Jacob Cats bracht zijn jeugd door op Schouwen De galeislaaf Zeeuwse Wandelingen Hij verloor zijn hart in Zierikzee! (ATONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Tot 1961 geen leertucht in de NecL Herv» Kerk» Een rijpingsproces van tien jaar» Stille Oceaan verbergt nog vele geheimen Interessante ontdekkingen van Amerikaanse expeditie. Gezond èn lekker! -bed is ook voor U ideaal! *^2 Ö/ERMOGENf "AKKERTJES" ABA/tSON is met zichzelf inge nomen. Griep?'n Mijnhardije Maandag 12 Januari 1951 PROTEST AN TS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 wel bang was voor verkeerde invloed van deze uitheemse stiefmoeder. 140. Driehonderd, jaar geleden, op 18 Januari 1651, werd in Den Haag de bekende Grote Vergadering geopend, waar verschil lende zaken besproken werden in verband met het sterren ran stadhouder Willem II en de geboorte van diens zoontje, de latere Willem III, De voorzitter van deze Vergadering was de raadpensionaris ran Holland, de dichter Jacob Cats. Dit geeft me aanleiding om in enkele artikelen het leven van deze Zeeuwse dichter te bespreken. Hier en daar zal ik enkele regels inlassen uit zijn: „Ttoee en tachtig-jarig leven", waarin hü zijn leven beschrijft van zijn geboorte tot kort voor zijn dood. Deze levensbeschrijving droeg hij op aan zijn 14 kleinkinderen. Wordt Jacob Cats nog gelezen? Breyde, de kinderloze zuster van zijn moeder, die misschien In haast ieder geschiedenis- boek staat te lezen, dat de wer ken van Cats naast de Bijbel een ereplaats hadden in bijna elk 17de eeuws huisgezin. En in het voorbericht van een uit gave van zijn volledige werken lees ik: „Zowel in de nederige stulpen der landbouwers en vis sers in onze dorpen als op de prachtige lusthuizen en kaste len, zowel in de bekrompen vertrekken der ambachtslieden en dagloners, als in de uitge breide bibliotheken der ruim bemiddelden en geleerden in onze steden, worden de werken van Cats gevonden, en zelfs in het geheugen der schamelen, die geen boeken kunnen bekos tigen, worden vele van zijn ge rijmde geschiedenissen en spreuken bewaard." Deze woorden werden ge schreven in 1828, natuurlijk door een bewonderaar van de dich ter. Nu, na ruim een eeuw, be vatten die woorden nog slechts een paar procent waarheid. Wie leest Cats nog? En wie heeft zijn volledige dichtwerken in zijn boekenkast? En slechts enkele mensen, meest ouderen, kunnen e .i paargedichten of spreuken uit het h-ofd opzeggen. Cats was geen groot dichter. Vele van zijn verzen zijn meer rijmelarij dan echt» dichtkunst. Toch verdient hij niet de mis kenning, die hij van latere let terkundigen heeft ondergaan. Busken Huet is hierin wel erg ver gegaan; hij noemt hem een rijmelaar en een kwezel en spreekt van „zijn door en door laaghartige moraal, zjjn leuter- lievende vroomheid en keutel achtige poëzie". Later is hij wel enigszins op deze scherpe woe den teruggekomen. Inderdaad zijn de gedichten niet vlekkeloos, evenmin als zijn leven dat was, maar toch heeft Cats een populariteit genoten zoals geen andere dichter uit zijn tijd. Hij schreef in de taal van het volk, over de gewone dingen van de dag, en iedereen kon hem begrijpen. Bovendien was Cats met al zijn gebreken een christen, die de zonde, ook van hemzelf, niet verbloemt, maar ook van genade spreekt. Zijn gedichten zijn vertaald in het Duits, Engels, Deens en Zweeds. GLBOKEN XE BROUWERS HAVEN. In Brouwershaven ademde hij ^voor iiet eerst de Zeeuwse lucht, ^tocn hij daar 10 November 1577 geboren werd. „Daar is een Zeeuwse stad, men noemt ze Brouwershaven, Daar heeft een vrouwenborst mij [eerst bestaan te laven." Zijn broer Cornells was toen 17 jaar oud. Ook had hij nog twee zusters, waarvan de ene Quirina heette. Zijn vader Adriaan was één der notabelen