FILO FOP ^STORT Zeldzame Plant en de WEK DE GAL IN UW LEVER OP Contactavond Nat» Reserve te Goes geen spreekuur Maandag 22 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Middelburg krijgt een tractorenmarkt. De Fa De Schrijver te Mid delburg heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek een tractorenmarkt te mogen instel len. B. en W. zijn van mening, dat dit verzoek alleszins voor Inwilliging in aanmerking komt. Daar B. en W. voorts van mening rijn, dat verkoop van auto's en motorrijwielen daarmee samen hangt, dient eveneens de moge lijkheid te worden geopend deze voertuigen te koop aan te bie den. Ook de Kamer van Koop handel kan zich met de instel ling van een dergelijke markt verenigen. B. en W. stellen nu voor in de verordening op het Marktwezen de nodige wijzigin gen aan te brengen. B. en W. van Middelburg willen cursus van de L.J.G. subsidiëren. De Landbouw Jongeren Ge meenschap in Zeeland heeft zich tot B. en W. van Middelburg gewend met het verzoek een subsidie te verlenen in de kos ten van een in Middelburg deze winter te geven algemene land- bouwcursus. B. en W. stellen de raad voor dit subsidie f 165 te verlenen. MIDDELBURG. Feestavond „M.H.B." De Middelburgse H.B.S.-bond „M.H.B." kan met groot genoe gen terugzien op de geslaagde feestavond van Vrijdag. De heer L. Maljers, voorzitter van de bond, heette in het bijzonder de burgemeester en zijn echtgenote welkom, alsmede de directeur, de leraressen en de leraren. Na pianospel van de heer A. Lich tendahl volgde het blijspel „Een Wespennest". De korte inhoud hiervan is als volgt: De heer Verduin, die het erg druk heeft, wil nu eens niet met vacantie gaan. Hij vertelt zijn vrouw, dat het is, omdat zijn zaken de laatste tijd niet zo goed gaan. Zijn vrouw verzint clan een pracht plan en legt het haar man als voldongen feit voor. Er zullen 6 pensiongasten komen ten huize van de rijke fabrikant en zodoende kunnen ze van het daaraan verdiende geld toch uitgaan. De verwikkelingen, die hier uit voortkwamen, wekten de lachlust van het publiek op. „Wespennest" werd voor een volle Schuttershofzaal op uitste kende wijze opgevoerd. Aan het eind van de avond had een verloting plaats. Komt er een ondergronds toilet? Er is al meer over geklaagd, dat in Middelburg nergens een behoorlijk urinoir te vinden is, B. en W. komen nu met een voorstel aan de raad om aan deze toestand een eind te ma ken door het bouwen van een ondergronds toilet onder het brede trottoir voor de Sociëteit aan de Markt. De inrichting zal vier urinoirs, een W.C. voor mannen en twee voor vrouwen omvatten, benevens een pomp- kelder voor de opstelling van een automatische faecaliënpomp en een klein vertrekje voor de wacht, terwijl de toegangstrap in tweeën gescheiden wordt. Bovengronds zal alleen het hek zichtbaar zijn, dat om de in gang wordt geplaatst. Verder zal door het aanbrengen van een aantal glastegels in het trottoir voor dagverlichting worden ge zorgd, terwijl de inrichting een betegelde vloer en wanden zal krijgen. B. en W. vragen voor de bouw een crediet van f 16.610 Voorts wordt voorgesteld de in richting te verpachten waardoor zowel het toe-icht a' het schoon houden zal zijn gewaarborgd. Vermoedelijk zal dus en laag tarief voor het gebruik van de W.C.'s worden vastgesteld. Geysers voor woningen aan de Veerseweg. Van de architect van de 42 simplexwoningen aan de Veerse weg hebben B. cn W. het voor; stel ontvangen om in de wo ningen van dit complex gas- geysers te doen aanbrengen en voorts de douchecellen volledig gebruiksklaar in te richten. De extra kosten zouden kunnen worden bestreden door een huurverhoging, waartoe naar de mening van B. W. zeker toestemming zal worden ver leend door het ministerie. De kosten per woning zijn f 270. zodat B. en W. een crediet vra gen van f 11.340.