Brovimi^Mfüg Middelburg zal principieel meer in economische richting koersen* Haar avontuur TVC Mr dr N. Bolkestein hield een Nieuwjaarsrede Gemeentelijke herindeling zal bloei van de stad bevorderen» Vlissingse watervoorziening gaf veel moeilijkheden* Financiële toestand eerder slechter dan beter. OftcUc cU toufie. ABAAiSON f)e notenkraker was onvindbaar. iDltfOS Dinsdag 30 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In ztyn Nieuwjaarsrede, die burgemeester Mr Dr N. Bolkestein gistermiddag in de raadsvergadering te Middelburg uitsprak, noemde hij ais het belangrijkste vraagstuk van zijn gemeente nog steeds dat van de wederopbouw, hoewei er in 1950 gelukkig veel is gebouwd en ook de restauratie van Stadhuis, Lange Jan en kerken vordert. De burgemeester wees erop, met hoeveel energie en onder nemingslust vele getroffenen hun zaak herbouwen en hij was van mening, dat de stad thans weer onbetwist het winkelcentrum van geheel Zeeland is. Het gerucht gaat, aldus de heer Bolkestein, dat er meer gelden dan in het afgelopen jaar ter be schikking zullen worden gesteld voor de verdere restauratie van het Abdijcomplex. „Het is toch ook eigenlijk te dwaas, dat het Rijk, dat ln de kosten van vrijwel alle bouw en restauratie bijdraagt, zijn eigen monumenten zou ver waarlozen!" aldus de burgemees ter. Over het oorlogsmonument merkte de burgemeester op, dat prof. Wenckebach erin is geslaagd Iets van grote schoonheid te scheppen. „Misschien rijst de vraag,of er wel de juiste verhou ding bestaat tussen de tamelijk grote ruimte en het ijle jonge lingsfiguurtje, maar waarschijn lijk zal dat, na het in orde komen van het pleintje, wel beter wor den. Een tegen het beeld ontke tend relletje vond gelukkig geen Instemming bij het weldenkend deel der bevolking en veroordeel de ook trouwens meer de aan stokers daarvan dan degenen, die het beeld gemaakt, aangeboden en geplaatst hadden". HERBOUW STADSKERN. Mr Bolkestein merkte vervol gens op, dat voor de kernbouw gelukkig weer een apart volume ls. „Helaas is dit alleen bestemd voor bedrijfsgebouwen, w.o. wor den verstaan panden, waarvan het bedrijfsgedeelte groter is dan het woongedeelte. Dit betekent een achteruitgang vergeleken bij de vroegere situatie. En, wat erger ls, het is onrechtvaardig. Het zou logisch en billijk zijn, wanneer alle gemeenten volgens één of ander objectief criterium haar volumen voor nieuwbouw kregen, nadat eerst vaststond, dat wat vernield is mag worden hersteld in een re delijk snel tempo. Zo is ook eens besloten. Wanneer in Middelburg de kern zal zijn herbouwd, dan zullen er, daar alles ruim wordt, minder huizen met minder ku- biekemeters inhoud, dan voor de ramp zijn". De burgemeester sprak de hoop uit, dat de huidige regeling soepel zal worden toege- East en dat ook woonhuizen uit et kernvolume kunnen worden gebouwd. Het is logisch, dat alles, Wat tussen de vesten en het ka naal ligt, als kern wordt be schouwd. Momenteel zijn er in de kern 3 woningen in aanbouw aan de Vis markt en 27 aan de Dwarskaai en buiten de stad 42 bij de Veerse- Weg. Wanneer de gemeente niet 80 woningen had toegewezen ge kregen voor 40 gerepatrieerden, zou de bouwnijverheid sterk moe ten worden ingekrompen. IN ECONOMISCHE RICHTING. De burgemeester wees erop, dat enige tijd geleden B. en W. hun koers t.a.v. het woningprobleem Srlncipieel meer in economische ichting hebben gewend, omdat dit uiteindelijk toch weer de beste sociale politiek is en het absoluut noodzakelijk is, dat de Industrie van elders aangetrokken arbeids krachten kan huisvesten en de be volking toeneemt. Gebeurt dit niet dan zullen de