ADAAISON KABINETSCRISIS dreigde reeds eerder. ÏÏrovincie^/M Haar avontuur R 12 Basisversmalling door Stikkers aftreden voor R.-K. onaanvaardbaar Zierikzee zal voorzichtig financieel beleid moeten voeren, De heer L. Feyen voorlopig marktmeester. Ondec cU toufie. De das wordt gefatsoeneerd. Donderdag 25 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 In aansluiting op het verslag, dat w gisteren gaven van het Tweede Kamer-debat van Dinsdag, schrijft onze parlementaire redacteur nog het volgende: Het kabinet Drees-Van Schalk loopt op zjjn laatste benen. Het heeft Dinsdagnacht zo onder vuur gestaan in de Tweede Kamer dat het op zijn gunstigst rwaar verminkt uit de strjjd zal kunnen komen. De lichtste schade die het zal kunnen oplopen is het af treden van minister Stikker, hetgeen na de uiterst bewogen de batten, diep na het middernachtelijk uur, zeker schijnt te zyn. De bewindsman van Buiten landse Zaken is n.l. op onbarm hartige wijze aangevallen door zijn partijgenoot Oud (V.V.D.), die een motie van afkeuring in diende tegen het gehele kabinet. Het was omstreeks kwart voor twee toen de heer Stikker onder het grootste stilzwijgen verklaar de, dat hij niet zou kunnen aan blijven als minister, als deze mo tie wordt gehandhaafd. Nu, de heer Oud had in eerste termijn dermate fel tegen de regering op getornd, dat van een intrekken van deze motie geen sprake kan zijn.. Dies zal de heer Stikker het kabinet moeten verlaten en dan blijft er voor de andere ministers nog de vraag over, of zij wel aan kunnen blijven. In het bijzonder is dan wellicht van belang te her inneren aan de uitlating van prof. Romme toen minister Schok king was afgetreden dat hij „samen uit en samen thuis wilde". Er zou een andere C.H. minister moeten komen. Dit is nimmer gebeurd. Van vier partijen zijn wij dan teruggevallen op de oude rooms-rode combinatie, die voor de heer Romme, zoals hij zelf verklaard heeft, onaanvaardbaar moet zijn. Dit is een zaak die het kabinet deze dagen wel heel sterk moet bezig houden, als het ten minste reeds geen standpunt heeft ingenomen. Zoals we reeds schre ven was Dinsdagavond en -nacht de spanning zonder weerga. Het gerucht van het aftreden van Stikker liep reeds vroeg in de avond. Naar het schijnt had hij zijn verklaring reeds gereed. Maar de motie Oud baarde weer enige hoop. Er werd alleen gesproken van ..teleurstelling". Betekende dit afkeuring of niet? Er zou eigenlijk geen twijfel aan hebben behoeven te bestaan, als men gedachtig was geweest aan de rede van mr Oud, waarin hij had uitgesproken geen geloof meer te hechten aan de woorden van de regering. Nauwelijks was de motie ingediend of minister Stikker, die reeds druk overleg had gepleegd met Drees en Van Schaik verdween met de eerst genoemde in de ministerskamer. Minister Van Schaik schoot ijlings naar voorzitter Kortenhorst, die op zijn beurt weer naar de rege ringstafel wenkte, waarop de mi nisters Mansholt en Van Maarse- veen toesnelden. Dit was een pijn lijk moment. Er heerste een dood se stilte in de zaal. Niemand had het woord. Tot de oude rot in dit parleme itaire spel, dr J. Schou ten, uit zijn bank stapte om de voorzitter te vragen of er een nieuw soort samenzwering op touw werd gezet. Dit was wel niet te verstaan, maar des te beter te begrijpen. De voorzitter en de ministers werden plotseling weer Indachtig dat zij in de Kamer wa ren, waar op openbare wijze ge debatteerd moest worden. De heer Weiter kreeg het woord. Toen na enkele minuten Drees en Stikker weer terugkwamen waren de gezichten opgeruimder dan Hurkos weer naar Londen. Scotland Yard stelt geen prjjs meer op zijn hulp. De 39-jarige Nederlandse tele paat Peter Hurkos is weer naar Londen teruggevlogen om zijn pogingen, de vermiste steen van Scone te vinden, te hervatten. De vorige week besteedde hij twee dagen aan een onderzoek in en rond de Abdij van Westminster waaruit de steen op Kerstmis verdween. Hurkos zal voortaan niet met Scotland Yard samenwerken. Na dat een Engels Zondagsblad de vorige week het een en ander over Hurkos en