NIEUWS ,tRegering heeft het vertrouwen in haar woord geschaad" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ChristelijkeVakbeweging Dr Schouten (tijdens Nieuw-Guinea-debat in Tweede Kamer): Beraadslaging in comité-generaal over publicatie van geheime notulen Toewijzing industriekolen verlaagd Bezetting van West-Duitsland kost veel te veel Amerika vraagt collectieve maatregelen tegen China SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor vooe advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren! Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG Ko, 1768 Abonnementsprijs f 4,55 p. kwartaal Franco per post J 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 19 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en oudergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.38 u., onder 17.05 u. Maan op 13.49 u., onder 7.25 u. Hoogwater op Zaterdag 20 Jan.: Vlissingen: 0.06 u. 1.47 m., 12.27 u. 1.52 m. Terneuzen: 0.34 u. 1.68 m., 12.52 u. 1.73 m. Wemeidinge: 137 u. 1.36 m„ 13.59 u. 1.38 m. Zierikzee: 1.19 u. 1.16 m., 13.43 u. 1.17 m. IJ et gaat goed met de Chris- 1 1 telijke vakbeweging. Gedurende de periode van 1 Januari 1949 tot 1 October 1950 klom het ledental van het C.N.V. van 147.500 tot 162.300, wat een aanwinst betekent van 14.800 leden. Een belangrijke vooruitgang dus. De aanwinst is wel minder dan die van het N.V.V., dat met 35.000 leden vooruitging en van de K.A.Bdie een winst boekte van 37.000 leden, maar naar verhouding maakt het C.N.V. toch geen slecht figuur. Deze zaak heeft echter ook een andere kant, die we niet uit het oog mogen verliezen. Eij een vergelijking tussen het rode en het Christelijke Vakverbond met resp. 400.600 en 162.000 le den, blijkt er bij het C.N.V. nog altijd een achterstand te zijn van 237.000 leden. Deze cijfers krijgen temeer betekenis, als men in het oog houdt, dat volgens de laatste opgaven de communistische E.V.C., hoewel zij enigszins ach teruit boerde, op 1 Januari 1950 nog ruim 163.000 leden telde. De mogelijkheid bestaat, dat dit cij fer enigszins geflatteerd is. Maar ook al is dat het geval, dan blijft toch het feit, dat de communistische vakbond onge veer evenveel leden telt als het C.N.V. Een bedenkelijk verschijnsel. Een bewijs, dat nog altijd vele duizenden arbeiders van Chris- telijken huize niet of verkeerd georganiseerd zijn en dus in de practijk mee marcheren achter het rode vaandel. Er zullen er misschien zijn, die trachten dit goed te praten door er op te wijzen, dat de Christelijke arbeiders in het N.V.V. hun apostolische roeping kunnen vervullen en daar als een zoutend zout werkzaam zijn. Maar dan wordt over het hoofd gezien, dat. afgezien van de vraag, of dit inderdaad mo gelijk is, deze verkeerd geor- ganiseerden eveneens de in vloed van hun rode kameraden ondergaan en dat zij door ver gaderingen en vakbladen stel selmatig in een verkeerde rich ting worden opgevoed. Waarbij nog komt, dat op deze wijze de invloed van het C.N.V., vooral in verband met de bedrijfsorganisatie, belang rijk wordt verzwakt en dat mede als gevolg van hun hou ding de positie van de com munistische E.V.C. wordt ver sterkt. G. Z. De Tweede Kamer heeft gisteravond een begin gemaakt met de behandeling van het vraagstuk van de staatkundige status van Nieuw-Gulnea. Dr Schouten (A.R.) heeft de discussies geopend en hjj kwam tot de conclusie, dat vertrouwen ln deze regering niet meer mogeljjk is. Op voorstel van prof. Romme (K.V.P.) werd de openbare ver gadering geschorst en werd ln comité-generaal beraadslaagd over de vraag van dr Schouten tot publicatie van gedeelten der notulen van