NIEUWE VOORWAARDEN VAN COMMUNISTISCH CHINA Lawines kosten 225 mensen het leven EHÉiiÉÉ IBfi i I NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Linkervleugel rebelleert Niet dichter bij Westerse principes Politieke commissie schorst besprekingen twee dagen Alarmoefening voor Strijdkrachten. De kwestie Paul van Kempen. Koudekerke krijgt dit jaar een sportveld Verbonden legers heroveren terrein SNIPPER Uitgave Stichting „ZeeuwscH Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, "M. 2754; Middelburg: Korte Noorcfitraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1771 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 23 JAN. 1051 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.33 u., onder 17.12 uur. Maan op 18.39 u., onder 9.30 uur. Hoogwater Woensdag 23 Jan.: Vlissingen: 2.45 u. 1.84 m., 15.06 u. 1.94 m. Terneuzen: 3.12 u. 2.04 m., 15.33 u. 2.14 m. Wemeldinge: 4.33 u. 1.57 m., 16.50 u. 1.71 m. Zierikzee: 4.19 u. 1.30 m, 16.40 a 1.45 m. LI et befaamde interview, dat de 1 i heer van der Goes van Na- ters aan het A.N.P. verstrekte, en waarin hij mededeelde, dat de Partij van de Arbeid overdracht van de souvereiniteit van Neder lands Nieuw-Guinea aan Indone sië voorstond, is de inleiding ge weest tot belangrijke gebeurte nissen in het socialistische kamp. Daarbij is wel gebleken, dat het interview geen vergissing was zonder meer. Het was een „ver gissing" in zoverre dat het de P. v. d. A. door de vorm en 't tijd stip van de publicatie in grote verlegenheid bracht. Maar 't was geen vergissing, inzoverre geble ken is, dat het wel degelijk het standpunt van de meerderheid der socialisten tot uitdrukking bracht. De openbaarmaking van dat standpunt kwam het P. v. d. A.- bestuur echter ongelegen, omdat dit bestuur het belangrijker acht te een kabinetscrisis te voorko men dan het socialistische inzicht inzake Nieuw-Guinea door te zet ten. Uiteraard heeft dit verschil tussen het eigenlijke radi cale standpunt der partij en de meer gematigde houding, die zij in het openbaar innam om de Regering niet in moeilijkheden te brengen, binnen de P. v. d. A.- kring spanningen verwekt. Span ningen, die voor het eerst naar buiten bleken uit het interview- van der Goes, dat later weer min of meer werd ingetrokken. Een veel beslister uiting aan zijn on tevredenheid over de gang van za ken gaf echter vervolgens de oud minister, Ir H. Vos, toen hij zijn lidmaatschap van het partijbe stuur neerlegde. Aan de achtergrond van dit heengaan wijdt „Vrij Nederland" deze week een artikel op de frontpagina. Het blad, waarvan men mag aannemen, dat het ter zake goed is ingelicht, meent, dat het Ir Vos er niet in de eerste plaats om gaat of zijn visie in de zaak-Nieuw Guinea zegeviert. Hij zou in het gebeurde der laatste weken echter een symptoom zien van een veel dieper gaande crisis tussen de socialistische ministers, fractie en partijbestuur en zelfs tussen deze drie instanties en par tijgenoten, kiezers en massa. En dat, omdat het ontbreekt aan een helder stelling nemen in de grote politieke vraagstukken. Dat er spanningen zijn bij socialistische deelneming aan een Rooms-rode coalitieregering acht het blad be grijpelijk, maar het noemt het on juist, dat die spanningen uitslui tend zo worden opgelost, dat het geen in het kabinet als compromis wordt aanvaard, nu ook automa tisch in fractie en partijleiding aanvaard moet worden. Minister Drees en partijvoor zitter Vorrink zouden het op het komende partijcongres en trouwens ook in het parlement nog wel eens moeilijk kunnen krij gen met deze ontevredenheid bij de linkervleugel van hun partij. Want. men moet niet denken, dat die met het bedanken van Ir Vos als partijbestuurslid verdwenen is. Integendeel hebben hij en zijn groep hierdoor vermoedelijk meer armslag willen verwerven, om de leiding der partij te kunnen