toewijzingen aan bouwvolumen in de toekomst on herroepelijk minder worden. Dit alles betekent, dat slecht gehuis- vesten en zij, die trouwplannen hebben, zich erop moeten instel len voorlopig genoegen te nemen met wat zij hebben of moeten be ginnen met zeil samenwoning te zoeken. EEN CENTRUM. Volgens mr Bolkestein maakt het geringe inwonertal van Zee land, dat onze provincie zich niet de luxe van meer dan één be stuurlijk en cultureel primair centrum kan veroorloven. Ver zwakking op dit punt is verzwak king van Zeeland. Niet ongestraft kan men hier structurele veran deringen in aanbrengen. Het is z.i. gewenst, dat ook de Rijks- en provinciale overheden hierop be dacht zijn. Rijksdiensten zullen hun bureaux in de hoofdplaats moeten vestigen. Voor goede ver bindingen moet worden gezorgd. Inpoldering van de Braakman en in de toekomst samenvoeging van Walcheren en de beide Bevelan- den zullen door betere verbindin gen de positie van Middelburg versterken en een dergelijke ont wikkeling van de hoofdstad kan slechts heel Zeeland ten goede komen. GEMEENTELIJKE HERINDELING. Na gewezen te hebben op de noodzaak en de uitstekende mo gelijkheden van meer industrieën in Middelburg verklaarde de bur gemeester, dat het lijkt, of er weinig schot zit in de herindeling der gemeenten. Voor de bloei van ons gewest, aldus de heer Bolke stein, is de samenvoeging van mi niatuur gemeenten tot grotere, levenskrachtiger eenheden, waar de begrippen autonomie en zelf bestuur levende werkelijkheid kunnen zijn, van het grootste be lang. Een gemeentelijke herindeling zal niet alleen de bloei van Wal cheren, doch ook van Middelburg bevorderen. WAT ABSOLUUT NODIG IS. De regering heeft aangedrongen op beperking der gemeentelijke investeringen. Toch zullen hier verschillende investeringen niet achterwege kunnen blijven. Wat de gemeente presteert op sociaal en cultureel gebied is geenszins overdadig. „En ik vraag", aldus spr., „of, nu het geld toch weer uit 's Rijks kas komt, het recht vaardig is deze toestand te be stendigen. Het betekent immers niet anders dan dat de inwoners van deze stad betalen voor de voorzieningen van elders". Onder de zaken, die in elk ge val opgelost of tot stand gebracht moeten worden, rekende de bur gemeester: behoorlijke opzet van het grondbedrijf, het uitbreidings plan, sportterrein en zweminrich ting (mede met het oog op de sportuitwisseling met Folkestone) turngebouw, rioolzuivering, straatverlichting brandweercen trale enz. D* burgemeester dankte tenslotte, dat men het hem, een vreemdeling uit een heel ander deel van het land, bij zijn werk niet moelijk heeft gemaakt. (Ingez. mededeling, adveit.) Vice-admiraal Van Holthe voorzitter van chefs van staven-comité. De vice-admiraal jhr E. J. van Holthe chef marine staf is benoemd tot voorzitter van het chefs-van-staven-comité in de plaats van de afgetreden generaal Kruis. 'p ZWITSAL product Veluwse boeren protesteren tegen „landhonger" van de Landbouwhogeschool. Wanneer het Rijk doorgaat met het op grote schaal vorderen van cultuurgronden ten behoeve van de Landbouwhogeschool te Wage- ningen, zullen verschillende boe ren van de Zuid West Veluwe, speciaal in de omgeving van Ben- nekom en Wageningen, weldra hun bestaansmogelijkheid verlie zen. Aldus luidde de conclusie van een vergadering van de Geld Mij van Landbouw, afdeling Neder- Veluwe. De vergadering, bedoeld als protest tegen genoemde gang van zaken, werd tevens benut voor overleg inzake eventueel te onder nemen stappen bij de autoriteiten. Een der aanwezige landbouwers merkte op, dat de plannen inzake de vordering van gronden geheim gehouden worden. De boeren we ten niet, waar zij aan toe zijn en bij velen heerst dientengevolge een zekere ongerustheid. Erkend werd, dat het belang der weten schap gediend wordt, maar men zou het logischer vinden, indien de regering haar oog zou laten vallen op gronden, „waarop zij rechten kan laten gelden", b.v. in de N.