de besloten vergaderingen op 28 en 29 September j.I. Dit comité-generaal duurde van tegen tienen tot tegen midder nacht en het zal hedenmiddag om één uur worden voortgezet. Aan de regeringstafel hadden met de minister-president, dr Drees, plaats genomen de minis ters van Schaik, van Maarseveen, Götzen, Stikker, Teulings, Struyc- ken, Joekes, van den Brink en staatssecretaris Blom. Dr Schouten merkte op, dat niet de omstandigheid, dat er rond de fractievoorzitter van de P.v.d.A., Jhr. van der Goes van Naters, enig rumoer was ont staan, reden tot aftreden was. Die lag in de omstandigheid, dat dit rumoer zijn oorzaak vond in han delingen, welke in- en extern af keuring verdienen. De heer Schermerhorn heeft in Amerika een interview afgegeven, Nieuw handelsverdrag met West-Duitsland Nederland en West-Duitsland hebben een nieuw handelsverdrag gesloten, dat met terugwerkende kracht in werking treedt van 1 November 1950 af cn geldt tot 31 October 1951. Voor het goederenverkeer in beide richtingen geeft het nieuwe verdrag t.a.v. de niet-geliberali- seerde invoer in beide landen in de vorm van contingenten in het algemeen een consolidatie op ba sis van de werkelijke in- en uit voer in het afgelopen jaar. In enige sectoren bleek dit niet ten volle mogelijk. De aanvankelijk door de Neder landse delegatie gevraagde uit- voerquota van groenten en fruit moesten met ca. 20 pet. worden verlaagd. Oorspronkelijk had de Duitse delegatie als gevolg van de drang der Duitse boerenorga- nisaties op een veel sterkere ver laging dezer importen aangedron gen. Beperkende bepalingen reclameverlichting blijven van kracht. De regering heeft zich genood zaakt gezien de toewijzing van kolen voor do Industrie m.i.v. 1 Februari a.s. tjjdeiijk tot 80 pet. terug te brengen. Aangezien het vooralsnog niet mogelijk js deze kortingen ook De moeilijkheden bij de melklevering. De moeilijkheden, die dreigen te ontstaan bij de levering van melk aan de consumenten in de centra van het Westen des lands, zullen naar verwacht wordt, door de beslissingen, welke door het bedrijfschap voor zuivel worden genomen, worden opgelost. Het bestuur van dit bedrijfschap heeft het vraagstuk, dat tal van gecom pliceerde technische kanten heeft, besproken. Besloten weid de vergoeding uit het zuivel- fonds voor alle in consumptie gebrachte melk te verhogen. Voorts zal er een correctie 'co- men op de vergoedingsregeling, welke door de regering wordt toegepast voor het betrekken van de aanvullingsmelk uit het Noorden en Oosten des lands. Op deze wijze hoopt men de moeilijke periode van de eerstvolgende vier weken door te komen, zonder dat tot een beperking van de melklevering zal moeten worden overge gaan. Uitlevering van Westerling gaat niet vlot. De nieuw benoemde procu reur-generaal in Indonesië, mr Soeprapto, heeft medegedeeld, dat ten aanzien van het verzoek om uitlevering van Westerling, die in Brussel verblijft, contact opgenomen is met de Indonesi sche gezant in Brussel, de heer Anak Agoeng. „Een vlotte weg is nog niet gevonden", zo zei hij. De heer Soeprapto zeide voorts, dat de zaak van Sultan II door het hoofdparket thans geheel anders wordt behandeld dan tijdens de voormalige pro cureur-generaal. Het is geen kwestie van maanden meer en het wachten is op opklaring in de binnenlandse politiek. Nieuw-Zeelandse min.