zijn verrichtingen had gepubliceerd, belde een hoofdinspecteur van Scotland Yard Hurkos' impressario op met de mededeling, geen prijs meer op diens hulp te stellen. Hurkos ver klaarde toen hij dit vernam, dat het thans niets meer uitmaakte. Hij is er reeds van overtuigd, dat de steen door vijf personen is weggehaald en ergens binnen een afstand van 20 mijl van Londen verborgen is. men ooit deze dagen gezien had. Het stond vast: Stikker bleef. De motie Oud was niet zwaar genoeg. De heer Romme wilde echter ha ring of kuit hebben en toen de heer Oua daarop de verklaring aflegde, dat deze „teleurstelling", afkeuring betekende, betrokken de gezichten weer. De vergadering werd weer eens gschorst en de gezichten stonden weer even som ber. De verklaring van Stikker maakte aan alle voorspellingen een einde Toen de minister 't woord nam, verlieten alle kamerleden hun zit plaatsen om maar geen woord van zijn korte rede die op be heerste toon werd uitgesproken, te missen, al was nog duidelijk te bemerken, welke opwinding de minister had moeten doorstaan. De minister zeide niet te willen ingaan op de besprekingen over Nieuw-Guinea zelf en dat hij met opzet zo lang mogelijk had ge wacht. Eerst was een duidelijke uitspraak van de Kamer nodig, omdat zijn verklaring een verre strekking had. Hij wilde zich be perken tot de politieke zijde van de door de heer Oud ingediende motie. De motie zelf was naar de me ning van de heer Stikker ondui delijk. Maar na de vraag van de heer Romme, was duidelijk gebleken, dat de er in uitgesproken „teleur stelling" afkeuring betekende. Daardoor is voor mij de moeilijke situatie ontstaan, aldus ging mi nister Stikker verder, dat deze motie consequenties heeft, ook al verkrijgt zij alleen de stemmen van de V.V.D. In hoeverre deze beslissing ge volgen heeft voor het kabinet staat niet ter mijner beoordeling. Buitenlandse Zaken is echter 'n sleutelpositie in het kabinet. Daar om is vertrouwen in dit kabinet nodig, met name van hen die zich mijn politieke vrienden noemen. De verantwoordelijkheid drukt mij zwaar, maar ik kan niet door gaan als ik niet kan rekenen op de steun van de V.V.D. Na deze verklaring werd de vergadering geschorst tot heden ochtend. Het duurde nog geruime tijd voordat alle belangstellenden het Binnenhof hadden verlaten en voordat de Kamerleden deze zaak hadden uitgepraat. Vast stond in de vroege ochtenduren, dat de heer Oud zijn motie handhaafde en dat hij zijn partijgenoot Stikker liet aftreden. Met alle gevolgen van dien! In de komende jaren zal de ge meente Zlerikzee een voorzichtig financieel beleid moeten voeren. Ook dan zullen nog grote uitgaven worden gevergd, die jarenlang zware verplichtingen op de ge meente zullen leggen. Deze uit gaven zjjn echter niet te ontgaan. Het herstel der kademuren is dringend, terwijl men de monu menten ook niet mag laten ver vallen. Ook het herstel en de ver betering der scholen ls noodzake lijk. Wij werken bovenal voor het nageslacht, aldus sprak burge meester Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye Dinsdagmiddag in zijn jaar rede tijdens de eerste ZIerikzeese raadsvergadering ln 1951. De noodtoestand, die jaren lang op de secretaris heeft geheerst, is thans voorbij. Het werk geschiedt er tot volle tevredenheid. Het bevolkingson derzoek op T.B.C., dat in de loop van 1951 zal plaats hebben, beval de burgemeester sterk in de aan dacht van zijn gemeentenaren aan. Verschillende problemen wachten nog op oplossing. Zo o.a. de kwes tie van het vinden van bouwter reinen, en de bestemming van het Tempelierenhuis. Verder gaf de burgemeester een overzicht van de algemene toestand en de ont wikkeling daarvan in 1950, als mede van die in Zeeland en op Schouwen-Duiveland. De interna tionale samenwerking in 1950 was goed. De voorbereidingen voor de Stichting van een B.L.O.