irovintiffip?«f KORT FILO FOP KERitoig# Zeldzame Plant de Lezers grijpen naar de pen (MI, Hoek aan de kop in klasse 2 D Maandag 29 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Aanbesteding van boerderij op Walcheren. Op door het Bouwbureau voor de Landbouw gehouden aanbe steding voor het bouwen van een boerderij voor de heer W. de Visser te Middelburg, is als volgt ingeschreven: J. Walraven te St. Laurens, f 39.250.Fa. J. van Wieringen te Alphen a. d. Rijn, f40.673. Fa. M. Walraven Zonen te Middelburg, f 40.750.Fa. Gebrs Proper te Oegstgeest, f40.800.—; Fa. A. J. Stoppels Zoon te Middelburg, f 40.980. Fa. A. Poelman Zoon te Rit- them, f 40.990.J. A. Mol te Breda, f 41.330.—P. J. de Buck te Middelburg, f41.490.J. M. Goedemondt te Vlissingen, f 42.700.A. Geense te Middel burg, f45.200.Fa. de Rijk en -van Belzen te Middelburg, f45.390.—. Bezwaren tegen ondergrondse toiletten te Middelburg. De commissie van financiën uit de Middelburgse raad acht de bouw van ondergrondse toi letten voor een stad ais Middel burg te kostbaar. Er werd ge dacht aan een combinatie van een W.C.-inrichting met de in arnbouw zijnde rijwielbewaar plaats op het Plein 1940 of met een nog te stichten bussenstation of wachtlokaal aan de Markt of omgeving. Op deze en andere vragen hebben B. en W. geantwoord, dat het aanbrengen van een toiletinrichting in het stads centrum beslist noodzakelijk is. De aangegeven oplossing is on mogelijk, omdat het bouwen van de bewaarplaats voor eigen rekening geschiedt en reeds ver gevorderd is, terwijl van bouw van een bussenstation enz. geen sprake is. De exploitatiekosten per jaar worden geraamd op f 1900.De levensduur van het geval wordt gesteld op 50 jaar, uitgezonderd de motor. De in richting zal niet worden ver warmd. De openstelling zal moe ten zijn van b.v. 923 uur. VLISSINGEN. Benoemingen. - - raad heeft Vrijdag de heer P. B. van Tilburg benoemd tot leraar aan de avondnijverheids- scuool en de heer J. P. Kempe tol tijdelijke administratieve k iit aan de dagschool voor de nijverheid. Mej. P. Peterse kreeg een tijdelijke benoeming tot le. a res aan de gemeentelijke In dustrie- en Huishoudschool. Verschillende voorstellen be treffende het onderwijs passeer den zonder meer de voorzitters hamer. Voor de aanschaf van leermiddelen wegens uitbreiding van het aantal leerlingen werd aan de Prins Willemschool f 185,15 toegestaan. De ouderraad van het gewoon lager onderwijs kreeg een extra subsidie van f 50. Voor het bezoeken van de B.L.O. school te Middelburg werd aan verschillende ouders een gehele of gedeeltelijke ver goeding van reisgeld toegestaan. In verband met de 5 pet. loons verhogingen van het personeel werd aan de Openbare Lees zaal een extra subsidie van f221.55 verleend. Chr. 'Metaalbewerkers bijeen. Donderdagavond vergaderde de afd. van de Chr. Metaalbe- werkersbond onder voorzitter schap van de heer Witte. De districtsbestuurder, de heer Lod der, sprak over „Het ontslag recht". Op duidelijke wijze zette hij voor de leden uiteen hoe men wèl en hoe men niet moet han delen als men in deze zaak be trokken wordt. Talrijke vragen werden door hem met voorbeel den uit de praktijk beantwoord. Nadat nog enige andere zaken, w.o. ook de propaganda, waren besproken eindigde de heer Lodder met dankzegging. rz. mededeling advert.) Ze hebben 1783 adspirant-emi- granten gevraagd wat zij het liefst zouden meenemen naar Nieuw-Zeeland. 