Woonkern en weg Oost-West in het centrum van de Braakman* Kill l VU De galeislaaf ADAM SON Koortsig ".AKKERTJE Planologische Dienst concludeert in rapport: Groeiende behoefte aan recreatie gebied» Krimpen van pijn V.V.V. te Axel heeft grote plannen» Technisch onderwijs behoeft herziening. (/Mice de Coupe. [)e val klapte dicht! MORGEN ORANJEBOOM BIER! Uitgestelde wedstrijden nu aan de beurt. Vrijdag 19 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland te Middel burg heeft een rapport samengesteld over de sociaal-economische en ruimtelijke aspecten van de Braakmaninpoldering. Het onder zoek hiervoor uitgevoerd, heeft zich in eerste instantie gericht op de sociaal-economische structuur van het gebied rond de Braakman, met name de gemeenten Biervliet, Hoek en Phi lippine en met de resultaten ervan werd tenslotte een concept plan voor de ruimtelijke vormgeving van het in te polderen gebied ontworpen. De voornaamste conclusies zijn: een woon kern in het hart van de Braakman; een nieuwe weg van Oost- naar West-Z.-Vlaanderen langs deze woonkern en aanleg van een recreatiegebied bij de Kreekarmen even ten Noorden van de nieuwe weg. Het rapport behandelt de so ciaal-economische structuur en ontwikkeling van het gebied di rect rond de Braakman, de land bouw in dit gebied en de visserij. Voorts de ruimtelijke aspecten en de vormgeving. In een inleiding wordt opge merkt, dat enerzijds een juist in zicht noodzakelijk zal zijn in de wijze waarop het nieuwe gebied het best kan worden ingeschakeld in het economische leven van dit gewest, ten einde het treffen van technische voorzieningen zo doel matig mogelijk te kunnen doen geschieden. Anderzijds betekent de inpoldering van dit gebied, dat eeuwenlang een scheiding vormde tussen Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen in vele opzichten een wijziging in de structuur van ge heel Z.-Vlaanderen. Het streek plan voor geheel Z.-Vlaanderen, dat momenteel bij de Plan. Dienst in voorbereiding is, zal in meer dan één opzicht dienen te zijn een basis voor een zo gezond mogelijke ontwikkeling van het sociale en economische leven in het Zeeuw se „vasteland". Dit doel kan ech ter alleen verwezenlijkt worden, indien het nieuw te winnen gebied in het hart van Z.-Vlaanderen hiervan een harmonisch in het ge heel passend deel zal gaan uit maken. In het eerste hoofdstuk wordt een globaal inzicht gegeven in de structuur en ontwikkeling van het economische leven in het gebied rond de Braakman, waarbij de drie gemeenten in dit gebied als Volgt gekarakteriseerd worden. Biervliet: zuiver agrarische ge meente met een uiterst geringe differentiatie der bestaansbron- nen en een beperkt aantal in dustrieforensen. Hoek: zuiver Igrarisch met een belangrijk aan tal forensen met name in de in dustriële beroepen. Philippine: semi-agrarische ge meente met als belangrijke neven bestaansbron de visserij en boven dien een belangrijk aantal foren sen in industriële beroepen. -Mogelijkheden In de Landbouw. T.a.v. de landbouw wordt op gemerkt, dat de inpoldering van de Braakman, die voor elk van de drie gemeenten een vrij belang rijke gebiedsuitbreiding met zich zal brengen, weliswaar is absolute zin een toeneming van de agra rische beroepsbevolking tot ge volg zal hebben, omtrent de vraag of hier ook grond beschikbaar zal komen voor de vestiging van boe ren uit de drie plaatsen, zijn ech ter nog geen beslissingen geno men. Wel is het aannemelijk, dat de nieuwe landbouwbedrijven in de Braakmanpolder werkgelegen heid zullen bieden voor de land arbeiders van het omringende oude land. Daarnaast biedt ook de arbeidsintensievere fruitteelt gun stige perspectieve voor een uit breiding van de agrarische werk gelegenheid. Verwacht mag wor den, dat een deel van de Braak- mangronden voor de fruitteelt be stemd zal worden. Vaargeul