criti- seren. Dat de minister-president dit opkomende verzet in eigen kring tevreden zou kunnen stellen door vertegenwoordigers ervan in zijn kabinet op te nemen, zoals zijn Engelse collega Attlee dat on langs deed, door de radicale Bevan tot een verantwoordelijker post te roepen, lijkt niet waarschijnlijk. De K.V.P. zou hiermee immers niet licht accoord gaan. De een heid der partij zal men echter in de P. v. d. A. nog minder op het spel willen zetten dan die van het kabinet. En zo zou 't binnen afzienbare tijd wel eens kunnen worden bui gen: van de linkervleugel vóór de partijleiding of barsten: van de Rooms-rode coalitie, om de een heid in de P.v.d.A. te bewaren. Te voorspellen valt hier echter niets. Niet ten onrechte bracht de N.R.C. dezer dagen, in een artikel over een verwant onderwerp in herinnering, dat krakende wagens het langst lopen. De vrijwillige dienstneming voor Korea. Voor het aanvullingsdetache ment Korea kunnen zich thans melden: beroeps, ^reserve- en dienstplichtig personeel, al dan niet onder de wapenen, oorlogs vrijwilligers, oud-O. V.W.-ers en militairen met kort dienst verband. Leeftijd voor officie ren en onderofficieren niet jon ger dan 19 en bij voorkeur niet ouder dan 35 jaar, voor korpo raals en soldaten van 19 tot en met 30 jaar. Gegadigden, die niet meer in werkelijke dienst zijn moeten tenminste 12 maan den militaire dienst hebben verricht. Men kan zich persoonlijk of schriftelijk aanmelden vóór of uiterlijk op 17 Februari a.s. bij de reserve-majoor J. de Groot, Casuariestraat 16 te 's-Graven- hage. Het ligt in de bedoeling het te vormen detachement een korte doch intensieve training hier te lande te doen volgen. Voor het personeel van het detachement geldt de jaar- wedde-regeling van het beroeps- personeel. Gedurende het ver blijf buiten Nederland wordt de jaarwedde verhoogd voor ge huwden met 70 en voor on- gehuwden met 35 India doet nog steeds pogingen om te komen tot een beëindi ging van de gevechten In Korea en Sir Benegal Rau, hoofd van de Indiase delegatie bü de Ver. Naties, is van mening, dat com munistisch China de deur nog open heeft staan voor onderhan delingen. Weliswaar had China voor een terugtrekking der Chi nese troepen (vrijwilligers noemt men die, want China is niet officieel in oorlog met de Verbonden mogendheden, die aan de oorlog in Korea deelnemen!) aanvankelijk zodanige voorwaarden gesteld, dat ze voor de Verbonden mogendheden onaanvaardbaar waren, maar Rau heeft zjjn pogingen voortgezet en gisteren kon Rau nieuwe voorwaarden van China betreffende Korea en de regeling van andere kwesties in het Verre Oosten voorleggen aan de politieke commissie van de Verenigde Naties. Sir Benegal Rau had het nieu we aanbod van India ontvangen via de Indiase ambassadeur te Peking. De hoofdpunten van dit aanbod zijn: „Als het principe, dat alle buitenlandse troepen uit Korea moeten worden teruggetrokken, is aanvaard en in praktijk wordt gebracht, zal "de Chinese volks republiek de verantwoordelijk heid op zich nemen de Chinese vrijwilligers te adviseren naar China terug te keren. Wat betreft de beëindiging van de oorlog en de politieke rege ling van het Koreaanse pro bleem, acht de Chinese volks republiek het mogelijk te beslui ten tot een staking van het vuren voor een beperkte tijd. Opdat de oorlog in Korea vol ledig kan worden beëindigd en de vrede in Azië kan worden verzekerd, bespreking van alle voorwaarden voor de beëindi ging van de oorlog in verband met de politieke problemen. Over de volgende punten Op weg naar Monte Carlo verongelukt. Hilversumse equipe sloeg over de kop. De radioreporter Leo Pagano, samen met de heren R. Pril en R. Schouten, allen uit Hilversum, zijn op weg naar de start voor de Rally de Monte Carlo in Frankrijk in hun Austin, waarin ze aan de Rally zouden deelne men, verongelukt. Met de heer Pril aan