- Oostpolder. Een andere grief, waaraan uiting werd gegeven, had betrekking op de prijzen, die het Rijk voor de opgeeiste gronden biedt. Deze prijzen werden door de vergadering veel te laag ge acht, aangezien zij geenszins de waarde vertegenwoordigen, die het land voor de tegenwoordige gebruikers heeft. De watervoorziening van Vlis- singen gaf ln 1950 buitengewoon veel zorgen tengevolge van de zeer geringe waterhoeveelheid, die de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" in de zomer maanden kon leveren. Hoewel door het gemeentebestuur, het waterleidingbedrijf en de Mij. „Zuid-Beveland" kosten noch moeite werden gespaard om een tijdige levering van de door de Mj). benodigde buizen te verkrij- ken, kon niet worden verhinderd, dat de uitbreiding, waarvoor de buizen nodig waren, te laat kwam Reeds op 12 en 13 Mei deden zich de eerste verschijnselen van de verwachte moeilijkheden gel den. Het was niet mogelijk de waterwlnplaats te Biggekerke, zo deelde burgemeester Kolff in zijn Nieuwjaarsrede mede, zó te ver beteren, dat aan de behoefte kon worden voldaan. De levering van water uit Z. Vlaanderen bleek onvoldoende te zijn, zodat met Middelburg werd afgesproken, dat gedurende 100 dagen 200 kub. m per dag zou worden ontvangen, welke hoeveel heden echter moesten worden te ruggeleverd. Daar de watervoor ziening hiermede nog niet was verzekerd, werd water uit Rot terdam betrokken, dat met een tankboot van 1100 ton werd aan gevoerd. Aanvankelijk deden zich ernstige smaak- en kleurbezwa- ren voor, doch dit verminderde 3poedig. Voorts besloot de raad tot het plaatsen van een opjager ln de oude garage bS de Leeuwen- trap. DE FUSIE. De fusie met de Mij. „Midden Zeeland" werd goedgekeurd door de raad op 1 December 1950 en net effectief worden van de over eenkomsten wacht nu op de goed keuringen van de minister van Sociale Zaken en Ged. Staten van Zeeland. Het pompstation te Biggekerke leverde aan Vlissingen 210.920 kub. m en aan „Midden Zeeland" voor de gemeenten Zoutelande, Westkapelle, Koudekerke en Big gekerke 64.750 kub. m, totaal 275.670 kub. m. Het aantal aan sluitingen voor industriële doel einden steeg van 281 tot 320. Dat der aangesloten woningen, met inbegrip van de noodwoningen, van 5813 tot 6058. Het voor Vlissingen in het net gebrachte water vertoonde ook r.u weer een stijging, n.l. van 548.005 kub. m in 1949 tot 561.707 kub. m in 1950. Dit bleef belang rijk beneden het geraamde ver bruik. Zowel de zeer Intensieve controle op de lekverliezen, de ge voerde bezuinigingscampagne als het achterblijven van de woning bouw kunnen als factoren hiervan worden aangewezen. GAS EN ELECTRICITEIT. In het gasbedrijf zal waarschijn lijk ln Februari een nieuwe oven in gebruik worden genomen. Er werd in Vlissingen 125 m gegoten ijzeren gasbuis gelegd en het aan tal gasmeters steeg met 368 tot 5713. Het aantal gasstraatlan- taarns liep op van 200 tot 240. Aan verbruikers werd ln 1950 3.450.000 kub. m gas geleverd te gen 3.350.000 kub. m ln 1949. Het aantal opgewekte kilowatt uren in de Vlissingse centrale steeg van 35.5 milloen in 1949 tot 40.5 millloen in 1950. De maxima le belasting, in 1949 11.600 kW, was in 1950 13.500 k. Het aantal verbruikers in Vlissingen steeg van 6711 tot 7330. Voor rekening van het grond bedrijf werd ln 1950 voor parti