voor vissers niet verantwoord. De visserij is uitstekend gecon centreerd in Philippine en de ach teruitgang in deze tak van nijver heid is oorzaak, dat een vrij groot aantal vissers in Philippine (fo rensen) elders in de visserij werk zaam zijn. Indien de dijk, die de nieuwe polder zal afsluiten, voor lopig zodanig gelegd zal worden, dat het grootste deel van de Braakmanmonding nog net bulten de nieuwe polder zal vallen, zal Verdere uitoefening van de mos- zelvisserij hier waarschijnlijk mo gelijk blijven. De mosselexport Van de Belgische Braakmanvissers ls niet groot. In 1948 bedroeg de waarde hiervan f 30.000, terwijl de totale Nederlandse mosselex port naar België en Frankrijk in 1948 f 4.304.000 bedroeg. De vraag of door het handhaven van een scheepvaartverbinding van het Belgische vissersplaatsje Bon- chaute en Philippine een opleving van de oude welvaartsbron op dit ogenblik nog te verwezenlijken is, wordt in het rapport beantwoordt met de opmerking, dat de waarde van de opbrengst van deze visserij zeker niet groot genoeg is om een kostbare verbinding van de haven van Philippine met de Schelde in stand te houden. De wenselijkheid om ten behoeve van de mossel visserij een kanaal naar de haven van Bouchaute te handhaven, is twijfelachtig, gezien bovenstaande argumenten. Gewenst is dan ook de Bouchauter vissers een andere losplaats aan te wijzen. In eerste instantie zou Terneuzen hiervoor in aanmerking komen. De nieuwe polder. Uitgaande van bovengeschetste bestaande toestanden, geeft het rapport van de Plan. Dienst aan welke vorm de nieuwe Braakman polder het best zal kunnen krij gen. De landbouw zal het hoofdmid del van bestaan vormen. Door de inpoldering wordt een landaan- winst van ca 1300 ha verkregen, terwijl een wateroppervlak van ca 200 ha binnen de polder zal overblijven. Bovendien zal onge veer 200 ha ongeschikt zijn voor cultuurgrond, zodat 1100 ha vruchtbare grond zal overblijven. Omdat het niet bekend is hoe de grond zal worden gebruikt n.l. uitsluitend voor akkerbouw of ge- Sowjet-Russische definities van „bijbel" en „religie". In een dictionaire van vreemde woorden, uitgegeven door de Staatsdrukkerij te Moskou, komt de volgende definitie van „Bijbel" men: „Een aan de fantasie ont sproten verzameling van legenden zonder wetenschappelijke basis". Onder het woord „religie" vindt men: „Een aan de fantasie ont sproten geloof in God, engelen, geesten enz., dat in geen enkel opzicht wetenschappelijk gefun deerd is. Religie werd bevorderd in het belang van de reactionaire klassen. Zij dient om de werkende klassen te onderdrukken en de burgerlijke klassen te versterken. Opheffing van de Bourgeois-ge- meenschap en invoering van het communistisch stelsel vernietigt de basis der religie en vervangt haar leugens door de wetten van de natuurwetenschappen". A, Broen f. Te Enschedé is in de ouder dom van bijna 80 jaar overle den de heer A. Broen, die tal van jaren in de Chr. sociale be weging een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hjj nam deel aan de stichting van het dr J. Th. de Visserhuis en de Ge- sina Ida-stichting, beide to Lunteren, 20 tabletten 45 ets deelteiijk ook voor fruitteelt, noemt het rapport t.a.v. de ar- beidsbezetting twee mogelijkhe den. Is het uitsluitend akkerbouw, dan zullen minimaal 200 agrari sche beroepspersonen in de nieu we polder werkgelegenheid kun nen vinden. Het aantal landbouw bedrijven wordt gesteld op 45 a 55. Mocht het daarvoor geschikte gedeelte grond voor fruitteelt be stemd worden en de rest voor ak kerbouw, dan zal de polder een bestaan bieden aan 100 bedrijfs- hoofden (75 fruitteelt- en 25 ak kerbouwbedrijven) en 200 arbeids krachten. In liet eerste geval zul len op het land in de polder 50 woningen voor bedrijfshoofden met 50 daarbij behorende arbei derswoningen