ZEEUWSCH DAGBLAD Canada diende een nieuw plan in NIEUWS Nachtelijke visites in de Beemster Verbondenen heroveren Soewon Crediet voor gemeenschappelijke tuinen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND SPEL en ERNST, Politieke commissie kwam nog niet tot beslissing Zuid-Korea acht vredesplan der V.N, onaanvaardbaar Noors schip strandde voor Borssele. Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad'» 11 jKj'clkantoori Goee, L. Vorststr, 60, Tel. 2438, by geen gehoor voor al verten tl ea 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren; Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. fle JAARGANG No. 1778 Abonnementsprijs 4,58 p. kwartaal Franco per post 4,85 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 27 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Br K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.28 u., onder 17.19 u. Maan op 23.57 u., onder 10.16 u. Hoogwater Zondag 28 Jan.: Vlissingen: 5.02 u. 1.83 m„ 17.32 u. 1.86 m. Terneuzen: 5.32 u. 2.01 m., 17.58 u. 2.05 m. Wemeldinge: 6.48 u. 1.56 m., 19.10 u. 1.71 m. Zierikzee: 6.27 u. 1.32 m., 18.55 u. 1.48 m. e wijze, waarop in Neder- land in de eerste maand van 1951 van diverse zijden de staatszaken zijn behandeld, moet wel diep treurig heten. Ener zijds kon men een spel aan schouwen met de hoogste lands belangen, waarbij elk verant woordelijkheidsgevoel volkomen zoek scheen. Anderzijds was daar een vlucht voor de verant woordelijkheid voor eigen daden, wanneer de ernstige gevolgen van die daden ziclftbaar werden. De maand begon met het be faamde interview van de heer Van der Goes van Naters, dat het voortbestaan van het kabi net om maar niet te spreken van het lot der weerloze Pa poea's ernstig in gevaar bracht. Toen de heer Van der Goes, die de verantwoordelijke post van fractieleider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer bekleedde, te laat de strekking van zijn eigen woorden begreep, slikte hy die haastig in en trad at. Eén en ander belette de heer Schermerhorn niet om in Was hington al zijn gewichtigheid ten toon te spreiden. Zijn ver klaringen leidden alleen daarom niet tot ernstige gevolgen, om dat niemand deze politicus eigenlijk meer serieus neemt. Hierop brak de crisis uit bin nen de Partij van de Arbeid, waarvan men hopen mocht, dat zy nu eindelijk eens tot een dui delijk stelling nemen van deze partij zou lelden. Het door de socialistische fractie vervolgens bij het Nieuw-Guinea-debat Inge nomen standpunt kwam echter hierop neer: wij zijn het niet met de regering eens, maar wq steu nen haar toch. Dit leidde tot uitvoerige be spiegelingen van prof. Romme in „De Volkskrant", waarby hij tot de gevolgtrekking kwam, dat de P. v. d. A., ondanks dit twee slachtige standpunt, niettemin voor het door de Tegerlng geko zen Nleuw-Guinea-beleld verant woordelijk was te achten. Welk een afwisseling van licht vaardig politiek spel en vlucht voor de verantwoordelijkheid! Maar er zou nog meer volgen. De kabinetscrisis kwam. Voor dat zij een feit werd ont sloeg minister s' Jacob nog gauw even niemand minder dan de Chef van de Generale Staf en be sliste, naar het schijnt, dat de Ambonese militairen op Java toch naar Nederland kunnen wor- uen afgevoerd. Een goed besluit, oat laatste. Maar waarom kan het nu ineens wel, en dat vlak voor het aftreden van het mini sterie Aan de kabinetscrisis ging nog meer vooraf, namelijk het onver- kwikkeiyke gescherm met enkele passages uit het verslag van de geheime Kamerzitting over Nieuw-Gulnea in September ver leden jaar. Ook al een poging om aan de verantwoordeiykheid voor het fatale beleid te ontsnappen. En thans ls dan de discussie ln volle gang, wie verant- woordelijk ls te achten voor het aftreden van de regerlng-Drees- Van Sehaick. Wij hebben daar het onze al van gezegd. Wanneer men zowel bij de K.V.P. als bq de P. v. d. A. bereid was om te erkennen, dat tenslotte alleen deze belde partijen momenteel In vloed op het bewind hebben en dat ook naar buiten durfde te doen blijken, dan had het kabinet rustig kunnen aanblijven. Maar dat wil men niet. Men wil wel de vruchten van een rooms- rood bondgenootschap, maar men v/11 met name aan K.V.P.