tMAS^cULML **JSirê jOrovimiM&/g«f ABBlsmoQP ADAM SON Haar avontuur De taal der feiten HET GAAT OM HET RECHT* EN ZIJN (ID BREMER VERBLIJF Twaalf duizend emigranten per jaar naar Nieuw Zeeland? Veel belangstelling voor Nederlanders, 6ndu de Coupe. De ruilhandel. GEMEENTERADEN Woensdag 24 Januari 1951 PROTESTAN TS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Eindeloze pogingen. In Maart 1848 U het dan zover dat, na mislukte pogingen van de Jjeer Meinders zelf, de Neder landse vice-consul, destijds nog verbindingsofficier by de Ameri kaanse militaire overheid in Bre men, zich in verbinding stelt met het gezin Ullner. De heer Ullner verzoekt dan of het niet mogelijk is dat hij en zijn vrouw het kind adopteren. Hij houdt n.l. van de jongen en wil hem tot opvolger in zijn zaak ma ken. Adoptie is, zoals bekend, in de Nederlandse wetgeving niet mogelijk, doch bovendien en aller eerst: de ouders wensen hun kind terug. Dan wordt overeengekomen dat Nanno op 20 April met een Rode Kruistransport naar Nederland zal gaan. Een voorlopig paspoort wordt opgemaakt en de geallieer de autoriteiten verlenen een uit reisvisum. Echter, Nanno wordt niet op het station in Bremen ge bracht en vertrekt dus niet met het Rode Kruistransport. Vele en velerlei zijn vervolgens de onderhandelingen die worden gevoerd met Amerikaanse instan ties, als ook met de I.R.O. (Inter national Refugee Organisation). Het zijn namelijk de Ameri kaanse instanties die uiteindelijk te beslissen hebben over het al of niet repatriëren van een „gealli eerd verplaatst kind In de eer ste tijd van de onderhandelingen is het nog de Land Governor van Bremen, die over deze zaak heeft te beslissen, daartoe geadviseerd door zijn politieke, juridische en psychiatrische medewerkers. Deze Amerikaanse instanties zijn in die periode van mening, dat het, af gezien van juridische overwegin gen, beter voor het kind is wan neer het voorlopig in Bremen blijft. De juridische complicaties Wil men dan nader overwegen. Tenslotte wordt op 28 Februari 1949 overeengekomen de zaak ter overweging door te geven aan de hoogste instantie in Berlijn. Naar later blijkt adviseert OMGUS, juridisch terecht de verantwoor delijkheid bij de Land Governor latend, Nanno naar Nederland te doen repatriëren. De Land Gover nor na ruggespraak met zijn me dewerkers besluit dit OMGUS- adviesniet op te volgen. Zo waren dan alle perspectieven t.a.v. een spoedige repatriëring weer verdwenen en moesten de onder handelingen in wezen van voren aan beginnen. Zo was de stand van zaken nog in October 1950. Hier kan nog worden opgemerkt dat inmiddels de Nederlandse regering officieel verklaarde de vordering van de heer Meinders, als enige wettige rechthebbende, te ondersteunen. Ook de voogdijraad te Amsterdam pStatste zich volledig achter de familie Meinders. Buiten beschouwing kunnen we hier wel laten het bezoek van mevrouw Ullner aan de familie Meinders in April 1950, in gezel schap van een Amerikaans civiel- officier, en ter gelegenheid waar van zij, geheel particulier en bui ten alle Amerikaanse instanties om, enige volkomen onaanvaard bare voorstellen deed. Nieuwe Amerikaanse wet. Geheel nieuwe aspecten ver kreeg deze zaak, toen op 5 Octo ber 1950 de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland een wet uitvaardigde betreffende „Re patriation and resettlement of unaccompanied displaced chil dren", (repatriëring en hervesti ging van alleenstaande verplaat ste kinderen). Artikel 1 van deze wet luidt, vertaald: De United Stales Courts van de Geallieerde Hoge Commis sie voor Duitsland zullen de uit sluitende jurisdictie hebben om te oordelen en te beslissen in elk geval, betreffende de hervestiging of repatriëring van enig alleen staand kind. Blijkens de vervolgens gegeven definities van de term „Unaccom panied displaced child" behoeft er