geplaats worden en in het andere geval resp. 100 en 25 woningen. Voor de overblijven de groep arbeiders zal elders woongelegenheid gevonden moeten worden. Minimaal zullen dit 200 en maximaal 400 personen in to taal zijn (bij een gemiddelde ge zinsgrootte van 4 personen). Deze zouden een landarbeiderskern kunnen vormen met op beperkte schaal enkele verzorgende bedrijf jes ten behoeve van de polderbe volking. Het rapport acht zo'n kern, die minimaal 50 woningen met ca 200 a 250 inwoners zal hebben, gewenst. De nieuwe kern. De plaats van deze nieuwe kern wordt in de eerste instantie be paald door z(jn Ligging ten opzich te van het thans „onverzorgde ge bied" in de polder, dus ongeveer in het midden Braakman, ter hoogte van een verbindingslijn tussen de hoek van de Koudepol- der en de voormalige Koninginne- haven. De gunstige vestigingsvoor waarden voor de industrie langs het kanaal GentTerneuzen kun nen alleen dan worden benut, wanneer ook de arbeidsmarkt als sluitsteen van de behoefte der be drijven, zijn taak naar behoren kan vervullen. Enerzijds zal een ontwikkeling dus aanleiding kun nen geven tot forensen-verkeer in de Braakman met omgeving en de kanaalzone, anderzijds zal hieruit na verloop van tijd vestiging uit dit gebied naar de kanaalzone voortvloeien. Bovendien dient nog eens gewe zen te worden op de omstandig heid, dat het gebied door zijn lig ging beschouwd kan worden als organisch behorend tot het ka naalzone-gebied. Verdere uitbrei ding van de industriële activiteit onmiddellijk langs het kanaal zal de betekenis van Hoek en Philip pine als woongemeenten voor de arbeiders doen toenemen. Hier door vindt dan tevens de zo ge wenste scheiding tussen woon- en werkgemeenten een natuurlijke oplossing. Verbinding Oost-West. De barrière, die de Braakman op dit ogenblik tussen Oost- en West-Zeeuwsch-Vlaanderen vormt had tot gevolg, dat het gehele verkeer tussen deze beide gebie den plaats vindt langs de provin ciale weg IJzendijke-Philippine. Het verkeer naar en van Oost- Zeeuwseh-Vlaanderen blijkt zich in hoofdzaak te bewegen naar twee belangrijke concentratiepun ten, nl. Terneuzen en omgeving en het gebied van Sas van Gent, Axel en Hulst. Op grond hiervan is het dan ook gewenst voor de nieuwe provin ciale weg een zodanig tracé te kiezen, dat een juiste aansluiting in deze beide richtingen te ver- wezenlijkeu zal zjju. Een verbin ding Oost-West Zeeuwsch-Vlaan- deren door het centrum van de Braakman acht het rapport de meest wenselijke Recreatiegebied. De centrale ligging van de nieu we polder in de onmiddellijke na bijheid van de kanaalzone doet de vraag rijzen, of mogelijk in dit gebied een oplossing voor een recreatiegebied voor iiet achter land (ook België), kan worden gevonden. In overig Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn wel is waar tal van kreken aanwezig, die voor deze recreatievorm mogelijk heden bieden, doch deze zijn voor het hier beoogde doel minder ge schikt. De uitkomsten van het bodem onderzoek in de Braakman heb ben echter aangetoond, dat b|j de kreek, die in de nieuwe polder zal blijven bestaan, vrjj belangrijke stukken zandgrond zijn gelegen, die minder geschikt zjjn voor agrarische doeleinden en mogelijk voor bebossing in aanmerking ko men. De ligging van dit gebied op een afstand van circa 10 kilometer van Terneuzen en 15 kilometer van Sas van Gent maakt het ge makkelijk bereikbaar voor wiel rijders uit het kanaalzonegebied, terwijl ook de ligging van overig Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en het aangrenzende Belgische gebied gunstig genoemd kan worden. De zandige kreekoever kan met een beschermende beplanting tot een geschikte zwemgelegenheid wor den omgevormd, terwijl tevens watersport op beperkte schaal in de gehele kreek tot de mogelijk heden behoort. (Ingez. mededeling, advert.