-zijde dit bondgenootschap liefst zo ca moufleren, dat het een meer na tionaal uiterlijk vertoont. Het schot van een vluchtende, zo noemde min.-president Drees de aanval door mr Oud vlak voor de beslissende stemming ge daan op het gehele kabinetsbeleid. Ook wq kunnen deze taktiek niet bewonderen. Maar waarom dit kabinet dan vervolgens zelf op de loop moest gaan, voor Iemand die toch zelf al wegliep, verklaren wij niet te kunnen begrijpen. Het ls wel betreurenswaardig, dat onder deze hoogst ernstige Internationale omstandigheden de verantwoordelqkheid voor het landsbestuur heeft gelegen bij groepen, van wie sommige ver tegenwoordigers de staatkunde als een lichtvaardig spel bedre ven en maar al te velen bevreesd schqnen te zqn geweest om de ware betekenis van hun eigen daden onder ogen te zien. Nog ernstiger is, dat er geen uitzicht bestaat, dat ons land van zulke leidslieden verlost wordt. De resultaten van het Russische vijfjarenplan. De regering van de Sowjet- Unie heeft een rapport gepubli ceerd van de resultaten, behaald in het laatste jaar van het na oorlogse vijfjarenplan. Daarin wordt gezegd, dat 1950 een jaar was van grote vooruitgang op het gebied van de nijverheid, de landbouw, de handel en dat het streven naar verlaging van de prijzen belangrijke resultaten heeft opgeleverd. De prqzen der industrieproducten daalden met 16 De lonen stegen met ge middeld 19 en de industriële productie steeg met 23 of met 2 meer dan volgens het plan was vereist. De graanproductie bedroeg 122.142.000 ton, waar mede eveneens het gestelde pro- ductiedoel werd overschreden. Er kwam in 1950 geen werk loosheid voor in de Sowjet-Unie en het aantal fabrieksarbeiders en administratieve arbeiders steeg met twee millioen tot 39.200.000. Do Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, heeft gisteren in de politieke commissie der V.N. verklaard, dat zjjn land een veroordeling van communistisch China en overweging van ev. sancties zou steunen. Hy opperde tevens een plan voor het houden van een conferentie over vraagstukken van het Verre Oosten. Er zou binnen een week een conferentie te Lake Success of New Delhi moeten worden be legd met vertegenwoordigers van de V.S., Engeland, Frank rijk, de Sowjet-Unie, India, Egypte en de Chinese volks republiek, welke conferentie al lereerst een commissie voor een staken van het vuren diende in te stellen. Na voltooiing van de voor bereidingen voor een staken van het vuren zou de conferen tie moeten spreken over een vreedzame oplossing van het Koreaanse vraagstuk en de terugtrekking van alle niet- Koreaanse strqdkrachten. Daar na moest de Chinese eis van erkenning door de V.N. aan de orde komen. Het plan zou aan Peking moe ten worden overhandigd met het verzoek er binnen 48 uur op te antwoorden. GEEN ONBEPERKTE OORLOGSVERKLARING. Pearson noemde de Ameri kaanse resolutie geenszins een beperkte of onbeperkte oorlogs verklaring aan China noch een verklaring van het verlangen of het voornemen, de Chinese communistische revolutie uiteen te slaan of het regiem ln Peking omver te werpen. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ben Limb, zei, dat het vijfledige vredes plan der V.N. voor Korea on aanvaardbaar was voor zijn re gering. Hq protesteerde krach tig tegen deelneming van de Chinese communisten aan een regeling van de Koreaanse kwestie. Israels afgevaardigde, Eban, sprak zich uit voor dat deel van de Amerikaanse resolutie, dat communistisch China als agres sor brandmerkt. Hij verklaarde geen steun te kunnen verlenen aan de Arabisch-Aziatische re solutie, waarin wordt aangedron gen op een „oriënterende" con- 160 nieuwe vrijwilligers voor Korea. Na de oproep van de regering voor vrijwilligers ter aanvulling en ter aflossing van het Neder landse detachement Verenigde Naties hebben zich ongeveer 160 vrijwilligers aangemeld. Hieron der bevonden zich twee vrouwen. Koningin confereerde met ministers en fractievoorzitters. Gistermorgen ontving de Ko ningin in het Paleis Noordeinde i.v.m. de Kabinetscrisis achter eenvolgens de Tweede Kamer leden ds P. Zandt, leider van de S.G.P. en C. J. I. M. Weiter (K.N.P.). Ook minister Stikker bracht een bezoek. Des middags werd dr Drees ontvangen en daarna confereer de de Koningin twee uur met minister van Schaik. Van Pontiac tot Minor. Twee inbrekers sloegen hun slag. Twee inbrekers hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag de Beemster onveilig gemaakt. De heren begonnen Vrijdag ochtend om circa vqf uur met twee fietsen te stelen aan de Zuiddijk in de Beemster en peddelden daarop naar de Rij- perweg, waar zij bq de zuivel fabriek „De Tqd" de fietsen neerzetten. De garage van de fabriek werd opengebroken en de heren verdwenen in de Pon tiac van de directeur, nadat zij eerst een benzinepomp hadden opengebroken en de tank had den gevuld. In Oosthuizen werd bq Kos- ter's Kaashandel gestopt en uit een pakhuis dat natuurlijk opengebroken werd haalden de nachtelijke gasten 50 Goudse kazen, die in de Pontiac wer den geladen. Toen kwam echter de eerste pech, want de accu van de wagen was leeg en daarom ONTPLOFFING IN NEVADA. Bij proef met atoombom. De gouverneur van Nevada, Charles Russell, heeft bekend gemaakt, dat zich Woensdag avond een ontploffing heeft voorgedaan tijdens een proef op het terrein van de commissie voor de atoomenergie in de staat Nevada. De proef had allereerst tot doel bqzonderheden over de draagwijdte van de bom te weten te komen. De proef werd een volledig succes genoemd. Binnen twee weken zullen vol ledige proeven regelmatig wor den genomen. pleegden zij toen nog maar een inbraakje bij een garagehouder in Oosthuizen en vonden inder daad een gevulde accu. De ga ragehouder werd echter wakker, toen hij enig gerucht hoorde. Hij stoorde de dieven in hun werkzaamheden en met achter lating van de Pontiac, gevuld met kazen, vluchtten zij dwars door het dorp. Aan de andere kant daarvan stalen zij weer een fiets en zetten daarop hun tocht voort. Bij de Beemster Ring vaart stalen zij een roeibootje en gingen daarmee naar de overkant, zonder evenwel de fiets te vergeten. Een eind ver der kwam het tweetal bij een boerderij, waar de fiets weer werd afgedankt, omdat in de schuur een Minor stond, die dan ook prompt verdween. De politie stelt eën n" der- zoek in. Dijk van Muntendammcrdiep gedeeltelijk gedicht. Men is erin geslaagd het gat in de oostelijke dijk van het Muntendammerdiep met een nevendijk gedeeltelijk te dich ten. Deze nevendijk kwam gis teren gereed. Eerst zal nu de gebroken duiker worden ver wijderd en daarna zal men tot het definitieve herstel van de doorgebroken dijk, waarover de weg ZuidbroekMuntendam loopt, beginnen. De westelijke polder, welke door de dijkdoor braak was overstroomd, is in middels weer voor een belang rijk deel