geen enkele twijfel te bestaan, dat Nanno Sjoert Meinders als zoda nig moet worden beschouwd. Blijkens artikel 2 van deze on der Nummer Elf bekend staande wet, is in eerste instantie het be treffende District Court bevoegd een oordeel uit te spreken. (In Bremen is een District Court ge vestigd). Beide partijen kunnen in beroep gaan tegen de uitspraak van het District Court, waarna de zaak in hoger beroep zal worden behandeld door het Court of Ap peals. Tot op heden is door de Neder landse regering de zaak Nanno Sjoert Meinders nog niet aanhan gig gemaakt bij het District Court, doch naar wij menen te mogen weten is zulks stellig te venvachten. Geheel terzijde zouden wij hier de wenselijkheid naar voren wil len brengen dat de Nederlandse regering onze vice-consul in Bre men in dezen doet bijstaan door een kundig jurist, die niet alleen de Nederlandse wetgeving maar ook de Amerikaanse wet volledig kent. Dit is n.l. wel een zaak met bij uitstek juridische moeilijkhe den en mogelijkheden. Het is onze overtuiging dat onze vice-consul, de heer Lucas, niets liever zou zien dan juist dit, dat men hem tijdig zulke hulp verschaft. Stel lig zal er aan het Ministerie van Justitie wel zulk een kundig ju rist voor deze zaak te vinden zijn. De belangen van het kind. Wet no. 11 legt in zijn bepalin gen wel zeer sterk de nadruk op de belangen van het betrokken kind, die ln eerste Instantie te behartigen zijn. We willen proberen ook in dit opzicht zo nuchter mogelijk te zijn en ons niet aansluiten bij hen, die hier de sentimentsoverwegin gen op de voorgrond wensen te stellen, zij het van Duitse dan wel Nederlandse zijde. Wij willen graag aannemen dat mevrouw Ullner oprecht van de jongen houdt. Wij willen ook wel geloven dat Nanno, overigens vrijwel onkundig tot voor kort van het bestaan van zijn Nederlandse ouders en in elk geval geen en kele herinneringen aan hen heb bend oprecht van zijn pleeg moeder houdt en geen enkele be geerte heeft om naar Nederland te komen; men kan van een jon gen van 7 jaar, die steeds in Duitsland bij een pleegmoeder woonde, nauwelijks anders ver wachten. Wij willen echter vooropstellen dat Nanno de Nederlandse natio naliteit bezit met alle consequen ties van dien, dienstplicht b.v.; voorts dat zijn wettige ouders zijn terugkeer verlangen. Voorts zij het ons geoorloofd om aan de hand van enkele offi ciële rapport van de Bremer Senatsprasident en van Sociale Zaken in Assen enkele opmer kingen te maken. Mevrouw Ullner is inmiddels gescheiden en woont samen met haar moeder in een etagewoning. Zij is werkloos en krijgt per week 2314 D.M. onder steuning, (ca. 21 gulden). De ka mers zijn uiterst sober gemeubi leerd. De slaapkamer, die Nanno deelt met de „grootmoeder" is zelfs zeer sober en ook ziet deze kamer er onverzorgd uit. Volgens de onderwijzeres is Nanno steeds goed gekleed en verzorgd. Zij meent evenwel, na mevr. Ullner bezocht te hebben, dat deze on evenwichtig is en neiging heeft tot zwaarmoedigheid. Vast staat in elk geval dat Nanno hier niet woont in een normaal gezinsver band. Volgens het rapport van Soc. Zaken in Assen is de heer Mein ders werkzaam als chauffeur en geniet hij een redelijk inkomen. De woningtoestand is ook goed en de andere kinderen worden be hoorlijk verzorgd. De conclusie van Soc. Zaken, ondersteund door de burgemeester van Assen: Mo reel en financiëel in staat om Nanno Sjoert op te voeden. Wij willen niet vooruit lopen op de gang van zaken, noch de Ame rikaanse autoriteiten een bepaal de houding verwijten of „voor schrijven". Meningsverschillen waren er, stellig, maar aan de correctheid is nooit getwijfeld. Tenslotte, de Amerikaanse rech ters zijn in de eerste en laatste plaats rechters, d.w.z. dienaren van de gerechtigheid. Wij menen dan ook met vertrouwen de be handeling tegemoet te mogen zien in de vaste overtuiging, dat hier recht zal geschieden. i) OMGUS (Office Military Go- verment U.S.). Het bezoek van min.