellewoutsdijk 2, 's-Gravenpolder 2, 's-H. Abts kerke nul, 's-H. Arendskerke 12, 's-Heerenhoek nul, Hoedekens- kerke 7, Heinkenszand 6, Nisse 3, Oudelande 3, Ovezande 3, Ka pelle 17, Kattendijke 2, Kloetinge 6, Wemeldinge 10, Wolphaartsdijk 6, Krabbendijke 9, Kruiningen 8, Rilland-Bath 9, Waarde 2, Yer- seke 14, Kortgene 6, Wissekerke 4. West Z.-Vlaanderen: Aarden burg 19 (en 5 ind.won. voor '51), Sluis 15 (en 3 id.) Biervliet 10, Breskens 39, Cadzand 7, Hoofd plaat 3, IJzendijke 12, Nieuwvliet 2, Oostburg 30, Retranchement 2, Schoondijke 20, Waterlandkerkje 2, Zuidzande 3, Groede: wordt over gecorrespondeerd. Oost Z.-Vlaanderen: Axel 18 (en 13 ind.won. voor '51), Hoek 8, Overslag nul, Philippine 2, Sas van Gent 25 (en 20 ind.won. voor '51), Westdorpe 10, Zaamslag 6, Zuiddorpe 2, Clinge 20 (en 12 id), Huist 12, Koewacht 9 (en 4 id), St. Jansteen 20 (en 10 id.), Graauw en Langendam 1, Honte- nisse 8 (en 4 id.), Vogelwaarde 3. Wonderlijke vertoning te Antwerpen. Een sterke groep oudstrijders, oorlogsinvaliden, politieke gevan genen en verzetsmannen zijn Za terdagavond binnengevallen in een zaal waar de „Vlaamse con centratie" een plechtigheid had belegd ter nagedachtenis van Raymond Tollenaere, lid van de Vlaamse S.S., die op het Oost front sneuvelde. Een verzetsleider, nam er het woord en verklaarde namens de vaderlandlievende bewegingen, dat voortaan iedere anti-vader landse betoging „in de kiem zou worden gesmoord". De zaalwachters, die een groen hemd, zwarte broek en zwarte laarzen droegen, deden een beroep op de mobiele politiebrigade, die de tegenbetogers verzocht de zaal te verlaten. Dit bevel werd zon der verdere incidenten opgevolgd, waarna de bijeenkomst in de zaal werd voortgezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te «Klazienaveen, H. Bossenbroek te Oosterhaule; te Vinkeveen, G. H. van Kooten te Brandwijk; te 's Grevelduin- Capelle, J. van Dijk te Game ren; door de Generale Synode tot predikant in algemene dienst K. G. Eckenhausen te Brou- kershaven (voor de geestelijke verzorging van de Rekkense in richtingen) en W. P. ten Kate, cand. te Utrecht (voor de gees telijke verzorging der lucht strijdkrachten in Nederland); te Oostermeer, H. J. N. Zuidersma te Birdaard. Aangenomen naar Lexmond, C. C. Klerkx te Elburg. Bedankt voor Voorthuizen, P. J. F. Lamens te Elspeet. Geref. Kerken. Beroepen te Ouddorp-Melis sant J. van Raalte, cand. te Er- melo. Aangenomen naar Dirkshorn, J. van Reeven, cand. te Rotter dam, die bedankte voor Heer- jansdam, Lexmond, Oosthem en Vollenhove-stad. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Aangenomen naar Groningen, A. Jagersma te IJmuiden. Bedankt voor Murmerwoude- Oenkerk, J. de Wal te Rijns burg. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Kampen, B. Neder- lof te Dokkum en J. M. Visser te Enschedé. Beroepen te Leersum, W. Baay te Alphen a. d. Rijn. Geref. Gemeenten. Beroepen te Veenendaal, F. J. Dieleman te Borssele. Theol. Opleiding in Indonesië. Ds J. A. C. Rullmann is 25 Jan. j.l. vertrokken van Poerwokerto naar Djokjakarta om zijn taak als docent aan de Theol. School al daar weer te aanvaarden. Aan de Theol. School doceren nu naast de Javaanse predikanten drs Sudarma en ds Purbowijogo als Ned. predikanten dr mr D. C. Mulder en ds