GENERAAL KRULS EN PLAATS VERVANGER AFGETREDEN Tweede Kamer debatteert over Nieuw Guinea PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Regering in conflict met legerleiding Kolonel der Huzaren als opvolger voorgedragen Minister Stikker wil verzekerd zijn van grote steun Ensilering van bieten- afval op Z.-Beveland Brabant gaat Zeeland stroom leveren. Gocse viert jubileum op luisterrijke wijze SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Sf>, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1773 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct per woord WOENSDAG 34 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Sledewerkers: Mr W. F. E Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezellnge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Iluizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.32 u., onder lt.14 u. Maan op 19.58 u„ onder 9.44 u. Hoogwater Donderdag 24 Jan.: Vlissingen: 3.22 u. i.86 m., 15.43 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.48 u. 2.06 m., 16.09 u. 2.15 m. Wemeldinge: 5.10 u, 1.57 m., 17.27 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.55 u. 1.31 m., 17.16 u. 1.47 m. Van officiële zijde Is het A.N.P. medegedeeld, dat de minister van oorlog tot de conclusie is gekomen, dat er te veel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten kunnen en moeten worden georganiseerd, zodat hij zich na afloop van de ministerraad tot zijn leedwezen genoodzaakt heeft gezien aan de chef van de gene rale staf, Generaal Mr H. J. Kruis, mede te delen, dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. Het ligt in het voornemen de kolonel der huzaren B. R. P. F. Hasselman, inspecteur der cavalerie, voor te dragen tot chef van de generale staf. Deze benoeming zal circa 1 Februari a.s. ingaan. Naar verder vernomen wordt heeft Iuit.-generaai M. R. H. Cal- meyer, plaatsvervangend chef van de generale staf, ontheffing uit deze functie gevraagd en verkregen. De minister van oorlog heeft generaal Calmeyer verzocht zich voor bijzondere opdrachten ter beschikking te houden. derland erover kan beschik ken. Er zullen zich ongetwijfeld moeilijkheden voordoen, doch hij acht het mogelijk thans twee a drie brigades op te roepen zonder de opleiding van de nieuwe lichtingen in gevaar te brengen. Deze brigades zouden gevormd kunnen worden door de Indonesië-veteranen een lan gere herhalingsoefening te la ten doormaken en door de Kringen, die in nauw contact staan met generaal Kruis heb ben medegedeeld, dat de ont heffing van generaal Kruis uit zijn functie van chef van de generale staf voornamelijk het gevolg is van diens standpunt ten aanzien van de parate troe pen. Het standpunt van gene raal Kruis, zo werd gezegd, komt op het volgende neer. Hij is van oordeel, dat Nederland in de huidige omstandigheden, die Amerika aanleiding hebben ge geven tot het uitroepen van een noodtoestand, over een zekere sterkte aan parate troepen moet beschikken. Onder een zekere sterkte wordt dan verstaan twee drie brigades die geoefend zouden moeten worden onder een divisie-staf. Generaal Kruis schijnt niet alleen overtuigd, dat ons land over deze parate troe penmacht moet beschikken, hij is tevens overtuigd, dat Ne- diensttijd te verlengen. Generaal Kruis meent, dat de risico's verbonden aan een onmiddelijke vorming van een parate troe penmacht, kunnen worden aan vaard. IEVENSLOOP GENERAAL KRULS. Generaal Mr H. J. Kruis werd op 1 Augustus 1902 te Amster dam geboren. Hij volgde de H.B.S., studeerde aan de Kon. Proef inet de waterstofbom William L. Laurence schrijft in zijn pas uitgekomen boek „The Hell Bomb", dat, wanneer in het voorjaar of de zomer 1951 op het eiland Enivvetok de aangekondig de proeven met Amerika's nieuwe atoombommen doorgaan, één van deze de eerste waterstofbom zal zijn, aldus meldt het Zwitserse weekblad „Die Weltwoche". Laurence noemt geen bron