1692 hebben geantwoord geld, een opvouwbaar uitklap baar hui9, onze hond. 90 hebben geantwoord: feld, een opvouwbaar uitklap- aar huis, onze poes. 1 heeft geantwoord: zoveel mogelijk pakjes Bond Street, nog meer pakjes Bond Street, nóg meer pakjes Bond Street. In alle ernst: De sigaret met de-'recórd omzet! GOES. Wjjkavond Ds Strating. In de „Prins van Oranje" werd Vrijdag een wijkavond gehou den van de wijk der Ned. Herv. Gemeente, waarvan ds Strating wijkprdikant is. Ds Strating opende de avond met ge bed, Schriftlezing en een wel komstwoord. Hierna hield hij een inleiding over „De Bijbel in het gezin". Hij wees hierin op het grote belang dat er schuilt in de dagelijkse bijbellezing in het gezin. De heer A. Cornet declameerde daarna een leutig stuk Vlaams proza. Na de pauze vertoonde de heer S. van der Meulen, pro pagandist van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede de film „Een leven staat op het spel". Deze film behandelt het leven en de gang van zaken op deze inrichtingen voor epileptica. WEMELDINGE. Jaarvergadering Varkens- vereniging. Donderdagavond hield de Varkensvereniging „Helpt Elkan der" in het C.J.M.V.-gebouw haar jaarvergadering o.l.v. de heer W. A. Zuijddijk. Aanwezig waren 14 leden. Uit het verslag van de secretaris, de heer Jac. Oudeman, bleek, dat het leden tal teruggelopen was van 45 tot 44. De veearts had met het in enten van de varkens 24 bezoe ken afgelegd. Uitgekeerd werd aan leden, die hun varkens moesten slach ten, 90 pet. slachtgewicht. De penningmeester, de heer W. Gijssel Pzn., kon een batig slot van f 666,86 boeken. Aan de beurt van aftreden was de heer Jac. Oudeman, Voorts was er de vacature wij len de heer G. de Jonge. Voor dat tot stemming werd overge gaan herdacht de voorzitter met enkele gevoelvolle woorden de overledene. Gekozen werden de heren Jac. Oudeman en A. de Groene Mz. Het entréegeld bleef f 15 con tributie en 15 pet. van de ge schatte waarde van het varken, Tot knipper werd herbenoemd de heer W. A. Zuijddijk. VROUWENPOLDER. Praatavond. Donderdag werd in café Duve kot een praatavond belegd door de Stichting voor de Landbouw, o.l.v. de heer L. Koster. De heer Krijger, assistent Landbouwvoor- lichtingsdienst, sprak over mest stoffen, humus, structuur en or ganische stoffen en behandelde inkuilen in silo's. Lantaarnplaat jes verduidelijkten het gespro kene. De heer Osté besprak de maisteelt, waar men hier nog vreemd tegenover staat, zodat niemand zich opgaf voor eeh te vormen club. Over deze teelt werd een film gedraaid. De voorzitter richtte tenslotte woorden van dank tot de heer Osté, die de voorlichtingsdienst gaat verlaten voor de prettige wijze van wer ken en sprak de hoop uit, dat de heer Krijger op dezelfde wijze zou voortgaan. RITTHEM. Loop der bevolking 1950. De bevolking bestond op 31 December 1949 uit 514 personen, n.n. 275 mannen en 239 vrouwen. Geboren werden in 1950 2 jongens en 2 meisjes. Het aantal ingeko men personen was 29, n.l. 16 man nen en 13 vrouwen. Er overleden in 1950 4 mannen, terwijl 29 man nen en 21 vrouwen vertrokken, Op 31 December 1950 waren er dus 260 mannen en 233 vrouwen, totaal 493. SOUBURG. Zendingsavond. Donderdagavond werd ln de Geref. Kerk door de Zendings commissie een Zendingsavond belegd, waarop ds H. A. Wiersin- ga, Zendingspredikant in algeme ne dienst, die, na ingeleid te zijn door ds J. v. d. Berg, sprak over: „De stand van de zending van daag". Wanneer we dit van menselijke zjjde bezien dan zouden we er me ns ophouden, gezien de vele moei lijkheden en onzekerheid over de toekomst, zo zei ds Wlerslnga. Maar trots al die moeilijkheden kan er ook een ander, heerlijker geluld gehoord worden, want er zijn voorbeelden van bijzondere leiding. Op de scholen, ln dessa en anderszins op het terrein van de kerk, is er samenwerking en vraag naar het Evangelie. En daarom, zo lang we kunnen, mogen we dat werk, dat ons van Gods wege opgelegd is, niet neer leggen, aldus de predikant. Verschillende vragen werden gesteld en beantwoord door ds Wiersinga. Het evangelisatlezangkoor o.l.v. de