V.N. bestempelen communistisch China tot agressor» NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND De nieuwe ontwerp- Successiewet. Tegenstand der Noordelijken neemt toe» Mr Stikker druk aan hef werk. Handhaving levenspeil volksmassa ondanks bewapeningsuitgaven. H.K.H. Prinses Beatrix wordt morgen 13 jaar. Goese raad voteert f 40,000.- meer voor bouw van industriehallen. Grond voor park „Toorenvliedt" wordt aangekocht* SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi] geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dykstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1777 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord DINSDAG 30 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg: Ds A. Gruppen, Biezeiinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; üstfr. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.23 u., onder 17.24 u. Maan op 2.50 u., onder 11.01 u. Hoogwater op Woensdag 31 Jan.: Vlissingen: 7.15 u. 1.59 m., 19.53 u. 1.63 m. Terneuzen: 7.43 u. 1.82 m., 20.17 u. 1.85 m. Wemeldinge: 8.45 u. 1.44 m., 21.19 u. 1.54 m. Zierikzee: 8.24 u. 1.25 m., 21.02 u. 1.35 m. i epartementale uegnppen schijnen toch altijd weer af te wijken van het normale spraakgebruik. We hebben incut biad al eens kunnen leren, wat m die kringen onder „binnen kort" verstaan wordt. Zo heelt ook het begrip „technische wij ziging" daar blijkbaar een eigen betekenis. De Minister van Fi nanciën kondigde namelijk in dertijd een tchnische wijziging van de successiewet aan. Toen het woord uit de bus d.w.z. van het Departement kwam, bleek echter, dat het niet minder dan een algehele wijziging van die wet inhield, niet alleen technisch maar ook de inhoud. Het is niet de bedoeling deze wetswijziging in dit blad aan een grondige bespreking te onder werpen. Daar zouden vakbladen zich beter voor lenen. Wel geeit de wijziging en speciaal hetgeen met betrekking daartoe is opge merkt in het voorlopig verslag, echter aanleiding er enkele op merkingen over te maken. In politieke partijprograms vindt men doorgaans ais één der doelstellingen het verlangen uitgedrukt, dat de belasting naar draagkracht zij. Ook de succes siewet gaat voor een groot deel van dat beginsel uit. In zoverre is er dus tegen deze wet geen principieel bezwaar te maken. De Overheid moet haar uitgaven dekken en een van de bronnen, waaruit haar de gelden daarvan toevloeien is het successierecht. Natuurlijk zijn er wei practi sehe bezwaren tegen deze be lasting aan te voeren. Successie recht wordt geheven terzake van iemands overlijden. Als iemana erft neemt zijn draagvermogen toe. Terzake van dit feit wordt de belasting geheven. Evenwel kan niet gezegd worden, dat bij ieders overlijden de draagkracht van de erfgenamen toeneemt. Als een huisvader komt te sterven, die zijn gezin onderhoudt door hetgeen hij door zijn arbeid ver dient en die slechts een middel matig vermogen bezit, dan kan zeker niet van toeneming van draagkracht gesproken worden. Integendeel: dit feit veroorzaakt meestal een teruggang. Nu houdt de wet ook hier mede wel rekening, doordat er tal van vrijstellingen bestaan. Maar daar een wet een algemene regeling inhoudt, zullen de vrij stellingen lang niet in alle bij zondere gevallen de onbillijk heid geheel kunnen wegnemen. Hoezeer ook de draagkracht mede bepaald wordt door het geen iemand reeds bezat, voor dat hij eride, met deze omstan digheid houdt de successiewet geen rekening. Iemand, die niets bezit betaalt, als hij erft, even veel successierecht als de er vende millionair, als tenminste de bloed- of aanverwantschap dezelfde is. De thans geldende sucessie- wet dateert reeds van 1859. Sindsdien is ze echter herhaal delijk gewijzigd. Toch is de wet vrij bruikbaar gebleven. Dit kan niet van iedere oude wet ge zegd worden. Het Hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen heeft dan ook in