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is on nodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.83. Feestweek van 11 18 Augustus a.s. Dinsdagavond hield de V.V.V. te Axel een matig bezochte ja. "vergadering in Hotel „De Graanbeurs" o.l.v. de vice-voor- zitter, de heer J. van Damme, daar de voorzitter, de heer A. van Maale, wegens ziekte ver hinderd was. De secretaris, de heer A, P. Esselbrugge, schetste 1950 als een stil jaar voor de V.V.V. De door de winkeliersvereni ging ontworpen plannen voor een winkelshow konden niet doorgaan en de poppententoon- stelling, welke V.V.V. hieraan had willen verbinden, moest zo doende ook worden afgelast. De eerste Paasvee-tentoonstelling werd een groot succes, evenals de winkelweeek. De hoeren kamer mag zich in een stijgend bezoek verheugen. De penningmeester, de heer A. van Sabben, meldde een batig saldo van f220.het be zit der vereniging is ruim f 1300. Het ledental steeg met 23 en bedraagt 88. In de kascommissie werden gekozen de heren J. de Coninck en M. IJsebaert. Er was een bestuursvoorstel om bij het zilveren jubileum 'n receptie te houden en de leden, donateurs en gezinsleden op 6 Februari a.s. een feestavond aan te bieden in „Het Centrum". Er zal een verloting worden gehou den tot dekking der kosten. Deze voorstellen werden m.a.s. aan genomen. Plannen voor 1951. V.V.V. heeft het plan deze zomer in het kader van het zil veren jubileum een feestweek te organiseren en wel van 11 tot 18 Augustus a.s. Het beknopte schema luidt:: op 11 Aug. voet balwedstrijd in samenwerking met V.V. „Axel" en concert; op 15 Aug. wielerwedstrijd in sa menwerking met „W.S.C. Axel" en concert. De laatste dag (18 Augustus) een concert door een bekend muziekgezelschap; na afloop vuurwerk; een poppen- tentoonstelling w.o. zo mogelijk een collectie van Kon. Huis; 15 18 Aug. een folkloristische tentoonstelling, waarbij de hoe renkamer wordt ingeschakeld. In samenwerking met de Winkeliersver. „Axel Vooruit" wil men ook een winkelweek met attracties organiseren. De medewerking van alle daarvoor in aanmerking komende plaatse lijke verenigingen zal worden verzocht om ook de overige dagen met festiviteiten te vullen. Moh. V'amin, lid van de parle mentaire Irian-missie zal een tournée door Indonesië maken, „om het volk in te lichten over de strijd om West Irian". Hij is van mening, dat het parlement tot an nulering van de R.T.C. had moe ten besluiten. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS 63) o_ Hij brak af, greep een vel papier en doopte zijn veder in rode inkt. Ik had besloten, dat hij volgende week gekruisigd zou worden. In plaats daarvan wil lk hem laten geselen, maar nu ter dood. Met een gil brak Io's angst zich baan. Nee! Nee! O, dat niet! Dat niet weer! Goed, Io! ik zal hem om jouwentwil de geseling bespa ren. In plaats daarvan zal hij opgehangen worden tussen twee zwijnen, met een haak door z'n kin, evenals bij slachtvee. Io zonk, een bezwijming na bij, op een divan neer. En Nero ging voort: «-Je moest me dankbaar zijn, Io, maar ik vermoed, dat je het wel niet zult zijn. Mijn hart is gebroken. Ik ben niet dankbaar, maar ik ver vloek u niet. Weet u, waarom? Wel, daar ben ik werkelijk nieuwsgierig naar, Io? Omdat Virginius u niet vervloekt. Hij kan zo gemakke lijk vergeven, omdat hij groot van hart is. Ook mij heeft hij mijn wreedheid vergeven. Vir ginius heeft u nooit iets in de weg gelegd, Sire. Hij geeft de Keizer wat des Keizers is, maar ook Gode, wat Gods is. En dat doende is hij als loyaal onder daan van Caesar in zjjn recht. Hij gelooft, dat God alleen ver heven is en hem alleen aanbidt hij. Caesar dient hij. Het spijt mij voor u, dat u zich vermeit in het uitdenken van vreugde en smart; dat u speelt met mensenlevens als een caricatuur van Gods almacht. Nero