-school op het eiland is thans zo ver dat er goede hoop is, dat alles thans in kannen gn kruiken zal komen. Ook wofden plannen beraamd voor de aanleg van een weg Anna- Jacoba-Moerdijk. Van de belang rijkste gebeurtenissen in 1950 noemde spr. het koninklijk bezoek aan Zierikzee en het jubileum van Zeelandia. De belangstelling in 1950 voor Zierikzee was bevre digend en in de hotels overnach ten 2634 Nederlanders en 391 bui tenlanders, terwijl het museum 2000 bezoekers trok. De heren Brouwer en Hoek, die in 1950 de raad verlieten, werden gememo reerd evenals de heren v. d. Eynde en A. den Boer, oudleden, die in 1950 overleden. Enkele plannen, die in 1950 hun beslag kregen, zo als het sportpark, het badhuis, het havenbedrijf, de kademuren, de rioleringsplannen, de herstelling van de O.L.S. A en B werden ge noemd. 39 woningen werden ge bouwd, terwijl 11 woningen en 5 duplexwoningen werden aanbe steed. Het oudste raadslid, de heer Groenendijk, beantwoordde da re de van de burgemeester. Hij ves tigde vooral de aandacht op de slechte huisvesting. Aan het be gin van de vergadering we.d de heer P. D. Verstrate als lid van de raad in de plaats van de heer C. Hoek geïnstalleerd. Een tweetal moties van raden, n.l. die van Finsterwolde betref fende het innerlijk bestuur dier gemeente en van De Kuijk betref fende de wegenbelasting, werd voor kennisgeving aangenomen. Conform het voorstel van G. S. werd de verdiepingshoogte ver laagd van 2.70 m. tot 2.60 m. Conform voorstel van B. en W. werd besloten de brandweerlie den voor diensten een vergoeding toe te kennen, wanneer zij dienst doen bij toneelvoorstellingen e.d. De onkosten zullen worden ver haald op de zaalbxploitant. Bios coopvoorstellingen zullen vrij ge steld worden. B. en W, werd machtiging verleend de rijksrege- Ien voor de bezoldiging van het gemeentepersoneel uit te voeren. Aan de christelijke schoolvereni ging werd een voorschot van f 8572.15 toegestaan overeenkom stig artikel 101 van de Lager On derwijswet. Het pand Lange Groendal D 80 werd onbewoon baar verklaard. Na enige discus sie werd een voorstel van de heer v. d. Doel aangenomen, waarbij de betegeling van het speelterrein van de R.K. school op 400 vier kante meter wordt gebracht. Een aanvraag tot het egaliseren van de rest van het schoolplein werd afgewezen. De vernieuwing en verbetering van de waterleiding in de school zal voor de helft door de gemeen te worden gefinancierd, terwijl ook de ramen zullen worden ver beterd. Medewerking tot het af werken van 2 lokalen en het schil deren van de achtergevel en een zijkant werd afgewezen. De aan schaf van een nieuwe methode voor godsdienstonderwijs werd voorlopig aangehouden. De markt meester, de heer J. Duivendijk, werd eervol ontslag verleend. Tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen Mr E. J. Overbosch. Ver volgens hadden verkiezingen plaats voor verschillende raads commissies. Betreffende de brandpaden be sloot de raad, dat deze, voor zo ver deze bebouwd zijn, in erfpacht aan de feitelijke gebruiker zullen worden gegeven. Door verschil lende leden werd er op aange drongen om die brandpaden, die absoluut nodig zijn, te laten schoonmaken en weer voor ge bruik gereed te maken. Nadat de raad in geheime zit ting was geweest besloot zij de heer L. Feyen tijdelijk te benoe men tot marktmeester, met een proeftijd van een jaar. Na de be raadslaging in de geheime zitting werd ook besloten van mej. Mr J. M. Breesnee een stuk grond van 2140 c.a. aan te kopen. Deze grond ligt aan de Grachtweg naast de woning, die men heeft bestemd tot school voor het B.L.O. en het Complot in Manilla ontdekt. In de Chinese wijk van Manil la zij nvier personen gearresteerd in verband met de ontdekking van een complot om de president, El- pidio Quirino, de minister van de fensie en verscheidene andere re geringspersonen te vermoorden Volgens de eerste berichten zou den de vier gearresteerden beho ren tot een groep van 40. Een ra diozender, kaarten en foto's van militaire installaties zijn in beslag genomen. Nieuw Oostenrijks wagentje. Een fabriek in de buurt van Wenen is met de fabricage van een kleine automobiel begonnen, die over enkele maanden op de markt zal verschijnen. Deze two- seater-cabriolet, genaamd „Perl Champion 250" is van een 