een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de vraag aan de orde gesteld, of de ge breken van de bestaande wet van die aard zijn, dat er be hoefte gevoeld wordt aan een nieuwe. Zelf gaf dit adres op deze vraag meteen reeds het antwoord, dat de oude wet eer. goed hanteerbaar geheel vormt, waarmede zonder bezwaar van waarmede zonder bezwaar van eni ge betekenis kan worden gewerkt. Immers is de successie wet er een, die bij uit- hanteerd. In het adres wordt er voorts op gewezen, dat indien veranderingen noodzakelijk zijn, toch altijd de mogelijkheid be staat, de wet te wijzigen. Een nieuwe successiewet, welke ver der strekt dan tot het aanbren gen van noodzakelijke verande ringen, heeft het bezwaar, dat zowel de belastingadministratie als de belastingplichtigen en hun raadslieden gedwongen worden zich in te werken in de nieuwe wet in een tijd, waarin de ove rige belstingwetten door haar aantal en ingewikkeldheid reeds zoveel van ieders werkkracht eisen. T. H, MARVA'S WORDEN R.A.P.'S. De Koninklijke Marine zal bij wijze van proef beginnen met de opleiding van Marva's voor het brevet radio-afstandpeiler. Acht Marv's zullen aan de eer ste cursus, die in Den Helder wordt gegeven, deelnemen. Na het behalen van het brevet zul len de meisjes weer worden teruggekaatst op de bureaux, v aar zij thans als administra tieve kracht zijn te werk gesteld. Deze opleiding beoogt, zo vernemen wij, in tijden van oor log en mobilisatie zoveel mo gelijk marine-personeel vrij te maken voor taken op de vloot. ATOOMSCHUILKELDERS IN ZWEDEN. In Zweden is een tienjaren plan opgesteld voor de bouw van tegen een atoomontploffing bestand zijnde schuilkelders. In het centrum van Stockholm ko men schuilkelders voor onge veer vijftig duizend personen. Gisteravond heeft de politieke commissie der Verenigde Naties opnieuw beraadslaagd over de Amerikaanse resolutie om commu nistisch China tot agressor in het Koreaanse conflict te brand merken. Gisteravond Iaat hadden zich reeds 34 van de 60 landen uit gesproken voor het Amerikaanse voorstel. Dit getal houdt echter ook die landen in, die hun steun ont houden hebben aan het tweede deel der resolutie waarin de com missie voor collectieve maatregelen verzocht wordt het toepassen van sancties te overwegen. Het voorstel om China als agressor te bestempelen heeft dus in feite de steun der meerdreheid. In de Alg. Vergadering echter, die het besluit van de politieke commis sie moet ratificeren, is een meerderheid van twee-derden vereist. Amerikaanse woordvoerders hebben verklaard van oordeel te zijn, dat de vereiste meerderheid van twee-derden verkregen zal worden. Frankrijk en Denemarken ver klaarden zich voor de Amerikaan se resolutie. Nederland verklaarde zich even eens voor de Amerikaanse reso lutie. De Nederlandse afgevaar digde Von Balluseck zeide, zich te zullen onthouden bij de stemming over de resolutie van de Aziatisch Arabische groep. Hij betoogde, dat het Amerikaanse voorstel de deur voor een vreedzame regeling van het vraagstuk open liet. Niets verhinderde Peking om zijn bedoelingen verder te verdui delijken, aldus Von Balluseck. De strijd zou niet gestaakt moe ten worden alvorens „vruchtbare en eervolle besprekingen" moge lijk zouden zijn. Nederland zou aan een andere bewoording van het gedeelte van de Amerikaanse resolutie, dat aandringt op het overwegen van eventuele sancties, de voorkeur hebben gegeven. België verklaarde eveneens, dat het de gehele Amerikaanse reso lutie zou steunen. Sir Benegal Rau, de Indiase af gevaardigde, deelde mee, dat In dia „van de hoogste autoriteit" Drs J. J. van IJssel benoemd tot directeur Keuringsdienst van Waren te Goes. Tot directeur van de Keurings dienst van Waren te Goes is gis teravond door de gemeenteraad benoemd drs J. J. van IJssel, scheikundige le kl. en adj.