—. De huurverhoging wordt be cljferd op f 0.75 per week. Aan- er verkoop grond. B. en W. stellen de raad voor sen perceel grond ter grootte Van 260 vierk. m. aan de Oude Werfstraat te verkopen aan de N.V. Vitrite Works. Voorts wordt voorgesteld een perceel grond van de heer J. Sanderse én gelegen aan de Karels'gang te kopt i. Onderwijsvoorstellen. Ter vaststelling van het be drag, dat per leerling wordt uit gekeerd ter vergoeding van de jxploitatiekosten van het Lager Onderwijs voor 1951, komen B. m W. net het volgende voor Stel; Voor het gewoon lager onder wijs f28.23 per leerling wat be treft de eigen scholen en f 19.83 roor de in bruikleen gegeven icholen. Voor het uitgebreid lager onderwijs ziin deze cijfers resp. f38.77 en f33.08. Wat het voortgezet gewoon lager onder wijs betreft wordt voorgesteld ie vergoedingen vast te stellen >p resp. f35.73 en f27.92. School voor voortgezet L.O. heeft te weinig leerlingen. Tengevolge van het geringe iantal leerlingen der gemeente lijke school voor voortgezet LO. en het feit, dat deze tak 'au onderwijs de beschikking I heeft over een afzonderlijk deel van het schoolgebouw aan het Veerse Bolwerk, zou het bedrag voor vergoeding der exploitatie kosten per leerling in 1951 moe ten bedragen f52.52. B. en W. stellen nu de raad voor de mi nister van O., K. en W. te ver zoeken het aantal leerlingen van deze school niet te laten mee tellen bij de ev. vaststelling der vergoedingen. Benoemingen. De gemeenteraad zal in de vergadering van Maandag 29 Januari a.s. enkele benoemingen afhandelen. Voorgesteld wordt o.m. arts C. F. Frumau, die periodiek aftreedt als bestuurs lid van de Godshuizen, te her benoemen. De wethouder, de heer L. J. Geers, die periodiek aftreedt als lid van de commis sie van beheer van de gemeen telijke sportterreinen, wordt eveneens voorgesteld voor her benoeming. In een vacature in het bestuur van de Burg. Instelling Maat schappelijke Zorg wordt voor gesteld te benoemen de heer J. Huissoon of W. Jacobse. Commissie van Toezicht Middel baar Onderwijs. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs be staat practisch niet meer. Aan deze toestand zal een einde wor den gemaakt, daar B. en W. met een voorstel komen om zes nieuwe leden te benoemen. Hiervoor zijn da volgende tweetallen opgemaakt: 1. J. C. Peeck en ds W. de Wit, 2. G. H. Luyendijk en mr H. v. d. Beke Callenfels, 3, N. Tromp en C. H. J. Vroom, 4. R. Batten en W. K. Hummelen, 5. W. L. Schenk en A. P. Stufkens, 6. Mevr. M. C. MichielsenAlma en Mevr. E. TieleraanModde raar. Namens de Kamer van Koop handel hebben in deze commis sie zitting de heren J. P. Maljers en J.