culiere bouw en voor woningbouw verenigingen verkocht 21.439 m2 tot en bedrag van f 261.311,19. De grondaankoop bedroeg 116.922 m2 ten bedrage van f 36.817,40. DE FINANCIëN. Over de financiële toestand der gemeente merkte de burgemees ter op, dat die waarschijnlijk ln de naaste toekomst eerder zal verslechteren dan verbeteren. Een onzekere factor is in dit verband nog altjjd de afwikkeling van de (Ingez. mededeling, advert.) z.g. wederopbouwuitgaven. De vergoedingsregeling voor de pu bliekrechtelijke lichamen is nog steeds niet tot stand gekomen. Een voorzichtige raming geeft aan, dat Vlissingen voor een last van rond 9 ton zal blijven zitten. Het gemeentelijk budget zal daar door grondig worden verstoord en er zal een zeer ernstige belemme ring ontstaan voor de uitoefening van de natuurlijke overheidstaak der gemeente. De verbetering van de kasgeld positie is helaas slechts van korte duur geweest. Zij bedroeg op 1 Jan. j.l. f 3.322.000, d.i. een toe name van f 1.100.000. De stijgen de lijn wordt o.a. veroorzaakt, doordat het momenteel niet meer mogelijk Is te geraken tot gelei delijke consolidatie van de vlot tende schuld, zodat men voors hands is aangewezen op de finan ciering van kapitaalsuitgaven, welke reeds gedaan zijn en welke nog gedaan moeten worden met kasgeld. Maar ook dit heeft soms reeds tot moeilijkheden geleld, doordat de geldgevers niet bereid waren kasgeldleningen te ver strekken overeenkomstig het door de minister van Financiën vast gestelde rentegamma. Mosselvissers en Ondernemersbelasting. Door dehfnosselkwekers wordt van het jaar 1947 af ook Onder nemersbelasting betaald. Deze aanslag geschiedde op grond van de resolutie van de Mi nister van Financiën d.d. 8 Ja nuari 1947, dat de mossel- en oesterkwekers gelijk stelde als landbouwbedrijven in de zin van artikel 18 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941. Zij wer den dus beschouwd als visteeltbe- drijven en niet als ondernemingen, die de zee- of kustvisserij be oefenen. Artikel 3 van de Wet op de On dernemingsbelasting stelt echter de kustvisserij uitdrukkelijk vrij van Ondernemingsbelasting en volgens de Visserijwet behoort de Mosselvisserij tot de kustvisserij. De mosselkwekers staan op het standpunt dat de mosselcultuur geen visteeltbedrijf is en zij zijn tegen de aanslagen in de Onder nemingsbelasting in beroep ge gaan bij de Raad van Beroep. Wel heeft de oestercultuur vórig jaar een dergelijk proefproces verloren, doch de kwekers hopen thans in het gelijk te worden gesteld. Nederlandse Vereniging van gemeentesecretarissen opgericht. De heer B. Goedbloed te Domburg bestuurslid. In de vergadering van het lan delijk contactorgaan van kringen van gemeentesecretarissen, gis teren te Utrecht gehouden in de vergaderzaal van de Utrechtse gemeenteraad, is besloten over te gaan tot oprichting van de Neder landse Vereniging van Gemeente secretarissen. Hét concept regle ment werd vastgesteld en een be stuur gekozen, bestaande uit de heren: J. de Lange te Utrecht (voorzitter), H. ter Brugge te Appingedam, S. Israëls te Smal- lingerland, J. Boesjes te Diever, J. H. Huyser te Deventer, M. F. Visser, Putten (Gld.), P. Bergsma te Hilversum, J. M. M. Heymerikx te Pijnacker, B. Goedbloed te Domburg, mr Ph. I. E. van Woen- sel te Breda en M. J. E. Thielen te Venlo. Restauratie van de Vergader zaal te Meliskerke. Woensdag 31 Januari zal het gerestaureerde verenigingsge bouwtje te Meliskerke in ge bruik genomen worden. Op 10 April 1872 werd de eerste steen voor dit gebouw gelegd door de heer W. H. de Bruyn, ambachtsheer van Me lis- en Mariënkerke. Het pand werd toen