HET KABINET TEN VAL GEBRACHT DOOR MOTIE OUD (V.V.D.) Koningin bespreekt de kabinetsformatie NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Het schot van een vluchtende" In de mist Minister Stikker in de steek gelaten door politieke vrienden Ook staatssecretarissen gaan Conferentie van grote vier over alle kwesties ALARM-OEFENING verliep vlot. Ambonese militairen naar Nederland. Verbonden troepen ontmoeten weinig tegenstand SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. PO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 177» Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 25 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Missingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.30 u., onder 17.15 u. Maan op 21.16 u., onder 9.55 u. Hoogwater Vrijdag 26 Jan.: Vlissingen: 3.53 u. 1.86 m., 16.15 u. 1.96 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.04 m., 16.42 u. 2.14 m. Wemeldinge: 5.44 u. 1.57 m., 18.00 u. 1.74 m. Zierikzee; 5.27 u. 1.31 m., tl7.48 u. 1.48 m. De politieke ontwikkelingen in Nederland hebben tot een kabinetscrisis geleid. Zulk een crisis dreigde reeds sinds uit de interviews Van der Goes van Naters en -Schermerhorn be nevens uit het ontslag van oud minister Vos als partijbestuurs lid van de P. v. d. A. gebleken was, dat bij een groot deel van deze partij ernstige bezwaren bestonden tegen het regerings beleid. Bezwaren, die zich niet alleen keerden tegen de Nieuw- Guinea-politiek van het kabinet, doch ook tegen zijn weifelende houding in het algemeen. Met name de echt socialistische poli tieke doelstellingen achtte men in die kringen door deze wei felende houding steeds meer in het gedrang gebracht. Toch is de huidige kabinets crisis niet door deze socialisti sche linkervleugel veroorzaakt. De P. v. d. A.-fractie had zich weliswaar bij de Kamerdebatten over Nieuw-Guinea niet geheel tevreden betoond met het stand punt van het kabinet ten deze, doch zij zegde toch toe het mi nisterie te zullen blijven steu nen, daar zij een kabinetscrisis bepaald wenste tc vermijden. Neen: de aanval kwam dit maal van een andere zijde: van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Het gebezigde wapen was een motie tegen het regeringsbeleid. Deze motie had (anders dan die van de heer Schouten en die van de heer Tilanus) niet rechtstreeks be trekking op het vraagstuk-N.- Guinea, doch uitsluitend op de w ij z e waarop dit beleid was gevoerd. Volgens de motie zou het daarbij aan voldoende over leg met de Staten-Generaal heb ben ontbroken. Deze motie werd gistermiddag door de Kamer verworpen. Slechts de V.V.D. zelf, de A.R., de S.G.P., de heer Weiter en de C.-H. Kamerleden, de heren Van der Feltz, Sehmal en Van de Wetering stemden er voor. Ondanks deze verwerping leidde zij toch tot een crisis. Dit werd in eerster instantie veroorzaakt door het feit, dat de Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Stikker, lid van de V.V.D., zich niet gemachtigd achtte zijn zetel te blijven innemen in een kabinet, over welks beleid zijn eigen partij haar afkeuring uit sprak. De minister was tot deze gevolgtrekking uit de handel wijze van zijn partijgenoten geenszins gedwongen: hij had ook, meer of minder rustig, kunnen blijven zitten, nu de meerderheid der Kamer de mo tie immers verwierp. Evenmin waren de overige leden van het kabinet gedwon gen het aftreden van minister Stikker te volgen. Dat zij dit toch deden mag enerzijds een bewijs heten voor de belang rijke positie, die minister Stik ker in het kabinet bekleedde. Vooral echter is het een aan wijzing voor het feit, dat de R.K. ministers een verdere ver smalling van de basis van het kabinet (met minister Schok king was daaruit immers dit najaar al de C.H. vertegenwoor diger verdwenen) niet aanvaard baar achtten. Voor een zuiver Rooms-Rood kabinet voelden zij blijkbaar niet. ltT et deze laatste opmerking Dol zijn wij reeds bij de vraag beland, op welke wijze deze cri sis zou kunnen worden opgelost. Het ligt voor de hand, dat mr Oud, wiens fractie de crisis ver oorzaakte, daartoe de eerste poging zal moeten doen. Aan de steun