van het stadje: bierbrouwer, schepen, burge meester, kerkmeester, wees meester, dijkgraaf. Moederliefde heeft hij weinig gekend: zijn moeder Leenken Breyde stierf, toen hij 2 jaar óud was. Zijn vader hertrouwde later met iemand van Waalse afkomst, Jolente de Braude, weduwe van Jhr Jan van Heule. bij wie hij nog drie zoons en één dochter kreeg. „Mijn vader, nog gezond en van bekwame jaren, Bevond zich wederom genegen [om te paren. Mijn zusters waren jong, zodat [zijn huisbedrijf Vereiste, naar hem docht, een [kloek en rijper wijf. Daar was een hupse vrouw uit [Walsland toen gekomen, Die heeft in echte trouw ijn [vader aangenomen; Ze was een handzaam wijf en [ook van edel bloed, Maar door de krijg beroofd van [al haar ouders goed." Jacob werd toen als kind aan genomen door zijn tante Anna OP HET GYMNASIUM TE ZIERIKZEE. Toen hij 11 jaar was, bezocht hij te Zierikzee het gymnasium, waar hij in de kost was bij de rector Dirck Kemp, „een man gans kluchtig in manieren" Vier jaar is hij hier geweest, maar geleerd heeft hij er niet bijzonder veel. ,Jk konde mij vooreerst tot [leren niet begeven, De school van Zierikzee scheen [mij een droevig leven." Hier openbaarde zich toen reeds zijn dichterstalent. Hij maakte verzen in 't Latijn, tot een jongeling uit Brabant, die het in het rijmen al wat ver der gebracht had dan Jacob, hem wees op de schoonheid van zfjn moedertaal. Toen was het uit met Latijnse gedichten: „Maar ik verloor hiervan bijna [de ganse smaak, Ze En in de Zeeuwse taal kreeg ik [een nieuw vermaak." Hier in Zierikzee is hij voor 't eerst verliefd geweest, wat zich in zijn later leven nog ver scheidene keren herhaald heeft. De jonge Cats voelde zich mach tig aangetrokken tot de schone sexe. Dat is geen laster of leu gen van zijn vijanden, dat zegt hij zelf: Dit is het eerste artikel van een serie van zes over Jacob Cats, niet zozeer be schouwd als dichter, maar als een figuur, die een groot deel van zijn leven in Zee land heeft doorgebracht. Cats was een man met deugden, maar hij bezat ook vele ondeugden. Hij is in het culturele en geestelijke leven van onze provincie, hoe men hem ook als dichter beoor delen moge, een markante figuur geweest en hij mag zeker ook worden beschouwd als de typische representant van zijn tijd, die rijk was aan moralisten. (Ingez. mededeling advert.) Twee grote stappen vooruit „Mijn aard was van der jeugd [genegen om te mallen, En 't vrouwelijk geslacht dat [heeft mij wel bevallen." In zijn gymnasiastentijd (hij was toen hoogstens 14 jaar oud) begon het al: „Ei ziet, een jonge spruit, al [was het maar een kind, Daar was mijn {jdel hart ten [hoogste op gezind. Ik stond naar hare gunst en [wist haar iets te schenken. Opdat ze, waar Se was, nog [mijner zou peAiken. 'tWas al maar "inderwe/k, [maar desalniettemin, Het maakte mij gestaag een [ongeruste zin." Kinderspel, kalverliefde, noemde hij later een dergelijk scharrelpartijtje. „Maar des alniettemin De verhouding werd echter bekend bij zijn tante, die hem eens flink onderhanden nam, zodat hij „genegen werd zijn grillen af te leggen". Trouwens, bij rector Kemp was ook wel eens wat aan de hand. Daar waren nog meer leerlin gen van het gymnasium in huis, en zijn dienstbode, „een meid met snege streken", bemoeide zich al te veel met de studen ten. Volgens de bekende schrijver over Zeeland, Dr P. J. Meertens, is in deze tijd de kiem gelegd I lijk opzicht en toezicht. Het toe- vari zijn zinnelijk karakter. zicht komt geheel in handen van L. v. \V. de kerkvoogdij. Uw polis bij ons geeft recht op: D Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. a Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levensverzekeringswezen! Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden belicht. ROTTERDAM r treerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrf 1 De grootste in Nederland rrrrrrrrrrnrrfrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrjrrrrrrrrrrn nTrrrrrrrr/r rn. rrr:" fLrLrlT.l', FJ UPIIId Meningen over de kerkorde. IV. In het ouderlioud, dat wjj mochten hebben met ouderling L. de Geer te Zeist, vertelde dit synodelld (voorstander van de nieuwe kerkorde) ons eerst het een en ander over het verband tussen apostolaat en beljjden. We hebben dit in een vorig artikel weer gegeven. Hieronder volgen nog enige opmerkingen van ouderling De Geer over de kerkvisitatie en de leertucht. Een nieuw element -in de Her vormde Kerk zfjn de provinciale kerkvergaderingen. Op deze ver gaderingen begint de procedure met een predikant van wie men veronderstelt, dat hij in de ver kondiging en catechese de funda menten der Kerk aantast. Belangrijk is ln dit verband de kerkvisitatie. Deze zal zich voor taan alleen met het opzicht bezig houden. Men onderscheidt name- Door Amerikaanse geleerden is een 1750 kilometer lange berg rug onder de oppervlakte van de Stille Oceaan aangetroffen. Deze ontdekking werd gedaan tijdens een onderzoek van drie maanden, dat door de universi teit van Californië en door de Amerikaanse vloot uitgevoerd is, waarbij meer dan 46000 km. afgelegd werd. De bergrug is 80 kilometer breed en strekt zich tussen de Ha- waii-eilanden en het eiland Wake uit. De toppen ervan bevinden zich 1600 tot 1800 meter onder het wateroppervlak. Uit schelpen en rjfkoralen, die de geleerden van de toppen hebben opgevist blijkt, dat deze toppen slechts een paar meter onder water moeten hebben gelegen. Koraalrotsen worden door bepaalde in zee le vende wezens namelijk niet op groter diepte dan 30 meter ge vormd. De geleerden hebben vastge steld, dat de bodem van de oceaan aen heftige bewegingen onder hevig is geweest. Er zijn namelijk in latere tijdperken vulkanische uitbarstingen geweest. Het opha len van grote hoeveelheden vul kanische as vormt een aanwijzing van deze uitbarstingen. Dikke lang mangaan. Rond de oude vulkaankegels werden koraal-atollen aangetrof fen zoals bij Bikini en Kwajalein. De hellingen van deze bergketen waren bedekt met een 10 centi meter dikke laag bijna zuiver mangaan. Eén dezer lagen, 32 ki lometer lang en 16 breed, bevat ongeveer 110 millioen ton van dit metaal. Het zuiverste mangaan had zich afgezet op de tanden van voorhistorische haaien, de oor beentjes van walvissen en stukjes vulcanisch gesteente. In het slib op de bodem van de oceaan werden bacteriën aange troffen. Zij waren echter in inge kapselde toestand, omdat er op die diepte geen voedsel voor hen is. Werden zij op een voedings bodem gebracht dan werden zij snel weer actief. Naar de mening der geleerden behoren deze bac teriën tot de oudste op aarde levende organismen. Door de expeditie werden door middel van eehotoestellen ver schillende lagen in de oceaan ont dekt. In elk dezer lagen konden zij vele tot nu toe onbekende soor ten tropische vissen vangen. N.S. rijden 15.000 km per dag minder. Door de beperkende bepa lingen der Ned. Spoorwegen zal er dagelijks 300 ton kolen minder worden verbruikt op de „stoom"- lijnen. Door interne bezuiniging loopt het verbruik zelfs terug met 400 ton per dag, hetgeen neer komt op een vermindering van twintig procent; 45 locomotieven komen voorlopig tot stilstand. In totaal rijdt men dagelijks 15.000 kilometer (met stoomtrei nen) minder. De verwachting werd uitge sproken, dat men op 20 Mei (da tum waarop nieuwe dienstregeling ingaat), de grootste moeilijkheden te boven is. Eisenhower ook naar Griekenland. Generaal Eisenhower zal ko mende week ook een bezoek aan Athene brengen voor besprekin gen over de defensie van