stond driftig op en maakte een gebaar van ver stoordheid. Tevergeefs zocht hij naar een afdoend antwoord. Haar laatste krachten verza melend, sleepte Io zich naar haar koets. Alle hoop was ver loren! HOOFDSTUK XXIII. In het middernachtelijk uur na een prachtige Octoberavond haastte Io zich, verkleed als herdersjongen, naar het huis van Nereus, die met zijn zuster een huis bewoonde, dat door de Christenen uit het Subura- kwartier te Rome als plaats van samenkomst werd gebruikt Door middel van geheime teke nen hield men elkander op de hoogte van dag en Uur, waarop samenkomsten plaats hadden. Ditmaal zou Lucas spreken en tevens zou men tezamen de mo gelijkheid overwegen om Vir ginius te bevrijden. Nadat Lucas de talrijke broeders en zusters bepaald had bij de kracht, waar over men kon beschikken in de vervulling van Jezus' woord: „Waar twee of drie in Mijn Naam vergaderd zijn, daar ben Ik in het midden", lichtte Aris- tarchus toe, welke de kansen en de gevaren waren, wanneer men van bepaalde huizen en tuinen gebruik maakte om de gevan genis van Virginius te bereiken. Na de algemene besprekingen nam Lucas Io terzijde en deelde haar mede, dat hij goed nieuws had. Breng je vrienden mee, dan zullen we in een kamer apart overleggen, wat gedaan kan worden. Zo kwamen Lucas, Aristarchus, Claudia en nog een paar vrienden van Io in een ka mer boven bijeen Lucas achtte de bevrijding mogelijk, mits zij niet met ge weld gepaard ging. Io volgde ge spannen de gedachtewisseling, maar nam er geen deel aan. Haar weerstand was slechts heel gering en zij moest al haar krachten sparen voor de komen de gebeurtenissen. Nadat Lucas een brief van Paulus had voorgelezen, die de bevrijding van Virginius van het hoogste belang achtte voor de verbreiding van het Evan gelie in zijn geboorteland en omgeving, vestigde Montanus de aandacht op de macht van het goud over de Romeinse ambtenaren. En denk je dan werkelijk, vroeg Poly, dat leden vgn de Pretoriaanse wacht het zouden aandurven voor goud een kans te geven aan gevangenen van de Caesar? Ik denk het niet, ik wéét het! riep Montanus met zóveel overtuiging, dat de aanwezigen gespannen ophoorden. Als door een flitslicht was plotseling de hoop in Io's hart herleefd. O Montanus! Heb je dan werkelijk al een plan? Hij knikte haar bemoedigend toe en zei: Over moeilijkheden met de wacht behoeven wij absoluut geen zorg te hebben. Maar kun je dan alles op alles zetten in de zekerheid, dat er op hen te rekenen valt? Ja. Geld vermag soms meer dan de pijnbank. Wees niet be zorgd. Ik heb hun een groot be drag in goud uitgekeerd, om er zeker van te zijn, dat wij on gestoord het in schijn dode lichaam van een aan ontbering bezwekene gevangene kunnen uitdragen. Maar wanneer kan dat ge beuren? vroeg Io ademloos. (Wordt vervolgd.) Nota van minister van O., K. en W. aan Tweede Kamer. Industrialisatie moet momenteel als een belang van de eerste orde worden gekenmerkt. Daarom zal aan de voorzieningen die tot verwezenlijking van dat doei onmisbaar zijn, noodzakelijkerwijze voorrang boven andere moeten worden verleend. In dat verband trekken thans meer dan ooit de organisatie en de inrichting van het technisch onderwijs de belangstelling. Dit onderwijs immers zal een belangrijke bijdrage kunnen vormen tot bet slagen van de in dustrialisatie, aldus constateert de minister van O., K. en \V„ mi nister Rutten, in een nota aan de Tweede Kamer betreffende de stand van zaken betreffende het Technisch onderwijs. Op 1 Janu? 1950 volgden in totaal 50.800 leerlingen het Am- bachts. en vakonderwijs. Dat aantal komt vrijwel overeen met de ruimtecapaeiteit der bestaan de scholen. In 1950 werden in totaal 27.300 nieuwe leerlingen geplaatst terwijl er voor 30.300 leerlingen plaats was. Het aantal getuigschriften dat werd uitge reikt, bedroeg 17.800. Wil