V*N*-troepen zetten opmars naar het noorden voort* NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Typhus in communistische legers? Twee schepen vergaan in de Atlantische Oceaan. Ongeregeldheden in het Concertgebouw* Veldmaarschalk Mannerheim overleden. Mr D. U. Stikker krijgt informatorische opdracht. Electronen-W onderland in Goes* Reeds direct massale belangstelling. Zeeuwse Christelijk georganiseerde agrarische jeugd in Goes bijeen* Gerard Hoek sprak over Canada* Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 60, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1776 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord MAANDAG 29 JAN.1951 Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.25 u., onder 17.22 u. Maan op 1.21 u., onder 10.42 u. Laatste Kwartier 16.13 u. Hoogwater Dinsdag 30 Jan.: Vlissingen: 6.27 u. 1.66 m., 19.00 u. 1.70 m. Terneuzen: 6.57 u. 1.89 m., 19.26 u. 1.94 m. Wemeldinge: 8.03 u. 1.48 m., 20.29 u. 1.62 m. Zierikzee: 7.40 u. 1.28 m., 20.12 u. 1.42 m. De troepen der Verenigde Naties hebben gisteren hun opmars in Noordelijke richting voortgezet aan het iront bij Soewon. Z(j naderden Seoei tot op enkele kilometers. Het verzet der Noorde lijken neemt toe. In het algemeen ontwijken de Noordelijken zoveel mogeljjk de strijd. In het gebied van Soewon heerste de gehele dag lucht- en artillerie-activiteit, maar er waren slechts tweemaal gevechten, op kleine schaal. Op de overige delen van het front was het in het algemeen rustig. Generaal Mac Arthur heeft gisteren een vlucht gemaakt boven het front bij Soewon, iets meer dan 15 km van Soewon. Mac Arthur werd vergezeld door de opperbevelhebber der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, generaal Stratemeyer. Eenheden van de Verenigde Na ties verspreidden zich Zondag voor Soewon uit waaiervormig in Noordelijke richting. Een door tanks voorafgegane strijdmacht bezette hoog terrein aan beide zijden van de weg naar Intsjon. Zü bereikte het dorpje Pan Wol Ter hoogte van Kaap Finisterre is Zaterdag in de Atlantische Oceaan vergaan het onder Pana mese vlag varende stoomschip „Janko". De „Janko" was een 9720 ton metende tanker. Verschillende schepen, die in de omgeving waren snelden de „Jan ko" te hulp toen deze noodseinen uitzond. De gehele bemanning kon van het wrak worden ge haald en in veiligheid gebracht. Een der schepelingen werd echter zo zwaar gewond dat hij later is overleden. De oorzaak van de schipbreuk is niet bekend. Het 7300 ton metende Britse vrachtschip „Castle Dore" is in de Atlantische Oceaan gezonken, kort nadat de bemanning aan boord van de vissersboot „Le Pi- corre" uit La Rochelle was ge nomen. Het Franse vissersvaar tuig is thans op weg naar La Ro chelle waar het Maandagavond wordt verwacht. De boot had een S.O.S. van het Engelse schip op gevangen bn was te hulp gesneld. Pogingen om het Britse schip op sleeptouw te nemen werden op gegeven omdat het te zwaar be schadigd was. Het Nederlandse tankschip „Flandria" uit Rotterdam is Vrij dagnacht ten Zuiden van het fort „Middelgrund" in de buurt van Kopenhagen gestrand. Het vaar tuig was op doorreis door de Sont. Een bergingsvaartuig tracht de „Flandria" los te slepen, maar dit zal waarschijnlijk moeilijk zijn. Tsjang, 9 km ten Noord-Westen van Soewon. In Tokio doen geruchten de ronde, dat er typhus onder de communistische legers en burgers in Noord-Korea zou zijn uitge broken. Volgens communistische krijgs gevangenen werd In Chinese en Noord-Koreaanse kringen meer en meer over typhus gesproken. Waarvoor wy