het Middellandse-Zeegebied, aldus be richten uit Macedonië, waar Ko ning George van Griekenland en minister-president Venizelos thans vertoeven. (Ingez. mededeling. adverU ROOSENDAAL HOLLAND TURHHOUT BELGIf Nieuwe theorie over het ontstaan van zeewater. Een Amerikaanse geoloog Is van mening, dat de voortdurende toename van de hoeveelheid water op het aardoppervlak misschien wordt veroorzaakt door het ont snappen van gassen uit het In wendige der aarde naar de atmos feer en wel voornamelijk door de hete bronnen. Volgens de geleerde wordt door ditzelfde proces ook de omvang van de oceanen vergroot en wordt de atmosfeer met gassen aange vuld. De betrekkelijke overmaat van vluchtige bestanddelen op of dichtbij het aardoppervlak, wijst er op, dat zij al gedurende onge veer 2.000.000.000 jaar uit hat binnenste van de aarde naar het oppervlak stijgen. (ingez. mededeling, advert.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 64) *-o- 65) o— Sidderend doorstond Io het gekrabbel van ratten langs haar voeten, die ze b[j het matte licht van de lantaarn kon onder scheiden. Ze wist maar al le goed, hoe dit ongedierte zich wierp op de lijken der bezwe ken gevangenen. Rondom kon zij de machteloze ongelukkigen zien liggen, terwijl het sijpelend grondwater een naargeestige begeleiding vormde van het steunen en zuchten der zieken en het smeken om water en brood van de hongerende en dorstende kinderen. Temidden van deze poel van wanhoop en vervuiling begon Io nu om Virginius te zoeken, af en toe de onvergete lijke ommegang onderbrekend om de spinnewebben uit haar gelaat te vegen, die daar in overvloedige mate te vinden waren. Met uiterste moeite on- dercuuicte zij terwille van het grote doel de kreten van afgrij zen die het gruwelijke schouw spel bij haar opwekte. Langzaam vorderend en steeds weer over zieken en doden heen stappende, hoorde Io eqn zwakke stem zeggen: Reginus? Is het Reginus niet? Wie je ook bent, kruip niet over me heen. De meesten van ons kunnen zich niet bewegen, van zwakte. Io hief haar lantaarn wat ho ger en ja, daar zag zij de be minde machteloos en afgemat liggen, tegen de muur vastge klonken aan de ketting. Io! Ben jij het? kwam er met gebroken stem hijgend uit. Io kon zich nauwelijks staan de houden, toen zij de smart en tegelijk de hoop in zijn stem hoorde. Meer nog ontstelde haar de aanblik van zijn vermagerd lichaam, gehuld in flarden van wat zijn kleding geweest was. Zij viel op haar knieën en om vatte zijn hoofd met haar ar men: Virginius! stamelde zij, ter wijl de tranen over haar gelaat stroomden. Dan, zich herstellend er moest nu kort en krachtig ge handeld worden maakte zij de ketting van de muurring los Een andere stem, even zwak en bevend, liet zich horen: Theophilus, ik hoor de stem van een vrouw is dat jouw echtgenote? Ja, meester. Dit is mijn vrouw, Io. Io tastte naar de vermagerde hand van Paulus en zei ont roerd: O, ik wilde dat ik u helpen kon, edele vriend. Heb geen zorg over mij, mijn dochter. Wat geschieden moet, staat vast. Maar „Uw wil geschiede". Met onvaste stem hief de grijsaard een Psalmvers aan: „Ofschoon ik door de val lei des doods wandelde, ik zal geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij". Mijn man is zo zwak, dat hij niet overeind kan zitten, merkte Io op. M'n dochter, zei Paulus, je man is zo verzwakt, omdat hij het grootste deel van zijn brood en water gegeven heeft aan de kinderen, waarvoor niet gezorgd wordt, omdat zij voor da wet geen gevangenen zijn. Hij zou niet anders kun nen, zei Io met iets van trots in haar stem. Dan, zich tot Virgi nius wendende: Je weet van onze plannen, lieve? Ja. Wij hebben in het ge heim brieven met Lucas gewis seld. Gebeurt het vannacht, Io? Ja nü. Ik moet je naar