-direc- teur Keuringsdienst van Waren te Nijmegen. De heer Van IJssel, die thans 43 jaar oud is, heeft gestudeerd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij deed in 1932 docto raal examen scheikunde. Na zijn examen werkte hij aan het melk- contröle-bureau in Zuid-Holland, van Maart 1933 tot Mei 1934 was hij leraar in de bactereologie aan de Utrechtse analystencursus. In 1935 werd hij directeur van het melkcontróle-bureau te Amster dam en een jaar later adj-schei- kundige Rijksinstituut voor drink watervoorziening. In 1946 volgde zijn benoeming tot adj.-directeur van de Keuringsdienst te Nijme gen. De heer IJssel is gehuwd en heeft drie kinderen. Vreemde propaganda in Amerika. Op tot nog toe onverklaarbare wijze staat op een Amerikaans belastingbiljet, dat waarschijnlijk reeds door millioenen Amerikanen ontvangen is, een mededeling in Chinees schrift van de volgende inhoud: „Op ter verdelging van de aanvaller. Wij moeten allen vrij gevig bijdragen. Dit moet in de pers door de Kwomintang ver breid worden". vernomen had, dat, indien de Chi nese regering als agressor in Ko rea veroordeeld werd, er geen hoop zou bestaan op een vreed zame regeling. MEER TEGENSTAND. De verbonden troepen, die ten Noorden van Soewon oprukken, zijn gisteren voor het eerst sinds de ontruiming van Seoel ernstig in botsing gekomen met de tegen stander. Seoel werd begin Januari ontruimd. De Chinezen groven zich in de „zelfmoordstellingen" langs de weg SoewonSeoel. Zij gaven zich niet over ondanks bombar dementen en beschieting en kwa men om in hun eenmansgaten. Volgens staf-officieren is de tijd dat patrouille,s zonder op tegen stand te stuiten oprukten, voor bij. Het ziet er naar uit, dat Chi nese troepen zich in heuvelruggen op een afstand van 12 tot 25 km ten Noorden van Soewon ingegra ven hebben. NEDERLANDERS GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea be gin Januari 1951 bij actie zijn ge sneuveld: A. A. van Balkom, ser geant-majoor, afkomstig uit Nij megen en P. K. Smit, soldaat, af komstig uit Amsterdam. Mr D. U. Stikker, die door H. M. de Koningin is belast met een informatieve opdracht tot vor ming van een kabinet, is gisteren druk aan Jiet werk geweest met oriënterende besprekingen. Voor negen ontving de nieuwe forma teur zo mag men hem gerust noemen, want ais hij een gunstig rapport kan uitbrengen is het ka binet in één dag gereed in zijn ambtswoning op het Plein 1813 minister v. d. Brink. Ook woonde hij de vergadering van de minis terraad op het departement van Justitie bij, waarna hij om kwart voor twaalf op zijn eigen departe ment een onderhoud had met de heer Romme. Toen de wachtende journalisten aan Prof. Romme, na zijn onder houd met minister Stikker vroe gen, of er nog nieuws was ant woordde hjj „Is er nog geen nieuws genoeg?" Hij verdween echter ijlings -naar het gebouw van de Tweede Kamer waar hij op zijn beurt een gesprek had met de formateur van het huidige kabi net, de heer Van Schaik. Minister Stikker gebruikte in zijn woning de lunch met minister 's Jacob, terwijl hij in de loop van de middag confereerde met de he ren Drees en Van Schaik. Proces om Nanno Sjoerd op komst. Zoals wij reeds publiceerden weigerden de Amerikaanse be zettingsautoriteiten in Duitsland zorg te dragen voor terugzen ding naar de ouders in Assen van de 7-jarige Nanno Sjoerd Meinders. Zij beschouwen de jongen, die thans in Bremen is bij een pleegmoeder, die het kind niet wil afstaan, als te behoren tot de ontheemden, voor wie wettelijke maatregelen gel dend zijn. Naar wij vernemen heeft de Nederlandse regering thans aan dt Nederlandse consul te Bre men opdracht gegeven, tegen de Amerikaanse autoriteiten bij het District-Court een proces aan hangig te maken, ten einde het kind naar de ouders te doen terugbrengen. Prov. Bibliotheek in Abdijcomplex. Het ligt in de bedoeling, zoals reeds gemeld, de Prov. Biblio theek thans veel te eng gehuis vest in een pand aan de Dam, onder