9 PK twee-cylinder motor voorzien, be reikt een topsnelheid van 83 km per uur en verbruikt 1 liter ben zine op 29 km. KORTE BERICHTEN De Maastrichtse rechtbank heeft een 33-jarige vrouw uit Valkenburg veroordeeld tot 114 jaar gevangenisstraf. Zij had in de laatste dagen van Augustus van het vorige jaar getracht haar man te vergiftigen door hoeveel heden luminal-natrium door zijn koffie te roeren. De eis was 7 jaar geweest. Op 6 en 7 Juni zal de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten in Maastricht haar jaarcongres houden en daaraan wegens de herdenking van het 100-jarig be staan van de gemeentewet een bijzonder cachet verbinden. Er worden 800 afgevaardigden ver wacht uit heel het land. Het Amerikaanse hoofdkwar tier in Duitsland heeft bekend ge maakt, dat de diensttijd voor Amerikaanse militairen in het buitenland met zes maanden is verlengd. De diensttijd is thans vier jaar. Het Deense hospitaalschip, de Jutlandia (8500 ton) is uit Ko penhagen vertrokken voor dienst in de Koreaanse wateren. Een inwoner van New York, de 29-jarige Eli Stern, is te Miami (Florida) gearresteerd, toen hij daar per vliegtuig uit Havanna aankwam. In zijn schoenen werd 1075 karaat diamant gevonden ter waarde van 120.000 dollar. Dit is de derde arrestatie in twee da gen wegens het smokkelen van diamanten in de V. S. Turkije is van plan een brug over de Bosporus te bouwen. Het werk zou tegen 1960 gereed kun nen zijn. De gemeenteraad van de Ierse stad Cork heeft met algemene stemmen besloten de burgemees ters van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam een resolutie te zenden, waarin wordt geprotes teerd tegen de aankomst van Ne derlandse piloten in Noord-Ier- land. Op de route ArequipaLima is een vliegtuig verongelukt; zestien personen zijn in de vlammen om gekomen. Het vliegtuig werd sinds Maandag vermist. Van de Franse communistische bladen „Humanité" en „Libera tion" zijn gisteren alle bladen door de politie in beslag genomen .wegens het aansporen tot oproe rige volksverzamelingen", zo deelt het ministerie van binnen landse zaken mede. REÜNIE VAN HET BATALJON ZEELAND Op Zaterdag 10 Februari zullen de oud-gedienden van 214 R.I., beter bekend als het Bataljon Zeeland, weer bijeenkomen in het Schuttershof te Goes, om de op richtingsdag van het Bataljon (13 Februari 1945) te herdenken. Deze reünie, die om half twee begint, is de derde na de terug keer van het Bataljon in Holland. Zoals op de beide voorgaande het geval was, wordt ook deze keer weer een grote samenkomst van oude vrienden verwacht. Vriend schap, die in Indonesië in het vuur werd gesmeed en gestaald, vervlakt gelukkig niet snel. Het programma bevat naast de gebruikelijke toespraken o.a. van de Oud-Brigadecommandant, de Kolonel J. W. Sluiter, en de waar nemend Bataljonscommandant, de reserve-Majoor J. H. Appel een aantrekkelijk programma. DIRECTEUR KEURINGS DIENST VAN WAREN. B. en W. van Goes hebben bij de Raad de volgende voor dracht ingediend In de vacature van directeur van de Keuri ;s- dienst van Waren: 1. Drs J. v. IJssel scheikundige le klas en adj.-directeur Keu ringsdienst van Waren te Nijme gen. 2. Dr P. v. d. Burg, onder directeur bij de Keuringsdienst van Waren te Assen. Vakschool voor meisjes te Goes in nieuw gebouw. Tot 15 November 1960 is aan de Vereniging „De Ambachts school" te Goes het gebouw aan de Vlasmarkt voor de Vakschool voor Meisjes verhuurd. Daar deze vakschool behoefte heeft aan een nieuw schoolgebouw, heeft het zich tot de minister gewend. Deze heeft zijn medewerking voor een nieuw gebouw toegezegd onder voorwaarde dat de huur van het huidige gebouw vervalt op het ogenblik dat de nieuwe school in gebruik Wordt genomen. B. en W. stellen daarom aan de raad voor de huur te laten ver vallen op het ogenblik dat de nieuwe school wordt geopend. GOES. Wijziging salarisregeling gemeentepersoneel. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft enkele bezwaren tegen de technische salariëring van het gemeentepersoneel. Deze bezwaren betroffen de salariëring van de hoofdcommies (waarne mend secretaris en de directeur van gemeentewerken en van het gasbedrijf volgens het ministerie kunnen de wedden voor deze functionarissen niet meer bedra gen dan resp. f 5604, f 6300 en f6800 per jaar. Met het door het departement gesuggereerde be dragen kunnen B. en W. accoord gaan en zij stellen daarom de raad voor de salarissen daarmee in overeenstemming te brengen. Dit geldt niet voor de directeur van gemeentewerken. In de voor gaande regeling was n.l. voor de ze functie een jaarwedde vastge- (Ingez. mededeling, advert.) tegen rheumatische aandoeningen Doeltreffend Onschadelijk Gemakkelijk In te nemen Practisch smakeloos Tegen spier-, zenuw- en gewrichts rheumatiek, spit, ischias, lumbago, ver koudheden en pijnen* R 12 helpt snel, daar de actieve stof binnen zeer korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zonder enige onaangename of schadelijke nevenwer king de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs natuurlijke weg uit het lichaam afvoert. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten ligt in de bedoeling hierop de la gere landbouwschool van de Z. L. M, te bouwen, die thans tijdelijk is ondergebracht in Nieuwerkerk. Verder besloot mep nog een nood- pomp aan te brengen aan de Sas- sluis ten behoeve van de ontwa tering van de aangrenzende pol ders, daar de sluisdeuren kapot zjjn. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. FEUILLETON o G. BAKKER. Maar vóór hjj de gevechts plaats had bereikt, veranderde de massa van richting, golfde te rug. De druk van de vijand was te hevig. Musketvuur, ge schreeuw der Pappenheimers, hel trompetgeschal, dof tromge roffel weergalmde uit de verte en tussen de straatkeien vorm den zich smalle beekjes bloed, breder- en breder. Boven de aanvalskreten uit klonk nu een gegil der gewonden, het gekerm der stervenden, Ruiterloze paar den holden wanhopig, schreeu wend van pijn,, gillend van ra deloze angst door de straten. Medegesleurd door de opge wonden menigte, zag hij door de geopende Hoge Poort de belege raars binnendringen onder be scherming der musketten, maar verwoed, met gevelde wapenen, sprongen de verdedigers in het dodende vuur, man tegen man, ijzer tegen ijzer. De beide huizen naast de Hoge Poort stonden in lichterlaaie. Saxon voelde een grote woede in zich opkomen bij het zien van deze ongelijke strijd. De uitge hongerde Maagdenburgers voch- I ten als tijgers voor hun vrou wen, hun kinderen, hun bezit tingen; vóór hij het wist, bevond hij zich midden in het gevecht. Hij streed in het eerste gelid. Zijn zware ruitersabel cirkelde om zijn hoofd als een veer, maar botste op hoofden en schouders van Von Pappen- heim's Walen als een smidsmo ker. Aarzeling ontstond in de ge lederen der aanvallers. De taaie moed en de strakke wanhoop der bedreigde burgers deed de vijand deinzen naar de Hoge Poort. Een Zweeds ruiterofficier wiens paard neergeschoten was, streed naast Saxon schreeuwend en vechtend als een helleduivel. Maar plots schetterden de trompetten der Pappenheimeis weer de attaque; nieuwe salvo's dingen de rijen der Maagden burgers. Von Falkenberg getrof fen door talrijke kogels, rolde van zijn paard. De kruitdamp belette het uitzicht, deed de ogen tranen. Verwarring remSe de verdedigers, hun paarden en ruiters sloegen tegen de grond. De kettingen over de straat gespannen om het binnendringen der belegeraars te verhinderen, waren gesprongen. Ds linie der burgers week. Met hernieuwde woede worstelden de Pappen heimers voorwaarts door de nauwe straatjes en stegen, die stap voor stap met heldenmoed werden verdedigd, maar meer en meer drongen ze op. Dan kwamen door de LSken- makersstraat de woeste Waalse ruiters aanrennen. VonPappen- heim's keurbenden, met donde rend lawaai, onder paukenslag en trompetgeschal alles neer- houwend met hun zware zwaar den, neertrappend onder de harde hoeven of ter zijde slin gerend met de forse flanken der brede Ardenners; onder het ge brul van de strijdkreet: „Jezus Maria, Jezus Maria"'. Het lot van Maagdenburg scheen beslist. Saxon