Conferentie over herstel van vrede in het verre Oosten Reacties op de Kabinetscrisis in de pers NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Evenwicht moet hersteld. N SOWJET-UNIE STEMT MET BESPREKINGEN Gen.-Majoor Hasselman per 1 Februari Chef van de Generale Staf. Vier kinderen omgekomen bij brand te Sloten Stroomvoorziening in gevaar door kolenschaarste SNIPPER Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" j jfdkantoor: Goes, L. Vorststr, tTeL 2438, bij geen gehoor vooj ivertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Viissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No, 1773 Abonnementsprijs 4,33 p. kwartaal Franco per post ƒ4,63 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, BlezeUnge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goesj J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Thoien; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.30 u., onder 17.15 u. Maan op 21.16 u., onder 9.55 u. Hoogwater Vrijdag 26 Jan.: Viissingen: 3.53 u. 1.86 m., 16.15 u. 1.96 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.04 m., 16.42 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5.44 u. 1.57 m„ 18.00 u. 1.74 m. Zlerikzee: 5.27 u. 1.31 m., tl7.48 u. 1.48 m. ederlands economische situa tie is in het jaar 1950 met sprongen ^chteruit gegaan. Het tekort op onze betalingsbalans be droeg in dat jaar niet minder dan een milliard gulden. En voor 1951 wordt het zelfs geschat op ander half milliard. De betalingsbalans betreft niet de financiën van de Overheid, maar die van ons volk als geheel. En het genoemde te kort houdt eenvoudig gezegd in, dat, wanneer het buitenland ons de rekening presenteert voor al les wat het ons leverde en wij die trachten te voldoen met leverin gen aan het buitenland took in de vorm van z.g. diensten en met de rente van in het buitenland be legd kapitaal), wij nadat alles verrekend is nog anderhalf mil liard gulden te betalen hebben. Hoe is dit zo gekomen De ont zaglijke verarming van ons land in de oorlog, die nog altijd niet geheel overwonnen is, vormt na tuurlijk de eerste oorzaak. Ook de regeringspolitiek, die in een arm land de sociale verlangens trachtte te verwezenlijk, geschikt voor een tijd van voorspoed, is een oorzaak. Daarbij komt dat In- dië, vroeger een bron van wel vaart voor ons land, ons in plaats daarvan schatten gelds kostte voor het daarheen gezonden leger en om de financiën van dat land zelf weer op de been te helpen. Desondanks waren wij in 1950 althans voor het uiterlijk op de goede weg, toen de oorlog in Ko rea uitbrak. De enorme vraag naar grondstoffen voor de oor logsproductie en om voorraden te vormen, die toen ontstond, maakte daaraan echter een einde. Op de wereldmarkt stegen de prij zen van de goederen, die Neder land in moet voeren, enorm, ter wijl die van onze eigen producten daar ver bij achter bleven. O.a. daardoor ontstond het reusachtige tekort op de betalingsbalans. T~\ eze toestand kan uiteraard niet voortduren. Al was het alleen maar, omdat het buitenland na tuurlijk niet door zal gaan met ons credieten te verstrekken voor goederen, die wij niet kunnen betalen. Het evenwicht tussen wat wij voortbrengen en wat wij verteren moet worden hersteld. Dat bete kent o.a. dat jvjj onze invoer zul len moeten beperken en onze uit voer vergroten. Wanneer de moeilijkheden hier bij bleven, was het al ernstig ge noeg. Maar juist op dit moment wordt Nederland voor de nood zaak gesteld zijn militaire inspan ning sterk op te voeren. Dit dreigt de toch al verstoorde economie van ons land geheel en al in ver warring te storten. Een deel van onze productie zal nu moeten worden gericht op het voortbren gen van goederen, die niet voor het normale verbruik kunnen die nen, terwijl de opbrengsten van een ander deel gebruikt zullen moeten worden voor het aanko pen van zulke goederen. Aan ge wone verbruiksgoederen zal dus veel minder beschikbaar komen, zodat de prijzen zullen gaan stij gen. Verder zullen de hogere mili taire kosten de andere overheids uitgaven in 't gedrang brengen, en, via verhoogde belastingen, ook de particuliere consumptie en, wat nog erger is, de uitgaven voor het stichten van nieuwe bedrijven be perken. Het ziet er dus wel somber uit: hoge schulden aan het bui tenland, hoge prijzen, hoge mili taire uitgaven. Hoe dit alles op te brengen? „Soberheid", is er al jaar en dag door vooruitziende mensen geroepen, maar er is niet naar geluisterd. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men thans hoort verluiden, dat harde maatregelen nu niet langer uit kunnen blijven. Drastische ver mindering van de invoer schijnt te wachten te zijn en ook is het woord „distributie" reeds geval len. Een woord uit de bezetting, dat wel niemand aangenaam in de oren zal klinken. Het voorne men tot invoering ervan werd in middels reeds \Veer ontkend. Be perking van het verbruik zal ech ter toch in een of andere vorm nodig zijn. Men bedenke daarbij, dat de offers, die dit meebrengt, thans niet ter vernietiging, doch ter verdediging van ons vrije volksbestaan gevergd worden. STRAALJAGER STORTTE IN TUIN. Een Amerikaanse F-84 straal jager viel te Margate in Enge land, na eerst vlak boven de da ken van belendende huizen te hebben gevlogen, te pletter in een tuin. De bestuurder kwam om het leven doch er waren geen andere slachtoffers. Voorjaar op „Duinbeek". Op „Duinbeek" te Oost- kapelle is het al lente. Het nieuwe jaar is nauwelijks begonnen, met sneeuw, mist en regen, of reeds steken jonge eendjes hun nieuwsgierige snuitjes in de koude winterlucht. Par mantig duikelen zij in het water van de vijver en daarna zoeken zij de moe- derwarmte weer op. Wel heel vroeg is dit nieu we leven. Is het de belof te van een vroeg en een lang voorjaar? Reeds einde December is moeder-eend gaan broeden en zowaar: een paar dagen geleden kwamen er zes be wegelijke, donzen lichaam pjes uit de schalen te voor schijn. GEEN ONDERHANDELINGEN OVER DUIZENDEN KILOMETERS. De twaalf Arabische en Aziatische landen, die reeds enkele weken onder leiding van de gedelegeerde van Jndia zoeken naar een staken van het vuren in Korea, hebben gisteren in de poli tieke commissie van de Verenigde Naties te Lake Success, een resolutie Ingediend, waarin wordt aangedrongen op het vormen van een zeven-landen-commissie, welke de Koreaanse kwestie zou moeten bestuderen met het uiteindelijk doel de vrede in het Verre Oosten te herstellen. De Indiase afgevaardigde, Sir Benegal Rau verklaarde tijdens de bespreking over dit voorstel, dat alles te zeggen is voor een dergelijke rondetafelconferentie, omdat het moeilijk is op een afstand van duizenden kilome ters onderhandelingen te voe ren met de regering van com munistisch China, die in Peking zetelt. Rau vond dat dit voorstel om technische redenen voorrang moet hebben boven de Ameri kaanse resolutie, waarin China als agressor wordt gebrand merkt. De Egyptische afgevaardigde was het hier volkomen mee eens en verklaarde: „Ik lees niet in het handvest der Verenigde Naties, dat men tot dwang moet overgaan alvo rens vreedzame maatregelen te beproeven, maar ik lees wel er in, dat de volken van de Ver enigde Naties besloten zijn de wereld te bevrijden van de gesel van de oorlog en eerst alle mogelijkheden van onderhande ling zullen beproeven, zoals onderzoek, bemiddeling en ver zoening". De Engelse gedelegeerde ver klaarde, dat zijn land het in grote lijnen eens is met Ame rika wat betreft het brandmer ken van China als agressor, maar de ernstigste twijfel koestert omtrent het overgaan tot sanc ties, alvorens de bedoelingen van de regering van Peking verder waren onderzocht. Daar om zal Engeland elk voorstel steunen tot vorming van een or gaan, dat van Peking verdere opheldering zal trachten te ver krijgen. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari 1951 generaal Mr H. J. Kruis, op de meest eervolle wijze ontheven van de functies van chef van de generale staf en voorzitter van het chefs van staven-comité. Voorts is ook de Luitenant-generaal M. R. H. Calmeijer op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf. Bij hetzelfde Kon. Besluit is be noemd en aangesteld bij de gene rale staf, tot generaal-majoor ko lonel B. R. P. F. Hasselman, van het wapen der cavalerie. Gene raal-majoor Hasselman is be noemd tot chef van de generale staf. Tijdelijk,,voor de tijd dat hij de functie vervult van chef van de generale staf is generaal-majoor Hasselman benoemd tot luitenant- generaal. Aan generaal- Mr Kruis en lui tenant-generaal Calmeijer is de dank van H. M. de Koningin be tuigd voor de vele diensten door hen in verschillende gewichtige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. OOK STEUN VAN RUSLAND. Het was voor de vergadering een verrassing en vreugde toen de Rus Tsarapkin, die Malik tijdens zijn ziekte vervangt, verklaarde, dat, hoewel de twaalflandenresolutie een aantal onvolmaaktheden bevatte, de Sowjet-Unie bereid was haar te steunen in de hoop, dat zij zal bijdragen tot de verwezenlijking van een vreedzame regeling. Alleen, er kwam een maar achter: hij wilde een tweetal wijzigingen in het voorstel. Op het eerste gezicht lijken deze echter onsechuldig en voor al len aanvaardbaar. Vandaag zal hierover echter verder gespro ken worden. Zaterdags langer arbeidstijd in de mijnen. Hetzij door verlenging van de Zaterdagse arbeidstijd, hetzij door Zondagsarbeid, zulks gedu rende een korte periode, heeft de meerderheid van dè werk nemersorganisaties zich uitge sproken voor tijdelijke verlen ging van de arbeidstijd op Za terdag. De mijnindustrieraad heeft thans, na de werknemersorgani saties gehoord te hebben, be paald, dat op de Zaterdagen 27 Januari, 10, 17 en 24 Februari, 3, 10, 17 en 31 Maart en 7 en 14 April 1951 twee uur langer dan normaal wordt gewerkt door de ondergrondse ochtend en middagdienst en door de bovengrondse arbeiders, voor zover deze laatsten in verband met de ondergrondse arbeidstijd eveneens langer moeten werken. Duitsland krijgt corps voor bewaking van zönegrens. Het Westduitse parlement heeft Donderdag in eerste lezing een wetsontwerp goedgekeurd, waarin de regering wordt toe gestaan de Russische zónegrens door veiligheidspolitie te doen bewaken. Er zal een speciaal bewakingscorps worden inge steld. Dit is nodig, omdat steeds meer personen uit de Sowjet- zóne, die tot opdracht hebben onrust te verwekken in West- Duitsland, illegaal de zónegrens overkomen. De afvoer van de Ambonese militairen. v De Indonesische regering en de legerleiding hebben geen enkel bezwaar tegen het tijdelijk afvoe ren van de voormalige K.N.I.L.- militairen met K.L.-status, naar Nederland. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van voorlich ting te Djakarta aan Aneta ver klaard. Men zou gaarne zien dat deze kwestie uiterlijk deze maand zou zijn afgewikkeld. Overste Van der Hurk, Neder lands rayonscommandant voor Bandoeng en Tjimahi, deelde aan de correspondent van Aneta mede dat, in verband met de internatio nale toestand, over de duur van het verblijf in Nederland van de tijdelijk daarheen af te voeren Ambonese militairen van de K.L. niets valt te zeggen. Met de In donesische regering zal de moge lijkheid worden besproken, dat aan Ambonese militairen van de K.L., de garantie zal worden ver strekt, dat zij desgewenst te zij ner tijd naar Indonesië zullen kunnen terugkeren. Zoveel mo gelijk zal worden gepoogd, de Nederlandse militairen uit een kamp te evacueren, waarmede men begin Februari een aan vang hoopt te kunnen maken. ÏSjf WBUoor communisten bezet ICARTO-5103 DE STRIJD IN KOREA. Op deze tekeningen kan men het verloop van de strijd in Korea zien. Thans is het woord weer aan de V.N.-troepen'; die steeds meer terrein winnen. Volgens frontberichten wordt een grote Noordkoreaanse een heid, die Woensdag ten Zuid- Westen van Jongwol is omsin geld, door een divisie der Ver bondenen „zwaar gehavend". Donderdag vonden de troepen der V.N. geen spoor van Chinese of 'Noordkoreaanse hoofdmach ten binnen 80 km. van hun defensielinies. Joegoslaven beschuldigd van samenzwering. Donderdag is te Belgrado een proces begonnen tegen 17 Joe goslaven, die worden beschul digd van spionnage en revolu- tionnair drijven. Zij zouden te Parijs voor het spionnagewerk zijn opgeleid ep deel uitmaken van een organisatie onder lei ding van ex-koning Peter