vechten! „Men vraagt mij wel eens", al dus luitenant-generaal Ridgway, opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, in 'n toespraak tot zijn manschappen, „waarom wij in Korea zijn en waarvoor wij eigenlijk vechten". Het antwoord hierop is voor onze eigen vrijheid. Het gaat erom of wij ook in andere landen de door panische schrik aangegrepen stro men van radeloze vluchtelingen, die overal heentrekken als zij de communisten maar achter zich kunnen laten, zullen krijgen, of dat wij reeds buiten onze grenzen en die van onze bondgenoten erin zullen slagen dit kwaad uit te stampen. De offers, die wij reeds hebben gebracht en nog zullen brengen zijn voor onze eigen zaak en niet die van anderen". Eisenhower terug in de Verenigde Staten. Generaal Eisenhower is Zater dag op de basis van Amerikaanse luchtmacht te Sewart, nabij West Point, geland, waarmede hij aan het einde is gekomen van zijn reis door West-Europa, die drie weken heeft geduurd. De „Inger Marie" naar Antwerpen. Het Noorse vrachtschip de „In ger Marie", dat Vrijdag in zin kende toestand Vlissingen was1 binnengebracht is Zaterdag door de sleepboot „De Schelde" en het bergingsvaartuig „Meermin" naar Antwerpen gesleept, waar het zal worden gerepareerd. Musici staakten uit protest tegen optreden van Kempen. Paul Tydens het optreden van de heer Paul. van Kempen als gast- dirigent van het Amsterdamse Concertgebouworkest is het tot ongeregeldheden gekomen, waar door een Verdi-herdenklng moest worden afgelast. Paul van Kempen is van oor sprong Nederlander, doch werd later genaturaliseerd tot Duitser en dirigeerde tydens de bezetting Wehrmachtsconcerten in ons land. Reeds lang werden er protesten vernomen tegen Van Kempens optreden in Amsterdam. Zater dagavond werd er buiten en bin nen in de zaal gedemonstreerd. De politie kon echter de orde be waren en het concert kon toen nog normaal doorgang vinden. Het hoogtepunt der ongeregeld heden had gistermiddag plaats toen Verdi's Requiem zou worden uitgevoerd. De orkestleden weigerden het concert onder leiding van Paul van Kempen uit te voeren. Toen de dirigent en de solisten op het podium waren verschenen, en de heer Van Kem pen met de uitvoering van het Requiem wilde beginnen, weer klonken in de zaal kreten: „Weg ftfét Paul van Kempen, geen Van Kempen". Bovendien begonnen di verse demonstranten fel te flui ten. Onmiddellijk traden vele re chercheurs van politie, die in de zaal aanwezig waren, tegen de rustverstoorders op en zij werden uit de zaal verwijderd. Op dit ogenblik verhief het grootste ge deelte van het orkest zich van de stoelen en verliet het podium. Slechts enkele orkestleden bleven op hun plaats. In de zaal bleef het vrij onrus tig en klonken kreten van protest. Van Kempen bleef onbeweeglijk achter zijn directielessenaar staan, totdat een stem door de micro foon met de mededeling kwam, dat het Concertgebouwbes tuur be sprekingen ging voeren met de orkestcommissie en het publiek meredeling zou worden gedaan van de resultaten dezer bespre king. Nadat deze toestand een kwar tier a twintig minuten had ge duurd, kwam de mededeling van de zijde van het Concertgebouw- bestuur, dat leden uit het orkest bezwaar maakten om de leiding van de heer Paul van Kempen als dirigent te aanvaarden. Het con cert werd afgelast. Later werd door het Concert- gebouwbestuur een verklaring uit gegeven waarin o.a. het volgende werd verklaard: „Gezien de dienstweigering van een aantal orkestleden, tengevol ge waarvan de Verdi-herdenking onmogelijk werd gemaakt, heeft de raad van