gebruikt als school voor het Openbaar Lager On derwijs. In 1923 kwam er een gebouw voor de Geref. school en werd de bestaande school opgeheven. De scheidingsmuur werd weg gebroken en de vroegere schoei werd veranderd in een verga derlokaal dat echter maar spaarzamelijk in gebruik was. Het werd tevens ingericht als Gymnastieklokaal voor de beide KORTE BERICHTEN Zweden heeft visa geweigerd aan 12 afgevaardigden van China, Polen, Tsjecho-Slowakije, Bul garije, Roemenië, Oost-Duitsland en Hongarije, die de bestuursver gadering van de onder communis tische leiding staande „democra tische wereldjeugdorganisatie" in Februari te Stockholm wilden bijwonen. Een Parijs gerechtshof heeft 75 personen, die beschuldigd waren van het verspreiden van commu nistische pamfletten tijdens de demonstratie tegen Eisenhower van Woensdag, vrijgesproken. In Noord-Italië zijn tengevolge van een treinbotsing 24 personen gewond van wie twee ernstig. Van vele Engelse postzegels zal in overeenstemming met de uni versele Post Conventie de kleur veranderd worden. De nieuwe zegels zullen van drie Mei af ver kocht worden. Te Milaan is een grote geheime wapenopslagplaats gevonden. Eén persoon is gearresteerd. Onder meer zijn 9 machinegeweren en 33 geweren gevonden. De leiders van de twee grootste Amerikaanse vakverenigingsorga nisaties hebben een zeer krachtige aanval gedaan op de» loon- en FEUILLETON door G. P. BAKKER. 6) o— De man zakte ineen, maar Saxon ving hem op en liet hem zachtjes op de vloer glijden. Ge luid had hij niet gegeven. Hij liet het slachtoffer liggen; bevreesd voor een onverwachte overval, keek hij voorzichtig de kamer rond, doch bespeurde verder niet dat zijn argwaan op wekte. Onmiddellijk was hij besloten een onderzoek in te stellen. Geluidloos als een schaduw ging hij door het paleis, dat ge heel verlaten scheen. Beneden heerste een ware wanorde; kisten en kasten wa ren opengebroken, alles was overhoop gehaald. Bij de voor deur lagen enige lijken van mannen en vrouwen blijkbaar vermoorde bedienden, die tegen stand hadden geboden. Saxon speurde verder; nergens was meer een plunderaar te ont dekken. Zij waren waarschijn lijk weer afgetrokken, beladen met rijke buit, brachten nun roof thans in veiligheid. Hun «oofdn was blijkbaar alleen achter gebleven met zijn buit. Saxon voltooide vlug de ronde door het gehele gebouw. Hij opende zijn deuren, doch toefde nergens, zocht overal tot hij de zekerheid had dat geen plunde raar zich had verscholen om hem bij verrassing te overval len. Toen keerde hij terug naar de kamer, waar nog steeds de Waal op de vloer, de vrouw op de rustbank lag. Een slanke, jonge vrouw; het dichte donkere haar omgolfde een doodsbleek gelaat, dat an ders een ivoorkleurige tint moest hebben, die bewees dat ze stam de uit zuidelijke landen. Het gezicht was zuiver ovaal, don kere wenkbrauwbogen waren fijn getekend boven de gesloten oogleden; de lippen vormden een niet te kleine, gevoelige mond. Een droppel bloed fonkelde als een felle robijn op de bleke hals. Saxon had veel gezien in de wereld. Jaren van krijg en ver woesting hadden hem vertrouwd gemaakt met wrede en duivelse tonelen zijn zenuwen waren ge staald als zijn spieren, maar dit schouwspel ontroerde hem. Hij boog zich voorover, luisterde angstig met zijn oor op haar borst. Haar hart klopte zacht. Ze leefde dus nog, maar lag in diepe bewusteloosheid. Alsof het een kind was, raapte hjj de Waalse hopman op, bracht hem naar een klein, aangren zend zijvertrek. Na een korte tijd kwam Saxon weer te voorschijn in het wambuis, de schouderbladen, de stormkap van de Waal. De hoge gele laarzen