van Joego-Slavië om deze weer aan de macht te brengen. Twee van hen hebben bekend. VADER VIEL BIJ REDDINGSPOGING VAN HET DAK EN WERD GEWOND. Vier kinderen zijn omgekomen by een felle brand, die gister avond de woning van de heer W. Meekel te Zuideraker by Sloten, gemeente Amsterdam, In de as gelegd heeft. De brand, die ont staan is op de zolder, verbreidde zich zo snel, dat de op bed lig gende kinderen niet meer gered konden worden. Slechts het acht jarig zoontje, dat door de rook wakker geworden was en zyu ouders wilde waarschuwen, kon zich redden. De ouders waren in het voor huis toen de in het achterhuis woedende brand ontdekt werd door omwonenden. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe, maar het was niet mogelijk het fel brandende huis meer bin nen te gaan. Vader en grootvader, die in het voorhuis woont, hebben nog getracht op het dak te klimmen, maar overal versperde een dik ke rook hen de toegang en na dat de vader van het dak naar beneden gevallen was en daar bij door het glazen dak van een soort serre was geslagen, waarbij hij tamelijk ernstige wonden opliep, moesten zij hun wanhopige pogingen staken. De brandweer kwam direct met groot materiaal, maar had te kampen met watergebrek. De strijd was trouwens te ongelijk: tegen de felle vlammen, die de tot woning verbouwde schuur verteerden, hielp geen water meer. Men kon zich slechts be palen tot het nat houden en sparen van het voorhuis. Toen men het vuur meester was be gon het trieste zoeken in de nog hevig rokende puinhopen naar de stoffelijke resten van de vier kleine slachtoffertjes: Ria, 6 jaar, Elly 5 jaar, Keesje 2'A jaar en Wim een baby van 5 maan den. Tegen middernacht had men de lijkjes geborgen. Het zwaar getroffen gezin is bij buren ondergebracht. Bezuiniging van minstens 20 op electriciteit en gas. Na 27 Januari a.s. zullen de maatregelen tot beperking van het stroomverbruik tijdens de piekuren niet meer van kracht zijn. Doch inmiddels vormt de ko'enschaarste een ernstig ge vaar voor storing van de stroom voorziening. Naast andere maat regelen, welke een tijdelijke drastische beperking van he kolenverbruik beogen, zal he; noodzakelijk zijn het verbruik van electriciteit tot het strikt noodzakelijke te beperken. Teneinde tot een zo groot mo gelijke bezuiniging op 't kolen- verbruik der electrische centra les te geraken, zullen met in gang van 28 Januari a.s. de volgende bepalingen van krachi worden: Etalageverlichting zal voorlo pig uitsluitend zijn toegestaan tussen zonsondergang en 20.30 uur. Dit houdt in, dat de eta lageverlichting gedurende de hiervoor belangrijkste uren kan worden ontstoken. Het verbod van lichtreclame en buitenver lichting zal voorlopig moeten blijven gehandhaafd. Het is noodzakelijk op het huishoudelijk verbruik van elec triciteit een besparing van ten minste 20 te bereiken. Hier toe moet b.v. het branden van ieder overtollig lichtpunt en het gebruik van electrische kachels Nederlandse jongen sprong over boord. De bemanning van de „City of Madras" heeft te Antwerpen ver klaard, dat de Nederlander Joop Johannes Funcke Maandagmor gen met opzet op de Humber over boord gesprongen is. Toen men hem voedsel wilde brengen bleek de patrijspoort open te staan en men zag de jon gen over het dek hollen. Hij rea geerde niet op het geroep van de kwartiermeester en sprong over boord. De jongens kwam by de plaats van de schroeven terecht. Met de „City of Madras" zou de jongen, die uit Engeland ge-: wezen was, via Antwerpen naar ons land terugkeren. Na een uur zoeken had men nog niets gevon den. De jongen had reeds tweemaal gepoogd clandestien Engeland binnen te komen. By het aftreden van het Kabinet-DreesVan Schaik, heeft vooral de vraag, wie voor deze gang van zaken verantwoordeiyk was te achten, do schrijvers ïn de Nederlandse dagbladen bezig gehouden. Wy laten hier enkele gedeelten van de perscommen taren volgen. „DE VOLKSKRANT". Zeer fel schrijft Prof. Romme in „De Volkskrant" over de ver antwoordelijkheidskwestie. Voor al vanwege de ernstige interna tionale toestand acht de fractie leider van de K.V.P. het ontslag van