drooggepompt. ferentie, omdat deze resolutie de gedachte van een staken van het vuren niet tot uitdrukking bracht. De commissie zal vanmiddag weer vergaderen. De kwestie Paul van Kempen. „Geen maatregelen nodig", zeggen B. en W. van Amsterdam. B. en W. van Amsterdam heb ben thans antwoord gegeven op vragen van het raadsUd Sajet met betrekking tot het optreden van Paul van Kempen. Zjj komen tot de conclusie, dat hun onderzoek geen grond oplevert tot het ne men van maatregelen. In het antwoord zeggen B. en W. van Amsterdam voorts nog, dat de heer Van Kempen ln het begin van de oorlog op straffe van Inlijving by het Duitse leger enige concerten ln Nederland heeft moeten geven voor onder delen van het Duitse leger. Door de Russische en Ameri- rlkaanse bezettings-autoritelten ls hij beschouwd en behandeld als een tegenstander van het nazi- regime. In 1934, toen hy weiger de aan de hem opgelegde inscha keling ln nazi-instellingen te vol- ooen, heeft hq' het dirigentschap van het Philharmonisch Orkest in Dresden moeten neerleggen. Daarna heeft hq nog een muzi kale functie bekleed 'a Aken en heeft ln 1944 op ffunodiging van de besturen van het Residentie orkest en het Concertgebouwor kest in ons land gedirigeerd. Franse uitnodiging aan W est-Duitsland. De West-Duitse regering heeft van Frankrqk de uitnodiging ontvangen deel te nemen aan de conferentie te Parijs over de vorming van een Europees leger. De uitnodiging is te Bonn „met zeer veel genoegen" ontvangen, temeer, omdat de deelneming op basis van volledige gelijkheid zal zqn. Secretaris van H. M. de Koningin verloofd met ver zorgster Prinsesjes. De particulier secretaris van H.M. de Koningin, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, hoeft zich Verloofü*inet mevr. M. A. Pennink, de verzorgster van de prinsesjes. Het huwelqk zal ver moedelijk in Maart a.s. -worden gesloten. Het ligt in de verwachting, dat mevr. Pennink binnen afzienbare tijd haar functie op paleis Soest- dijk zal neerleggen. Turks stoomschip aan de grond op de Schelde. Het Turkse s.s. „Saraykoy", 3903 brt., is gisteravond om on geveer 21.30 uur aan de grond gelopen ter hoogte van boei no. 50 bij Oudendijk op de Schelde. Het schip behoort aan de rede rij Ibrahim Kalkavan te Istan- boel en was op weg van Ant werpen naar zee. Van Antwer pen en Walsoorden vertrokken sleepboten om ev. hulp te ver lenen. Ernstige aanrijding te Koewacht. Vrijdagmiddag vond op de Heikant te Koewacht een aan rijding plaats, waarbij de 51- jarige C. Vlassenrood, wonende aldaar, ernstig werd gewond. De heer V. reed op zijn rijwiel in de richting St.-Jansteen, toen een Belgische personenauto, die te veel rechts hield, hem van achteren aanreed, waardoor hij kwam te vallen. Met ernstige hoofdwonden is de heer V. naar het R.K. Ziekenhuis te Hulst overgebracht. Met een lek ln het voorschip, vermoedelijk doordat het op eeu wrak is gevaren, ls gisteren het 4341 brt metende Noorse m.s. „In- ger Marie" voor Borssele op een plaat gezet. Het schip, eigendom van de Re- derq A. Mortensen te Oslo, was op weg van Londen naar Ant werpen. Nadat de rivlerloods omstreeks half 8 bemerkt had, dat het schip water maakte, zette hy het op de plaat, waarna de sleepboot „Schelde" van P. Smit, de sleep boot .John P. Best" uit Terneu zen en de kleine sleepboot „En Avant", eveneens uit Terneuzen, zich naar de Inger Marle spoed den om te trachten het schip, dat Inmiddels door het bergingsvaar- tulg „Meermin" van v. d. Tak's Berglngs Mq werd leeggepompt, van de plaat af te trekken en naar Vlissingen te slepen. In de ruimen waar het water binnenliep waren stukgoederen opgeslagen. Gistermiddag is het schip de buitenhaven van Vlissingen bin nengebracht. Duikers stelden een onderzoek in naar de schade. Twee en een half jaar wegens diefstal De Middelburgse rechtbank deed gistermorgen uitspraak in de zaak tegen de vier gebroe ders O. te Middelburg, die op 12 Jan. j.l. terecht stonden we gens diefstal van grote hoeveel heden electriciteitskabel op Z.