J. A. C. Rullmann. Ds Harun Hadiwijono is voor stu diedoeleinden naar Nederland ver trokken. Te Brussel theol. onderwijs in Ned. Taal. Aangezien tal van studenten aan de Theol. faculteit van Brus sel, waaraan verschillende Belgi sche hoogleraren college geven, de wens kenbaar gemaakt hebben de colleges der Ned. Herv. Kerk en zijn predikanten hier te lande aangezocht een cursus in de Ned. taal te willen geven. Tot Pasen a.s. zal dr W. F. Dankbaar, zen dingsrector te Oegstgeest zulk een cursus geven en van Pasen tot aan de zomervacantie drW. H. Bee kenkamp, Ned. Herv. predikant te Delft. Prot. Interkerkelijk Thuisfront. Uit de door de Contactraad van het P.I.T. ingediende voordracht van vier heeft het I.C.C. tot be stuursleden van het P.I.T. be noemd de heren dr R. Miedema, Rem. Geref. predikant te Amers foort en W. C. F. Scheps, journa list te 's-Gravenhage, die in dit college het burgerelement zullen representeren. DRIELING IN HOOGEZAND GEBOREN. Bij de familie Kruiming ta Hoogezand is een drieling geboren n.l. twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maken het naar omstandigheden goed. Aansterdamsche Hrri- renbeurs. Slotkoerscn op 29 Januari medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goe» Amsterdamsche Bank N.V. Grootb. Obligatiën Kon. Boot Nederland 1948 96*$ 96*$ Kon. Paketvrt. Dito 1947 95 95*$ Ned. Sch. Unie Dito 1937 93*$ 93*$ v. Ommeren's Sv. Dollarlening '47 %v* 96*$ Rott. Lloyd Invest. Certif. 96 95*$ Stv. Mij. Ned. Nederl. 1962-64 ex. 95*$ 95 H.V.A. Dito cum 95*$ 95 Java Cult. Nederland N.W.S. 77H 77*$ N.I.S.U. Spaarcertific. Vorstenlanden Indië 1937 A 9 2*$ 92*$ Deli Bat. Mij. Grootboek 1946 94 931$ Deli Mij. Cult. Hand. Ind. Bk. 49 50*$ Scnembah Nat. Handelsbank 91*$ 91*$ Muller Co. Ned. Handel My. 154 150*$ Amsterd. Bk. A.K.U. 176*4 1765$ Escompto Bk. Berghs Jurg. 323 325 Holl. Bk. Unie Berkels Patent 117 119 Cert. Javasche Bk. Calvc Delft 137*4 139 Herstelbk. Pr. Centrale Suiker 186 Ned. Bk. v. Z. Afr. Fokker 129*$ 128*$ R'damsclie Bank Gelder Zonen 174*4 176 Surinaamse Bk. Kon. Hoogovens 152*$ 154 Twentse Bank Lev. Bros Unil. 2324$ 237 Am. Smelting Ned. Ford 325 Anaconda Copp. Ned. Kabelfabr. 237 Bethl. Steel Philips' Gloeil. 248*$ 254*$ Chrysler Do. 6 cum. pref. wd. 174 174*$ General Motors Wilton 164*$ 169 Intern. Nickel Biliton I rubr. Kennecott Dito II rubr. 243 237 Rep. Steel Dordtsche Petr. 289*$ 294 Stand. Brands Dito pref. 305 U. S. Steel Kon. Olie 319*$ 321*$ Cities Service Dito onder aand. 318 320 North Am. Moeara Enim 519 521 Cont. Oil A'dain Rubber 123*$ 122*$ Midcont. Oil Bandar Rubber 126 126*$ Philips Oil Deli Bat. Rubber 107 105*$ Shell Union Kendeng Lemboe 100 Tide Water Oost Java Rubber 39 40*$ Baltimore De Oostkust 100 102 Miss. K. Texas Serbadjadi 41 New York Centr. Holl. Ara. Lijn 195 196*$ Pennsylvania Java China Jap.Iijn 133 135*$ Canadian Pac. 156J4 12854 166 216 175 117)4 6054 99 2854 119 105)4 103 181)4 173)4 5054 27254 96)4 93)4 230 182)4 178 178)4 82 82)4 3244)4 155)4 127)4 16454 215 17354 116 62 10154 2854 118)4 106 100 181X 174 47-4 27054 96 22554 18354 5954 85)4 10554 42 79 47)4 674 49 95)4 20)4 63)4 88)4 107 43 8154 49J4 6Ji 50)4 9754 21 61)4 62)4 60 37 24 2654 27)4 26)4 60 3754 25 1354 2754 27)4

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3