het stuur begon de wagen op een in repa ratie zijnde secondaire weg tus sen Mons en Troijes op de kie zelstenen te slippen en sloeg in volle vaart driemaal over de kop. De heer Schouten werd eruit geslingerd. De wagen bleef op de rand van een ongeveer 10 meter hoge helling, waaronder een beekje stroomde, met de wielen omhoog liggen. Pagano kwam daarbjj in zeer benarde positie, half uit de open wagen, in beknelde positie onder de auto. De motor bleef voortrazen en de benzine stroomde er uit. Met behulp van een chauffeur, die juist in een vrachtwagen passeerde, wisten de heren Schouten en Pril de auto over eind te duwen en de heer Pa gano te bevrijden. Zowel de be stuurder als de heer Pagano bloedden hevig uit gezichts- en armwonden. De heer Pagano had een van de nieuwste radio-apparaturen bij zich voor het vastleggen van interviews, die bestemd waren voor uitzend' -g door de radio. Dit toestel werd niet beschadigd. moet dan overeenstemming worden bereikt: 1. Stappen en maatregelen voor de terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Korea; 2. Over voorstellen aan het Koreaanse volk betreffende maatregelen ter oplossing van interne problemen moet door het Koreaanse volk zelf worden beslist; 3. De Amerikaanse strijdkrachten moeten uit For mosa en de Straat van Formosa worden teruggetrokken in over eenstemming met de verklarin gen van Caïro en Potsdam; De rechtmatige status van de Chi nese volksrepubliek in de Ver. Naties moet worden bevestigd; 4. Andere problemen in het Verre Oosten." BESPREKINGEN GESCHORST Toen deze voorstellen in de politieke commissie in bespre king werden gegeven, stelde Rau voor de bespreking van het ant woord van Peking 48 uur te verdagen, omdat verschillende delegaties niet voldoende tijd voor overleg hadden. Voordat met 27 tegen 23 stemmen bij zes onthoudingen besloten werd tot 48 uur uitstel, werd door enkele afgevaardigden nog het woord gevoerd. Sir Gladwyn Jebb (Enge land) zei, dat Set nieuwe Chi nese voorstel op het eerste ge zicht duidelijk van groot belang is. Het kwam hem voor, dat het nieuwe voorstel dichter komt bij een bevestigend antwoord op de vraag „of China ónze principes aanvaardt". De Russische afgevaardigde merkte nog op, dat de Ver. Sta ten door hun motie om China als agressor te brandmerken, het gezag van de Ver. Naties ge bruiken om hun agressie tegen het Chinese volk te dekken. De Amerikaan Austin noemde de Chinese voorwaarden: de vredestichtende taak van de V.N. vertragen. De Turkse afgevaardigde zei, dat hij met de beste wil van de wereld geen verschil ontdekken kon tussen dit en het vorige antwoord van Peking. In het algemeen kader van de verhoging van de paraatheid van de Nederlandse strijdkrachten, zal binnenkort een grote alarm oefening worden gehouden. Deze oefening heeft ten doel proefon dervindelijk na te gaan hoe snel door de verschillende diensten en onderdelen onder bevel van de commandant strijdkrachten te velde, zal worden gereageerd op een onverwachte plotselinge alarmering. De oefening zal tot gevolg hebben, dat over liet ge hele land onderdelen plotseling snel worden verplaatst om in een bepaald gedeelte van het land tijdelijk te worden gelegerd, dan wel ingekwartierd. Man met 6700 op stap. De Amsterdamse politie zoekt naar een 42-jarige vertegenwoor diger van een machinefabriek te Amsterdam, die sedert het begin van deze maand met een auto en f 6700 van zijn patroon spoor loos verdwenen is. De man had het bedrag ontvangen van een klant, als betaling van de reke ning. Inplaats van naar huis te rug te keren heeft hij het stuur van de auto gewend en is de wij de wereld ingegaan. Zijn signalement luidt: 1.77 meter lang, zwart haar, bruine ogen, flink postuur, mist de drie middelste vingers van de rech terhand. De -auto is .een zgn. Baby-Ford. Medewerking van de overheid gevraagd. Het bestuur