voor deze sensationele onthulling, doch heeft als wetenschappelijke re dacteur van de „New-York Ti mes" veel gezag. Tijdens de oor log was Laurence de enige jour nalist, die door het ministerie van Oorlog in het atoomgeheim werd ingewijd. Men sloot hem in een ruimte te Oak Ridge op, waar hij lange reportages schreef over de vervaardiging van de atoombom zonder te weten, of deze ooit tot ontploffing zou worden gebracht en of zijn berichten gepubliceerd zouden worden. Zijn lijfgarde be stond uit twee analfabeten. Later woonde Laurence als enige jour nalist de ontploffing van de eerste atoombom in de woestijn van N. Mexico bij. „Catalina" beschadigd bij landing op Oude Maas. De eerste voor de Nederlandse Marine bestemde Catalina-vlieg- boot, die naar ons land is overge vlogen, is gistermorgen bij de landing bij de Aviolanda-fabrieken op de Oude Maas bij Papendrecht beschadigd. Het toestel was nog niet door de Marine overgenomen. Om kwart over elf vertrok de amphibie-Catalina van Schiphol naar Papendrecht, waar hij bij „Aviolanda" zou worden gerevi deerd. De vliegboot is, voorzover men kon nagaan, te Papendrecht goed op de Oude Maas geland. Daarna echter maakte het toestel een zwenking naar links en kwam tegen de wal terecht bij de N.V. „Schokindustrie". Het vernielde 'n paar boompjes en draaide 'n halve slag om. De neus werd in gedrukt, de rechtervleugel ge knakt en de linkerdrijver, afge rukt. De inzittenden bleven onge deerd. Mil. Academie te Breda, diende van 1923 tot 1926 bij het korps luchtdoelartillerie en slaagde in 1926 voor het staatsexamen en voltooide in 1931 zijn studie in de rechten aan de Utrechtse Universiteit. Intussen was hij in 1930 naar Curasao gezonden voor de orga nisatie van de luchtverdedi ging, mede in verband met de aanslag van de generaal Urbina aldaar. In 1938 zag hij zich bevorderd tot kapitein en opnieuw ge plaatst bij het departement van defensie. Begin 1939 werd hij benoemd tot adjudant van de minister van defensie. In Engeland werd hij in 1941 benoemd tot hoofd van de le afdeling departement van oor log en op I Mei '42 bevorderd tot Majoor. In Februari 1943 zag hij zich, onder bevordering tot kolonel, belast met de voorbereiding van het militair gezag als hoofd van het M.G. In September 1944 volgde de bevordering tot gene- raal-majoor, op 1 November '45 tot luitenant-generaal, chef van de generale staf en op 1 Mei 1949 geschiedde de bevordering tot generaal. Generaal Kruis is voorzitter van de verenigde chefs van staven van het Ko ninkrijk der Nederlanden. KOLONEL HASSELMAN. De kolonel der huzaren, B. R. P. F. Hasselman, die genoemd wordt als de opvolger van ge neraal Kruis, werd in 1898 ge boren. Op 31 Juli 1919 werd hij 2e luitenant. Vier jaar later volgde zijn bevordering tot 1ste luitenant. 1 November 1936 werd hij kapitein, op 6 October 1948 majoor, op 7 October 1948 luitenant-kolonel en op 25 Oct- 1948 kolonel. Hij is thans als kolonel der generale staf in specteur der cavalerie. Op 1 November 1948 werd de kolonel Hasselman benoemd tot militair attaché tevens militair luchtvaartattaché bij H. M. Ge zantschap te Praag, welke func tie hü bleef vervullen tot 1 Juli 1950. Op welke datum hü werd benoemd tot inspecteur van het wapen der cavalerie. „Duitse soldaat geen Hitier- soldaat meer", ZEGT EISENHOWER. Na zijn vertrek naar Parijs is te Frankfort een verklaring van generaal Eisenhower uitgegeven, waarin hij het verschil tussen de Duitse soldaat en de Hitler-solda- ten erkent. „Ik ben tot 't inzicht gekomen, dat er een wezenlijk onderscheid is tussen de gewone Duitse sol daat en officier" en Hitler met zijn misdadige groep. Wat mij be treft geloof ik niet, dat de Duitse soldaat zijn eer heeft verloren. Het feit, dat bepaalde personen tijdens de oorlog oneervolle en verachtelijke daden hebben bedre ven, heeft zijn weerslag op de be trokken personen en niet op de grote