- Beveland en twee z.g. sluisdeur schoenen van de Rijkswaterstaat te Veere. De hoofddader, P. O., werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden. Er waren nog geen vijf jaar verlopen sinds zijn vorige veroordeling wegens diefstal. G. O. kreeg een jaar gevan genisstraf, evenals M. O. J. O. tenslotte zag zich tot 8 maan den veroordeeld. De opkopers C. L. te Vlissin gen en C. J. L. te Goes, die de gestolen metalen hadden opge kocht, kregen resp. 1 maand gev. straf en een boete van f 100.— of 1 maand hechtenis. Tenslotte werd uitspraak ge daan in de zaak tegen de 29- jarige administrateur H. P. A., destijds procuratiehouder bij Augusteijns Handels- en Effec- tenbank te Axel. Hq had we gens verduistering terecht ge staan en werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Er zijn 2.200.000 Koreanen gevlucht. De verbonden troepen hebben Soewon bezet, 15 km. ten Zui den van Seoel, aldus het hoofd kwartier van het Amerikaanse achtste leger. Chinezen deden tegenaanvallen, maar trokken zich terug bij geconcentreerd vuur der Verbondenen. Het vliegveld van Soewon is reeds in gebruik. Verbonden manschappen zijn weer tot in Hoengsong binnen gedrongen zonder dat zij op tegenstand stuitten. Vliegende forten hebben aan de Mandsjoerijse grens het goe derenstation van Poerjong aan gevallen. De Amerikaanse zware krui ser Saint Paul en de Canadese Taxi-ondernemer vervoerde gestolen zink. De taxi-ondernemer L. H. te N.- en St.-Joosland stond giste ren voor de Middelburgse recht bank terecht, omdat hij ver schillende malen in October j.l. zink, in opdracht van de koop man F. A. C. te Middelburg, met één van zqn taxi's naar Breda had vervoerd, terwql hij volgens de tenlastelegging wist, dat dit zink afkomstig was van dief stal. I-I. gaf het vervoer toe, maar zei, dat C. hem had verteld, dat hij dit in opdracht van de op koper P. uit Middelburg deed. Later bleek het zink van P. ge stolen te zijn. Verd. verklaarde beslist niet geweten te hebben, dat het zink afkomstig was van diefstal. Mede doordat C. hem iedere week 'n vrachtje had toegezegd, had hij volkomen te goeder trouw gehandeld. De Off. van Justitie kon zich niet verenigen met de verkla ring van verd Hij achtte hem schuldig en eiste 3 maanden gevangenisstraf. 32 WALCHERSE BOEREN NAAR DE N.O.P. Het staat th ns vast, dat binnen zeer afzienbare tijd weer 32 Walcherse landbouwers naar de Noord-Oost-Polder zullen kunnen vertrekken. Oorspron- kelqk hadden zich 33 boeren opgegeven, doch 1 hunner heeft zich om persoonlijke redenen teruggetrokken. torpedojagers Cayuga en Nootka hebben eergisteren met hun ge schut de kustbatterijen op het eiland Wolmi voor de haven van Intsjon tot zwqgen gebracht. De Zuid-Koreaanse regering heeft meegedeeld, dat 2.200.000 Koreanen naar Zuid-Korea zijn gevlucht. Een groot deel van hen zal naar eilanden van de Zuid-Koreaanse archipel worden overgebracht. Bouw van gemeentegarages te Middelburg te groots opgezet? Met betrekking tot het voor stel van B. en W. tot bouw van garages voor brandweer en rei nigingsdienst op het terrein van het voorm. Entrepot te Middel burg, had de commissie van financiën uit de raad de Indruk, dat alles wa( te groots is opgezet. Een exploitatiebegroting was niet overgelegd. Bq uitvoering van het plan zal de gewone dienst met rond f 15.000.wor den