van de vereniging „Het Concertgebouworkest" te Amsterdam heeft, één dezer da gen een brief gericht aan de raad van beheer van vde N.V. „Het Concertgebouw". In dit schrij ven, waarvan afschrift is gezon den aan de minister van O., K. en W. en aan zijn collega's van Justitie en Sociale Zaken, als mede aan B. en W. van Amster dam, spreekt het bestuur zijn be- zorgheid uit over de reacties, welke het besluit om de dirigent Paul van Kempen te en gageren, in wijde kring heeft ge wekt: Het orkestbestuur heeft zich afgevraagd of van het or kest „redelijkerwijze kan worden gevergd, dat het onder leiding van de heer v. Kempen voor het publiek verschijnt", temeer om dat er slechts geconcerteerd kan worden indien dit plaats vindt in een sfeer, zoals deze bij een op hoog peil staande muzikale uit voering „mag verwacht worden aanwezig te zijn". Van een oor deel omtrent de gegrondheid van hetgeen de heer van Kempen verweten wordt onthoudt het be stuur zich „wegens gebrek aan voldoende gegevens". In de situatie kan slechts ver andering worden gebracht, in dien van overheidswege op korte termijn wordt uiteengezet, dat de berichten m.b.t. de heer v. Kem pen gepubliceerd, gegrondheid missen of dat omstandigheden zijn aan te voeren, dat tegen zijn optreden voor het publiek geen redelijke bezwaren meer zijn. Wel is het bestuur tot de con clusie gekomen, dat van het or kest, gedurende dit overheidson- derzoek, verlangd mag worden dat het onder leiding van de heer van Kempen <*?elneemt aan de repetities. FIREFLIES NAAR IERLAND. Een escadrille Fireflies van de Nederlandse marine is gisteren uit Lee on Solent naar Noord- Ierland gevlogen voor oefenin gen met de Britse marine. Het vertrek moest het afgelopen weekeinde wegens slecht weer uitgesteld worden. PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX HERSTELD Prins Bernhard en Prinses Bea trix zijn weer geheel van de griep hersteld. BEDOLVEN JONGETJE NA ACHTTIEN UUR UIT SNEEUW BEVRIJD. Volgens de laatste gegevens hebben ruim 225 personen de dood gevonden b\) lawines in Zwitserland, Italië en Oostenrijk. De laat ste dodencijfers zjjn voor Oostenrijk 127, Zwitserland 71 en Italië 30. Er zgn talryke zwaar gewonden en honderden licht gewonden. Verwacht wordt, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blij ken te wezen dan 225, omdat de verbindingen nog niet overal in orde zijn. Men is er in geslaagd een doorgang te banen naar het Ita liaanse dorp Livigno, dat sinds Zaterdagavond van de buiten wereld was afgesloten. In dit dorp werden zeven personen ge dood en twee ernstig gewond. Bijna alle huizen hebben zware schade opgelopen. De 700 in woners slapen 's nachts geheel gekleed in de minst beschadigde huizen, gereed om te vluchten bij het eerste bericht over nieu we lawines. Veel vee is verlo ren gegaan. Een nieuwe sneeuwstoring heeft de autoweg door de Bren- nerpas over een afstand van 500 meter geblokkeerd. Naar schat ting zal het vier dagen duren om de weg weer vrij te maken. Boven sommige delen van de Zwitserse Alpen hebben Zwit serse militaire vliegtuigen voed sel en post uitgeworpen. Ook ongeveer 700 buitenlandse toe risten te Zermatt, die zich ove rigens in goede welstand be vinden, kregen hun post uit de lucht. In Zwitserland zijn een honderdtal huizen en boerderij en vernield en 400 stuks vee omgekomen. In Oostenrijk hebben ver. scheidene honderden toeristen noodgedwongen hun vacantie moeten verlengen, daar zij in de verschillende valleien afge sloten zitten. Op verschillende plaatsen is men verstoken van water en electriciteit. In een plaatsje in Opper- Engadin (Zwitserland) werd achtjarig jongetje, dat achttien uur onder de sneeuw bedolven was geweest, nog levend ge vonden. Overval op Javasche Bank. Grootste deel van de buit teruggevonden. Ruim 3.750.000 rupiah van het op 20 December bij de overval op