- Germing. Een kip, mud anthraciet en twee horloges gevonden. Zaterdagavond tussen zeven en acht uur zijn op het bureau van Politie terug te bekomen een lin ker rubber laars, ceintuur van regenjas, streng touw, mantel ceintuur, bi. wollen want, zw. wol len handschoen, sleuteltje van auto of rijwiel, polsmof, ceintuur van kinderregenjas, rubber spat- lap, militaire want, rode kinder- portem., gr. kinderwantje, twee breinaalden en bolletje wol, gr. ceintuur. Bij particulieren zijn te rug te bekomenmuntbiljet, paar zw. glacé dameshandschoenen, vierkleurenpotlood, grijze vulpen, gr. herenhoed, dop van benzine tank, geblokte sjaal, schuifmaat, br. sjaal, br. kinderportem., paar witte kinderwanten, wit kinder- wantje, schroevendraaier, wollen dameswant, damespolshorloge, buitenlands adresboek, horenpols horloge, mud anthraciet, kinder portem., ballpoint, kip (patrijs leghorn), donker grijze sjaal, broche, stoel, snoer parels. De lijst met adressen, waar deze voorwerpen kunnen worden afge haald hangt in ons kantoor, K. Noordstraat 35, ter inzage. VLISSINGEN. Gevoiulen voorwerpen. De commissaris van politie maakt bekend, dat in het tijdvak van 10 Jan. tot 17 Januari 1951 de volgende voorwerpen aan zijn bu reau als gevonden zijn gedepo neerd: kinderpantoffeltje, vulpen, diverse sleutels, dasspeld, lieren rijwiel; en dat inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen van de adressen alwaar de volgende voorwerpen zijn te bevragen: Ringetje, armband, rijwieltassen, geblokte das, broche, diverse wan ten en handschoenen, alpino muts, bankbiljet, autoband, kindertasje, tuinschoenen en kinderschoentje. GAPINGE. Jaarverg. A.R.-Kiesverenlging. Donderdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniging in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer W. Louwerse. Door de secretaris en de penningmeester werden de jaarverslagen uitgebracht. Het ledental was door vertrek naar de N.O.P. verminderd tot 75. De kas sloot met een batig slot. De af tredende voorzitter werd herko zen. Door de secretaris, de heer D. Coppoolse, werd verslag uitge bracht van de door hem bijge woonde partijconferentie in Bre da. Verder werd nog gesproken over het gevoerde gemeentebeleid, NW- en ST. JOOSLAND. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1950 waren er 669 mannen en 619 vrouwen, totaal 1288 personen. Er werden 12 jon gens geboren en 13 meisjes, ter wijl 27 mannen, en 35 vrouwen zich vestigden. Er overleden 4 mannen en 4 vrouwen, terwijl 36 mannen en 45 vrouwen vertrokken. Het aantal inwoners op 1 Januari j.I. was 1286 personen, n.l. 668 mannen en 618 vrouwen. Er werden 14 huwe lijken gesloten. VVEMELDINGE. Jaarvergadering Geitenvereniging Donderdagavond vergaderde de Geitenvereniging te Wemeldinge In het lokaal van de Evang. Zon dagsschoolgebouw o.l.v. de heer J. van Oosten. De secretaris, de heer W. Gjjs- sel, las zijn jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledental van 70 te ruggelopen was tot 40. Van de voorzitter, de heer J. Onderdijk, was bericht Ingekomen, dat hjj om gezondheidsredenen moet be danken. Het bestuur wilde zijn wens eerbiedigen, maar hem toch In het bestuur handhaven, waar toe werd besloten. Vervolgens bracht de secretaris verslag uit van de gehouden plaatselijke- en kringkeuringen van geiten en ammeren, waarvan de uitslag uldde: Afd. wilde lamiaereaj d.w.z. ZX.M.ers uit Bruinisse be spraken landbouwproblemen. Toestand van geïnundeerde gronden nog niet in orde. Donderdagavond hield de afde ling Bruinisse van de Z.L.M. een vergadering waar de adj-secr. der Z.L.M., ir J. Bos, sprak over de huidige problemen in de land bouw, gezien in het licht van de algemene wereldsituatie die niet bepaald een opwekkend beeld te zien geeft. Nadat de vele aan de orde zijn de problemen waren besproken door ir Bos, wees de voorzitter, de heer P. L. Krepel er op, hoe de geïnundeerde gebieden en met name ook Duiveiand nog steeds de nadelige gevolgen ondervinden van