de plek onder de trapdeur zien te krijgen. Hermas, Sanna en Re- ginius staan boven gereed om ons op te hijsen. Dan moet ik mijn geliefde meester achterlaten, stamelde Virginius. En dat kan ik niet. Mijn zoon, zei Paulus, ik ben bereid mij te offeren, want dat brengt mij nader tot mijn Verlosser. Jij bent mij als een zoon, op wie ik trots ben. Ga u met je vrouw ln vrede, en een maal bevrijd, ga dan het Evan gelie brengen aan je volk en ga daar gemeenten stichten. Laat hun het Licht der wereld zien. Maar het is noodzakelijk, dat dan je burgernaam verdwijnt. Voor de wereld van Caesar ben je van nu af dood. Neem een andere naam aan, ook voor je eigen veiligheid, (Slot volgt.) Vóór 1 Mei zuilen de kerkvisi- tatoren in elke classis worden ge kozen. De classes kiezen er twee (predikant en ouderling) en de provinciale kerkvergaderingen wijzen de voorzitter aan. De voor zitter ia altijd predikant. Op deze colleges rust de visitatieplicht. Samen met en boven de visita toren-provinciaal bestaat het col lege van visitatoren-generaal, ge vormd door drie predikanten en twee ouderlingen, benoemd door de synode. De visitatie van laatst genoemd college gaat over hen, die in ambten, organen en bedie ningen staan, welke buiten pro vinciaal verband liggen. Men onderscheidt verschillende soorten van visitatie. De perio dieke, welke eenmaal in de vier jaar wordt gehouden, de buiten gewone visitatie en de bijzondere visitatie. Deze laatste geschiedt in overleg met de visitatoren-pro vinciaal door het breed modera- men der classicale vergadering. De visitatoren zullen hier be moedigen, daar waarschuwen, el ders plooien gladstrijken. De visi tatoren-provinciaal hebben ook een taak ten aanzien van het op zicht over leer en catechese. DE TUCHTPROOEDURE. De procedure, welke wordt ge volgd met een dienaar des Woords, die aanleiding geeft te denken, dat hij in prediking en catechese de fundamenten der Kerk aantast, doordat de gehoor zaamheid aan de Heilige Schrift daarbij is uitgesloten en de ge meenschap met de belijdenis der vaderen verbroken, verloopt in ambtelijke vergaderingen. Aan vangende bij de provinciale kerk vergadering, mondt de zaak uit in de generale synode. In de eerste tien jaar wordt van synodewege in zo'n geval de be trokken predikant niet van zijn ambt ontheven. Wel kan deze zelf ontheffing vragen. In dat geval geniet hij een bijzondere finan ciële voorziening. Tot 1961 geeft de synode van haar inzicht blijk. Na 1961 geeft da synode een eind beslissing met de mogelijkheid van ontheffing. Deze regeling is ontsproten uit de zorg voor de groeiende gemeen schap binnen de Kerk; het diep gaand en nu niet meer vrijblijvend gesprek der richtingen krijgt thans een vruchtbare kans. De Kerk hoopt, zo God wil, in tien jaren te rijpen tot de eindbeslis sing. Het belangrijke geschiedt in de eerstkomende jaren toch. De ambtelijke gesprekken bij zo'n procedure betekenen reeds een be slissende winst. EENMANSGEMEENTEN. De structuur van de nieuwe kerkorde, zegt ouderling De Geer, Is gericht op eenmansgemeenten. Er zal intenser pastoraat en in tenser apostolaat komen. Elke wijkgemeente beslaat een afzien baar gebied. Elke predikant zal minimaal door drie ouderlingen, drie kerkvoogden en drie diake nen omringd zijn. In sommige ge vallen bijvoorbeeld waar het bestaan van richtingen dit nood zakelijk maakt kan toestem ming worden verleend, dat een wijkgemeente twee of drie predi kanten heeft. Die toestemming geldt echter telkens voor vijf jaar. Met de nieuwe kerkorde doet ook de vicaris zijn intrede. Zoals men weet is het vicariaat opengesteld voor mannen en vrouwen, die de universiteit achter zich hebben. Aan de vicaris wordt de verkon diging des Woords toevertrouwd, aan de hulpprediker de