belast. Zonder bezwaar zou volgens de commissie het grote open terrein kunnen worden ge bruikt voor woningbouw voor personeel of voor het stichten van autoboxen. Is centrale ver warming van beide garages voorts nodig, daar overdag in de reinigingsgarage toch niemand aanwezig is? B. en W. hebben geantwoord, dat het plan zo sober mogelqk is opgezet. De inderdaad niet onbelangrijke exploitatiekosten worden geraamd op f 6800.per jaar voor de reinigings- en f 8700.per jaar voor de brand weergarage. Het open terrein is gewenst voor het wassen en onderhouden der voertuigen en te klein voor woningen. De ambtenaren van ce Prov. Grifjie ,van Zeeland hebben ons op een idee ge bracht, dat wij zeer gaarne willen doorgeven. Zij collec teerden 7i.I. voor het Mil. Te huis en brachten ee:i bedray van f 13 bijeen. Goede amb tenaren zijn dat daar op de Griffie! Zij stelden een voor beeld dat allerwege navol ging verdient. Als er op ieder kantoor maar één per soon is, die de zaak even or ganiseert, dan staat het goede resultaat reeds vast. Welk kantoor is nummer twee? Griffie-ambtenaren: harte lijk dank.' Een bedrag van f 13,20 kwam dit keer van Grijps- kerke, waar de jongelings- en de meisjesvereniging een collecte hielden. Keurig ge daan, jongelui van Grijps- kerke! De heer C. H., goed bekend met de C.O.A.K., deed ons f2 toekomen, de Herv. Vrou wenver. te Westkapelle zond f3,70 en de fam. L. te M. kwam met f2,03 aanzetten, welk bedrag thuis was ge collecteerd tijdens de Kerst dagen. Het is niet onmoge lijk, dat er ook bij andere fa milies nog geld van de Kerst dagen zit. Wij zouden willen adviseren: houdt het niet tot Pasen vast, maar stuurt het nu! Van particulieren werd ver der ontvangen: A. P. W. te M. fl; N. N. te M. fl; P. B. te St. L. f8; gez. P. te D. ƒ2,50. In totaal is er sinds de vorige verantwoording een bedrag van f 46,43 bijgeko men, zodat nu de stand is gebracht op f2207,08. Voor wie het niet meer mocht weten: het gironum mer is 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Mili taire Tehuizen Zeeland", ie Goes. Verzetslieden naar Oost-Europa? De internationale commissie voor een Europese verzetsbewe ging is van plan afgezanten naar Oost-Europese landen te zenden ter ondersteuning van anti-com munistische verzetsgroepen al daar. Ernst Tillich, politiek voorzit ter van de West-Berlqnse strqdgroep tegen onmenselijk heid, maakte bekend, dat de commissie, waarvan het hoofd kwartier in Parijs is gevestigd, voormalige verzetslieden met die van tegenwoordig samen bracht. Rendiervlees op de Engelse tafels? Het vleesrantsoen in Engeland wordt voor de tweede maal binnen een maand verlaagd, ditmaal met twee pence, ingaan de 4 Februari. Het weekrant- soen bedraagt dan voor acht pence vers en voor twee pence ingeblikt vlees. De Britse huisvrouwen vra gen zich inmiddels af, of zij binnenkort misschien rendier- vlees zullen kunnen opdienen. Vanwege de Zweedse Kamer van Koophandel is n.l. een voor stel gedaan voor het leveren van rendiervlees. Er is ook reeds geëxperimenteerd met bever vlees uit Denemarken. VLISSINGSE RAAD VERGADERDE. De heer P. Broerse wordt beiaardier. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering van Vlissingen heeft burgemeester, mr B. Kolff, zijn Nieuwjaarsrede gehouden, die wij elders in dit blad op nemen. Het oudste raadslid, de heer J. Marijs, beaamde met voldoe ning de lichtpunten, die de bur gemeester had ontdekt en hij betreurde ook de problemen en moeilijkheden, waarmede Vlis singen worstelt. De heer Marijs sprak de wens uit, dat de Mij Zeeland binnenkort naar Vlis singen zal terugkeren. Hij vond het jammer, dat alleen wanneer in andere havens stagnatie op treedt, de grote rederijen aan de Vlissingse haven denken. Hij zegde verder namens de raad B. en W. steun toe. Een verzoek van de Ver. tot bevordering van chr. onderwijs om medewerking bij de stichting van een lagere school, werd in handen van B. en W. gesteld voor prae-advies. Het voorstel de heer I. Rekkers te herbenoe men als lid der commissie van beheer van het fonds der Zee mans- en Vissersbeurs, bracht de heer de Wit in het geweer. Hq memoreerde het rondschrq- ven over personen, die, wanneer zij de 70-jarige leeftqd hebben bereikt, niet meer voor her verkiezing dienen te worden voorgedragen. Reeds enkele ma len is dit nu toch voorgekomen. Steeds waren bepaalde rédenen aanwezig. Hij gaf in overwe ging het rondschrijven in te trekken. Hij diende een voor stel in om in het vervolg geen 70-jarigen of ouderen te benoe men. V. -scheidene raadsleden maakten hun instemming ken baar. In de volgende raads vergadering zal het ter sprake komen. Ondanks zqn 77 jaar werd de heer I. Rekkers echter nog m.a.s. benoemd. De heer H. P. Veening werd benoemd tot waarn. gemeente-geneeskundige. BENOEMING BEIARDIER. Het punt benoeming van een beiaardier hield de gemoederen even in spanning. Nadat de raad n.l. na een uiteenzetting van wethouder van Poelje eenparig had besloten zijn jaarwedde op f 1100.te stellen, ging de raad voor de benoeming in geheime zitting, daar de heer Ventevogel enkele persoonlijke dingen wil de zeggen. Na heropening werd met 16 stemmen voor en één stem blanco de heer P. Broerse b noemd. Een nieuwe instructie voor de beiaardier zal de oude van 1864 vervangen. 80 woningen .an de Ver. tot verbetering der volkshuisvesting aan de Iris-, Jozef Israëls-, Toorop- en Breitnerlaan zullen gemeenschap 'ijke tuinen krij gen, terwijl 96 woningen van dezelfde vereniging tussen de President Ro evelt-, Beatrix-, Van der Helst- en Jan van Goyenlaan g meenschappelqke zqtuinen krqgen. f 4800.vo teerde de raad hiervoor. Voor straatverlichting in de St.-Jacob- straat werd f760.toegestaan en voor de plrntsing van 20 lichtmasten in Tuindorp en Tuinstad f 4300.Voor f 150. per jaar zal de gemeente van de Staat der Nederlanden ge durende het tijdvak van Jan. 1951—31 Dec. 1955 het recht tot gebruik van het strand aan de Boulevard Evertsen huren. RONDVRAAG. In de rondvraag vroeg de heer de Wit naar de consequen ties voor de bouw van het rust huis nu minister Lieftinck zo weinig mogelqk kapitaalswerken wil doen uitvoeren. B. en W. hebben zich hiervan nog geen duidelijk beeld kunnen vormen. Op een vraag van de heer Post deelde weth. van Poelje mede, dat B. en W. voorzover zij kunnen, gaarne willen be vorderen, dat 's winters zoveel mogelijk schilderswerkzaam heden worden gedaan om de seizoenwerkloosheid te be perken. Aanbesteding bouw asyl „Dieren in Nood". Gistermiddag heeft de archi tect L. Beije te Veere namens de Zeeuwse Ver. tot Bescher ming van Dieren „Dieren in Nood" in „De Huifkar" te Mid delburg aanbesteed: het bouwen van een dierenasyl, bestaande uit woonhuis voor asylhouder, honden- en kattenverblijven, op een terrein nabq het Arnemuids Voetpad te Middelburg. Er waren niet minder dan 23 inschrijvingen binnengekomen. De hoogste inschrijver was J. A. MolMies te Breda voor f36.280.De beide laagste in schrijvers waren Fa D. Dekker (Schuitemaker) te Middelburg f 30.725.en J. M. Goedemondt te Vlissingen f 30.475.De gun ning werd aangehouden. Vereniging tot bevordering van Chr. Onderwijs Vlissingen Dezer dagen lüeld de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwqs te Vlissingen een Ou deravond in het Concertgebouw, De voorzitter, ds J. S. Hartjes, opende de avond met gebed. In