de Javasche Bank te Soerabaja geroofde bedrag van 3,8 millioen rupiah is teruggevonden. De buit bevond zich in een benzineblik. De gearresteerde hoofddaders hebben een bekentenis afgelegd. Mededelingen van burgemeester Dregmans in raadsvergadering. Maandagmiddag kwam onder voorzitterschap van de burge meester, de heer J. L. Dregmans, de gemeenteraad van Koude kerke bijeen. In zijn nieuw jaarsrede wenste de burgemees ter raadsleden en ingezetenen Gods zegen toe voor het nieuwe jaar. In kort bestek schetste spr. de critieke internationale toe stand. De voorzitter ging ver volgens in op de houding van de Christenen in de tegenwoor dige tijd en hij pleitte voor een Christelijk front, waartegen alle goddeloze stelsels te pletter zul len lopen. Wat de nationale toe stand betreft, zei spr., dat het gaat om het „zijn of het niet zijn". De heer Dregmans zei niet te kunnen begrijpen, dat de Nederlanders zich niet in gro ter getale melden voor de Na tionale Reserve. Wat de ge meente betreft toonde de bur gemeester zich tevreden over hetgeen de agrarische sector in 1950 heeft opgeleverd, waarnaast het echter in de tuinbouw niet zo goed ging. Ook de drukte in de bouwvakken, aldus spr., is zo goed als voorbij. Verder deel de de burgemeester mede, dat mede door de bouw van 5 wo ningen en 1 boerderij, 14 woon ruimten aan de voorraad waren toegevoegd. Vervolgens deelde de burgemeester mede, dat thans vast staat, dat de gehele Zuid-Beekseweg van electrici teit zal worden voorzien. Ook zal de verbreding van de Dis- hoekse Keiweg voorzover deze weg bebouwd is, doorgang vin den alsmede de aanleg van trottoirs. Het nieuwe sportveld zal kunnen worden aangelegd en in gebruik genomen. Spr. dankte tenslotte raadsleden en gemeentepersoneel voor de pret tige samenwerking en sprak de hoop uit, dat God allen bij de gezondheid en in vrede zou be waren. De heer J. Jasperse sprak namens de raad woorden van dank, wenste^ de burgemeester en zijn gezin Gods zegen en zegde hem de steun van de raad toe. Van de ingekomen stukken werd o.m. ook het verzoek van de Kon. Ned. Jagersvereniging afd. Middelburg, waarin wordt aangedrongen op het vaststellen van voorschriften, die beogen hc', vrij in jachtvelden laten rondlopen van honden tegen te gaan, voor kennisgeving aan genomen. Tot lid van het Burg. Arm bestuur werd herbenoemd het raadslid, de heer J. Jasperse. De bouwverordening werd ge wijzigd, waardoor de hoogte der woningen van 2,7 m. op 2,6 m. werd gebracht. De heer P. Flipse betreurde het, dat dit voorschrift niet eer der was gekomen. Bij de rondvraag vroeg dit raadslid nadere inlichtingen over het voetbalveld, n.a.v. de opmerking van de burgemees ter in zijn rede. Hierop deelde de voorzitter mede, dat de heer Verhage, die eigenaar is van het Weiland, waarom het gaaf, naar de Noord-Oostpolder vertrekt, zodat men nu onderhandelingen zal kunnen aanknopen betref fende de verkoop van het wei land aan de gemeente. Vonnis Amboncse milifairen contra Staat bekrachtigd, Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren het vonnis van de president der Arrondis sementsrechtbank te 's-Graven- hage in het kort geding Ambon- nese militairen contra Staat der Nederlanden bekrachtigd, met dien verstande, dat het gerechts hof daarenboven aan de Staat der Nederlanden de demobilisa tie en afvloeiing ter plaats, dus op Java, heeft verboden. De uitspraak van het gerechts hof luidt: „Verbiedt appellant de wegvoering, afvloeiing of demo bilisatie van geïnterneerden en alle andere op Java, thans in kampen verblijvende Ambonnese oud-K.N.I.L.-militairen en de bij hen behorende gezinnen, zonder hun toestemming, naar, op of binnen door A.P.RI.