de lagere technische school in de toekomst aan de te stellen eisen blijven voldoen dan zal zij haar koers moeten wijzigen. Zij zal meer aan de algemene vor ming moeten bijdragen en de methodiek en didactiek van haar onderwijs moeten wijzigen. Momenteel zoekt men de oplos sing in de vorm van een voor bereidend leerjaar dat aan de la gere technische school zou wor den verbonden. Aan enkele Am bachtsscholen zijn daartoe expe rimenteerklassen verbonden. De ze hadden ten doel: a. een leerprogramma uit te werken en te beproeven, dat richtlijnen zal kunnen geven ten aanzien van een vorm van onderwijs, die geëigend is voor vele jongens tussen 12 en 15 jaar; b. na te gaan in hoeverre een voorbereidend leerjaar kan bij dragen tot de verbetering van de (tweejarige) vakopleiding. Het eigenlijke vakonderwijs zou om verschillende redenen, o.a. om voldoende grondslag van algemene vorming te hebben, niet vroeger dan na 7 leerjaren mogen aanvangen. Tussen het einde van het elementaire onder wijs der lagere school en het be gin van het vakonderwijs moet tenminste één jaar liggen, waar- derwijs in de traditionele zin, noch derwijs in de tradionele zin, noch vakonderwijs in de strikte zin behoort te worden gegeven. Hierover bestaat geen verschil van mening, zoals de minister reeds herhaaldelijk heeft gezegd behoort het volgen van dit voor bereidende leerjaar nooit ver plicht te worden gesteld. DE UITBREIDING. De jaarlijkse groei van het technisch onderwijs ondervindt momenteel nog hinder van een aantal remmende factoren. Zo is er een g'oot tekort aan goede di recteuren en leerkrachten. Het grote aantal onbevoegde leer krachten dat werkzaam is, spreekt in dit verband een dui delijke taal. Ook de hoge kosten spreken een woordje mee. De kosten per leerling per jaar be dragen f 430 terwijl de investe ringskosten per leerling f 3000 f 3500 bedragen. Bij stichting van nieuwe scholen moet er ook op worden gelet dat deze nieuwe scholen met te veel leerlingen aan bestaande scholen worden onttrokken. Aan nieuw te stich ten scholen worden daarom ver schillende eisen gesteld. LEERLINGENSTELSEL. Ook het leerlingenstelsel heeft de ministeriële aandacht. Dit stelsel beoogt een voortgezette opleiding in het bedrijf. Naast deze opleiding is de leerling ver plicht aavullend onderwijs te volgen. Na de oorlog heeft het nijverheidsonderwijs zich sterk ontwikkeld, het omvat thans meer dan 20.000 leerlingen. Toch zijn er factoren die tot nadenken stemmen. Op 1 Januari 1949 hadden n.l. van de 15.700 leer lingen slechts 5600 een eindge- tuigschrift van een lagere tech nische school. Daar in 1948 16.100 leerlingen met eindgetuigschrift de lagere technische school had den verlaten volgt dat ongeveer 2/3 deel der Ambachtsschoolleer lingen geen leerlingovereen komst bezat. Een belangrijke verbetering zou worden verkregen, indien de leerling op grond van zijn leerovereenkomst gedurende b.v. één dag per week door de pa troon in de gelegenheid werd gesteld de school te bezoeken. De medewerking van de bedrij ven is hiertoe onontbeerlijk. Voorts verdient het in sommi ge bedrijfstakken overweging om naast het theoretisch onderwijs ook enig aanvullend praktisch onderwijs te geven, vooral in die gevallen, waarin de opleiding in het bedrijf tekort schiet. Dit zou dan moeten geschieden buiten de uren, die nodig zijn voor het theoretisch onderwijs. Het ligt in het voornemen bin nenkort een commissie in het leven te roepen tot bestudering van de ontwikkelingsmogelijkhe den op het gebied van de oplei ding in het bedrijf en het aan vullend onderwijs, e#n de maat regelen, dié daartoe geëigend zouden zijn. Het uitgebreid lager tech nisch onderwijs. Reeds lang heeft het bedrijfs leven behoefte aan arbeidskrach ten, die een opleiding hebben genoten welke die van een ge wone lagere technische school te boven gaat, zonder het niveau van een middelbare school te be reiken. In de loop der jaren zijn daarom op verschillende plaat sen scholen voor uitgebreid la ger nijverheidsonderwijs ont staan. Dit onderwijs is een tus senvorm tussen lager en middel baar onderwijs en heeft tot taak de opleiding van lager kader te verzorgen. De opleiding duurt 2 jaar. Het is een vorm van onder wijs, die zich nog in een begin stadium bevindt, maar waarvan men nog veel verwacht. Van ver schillende zijden wordt verder nog angedrongen op stichting van 4-jarige U.L.N.O.