deze inundatie met zout wa ter. Wie na de vele regens de per celen bekijkt, die het vorig jaar beteeld waren, met aardappelen, uien en hakvruchten, zal zien dat de structuur van de grond nog verre van goed is en er voor de betrokken landbouwers slechts twee mogelijkheden overblijven. Inzaai van granen of klavers. Waar zomertarwe voor de uitzaai, praktisch niet is te bekomen, blijft voor granen alleen de gerst. Verg de regering nu een inlevering van gerst van 2500 kg per ha., dan ligt deze inlevering voor de ge ïnundeerde gebieden veel te hoog en veel ongunstiger dan voor de niet geïnundeerde gebieden. Want ook de oogstresultaten zijn op ge ïnundeerde gronden nog steeds slechter. Hij bepleitte daarom, dat door de Z.L.M. een gunstiger rege ling voor de geïnundeerde gebie den zou worden bedongen en no digde de Z.L.M.-deskundigen uit, de grondstructuur zoals die mo menteel op Schouwen-Duiveland is, te komen onderzoeken. Na dit zakelijke gedeelte volgde een meer amusant gedeelte in de vorm van een filmvertoning door de heer K. van der Knoop uit Brielle. tingez. mededeling advert.) U zult 's morgeus „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEV ER PILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. lammeren zonder stamboek: 1. W. Gijssel; 2. J. van Oosten en 3. J. van Oosten. De beste groep lammeren en 2-jarige geiten: 1. C. Heijstek; 2. J. Hamelink geen volbloed. 3-jarige en oude geiten (vol bloed): 1. C. Heijstek; 1. J, Ha melink z. stmb.; 1. C. Hamelink; 2. G. Schouwenaar; 3. J. van Oosten. Kringkeuring te Kloetinge. Voorgebracht werden 11 geiten en lammeren: 1. J. van Oosten (volbloed); 1. J. van Oosten z. stmb. lam; 1. C. Heijstek volbl geit (met br. medaille). Het re serve-kampioenschap uit de kring Kloetinge werd toegekend aan C, Heijstek met 2e, 4e en 5e prijs. De penningmeester, de heer Ant. de Vos deelde mede, dat over 1950 was ontvangen f 244,07 en uitgegeven f 157,76, alzo een goed slot van f 86,31. Gekozen ln de vacature J. On derdijk als voorzitter werd de heer J. van Oosten en tot be stuursleden werden gekozen de heren Ant. de Vos en J. Onder- dijk. Tot bode werd benoemd de heer J. Onderdijk en tot afge vaardigde naar de Prov. vergade ring de heer W. A. Zuyddijk. KRABBENDIJKE. Jaarvergadering Herv. Zondagsschool. De Herv. Zondagsschoolvereni ging hield haar jaarvergadering en ouderavond o.l.v. de heer J. Tolhoek. Uit het jaarverslag, in dicht vorm, bleek, dat de vereniging ruim 180 leden telt en 185 leer lingen. Er was een batig saldo in kas. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. de Kok. De voorzitter J. Tolhoek was juist deze dag 30 jaar aan de Zondagsschool verbonden. De heer J. van Baren wenste hem geluk en bood hem een ge schenk aan, waarna een meis jeskoor, gevormd uit leerlingen der Zondagsschool, hem een spe ciaal voor hem gedicht lied toe zongen en de vergadering Ps. 134 3. Vervolgens hield de heer H. M. de Looff, een causerie over: „De rijkdom van het lied", en mej. M. van Baren 'n luimige voordracht. De avond werd afgewisseld door samenzang en twee-stemmige lie deren door het meisjeskoor. Ds Baarslag sloot deze vergadering. RENESSE. Contactavond Nationele Reserve. De contactavond van het Natio naai Instituut „Steun Wettig Ge zag", in samenwerking met de Nationale Reserve, welke ten doel had om o.a. het publiek bekend te maken met het werk en streven der Nat. Reserve mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. Ongeveer 150 