heer A. J. Fey verleende mede werking aan deze samenkomst. OOSTKAFELLE. Jaarfeest Meisjes- en Jongelingsvereniging. Vrijdagavond hielden de Geref. Meisjes- en Jongelingsvereniging hun jaarfeest in het Verenigings gebouw met hun leden en dona teurs, hetwelk door de heer J. JanSe, voorzitter der J.V., met een welkomstwoord geopend werd Hierna werd het goed verzorg de programma afgewerkt; voor de pauze kwamen o.a. de M.V. en J.V. met een klompendans. De „Zangvereniging van Portjesdam" deed de aanwezigen hartelijk la chen. De M.V. voerde nog 'n zang spel op over „De witte hei". Na de pauze nam dé presiden te der M.V., mej. Maljaars, de leiding over. Tussen deze bedrij ven door werden de verschillende jaarverslagen voorgelezen, die ge waagden van een goed vereni gingsleven. Voorts was er nog zang en verschillende voordrach ten. In de pauze werd er nog een collecte gehouden voor de Militai re Tehuizen voor Den Bosch en Middelburg, die ln totaal f 40 op bracht, dat onder belde Tehuizen verdeeld wordt. SEROOSKERKE (W.). Landbouw vereniging vergaderde. De Landbouwverenlglng afd. Z. L. M. Serooskerke (W.) hield de zer dagen haar Jaarvergadering onder leiding van de heer P. de Buck. De voorzitter sprak ln zijn ope ningswoord zijn teleurstelling uit over de gerstinname en de melk prijs. De Directeur van de Coöpe ratieve Vereniging „Eiland Wal cheren", de heer Ikktnk, sprak over de afzetmogelijkheden van graan, aardappelen ei. uw voer. In de vraagpuntenéómmissie wer den benoemd de heren J. Louwer- se, J. J. Klompe, J. de Visser Kz. en Adr. Langebeeke. Als bestuurs lid werd ln de vacature van K. Kluijfhout de heer H. de Pagter gekozen. Naar de algemene ver gadering werden de heren J. Lou- werse en H. J. Allaart afgevaar digd en de heer P. de Buck naar het Kringbestuur. De heer H. de Pagter stelde voor aan de veulingkeuring „Hy pos" 2 medailles te schenken, welk voorstel werd aangenomen. TERNEUZEN. Jong Hervormden. Voor een aandachtig" gehoor hield Donderdagavond ds de Graaf, Ned. Herv. predikant, voor de leden van de Jonge Kerk een lezing over „Het Ka tholicisme". Dit onderwerp werd op velerlei verzoek behandeld, temeer omdat gemeend werd, dat dit in Zeeuws-Vlaanderen -3t[0giB5i-SUI00I 3J3A UflZ }3U! ken, wel nodig is om sterker te kunnen staan in de verdediging van eigen standpunt. Een geani meerde en leerzame discussie volgde. Ouden van dagen. Hoewel elk jaar door meer dan 200 ouden van dagen wordt deelgenomen aan het door een comité georganiseerde uitstapje, waren Woensdagavond slechts 91 oudjes aanwezig om de voor hen te draaien film „Niets dan pech" te zien. De heer de Waal, sprekend namens het comité, meende hieruit te moeten concluderen, dat de animo van de zijde van de ouden verflauwde. Toch zal het comité met haar werk door gaan, in de hoop, dat toch voor een dit jaar te houden uitstapje meer animo zal zijn. Tot dat doel zal in April weer een in zameling onder de Terneuzena- ren worden gehouden. OOSTERLAND. School gesloten. Het personeel en vele leerlin gen der openbare lagere school hebben griep. Daarom is de school thans gesloten. Aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen slaagde voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (plantkunde) J. C. van der Have te Kloetinge. Er zijn in Oosterland precies 1000 bewoners onderzocht op t.b.c. met het röntgenapparaat, dat is ongeveer 60 pet. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen slaagden voor het candidaatsexamen tropische land bouw de heren G. J. P. Buijs te Bergen op Zoom, J. Dekker te 's-Heerenhoek en P. I. Haartsen te Schoondjjke. Voor het inge nieursexamen tuinbouw mej. T. L, Lindenbergh te Vlissingen. Bij de te Utrecht gehouden examens voor het vakdiploma „Detailhandel Tabaksartikelen'' slaagde dezer dagen de heer C. P, Boon te Terneuzen. De kustvaarder „Hollandia" uit Groningen liep Vrijdag de haven van Colynsplaat binnen voor het innemen van een lading uien, be stemd voor Engeland. Geslaagd voor het diploma A beperkte kleine Handelsvaart, de heer A Pot, leerling van de Ruy- terschool te Vlissingen. vL 134. Filo en de Barsebazen keken hem verwonderd na. „Oeje!" zei Ruwaert. „Grrrootdapperrr vrrriend loopt harrrd hij zegt, hij heeft iets verrrgeten oeje. Weet klein grrroot-dapperrvrrriend wat grrroot dapperrrvrrriend verrrgeten is?" „Nee," zei Filo, „ik weet het niet, maar kijkik geloof dat ie 't al heeft En warempel, daar kwam Dr Spriet alweer aanhollen, en h(j had iets in zijn hand. Toen hij dichterbij kwam zagen zij wat het waszij i botaniseertrommel! „H-hjuist!" zei Dr Spriet hijgend, toen hij weer bij de anderen was. „Gelukkig, dat ik er nog bijtijds ■Bg* fcwA,-r Hiéoirstz aan dachtWat had ik zonder trommel moeten beginnen? De slabastrium is een tere plant De tocht werd voortgezet. Hij duurde niet zo lang, zij moesten een donker woud doortrekken en toen dat gebeurd was, stonden zij voor een groot, wijd dal. „Daarrrr!" riep Ruwaert en hij wees voor zich uit. „Daarrrr grrroeien de Rrrruige Bastbooms, daarrrr!" Filo en Dr Spriet waren al weg rrrrtzij renden er heen, zo vlug zij konden EXTRA KERKDIENST. St. Maartensdijk: Geref. Ge meente: Woensdag 2.30 en 6 ds G. J. Zwoferink. Gezamenlijk Zendingswerk. In de Geref. Kerken hebben de zendende kerken besloten om het werk van de nevendiensten voort aan voor gezamenlijke verant woordelijkheid te nemen. Terwijl het werk van de hoofddienst (de prediking van het Evangelie) on der de zendende kerken blijft res sorteren, is aan de Raad van Sa menwerking toevertrouwd de be hartiging van de belangen van de Lectuurdienst, de medische dienst, de onderwijsdienst, de propagan da op het thuisfront en wellicht straks ook het werk onder de jeugd in Indonesië. De Zending onder de Chinezen in Indonesië wordt op verzoek van de Chinese kerken eveneens gezamenlijk ge dreven. Gereformeerd Studieverband voor Oecumenische vragen. Het Geref. Studieverband voor Oecumenische vragen zal op Dins dagavond 27 Maart a.s. in Utrecht een grote openbare samenkomst beleggen, voor iedereen toeganke lijk, waarvoor sprekers worden gevraagd, die voorstanders zijn van resp. de I.C.C.C., (Internatio nale Raad van Christelijke Ker ken de z.g. Bijbelgetrouwe kerken), de N.E.A. (Nationale Evangelische Associatie) en den Wereldraad van Kerken. Prof. Diepenhorst heeft zijn medewer king reeds toegezegd. De daarop volgende ochtend zal, eveneens te Utrecht, een worden gehouden. Italiaanse defensie wordt verbéterd. De Italiaanse minister van Defensie, heeft medegedeeld, dat de Italiaanse luchtmacht zijn tegenwoordige jagers zal ver vangen door straalvliegtuigen. De luchtmacht had reeds het in het vredesverdrag vastgestelde hoogste aantal van 200 jagers be reikt. Er zullen tevens 150 hulp vliegtuigen mogen zijn. De Itali aanse vliegtuigindustrie zou nog dit jaar in staat zijn de laatste typen straaljagers te bouwen. Tweehonderd milliard lire zou den gebruikt worden voor de vorming van zes divisies infan terie. Voorts zouden twee torpe dojagers, een aantal mijnenve gers en bewakingsvaartuigen gebouwd worden. Amerika zou voorts, volgens de minister, bij de Italiaanse industrie orders ter waarde van 200.000.000.000 lire plaatsen voor hulp aan de Euro pese herbewapening. West-Duitsland en het plan-Schuman. Over enkele weken onder tekening van het verdrag. Op een bijeenkomst van het Westduitse kabinet met de be sturen der regeringspartijen heeft Prof. Hallstein, Westduits onderhandelaar voor het plan Sehuman, de hoop