bestuur van het Con certgebouw hieruit de enig moge lijke consequentie getrokken. Ter verduidelijking van deze verklaring is later te kennen ge geven, dat met „de enig mogelijke consequentie" bedoeld wordt: „de enig mogelijke consequentie, die aan dienstweigering verbonden kan zijn". Op 83-jarige leeftijd is Zater dag in Lausanne de Finse veld maarschalk Mannerheim overle den. De toestand van de veld maarschalk was reeds enkele da gen ernstig nadat deze een buik- operaie had ondergaan. Het einde kwam dan ook niet onverwacht. Veldmaarschalk Baron Karei Gustaaf Mannerheim, in de eerste wereldoorlog officier der Russi sche cavalerie, leidde in de twee de wereldoorlog tot twee maal toe het Finse leger in de strijd tegen de Russen. Mannerheim, soms „Finlands ongekroonde koning" genoemd, werd op 4 Juni 1867 geboren. Hij werd in 1889 cavalerie-offi- cier in he Tsaristische Russische leger. In de eerste wereldoorlog voerde hij het bevel over het zes de Russische cacalerie-korps. dat aan de fronten van Polen, Galicië, de Boekowina en Bessarabië streed. Na de revolutie der bolsjewis ten in October 1917, bouwde hij met Duitse hulp een „boerenle ger" op en wist hiermede de Rus sen uit Finland te verdrijven. Ver volgens wist Mannerheim de Duitsers, die hij ook niet ver trouwde, uit Finland te krijgen. Mannerheim werd nu tot re gent van Finland benoemd. Tot 1919 was hij aldus werkzaam. Twaalf jaar later werd Manner heim tot voorzitter van de Finse verdedigingsraad benoemd, om in 1933 te worden aangesteld als de eerste Finse veldmaarschalk. In November 1939 vielen de Sowjet-Russische legers Finland binnen. Na een uiterst hardnek kige en heldhaftige Finse tegen stand aan de zgn. „Mannerheim- linie" wisten de Russen deze, na een dagenlange beschieting met geschut van het allerzwaarste ka liber te doorboren. Finland, dat geheel alleen tegen de Sowjet- Unie streed, moest in Maart 1940 de ongunstige vrede van Moskou sluiten. Eind Juni 1941, toen de Duit sers de Sowjet-Unie binnenvielen, vatten ook de Finnen de wapens tegen hun oude vijand weer op. Midden 1944 waren de krijgs kansen weer gekeerd en moest Finland ten tweede male voor Rusland capituleren. Veldmaar schalk Mannerheim bleef presi dent van Finland en hij behield zijn reusachtige persoonlijke in vloed en gezag, doch hij speelde geen grote rol meer in het Finse nationale leven. Op 4 Maart 1946 trad Mannerheim wegens ziekte als president af. Hij werd opge volgd door Paasikivi. Met het oog op zijn -gezondheid vertoefde Mannerheim de laatste jaren in Zwitserland. Alleen in het voor hem gunstige seizoen, alsook ter vervulling van zijn burger plichten, zoals het uitbrengen van zijn stem, placht hij naar Finland te komen. Weer uienexport naar Duitsland. Binnen het raam van net nieuwe handelsverdrag met Duitsland hebben de Duitse autoriteiten een bedrag van 1 millioen dollar beschikbaar ge steld voor de import van uien uit Nederland. De export, die sedert November was stopgezet, kan dus worden hervat. Het voor import vrijgegeven bedrag biedt mogelijkheid tot de uitvoer van 18.000 a 19.000 ton uien. Generaal Scheffelaar terug in Nederland. Zaterdagmiddag repatrieerde met de „Oranje", de generaal- majoor J. A. Scheffelaar, laatste lijk commandant van de Neder landse rayons in Indonesië. Bij aankomst verklaarde gene raal Scheffelaar, dat zijn positie de laatste tijd zeer moeilijk was geweest. „Ik stond eigenlijk tus sen twee zelfstandige staten en mijn militaire taak was zeer be perkt. Ik had voornamelijk een di plomatieke taak". Hij legde de na druk op de goede verhouding, die er is tussen de Nederlandse leger leiding en de leiding van de A.P. R. I„ het Indonesische leger. De generaal was vol lof over de houding van de nog steeds in Indonesië aanwezige K.L.