personen wa ren aanwezig in Hotel „Het Wa pen van Zeeland". De burgemees ter van Renesse, de heer mr G. F. Lunsingh Tonckens, liet in zijn openingswoord uitkomen, dat de ondertoon van deze avond ernstig is. Hij heette allen hartelijk wel kom, in bijzonder kolonel Termaa- ten de commandant van de Na tionale Reserve in Nederland, ka pitein Rietveld en luitenant-kolo nel W. K. de Feijter, commandant district Zeeland der Nat. Res. en de heer C. A. van der Hooft, bur gemeester van Willemstad. De leiding van deze avond be rustte bij de heer J. W. de Jonge, secretaris der afd. Renesse van S.W.G. De heer van den Hooft wees op de ernst der tijd en de plicht van iedereen om daadwerkelijk mede te werken aan de handhaving van het Wettig Gezag, door lid te wor- vl/ ~i~ 128. Terwijl al dit verschrikkelijks zich bij de waterval afspeelde, vond er in dezelfde omgeving nog 'n heel andere gebeurtenis plaats. Je moet weten dat het Bonte Buitgebergte nog altijd bewoond werd door het stoere oervolk der Barsebazen en de mannen van deze stam vierden feest, omdat hun hoofdman, Ruwaert geheten, jarig was. Op de plek waar de aloude stameik stond, werd hij gehuldigd. Stralend van voldoening stond hij daar, luisterend naar de forse keelzangen van zijn mannen. Uit twee, grote holle boom-vaten werden berenschedeltjes bier geschept, van dat echte ferme oerbier en dat werd gedronken op Ruwaerts gezondheid. Ruwaert sprak zijn stamgenoten toe. -ge 'PO**' S'uoy* -S£/y p,y* „Dapperrr Krrranig Barrrsebaat-mannen. Ik goede jaarrr-dag- feessst! Goede bierrr! Goede zing liederrrs! Barrrsebaasmannen altijd grrrote Ruwaerrt achternavolgen?!" „Jaaaa!" riepen allen. „Barrrsebaasmannen nóóit nimmerrr bang en nóóit nimmerrr niet wegloop vluchten?!" „Néééé!" Was het antwoord en toen, o schrik, klonk er plotseling een gierend geluid, gevolgd door twee geweldige plonsen in de biervaten Het schuim spatte in het rond! Het waren Filo en Dr Spriet! Hun luchtreis eindigde in de biervaten van die barsebazen En ineens waren al die dappere kerels verdwenenWegge lopen van schrik! De scheepsbeweging in 1950 te Terneuzen. In 1950 passeerden in Ter- neuzen in totaal 767 geladen en 405 ledige zeeschepen met be stemming met een totale ton nage van 1.774.834 bruto regis- terton. Afkomstig van Antwer pen met bestemming België passeerden 184 geladen en 147 ledige zeeschepen met een to tale tonnage van 418.740 bruto registerton. Door de douane te Terneuzen werden ingeklaard 81 geladen en 38 ledige zeeschepen met een totale tonnage van 192.222 bruto registerton. In to taal passeerden Terneuzen dus 1622 zeeschepen vanuit zee met een tonnage van 2.385.796 brt. waarvan er 1503 met een ton nage van 2.193.574 brt. naar België doorvoeren. Hiervan voe ren onder Eng (se vlag 538, Ne derlandse vlag 256, onder Zweedse vlag 191, onder Duitse vlag 161, onder Noorse vlag onder Franse vlag 74, onder Finse 53, onder Belgische 47, onder Deense 45, onder Spaanse 33, onder Portugese 41, onder Poolse 34, onder Joego-Slavisehe 16, onder Panamese 25, onder Italiaanse 9, onder Russische 10, onder Zwitserse 3, onder Griek se 4, onder Amerikaanse 2, on der Canadese 1, onder Brazili aanse 1, onder Corsicaanse 1 en onder Hondurese vlag 2 schepen. In omgekeerde richting, dus in de richting van de zee, pas seerden met bestemming zee in totaal 1207 zeeschepen met een totale tonnage van 1.728.913 brt. Met bestemming Antwerpen passeerden 228 schepen met een totale tonnage van 332.519 brt. waarvan 