prediking van het Evangelie. De kerkorde opent ook de mo gelijkheid hen tot het ambt van dienaar des Woords toe te laten, die door God met singuliere gaven voor dit ambt zijn toegerust. over het hoofd zullen groeien, ligt alleen maar aan die kerkvergade ringen zelf! De organen van bijstand zijn financieel zeer gebonden en het geen door hen verricht wordt, ligt geheel ten dienste der ambtelijke vergaderingen. De ambtelijke ver gaderingen alléén nemen beslis singen en besluiten. De organen van bijstand leveren materiaal daartoe. Het onderscheid met de depu- taten uit de Gereformeerde Ker ken ligt daarin, dat de organen van bijstand minder officieel ker kelijk naar voren komen dan In onze zusterkerk, merkt ouderling De Geer op. Men moet in publicaties van de organen van bijstand niet de stem der Kerk willen beluisteren. De Kerk laat zich wel voorlichten door die organen, maar bepaalt toch zelf wat zij spreken zal. NA VIJF JAAR CORRECTIE. Het laatste punt van gewicht bij de kerkorde is de oecumene. De Hervormde Kerk wil met an dere Kerken spreken en zij zoekt hereniging met die Kerken, waar mede eenheid of verwantschap in geloof en kerkorde bestaat. Natuurlijk, zo verklaart ouder ling De Geer aan het slot van zijn uiteenzetting, zullen er aan deze kerkorde wel fouten kleven. De grote lijnen zijn principieel, de practische uitwerking zal uiter aard correctie behoeven. Na vijf jaar zal de eerste correctie plaats vinden. Het ontwerp, zoals het thans is aanvaard, gaf mij echter volle reden om met dankbaarheid vóór te stemmen. (Ingez. mededeling, advert.) SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pün. Goedgekeurde voetbalpool op komst Opbrengst bestemd voor liefdadige doeleinden. De Stichting Centraal Bureau ,Supro" heeft de toestemming ge vraagd van de minister van Ju stitie voor een voetbalpool, waar van de opbrengst bestemd zal zijn voor liefdadige, culturele en so ciale doeleinden. In het desbetreffende verzoek stelt de stichting voor 40 van de opbrengst te bestemmen voor de uitbetaling van prijzen, 10 voor onkosten en 50 voor lief dadige en andere instellingen. Voorlopig is toestemming ge vraagd voor 25 voetbalpools van ieder 120.000 gulden aan inleg- gelden. De Stichting „Supro" gaat uit van de gedachte, dat het deelne men aan de voetbalpool niet mag ontaarden in een ongebreidelde gokwoede. De opzet is, dat de deelnemers, die niet jonger dan 20 jaar mogen zijn, formulieren -in vullen met de vermoedelijke uit slag van de te spelen wedstrijd en deze beplakt met minimaal 25 en maximaal 50 cent aan postzegels zo tijdig posten, dat ze 's Zater dags binnen zijn. De minister heeft nog niet be slist op het verzoek. (T""p7. mededeling, advert.) DE ORGANEN VAN BIJSTAND. Bestaat niet de vrees, dat de organen van bijstand te krachtig zullen worden in het kerkelijk leven? Op deze vraag antwoordt ouderling De Geer, dat zoiets ge heel zal afhangen van het „gees telijk leven" der kerkvergaderin gen. De ambtelijke vergaderingen «innen onmogelijk alles afdoen. Daarom zijn er de organen van bijstand. Deze geven advies maar mogen ook zelf initiatieven ne men. Of zij de kerkvergaderingen j>net zo'n ellendig gevoel om morgen ziek te zijn I Neem één o» twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat, zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen Is. helpen direct Stradivarius op Korea gevonden. Gisteren heeft een Amerikaan se soldaat in het voor enkele dagen door Uno-troepen her overde stadje Sojong een Stra divarius ontdekt. De viool, die in goede toe stand verkeert en inderdaad echt schijnt te zijn, bevond zich in een gedeeltelijk leeg geplun derde winkel onder andere mu ziekinstrumenten, die waar schijnlijk het eigendom zijn van een plaatselijke