uitgesproken dat ondertekening van het ver drag betreffende het plan binnen korte tijd zal kunnen geschie den. Berard, plaatsvervangend Franse Hoge Commissaris voor Duitsland, heeft gezegd, dat het nog niet vast stond wanneer het verdrag zou kunen worden ge tejeend. Het zou volgens hem nog enkele weken kunnen duren. Te grote vakkundigheid werd dief noodlottig. Doordat de dader met al te grote vakkundigheid is te werk gegaan bij het uit snijden van een ruit, heeft de politie te Ouden bosch de inbraak weten op te lossen, welke daar enige tijd ge leden werd gepleegd in de Legro metaalwarenfabriek, gevestigd ln een industriehal. Het uitsnijden van de ruit was zo volmaakt geschied, dat men meteen verdenking koesterde tegen een schildersknecht, die bij het bouwen van de industriehal had geholpen. D® man werd aan de tand gevoeld en legde een volledige bekentenis af. De te ruggevonden buit bestond uit vrij kostbaar materiaal, waarvan men nikkelbaden maakt. De positie van het Indonesische Kabinet. In hetN Indonesische parlement heeft Moh. Natsir in een verkla ring gezegd, dat de regering het beleid van mr Assaat, de minis ter van binnenlandse zaken, goedkeurt en dat de door het parlement aangenomen motie betreffende de samenstelling van de Daerah-raden welke de ont slagaanvraag van minister As saat tengevolge had, door de re gering niet kan worden uitge voerd. Van welingelichte zijde vernam de politieke correspondent van Aneta, dat thans de politieke partijen, op initiatief van de par tij Indonesia Raya, een motie van vertrouwen voorbereiden. In- sdien deze motie wordt aangeno men zou, zegt men, de regering het initiatief nemen tot een her schikking van het Kabinet, waar bij dan zetels zouden worden aangeboden aan de Partij Nasio- naal Indonesia. Indien deze mo tie van vertrouwen niet zou wor den aangenomen, dan zou het Kabinet zijn mandaat ter be schikking stellen van President Soekarno na diens terugkeer uit de Philippijnen. Kleine auto's krijgen normaal kentekenbewijzen. De A.N.W.B. deelt mede, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat een oplossing heeft ge vonden voor de moeilijkheden welke waren gerezen voor ko pers van nieuwe kleine auto's. Bij acht kleine automerken wijkt de verlichting n.l. op verscheide ne punten af van de wettelijke voorschriften. Ingevolge de ministeriële machtiging van 19 Jan. 1951 worden thans voor de bedoelde wagens normale kentekenbewij zen afgegeven, mits de koplam pen niet op een andere wijze zijn aangebracht dan in standaard uitvoering. NIEUWLAND HAD EEN GOEDE DAG. Hoewel er inderdaad verschillende wedstrijden moesten worden afgelast, kon toch het grootste gedeelte van het programma worden afgewerkt. Het is vooral een Zaterdag van verrassingen geworden en niet minder van geljjke spelen. Daardoor slaagde er een enkeling in de rode lantaarn af te geven, terwijl er één de leidersplaats over nam. Men moet zich echter niet al te veel door de uitslagen laen leiden om de krachtsverhoudingen te bepalen omdat de glibberige velden het spel zelf en daardoor ook de spelers onzeker maken. le klasse. Arnemuiden IKrab- bendjjke af gel.; Rillandia IKloe tinge I 11; Nieuwdorp IWol- phaartsdjjk I 30; Kapelle I Wemeldinge 1 5—2; V.C.K. I— Colpl. Boys 11. De positie van de leiders In Nieuwdorp is weer versterkt door een niet twijfelachtige overwin ning op Wolphaartsdijk. Niet min der echter doordat Kloetinge nu weer een lelijke steek liet vallen en zodoende zijn kansen aanmer kelijk verkleind ziet. In Kapelle moest Wemeldinge in het zand bijten waardoor de gastheren van de 7e op de 5e plaats komen te staan. In Koudekerke werden de punten verdeeld zodat in de staart van deze klasse geen verandering kwam. 2e klasse A: Bevelanders I S.V.D. I 