-pres. bezoekt Nederland. Van 2224 Januari a.s. zal de Nieuw-Zeelandse minister president, de heer Holland, als gast van de Nederlandse rege ring, een bezoek aan Neder land brengen. Hij- zal met de Nederlandse regering bespre kingen voeren, o.a. over c:e ïmigratie van Nederlanders aaar Nieuw-Zeeland. toe te passen op de electrische centrales, doet de regering een beroep op de industrie en op de huishoudelijke verbruikers om in het algemeen belang het electri- citeitsverbruik tot het uiterste te beperken. Ook na beëindiging van de pe riode van „piekbeperking" 27 Januari a.s. zullen de licht reclame- en etalageverlichting aan beperkende bepalingen onder worpen blijven. De gasfabrieken zullen zich, door het treffen van beperkende maatregelen, aan de noodzakelijke kolenbesparing tot 80 pet. moeten aanpassen. Daar de voorziening met huisbrandkolen voor het overgrote deel door de Nederlandse mijnen geschiedt, geeft de positie van de ze brandstofsoorten thans geen aanleiding tot bijzondere maat regelen. Eisenhower1951 jaar van beslissing Generaal Eisenhower heeft te Rome besprekingen gevoerd met minister-president de Gasperi. De Gasperi verklaarde daarna, dat Eisenhower een man bleek te zijn, met wie men openhartig kon praten, een Amerikaans soldaat, die niet vergeet, dat hij voor alles mens is. Eisenhower verklaarde, dat 1951 het jaar van beslissing is. In een gevecht met de politie te Comacchio, in Noord-Oost- Italië, werd een demonstrant do delijk getroffen. Er zijn nu drie doden in Italië gevallen bij demon straties tegen Eisenhower. In Rome waren de straten, waar Eisenhower door reed, do- duizenden politie-mannen afgezet. Ook op daken van huizen en bal kons bevonden zich politie-agen- ten. In één der Romeinse wijken, niet ver van het centrum der stad, wisten bijna 30.000 stakers alle verkeer gedurende twee uur te verlammen. Truman stelt arbeidscontröle in het vooruitzicht. Truman heeft een drastische arbeidscontröle in het vooruit zicht gesteld, indien de toestand zulks vergt. De volgende dan te nemen maatregelen zijn goedge keurd Beperking van het aantal per sonen, dat door een bedrijf in dienst wordt gehouden, het dwin gen van werkgevers om vrouwen, arbeiders met gebreken, negers of Portoricanen in dienst te ne men of zelfs arbeiders van be vriende mogendheden, controle op het doeltreffende gebruik der ar beidskrachten in de bedrijven, be perking van het recht der arbei ders om van werkkring te ver anderen en controle op ontslag en uit dienst treding. waaromtrent de fractie nog niets heeft laten horen en ten aanzien waarvan het partijbestuur slechts verklaart, dat het dit betreurt. Dit scheen dr Schouten voor goe de constitutionele verhoudingen niet voldoende. VERDER GAAN DAN EIGEN VOORSTELLEN. Ingaande op de brief van de fractie der P.v.d.A. aan de rege ring zei hij, dat het hem er om gaat, dat die fractie het stand punt inneemt, dat het voor Ne derland nationale politiek is om afstand te doen van plichten en rechten t.a.v. Nieuw Guinea. Het partijbestuur heeft zijn instem ming ermede betuigd, mits de voorstellen beschouwd worden als uitgangspunt voor verdere bespre kingen. Dit kan geen andere be tekenis hebben dan dat de rege ring gesuggereerd wordt verder te gaan dan zij in haar eigen voor stellen is gegaan. Het is een touwtrekken gewor den tussen de fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A., maar het geschiedde op het gebied, bezet door de fractie van de P.v.d.A. WAT IS ONVERANDER LIJK? De heer Schouten herinnerde er vervolgens aan, dat enige malen verklaard is, dat de Nederlandse regering onveranderlijk op het standpunt staat, dat Nieuw Gui nea onder Nederlands gezag moet blijven. De P.v.d.A. suggereert de re gering nu haar onveranderlijk standpunt los te laten. Eén slachtoffer bij brand te Amsterdam. Een brand, die gistermorgen uitbrak in hét perceel Keizers gracht 325 te Amsterdam, heeft één