te brengen in een in het Abdijcomplex te stichten gebouw voor het Prov. Bestuur en de Grif fie. Wanneer dit het geval zal zijn, is momenteel zelfs bij bena dering nog niet te zeggen. De fraaie gevel van het voor malige gebouw der Bibliotheek kon worden behouden, doch is ernstig beschadigd. Opbouw zou, met vele vernieuwingen, echter mogelijk zijn. In geen geval echter aan de Lange Delft, waar het ge bouw voor de brand van 17 Mei 1940 stond. Het zou daar ook niet meer passen naast de moderne zakenpanden. Bovendien zou in geen geval het karakteristieke torentje herbouwd mog<?n worden. Wij vernemen thans, dat het terrein, waarop het gebouw stond, aan de gemeente Middelburg is overgegaan en dat reeds een ge gadigde voor bouw van een groot winkelpand is gevonden. Het N.V.V. verlangt van een nieuw Kabinet: Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft zich uitgesproken over de sociale en economische aspecten van de Kabinetscrisis. Het heeft verklaard er geen stijging en van de stijging van twijfel over te willen laten be staan, dat het van elke toekom stige regering verwacht: a. een uiterste poging om het levenspeil van de grote volks uitgaven en betalingsbalans moeilijkheden, te handhaven. Dit zou dienen te geschieden door: 1.; ingrijpende maatregelen ter verhoging van de arbeids productiviteit en van de produc tie, mede ook door vereenvoudi ging van productiemethoden en normalisering van artikelen, verpakkingen, assortimenten, enz.; 2. het aanspreken van onze monetaire reserves en/of het opnemen van buitenlandse le zingen; 3. het in overeenstemming brengen van de investeringen met het door de militaire in spanning sterk dalende aanbod van nieuwe arbeidskrachten; 4. een oorlogswinst- en een sterk verhoogde wc ldebelasting en distributie v.an sommige ver- bruiksartikelen; 5. prijsbeheersing en het ver bieden van onred.li'ke prijs afspraken van ondernemers; 6. handhaving van de huidige loonpolitiek; b. snelle invoering van de wachtgeld- en werkloosheids verzekering, waarvoor in be paalde bedrijfstakken bijzondere regeringsmaatregelen nodig zul len zijn; c. Compensatie van de huur de kosten van het levensonder houd voor de ouden van dagen; d. indiening van een wets ontwerp terzake van de defini tieve ouderdomsvoorziening, uit gaande van een bodemvoorzie ning gefinancierd door een be stemmingsheffing met aanvul lende voorzieningen op ortho doxe verzekeringsbasis. Onderdelen van Middelburgse stationsbrug gearriveerd. Naar wij vernemen zijn gisteren uit Rotterdam diverse onderdelen, waarop reeds lange tijd werd ge wacht, gearriveerd voor de nieuwe stationsbrug te Middelburg. Zij zullen zo spoedig mogehjk worden gemonteerd. Het wegdek van de brug is geheel In orde, terwpl ook de opritten voor gebruik gereed zün. Wanneer de brug in gebruik kan worden genomen, kon men ons nog niet mededelen. Het ein de der misère schynt in ieder ge val in zicht te komen. Komt er een O. L. school in plan-Oost? De raad van Goes die gister avond vergaderde, heeft een aan tal voorstellen te verwerken ge kregen die uitvoerige besprekin gen uitlokten. De bouw van in dustriehallen, noopte zelfs de di recteur van gemeentewerken, de heer Oranje, zich stadhuiswaarts te spoeden, teneinde de vroede vaderen van advies te dienen. De vergadering werd, wegens ziekte van de burgemeester, ge leid door wethouder J. J. van Melle. Ook de heren Merison en Sepers waren afwezig. Ingekomen was o.m. de goed keuring van Ged. Staten betref fende de 10 procent loonsverho ging van de wethouderssalarissen en een verzoek van de heer L. Verwer om 't beursgebouw naast zü'n hotel aan de Markt in erf pacht te verkrijgen. Over dit ver zoek zal de raad waarschyniyk volgende week Vrijdag een voor stel in behandeling krügen. Hierna begon men aan de agen da, allereerst werd drs J. J. van IJssel thans adj.