het ministerie schadelijk. Prof. Romme vervolgt dan: „Maar rar Oud heeft in de Kamer als zijn mening gegeven, dat juist de ernst van de inter nationale toestand het zo voor treffelijk maakt, om nu in Ne derland deze Kabinetscrisis te verwekken. Ons komt het voor, dat de voortreffelijkheden, in zakformaat, voorshands toeval len aan mr Oud's vroegere par tij: de P. v. d. A., in zoverre deze tot slot van het Nieuw- Guinea-debat een Kabinet ziet verdwijnen, dat, conform zijn daden, net het zware woord had gesproken: „voor dit Kabinet is overdracht van de souverei- niteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië onmogelijk." „HET VRIJE VOLK". „Het Vrije Volk" doet een scherpe aanval op de heer Oud, dio zijn „onwaardig parlemen tair spel tot de uiterste conse quenties heeft willen spelen". „Wanneer het de heer Oud er om begonnen was, zichzelf en zijn fractie met hem als fatsoen lijke regeringspartner te disqua- lificeren", zo schrijft het orgaan van de P. v. d. Arbeid, „had hij moeilijk anders kunnen optre den. De verantwoordelijkheid voor de thans ontstane crisis komt geheel en al voor zijn reke ning. Men mag niet aannemen, dat de heer Oud bij machte zal zijn, tot de oplossing daarvan ook maar iets bij te dragen. Naar onze mening is hij thans uitgespeeld". „DE NIEUWE ROTT. CRT." Ook de tussen liberaal en so cialistisch zwevende „N. Rott. Crt." laat een veroordelend ge luid horen, zij het wat in ge matigder termen. Alleen het eerst in vierde termijn door de heer Oud aangevoerde defensie- vraagstuk mocht naar de mening van dit blad aanleiding tot een kabinetscrisis zijn. „Het is echter duidelijk, dat zuivere staatkundige practijk moet medebrengen, dat dit vraagstuk (van de defensie) dan in een „full-dress-debate" aan de orde komt, zodat de inzet ieder in en buiten de Kamer klaar voor ogen komt te staan. Het bewogen, doch tevens zo beheerste en waardige protest van de minister-president tegen de thans gevolgde methode was dan ook volkomen op zijn plaats." „Tot versterking van ons „zwak politisch gestel" heeft de ganse loop van zaken dus geens zins bijgedragen", zo schrijft de „N. Rott. Crt." verder nog. „DE MAASBODE". Anders dan „Het Vrije Volk", denkt de R.K. „Maasbode" de heer Oud nog wel een rol toe bij de oplossing van de crisis. Het blad schrijft: „De heer Oud, die alle risico's welbewust heeft genomen, moet echter een oplossing voor ogen hebben gehad. Hij wist, dat hij met zijn motie een kabinets crisis riskeerde. In laatste in stantie verklaarde hq zelfs open lijk, dat dit kabinet weg moest. Hij moest dus ook de mogelijk heid zien, in een nieuw team de radicale koerswijziging te verwezenlijken, welke hij wen ste „DE TELEGRAAF". De conservatief-liberale „Tele graaf" zou het toejuichen, wan neer de heer Oud inderdaad een nieuw kabinet zou kunnen vor men. „Wy achten het een gfoot geluk, dat het de heer Oud is geweest, die dit gouvernement ten val bracht, omdat daardoor de verantwoordelijkheid als van zelf op hem overgaat", zo schrijft „De Telegraaf" en hq vervolgt: „De heer Oud behoort tot de weinige mannen, die nog natio nale figuren zqn." „Wanneer hij de leiding van een nieuw kabinet zou krijgen, zou het geschokte vertrouwen van het Nederlandse volk reeds door dit feit grotendeels wor den hersteld. Zou het hem on mogelijk zijn, een parlementair kabinet te vormen, wij geloven toch dat hq in dit parlement vol doende steun zou ontvangen voor een zakenkabinet." „TROUW". Het A.R. Dagblad „Trouw" heeft daar minder hoop op, doch legt de verantwoordelqkheid ge heel bq het kabinet zelf als het zegt: „Het kabinet is demissionnair en het bood zijn ontslag aan na dat het bij de stemming over niet minder dan drie moties een ruime meerderheid haalde. Het viel niet. Het beschouwde zich als gevallen. De vraag, wat er nu gebeu ren moet, is allerminst eenvou dig. Normaal is het zo, dat de genen, die de brokken maken, hebben te zorgen voor een nieuw kabinet. ij betreuren dat in zoverre de minderheid geen meerderheid was. Want indien er een meer derheid tegen het kabinet zou zijn geweest, dan zou dat be tekenen, dat de