-troepen, dus door de regering der Republik Indonesia bezet of beheerst ge bied". SNELLERE REGELING VOOR DE RUILVERKAVELING. Wetsor-twerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp ruil- verkavelingswet, welke maat regelen inhoudt ter bekorting van de procedure en o.a. een in grijpende herziening van de pachtregeling. Volgens dit ont werp wordt de pachter niet meer als rechthebbende aan gemerkt en wordt uitgegaan van geregistreerde pachtovereen komsten. Samenvattend kan worden gezegd, dat het wetsontwerp voorziet in een snellere verwe zenlijking van het practische resultaat der ruilverkaveling; een betere regeling van de pacht; bepaling van de verhou ding van de ruilverkaveling tot de ruimtelijke ordening, in het bijzonder op het gebied van de gemeenten: de aanleg van uti- liteitswerken in het kader van de ruilverkaveling; de verzor ging van het landschap en af schaffing van het bezettings recht. Het 6609 ton metende Britse motorschip Taptiis in de zee engte van Gunna aan de Westkust van Schotland aan da grond gelopen. De uit 62 koppen bestaande bemanning, onder wis zich 51 Laskaren en een Chinees bevonden, kon behouden aan land worden gebracht. Het schip maakt zware slagzij. Ruimen en machinekamer staan geheel onder water en het schip wordt als verloren beschouwd. Een luchtopname van de gestrande „Tapti". Situatie wordt steeds beter, volgens generaal Ridgway. De Verbondenen hebben bij een snelle opmars een punt be reikt op 30 km afstand van Seoel. Behalve Itsjon, Koem- jangdjangni en het vliegveld van Wondjoe is ook Osan door ver bonden troepen heroverd. Gene raal Ridgway, opperbevelhebber van het achtste leger, heeft ver klaard, dat de situatie steeds beter werd. Pantserkolonnes der verbon den legers zijn op vier belang rijke punten op een front van 100 kilometer breedte diep in de Chinese linies doorgedron gen. Er zijn echter geen aanwij zingen, dat dit meer dan krach tige verkenningsacties zijn om de communisten zo veel moge lijk verliezen toe te brengen en hen uit hun evenwicht te bren gen bij hun voorbereiding voor een nieuwe opmars naar het Zuiden. Zij ontmoetten weinig tegenstand en kregen de indruk, dat de communisten bezig waren zich voor te bereiden op een nieuwe aanval. Castricumse chauffeur reed onverantwoordelijk te Axel. Deze dagen reed een perso nenauto, bestuurd door J. P. D. uit Castricum, tegen midder nacht in grote vaart over de Nieuwendijk te Axel, toen de wagen plotseling het trottoir opreed, daarna door een omhei ning schoot, vervolgens tegen een boom botste en tenslotte tot stilstand kwam tegen de gevel van de woning, bewoond door het bejaarde echtpaar de V. De omwonenden uit hun slaap ge schrokken, waarschuwden de politie, die een onderzoek in stelde. De auto was aan de voorzijde zo zwaar beschadigd, dat hij niet meer op eigen kracht verder kon. Vermoedelijk ver keerde de chauffeur onder in vloed van sterke drank. Winkeliers op de bres voor de kankerbestrijding. In de dezer dagen onder lei ding van de firma Gebrs Duve- kot te Goes gehouden vergade ring van de Winkeliersvereni ging Zeeland en West-Brabant is een collecte gehouden voor de kankerbestrijding, met het mooie resultaat van f 196.63. Militaire plechtigheid te Middelburg. Woensdag zal aan sergt. Hol ster, die behoort tot het kader van de le C.O.A.K. te Middel burg, de bronzen medaille voor 12 jaar trouwe dienst worden uitgereikt. De militaire plech tigheid zal om vier uur plaats vinden. De Ieren hebben geweigerd een partij van 50 ton uien en druiven uit Nederland van de haven te Dublin te laten weg halen. In anticipatie op het nieuwe handelsverdrag tussen Nederland en West-Duitsland is een contingent van 300.000 dol lar beschikbaar gesteld voor fruit. Generaal Juin, comman dant der Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, zal benoemd worden tot opperbevelhebber van alle Franse strijdkrachten. Volgens het weekblad „Die Weltwoche" is men in Amerika op de gedachte gekomen in Tyrol een vesting te vormen waarop de gealliëerde legers zich kunnen terugtrekken wan neer de Russen ooit door de linies aan de Elbe en de Rijn heen zouden stoten. Min.