-president Holland. Bijdrage in kosten van vervoer, In Den Ilaag wordt een consu laat van Nieuw-Zeeland gevestigd, waar men zich in het bijzonder met emigratie bezig zal houden. De minister-president van N.- Zeeland, de heer Holland, is thans voor een kort bezoek aan ons land gearriveerd om met enkele ministers en regeringsambtenaren besprekingen over emigratie te voeren. Het is de bedoeling van Nieuw- Zeeland voor een deel bij te dra gen in de kosten van vervoer naar en de vestiging van emigranten in zijn land. Deze zullen dan twee jaar aan een werknemersover eenkomst gebonden zijn, waarna zij vrij zullen zijn in de keuze hunner werkzaamheden of van hun blijven in Nieuw-Zeeland. Er zal worden bezien of het mogelijk is, dat de emigranten geprefabriceerde woningen naar Nieuw-Zeeland vervoeren. De mo gelijkheid daartoe is aanwezig, omdat de huizen in Nieuw-Zee land voor een groot deel van hout zijn vervaardigd. Nieuw-Zeeland heeft een groot aantal werkkrachten nodig. In de eerste plaats in de landbouw. Vooral degenen, die met trac toren kunnen werken, hebben een goede arbeidsmogeüjkheid(i aldus de heer Holland. Doch ook arbeiders in de bouw vakken, metselaars, timmerlieden, electriciens, smeden heeft men nodig en werkkrachten voor de bosbouw, fabrieksarbeiders en anderen. Ook ongeschoolde ar beidskrachten kunnen in zijn land worden opgenomen. Vrouwelijke beroepen. Hij deelde mee, dat men ook in de vrouwelijke beroepen werk krachten wil aantrekken. Hij noemde hier meisjes in de huls houdingen, verpleegsters, fabrieks meisjes. In het algemeen zijn de toestanden in zijn land gunstig, aldus de heer Holland. Hoewel men geen discriminatie kent van rassen of van godsdienst heeft men het liefst immigranten uit de West-Europese landen, om dat zij in Nieuw-Zeeland de om standigheden zullen aantreffen, die met hun landen overeenkomen. Vooral voor de Nederlanders heeft men veel belangstelling. Er kwa men reeds vele Nederlanders in zijn land, waarvoor men alle waardering heeft. „Uw land staat bij ons aan de spits". Na twee jaar in zijn land ge vestigd te zijn kunnen de emi granten Nieuw-Zeelanders wor den. Men heeft zich een aantal van 12.000 emigranten per jaar tot doel gesteld, maar er kun nen er veel meer komen. Wijzigingen in het Sowjet- russisch oppercommando 1 Volgens de diplomatieke mede werker van de „Daily Telegraph" hebben zich deze maand twee be langrijke wijzigingen voorgedaan in het Sowjet-Russische opper commando. Generaal Sjtemenko, die maarschalk Vazsiliefsky in November 1948 was opgevolgd als chef van de generale staf, is be noemd tot stafchef van het Zuid front (bij de grenzen van Turkije, Perzië, Afghanistan en Tibet) en maarschalk Boelganin, plaatsver vangend minister-president, lid van de militaire commissie van het politbureau en ex-minister der strijdkrachten, is benoemd tot chef van de operaties aan het At lantische front. Fokker krijgt f 1.897.671. Fusie met de Schelde kwam nog niet tot stand. In Mei 1946 heeft de regering zich uitgesproken voor het be houd van de Nederlandse vlieg tuigindustrie alsmede voor een fu sie van de bestaande vliegtuigfa brieken (Fokker-Aviolanda en De Schelde). In deze fusie-onderne ming zou, voor zover nodig, ook door de staat worden deelgeno men. Deze beslissing had tot ge volg, dat het personeel en de outillage, van belang voor de vliegtuigbouw, door de vliegtuig fabrieken moesten worden aange houden, Aangezien het mogelijk werd geacht, dat dit aanleiding zou geven tot het ontstaan van bedrijfsverliezen gedurende de periode totdat een geregelde pro ductie mogelijk zou zijn, heeft de regering de fabrieken een bijdra ge in de na 14 Mei 1946 te lijden bedrijfsverliezen in uitzicht ge steld. Nu thans evenwel is