-troepen. De wachtdienst, die zij er hebben, zo zeide hij, is zeer vervelend maar de pluim, die ik deze man schappen moet geven kan nooit groot genoeg zijn. De generaal werd verwelkomd door de oud-legercommandant in Indonesië, luienant-generaal J. T. Buurman van Vreeden. Hij deelde-'de Rivierahal te Rotterdam te de repatrierende generaal mede, dat het H.M. de Koningin had be haagd generaal Scheffelaar te be noemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Kabinetsformateur ir Vos blijft in het bestuur van de P.v.d.A. Het secretariaat van de Partij van de Arbeid deelt mede dat de partijraad van de Partij van de Arbeid zich in een tweetal zeer druk bezochte vergaderingen re kenschap heeft gegeven van de situatie, ontstaan door het aftre den van mr H. van der Goes van Naters als voorzitter van de Tweede Kamerfractie en het uit treden van ir H. Vos uit'het par tijbestuur. De behandeling van het eerste punt gaf de partijraad aanleiding mr Van der Goes van Naters een stemmig uit te nodigen zijn Ka merzetel te blijven bezetten. Het uittreden van ir H. Vos gaf aanleiding tot zeer uitvoerige dis cussies. De uitvoerige discussies in de partijraad hadden, overeenkom stig het algemene verlangen, het resultaat, dat Ir Vos zich bereid verklaarde zijn zetel in het par tijbestuur te blijven bezetten en een candidatuur te aanvaarden voor het op 8, 9 en 10 Februari in houden congres partijbestuur. nieuw te kiezen „Jan van Galen" gaat „Evertsen" aflossen. Naar vernomen wordt wordt Hr Ms „Evertsen", die op het ogenblik ln de Koreaanse wateren opereert, in Juni a.s. in Nederland terugverwacht. Bijzondere om standigheden voorbehouden zal Hr Ms „Jan van Galen" in Maart a.s. naar Korea vertrekken om de „Evertsen" af te lossen. Donderdagavond brak een felle brand uit in een tot woonhuis verbouwde schuur te Sloten bij Amsterdam. Vier kinderen, resp. 6, 5, 2'A jaar en 5 maanden, kwamen, ondanks de wan hopige reddingspogingen, in de vlammen om. Het uitgebrande achterhuis, waar de kinderen om het leven kwamen. De Lamington werkt nog steeds. De vulcaan Lamington in Australisch Nieuw-Guinea werkt nog steeds. Zondag ontkwamen 30 blanken zonder letsel, toen de krater welken puimsteenstof 354 kilometer de lucht inslingerde. Deze 30 waren de enige menselij ke wezens in de gevaarlijke zone. Zij waren bezig met het begraven van de slachtoffers van de eerste uitbarsting. Zondag deden zich twee uitbarstingen voor. De ene duurde een uur, de andere een kwartier. Het kabinet der Koningin deel de vanmorgen vroeg mee: Hare Majesteit de Koningin hééft aan mr D, TJ. Stikker op gedragen informatorlsch de mo- geiykheden te Onderzoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en haar daaromtrent 'n rapport uit te brengen. WASHINGTON POST: „KRULS kampioen van Atlantisch Pact". De „Washington Post" noemt het ontslag van generaal Kruis als stafchef het verlies van een „effectief en hardwerkend kam pioen voor de defensie van het Atlantische Pact. Het is geen ge heim, dat generaal Eisenhower verre van verheugd was over de staat van paraatheid en de hier tegenover ingenomen houding welke hij in Den Haag vond", aldus het blad. „Het is een dui delijk feit, dat de regering van minister-president Drees kenne lijk niet gaarne bereid was om geld aan wapens te besteden. De houding der