meerderheid van Duitse sol daten en officieren", aldus Eisen howers verklaring. DIJK BIJ ZUIDBROEK DOORGEBROKEN. Water uit Muntendammerdiep overstroomt polders. De dijk, waaraan men reeds enkele dagen en nachten nabij Zuidbroek gewerkt heeft, om het snelstromende water te ke ren, is bezweken. Ondanks het feit, dat sedert Donderdagoch tend toen de duiker kapot sloeg, men met man en macht gewerkt heeft om de duiker te herstel len en het onder water lopen van de Oostelijke en Westelijke polder van het Waterschap „De Munte" te voorkomen, is giste ren aan het begin van de avond de dijk doorgebroken. Met kracht stroomde het water uit het Muntendammerdiep in de beide polders, die in een omme zien van tijd blank stonden. De autoriteiten zagen zich genood zaakt de families Brink en Mooybroek, die beiden boerde rijen in deze polder hebben, te evacueren. Toen zij met enig huisraad onderdak gevonden hadden was het gat in de dijk reeds 25 m. breed. Hedennacht waren militairen uit omliggende plaatsen bezig om, wanneer het waterpeil in polder en Diep ongeveer gelijk is, het gat provisorisch te dich ten. Reeds dezer dagen had men getracht de aanvoer van het water naar het Muntendammer diep te stuiten, doch men staat vrijwel voor een hopeloze taak, omdat dit gevoed wordt door het Winterschoterdiep en het vrij grote Foxholstermeer. 4000 DODEN BIJ UITBAR STING OP NW.-GUINEA. In een rapport aan het Austra lische Departement van Over zeese Gebiedsdelen wordt ge zegd, dat het weinig waar schijnlijk is, dat er van de 35 vermiste blanken op Nieuw- Guinea nog iemand in leven is. Aangenomen wordt, dat het aan tal doden onder de inheemsen ongeveer 4000 bedraagt, hoewel dit een zeer ruwe schatting is. Gehele dorpen liggen begraven onder lava en as. De vliegers der reddingsvlieg tuigen verklaarden, dat het geen nut heeft nog naar overleven den te zoeken. (Van onze parlementaire redacteur.) In het Nieuw-Guinea-debat dat gisteren met onversaagde strijdlust In de Tweede Kamer werd voortgezet gaat het niet zo zeer meer om de kwestie zelf, maar veel meer om het veel besproken vraagstuk: de verhouding tussen Regering en Kamer. Dat is niet onverklaarbaar, want over de vraag of de souverelni- teit al of niet over- (of op-) gedragen moet worden liggen de kaarten thans wel duidelijk op tafel. Naarmate het debat vordert, blijkt echter, dat de laatste besloten zitting de parijen nog scher per tegenover elkander heeft doen staan. voorstel aan de Indonesiërs deed om de souvereiniteit over te Aanrijding op de Kreekrakdam Gistermiddag heeft zich op de Kreekrakdam een aanrijding voorgedaan, waarbij twee luxe wagens op elkaar zijn bebotst. De wagens werden beide aan de linkerzijde vrij ernstig be schadigd. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De heren Oud (V.V.D.) en Schouten (A.R.) verklaarden openlijk, dat zij het oneens wa ren met de gang van zaken. De heer Schouten zei, dat de Kamer het onmogelijk heeft gemaakt om een beroep te doen op de gang van h-raadslaging in de besloten zitting. De heren Schou ten en Oud betoogden, dat de regering toch in strijd heeft ge handeld met haar afspraak, ook al beroept men zich er ook op, dat de regering gezegd heeft elk redelijk tegenvoorstel in beraad te zullen nemen. Er is echter geen redelijk tegenvoorstel ge daan. De regering heeft zelf een voorstel gedaan. En dit, zonder de Kamer te raadplegen. De heer Oud (V.V.D.) nam deze kwestie even hoog op als de heer Schou ten. De V.V.D. zal een motie indienen over de vraag of de regering constitutioneel juist heeft gehandeld. PROF. ROMME TEGEN OVERDRACHT. De eerste redevoering van gistermiddag was van prof. Eomme. Zij was ongetwijfeld van groot gehalte. Behoudens de twee laatste sprekers was deze afgevaardigde de enige, die uit gebreid over de zaak zelf sprak. Hij zeide zich zonder aarze ling te scharen achter het stand punt van de regering om met Indonesië te praten op basis van de overdracht aan Indonesië. Weliswaar is N.