gebleken, dat een definitieve fusie voorals nog niet tot stand zai komen en dus evenmin de staatsdeelneming daarin, zal nu moeten worden overgegaan tot regeling van de in uitzicht gestelde vergoeding. Daartoe wordt voorgesteld aan Fokker een bedrag van f 1.897.671 uit te keren. Drie Mig-15's neergeschoten. Amerikaanse Thunderjet straal vliegtuigen hebben „ten minste drie" communistische straaljagers van het type Mig-15 neergescho ten in een grote luchtslag boven de rivier de Jaloe, zo heeft de Amerikaanse vijfde luchtmacht in Korea meegedeeld. De eerste berichten zeggen niet hoeveel vliegtuigen bij de lucht slag betrokken waren, doch de vijfde luchtmacht verklaarde, dat het „mogelijk de grootste en de omvangrijkste luchtslag van de Koreaanse campagne" is geweest. KORTE BERICHTEN De Rijkspostspaarbank geeft thans geschenkkaarten uit in de waarden van een gulden en een rijksdaalder. Het bedrag moet op een bestaand of een nieuw boek je worden bijgeschreven. Op alle postinrichtingen zullen ze voorra dig zijn, terwijl ten plattelande ook de bestellers ze bij zich heb ben. Het Nederlandse Unac-comité heeft onder andete f50.000 be schikbaar gesteld voor hulp aan de kinderen in Noord Grieken land. De politie te Nijmegen heeft ge arresteerd de 48-jarige W. uit 's-Hertogenbosch. De man liep al enige dagen in Nijmegen rond en gaf zich uit voor „Toon de Soep uit Oss". Hij wist op verschillen de wijze de mensen angst in te boezemen of meelij op te wekken en daardoor geld te ontvangen. De Nieuw-Zeelsudse regering heeft Foster Dulles uitgenodigd voor een bezoek aan haar land om daar besprekingen over het Ja panse vredesverdrag te voeren. Dit is door de Nleuw-Zeelandse minister van buitenlandse zaken, Frederick Doidge, meegedeeld. De hoofdweg tussen Luik en Verviers is door een overstroming van de rivier de Vesdre afgesne den. Aan de rand van Verviers worden kelders van huizen leeg gemaakt. Door de ingevallen dooi waarop zware regenval is gevolgd heerst ernstige watersnood in het zuiden en oosten van België. Drie te Soerabaja woonachtige Nederlanders werden Zondagmor gen te Tretes door een groep ge- wapenden aangehouden en van hun persoonlijke bezittingen be roofd. Dinsdag zyn in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden twee resoluties ingediend, waarin om een Stille Oceaan-Pact met in begrip van de Ver. Staten en om een plan-Marshall voor de landen in het Verre Oosten en Zuid-Oost- Azië wordt verzocht.» Te Yokohama is een drijvend pension voor arbeiders omgesla gen. Zeven personen verdronken, ruim 40 werden gewond. De B.B.O. heeft zeven nieuwe mannelijke omroepers nodig. De ervaring heeft geleerd, dat een groot aantal luisteraars 't nieuws liever niet door een vrouwenstem hoort voortgelezen. Tien Zweden zijn de afgelopen nacht om het leven gekomen bij een botsing tussen een trein en een autobus te Sodenerhamm in Noord-Zweden. FEUILLETON i) door G. P. BAKKER. INLEIDING. De Zweedse geschiedschrijver Chemnitz verklaart, dat de ko ning van Zweden, Gustaaf Adolf, Maagdenburg had aangewezen als basis voor de oorlog met de Duitse keizer Ferdinand II van OosiemijK. Maagdenburg was de oude machtige Hanzestad, de sterke veste, de sleutel van Opper- en Nedersaksen, gunstig gelegen aan de Elbe, de hooid- rivier van Noord-Duitsland. Dit was avel de voornaamste reden, dat de koning zich door de afgezette administrateur van Maagdenburg en Halberstaat, Christiaan Wilhelm, markgraaf van Brandenburg, en een neef van 's konings vrouw, Marie Eleonore, liet overhalen diens plannen te steunen. Het gelukte Christiaan Wil helm zich weer tot zijn oude functie te laten verkiezen en het Zweeds-Maagdenburgs con tract werd gesloten. De Zweedse koning landde in Pommeren. De hofmaarschalk en gezant va.. Gustaaf Adolf, generaal Dietrich van Falken- burg, een Duits jonker, werd met enige