en de Zweed waren haastig aan de kant gesprongen en vluchten een zijstraat in. Hoe zij aan de slachting waren ont komen wisten ze niet. Het scheen hun een raadsel. Hijgend bleven ze staan, hand in hand en keken elkaar in de ogen als oude vrienden bij een onver wachte ontmoeting, maar hun gelaatstrekken waren onherken baar onder de stralen morions, hun kleren gescheurd en bespo ten met bloed. De nauwe straat zó nauw dat de uitgebouwde bovenverdiepin gen elkaar hier en daar raakten, lag dood en verlaten. De deuren der huizen, van grauwe stenen gemetseld tussen bruine houten gebinten, waren gesloten, de vensters verborgen achter ste vig met ijzer beslagen luiken. Ze gingen zitten op een zand stenen stoep. In de arm van de Zweed bloedde een diepe won de. Saxon verbond die handig en vlug met een stuk linnen, dat hij van onder zijn wambuis trok. De ander gaf hem een snede brood en een slok wijn. Kalm liepen ze de uitgestorven straat af, evenwijdig aan de stadsmuren. Bjj de hoek vroeg de Zweed: „Wat nu, kameraad?" Het antwoord op zijn vraag werd onmiddellijk gegeven. Op een vrij breed plein achter de Kröckenpoort zagen ze een troep voetvolk en burgers, met ln het midden een twintigtal ruiters oprukken tegen de Waalse krijgsbenden. Een geharnaste ridder, op het hoofd een Slavische helm met grote groene, wapperende ve derbos, voerde hen aan, Zijn pa nache stak hoog uit boven het gewoel van de strijd. (Wordt vervólgd.) Proefneming met nieuw Amerikaans wapen. Naar A.F.P. meldt, zal de in 1943 in gebruik genomen „Inde- pendance", het 10.000 ton meten de vliegkampschip, dat door de Amerikaanse marine gebruikt is bij de proeven met de atoombom bij Bikini, naar de Stille Oceaan gesleept worden om met een geheim wapen tot zinken te wor den gebracht. Dit zou begin Fe bruari in het geheim geschieden. Journalisten en fotografen zullen niet worden toegelaten. Men be tracht strenge geheimhouding over het nieuwe wapen. Zeven communistische burgemeesters in Frankrijk geschorst. Zeven communistische burge meesters van Parijse voorsteden zq'n voor drie maanden geschorst als gevolg van hun optreden tij dens demonstraties tegen de te rugkeer van Eisenhower naar Europa op 19 Januari, Volgens een communique van 't Kabinet hadden de burgemeesters hun bureaux gesloten en vervoer middelen van de gemeente ter be schikking gesteld van de demon stranten. Het gevaar van het interview. In de te De Steeg gehouden bestuursvergadering van de V.V. V.-concentratie in de gemeente Rheden ls de voorzitter van deze concentratie, dr J. van der Burgt, afgetreden. Dit geschiedde n.a.v. een interview, dat Elseviers Weekblad met hem had gehouden en waarin hij zich keerde tegen de plannen van da V.V.V. tot het stichten van een sport- en recrea tiecentrum. Het bestuur van de V.V.V. Rhe den was het met dit standpunt geenszins eens en de vergadering maakte in een motie haar afkeu ring kenbaar. Michael Howard moef betalen Michael Howard, de pseudo- producer, die filmsterren enga geerde voor Hollywood men herinnere zich het geruchtmaken de geval met de Rotterdamse mannequin Ankie van Kooy is gistermorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot beta ling van f 975,25 plus 5 procent rente Indien hij ln gebreke zou blijven. Tevens werd beslag be volen op zijn eigendommen, zijnde enige koffers met kleren. Deze uitspraak was het gevolg van de vordering, die de directie van het Palace hotel tegen Ho ward had Ingesteld, toeh vast was komen te staan dat de producer Howard ln werkelijkheid Rowson heette en een oplichter was. steid van f 6084f 6804. Toen de D.O.B. werd opgeheven werd ge tracht tegen maximale jaarwedde van f6000 in de functie te voor zien .Dit bleek echter niet moge lijk en daarom werd later ver gunning van de bewindsman ver kregen om sollicitanten op te roepen tegen f 6084—f 6801. De eis, die de minister thans stelt, kan daarom volgens B. en W. niet worden gesteld. Om in de toe komst in eventuele gevallen te voorzien stellen B. en W. aan de raad voor de gewijzigde vorm in de verordening op te