-Guinea voor ons een blok aan 'tbeen, maar het is ons onmogelijk om de souve reiniteit aan Indonesië over te dragen. Ten eerste hebben wij de verantwoording voor de be volking op Nieuw-Guinea en ten tweede is het onverantwoord om de souvereiniteit geheel over te dragen zolang Indonesië geen kleur bekent in de wereld verhouding. Wij kunnen een zo belangrijk strategisch gebieds deel niet prijsgeven aan een land, dat geen keuze wil maken tussen het Oosten en het Westen. Prof. Romme bestreed uitvoe rig de rede van dr Schouten (Anti-Rev.), die gezinspeeld had op het „onveranderlijke" standpunt van de regering. Vol gens spreker blijkt uit de pas sages die zijn vrijgegeven van de geheime vergadering, dat er een afspraak is gemaakt tussen regering en Kamer. De regering zou dus niet onconstitutioneel gehandeld hebben toen jij het dragen aan de Unie. OUD (V.V.D.): VOL CRITIEK. Integenstelling met die van prof. Romme was de redevoe ring van mr Oud recht op de man af. Zijn conclusie luidde tenslotte: niets is onverander- lijker dan de veranderlijkheid van het Kabinet. Ten slotte richtte de heer Oud scherpe woorden van critiek tegen de heer Tilanus, die hij verweet te vriendelijk te zijn tegen dit Kabinet. De heer Tilanus en de Kadt (Arb.) willen beiden het Kabi net laten zitten. VIER MOTIES. In de avondvergadering, die vannacht om 2 uur eindigde, kwam eerst minister v. Maarsse- veen aan het woord, die namens de regering betoogde, dat zij nimmer overdracht van de sou vereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië zal voorstellen. Wel was men bereid tot een compromis door overdracht van de souvereiniteit aan de Unie. Na 's ministers rede kwamen de leden weer aan het woord en er werden niet minder dan vier moties ingediend. Een van de heer Schouten, inhoudende be stendiging van de toestand tot dat de bevolking van Nw.-Gui- nea zelf kan beslissen; een van de heer Gortzak tot terugtrek king van alle Nederlandse strijd krachten uit Indonesië: een van de heer Tilanus, welke alleen enigszins anders gestemd was dan die van de heer Schouten; een van de heer Oud, waarin betreurd wordt de veranderlijk heid van de regering en de daar door onconstitutionele wijze van handelen. De heer Schouten steunt de motie-Oud. Tenslotte verklaarde minister Stikker, dat hij consequenties aan deze motie zou verbinden, ook als ze niet meer dan de stemmen van de V.V.D. zou krij gen. De functie van de minister van buitenlandse zaken is nu eenmaal een sleutelpositie en meer dan enig ander minister moet hü verzekerd zijn van de steun der Kamer en zijn poli tieke vrienden. Hedenmiddag wordt over de moties gestemd. Gezamenlijke bouw van bakken besproken. Het inkuilen van het voor veevoeder zo waardevolle afval van de suikerbieten, de koppen en bladeren, geschiedt tot nu toe in Zeeland op een zeer pri mitieve wijze. Men graaft een kuil waarin het afval wordt ge worpen, onbewerkt en wel, be dekt het met een laag grond om de lucht weg te persen en zo het rottingsproces tegen te gaan. Door de landbouwvoorlichtings- dienst worden sinds geruime tijd proeven genomen met een nieuw procédé, n.l. het Zweed se z.g.n. Hardeland-procedé. Dit bestaat hieruit, dat men koppen en bladeren eerst vermaalt en dan vervolgens dit mengsel in een grote betonnen bak stort, welke boven de grond is ge bouwd. Het voordeel van deze me thode is, dat hierdoor de in de koppen aanwezige suiker zich femakkelijk omzet in melkzuur- acterieën, die de rottingsbac- cillen geen kans geven en be vriezing bij vorst belemmeren. Dit vertelde gistermiddag de hoofdassistent van de land- bouwvoorlichtingsdienst, de heer de Ronde, op een vergadering van Zuid-Bevelandse landbou wers, die in Hotel „Centraal" te Goes de mogelijkheid hebben besproken gezamenlijk een aan tal van deze silo's te gaan bou wen. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de heer M. Marcusse, ass. bij de landbouw- voorlichtingsdienst. Door de veertig landbouwers zijn dan ook vaste stekken gestoken. Na dat de heer de Ronde de voor delen van silobouw had bepleit, en er de nodige vragen waren gesteld, heeft een groot aantal van de aanwezigen zich bereid verklaard aan de gezamenlijke bouw deel te nemen. Ter verga dering is een commissie be noemd, die thans met aannemers contact zullen opnemen. Deze commissie bestaat uit de heren F. Buysrogge te Kloetinge, Joh. Klompe te Wolphaartsdijk en J. Nieuwenhuijsse te Nieuw dorp. Anker verloren aan telefoonkabel. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft het Nederlandse kustvaartuig Duttura nabij de Midsteensbank het anker uit gegooid, dat terecht kwam on der de telegraafkabel Domburg Engeland. Het anker kon niet worden opgehaald en nadat het over een lengte van 1 km onder de kabel was langs geschuurd, brak de ankerketting af. Voor zover bekend liep de telegraaf kabel geen schade op. Tienduizend gulden lag voor het grijpen. Een conrantenbezorger die een dezer dagen in alle vroegte een krant bij een steenfabrikant te Enschedé in de bus wilde stoppen, be merkte dat de voordeur openstond en een ruitje was verbroken. Hij maakte de bewoners, die nog te bed la gen, wakker. Zo kwam de heer des huizes tot de con clusie, dat uit zijn safe drie kistjes met gouden en zilve ren sieraden alsmede een geldsbedrag, tot de gezamen lijke waarde van tienduizend gulden, waren verdwenen. De onbekende dader heeft wel geluk gehad. De sleutel van de safe lag n.l. voor het grijpen boven op de brand kast. De beide honden van de beroofde waren blijven slapen en ook de vier huis genoten, onder wie een po- litie-agent, hadden niets ge merkt. DE LAWINERAMP IN ZWITSERLAND. Geweldige sneeuwmassa's welke seriand naar beneden stortten, verwoest, wegen geblokkeerd en Talrijke slachtoffers waren te matt, een bergdorp, dat zeer te nes; de overblijfselen van een door de lawine getroffen werd. het huis tijdig langs de berghellingen in Zwit- hebben een groot aantal huizen telefoonverbindingen verbroken, betreuren. Een beeld uit Ander lijden heeft gehad van de lawi huis van drie verdiepingen, dat Er vielen geen slachtoffers, daar was ontruimd. Nieuw hoofdstuk in het P.Z.E.M.-boek, Zaterdag wordt 50 kV.-lijn in bedrijf gesteld. Naar van de zijde der P.Z.E.M. wordt gemeld, zal a.s. Zaterdag de 50 kV-lijn tussen Brabant en Zeeland officiëel In bedrijf wor den gesteld. Vanaf deze dag zal dus electrische stroom door de bovengrondse verbinding van Brabant naar Zeeland worden geleid. Tevens zullen dan, naar wij vernamen, Schouwen-Duiveland en Tholen via het schakelstation aan de Evertsenstraat te Goes, stroom uit Brabant ontvangen. Deze in bedrijfname, waartoe enkele autoriteiten naar Goes zul len komen, betekent een mijlpaal in de geschiedenis van de eleclri- ficatie van Zeeland. De verbin ding met Brabant is n.l. van groot belang voor onze provincie, zo lang de Centrale Zeeland te Vlis singen nog niet voltooid is. Bij de officiële ingebruikname zullen de autoriteiten tevens van de gelegenheid gebruik maken de werkzaamheden te bezichtigen aan het 50kV-station-in-aanbouw. Er heerst aan de Evertsenstraat een flinke bedrijvigheid. Men is met de onderbouw van het station reeds zover gevorderd, dat duide lijk de vorm van het gebouw met de vleugel valt waar te nemen. Als geheimzinnige monsters staan enkele tientallen meters verder, de transformatoren opge steld, één voor de verbinding met Brabant en één voor de verbin ding met Vlissingen. Voorts zijn er nog enkele andere, die nog in bedrijf moeten komen. Zware ka bels rijzen hier uit de grond en vertakken zich via geweldige iso latoren naar de transformatoren, die doodsgevaar opleveren voor hen die te dicht naderen. Een ste vige draadomheining van enkele meters hoogte is dan ook niet