-pres. Holland van Nw.-Zeeland is in Nederland aangekomen om be sprekingen te voeren over emi gratie. Voor de Noorse kust bevinden zich zulke grote scho len haringen, dat de vissers samenwerken om de wetten te kunnen binnenhalen. In Rot terdam wachtten gisteren 200 Nederlandse en Belgische emi granten tevergeefs op het Ame rikaanse s.s. „Washington", dat eerst de opvarenden van het in noodverkerende Zweedse schip Bie" had overgenomen en toen door de mist opgehouden werd. Gelukkig kwam het schip gis teravond laat nog binnen te Rotterdam. - Negen Nederlan ders die morfine uit Duitsland hadden gesmokkeld, zijn door de politie gesnapt. De heer C. J. Oosterhof te Soerabaja is door rampokkers neergeschoten. De Muntendammerpolder wordt nog steeds door het water bedreigd. De voorzieningen aan de ondermijnde dijk hebben niet afdoende geholpen en thans zijn militairen uit Groningen, Assen, Leeuwarden en Steenwijk in touw om een ramp te voor komen. Want het waterpeil ligt 2'A meter hoven de polder. Vijf zwaar gewonden bij autobotsing. Bij de Moerdijkbrug onder Willemsoord zijn gistermorgen omstreeks 9 uur een Belgische en een Nederlandse personenauto met elkaar in botsing gekomen, met het gevolg, dat vijf slacht offers in ziekenhuizen te Dor drecht zijn op genomen. Het ongeval gebeurde toen een der wagens bij het passeren van een voor hem rijdende auto tegen een tegenligger botste. In de Belgische auto zaten twee heren één uit Bergen bij Ant werpen en één uit Brussel. Zij werden zwaar gewond naar het R.K. ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. De toestand van de inwoner uit Brussel is levensge vaarlijk. Van de Nederlandse wagen werden de drie inzittenden even eens ernstig gewond. BOUWVERGUNNING VOOR CHR. LYCEUM. Aanbesteding op 19 Febr. a.s. Het bestuur van het Christe lijk Lyceum voor Zeeland heeft thans de ministeriële goedkeu ring ontvangen op het bouwplan voor een nieuw schoolgebouw. De aanbesteding zal plaats heb ben op 19 Februari a.s. Schelde-emissie belangrijk overtekend. Naar van de emittenten ver nomen wordt is de inschrijving op f 2.500.000.3'/2 conver teerbare obligaties ten laste van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen belangrijk over tekend. De toewijzing zal slechts zeer gering zijn. Zoals bekend, kan tot 31 Dec. 1955 iedere obligatie a f 1000. van bovengenoemde lening, met bijbetaling van f 250.worden omgewisseld in een aandeel van f 1000. —in de N.V. „nationaal bezit van aandeelen Kon. Mij „De Schelde"." Jubileumviering Ambachtsschool te Goes. Gisteravond werd in het Schuttershof de eerste Am- bachtsschooljubileumavond ge geven. Deze avond was hoofd zakelijk bedoeld voor ouders van leerlingen. De avond werd geheel verzorgd door eigen krachten. De ouders werden vergast op toneel, muziek en zang, enz. Het geheel vormde een aardig programma. Van avond wordt de gala-avond ge geven en hedenmiddag van 4 6 uur recipiëert het bestuur. Woensdag- en Donderdagavond worden de jubileumavonden herhaald. Middelburgse Damclub weer kampioen van Zeeland. De Middelburgse Damclub heeft voor de derde achtereen volgende maal het Hoofdklasse- kampioenschap dammen van Zeeland gewonnen, door de wedstrijd M.D.C. I tegen D.O.S. I (Stichting Vrederust) met 164 te winnen. De import van Franse zaaioesters. Woensdag zal door de Vebo te Yerseke een vergadering ge houden worden, waarop de in voer van Franse zaaioesters zal worden besproken. Deze bijeen komst zal worden bijgewoond door de directeur van het be drijfschap, de heer van Dijk. DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar enige regen Of motregen. Gedu rende de ochtend plaatselijk mist. Overwegend matige Zuid- Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1