Zweedse troepen naar Maagdenburg gezonden en tot bevelhebber der vesting be noemd. Keizer Ferdinand had zijn op permachtige bevelhebber van leger en vloot de bekende vorst van Wallenstein hertog van Friedland, ontslagen en in zijn plaats graaf Tilly benoemd. Het leger van de keizer en de huurtroepen van 's keizers be vriende keurvorsten onder veld maarschalk von Pappenheim sloegen de belegering voor Maagdenburg. HOOFDSTUK I. Saxon snelde de straat op. Voor het venster van de herberg „In de Gouden Arm" aan de Brede weg, de grote verkeers ader, die Maagdenburg van hat noorden naar het zuiden door snijdt, hoorde hij eensklaps ge roep, geschreeuw, trompetge- schetter en musketgeknal. H(j zag ruiters voorbij vliegen in de richting van de Nieuw- stad. In een forse, zwaar ge harnaste ridder herkende hij Christiaan Wilhelm, markgraaf van Brandenburg, die door het protestantse kapittel tot admini strateur van stad en sticht was verkozen. Gelukkig dacht Saxon dat de Zweedse koning Von Falkenberg gezonden heeft om hem te helpen de stad te ver dedigen tegen de katholieke troepen onder Tilly en Von Pappenheim. De markgraaf is groot en moedig genoeg, maar.. Zijn aandacht werd weer in beslag genomen door de bonte schilderachtige menigte. Hij zag kranige Zweedse sol deniers, Duitse hellebaardiers en musketiers, kerels, die blijk baar gevochten hadden in vele brandhoeken der wereld. „Musketten en geen kruit meer", mompelde hij. Dan volgden in verwarde op tocht burgers van elke leef tijd, van elke stand. Handwerks lieden, het leren schootsvel voor, op de schouders bijlen, spaden en voorhamers. Jonge kooplie den, in donkere deftige kledij met stootdegens en rapieren, de dolk dwars voor het lichaam, de greep naar rechts volgens Flo rentijnse mode. Rode rakkers met tweehandige en beulszwaar den. Alles trok op om de stad te verdedigen. In de achterhoede liepen landlopers en avontu riers, schelmen, schooiers en schavuiten, wonderlijk uitge dost, van de mutsen en baret ten hingen lange, verfomfaaide veren en pluimen. Ze droegen pantserstekers, brede ridder zwaarden en lange messen. Te midden van deze benden zag hij hier en daar donkere zi geunerachtige vrouwen, als mannen gekleed; groepen be roofde boeren, binnen de veste gevlucht, voorzien van oude strijdkolven, morgensterren en goedendags: krijgsknechten kloeke, gebaarde mannen, in verschoten wambuizen met tweekleurige pofmouwen, de hoofden beschermd door gekarn de stormkappen. Het geleek in niets op een ge ordend leger, maar de gezichten stonden strak, de lippen waren opeengeklemd. Allen schenen de dood te doorvoelen. Gehelmde ridders reden voetstaps tussen de menigte, tegengehouden door dichte drommen voetgangers. De alarmklokken begonnen onheil spellend te luiden: Boem Bam Boem Bam Voor het raadhuis bemerkte hij generaal Von Falkenberg te paard, omgeven door talrijke of ficieren in staal. Luide bevelen vlogen over de Oude Markt. De overval van Maastricht schoot door Saxon's brein. He vige beschieting, stilte van de aftocht en dan plots de bestor ming in de vroege morgen, als burgers en wachten overver moeid in slaap zijn gezonken. Door een plotselinge strijdlust aangegrepen trok hij zijn lang slagzwaard; wierp zich tussen de Maagdenburgers. (Wordt vervolgd.) Benoemingen bij polders en waterschappen. Bij Kon. besluit U benoemd tot gezworene van de Heer Janszpolder: J. C. Luijk te Wis sekerke uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot lid van' het Dagelijks Bestuur van de Hogerwaardpolder: F. van Geel te Woensdrecht; tot voor zitter van de polder Walcheren: Mr Dr R. W. Graaf van Lynden te Oostkapelle; tot gezworene van de Westkerkepolder: G. van Strien te Wolphaartsdijk. Aan A. Jeronimus te Middel burg is eervol ontslag verleend uit zijn functie van Raad van de polder Walcheren. Voorts zijn bij Kon. Besluit benoemd tot gezworene van de Muijepolder: J. L. Quaak te St. Maartensdijk; gezworene van de polder Westeren Ban van Schou wen: J. Blom te Haamstede; tot lid van het bestuur van de wa terkering van de calamiteuze Nieuw-Neuzenpolder: P. Scheele Dz. te Hoek, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden; tot voorzitter van het water schap Nol-Koude- en Lovenpol- der: C. Dekker te Hoek; tot dijkgraaf van de Schorerpolder J. Boone te N.