zonder reden opgetrokken. Te midden van deze electrische monsters staat een eenvoudig houten gebouwtje, het schakel huisje, waar een aantal ingewik kelde apparaten en handles staan opgesteld en waar men de stroom naar diverse oorden kan geleiden. Thans zal alleen Schouwen nog maar voorzien worden. De kabel van Westdorpe moet n.l. nog wor den gelegd. Zuid-Beveland heeft aan deze inbedrijfname nog geen. voordeel. Pas wanneer de 50 kV- verbinding van Vlissingen naar Goes gereed is dit hangt nog op enkele onderdelen zal een gedeelte van Beveland beter licht krijgen. En tenslotte: met de in bedrijf name zal het levensgevaarlijk worden in de hoogspanningsmas ten te klimmen. Want dit gebeurt nog maar al te vaak. Heeft niet laatst een politiebeambte een- vrijend paartje uit de vijf en ze» ventig meter hoge mast aan de oever van het kanaal door Zuid» Beveland gehaald? Het initiatief tot deze klimpartij was van haar uitgegaan Regering gaat in cassatie. Naar gemeld wordt heeft de regering besloten in cassatie te gaan tegen de uitspraak van het Gerechtshof te 's-Gravenhage in zake het afvloeien enz. der Am- bonese militairen van het voorma lige K.N.I.L. op Java. DRUKKE RECEPTIE EN FEESTAVOND MET VERRASSINGEN. Er kan waarlijk niet beweerd worden, dat het de Goese Am bachtsschool aan belangstelling ontbreekt nu zij haar 75ste ver jaardag viert. Zowel gistermiddag op de receptie als gisteravond op het herdenkingsfeest In het Schuttershof waren talloze belang stellenden aanwezig om zich met directeur, leraren en bestuur over de voorspoedige groei van de school te verheugen. In de Ochtmanzaal van de school aan de Westwal werden tijdens de receptie vele goede wensen uitgesproken. Het school bestuur had vele handen te drukken en verscheidene bezoe kers deden hun handdruk ver gezeld gaan van een korte toe spraak. Scholen, kerkgenoot schappen, vakverenigingen en zakenlieden waren op de recep tie vertegenwoordigd. Zo sprak de heer Meyer na mens de afdeling Goes van de Bond van Leerkrachten. Hij bood een bloemstuk aan en overhandigde een enveloppe met inhoud. De directrice van de Vakschool voor Meisjes, Mej. W. C. Weststeyn, bracht de ge negenheid van de zusterschool onder woorden. Zij bood, voor de vriendschappelijke verhou ding dankend, een gebakstel aan. De vereniging van direc teuren en directrices van het nijverheidsonderwijs liet zich vertegenwoordigen door de heer Kimmenade uit Nijmegen. Deze prees de mensen, die 75 jaar geleden de moed hadden een school te stichten, die thans be kend staat als een der beste in den lande. Namens de leer lingen bracht J. Wisse geluk wensen en bloemen. Voorts spraken ir J. Versteeg, directeur van de Rijkslandbouwwinter- school, oud-notaris J. Pilaar uit Goes, die een terugblik wierp op de oprichting en dit deed op een wijze, die wel zeer sympa thiek genoemd mag worden, terwijl tenslotte de heer J. v. d. MeulenBosma als lid van het hoofdbestuur van de Bond van Fabrikanten van beton- waren en oud-leraar wees op het voortdurende gebrek aan vak lieden. De feestavond. ,U krijgt van mij geen feest rede te beluisteren", zei de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Stoel Feuerstein, toen hij de avond opende. „Want feestredes geven altijd nauw keurig een dorre opsomming van alle feiten, die nu eenmaal bij een jubileum herdacht die nen. te worden. De leerlingen zorgen ervoor". En hóe hebben ze er voor gezorgd! Onder lei ding van de leraar, de heer Wisse, hebben de jongens, onder wie ook oud-leerlingen, een programma afgewerkt, dat de avond tot een groot succes maakte. We heffen hen hier allemaal tegelijk op ons schild, omdat afzonderlijk noemen ons te ver zou voeren. De avond hield echter nog meer verrassende aspecten in zich. Voor de pauze verscheen namelijk de heer Buurman, di recteur, op het toneel, die het bestuur zo maar even als pre sent, een volledige geluidsinstal latie met