Nederlanders, en in het bijzonder die der socialisten was er een van het „verlenen van lippendienst aan de defen sie". Zaterdagavond werd in het Schuttershof te Goes de reizende tentoonstelling van de N.C.R.V. „Elecronen-Wonderiand" geopend. Practisch alles op het gebied van radio en televisie vindt men hier. Al deze techniek is niet verborgen in ingewikkelde formules; maar in allerlei attracties, die een bezoek aan deze tentoonstelling alles zins attractief maken. Reeds Zaterdagavond direct na de opening verdrongen de mensen zich om binnen te komen en de sterke arm der politie moest orde scheppen in het gedrang aan de ingang. Vooral de televisie-demonstratie mocht zich in een massale be langstelling verheugen. De tentoonstelling werd offi cieel geopend door de heer D. Pe reboom, leider van de afdeling propaganda en organisatie van de N.C.R.V. Hij kon daarbij welkom heten de wethouders Van Melle en Buys van Goes. Burgemeester Ten Kate moest wegens ziekte verstek laten gaan. Betreffende het doel van Electronen-Wonder- land, zei de heer Pereboom, dat deze is bedoeld als porpaganda; men wil daardoor de N.C.R.V. in het centrum van de belangstelling brengen. Er werd contact opge nomen met Philips en uit dit con tact ontstond de tentoonstelling Electronen-Wonderland, waarop de kennis der electronen, die hele kleine deeltjes, die de electriciteit dragen, in allerlei aardige toepas singen werd gebracht. Omdat Goes niet in het veld van Eindho ven ligt, moest men voor de tele visie een studio meebrengen. Vanuit deze studio, opende de heer Pereboom vervolgens de ten toonstelling. Voor de televisie kijkers in deze studio sneed hij n.l. een lint door, hetwelk op het grote televisiescherm en de vier kleinere schermpjes der in het Schuttershof opgestelde appara ten goed zichtbaar - was. Het op treden van een zanger was daar na het begin van de televisie-de monstratie in Goes. Wethouder Van Melle noemde de komst van Electronen-Wonderland een eve nement voor Goes. De meeste leden van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.O. in Zeeland, de organisaties der Christeiyk georganiseerde Zeeuwse plattelands jongeren waren Zaterdag in Goes bijeen voor de gecombineerde jaarvergadering van deze organisaties. Deze bondsdag mag ten volle geslaagd heten; én door de massale opkomst én door het goede programma dat de bondsdaggangers te zien en te horen kregen. De voorzitter van de C.J.B.T.O., drs J. J. Knibbe, kon toen hy des middags de gecombineerde vergadering in zaal Krijger opende, behaivo een zaal vol leden van de aangesloten organisa ties welkom heten de heren A. Schout, lid van Ged. Staten, mr Hornstra, adjunct-directeur van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, wethouder J. J. van Melle van Goes. De heer Knibbe toonde zich verheugd over de grote opkomst Hy constaterde gezien het bondsdagbezoek een langzame groei van de organisaties. „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wy zjjn bezig de jeugd te krijgen, en dus znllen wy ook een deel van de toekomst bezitten", aldus spreker. Na de opening werd allereerst de film vertoond, die werd opge nomen van de studiereis, die vo rig jaar door 32 Nederlandse jdh- ge boeren werd gemaakt door de Ver. Staten. Wim Balkenende uit Wophaartsdijk, één der deelne mers gaf hierop een toelichting. Het hoofdpunt van het middag programma was de causerie die de heer Gerard Hoek, program maleider van de N.C.R.V. hield over de reisindrukken, die hij op deed tijdens de studiereis die hij vorig jaar door Canada maakte. Wanneer