nemen. Verder stellen B. en W. voor de functies administrateur Bureau Gemeentewerken en Administra teur Bureau Gemeente-exploitatie in te voeren. Eerstgenoemde func tie is onlangs gecreëerd, terwijl laatstgenoemde functie nog niet in de betreffende verordening werd genoemd. De wedde van de ze functionarissen is gelijk aan die van Adjunct-commies ter secre tarie. De directeur van de keurings dienst van Vee en Vlees heeft de raad voorgesteld om de hulpkeur meester J. Romijn te bevorderen tot keurmeester-opzichter. B. en W. maken hiertegen bezwaar, om dat dan de rang hulpkeurmeester le klas zou worden overgeslagen en de betrokkene slechts 5 dienst jaren heeft. B. en W. stellen daarom voor te volstaan met be vordering tot hulpkeurmeester le klas. Zij zullen dan een bevorde ring tot keurmeester-opzichter nader overwegen, wanneer de be trokkene enige tijd heeft dienst gedaan als hulpkeurmeester le klas. Daar dit een nieuwe functie is wordt voorgesteld de wedde te doen liggen tussen f 3372 en f 3924. Het onderwijs. B. en W. stellen de raad voor aan het bestuur der Hervormde Schoolvereniging „Het Mosterd zaad" gelden beschikbaar te stel len voor eerste Inrichting der nieuwe school aan de Kamper foeliestraat. Oorspronkelijk had het bestuur hiervoor aangevraagd f 16.447,10 voor het gewoon la ger onderwijs en f 5708,09 voor het voortgezet gewoon lager on derwijs. Na overleg met 't school bestuur en de inspecteur voor het gewoon lager onderwijs kwam men tot een aanzienlijke bezuini ging. Nadat de geraamde eind bedragen f 14.557,28 en f 522,78 luiden. B. en W. stellen voor deze bedragen toe te staan. B. en W. stellen verder voor aan de R.K. Meisjesschool een onge bruikts lokaal van de Burgemees ter van Dusseldorpschool in ver band met het grote ruimtetekort in de school. Voor de aanschaf van 2 trapnaaimachines voor het handwerkonderwijs aan de R.K. Meisjesschool stellen B. en W. voor f 550 toe te staan. Daar de verordening op de straatbelasting slechts geldig was tot 1 Januari 1951 stellen B. en W. voor deze verordening te verlengen. Voor gebouwde eigendommen is het ta rief 6 pet. en voor ongebouwde eigendommen 3 pet. Van verla ging kan vanwege de financiële toestand der gemeente voorsbands geen sprake zijn. Verhoging precariorechten. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot een drastische verhoging van de precariorechten. Dit omdat in deze rechten in Goes tot op heden zeer laag waren, ver geleken bij andere gemeenten en vanwege de zorgwekkende finan ciële positie der gemeente. Van de voorgestelde wijzigingen ver wachte men f 750 extra inkom sten voor de gemeente. Vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting. B. en W. stellen de raad voor om in de toekomst alle filmverto ningen, strekkend ter bevorde ring van het onderwijs en welke toegankelijk zijn tegen een prijs van f 0.50 of minder per persoon, vrij te stellen van vermakelijk heidsbelasting. Tot nog toe waren alleen documentaire films vrijge steld. Om een goede controle mogelijk te maken in verband met de be strijding van aardappelmoeheid wordt voorgesteld de verordening op de volkstuinen te wijzigen. KRABBEN Dl JKE. Ongeval. Tijdens gymnastische oefenin gen in het gymnastieklokaal had mej. van der Zee, leerlinge aer Chr. Kweekschool, het ongeluk uit de ringen te vallen. Ze brak beide polsen en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden vanwaar zij na behandeld te zijn naar huis kon gaan. VROUWENPOLDER. Varkensfonds en Vleesfonds vergaderde. Het Varkensfonds vergaderde café Duvekof onder voorzitter schap van dhr J. Louwerse Pz. De vereniging telt momenteel 65 le den. De penningmeester sloot met een batig slot van f 51.29. De heer P. Duvekot (Geerse) werd als be stuurslid herkozen en de heer C. Polderman als bode herbenoemd. De spekprijzen werden als volgt vastgesteld f 0.10, f 0.20 en f 0.30 per kilo beneden de geldende prij zen. Voor biggen tot 30 kg. vuil gewicht is er een aparte regeling getroffen. Een voorstel om de varkens in te enten tegen vlek ziekte werd na breedvoerige be