-scholen. Het middelb: technisch onderwijs. Over het algemeen hebben de middelbare technische scholen tot op heden goed aan hun doel stellingen voldaan, aldus de no ta. Toch zijn er symptomen, die er op wijzen dat het schema van opleidingen zal moeten worden gewijzigd. Da.rtoe zal binnen kort een commissie van onder zoek worden ingesteld die een ruime opd-aeht zal' worden verleend. Het Ministerie van Economi sche Zaken heeft onIan;,s een voorlopig onderzoek ingesteld naar de plaatsingsmogelijkheden van de afgestudeerden van de middelbare technische scholen Daaruit is gebDken, dat in het algemeen vraag en aanbod vrij wel met elkaar in evenwicht zijn, met uitzondering van de bouwkundige en de chemische sectoren, waarin de vraag het aanbod overtreft. Ook kunnen meer physici geplaatst worden. Daarop zij er op gewezen, dat voor de bouwkunde en de schei kunde de aanmelding aan de scholen in de afgelopen jaren veel te wensen overliet. Voorts is een belangrijke factor dat 50 a 60 van de afgestudeerden na het verlaten van de school in militaire dienst gaat, waar door het aanbod tot nu toe sterk werd gedrukt. In Zeeland. Aan de nota is toegevoegd 'n lijst van meningen van de col leges van Gedeputeerd Staten over het technisch onderwijs in hun provincie. Betreffende Zee land wordt het volgende ver meld: Hier heeft de Stichting voor Maatschanpelijk en Cultureel werk in samenwerking met het Economisch Technologisch In stituut een onderzoek ingesteld naar de stand van het nijver heidsonderwijs. Er zijn thans scholen in Middelburg, Goes, Zierikzee, Oostburg, Terneuzen, Hulst en Vlissingen. Het bezoek is over het algemeen bevredi gend. Het aantal jongens, dat op de verschillende eilanden de lagere technische scholen be zoekt, bedraagt voor 1949: Tho- len en St.-Philipsland 4,2 o van de totale mannelijke bevol king, Walcheren 13,5 %o, Zuid en Noord-Beveland 9,8 °l0o, Schouwen en Duiveland 13,8 °/oo, Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 12,3 °/oo, West-Zeeuwsch-Vlaan- deren 9,3 %o- Door de geïsoleerde ligging van sommige delen van de pro vincie is het bezoeken van een drgnijverheidsschool zeer be zwaarlijk (Noord-Beveland, St.- Philipsland). Het is moeilijk te zeggen of Tholen (15.500 inwo ners) dat thans op Bergen op Zoom is aangewezen, voor een ambachtsschool in aanmerking behoort te komen. Het aantal jongens vart dit eiland dat dag- nijverheidsonderwijs volgt, is relatief gering, doch het is niet onmogelijk dat ook sociaal-psy chologische factoren daartoe bij dragen. De scholen te Goes, Terneu zen en Zierikzee hebben uitbrei ding van het gebouw nodig Confessioneel onderwijs in Zeeland is slechts in een enkel gebied te verwezenlijken, omdat de relatief lage bevolkingsdicht heid, de moeilijke verbindingen en de verscheidenheid van le vensrichting onvoldoende be staansmogelijkheden opleveren. ER IS GEVAAR! De toestand in de wereld is hachelijk. Er is alle reden om zich af te vragen, of met de com munistische aggressie in Korea in feite de derde wereldoorlog reeds is ingeluid. In Amerika ts men zich dit zeer wel bewust en bereidt men zich dienovereen komstig voor. Hoe staat het echter in Euro pa en met name in Nederland? Is ons volk zich van de grote gevaren bewust en doet de Re