van de partijen, ,die voor zijn motie stemden, heeft hij daarbij niet voldoende, zelfs al zou de C.H.U. zich thans geheel bij hem aansluiten. Wil hij zich een meerderheid in het parle ment verzekeren, dan zal hij dus een bredere basis moeten zoeken. Ook afgezien van de vraag, of zij mr Oud als leider zou accepteren, moet het onwaar schijnlijk worden geacht, dat de K.V.P. genegen zou zijn zon der de P. v. d. A. aan een re geringscombinatie deel te ne men. Zij zal zich stellig niet gaarne als regeringspartij ge plaatst zien tegenover een so cialistische oppositie. Anderzijdj lijkt het nog min der waarschijnlijk, dat de P. v. d. A. zich op dit ogenblik zou laten bewegen zitting te nemen in een kabinet met V.V.D. en A.R. Daarvoor bestaan zowel over het vraagstuk-Nieuw-Gui- nea als over de sociale en eco nomische politiek tussen deze partijen momenteel te grote tegenstellingen. Een oplossing van de crisis verbergt zich dus voorlopig nog in de politieke mist. Wellicht, dat het uiteindelij' toch komt tot een Rooms-Rood kabinet, waarin de K.V.P. in ruil voor haar afstand doen van een bre dere basis, enkele ministerspos ten meer bezet. (Van onze parlementaire redacteur.) Na een vergadering van ruim vijf kwartier deelde Minister-President Drees gistermid dag in de Tweede Kamer mede, dat het in het voornemen van Minister Sstikker ligt om aan H. M. de Koningin ontslag te vragen uit zijn ambt en dat het Kabinet het op prijs zou stellen onmiddellijk in beraad te kunnen gaan om over de gevolgen van het uittre den van Stikker te spreken. Voorzitter Kortenhorst schorste daarop de vergadering der Kamer tot nader order. Na afloop van de kabinetszitting deelde de min.-president mede, dat hij om half vier in het Paleis Noordeinde zou worden ontvangen door de Koningin. Mr van Schaik, de formateur van dit Kabinet, vergezelde hem. Het doel van hun bezoek was H. M. de Koningin het ontslag van het Kabinet aan te bieden. ALLE MOTIES WERDEN VERWORPEN. Directe aanleiding voor deze gang van zaken was de motie- Oud, die door de V.V.D. ge handhaafd werd, maar die werd verworpen met 6626 stemmen. Voor stemden de A.R., V.V.D., S.G.P., de heren Welter (K.N.P.) en v. d. Feltz, v. d. Wetering en Schmal (allen C.H.). Ook de andere moties werden ver worpen. Schouten's voorstel moest sneuvelen met 3260 stemmen. Voor deze motie stemden Wei ter, A.R., S.G.P., V.V.D. en de C.H. De motie-Tilanus werd af gestemd met 59 tegen 33 stem men. Voor stemden in dit ge val de A.R., V.V.D., C.H., S.G.P., de heren (Welter (K.N.P.) en Scheps (Arb). De communisti sche motie werd eveneens ver worpen. GROTE SPANNING. De spanning die reeds de avond tevoren zo groot was, was ook deze dag onverminderd. Het was voller dan ooit in de Kamer. En buiten stonden tien tallen persfotographen om de aankomende ministers op de plaat vast te leggen. De eerste verrassing wal ai, dat de heer Oud (V.V.D.) voor de vierde maal het woord vroeg. Hij had er behoefte aan nog eenmaal zijn hart over deze kwestie te luchten. Hetgeen te begrijpen was. Uit zijn korte rede maakten we -op, dat de V.V.D. overleg heeft gepleegd met minister Stikker om de souvereiniteit over Nieuw-Gui nea niet prijs te geven. De po gingen van de minister vol gens de hqer Oud was hij niet ongevoelig voor de V.V.D.-argu- menten om in het Kabinet in dit opzicht iets te bereiken zijn echter op niets uitgelopen. Toen werd het besluit genomen om de motie in te dienen, die ook noodzakelijk werd door het ge ringe overleg dat in deze kwes tie met de Kamer werd ge pleegd. Wij gaven ons volledige rekenschap van de politieke con sequenties van deze daad, zo vervolgde de heer Oud, en wij hadden ook oog voor de inter nationale toestand. Deze kan niet ernstig genoeg worden geschil derd. De ernst van de interna tionale situatie vordert echter niet het aanblijven van dit Ka binet. „VERZWAKT EN VERMOEID". Dit Kabinet is verzwakt en vermoeid. Wij zijn niet gerust over het defensiebeleid en wij zijn geschokt door de mede delingen van ir Vos. Onder de bewindslieden zijn ongetwijfeld krachtige figuren. Als geheel is het Kabinet echter zwak. Onze motie zal worden ver worpen. Het staat dus aan de meerderheid om te beslissen over de voortduur van dit Ka binet. De heer Oud zeide de houding van mr Stikker te kun nen begrijpen. Hij heeft zijn eigen verantwoordelijkheid. De V.V.D. betreurt het, dat zij zich tegen zijn persoon moet keren, want zij heeft waardering voor zijn persoon en grote werk kracht. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de minister van buitenlandse zaken zich nog eens met zijn grote gaven aan het land zou kunnen wijden in een sterk Kabinet. TILANUS: GEEN PARTIJ MINISTER. De heer Tilanus (C.H.) kwam hiertegen op. De verklaring van de heer Stikker achtte hij psy chologisch begrijpelijk, maar staatkundig is zij onjuist. Wij kennen een verhouding tussen regering en Staten-Generaal en niet tussen een minister en een bepaalde partij. Primair moet een minister zich met de gehele Kamer bezig houden. „Gij zijt een Minister van de Kroon en niet van een partij", zo besloot deze afgevaardigde. ROMME: EIGEN VERKIEZING Formeel kon de heer Romme een eind meegaan met de heer Tilanus, maar zijn zienswijze deelde hij toch niet helemaal. Men zegt wel eens hoe dichter bij de Kroon des te minder par tijman. Dat betekent echter niet: hoe dichter bij de Kroon, geen partijman, aldus de heer Romme. De heer Stikker handelt in ieder geval niet inconstitutioneel. Dat zou hij ook niet doen als hij bleef zitten, want de meerder heid der Kamer vindt hij niet tegen zich. Het is echter goed, dat de Minister zijn verklaring tijdig heeft afgelegd omdat dan duidelijk de verantwoordelijk heid voor de afbraak van het Kabinet vast staat. Dr Drees, die - op deze korte speechjes inging, kon niet na laten een woor.d van protest te spreken tegen de heer Oud. Zijn plotselinge aanval in vierde ter mijn is slechts daaruit te ver klaren, dat hij zwak staat, be toogde de minister-president. „Hoe ongunstig en lichtvaardig is zijn optreden! De heer Oud heeft over Nieuw-Gumea nauwelijks gesproken. Vijf kwartier lang heeft hij formele punten aan geroerd. Desondanks stuurt hij het aan op het heengaan van een geest verwant. Nu haait de heer Oud al dus dr Drees plotseling an dere zaken aan, zoals de defen sie en het zwichten voor de vakbonden bij looneisen. Zijn betoog is het schot van een vluchtende. Het Kabinet is niet vermoeid en is niet zwak. Dat is een onjuiste en onwaardige kwalificatie. Minister Stikker behoeft niet te wijken zolang hem het vertrouwen van de volksvertegenwoordiging niet is opgezegd. Een andere vraag is echter of hijzelf aanleiding kan vinden om aan te blijven nu hij door zijn politieke vrienden in de steek gelaten wordt. De Minis ters beschouwen zich geen van allen als lid van een partij. Op zuivere zakelijke gronden voe ren wij onze beraadslagingen, in het besef het land te dienen. Dit Kabinet heeft tot dit mo ment toe in een voortreffelijke harmonie gewerkt". Na dit ver weer op krachtige en bittere toon uitgesproken, werden de stemmingen gehouden, waarna de mededeling gedaan werd, die wij in de aanhef hebben weergegeven. En thans maar afwachten -wanneer de Kamer weer bijeen komt. En onder welke omstan digheden. Officieel wordt medegedeeld: Zoals in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd medegedeeld, heeft minister Stikker aan H. M. de Koningin zjjn ontslag aangeboden. Waar het ministerie in hoofdzaak op samenwerking van vertrouwensmannen van vier partijen was gegrondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stikker door de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. en door z(jn daaruit voortgevloeide ontslagaanvrage de oorspron kelijke grondslag aan het Kabinet verder ontvallen. Dit is voor het Kabinet aan leiding geweest de portefeuilles ter beschikking van de Konin gin te stellen, teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te ge ven zich te beraden over de wenselijkheid een ander mini sterie met de behartiging van 's lands zaken te beiasten. OOK DE STAATS SECRETARISSEN. Dit omvat tevens een aanbie ding van een ontslagaanvrage van de staatssecretarissen. Hare Majesteit de Koning heeft de ministers en de