spreking vastgesteld. Ook het vleesfonds vergaderde. Deze vereniging telt 47 leden met 278 koeien. .De kas vertoont een batig slot van f67. De secretaris wenste de voorzitter, namens de vereniging, geluk met zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid. De vlees- prijzen werden voor dit jaar met f 0.10 pér kilo verhoogd VVISSEKERKE. Ledenvergadering N.C.L.B. Dinsdagavond heeft de Afd. Wissekerke van de Ned. Chr. Landarbeidersbond een ledenver- PARAAT LEGER. Hoewel het aftreden van Ge neraal Kruis als chef van rie Generale Staf niet geheel on verwacht kwam, heeft de bruuske wijze, waarop hem ont slagis verleend toch sterk de aandacht getrokken. Gebruike- 1yk is immers, dat men een zo •loge functionaris de gelegenheid geeft zelf zijn ontslag aan le vragen. Het conflict tussen Re gering en legerleiding moet dus wel hoog gelopen zijn. De regeringslezing hierover is, dat aan de telkens opnieuw door Generaal Kruis ingediende plannen de vaste lijn ontbrak. Anderzijds wordt het verschil van mening hierin gezocht, dat de Regering niet toe heeft wil len geven aan de voortdurende aandrang van Generaal Kru's om een parate strijdmacht in het leven te roepen. De gespannen internationale toestand en de snelle verrassingen, waarvoor men in de moderne oorlog 0{j een vijandelijke aanval zou ko men te staan, maakten volgens hem een staande strijdmacht on ontbeerlijk. De voorgenomen opleiding van een drietal divi sies, die bij het uitbreken van een oorlog nog gemo* iseerd zouden moeten worden, oor deelde hij dan ook onvoldoende. Dat generaal Kruis als orga nisator inderdaad gefaald zou hebben, lijkt ons, gezien de vele reeds eerder op hem uitge brachte critiek, niet onwaar schijnlijk. Uiterst gevaarlijk zouden wij het echter achten wanneer zijn ontslag zou betekenen, dat nu ook de vorming van een parate strijdmacht van de baan is. Naar verluidt zouden met name de socialistische ministers dit een te zware financiële last achten. Zou dit waar zijn en zou de Re gering aan dit standpunt vast houden, dan vrezen wij, dat ook met het aftreden van Generaal Kruis nog altijd niet het tijd perk is ingeluid, dat reeds lang had moeten'aanvangen: dat van een uiterste nationale krachtsin spanning op militair gebied om inderdaad ieder ogenblik PA RAAT te zijn om tezamen met onze bondgenoten de vijand het hoofd te bieden. gadering gehouden. Bij de be stuursverkiezing ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding van de heren A. Kramer en C. Beghtel, werden beiden herbenoemd. In de vaca ture van 2e penningmeester werd gekozen de heer G. de Smit. Vervolgens kreeg de -spreker voor de avond, de heer Vingerling te Goes, het woord. Zijn referaat bestond uit een zeer overzichte lijke uiteenzetting over de Pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, het Bedrijfspensioenfonds en de regeling van de vacantietoe- slag. Tenslotte werd de tehouden feestelijke jaarvergadering be sproken. De datum hiervan werd vastgesteld op 20 Februari a.s. THOLEN. Nutsavond. Door het Departement Tholen van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen zal er in de concert zaal van het Hof van Holland te Tholen op Vrijdag 2 Febr. a.s. een ,Bonte Avond" worden georgani seerd. ZONNEMAIRE. Sluiting bijzondere school. De bijzondere school te Zon- nemaire moest wegens het groot aantal voorkomende gevallen van griep worden gesloten. Er mankeren eveneens veel leer lingen op de kleuterschool en op openbare lagere school. ZIERIKZEE. N.C.L.B. vergaderde. Vorige week vergaderde het district Schouwen en Duiveland van de N.C.L.B. o.l.v de heer A. Kloet die in zijn openingswoord het onlangs overleden lid, de heer F. de Graaf, herdacht. De heer A. Vingerling uit Goes besprak daarna diverse huishou delijke zaken en behandelde het onderwerp „Onze taak nu". Tijdens de rondvraag kwam o.m. ter sprake de wenselijkheid van een goede kadertraining. Een voorstel tot een cursusweek zal in April in de algemene ver gadering te Utrecht aan de orde worden gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2