tegenwoordig Canada gezegd wordt, wordt meestal ge dacht aan emigratie. De causerie van de heer Hoek behandelde dan ook in het bijzonder de immigra tiemogelijkheden in Canada. Spr. begon met een indruk te geven van de enorme ruimte die er in Canada is. Het is een land, onge veer zo groot als Europa met on geveer 1314 millioen inwoners. Ruimte, vrijheid en ontwikke lingsmogelijkheden zijn er volop. Voor vele millioenen mensen uit Europa zijn er bestaansmogelijk heden, terwijl de Nederlanders er een uitstekende naam hebben. Na de oorlog emigreerden er 25.00030.000 Nederlanders heen en er zijn nu reeds meer mensen die van oorsprong Nederlander zijn dan er Indianen, zijn, In Ca nada geldt allereerst en aller meest „wat kunt u?" Wanneer men wat kan en men wil hard werken en aanpakken dan komt men er onherroepelijk harder vooruit dan in Nederland, aldus de heer Hoek. Vervolgens gaf hij een overzicht van de omstandig heden in de provincies Ontario en Alberta, de belangrijkste immi gratiecentra. De mogelijkheden om binnen afzienbare tijd 'n eigen bedrijf te bezitten zijn er uitste kend. Met 1000 dollar contant geld doet men al veel. Met nadruk waarschuwde spr. echter tegen overijlde emigratie. Men moet alle banden met eigen bodem en fami lie doorsnijden en men komt te leven onder geheel andere ver houdingen. Kennis der Engelse taal is een eerste vereiste. Ook omtrent het geestelijk-kerkelijk leven in Cana da vertelde de heer Hoek een en ander. Canada is een christelijker natie dan Nederland. Aldus was zijn conclusie hieromtrent. Wan neer men een emigratieroeping heeft achtte hij Canada een der meest geschikte landen om naar toe te gaan. Waar vele der hui dige internationale moeilijkheden uiteindelijk het gevolg zijn van te grote mensenconcentraties op te kleine gebieden, aldus spr. is emi gratie misschien ook daarvoor een oplossing. Na de pauze voerde een gezel schap uit Nieuwdorp 't stuk „Om vaders erfgoed" op. Dit stuk, te kende de moeilijkheden in een ge zin, waarvan een zoon naar Indo nesië gaat en de ander aan lager wal geraakt waardoor er geen op volger is voor de fabriek, het le venswerk van de vader. Uiteinde lijk komt echter alles terecht. Dit stuk werd door de Nieuwdorpse spelers en speelsters zeer verdien stelijk op de planken gebracht. Het publiek waardeerde het ge- notene zeer en uitte dit in dank baar applaus. Drs Knibbe sloot tenslotte de vergadering met een kort woord en dankgebed. De schoolband van het Christelijk Lyceum, de Flierefluiters, zorgde voor de muzikale afwisseling. Huishoudelijke vergaderingen. Des morgens werden in „De Prins van Oranje" de huishoude lijke vergaderingen van de C.B. P.B. en de C.J.B.T.O. gehouden. De vergadering van de C.J.B.T.O. werd geopend door de voorzitter, drs J J. Knibbe, met Schriftle zing en gebed. In zijn openings woord wekte hij op tot christe lijke activiteit. Voorts herinnerde hij aan de hoogtepunten in het afgelopen jaar, o.a. de bondsdag te Axel en de landelijke bondsdag en wees op de vele voorrechten welke wij in Nederland nog mogen genieten. Spr. riep allen op deze toch vooral te benutten. Dankbaarheid moet ons hart vervullen. Een nieuwe oorlogsdreiging staat weer voor de deur, doch al s wij ons in ver trouwen op God verlaten, weten wij ons veilig. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer G. de Jager uit Nieuwdorp bleek dat de meeste leden weer uit Indonesië zijn te ruggekeerd. Met weemoed wer den de gesneuvelden herdacht. Twee leden mochten vorig jaar een studiereis naar de Ver. Sta ten maken. Het ledental bedraagt momenteel 266. Propaganda voor verdere uitbreiding van de orga nisatie is zeer zeker noodzakelijk, daar het ledental de laatste jaren stationnair bleef. Het jaarverslag van de penning meester, de heer M. v. d. Maas uit Wissekerke gaf een batig sal do van f 185,83. By de bestuursverkiezing werd drs J. J. Knibbe bij acclamatie herbenoemd. Vervolgens hield ir H. Steur uit Middelburg 'n causerie over „Het landbouwonderwijs getoetst aan de praktijk". (Zie vervolg pag. 3.) De keuze van Goes noemde hij bijzonder prettig en hij zag daar in een bevestiging van de bijzon dere plaats die Goes als middel punt en hart van Zeeland inneemt. Hij wenste de N.C.R.V. succes met haar optreden in Goes. Verder releveerde de heer Van Melle het begin van de radio, die een revo lutie teweegbracht in de huiska mers en bracht hij hulde aan de genen, die reeds bij het begin de betekenis der radio onderkenden en de kansen en de gevaren die zij in zich hield, zagen. Hij wenste de N.C.R.V. toe, dat zij ook bij de verbreiding van de televisie in Nederland een zelfde leidende rol zou spelen, opdat ook hierdoor het grote doel, de verheerlijking van Gods Naam, zou worden gediend. Wat er te zien is. Op de tentoonstelling zelf is zeer veel te zien. Een grootbeeld televisie-apparaat en vier klei nere geven weer wat in de tele visie-studio die voor de ingang van he Schuttershof is opgesteld, wordt opgenomen. De overbren ging geschiedt per kabel. De kennis der electronen is op zeer populaire wijze verwerkt. Zo is er b.v. een stand waarin men met een soort machinegeweer met electronen kan schieten op dieren, waarvan de ogen, lampjes, als zij worden geraakt, uitgaan. Verder is er o.a. een maquette van de N. C.R.V.-studio, een magnetofoon, een.stand van de radio-distributie, waarin Dinsdagavond een stereo- fonische radio-uitzending zal wor den gegeven van de steravonden zaal Krijger, een stroboscoop en verschillende andere attracties. Een stand van het K.N.M.I., waarin enkele toestellen zijn ten toongesteld, wordt een beeld ge geven hoe verschillende waarne mingen, die leiden tot de samen stelling van het weerbericht, wor den gedaan. Het A.N.P. demon streert hoe door middel van de te lex het nieuws wordt verbreid. Verder demonstreert Philips er zeer vele electrische apparaten en toestellen. Café in Poortvliet door brand verwoest. Zaterdagavond omstreeks half zeven is brand uitgebroken in het café van de heer Klipper aan de weg van Tholen naar Poortvliet, aan het zgn. Oude Kerkhof bij Poortvliet. Het gehele pand, zo wel als de inboedel ging in de vlammen op; er kon niets gered worden. De heer Klipper was, toen de brand uitbrak, enkele klanten aan het bedienen in de gelagkamer, terwijl mevr. Klipper juist een der kinderen naar bed bracht. In de keuken stond een pan met vet op het vuur en deze moet in brand zijn geraakt toen de bewoners er niet bij waren. Toen de heer Klipper op ge rucht afgaande in de keuken ging kijken, vond hij de kamer vol vlammen en rook. Met behulp van de cafébezoekers trachtte hij nog de brand te blussen, wat echter niet gelukte. Een der cafébezoe kers waarschuwde de Poortvliet- se brandweer, die spoedig met een motorbrandspuit ter plaatse was. Het duurde echter ongeveer een half uur voor er water kon wor den gegeven, daar men verkeerde sleutels bij zich had waardoor men de koppelingen niet direct kon aansluiten. Door het nathou den door de brandweer van de aangrenzende schuur, kon deze echter gespaard blijven. Het ge hele pand, zowel als de inboedel ging in vlammen op; niets kon ge red worden. De totale schade wordt geraamd op f 30.000. Ver zekering dekt de schade. In gebruikname 50 K.V.