staatssecretaris sen verzocht al datgene te blij ven verrichten, wat zij in 's lands belang noodzakelijk ach ten, tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambtsdragers. Het Kabinet van H. M. deelt nog mede, dat de Koningin gis termiddag de ministers Drees en van Schaik in audiëntie heeft ontvangen. Na het bezoek van deze beide ministers is H. M. onmiddellijk met haar oriën terende besprekingen begonnen en heeft zij de voorzitter van de Tweede Kamer, mr Korten horst, ontvangen op het Paleis Noordeinde te Den Haag. Dr DREES PROTESTEERT. Antwoord op Russische nota: NIET ALLEEN BESPREKING VAN DUITSE HERBEWAPENING. Frankrjjk en de V.S. hebben toegestemd in een conferentie van de grote vier als de Sowjet-Unie van haar kant wil instemmen met een bespreking van alle vraagstukken, die de wereldvrede zouden kunnen bedreigen. Dit is een van de twee voorwaarden welke vervat zijn in het antwoord van de drie westelijke mogend heden op de jongste Russische nota. De Sowjet-Unie heeft tot dus ver geëist, dat de enige onder werpen ter conferentie de demi- litarisatie van Duitsland en an dere Duitse vraagstukken zou den zijn. De andere voorwaarde is, dat een inleidende conferentie te Parijs internationale vraagstuk ken zal bespreken om Uit te maken welke er van op de agenda van de conferentie der ministers van buitenlandse za ken van de grote vier zullen worden opgenomen en tevens in welke volgorde. De voorbereidende conferen tie zou worden bijgewoond door de plaatsvervangers der minis ters. De plaatsvervangers zou den, zo stellen de Westerse re geringen voor, de betrokken onderwerpen wel vrij grondig mogen bespreken, doch geen pogingen mogen doen om tot 'n oplossing van de vraagstukken te komen. Deze taak zou aan de ministers zelf voorbehouden blüven. In het Britse antwoord wordt nog eens verklaard, dat Enge land onder geen beding de voor stellen van Praag aangaande Duitsland als basis van de be sprekingen kan aanvaarden. De voorstellen van Praag dron gen aan op een verbod van her- militarisatie van Duitsland, maatregelen om te verhinderen dat het Duitse oorlogspotentiëel wordt opgebouwd, onmiddellijke sluiting van een vredesverdrag met een verenigd Duitsland en het terugtrekken van alle be zettingsstrijdkrachten binnen een jaar na ondertekening van het verdrag.' NIET ALLEEN DUITSLAND. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken verklaarde in een toelichting op het Franse ant woord aan de Sowjet-Unie, dat de drie westerse mogendheden het er over eens zijn, dat de viermogendhedenconferentie niet tot Duitsland beperkt moet blij ven, maar zich moet bezig hou den met alle hangende kwes ties. Zij opperen, dat o.a. zal worden gesproken over Oosten rijk, economische en monetaire kwesties en kwesties aangaande landen achter het ijzeren gor dijn". Achttien leden van de bemanning van het Zweedse stoomschip Biedat op de Noordzee ten Zuiden van de Doggersbank tengevolge van een ontploffing in brand geraakte, werden doorliet Amerikaanse passagiersschip „Washington" aan boord genomen. De overige twee leden van de bemanning van de „Bie" kwamen door de explosie om het leven. Op de foto de geredde Zweedse zeelieden aan boord van de „Washington". Verplaatsing naar Oostrand van Veluwe. De dezer dagen aangekondigde grote alarmoefening, welke ten doel heeft na te gaan, hoe snel door verschillende diensten en onderdelen onder bevel van de commandant strijdkrachten te velde zal worden gereageerd op een onverwachte alarmering, is gisteren begonnen. Gistermorgen om 7 uur heeft de commandant strijdkrachten te velde het bevel gegeven tot onmiddellijke ver plaatsing van troepen ter sterk te van 9000 man naar de Oost- rand van de Veluwe. De oefening dnurt tot hedenmiddag. De alarmoefening die onder be vel staat van de commandant strijdkrachten te velde verloopt over het algemeen vlotter dan werd verwacht. Dit goede resultaat is des te op merkelijker, daar zelfs de gehele staf van de C.S.V. enkelen uit gezonderd onkundig was van dag en uur van alarm. De eerste groepen, welke Dins dagavond te 23.00 uur werden ge alarmeerd voor bewakings- en be veiligingsdienst op verschillende punten in het land, hadden reeds drie uren later hun posten inge nomen. Het grote troepenvervoer, dat heden te 7.00 uur een aanvang nam, was ondanks verschillende transportmoeilijkheden te 14.00 uur zo ver uitgevoerd, dat ver schillende onderdelen hun lege- ringsgebied reeds hadden betrok ken. Naar de correspondent van Aneta te Bandoeng verneemt, heeft de Nederlandse regering de Nederlandse militaire leiding in Indonesië telegrafisch opgedra gen, de Ambonezen met tijdelijke K.L.