filmprojector, verster ker en een aantal luidsprekers overdroeg. Na de pauze wist de heer Wisse met een lied de zaal aan het zingen te krijgen en maakte de heer Buurman van de gelegenheid gebruik niet al leen de leraren maar ook de leraressen van de Vakschool voor Meisjes in de hulde te be trekken en bood hij Mej. West steyn bloemen aan. Aan het eind van de avond, welke door verscheidene auto riteiten werd bijgewoond, sprak wethouder J. van Melle namens het gemeentebestuur tot direc teur en bestuur hartelijke woor den van dank en hulde. Eenmanstorpedo gedemon teerd te Vlissingen. Gisteren is door de Marine te Vlissingen de automatische mijn gedemonteerd, die ter vervan ging van de tweede torpedo aan de gevonden eenmanstorpedo boot was gemonteerd. Het aantal slachtoffers ten gevolge van de lawines in Zwit serland, Oostenrijk en Italië is opgelopen tot 268. De Zwitserse regering heeft 100.000 Zw. frs beschikbaar gesteld voor onmid dellijke hulp. Op het Ameri kaanse vliegveld Idlewild is een vrouw gearresteerd die voor 200.000 dollar a~.n geslepen edel stenen in haar schoenhakken verstopt had. Te Maagden burg is een massagraf met de stoffelijke resten van 29 gevan genen uit Buchenwalde gevon den. 17 personen werden ge dood en 28 gewond toen een Spuanse trein in botsing kwam met een vrachtauto. Als de wet het toelaat zal het gemeen tebestuur van Dublin een verbod tot aanvoer van fruit en groen ten uit Nederland aanbevelen als protest tegen de komst van de Nederlandse vliegtuigen. De Franse regering zal strenge straffen uitvaardigen tegen de genen die deelnemen aan een eventuele communistische de monstratie tegen het bezoek van Eisenhower. De Indonesische minister van binnenlandse za ken, mr Assaat, heeft zijn ont slag aangeboden. Vannacht zijn er over geheel ons land alarmoefeningen gehouden door het leger. Kantoor in Zierikzee was niets waard. Haagse accountant bleek oplichter te zijn. „Deze man is een geboren oplichter", aldus betitelde mr Tonckens, officier van justitie bij de Haagse rechtbank, de 32-jarige accountant G. W. uit Den Haag, die gistermiddag we gens verduistering en oplichting terecht stond. W. had in Januari van het vorige jaar onder valse voor wendsels f 17.500 geleend van de Haagse makelaar F. A, Muller, die meende, dat de cre- dietwaardigheid van W. wel in orde was, omdat W. hoog had opgegeven van zijn bloeiend kantoor in Zierikzee en van zijn vorderingen op Schouwen-Dui veland. Het kantoor in Zierik zee bleek echter niets waard, de vorderingen waren fictief en Muller zag zijn geld niet terug, W. verklaarde echter, dat hy eerst na de geldlening een on juiste schildering van zijn finan ciële positie had gegeven. Daar hij bovendien een auto had verduisterd vond de officier dat „deze fantast en avonturier" een straf van lVs jaar verdient. Uitspraak 6 Februari. Mr M. A. Terwoert voorzitter van „Handelsbelang" te Middelburg. In de gisteren gehouden ver gadering van de Middelburgse Vereniging „Handelsbelang" is tot voorzitter gekozen mr M. A, Terwoert, die als zodanig de heer D. F. P. Hoegen, welke om gezondheidsredenen in No vember j.l. zijn functie neer legde, opvolgt. SPOORREIZIGERS PER AUTOBUS. Tengevolge van een motorsto ring kon de Dieseitrein, die om ruim half één gistermiddag te Kruiningen arriveerde, niet ver der rijden. Voor de passagiers be tekende dit echter een gering op onthoud, want zij konden spoedig met autobussen verder Zuid-Be veland en Walcheren in. De rei zigers, die met dezelfde trein la ter uit Vlissingen en Middelburg hadden moeten vertrekken, kon den met autobussen het begin van de reis maken. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Over het algemeen veel be wolking met slechts hier en daar enige motregen en vooral in het Noorden van het land op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gis teren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1