gering het hare om dit bewust zijn te wekken en te verster ken? Het is verheugend, dat het juist vertegenwoordigers van de regeringspartijen waren, die oij het Kamerdebat over de be groting van Buitenlandse Zaken deze vraag met nadruk hebben gesteld. Zowel de R.K. mejuf frouw Klompé, als de socialist De Kadi hebben er by de Re gering ten sterkste op aange drongen ons volk van de ernst van de toestand te doordringen en de daaraan beantwoordende maatregelen te nemen. Die maatregelen zijn hoog no dig, want aan onze militaire kracht ontbreekt nog bijna alles. En ook over de defensieplannen voor de toekomst schijnt gene raal Eisenhower by zijn pas ge brachte bezoek aan Den Haag zeer teleurgesteld te zijn. Zelfs aan het einde van dit jaar zal Nederland immers nog niet één parate divisie hebben. De oorzaak hiervan ligt ge deeltelijk in het feit, dat men in ons land het sociale welzijn nog altijd belangrijker acht dan mi litaire paraatheid. Daartegen over moet Eisenhower er op ge wezen hebben, dat dit welzijn slechts verzekerd kan worden door militaire veiligheid. Volkomen terecht. Er wordt in onze tijd zoveel over ofjers gepraat, dat men dreigt te gaan vergeten, dat offers ontberin gen betekenen. Én toch zal het met minder dan zulke wezen lijke offers niet gaan, wil Ne derland datgene tot stand bren gen, wat wij NIET kunnen ont beren: een voldoende strijd macht. Dat is ook Christenplicht. Want in deze tijd van dodelijke be dreiging mag alleen hij Gods bescherming verwachten, die eerst zelf daarvoor de van Godswege aangewezen middelen heeft verzameld. Help nu Uzelf, zo helpt U God! (Tngez. mededeling, advert.) Sportnieuws ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. De wedstrijden welke op 16 De cember werden uitgesteld wegens slechte weersomstandigheden, wij gaven U hiervan op 15 Dec. een voor-beschouwing, en welke ook op 6 Januari moesten worden af gelast, zullen nu a.s. Zaterdag ge speeld moeten worden. Om het ge heugen nog wat op te frissen ge ven wij U hieronder het gehele programma le KLASSE: Arnemuiden I Wemeldinge I; Kapeile IKloe- t in ge I; Wolphaartsdjjk IKrab- bendjjke I- 2e KLASSE A: Bevelanders I Kats I; 's-Heer Hendrikskinderen IWissekerke I; Nieuwland I Serooskerke I; S.V.D. IVeere I. 2e KLASSE B: Oolijnpl. Boys II Wolphaartsdjjk II; Krabbendjjke IIKloetinge II; Wemeldinge II Kapeile II; Veere IIBevelan ders II. 2e KLASSE C: V.S.C. I—Arne muiden II; V.C.K. IINieuwdorp II; Serooskerke IINieuwland II R.C.S. IMeeuwen I. 2e KLASSE D: Beren I—Drie wegen I; Hoek ITern. Boys I; Zaamslag IA.Z.V.V. I. 2e KLASSE E: Driewegen II— (Ingez. mededeling, advert.) De tewerkstelling van gedemobiliseerden. Van de Nationale Demobilisatie Raad te 's-Gravenhage vernemen wij, dat de tewerkstelling van de gedemobiliseerden uit Indonesië in 1950 dank zij de grote mede werking in alle lagen van het Ne derlandse volk gunstig verliep. Was het restant ingeschreven werkzoekenden bij de gewestelijke arbeidsbureaux aan het begin van het jaar nog 3567, op 31 December j.l. bedroeg dit, nadat in de loop van het jaar ruim 74.000 militai ren waren gedemobiliseerd, nog slechts 2817. Hiervan waren 2577 volledig werkloos. Behalve deze 2577 moeten in 1951 nog de volgende groepen in het arbeidsproces worden opgeno men: 2492 gedemobiliseerden, die thans in de Rijkswerkplaatsen worden geschoold. Ca. 3500 militairen, die reeds in Nederland zijn teruggekeerd, doch nog niet zijn gedemobiliseerd. Hieronder is ook een aantal zie ken. Ca. 4000 man, die op 1 Januari j.l. nog varende of nog in Indonesië waren. Totaal dus rond 12.500 man. Van de twee laatst genoem de groepen heeft echter een groot Spui U; Kloetinge IIIZaamslag gedeelte nog aanspraak op terug- III; Tern. Boy» IBeren H. keer bij de oude werkgever.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2