- en St. Joosland tot gezworene van de Wester- landpolder: J. G. de Jager te Wolphaartsdijk; tot gezworene van de van Alsteinpolder: A. J, M. Verdurmen te Graauw- en Langendam; tot gezworene van het waterschap Kruiningen: J, Glerum te Kruiningen; tot ge zworene van de polder Oosteren Ban van Schouwen: M. C. van den Bout te Renesse; en tot Raad van de polder Walcheren: J. L-, van der Harst te Middelburg. Tot dijkgraven en plaatsver vangend dijkgraven van B en C polders zijn benoemd: Nieuw- T3eoostenblij -BezuidenH. van de Vijver te Koewacht; Water schap Goessche c.a.:' D. M. Rouw te Goes; Groot-Kieldrechtpolder: A. C. J. de Deckere te Clinge; Nieuw-Kieldrechtpolder: P. V, M. Vercauteren tè Clinge; Abs- dale, Riet en Wulfsdijk: C. H. M. Plasschaart te St. Jansteen; Van de Lievenspolder: D. J. J. de Bruijne te Terneuzen; Seijdlitz- polder: M. P. H. Wauters te Sas van Gent; Campens-Nieuwland- polder: J. Mol te Kamperland (Wissekerke)idem plv. dg.: P. J. de Putter te Kamperland (Wissekerke)de Gellinekpol- der: M. P. H. Wauters te Sas van Gent; de Vlooswijkpolder L. Deij Pz. te Terneuzen; de Maagspolder: I. M. Smallegange te Krabbendijke; waterschap Krabbendijke: L. Th. Vogelaar te Krabbendijke; Oud-St. Joos landpolder: C. de Dreu te N.- en St. Joosland; de Nieuwerkerke- polder: W. A. Kloet te N.- en St. Joosland; idem plv. dg.: D. A. v. Nieuwenhuijzen te N.- en St. Joosland; de Eugeniapolder; Frangois Ramondt te Sas van Gent, Westkade 121 (nieuw); de Overslagpolder; J. F. de Nijs te Overslag; idem plv. dg.: A. H. van de Winckel te Overslag; de Eugeniapolder plv. dg.: A. J. Goethals te Sas van Gent. Tot gezworenen van B en C Polders zijn benoemd: Oud en Jong Breskens: Manneke te Breskens; Waterschap Goessch c.a.: P. Oele te Goes; Polder St. Jansteen: E. B. de Rechter te St. Jansteen; Clingepolder: L. P. Bleyenbergh: te Clinge; Havik- (Ingez. mededeling, advert.) Dr Ir W. J. H. Harmsen gaat heen als directeur-generaal Rijkswaterstaat. Bij K.B. is met ingang van 1 Februari 1951 aan dr ir W. J. H. Harmsen te 's-Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur-generaal van de Rijkswaterstaat met dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten aan het land bewezen. Dr Ir Harmsen werd 4 Jan. 1886 te Zutphen geboren. Na zijn studie te Delft trad hij ln dienst van de Rijkswaterstaat. In 1916 vertrok hij naar Zee land als arrondissements-inge- nieur. In 1918 werd Ir Harmsen bevorderd tot de tweede klasse en in 1924 tot hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat. Van 1936 tot 1945 was hü hoofdingenieur-directeur, daar na directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De Technische Hogeschool te Delft verleende hem ln 1946 wegens zijn vele verdiensten het ere-doctoraat. (Ingez. mededeling, advert.) Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan Mfi/CTOU.Wti'WTgi BUIT VAN ROOFOVERVAL f 27.000.—. Naar thans bekend is gemaakt, bedraagt de totale waarde van de buit van de roofoverval op de 43-jarige juwelier Velthuis aan de Eendrachtsweg te Rot terdam f 27.000. De toestand van de heer V. is goed. power: -P. J. van Mol te Vogel waarde; Hulster-Nieuwiandpol- der: J. L. Boel te Hulst; Groot- Kieldrechtpolder: J. E. F. Buys- rogge te Clinge; Nieuw-Kiel drechtpolder: A. C. J. de Deckere te Clinge; Waterschap Ferdinandus: Th. B. van Daele te Koewacht; Absdale, Riet en Wulfsdijk: L. F. Pauwels le St Jansteen; Oud-beoosten-Blij- bezuiden: Alph. Bonte te Koe wacht; Camperlandpolder: P. Verburg te Wissekerke; Zuider- Nieuwland bij Brouwershaven C. J. van Schelven te Brouwers haven; de Vlooswijkpolder: A, Wolfert Az. te Hoek; Cal. Burgh en Westlandpolder: A. M. de Glopper te Burgh; de Oud-St Jooslandpolder: J. Dingemanse te N.