-lijn RoosendaalGoes. Hoewel het oorspronkelijk de be doeling was, is de in bedrijfname va nde bovengrondse 50 K.V.-lijn RoosendaalGoes verzet van j.l. Zaterdag naar de nacht tussen 3 en 4 Februari. Men had alles in gereedheid gebracht en ook met de 10.000 Volt schakeling proef- geschakeld, doch enkele nog te treffen voorzieningen in Geertrui» denberg noopten tot uitstel. Men zal thans zonder enig ver toon in genoemde nacht de 50 K.V.-sehakelingen geleidelijk aan doen geschieden. 210 Korea-vrijwilligers meldden zich voor aflossing. Zaterdagmiddag hadden zich 210 vrijwilligers voor het Neder landse aanvullings-detachement Verenigde Naties gemeld. Het gros van deze vrijwilligers is sol daat. Er zijn mijnwerkers, politie agenten, havenarbeiders, chauf feurs, schoenmakers en monteurs onder. Vijfenzeventig procent van hen is ongehuwd. De twee vrou wen die zich hebben gemeld zijn burgerverpleegsters. Het voor dit detachement beno digde kader hoopt men te verkrij gen uit de officieren en onder officieren, die zich de eerste maal hebben gemeld en toen niet kon den worden aangenomen, omdat er te veel kader was. Deze offi cieren en onder-officieren zijn de ze week aangeschreven. Uit de officieren zal de commandant van het aanvullings-detachement wor den aangewezen. Luit.-kol. Den Ouden blijft echter commandant van het gehele Nederlandse de tachement op Korea. Tijdens de alarmoefening werd Woensdagavond een 21-jarige soldaat, afkomstig uit Hogeveen, van een 5 meter hoog viaduct in Deventer geworpen door een trein. Zaterdagnacht is hij in een ziekenhuis overleden. Op de oefenbasis van de com missie voor de atoomenergie nabij Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada is Zondag de derde atoomexplosie binnen een week veroorzaakt. In 1950 ontving 't Witte Huis 2600 dreig- en scheld brieven. In 1949 waren het er 1900. In de Noord-Braziliaanse Para kwam Zaterdag de militaire politie in opstand tegen de rege ring. Regeringstroepen slaagden er echter vrijwel onmiddellijk in de opstandelingen te overmees teren. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft verklaard te streven naar de tot standkoming van een verenigd en onafhankelijk Libië. Bin nenkort zal een vriendschaps verdrag worden gesloten tussen Indonesië en India, dat tevens voorziet in wederzijdse bijstand tussen deze beide landen. Bij Tarquina, 90 km. ten N.W. van Rome is een 4-motorig Italiaans vliegtuig neergestort. Dertien personen kwamen om het leven en 4 werden gewond. Volgens ooggetuigen was het toestel door de bliksem getroffen. West- Duitsland overweegt een lening van 500 millioen dollar aan ta gaan ter leniging van de nood der Oost-Duitse vluchtelingen. Met een Italiaans schip is in Marseille een verstekeling uit Sofia aangekomen die geduren de 40 dagen in een kist verblijf had gehouden. Hij had geleefd op vitaminetabletten en water. Gistermorgen is president Soe- karno voor een officieel 6-daags bezoek aan de Philippijnen uit Djakarta vertrokken. Hij werd op het vliegveld in Manilla door president Quirino ontvangen. DE BILT ZEGT: Weinig verandering in temperatuur. Matige tot zwakke wind tus sen Noordoost en Noordwest. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte neerslag. In de ochtend in het Noorden en Oosten van het land plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Overigens tempera turen boven hot vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1