Nederlandse parlementaire democratie voor de noodzakelijke zelfreiniging zelf zou zorgen. De Franse nationale vergade ring heeft thans drie maatrege len genomen om de macht van de communistische fractie, de grootste van het Franse parle ment, te beknotten. Er werden n.l. in drie parlementaire com missies enkele communisten ontslagen. Truman heeft 37.800.000 Mar shall-dollars beschikbaar gesteld voor het door droogte geteister de Joego-Slavië. In Amerika zal een algemene loon- en prijs- stop afgekondigd worden. Volgens een bericht is de vul kaan „Lamington" in Austra lisch Nieuw-Guinea opnieuw in werking getreden. Er is inmid dels een massa-evacuatie gelast. De overheid moet thans zorgen voor ongeveer 3000 overleven den, die alles verloren hebben. Mr Assaat, de minister van binnenlandse zaken in het Indo nesisch kabinet, heeft ontslag gevraagd, maar het kabinet wil het niet aanvaarden. De alarmoefening «van het Neder landse leger is boven verwach ting geslaagd al zijn er heel wat feilen aangetoond. Zo bleken de heren officieren zulke zware slapers, dat ze per telefoon niet wakker te krijgen waren. Koe riers moesten de heren uit bed kloppen. geheel worden vermeden. Ook het kolenverbruik der gasfabrieken wordt omlaag ge bracht. Dit betekent, dat ook voor liet huishoudelijk gas verbruik 20 besparing dient te worden bereikt. Met ieders medewerking moet het mogelijk zijn verderstrekkende maatrege len te voorkomen. B. R. P. F. HASSELMAN, H. M. de Koningin in beraad over formatie van nieuw kabinet, H. M. de Koningin heeft gis terochtend in het paleis Noord einde, in verband met de kabi netscrisis ontvangen de vice- president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, de voorzitter der Eer ste Kamer, prof. mr R. Kranen burg en de voorzitter van de K.V.P.-fractie der Tweede Ka mer, prof. m» C. P. M. Romme. Verder werden door haar nog ontvangen de fractievoorzitters der Tweede Kamer: mr J. A. W. Burger (P. v. d. A.), dr J. Schou ten (A.R.), H. W. Tilanus (C.H.), mr P. J. Oud (V.V.D.) en G. Wagenaar (C.P.N.) Peron zal liever aftreden dan toegeven. Woensdagavond waren in Ar gentinië al ruim duizend arbeiders ontslagen, het gehele stakingsco mité incluis. Maar het stakingscomité heett meegedeeld, dat men zich niets zal aantrekken van president Pe rons plannen tot breking van de staking. Er zal worden gestaakt tot de eisen zyn ingewilligd. President Peron heeft gezegd: „Als de arbeidersklasse het niet eens is met mqn methoden, geef ik mijn functie op en ga naar huis." Geruchten over meer ontslagen bij de Generale Staf Het ontslag van Generaal Kruis heeft in Den Haag eeA stroom van geruchten doen ont staan. Zo wordt o.m. gezegd, dat een aantal hoofd- en opperoffi- cieren ontslag zou hebben aan gevraagd. Dat zou dan geschied zijn deels uit protest tegen de wijze, waarop Generaal Kruis, uit zqn functie is ontheven, deels uit protest tegen de benoeming van Kolonel Hasselman, die niet tot de populaire figuren in het leger behoort. Op het ministerie van oorlog is echter nog geen enkele ont slagaanvrage ontvangen. Rumoer om een zoen, „Als je mq geen zoen geeft, dan steek ik je en als je durft gillen oók", dat zou de 26-jarige tim merman L. C. U. uit Rotterdam op straat tegen een jongedame gezegd hebben en daarbq dreigend een dolk hebben voorgehouden. En dit alles gebeurde in Septem ber 1950 om liefst maar half vqf s ochtends. U. stond nu voor de Rotterdamse rechtbank terecht. ,Een eigenaardige zaak", zei de Officier van Justitie en hq eiste tegen verdachte, die reeds tien maal veroordeeld is, een voor- waardelqke ter beschikkingstel ling van de regering en ondertoe zichtstelling van een reclasse- ringsvereniging. Uitspraak over veertien dagen. DE BILT ZEGTs Weer iets kouder. Voor de Noordoostelqke helft van het land: droog weer met opklaringen, lichte vorst en overwegend matige Oostelijke wind. Voor de Zuidwestelqke helft van het land: zwaar bewolkt met plaatselqke opkla ringen en overwegend droog. Temperaturen om het vriespunt. Matige tot zwakke wind tussen Oost en Zuidoost.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1