00; Mevo IWisseker- ke I 22; 'sHeer Hendrikskinde ren INleuwland I 24; Veere I Kats I 1—1. Een grote verrassing was wel de nederlaag van 's-Heer Hen drikskinderen tegen de hekken sluiters van Nieuwland. Het elf tal van 's-Heer Hendrikskinderen was niet volledig en speelde met 4 invallers wat niet ongevoelig kan blijven. In Kamperland slaag de Driewegen er inderdaad niet in de overwinning in de wacht te slepen en moest het met één punt tevreden zijn. Zowel in Zierikzee als in Veere kon geen der- elftal len de overwinning behalen en werden de punten gedeeld. 2e klasse B: Colpl. Boys II Veere II 33; Wolphaartsdjjk II Kloetinge II 13; Mevo II Kapelle II 44. De andere wed strijden werden afgelast. De leiders van Kloetinge heb ben de rij der overwinningen voortgezet al waren de cijfers niet zo groot als zij gewoon zijn. De reserves van Veere schijnen het bij één overwinning niet te willen laten al slaagden zij in Colijns- plaat er in niet in meer dan een gelijk spel te behalen. De rode lantaarn gaven zij echter af aan Mevo II. Deze laatsten wisten van Kapelle ook een gelijk spel te for ceren, wat voor hen heus geen blamage is. 2e klasse C: Serooskerke II V.C.K. II 84; Meeuwen IIAr nemuiden II 3—11; Nieuwland II Nieuwdorp 42; 's-H. Arei\ds- kerke IIR.C.S. I afgelast. De reserves van Arnemuiden blijven hun punten-aantal opvoe ren. Zij versloegen de Meeuwen met korfbalcjjfers en blijven daar door ernstig concurrent voor 's-H. Arendskerke, dat weer rust nam. Serooskerke bevestigde met flin ke cijfers zijn voetbal-macht over Koudekerke en sprong daardoor van de 6e naar de 3e plaats. Ook de reserves van Nieuwland zorg den voor een flinke verrassing door Nieuwdorp met 'n nederlaag naar huis te sturen. Ook zij heb ben de onderste plaats verlaten, een plaats waarmee de Meeuwen nu genoegen moeten nemen. 2e klasse D: ZaamslaglDe Be ren I af gel.; Hoek I—A.Z.V.V. 30; Driewegen ISpui I 11; Door de overwinning op Axel heeft Heek de zo zeer begeerde leidersplaats van Terneuzen over genomen. Spui en Driewegen ont lopen elkander niet veel en deel den de punten. 2e klasse E: Spul IIZaam lag II 41; Kloetinge III—Hoek II afgel.; Tern. Boys IIZaaraslag III 10—0. Spui verbeterde zijn pos1 fie door een duidelijke overwinning op Zaamslag. Het derde elftal van Zaamslag werd een zware neder laag toegebracht door Terneuzen, dat nu de 2e pleats bezet. Nieuwe ambtsdragers Ned. Herv. Gemeente Middelburg Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg heeft Vrijdag tot ouderlingen herkozen d eheren D. Botje, A. Breas, J. Jonker Jr. en B. Gé Schermers. Gekozen als ouderling werden de heren K. Helder, N. Th. de Jong, J. Schouwenaar, A. Sorber, J. Tollenaar, en P. J. Vergouwe. Tot diakenen werden herkozen de* heren W. Jacobse, J. C. de Pagter en A. W. Strubbe; gekozen werden de heren A. R. Rot en H. Smits. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen der Classis Wal cheren voor de komende drie ja ren werden aangewezen de ouder lingen D. Botje, ir W. L. Harm- sen, B. G. Schermers en A. Sor ber (primi); S. J. de Boer, P. J. Doets, jhr mr T. A. J. W. Scho- rer, A. Steutel (secundi); C. P. de Jong, J. de Nood, J. W. Sigter- mans, J. v. d. Windt (tertii). Vo:orts de diakenen J.'de Kuyper en A. W. Strubbe (primi); mr J. D. Vink en P. de Vis (secundi); A. Flipse en J. C. de Pagter (ter tii). Heidelberg vooruitgeschoven Hoofdkwartier? Volgens het West-Duitse pers bureau D.P.A. heeft Eisenhower Maandag aan West-Duitse func tionarissen medegedeeld, dat Heidelberg als vooruitgeschoven hoofdkwartier van de Atlanli- sche legers werd overwogen. ieden-vergadering I Het voornaamste hoofdkwartier zou in Parijs gevestigd zijn. Afscheid ds A. de Vries te te Middelburg. In de Oostkerk nam ds A. de