- en St. Joosland; water schap Krabbendijke: I. J. Smal legange te Krabbendijke; wa terschap Middel-Zwake: A. J Blok te 's Gravenpolder. Bond van Zeeuws-Vlaamse muziekverenigingen. Op Hemelvaartsdag bondscon- courg te Hulst. Op Hemelvaartsdag, 3 Mei a.s. zal te Hulst het bondsconcours 1951 van de Bond van Zeeuws Vlaamse muziekverenigingen ge houden worden. De Koninklijke Stedelijke Harmonie viert op die dag het 150-jarig bestaan. Aldus is medegedeeld op de ver gadering van genoemde bond wel ke te Philippine werd gehouden Ter vergadering werd in de plaats van de heer F. H. A. G. Ivens te Hulst, die aftrad l.v.m. zijn be noeming tot schoolhoofd te Osse- nisse, benoemd de heer Martens uit Hulst, De andere bestuursle den werden herkozen. Op 10 Febr. zal te Biervliet een solistencon cours worden gehouden. Actie Vluchtelingenhulp te Veere een succes. Zaterdagmiddag trokken de comité-leden van de Actie Vluchtelingenhulp te Veere er met een tweetal auto's op uit, om de aangekondigde inzame ling ten behoeve van de kinde ren, die in kampen in West- Duitsland verblijven, te houden. Bijna huis aan huis werden goederen in ontvangst genomen, soms ook geldsbedragen, doch meestal kleding en schoeisel, waaraan ook het meeste ge brek is. Het comité, verrast door dit succes, was buitengewoon tevre den over dit resultaat en dankt de milde gevers hartelijk. GED. STATEN GAAN OP DINSDAG VERGADEREN. Ged. Staten delen mede, dat met ingang van 27 Februari a.s. de wekelijkse vergadering van hun college voortaan op Dinsdag, des voormiddags om 9.30 uur zullen plaats vinden, inplaats van des Vrijdags. BORSSELE. Kinderkoor opgericht. Alhier is een kinderkoor op gericht waarvoor een veertigtal zangertjes en zangeresjes zich hebben opgegeven. Directeur is de heer Visser uit Bergen op Zoom. Het bestuur bestaat uit de heren C. v. d. Velde, Corn. Corstanje en C. de Krijger. KAMPERLAND. Ouderavond Ned. Herv. School. Da Ned. Herv. school hield een ouderavond. Uit het jaar verslag bleek, dat de school thans 130 leerlingen telt. Door de heer Overweg werd een interessant referaat geleverd over het on derwerp „Woord houden", waar in hij het opvoedingsprobleem der Christelijke ouders besprak. De avond stond onder leiding van ds Postma. KORTGENE. Uitvoering O.K.K. Zaterdagavond gaf de gym nastiek- en atletiekvereniging O.K.K. in de Korenbeurs haar jaarlijkse uitvoering. De avond werd geopend door de voorzit ter de heer L. D. van Damme. De aspirantleden van O.K.K. (jongens en meisjes) voerden eerst enige paardoefeningen uit. Vervolgens brachten de dames een zeer aardige knotsoefening op muziek. Onder leiding van de heer J. Bal trad een afdeling van „Achilles" uitt Middelburg op. De talrijke grondoefeningen van deze vereniging oogstten VERDUISTERD KWAAD. In het na-oorlogse Nederland heeft het loterij-kwaad in tal loze vormen een enorme om vang aangenomen. Men kan dit geredelijk hieruit verklaren, dat velen een uitweg zoeken uit het aUeUdag"ltZiChtl0Ze bestaan van Hoe begrijpend men hier te genover mug staan: dit neemt het ontstellende niet weg van het jeit, dat allerwege het zede- ÏÜk besef blijkt te ontbreken dat het ongeoorloofd is zien zonder arbeid grote sommen te verwerven ten nadele van an deren, ook al geven die daartoe zelf de gelegenheid. De Overheid heeft rekening te houden met het zedelijk peil van het volk. Zij kan daarom niet met een absoluut verbod van alle vormen van loterij ko men zonder het gevaar te lopen, dat het kwaad ondergronds nog veel meer