aan de benen, het rapier op zijde, de brede wi'fte sjerp om het midden. Toen hij zich in de wandspiegel be schouwde knikte hij goedkeu rend. „Markgraaf Christiaan Wil helm kwam een paar maanden geleden Maagdenburg verkleed binnen", peinsde hij, „wellicht ga ik. Daarna keek hij naar de rust bank waar de vrouw nog steeds in zwijm lag. Van de schenktafel nam hij een tinnen waterkroes, bevoch tigde haar voorhoofd en slapen. Eindelijk opende ze de ogen eerst keek ze verward en verwonderd, toen staarde ze de indringer met haar grote, don kere ogen aan met een blik, waarin zoveel afschuw en ver achting lag, als hij nooit in ae ogen van enig mens gezien had. Zij meende haar overweldiger voor zich te zien. De eerste opwelling van Saxon was vol schaamte weg te slui pen, de straat op te hollen en te trachten door een der poorten uit de stad te ontsnappen, ver, heel ver weg van deze plaats. Met afgewend gelaat en gebogen hoofd bleef hij roerloos staan. Zij had zich opgericht en vroeg honend: „Waarom hebt ge mij niet doodgestoken?" Saxon keek op, maar vermocht niet dadelijk een antwoord te vinden, verward door haar schoonheid en toorn. Het ant woord bleef hem bespaard. Een luid rumoer van talrijke zware voetstappen drong door tot het vertrek. Hij sprong naar de deur en zag onder in het grote voorhuis een bende krijgs knechten van verschillende wa pens. -* Toen ze hem boven aan de trap gewaar werden, bleven ze staan, maar een grote, ruwe Kroaat, een reuzenkerel met hoogrood gezicht en zware Spaanse knevels, liep naar de trap. „Sta" donderde Saxon. „De stad is van ons, alles we laten ons niet bevelen, door jou niet, door niemand!" brulde de ander. „De stad is van jou, maar deze trap is van mij. Hier is mijn buit", antwoordde de valse hop man kalm. Saxon hoorde de deur achter zich open gaan, maar hield zijn blik strak op de Kroaat geves tigd, wiens ogen begonnen te schitteren. prijsstop, die door de regering'is afgekondigd. Van de Chinese troepen, die Oost-Tibet waren binnengedron gen, is het grootste deel terug getrokken om de onderhandelin gen tussen China en Tibet te ver gemakkelijken, zo wordt verno men. Twee communistische leden van het Italiaanse parlement, beiden afgevaardigden van de industriële provincie Reggio Emilia in het Noorden, zijn zonder publieke op gave van redenen uit de partij ge treden. Het dorpje Busdongo in Spanje is Zondag door een lawine getrof fen. Zes personen kwam om het leven en twee andere werden ern stig gewond doordat 2 huizen on der de sneeuwmassa's bezweken. In Amerika is een vijfde per soon gearresteerd, die in een grootscheepse smokkelaffaire van diamanten en goud verwikkeld is. Het is een Oostenrijkse rabbijn Joel Beer, die op het punt stond naar Tanger te vertrekken. In zijn koffer werden 60.000 gouden dollars gevonden. Het Argentijnse blad „La Pren- sa Issal" is twee dagen niet ver schenen als gevolg van een actie van de bond van krantenventers tegen het blad. De bond heeft stakingsposten rondom het ge bouw uitgezet. In Geislautern in het Saarge- bied is in een grote ijzerfabriek brand uitgebroken. De schade wordt op ongeveer een half mil- lioen gulden geraamd. In de fabriek van Thomson Houston te Parijs is een brand uitgebroken, die een schade van ongeveer 20.000.000 gulden heeft veroorzaakt. Onder meer ging 30 ton textiel verloren. Duitse dlenstgroepen zullen in het kader van oefeningen van het Britse Rijnleger schietoefeningen houden ln de nabijheid van Osna- brück. Door de E.