Vries, Ned. Herv. predikant te Middelburg, gisteren in de avond dienst afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Zeist. Ds De Vries had tot tekst ge kozen .Joh. 17 20 en 21. Na zijn predicatie dankte hij met een per soonlijk woord de gemeente voor de wijze, waarop zij hem heeft ontvangen en wenste hij haar Gods zegen toe. Na het uitspreken van de ze gen door de predikant, zong de gemeente hem gezang 263 1 en 5 toe. In deze dienst verleende het Hervormde Kerkkoor o.I.v. de heer J. Rijn medewerking. BONDSDAG C.B.P.B. EN C.J.B.T.O. (Vervolg van pag 1) Spr. beperkte zich tot de be handeling van de taak van de landbouwwinterscholen, waar het onderricht het stempel van mid delbaar vakonderwijs draagt. De leerlingen moet de grond principes van de landbouwweten schap worden bijgebracht, om hen in staat te stellen zelfstandig be slissingen te kunnen nemen. De leerstof is zo veelvuldig dat deze dan niet in 2 winters behandeld kan worden. Spr. betreurde het daarom dat nog taal en rekenen gedoceerd moet worden, zodat andere vakken achterwege moe ten blijven. Het zal zaak zijn dat de do centen. aan de scholen regelmatig in contact staan met de praktijk, waaraan nog wel iets ontbreekt. Spr. wees erop dat theorie en praktijk alleen resultaten kunnen bereiken, wanneer gezamenlijk wordt opgetrokken. Een andere taak voor de school is voorlichting omtrent de maat schappelijke verschijnselen van deze tijd. De mensen moet een nieuwe blik meegegeven worden, ook buiten de landbouw. Met de invoering van de P.B.O. zal men b.v. ook een leidinggevende taak krijgen, zodat-men zich op aller lei problemen zal dienen te be raden.' Ten aanzien hiervan is nog wel critiek op het onderwijs uit te oefenen, al is het gebrek aan tijd hier zeker niet vreemd aan. Door het organiseren van ver volgcursussen is het wellicht mo gelijk dit op te lossen. Tenslotte legt het praedicaat christelijk aan de scholen zware verplichtingen op. Het zal moeten werken tot eer van God. Spr. had de indruk dat hieraan nog veel ontbreekt. Het onderwijs zal in een hoger licht geplaatst moeten worden. Op deze causerie volgde een drukke en geanimeerde gedach- tenwisseling. Vergadering C.B.P.B. De huishoudelijke vergadering van de C.B.P.B. werd geopend door de provinciale presidente, mej. T. Geelhoed met gebed en Schriftlezing. In haar openingswoord memo reerde zij met blijdschap de groei van het christelijk landbouwhuis- houdonderwijs. Met blijdschap maakte zij ook melding van de groei van de afdeling door de toe treding van de plattelandsvrou wenvereniging in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen in het afgelopen jaar. Het jaarverslag van de secreta resse, mej. S. de Putter uit Axel, gaf blijk van een bloeiend en op gewekt verenigingsleven. De pro vinciale afdeling telt momenteel 249 leden. Mej. P. Melis, de pen- ningmeesteresse had somberder berichten; zij had n.l. een nadelig saldo van f 36,11. Op verdienstelijke wijze decla meerde vervolgens mej. A. Bran- des uit Axel enkele gedichten, n.l. een gedicht van Willem de Méro- de over het boerenleven, één van Jan H. Eekhout over Zeeuwsch- Vlaanderen en een gedichtje over de verjaardag van Prinses Bea- trix. De secretaresse van de lande lijke C.B.P.B., mej. M. Joehemsen uit Éde, sprak daarna over „De taak van de Christenboerin". Zeer uitvoerig besprak zij de moeilijke en veelzijdige taak die op de boerin in het algemeen en op de christenboerin in het bij zonder, rust. Zij zal een ideale boerin moeten zijn, aldus mej. Joehemsen, die haar taak ten vol le verstaat, haar huis en hof goed verzorgt en meeleeft met de boer derij. Daarnaast moet uit heel haar persoonlijkheid blijken dat zij christin is. Nadat nog enkele vragen naar aanleiding