orkestvereni ging. in de viool bevindt zich een papiertje met de woorden: „Antonio Stradivarius Cremo- nae Facebat Anno 1725". ÓhcUc de taupe. PARLEMENT EN VOLK. De belangstelling voor de ar beid van onze volksvertegen woordiging is de laatste tiental len jaren sterk afgenomen. Hier voor zijn vele oorzaken aan te geven. Het maatschappelijk leven en daarmee ook de Overheids taak zijn zo veelzijdig en inge- keld geworden, dat het vrijwel ondoenlijk is geworden de met dit alles in nauw verband staan de arbeid van 't parlement gere geld te volgen, laat staan zich daarover een oordeel te vormen. Er zijn ook andersoortige oor zaken. Men vindt de arbeid van het parlement niet zo belangrijk meer, omdat ons land zo afhan kelijk is geworden van buiten landse factoren, datrhet vaak on mogelijk is om binnenslands tot afdoende beslissingen te komen. Juist door de ingewikkeldheid en veelzijdigheid der vraagstuk ken is de volksvertegenwoordi ging bovendien ook in een veel afhankelijker positie gekomen ten opzichte van de eigen rege ring, die, anders dan zij zelve, over een uitgebreid en deskun dig apparaat beschikt. Speciaal in Christelijke krin gen heerst voorts een grote mate van ontmoediging, doordat het wel schijnt, dat alle eigen in vloed op het staatsbestuur voor goed verloren is. Daarbij komt, dat men ook de zaken, waar het thans om gaat, principieel veelal niet zo duidelijk ziet liggen als b.v. tijdens de schoolstrijd het geval was. Elke dezer groepen oorzaken zal haar eigen remedie moeten vinden. Moéten vinden inder daad, want een volksvertegen woordiging, die in het luchtledi ge spreekt, is de dood voor de democratie. Wat de toegenomen specialisatie bij parlement en burger betreft: elk zal zich al thans verplicht moeten weten om de besprekingen op eigen vakgebied in de volksvertegen woordiging te volgen. Daartoe heeft de Staatsdrukkerij een nieuwe mogelijkheid gescha pen door naast de Handelingen thans een serie voor de gewone burger veel practischer versla gen te publiceren van de parle mentaire arbeid. Het formaat is handig, overbodige gegevensfin- gekomen adressen, boekwerken enz.) ontbreken, doch de debat ten vindt men onverkort. En daarbij: de serie valt uiteen in 5 delen: Algemene Zaken en Fi nanciën; Buitenland, Unie, Over- zese R'jksdelen en Defensie; Justitie, Binnenland, O. K. en W.; Economie, Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en Soc. Zaken; Wederopbouw en Volks huisvesting en Verkeer en Wa terstaat. Een jaarabonnement kost per deel slechts f 7.50! Ieder staatsburger kenne duM thans zijn plicht. Vier eeuwen geleden schonk Maximiliaan van Bourgondlë beker aan Veere. Herdenking van het feit in raadszitting. Op Donderdag 1 Februari a.s. zal het precies vier eeuwen ge leden zijn, dat Maximiliaan van Bourgondië de verguld zilveren beker aan de Stad „ter Veere" schonk. Op Lichtmisavond van het jaar 1551, had de schenking plaats op het kasteel Sandenburg, dat vlak by Veere lag. In een plechtige bijzondere raadszitting, die op 1 Februari a.s. des avonds om 8 uur zal gehou den worden zal dit feit, waardoor Veere's geschiedenis mede aan be kendheid won, worden herdacht. (Ingez. mededeling, advert.) Aanbesteding van boerderij op Walcheren. Door het Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland is aanbe steed het bouwen van een boerde rij voor de heer W. van Taten- hove te Gapinge. De inschrijvers waren: Fa. J. Stoppels en Zoon te Middelburg f 29.530.J. Walraven te St. Laurens f29.800.L. Suurmond te Gapinge f 30.150.Fa. J. van Wieringen te Alphen a. d. Rün f 30.890; J. Adriaanse te St. Lau rens f 31.887.—; L. de Rük te Mid delburg f32.925.—; J. F. Domini- cus te St. Laurens f 33.490.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2