Ü.A.missie in ons land is in samenwerking met de .directie van Vroom en Dreesman en het Nederlandse bedrijfsleven een tentoonstelling georganiseerd, „Het plan-Marshall en u", welke gistermorgen in de gebouwen van de N.V. Vroom en Dreesman te 's-Gravenhage werd geopend. Chinese communisten hebben te Tientsin 28 personen terechtge steld als „Bandieten en geheime agenten van de Amerikaanse im perialisten en Tsjiang Kai Sjek". De 40 ton Nederlandse uien in het schip „City of York" zijn te Dublin gelost. Het schip voer naar Dublin, nadat de havenar beiders van Cork geweigerd had den te lossen. De Amerikaanse regering heeft Zaterdag j.L het gebruik van tin in de meeste soorten koffiekannen, verfbussen en vele andere produc ten verboden. scholen en wel de Geref. school en de school van de Geref. Ge meente. In de bezettingsjaren maakte de bezetter dankbaar gebruik van het gebouwtje en wat er nog door hen heel werd gelaten heeft de inundatie ver der vernield. Na de oorlog werd het gebouwtje dat bouwvallig was geworden enigszins gerestau reerd. Muren en wanden bleven echter lekken. Na de oorlog kwamen er meer vergaderingen en er ontstond behoefte aan een verenigingsge bouw. In 1950 werd besloten tot volledige restauratie. Het Ge meentebestuur trok hiervoor f 8500 uit welk bedrag echter onvoldoende bleek te zijn. De restauratie stond onder toezicht van Bouw- en Woningtoezicht. Bij de heropening zullen veel mensen ongetwijfeld verbaasd staan hoe dit voorheen slechte lokaal omgetoverd is in een ge zellig zaaltje met een podium. Het is nu geschikt zowel voer vergader- als voor verenigings lokaal. NIEUWDOKP. Jaarvergadering Geref. Mannen- vereniging. De Geref. Mannenvereniging hield haar jaarvergadering onder leiding van de heer Chr. Melse. Door de heer N. Balje werd ge sproken over „Koning Agrippa I", terwijl de heer P. de Kok Joh.z. behandelde „Ware en valse my stiek". Afgevaardigden van Ker- keraad, J.V., de Hervormde Man nenvereniging alsook van na burige verenigingen brachten hun gelukwensen over, terwijl namens het hoofdbestuur de heer de Klerk het woord voerde. KRABBENDIJKE. Jaarvergadering Jongensclub. Vrijdagavond hield de Chr. Jongensclub „Emmanuël" haar jaarvergadering in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk. Na dat de leider de heer M. Schouten deze vergadering geopend bad sprak ds Baarslag een inleidend woord n.a.v. Psalm 92 14 en 15a. Vervolgens werd het programma afgewerkt waarop voorkwamen voordrachten, samenspraken en dergelijke. YVOLPHAARTSDIJK. Jaarvergadering. Vrijdag j.l. kwamen de leden van de Chr. school aan de Pape- weg in jaarvergadering bijeen in het schoolgebouw. De voorzitter, de heer D. P. Goetheer, opende de vergadering en sprak een openingswoord naar aanleiding van het Schriftwoord „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Het jaarverslag van de secreta ris getuigde van waardering voor het personeel. Momenteel bezoeken 80 kinde ren de school. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat er veel uitgaven waren in 1950, zo werd b.v. de bestuurskamer ge heel vernieuwd. Toch was er een batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren J. Katsman Pz. en J. A. van Damme, werden herkozen. De heer C. M. v. d. Schraaf leidde het onderwerp „De Gods dienstige opvoeding van het kind" in. WESTKAPELLE. 