-status t.e doen kiezen tussen de volgende mogelijkheden: 1. demobilisatie ter plaatse; 2. terugkeer naar de plaats van herkomst; 3. tijdelijke afvloeiing naar Ne derland. Het totale aantal Ambonese militairen met gezinnen bedraagt 12.000. Zij zouden voor 1 April a.s. in Nederland dienen te zijn. Begin Februari zou de afvoer naar Ne derland van hen, die de derde mogelijkheid kiezen, een aanvang nemen. (Het was het A.N.P. niet mo gelijk in regeringskringen in Den Haag bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Van het bureau Zuid-Molukken vernemen wij daarentegen dat de inhoud van bovenstaand telegram overeenkomst met inlichtingen, die het bureau uit Indonesië heeft ontvangen.) Geslaagde noodlanding van Constellation. Na zijn vertrek van Schiphol naar New-York en Curagao be merkte de gezagvoerder Pool van de Constellation PH-TET (Tilburg), dat er iets aan het neuswiel haperde. Het toestel vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwieien. De gezagvoerder wist de ma chine in deze stand te houden tot enkele meters voor het einde van de baan, waar zij tot stil stand kwam. Toen zakte het toestel naar voren, waarbij de neus werd beschadigd. Zowel de bemanning als de 44 passagiers konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. Afgestraft. Te Potchefstroom in Trans vaal wilde een pas geïmmi greerde Nederlander, in een waaghalzerige bui een leeuw zoenen, die aan een ketting lag: waarschijnlijk om daar over een sterk verhaal naar huis te kunnen schrijven. De leeuw was van een dergelijke attentie niet gediend en sloot zijn kaken om 's mans neus, welke zwaar beschadigd werd. Moraal: afstand, bewaren. AMERIKAANSE BOMMENWERPERS VERAN DERDEN VALLEI IN „BRANDEND KERKHOF". De verbonden troepen hebben gisteren agressieve patrouille- tochten ondernomen en hun verdedigingsposities aan het gehele Westkoreaanse front verbeterd zonder contact te verkrygen met de communisten, aldus meldt een communiqué van het achtste leger. Een patrouille van de V.N.-troepen Is gisteren tot ongeveer een kilometer ten Zuiden van Hoengson, ongeveer 16 km ten Noorden van Wondjoe doorgedrongen zonder op tegenstand van betekenis te stuiten. V.N.-soldaten zjjn thans op minder dan 50 km van de 38ste breedtegraad. In de monding van de Ansan hebben vliegtuigen gisteren 'n groot aantal kleine schepen waargenomen, waarvan latei- dertien door gealliëerde pa trouilles tot zinken werden ge bracht. Bij een luchtgevecht tussen Amerikaanse en Communisti sche straaljagers zijn drie toe stellen van het type Mig-15 be schadigd en een waarsenijnlijk vernield. De 32 Amerikaanse Thunderjets, dié door de Migs werden aangevallen, keerden ongedeerd op hun basis terug. Minister Stikker geen voor zitter meer van de O.E.E.S. Nu Mr D. U. Stikker ontslag heeft gevraagd als minister van buitenlandse zaken zal hij moe ten afzien van een grote reis, welke hij voornemens was als voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Sa menwerking (O.E.E.S.) naar ver schillende landen van Europa te maken. Allereerst naar Scan dinavië waarheen hij vandaag zou vertrekken. Een functie bij de O.E.E.S. valt namelijk met het ministerschap. Nog steeds op zoek naar Hoge Commissaris. De Indonesische regering zoekt nog steeds de juiste persoon voor de post van Hoge Commissaris in Nederland. Aldus heeft de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, mr Moh. Roem aan de pers medegedeeld. Hij ontkende, dat het in het voor nemen ligt het hoge commissa riaat te veranderen in een am bassade. Tevens sprak hij be richten tegen, dat de plv. Hoge