-directeur by de Keuringsdienst van Waren te Nü- megen benoemd tot directeur van de Keuringsdienst van Waren te Goes. Het voorstel tot wüziging van de instructie voor de hulpkeur meesters van de keuringsdienst voor vee en vlees luidde een serie debatten in. De heer A. de Roo bepleitte, uit biliykheidsoverwegingen, toch de RAAD VAN MIDDELBURG VERGADERDE. Bouw van ondergrondse toiletten gaat niet door. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering, die van 2 uur tot byna half 7 duurde, is over verschillende voorstellen van B. en W. een nogal scherpe woordenwisseling gevoerd. De voorstellen tot aankoop van grond voor het park „Toorenvliedt" en tot bouw van garages voor de brandweer en de reinigingsdienst werden aan genomen, doch het voorstel tot bouw van ondergrondse toiletten werd verworpen. Over een betrekkelijk ondergeschikt punt ging de raad voorts nog enige tijd in geheime zitting. Afwezig waren wethouder A. J. Berenpas en de raadsleden jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) en P. Meliefste (A.R.). Nadat de burgemeester, mr dr Bolkestein, zün nieuwjaarsrede had uitgesproken, dankte het oudste raadslid, de heer I. van Loo, de burgemeester voor zijn nuchtere en zakehjke rede. Hy onderstreepte verschillende delen daaruit, ais zünde van groot be lang voor Middelburg. Mr Bolkestein deelde vervol gens mede, dat van V.V.V. het verzoek was ontvangen het stad huis eenvoudig te verlichten, door alle lampen van binnen te doen branden. B. en W. voelen hier wel wat voor en zullen een proef doen nemen op Donderdagavond a.s. van 7 tot 7.15 uur, opdat ieder zich van 't effect kan overtuigen. HOOFDCOMMIES. By het voorstel tot wijziging der algemene salarisverordening, wil den B. en W. de mogelükheid tot invoering van de rang van hoofd commies 2e klasse voor het secre- tariepersoneel handhaven. Hier tegen maakte de heer J. S. Hoek (A.R.) ernstige bezwaren. Hy voorzag, dat de weg voor B. en W. vrij zou zün tot tal van benoe- door het gemeenteiyke budget zonder reden zou worden belast. De heren H. Flierman (Arb.) en M. Wattel (A.R.) vroegen, of B. en W. met het voorstel een be paalde bedoeling hadden en of zü reeds iemand voor bedeolde func tie op het oog hadden. De burgemeester verklaarde, dat dit laatste inderdaad het ge val was. Op verzoek van de heren Hoek en Flierman ging de raad daarna in besloten zitting, o.m. om de burgemeester gelegenheid te ge ven de naam van de ambtenaar te noemen. Na heropening werd het voor stel van B. en W. z.h.s. aange nomen. „TOORENVLIEDT". De heer J. M. Wondergem (C.- H.) achtte de aankoop van grond voor het park „Toorenvliedt" een treurige geschiedenis. Bovendien was de prys veel te hoog, f3500 per H.A. De heer M. Wattel (A.R.) was het daarmede eens. De prijs ligt, nu de grond gedegradeerd is tot landbouwgrond, zeker niet hoger dan tussen f 1800 en f2400, ter- wyi er bovendien nog een opper vlakte water bij is. Hy was van mingen in hogere functies, waar- mening, dat de burgemeester de zaak veel te gunstig voorstelde en over de moeilijkheden een te sim pele opvatting had. Mr P. van Empel (C.H.) vond het voorstel van B. en W. juist. Het is logisch, dat de grondeige naren aan de oude, hoge .prijs vasthouden. De heer J. S. Hoek (A.R.) was bevreesd voor de toekomstige las ten voor de gemeente en zou eigenlijk willen zeggen: „Laat de eigenaren maar met de grond zitten". Hoewel de heer L. A. Schenk (V.V.D.) de strop voor de ge meente groot achtte, meende hy toch een, hoewel kleine, kans te zien, in de toekomst uit het park revenuen te halen, als daar open luchtsamenkomsten gehouden kunnen worden. Bovendien zou de standing van Middelburg ernstig te ïyden hebben t.o.v. de Stichting Nieuw Walcheren en vooral het Belgische Hoste-comité, dat zo veel voor de herbeplanting heeft gedaan,'als de uitvoering niet zou doorgaan. „NEET OVERDRIJVEN". De burgemeester was van me ning, dat men de zaak niet moet overdrijven. Het is eenvoudig on- mogeiyk tegenover de milde ge vers niet het hele project uit te voeren. Over de prijs, die inder daad hoog is, kan men veel praat jes maken, maar de taxatie is eer- iyk en met medewerking van de gemeente tot stand gekomen. Het is logisch, dat de verkoper aan deze taxatie vasthoudt. Op z'n ongunstigst kan de gemeente een paar duizend gulden teveel beta len, maar dan krijgt Middelburg ook een fraai park voor een lage prijs. De aanleg geschiedt in D.U. W.