20-jarig bestaan N.C.B. herdacht. De afdeling Westkapelle van de N.C.B. vierde Vrijdagavond in de cantine van het Zwitserse kamp het 20-jarig bestaan, dat ook bijgewoond werd door de districtsbestuurder de heer H. Koetsveld. Na opening door de voorzitter, de heer J. Wester- beke, werden de verslagen van secretaris en penningmeester voorgelezen, waaruit bleek, dat het aantal van 9 leden uitge groeid is tot 114 en dat aan con tributie was ontvangen f 3848,65. hetgeen werd afgedragen aan de bond, terwijl in 1950 aan vacan- tiebonnen werd uitgegeven f 18.500.80. De heer Koetsveld hield een toespraak onder de titel „Wat verwachten wij?" Na de pauze werd door de le den der C.J.M.V. opgevoerd het toneelstuk „Gebroeders Kal koen". De dames die meespeel den kregen geschenken aange» boden. Aan het welslagen van de avond werd voorts meegewerkt door de Chr Mondharmonicaclub „De Krekels". Een gehouden col lecte ten bate van „D.E.L." bracht f 54,50 op. COLIJNSPLAAT. Filmavond. Onder grote belangstelling werd Vrijdagavond in de zaal boven de bewaarschool de beroemde Oos tenrijkse geluidsfilm „De strijd om de duivelswand" vertoond. Vooraf draaide een muziekfilm. Inleiding en toelichting tot deze film gaf Ds Hugo van Dalen. MANKE VERGELIJKING. De discussies rondom de kabi netscrisis noodzaken ons op nieuw tot een kanttekening. Na de poging om de verantwoorde lijkheid voor de ontstane crisis op Mr Oud te leggen, i.p.v. daar, waar zij behoort, namelijk b{j het kabinet zelf, dat zonder dwin gende noodzaak aftrad, komt prof. Romme thans in De V olkskrantmet een tweede le gende. Mr Oud zou namelijk in September 1936 met de deva luatie van de gulden precies het zelfde gedaan hebben als de hui dige regering met haar voorstel tot afstand van de Nederlandse souvereiniteit over N.-Guinea. Ook toen, aldus het betoog van Prof. Romme, een diep ingrij pende wijziging van de rege- ringskoers zonder voorafgaand overleg met de Staten-Generaal. Waaruit men de conclusie zou moeten trekken, dat Mr Oud de regering op dit punt niets heeft te verwijten. Nu is het echter bekend ge noeg, dat de regering-Colijn, waarin Mr Oud destijds minister van Financiën toas, zich tot plotselinge devaluatie genood zaakt zag door de felle aanval len der beursspeculanten op dc gave gulden. Was niet onmiddel lijk gehandeld, dan zou het Land onberekenbare financiële schade hebben geleden. Vrage: welke nieuwe, tevo ren onbekende, feiten hebben dc huidige regering gedwongen tot het onverwachts afwijken van haar toezegging tot handhaving van de Nederlandse souvereini teit over N.-Guinea? Antwoord: ten tijde van de onderhandelingen over Nieuw- Guinea heeft zich geen enkel nieuw feit van deze aard voor gedaan. De toestand was en bleef volkomen gelijk aan die op het ogenblik, dat de regering uitsprak onveranderlijk te staan op het standpunt der handha ving van de Nederlandse souve reiniteit. De vergelijking tussen Mr Ouds handelwijze in 1936 en die van minister van Maarsseveen in 1950 gaat dus ten enenmale mank. BRUINISSE. Vissersvaartuig had pech. In de haven te Bruinisse kwaia binnen het motorvissersvaartuig Ouddorp 1", schipper van der Klooster. Van dit schip was bij het ophalen van het kuilnet eerst de stang gebroken en daar na de mast, die overboord sloeg en het kuilnet beschadig de. Gelukkig gebeurde een en ander zonder persoonlijke onge lukken, doch de financiële scha depost is natuurlijk verre van gering. POORTVLIET. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding van de afbraak van de opstallen van het pand in de Smidsstraat, voorbeen toebehorend aan de fa milie Reeders, werd ingeschreven als volgt: J. Elenbaas te Poortvliet f425; J. K. Krijger te Poortvliet f375; Gebr. J. en Q. Smits te Stavenisse f 330; H. Overbeeke te Poortvliet f310; W. J. Gunter te Poortvliet f303; Joh. van Gorsel te Scherpenisse f 151. Aan de hoogste inschrijver Is de afbraak gegund. (Ingez. mededeling advert.) Uitsluitend *arkrüabjjw bU a^othektr* érggisten to d« ipcci*«lbfinch«. 383

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2