Commissaris, Djoemhana naar Indonesië zou worden terugge roepen. Aangezien de Franse regering het aanbod om de algemene ver gadering van de Ver. Naties in Parijs te houden, heeft afgewe zen, zal de bijeenkomst waar schijnlijk in September te New- York worden gehouden. Onge veer 2500 personen zijn gear resteerd te Parijs in verband met verwachte communistische demonstraties tegen Eisenhower, die Zaterdag naar Amerika zal terugkeren. Generaal Juin is benoemd tot inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten, met gezag over leger, vloot en luchtmacht. In Argentinië is weer een spoorwegstaking aan de gang; de derde in 2 maan den. Alle treinverkeer ligt stil omdat de regering de beloften de positie van de arbeiders te verbeteren, niet nagekomen heeft. Nehroe, de premier van India, heeft het pleit gevoerd voor een beraadslaging over de problemen in het Verre Oosten door vertegenwoordigers van mogendheden met belangen in Azië. Passagiers en beman ning van het K.L.M.-emigran- tenvliegtuig, dat Zaterdag j.l. van Schiphol naar Australië veyfr trok, moesten gisteren te DarWin in qurantaine worden gehouden omdat 2 mensen griep hebben. De Franse minister Letour- neau hqeft geklaagd over onvol doende Engelse en Amerikaan se steun in Indo-China. De „Oranje" wordt Zaterdag met 800 passagiers te Amsterdam verwacht. Een bataljon van de Verenig de Naties is opnieuw met ver sterkingen Wondjoe binnenge rukt. Ook het bij de stad ge legen vliegveld is heroverd. Bij Koemjangjangni, ongeveer 16 km ten Zuiden van Seoel, had een gevecht plaats. Communis tische manschappen bezetten 'n heuvel en een andere eenheid groef zich in op een heuvel eveneens ten Zuiden van de stad. Een Chinese compagnie viel een patrouille der V.N. aan. 6000 Noordelijken achter het front. Naar schatting bevinden zich achter het centrale front meer dan 6000 Noord-Koreanen, die 's nachts eenzame dorpen aan vallen. Bommenwerpers van het Ame rikaanse vliegkampschip „Phi lippine Sea" hebben een vallei ten Zuiden van Seoel met na palmbommen en andere bommelt in een „brandend kerkhof" ver anderd. In deze vallei bevonden zich naar schatting 1500 noor delijken. Bcvin heeft longontsteking. Ernest Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, heeft een longontsteking, zo heeft een woordvoerder van zijn ministerie meegedeeld. Zijn toe stand schijnt tamelijk ernstig te zijn. De geruchten over distributie en rantsoenering. De laatste tijd duiken telkens hier en daar geruchten en be richten op over op handen zijnde distributie (aan producenten) en rantsoenering (voor consumen ten) van bepaalde artikelen. Bij informaties ter bevoegder plaat se wees men het A.N.P. erop, dat internationaal de toewijzing van grondstoffen nog niet ge heel geregeld is. Het is mogelijk, dat er verwerkingsverboden voor bepaalde grondstoffen zul len komen, doch dan gemeen schappelijk in Europees ver band. Voorts is het niet uitge sloten, dat bepaalde toewijzin gen zullen moeten worden ver minderd. Rantsoenering van consump tie-artikelen wordt thans niet o-erwogen. Belastingconsulent gaf te weinig kasgeld op. Morgen, Vrijdag, zal de Ar rondissementsrechtbank te Mid delburg de zaken behandelen tegen Z. C. E., belastingconsu lent te Terneuzen en C. W. L., slager en importeur te Hulst. De belastingconsulent, tevens boekhouder van L., wordt er van beschuldigd in 1949 op een belastingbiljet voor de inkom stenbelasting van zijn cliënt op zettelijk onjuist of onvolledig als het bedrag in kas te heb ben opgegeven f 3877.'terwijl dit f 11463.was. De slager zelf was hiermede op de hoogte en verleende toestemming, zodat ook hjj moet terecht staan. Verder moet voor de rechter verschijnen L. H., taxi-onder nemer te Nw.- en St.-Joosland, omdat hij meerdere malen door F. A. C. te Middelburg gesto len zink uit winstbejag heeft vervoerd. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Half tot zwaar bewolkt met in het Zuiden van het land plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Temperaturen vrijwel overal oplopend tot enkele graden boven het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1