-verband, kost de gemeente dus niets. Ook voor de beplanting moet niets worden betaald. Wethouder J. W. Kögeler on derstreepte dit betoog en wees erop, dat Nieuw Walcheren, be halve het plantmateriaal, ook fi nanciële steun verstrekt. Het gaat by dit voorstel om ten hoogste f 9000. De heer Wattel waardeerde het enthousiasme van de burgemees ter, maar was niet overtuigd. Hy leverde critiek op de onderhande- lingspolitiek en vroeg, hoe het mogehjk was, dat de grond nog voor zes jaar werd verpacht. Met 151 stemmen werd het voorstel van B. en W. tenslotte aangenomen. De heer Wattel was tegen. BOUW GARAGES. Bü het voorstel tot bouw van garages voor de brandweer en reinigingsdienst tussen Rotter damse Kaai en Breestraat merkte de heer B. A. Hesselink (V.V.D.) op, centrale verwarming overbo dig te achten. De heer Hoek vond, dat het voorstel wel wat lichtvaardig was ingediend en dat zeker op diverse punten (binnenplaats, verwar ming, hal, hoogte gebouw) bezui nigd kon worden. „Waarom moet dit alles nu zo geweldig zün? Het gaat tenslotte toch maar om het stallen van een paar auto's", al dus de heer Hoek. De heer I. van Loo (Arb.) vond de brandweerkazerne dringend nodig. Wethouder Kögeler deelde me de, dat er maar één centrale ver warming voor beide garages nodig is. Reeds geruime tyd geleden keurde de raad een exploitatie begroting voor de reinigingsgara ge van f 8400 goed. Door bezuini gingen is dit reeds f 6800 gewor den. Bovendien zal de gemeente ontheven zün van huurbetaling der oude garages, hetgeen een voordeel van f 3000 betekent. functie van keurmeester-opzich ter in te stellen, waarbü hy de steun kreeg van de heer M. J. Bakker en wethouder Roose. Het voorstel werd tenslotte terugge nomen. DE INDUSTRIEHALLEN. De bouw van de industriehallen was het volgende punt, dat dis cussie uitlokte. De heer V/. J. J. M. Vroome achtte het volkomen verantwoord dat de gemeente geen vier hallen zou neerzetten, zoals B. en W. het voorstelden, maar zes! De ontwikkeling van Goes was dat volkomen waard, vond hy'. Maar zó gemakkelü'k bleek het niet. Want men verkeerde reeds in tüd- nood, wilde men het voorstel van B. en W. met spoed uitvoeren. Zes hallen bouwen zou niet alleen duurder komen, wegens de verho ging van de staalprijzen, maar ook, omdat men voor twee hallen nog geen gegadigden bad. Voor grote uitgaven heeft men trou wens de speciale goedkeuring van het departement nodig. De heer Zuidema wees op het gevaar dat, nu de gemeenten moe ten gaan beperken in de investe ringen, de bouw van zes hallen wel eens tot moeihjkheden zou kunnen leiden. Van hogerhand zou men de plannen wel eens op de lange baan kunnen gaan schui ven. De heer Visscher achtte het plan van de heer Vroome prac- tisch niet uitvoerbaar. (Zie vervolg pag. 3.) werden gewond. Edwin Johnson, 'n Amerikaan se democratische senator heeft voorgesteld een Amerikaans vreemdelingen legioen te vormen dat zou bestaan uit een millioen soldaten, die in West-Europa zou den worden aangeworven. Militaie dienstplicht voor 18-jarige Ameri kanen zou daardoor overbodig worden. Hongaarse diplomaten zullen zich slechts vrij mogen be wegen binnen een cirkel van 18 km rond het Witte Huis. Dit is'n represaille tegen dergelijke maat- reglen die tegen Amerikaanse diplomaten in Hongarije werden genomen. Veldmaarschalk Man- nerheim zal in Helsinki begraven worden op de begraafplaats waar de doden uit de Finse