115 geladen en 113 leeg. uitgeklaard werden in totaal 169 met 229.467 brt. waarvan 129 geladen en 40 leeg. In totaal passeerden Terneuzen dus in 1950 in de richting naar zee 1604 schepen met een totale tonnage van 2.290.899 brt. Hiervan voe ren onder Engelse vlag 435 schepen, onder Nederlandse 260, onder Zweedse 196, onder Duit se 164, onder Noorse 64, onder Franse 72, onder Finse 49, on der Belgische 47, onder Deense 59, onder Spaanse 30, onder Portugese 32, onder Poolse 32, onder Joegoslavische 21, onder Panamese 18, onder Italiaanse 6, onder Russische 9, onder Griekse 5, onder Corsicaanse 1, onder Hondurese 1, onder Zwit serse 3, onder Amerikaanse 1, onder Canadese 1 en onder Braziliaanse vlag 1 zeeschip. den van N.R. of Reserve Rijks politie. Kolonel Termaaten besprak het gevaar waarvoor wij staan; de Nationale Reserve moet paraat zijn in het binnenland. Hij vroeg begrip voor de toestand en sprak de klasse Renesse van de Nat Res. toe. Sergeant W. J. Zijta, instruc teur der klasse Renesse gaf een korte instructieles met een gees tig slot. Voorts werden films vertoond, een amateur goochelaar en goochelaarster vertoonden staal tjes van hun kunnen. ZIERIKZEE. Kinderpostzegelverkoop. De kinderpostzegelverkoop in Zierlkzee bracht in totaal op f 1071,13. Door het comité werd voor f 533,74 en door de Postin- richting ressort Zierikzee f 537,66 verkocht. Van deze bedragen komt een netto-bedrag van f 403.64 ten goede aan de actie ten bate van de diverse instellin gen. Aan prentbriefkaarten werd door het comité verkocht voor f 69,50. De scholen-actie in Zie rikzee (zegels en briefkaarten) leverde bruto f 1848 op. ST ANNALAND. Ds D. 3. van Djjk. Donderdagavond werd ln de Ned. Herv. Kerk een kerkdienst gehouden, waarin voorging de be roepen predikant ds D. J. van Dijk, Indisch predikant te Apel doorn en voorheen te Rante Pao op Celebes. Na de gemeente te hebben toe gesproken en ds v. d. Wiel, de consulent dank te hebben ge bracht, hield hij een predicatle n. a.v. Joh. 3 vers 3. TERNEUZEN. Lezing. Onder auspiciën van de Amb tenaren-personeelsvereniging „De Schelde", hield Donderdagavond de heer J. Wondergem een lezing over „Het leven der bijen". Jammer, dat de opkomst der leden niet groter was. De spreker, die zelf bijenhouder is, bleek van het leven dezer nijvere diertjes 'n speciale studie gemaakt te heb ben. De - lezing werd door de heer Zuur verduidelijkt door het ver tonen van filmplaatjes. Staalkabel in schroef. Bij het meren van de Zweedse Osborn" in de Westhaven kwam Voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve op Zuid-Beve land werd Vrijdagavond in de „Prins van Oranje" een contact avond gehouden. De avond werd geopend met een kort woord van de bevelhebber der Nationale Reserve in Zeeland, luitenant-kolonel W. K. de Feyter. Deze begon met een driewerf hoe ra op de jarige Prinses Margriet. Hij wees er op, dat voor het grote bezit, dat wij in de vrijheid bezit ten, gestreden zal moeten worden. Daarvoor strijdt ook de Nationale Reserve. Ook is de Nationale Re serve gericht tegen het commu nisme, dat ons vanuit Rusland be dreigt en het Aziatisch gevaar. De taak van de Nationale Reserve is de territoriale tropen te verster ken. Ook en vooral tot geestelijke herbewapening riep overste de Feyter op. Kolonel Termaaten, de inspec teur der Nationale Reserve zei, dat het grootste gevaar in ons eigen volk schuilt. Dat zijn die mensen, die zich niet meer be- scjjpuwen als Nederlander maar