voortwoekert. Het is in Prot. Christelijke kring ech ter steeds veroordeeld, dat zij als middel om de misbruiken op dit gebied binnen zekere perken te houden een eigen loterij heeft opgericht. Daarmee werd dit kwaad immers meer gewettigd, dan bestreden. Op loterij komen tegenwoor dig ook vele prijsvragen neer, die zo gemakkelijk zijn, dat iedereen ze op kan lossen, zo dat de prijswinnaars steeds door loting moeten worden aangewe zen. Nog erger wordt het, wan neer naar de oplossing practiscli alleen maar te raden valt, zoals bij de z.g. voetbalprijsvragen het geval is. Op het gebied van deze voet balprijsvragen, die deels nog juist door de mazen van de wet glippen, deels clandestien uitge schreven worden, heerst een ware chaos. Daarin wil men thans orde scheppen door het stichten van één, wettelijk er kende „voetbalpool". Misschien is dit noodzakelijk om aan, nog verwerpelijker, on dergrondse practijken een eind. te maken. Ten enenmale te ver oordelen achten wij het echter, dat instituten als het Rode Kruis, het Prins Bernhardfonds en 't Kon. Wilhelminafonds niet afkerig schijnen te zijn van het ontvangen van bijdragen uit zulk een „pool". Zodoende wordt het feit, dat het wedden, ook waar de overheid het noodgedwongen toelaat, ten allen tijde een kwaad blijft, op jammerlijke wijze verduisterd, doordat men zijn geweten kan sussen met du gedachte immers een liefdadig doel te steunen. veel bijval. De dames van O.K.K. sloten het eerste gedeelte van de avond met een schitterende rhythmlsche oefening, die op de piano werd begeleid door de heer Mullié. Na de pauze werd de film Olympische Spelen 1948 vertoond. BORSSELB. Er komen negen nieuwe woningen. Maandag vergaderde de raad. Afwezig waren de heren C. Al- mekinders en J. de Smidt. De burgemeester memoreerde in zijn nieuwjaarsrede hetgeen in 1950 tot stand was gebracht en voor welke besluiten de raad dit jaar zal staan. De heer Melis dankte de burge meester voor zijn beleid. In 1951 zal bouwvolume voor 9 woningen worden toegekend. In deze vergadering was aanwezig de heer Valk, directeur van de Cen trale Dienst. Ter bespreking van de bouw plannen ging de raad in besloten zitting. Na heropening deelde de voor zitter mede, dat besloten was 9 nieuwe woningen te bouwen en wel 5 woningen aan de Noord singel met aan de laatste woning een aangebouwd postkantoor en 4 vier woningen aan de Westsingel. B. en W. stelden de raad voor, de havenmeester voor zijn veie werkzaamheden in 1950 een grati- fiactie toe te kennen van f 40. De raad ging hiermede accoord. Aan de bijz. school zal een voorschot op de exploitatie-vergoeding toe gekend worden voor 1951 van f 2546,02. Over de nageziene re kening 1947 kon geen verslag worden uitgebracht, daar de com missie van advies niet ter verga dering was. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Liere bij het eventueel aan brengen van een teerlaag op de weg eerst de putten eruit te ha len. De heer Nieuwenhuize achtte verbetering van de oprit Molen pad gewenst. Wethouder Van Westeinde was het daarmede eens. Aan deze kwestie zal aandacht worden ge schonken. 's-HEER ABTSKERKE. Bouw van vier woningen. Zaterdag kwam de raad ln spoedeisende vergadering bijeen. Afwezig was de heer J. C. van 't Westeinde. Oorspronkelijk lag het in de be doeling 4 woningen te bouwen volgens een plan van de Centrale Dienst Bevelanden. In de vorige vergadering werd dit plan door de directeur toegelicht. Nu het bestuur van de dienst als voor waarde stelt, dat de gemeente zich moet aansluiten bij de Dienst, kan dit plan niet doorgaan. Er werd nu besloten de woningen te bouwen volgens een plan van de heer Le Clerq te Kruiningen. De laagste inschrijver was J. M. Dro gers voor f 31,700, aan wie de bouw werd gegund. De huurprijs komt op f 5,40 per week.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2