oorlogen te gen Rusland van '17, '39 en '42 rusten. Tussen Joego-Slavië en Oostenrijk zullen opnieuw diplo matieke betrekkingen worden aangeknoopt. De Sowjet-Unie heeft geweigerd de benoeming van Sjenor Zalan Shazar als Israë lisch gezant in Rusland te aan vaarden. -• Volgens de V.V.V. te Breda heeft het toeristenbezoek in 1950 Breda 5 millioen gulden opgeleverd. De „Schiedijk" van de H.A.L., die op weg was van Rotterdam naar New-York het eiland Wight reeds was gepas seerd, is teruggekeerd naar Rot terdam omdat de lading begon te schuiven,' waardoor het niet raad zaam werd geacht (te reis voort te zetten. In Den Haag is op gericht een studiecentrum voor journalistiek. In een dansge legenheid te Singapore is een handgranaat geworpen, waardoor 25 Britse soldaten en burgers De heer De Roo kreeg op zün vraag of men het spoedcontract nog 14 dagen kon aanhouden ten einde de zaak verder te onder zoeken, ten antwoord, dat de tüd- nood dit niet toelaat. Men kwam er niet uit, waarop besloten werd de heer Oranje naar zün mening te vragen. En de heer Oranje achtte eveneens de risico's te groot. Tenslotte bleek, dat het voorstel van B. en W. betrof de bouw van drie complete hallen en een gedeeltelijk ingerichte hal. No ampele bespreking besloot men vier complete hallen neer te zetten. Het crediet dat B. en W. vroegen, t.w. f 418.000 werd ver hoogd met f 40.000. Weliswaar betekent dat voor de gemeente 'n risico van maximum f62.000 als die vier hallen niet verhuurd wor den, doch zo pessimistisch wilde men niet zijn. DE ANDERE VOORSTELLEN. De andere voorstellen werden zonder, of zonder noemenswaar dige discussie aangenomen. Zo krijgt o.m. de dienst Gemeente werken, tesamen met het Gas bedrijf de beschikking over een nieuwe Opel-personenauto. Aan de gemeente-vroedvrouw werd eervol ontslag verleend en de straat die middendoor het nog on bebouwde terrein tussen M. A. de Ruyterlaan en het zuidehjke ge deelte van de Westsingel loopt, werd „Karei Doormanstraat" ge doopt. De heer Zuidema wees op de Wenseiykheid, by dergelijke straat namen voortaan enkele gegevens over de naar personen genoemde straten er by te vermelden en te vens de voornaam te noemen. Dit zal overwogen worden. Gewüzigd werden de verorde ning op de heffing van de preca riorechten, de verordening op de heffing van de vermakehjkheids- belasting en de verordening op de straatbelasting. Het vaststellen van een verordening regelende de registratie en exploitatie van volkstuinen ging niet zonder meer door. Het lokte een discussie uit, waarin de heer De Roo zich vier kant tegen een dergelyke verorde ning verklaarde. Tenslotte werd ze met 10 tegen 3 stemmen aangenomen. N.a.v. het voorstel tot het be stemmen van de noodschool aan de Tulpstraat voor het openbaar onderwü's merkte de heer J. J. Knibbe op, dat ook de Chr. Nat. school aan de Westwal gebrek aan schoolruimte heeft. De voorzitter antwoordde hem, dat dit B. en W. bekend is en het ligt dan ook in de bedoeling de school aan de Westwal op korte termijn te helpen. Waarschijnlijk krijgt deze school de beschikking over het vrije lokaal in de nieuwe Herv. school aan de Kamperfoe liestraat. Voorts deelde de heer Van Mel le mede, dat B. en W. willen trachten te komen tot verkoop van school A aan de L. P. v. d. Spiegelstraat teneinde het moge- lUk te maken een nieuwe open bare lagere school in plan-Oost te bouwen. Niet alleen voldoen de lokalen niet meer aan de eisen des tüds, ook de ligging van de school is zeer ongunstig aan de grote verkeersweg. Er is uitvoerig met de inspecteur van het onder wijs over deze plannen gesproken. DE BILT ZEGT: Later opklaringen. Aanvankeiyk zwaar bewolkt met later opklaringen. Overwe gend droog weer met ongeveer dezelfde temperatuur als giste ren. Aanvankeiyk zwakke veran- deriyke wind, later toenemende wind uit Zuidehjke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1