vreemde ideologieën volgen. Deze groep is zeer gevaarlijk en zij vindt steun bij de moedelozen. Het communisme is alleen te ver drijven door de sociale toestanden te verbeteren en door volgens de christelijke geboden te leven. Iedereen zal moeten meewerken aan de weerbaarheid van ons volk. Dé Nationale Reserve biedt daar toe de kans. In het bijzonder de buitengewoon dienstplichtigen riep kolonel Termaaten daartoe op. Met nadruk wees spr. er de nationale reservisten op, dat hun houding, zowel als militair en als burger, steeds onberispelijk moet zijn. Vervolgens maten de nationale reservisten hun spraakvermogen tegen elkaar. De uitslag was 1. M. van Gorp, die een taart ont ving en 2 de heer Bakker, die een troostprijs kreeg. In de pauze werd ten bate van het Koningin Wilhelminafonds een verloting gehouden, terwijl men, ten bate van hetzelfde doel, ver- zoekpiaatjes kon laten draaien. Er kon f 97.30 worden afgedragen aan de kankerbestrijding. Vervol gens sprak kapelaan Brans uit de staalkabel in de schroef te recht, waardoor deze vastdraaide. Ongeveer 11 uur was een dui ker van de Fa De Bruijn ter plaatse aanwezig om de staal kabel, die vele malen rond de schroef gedraaid was, los te ma ken, hetgeen om ongeveer 1 uur gelukt was. Aan de schroef was door het ongeval geen averij ontstaan. Aan het bevolkingsonderzoek tot bestrijding der T.B.C. te Brninisse is door 1119 personen deelgenomen. Tot agent van Cevemos, in de vacature ontstaan door het over lijden van de heer Mars de Koning is benoemd de heer A. Jumelet Mz thans als zodanig werkzaam te Tholen. De uitvoering van het Ned. Herv. zangkoor „V.Z.O.S." te St. Annaland zal op Woensdag a.s. worden gehouden in het catechi satielokaal. Te Bruinisse werd Donderdag avond opgericht een afdeling van de Nederlandse Christelijke Trans- portarbeldersbond met aanvanke lijk 7 leden. Het bestuur bestaat uit de heren: A. Kik, voorzitter; Jac. Kik, secretaris en A. Verwijs, penningmeester. Het bestuur van de sedert kort opgerichte dam- en schaakvereni ging ,,'s-Gravenpolder" stelt po gingen ln het werk, om de be kende Nedrlandse damspeler, mr Ph. J. Ham te Rotterdam, te ont vangen voor het geven van een demonstratie en causerie over het damspel. B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor de heer P. Broerse te Vlissingen te benoemen tot beiaardier in lijdelijke dienst op een jaarwedde van f 900. Mevr. Z. Klaassen-Oord Tandarts, Heinkenszand. Wegens ziekte voorlopig Goes. Deze wekte op tot actieve strijd tegen het communisme. Verder werd de avond gevuld met muziek door het accordeongezel schap „Animato" en films, die ge draaid werden door de legerfilm- dienst te Breda. De avond werd tenslotte gesloten door kolonel Termaaten. Er heerste de hele avond een geanimeerde stemming. Nagekomen Advertentie Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed plot seling na een kortston dig geduldig gedragen lijden in zijn Heer en Heiland onze geliefde Man, Vader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom JAN HENDRIK ANDERIESSE, op de leeftijd van 43 jaar. Middelburg, 19 Jan. '51 Trompstraat 38. Uit aller naam; Wed. M. F. ANDERIESSE— POLDERMAN en Kinderen. Liever geen bezoek. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 23 Jan. a.s. des middags 12 uur, ver trek sterfhuis Tromp straat 38. Het behaagde de Heere tot Zich te nemen onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder ELIZABETH ANNA DE NOOIJER, Weduwe van Marinus Filius, op de leeftijd van ruim 74 jaar. „Zalig zijn de dooden die in den Heere ster ven Openb. 