hiervan waren gesteld en beantwoord sloot mej. Geelhoed deze huis houdelijke vergadering. Ernstig auto-ongeval bij Kerkwerve. Toen Zaterdagmiddag de heer M. A. Deïst te Zonnemaire met zijn auto op de Zandweg een land- bouwtractor passeerde, had de op de tractor zittende Huibrecht de Feijter, afkomstig van Kerkwer ve, het ongeluk te vallen, met het gevolg dat hij door de auto over reden werd. Ernstig gekwetst werd hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe overgebracht. De be stuurder van de auto reed met een matige snelheid, naar schat ting plm. 30 km. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. VELE STERFGEVALLEN IN ENGELAND EN WALES. Tengevolge van de griepepide mie zijn de vorige week in 126 grote steden in Engeland en Wales 1099 personen overleden, dat is 213 meer dan de voor gaande week. De longontsteking vergde 843 slachtoffers, wat 142 minder is dan de week daar voor. V eilingsberichten MIDDELBURG. Veiling van 26 Januari 1951. Jonathan 2950; Goudreinet 3038; Comtesse de Paris 5557; St. Semy 3839; Winter Louwtjes 23; Conference 3741, alles per kg. Andijvie 50 91; Rodekool 6.5018; Savoije- kool 922; Boerekool 411; Wit- tekool 89; Spruiten 1251; Prei 10—24; Kroten 4—10; Peen 4—5; Witlof 4167; Herfstrapen 46; Koolrapen 412; Uien 45; Schorseneren 3842; Winter Pos telein 17; Snjjsla 81—147; Veld sla 30102; Koopmans Blauwe, grote 12.20; Idem, drieling 9.60. VEERE. Vismijn van 26 Janu ari 1951. Aanvoer: 228 kg export garnalen f 206210; 50 kg schar 16; 89 kg bot 21—26; 19 kg on gesorteerde vis 16. Christelijke Sportbeoefening f Onder deze titel schreef de heer B. Vingerling in het Zeeuwsch Dagblad van 15 Januari 1951, in de rubriek „Lezers grijpen naar de pen", een artikel over het korf ballen in de provincie Zeeland. Naar aanleiding hiervan wil ik gaarne iets vertellen over de Zeeuwse Korfbal Bond (Z.K.B.). De reglementen van de Z.K.B. laten het vaststellen van compe titie- en bondsseriewedstrijden op Zondag niet toe, omdat practisch in elke bij de Z.K.B. aangesloten vereniging een groot gedeelte der spelers(sters) .van christelijken huize is. In het 33-jarig bestaan van de Zeeuwse Korfbal Bond, hebben zich gelukkig nimmer moeilijkhe den voorgedaan tussen, Iaat ik 't noemen de „christelijke" en de „neutrale" leden. Integendeel, 't algemeen standpunt is, dat beide groepen elkaar hard nodig hebben om, vooral in de vele kleine plaat sen die Zeeland telt, één vereni ging in stand te kunnen houden. Om het christelijk karakter van de Chr. Korfbaibond aan te tonen geeft de heer Vingerling dit eenvoudige voorbeeld"„Iedere scheidsrechter is verplicht iedere vorm van wangedrag, waartoe in de eerste plaats gerekend wordt vloeken, spreken van andere on christelijke taal enz., te straffen met het wegzenden van de per soon ln kwestie, ja zelfs met het staken van de gehele wedstrijd!" Geachtelezers, met deze uit denkt toch werkelijk niet, dat in de Z.K.B. iets dergelijks wel is geoorloofd? Ik kan U uitdrukke lijk verzekeren, dat niet alleen in de Z.K.BV doch ook in de Ko ninklijke Nederlandse Korfbal- bond (K.N.K.B.) en alle daarbij aangesloten korfbalbonden, waar onder ook de Zeeuwse, deze uit latingen eveneens als wangedrag worden beschouwd en door de scheidsrechter als zodanig be straft moeten worden. Ge achte lezers, met deze uit eenzetting zal het U duidelijk zijn dat het „eenvoudige voorbeeld" niet uitsluitend voor de Christe lijke Korfbaibond geldt. Het doen voorkomen, alsof dat wèl het ge val is, kan ik nog toejuichen noch sportief vinden. W. D. v. WEZEL, Voorzitter Z.K.B. Van redactiewege iets bekort. Een artikel van gelijke strekking ontvingen wij van J. v. d. Linde te Middelburg. Red.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3