zqn openingswoord gewaagde hij van een zekere trots om als voor zitter van twee chr. scholen deze avond te mogen openen. De Prins Willemschool is tot grote ontwikkeling gekomen en ook de Oranjeschool wordt goed bezocht. Veel dank is men verschuldigd aan wethouder W. Poppe. Een derde school is thans aange vraagd. Spreker wees op de noodzaak van het christehjk onderwys voor de kinderen, vooral ln deze tqd waarin zich zovele problemen opdringen. Nog te weinig zqn vela Hervormden hiervan doordron gen. Het gaat niet om het onder wqs, ouders, onderwqzers, politiek of kerk, doch alleen om het kind. Wanneer men over eenheid spreekt met betrekking tot de openbare school, wil spreker wy- zen op de eenheid, die vroeger op onderwqsgebied bestond, toen nog op elke school werd gebeden. De z.g. neutraliteit is een fictie, een onding. Het gaat er om het kind ken nis bq te brengen van de liefde Gods voor het verdere leven. Voor de pauze hield de heer H. de Groot een causerie over „De sociale opvoeding". Na de pauze sprak de heer J, Dekker over „De handenarbeid op de lagere school". GEEN SUBSIDIE VOOR DE L.J.G.? De commissie van financiën uit de raad van Middelburg adviseert tot afwijzing van het voorstel van B. en W. de Land bouw Jongeren Gemeenschap Zeeland een subsidie te verle nen. Waarom kan deze geen lokaal krqgen in een door de gemeente gesubsidieerde land bouwschool? Voor oude plaatse lijke verenigingen is v elal geen geld beschikbaar, terwql nu wordt voorgesteld deze provin ciale vereniging wel subsidie te geven. B. en W. zullen monde ling antwoorden. DE BILT ZEGT: Druilerig. Meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en later in het westen van het land enkele opklaringen. In de ochtend plaatselijk mist. Zwak ke tot matige wind tussen zuid- De Amerikaanse regering heeft Vrijdagavond de lonen en prqzen bevroren op het peil van Donderdagnacht. Een Ameri kaanse piloot, luitenant Jacob Kratt, heeft Vrqdag hoven Pjongjang een „Jak" neergescho ten. Hij heeft thans in vier dagen tijds twee „Migs 15" en een „Jak" neergehaald. De Britse regering heeft voor het aanstaande seizoen nieuwe ma xima op de invoer van groenten en fruit bepaald. De Sowjet- Unie heeft de tarwelevering aan Tsjecho-Slowakije stopgezet. Volgens het West-Duitse Nieuwsbureau D.P.A. heeft het stadsbestuur van Oost-Berlijn het voornemen de Berlqnse ka thedraal af te breken, evenals het voormalig keizerlqk kasteel, om plaats te maken voor een groot paradeveld voor demon straties van communisten uit Oost-Berlijn. - De echtgenote van de gewezen Nazi-generaal bij de parachutisten Ramcke, heeft verklaard, dat haar echt genoot op weg is naar Zuid- Amerika. Zwitserse Junkers van de luchtmacht hebben in de buurt van Livigno voedsel en andere voorraden boven Itali aanse door lawines ingesloten dorpen laten vallen. De pre mier van Nieuw-Zuid-Wales heeft geweigerd de politie van zijn staat ter beschikking van de federale autoriteiten te stel len, als de politie opgeroepen zou worden tegen stakers op te treden. Het Indonesische par lement heeft met 71 tegen 20 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan de wet tot het aan gaan van een lening met Ne derland van 200 millioen gul den. Aneta verneemt, dat mi nister-president Natsir na de terugkeer van Soekarno uit de Philippijnen zijn mandaat ter beschikking zal stellen. Het adviseurschap van luit.-gene- raal Calmeijer, die eervol ont slag ontving, zal zich beperken tot de uitvoering van militair- wetenschappelijke opdrachten oost en zuidwest. Iets hogere ten behoeve van onze defensie, temperatuur dan gisteren

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1