14. Namens de Familie: Kamperland: A. J. FILIUS. P. A. FILIUS— GEELHOED en Kinderen. N. M. ZWEMER— FILIUS. C. ZWEMER en Kind. Cadzand: JAC. A. FILIUS. P. FILIUS— SCHOUTEN. Kamperland: J. M. FILIUS. S. A. FILIUS— KOSTER. J. A. v. d. WEELE FILIUS. A. v. d. WEELE en Kinderen. M. J. FILIUS. J. J. FILIUS— BOUTERSE en Kinderen: J. A. FILIUS. M. L. FILIUS— KEMPE en Kind. Oost-Souburg: A. J. TANGE— FILIUS. D. TANGE en Kinderen. Biggekerke: J. L. TANGE—FILIUS. JAC. TANGE en Kinderen. Kamperland: A. DE BRUINE. W. DE BRUINE— VAN BERCHUM en Kinderen. Kamperland. 19 Januari 1951. De begrafenis zal plaats vinden D.V. op Dinsdag 23 Januari. (Ingez. mededeling, advert.) Ze hebben 169 Nederlandse Staatsburgers gevraagd: Zijt ge standvastig geweest deze eerste drie weken van het nieuwe jaar? 103 hebben geantwoord: ja, ik heb mij aan de nieuwe verkeersregels gehouden 65 hebben geantwoord: ja, ik heb iedere Zaterdag een bloe metje voor mijn vrouw mee gebracht 1 beeft geantwoord: ja, voort aan rook ik alleen maar Bond Street. "'4' In alle ernst: De sigaret met de record omzet „HOE ZINGEN WE ONZE PSALMEN." Dit belangrijke onderwerp werd Zaterdagmiddag in da Grote Kerk te Goes besproken op de tweede Streekmiddag der Ned. Organistenvereniging. Het bestuur van het district Zeeland had op een flinke be langstelling van velen uit het Zeeuwse kerkelijke leven ge rekend, doch helaas er was slechts één predikant naast een dertigtal organisten aanwezig. Nadat de vorzitter, de heer Adr. Kousemaker uit Goes da vergadering met schriftlezing en gebed had geopend, kreeg da heer Jan Matter uit Driebergen gelegenheid het onderwerp „Hoe zingen we onze Psalmen" te be handelen. Hij wees er op, dat de moeilijkheden bij het zingen in onze Protestantse kerken eigenlijk begonnen zijn na de Hervorming. Vóór de Reformatie werd door geoefende koorzan gers het Gregoriaans gezongen en had de gemeente geen aan deel in de liturgie. Nadat echter het Gregoriaans uit de kerken der Reformatie was gebannen, kwamen de moeilijkheden van de gemeentezang. Aan de hand van e.iige voor beelden toonde de spreker, dat er bij verschillende Psalmen nog duidelijke overeenkomsten wa ren met het Gregoriaans. Daar naast werden vele z.g. volks melodieën gebruikt voor de be rijmde Psalmen, zodat het kerk volk op deze bekende melodieën in staat was de Psalmen te zin gen. Nadat de heer Matter en kele dingen had gezegd over het tempo, werden door de aan wezigen enige Psalmen gezon gen. Hierna behandelde de heer Matter de verschillende moge lijkheden van harmonisatie voor de begeleiding der Psalmen en gaf op het orgel een demonstra tie daarvan alsmede enige voor beelden van Psalmvoorspelen. De heer Kousemaker zorgde voor een keurige muzikale om lijsting van de vergadering door het spelen van twee koraal bewerkingen van Bach. Diep getroffen namen wij kennis van het nog vrij plotseling overlijden van onze geachte collega J. H. ANDERIESSE, op de leeftijd van 43 jaar. Onze God trooste en sterke inzonderheid zijn Vrouw, kinderen en familie in deze smartvolle beproeving. In grote accuratesse en trouw heeft hij onze Af deling als secretaris gediend, ons ten voorbeeld. 2 Tim. 4 7—8. Namens de Afd. Middelburg v. d. Nederl. Veren, van Chr. Kantoor- en Handelsbed.: A. MAAS, Voorzitter. J. DUYVEKOT, Secretaris. Middelburg, 20 Januari 1951.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3