slachtoffer geëist, een 25- jarige man. Bijna drie kwartier na het uit breken van de brand, die veroor zaakt werd door een explosie in de kelder van het achtergedeelte van het huis, konden met gas maskers voorziene brandweer mannen doordringen in het ach tergedeelte van het sousterrain, waar het geheel verkoolde li chaam van de man werd aange troffen. Hij verklaarde, dat hij het op hoge prijs zou stellen, ais alsnog de beraadslaging, die ln comité generaal geschiedde, gepubliceerd zon worden. De voorzitter merkte op, dat, als de heer Schouten daarvan een voorstel wilde maken, dit behan deld moest worden in comité- generaal. De heer Schouten zei zich ertoe te willen bepalen de wens uit te spreken. ZIELLOOS Wanneer de regering bij monde van de minister van oorlog ver klaart, dat zij zich wenst te hou den aan het ter R.T.C. overeen- gekomene is dat zielloos als het een partner betreft, waarvan zij verklaart, dat hij het fundament der R.T.C. ontrouw is geworden. Dr Schouten betoogde, dat de regering het vertrouwen in haar woord heeft geschaad. Dat is de laatste jaren meer gebeurd. Velen in ons volk geloven niet meer in het woord der regering. En in In donesië zegt men: de Nederland se regering spreekt wel fiere woorden, maar zij houdt zich er niet aan. Hij meende, dat het Kabinet moet overwegen do portefeuille ter beschikking te stellen. Dit zal wel overwogen zijn en besloten zal zijn, dat dit niet moest ge schieden. Maar dan had de rege ring zich tot het parlement moe ten richten om haar woord terug te vragen en nader beraad met het parlement te houden. De heer Schouten maakte er ernstig bezwaar tegen, dat de re gering blijkbaar haar woord zó laag waardeert, dat zij het niet nodig vindt consult met de Ka mers aan te vragen. UNIE HEEFT GEEN S OUVEKEINITEIT. Vervolgens betoogde hij, dat de unie geen souvereiniteit heeft en niet geëquipeerd is om souverei niteit uit te oefenen. Uit een op dracht van souvereiniteit aan de unie kan geen oplossing worden geboren. Van internationale bemiddeling is ook al heel weinig te verwach ten. Dat heeft zelfs de heer Rom me te kennen gegeven. Dr Schouten verklaarde, dat zijn ernstig protest ging tegen het feit, dat het belang der bevolking van Nieuw Guinea weinig of geen gewicht in de schaal schijnt te leggen. „ZET MIJ BESCHAAMD". Hoop, dat de regering t.a.v. Nieuw Guinea op het goede spoor zal bomen, had hij niet meer. Hjj zou willen zeggen: „zet m\j be schaamd". Doet de regering dat niet, dan zal hij een uitspraak der Kamer vragen. De heer Romme (K.V.P.) stel de voor de vraag van dr Schouten om bepaalde gedeelten van de no tulen van het comité-generaal van 28 en 29 September te publiceren, te behandelen. Tegen tien uur ging de Kamer daartoe in comité-generaal. Vorming van internationaal defensiefonds voorgesteld. De West-Duitse minister van financiën, Schaffer, heeft In de Bondsdag ln antwoord op gestel de vragen gezegd, dat de bezetting West-Duitsland veel te veel kost te. Slechts een fractie van de be- zettingskosten was productief .De rest was voor verbruiksgoederen geweest. Het Duitse volk zou het gebruik van de bezettingsgelden voor ver- bruiksdoeleinden nog kunnen be- Medczeggcnschap der West- Duitse arbeiders? In regeringskringen te Bonn houdt men er rekening mee, dat op een conferentie van werkge vers en vertegenwoordigers van het West-Duitse algemene vak verbond onder voorzitterschap van Adenauer, die heden in Bonn gehouden zal worden, overeen stemming zal worden bereikt over de medezeggenschap van de ar beiders in de mijnindustrieën. Daardoor zou de dreigende sta king in de mijnbouw en de ijzer en staalindustrie voorkomen wor den. De Amerikaanse oorlogs- productie. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie zullen de V.S. een productiebasis vormen, berekend op de productie van 50.000 oorlogsvliegtuigen en 35.000 tanks per jaar. Dit project zal deel uitmaken van een program voor de aankoop van onmiddel lijk benodigde wapens, waarvan de kosten op 87 milliard dollar zijn gesteld. Het program loopt tot 30 Juni 1952. Hoewel niet alle gelden tegen die datum zullen zijn besteed, zullen er wel con tracten voor het totaal bedrag zijn toegewezen. Professor Reuter weer burgemeester van W. Berlijn. De 61-jarige professor Ernst Reuter (sociaal-democraat) is herkozen tot burgemeester van West-Berljjn. Hij verwierf 77 stemmen tegen elf, bij 36 onthou dingen. grijpen wanneer dit geheel voor de veiligheid geschiedde. Tot nog toe was het resultaat in deze rich ting echter naar verhouding niet van belang geweest. Professor Schmid, de sociaal democratische vice-voorzitter van de Bondsdag, stelde voor, dat de Westerse mogendheden, met inbe grip van West-Duitsland, een in ternationaal defensiefonds zouden vormen, waaruit de kosten van het leger en van geallieerde troe pen in Duitsland en elders bestre den zouden moeten worden. Bij dragen tot dit fonds zouden moe ten worden vastgesteld aan de hand van het beginsel voor de in komstenbelasting. Omtrent het reusachtig opge blazen bestuursapparaat der ge allieerde bezettingsautoriteiten, zei Schmid: „De geallieerden brengen voor hun aandeel in het bestuur van West-Duitsland 1400 millioen Mark in rekening, terwijl de bestuurskosten van de federale West-Duitse regering slechts 276 millioen Mark bedragen." Vietminhoffensief bij Tonkin geëindigd. In een communiqué der Franse legerleiding is bekend gemaakt, dat het grote offensief der Viet- minh-rebellen, dat vier dagen ge leden ten Noord-Westen van Ha noi is ingezet, tot stilstand is ge komen. De Franse patrouilles wisten Donderdag in het terrein van de strijd op vele wapens de hand te leggen, doch zij kregen geen contact met de opstandelin gen. Melkauto botste tegen tram te Amsterdam. Gistermorgen vroeg is bij Amsterdam een melkauto, ro mende uit de richting Diemen, in botsing gekomen met een z.g. potwagen van de tram. Zowel de melkauto als de potwagen werden totaal vernield. De be stuurder van de melkauto is zeer ernstig gewond naar een der ziekenhuizen vervoerd en de bestuurder van de tram kreeg ernstige glassnijwonden. Er ging 3500 liter melk verloren en de opgeveegde glasscherven vul den zeven handkarren. IERSE PROTESTEN. Tegen aanwezigheid van Nederlandse vliegers. In het gemeentehuis van Du blin, de hoofdstad van Noord-Ier- land (Brits) is door de vereniging tegen de verdeling van Ierland een protestvergadering gehouden. Een resolutie is aangenomen, die de onmiddellijke terugroeping door de Nederlandse regering ver zoekt van de in Ulster gestation- neerde Nederlandse vliegers. Voorts wordt de regering van Eire (het zelfstandige Zuid-Ierland) krachtig verzocht bij de regering in Den Haag te protesteren. Het volgende telegram werd aan Eisenhower gezonden: „U heeft verklaard, dat u elk vrij land, dat tot het Atlantisch Pact wil toetreden, met open armen zult ontvangen. Juist omdat Ier land geen vrij land is tengevolge van de bezetting van een gedeelte van zijn gebied door één der ieden-staten in de Atlantische de fensie-organisatie, neemt Ierland hier geen deel aan." Ambonese militairen in Sema- rang willen naar N. Guinea of Nederland. In Djakarta wordt gewacht op uitspraak van Haags Gerechtshof. De Ambonezen in Semarang, met tijdelijke Kon. Landmacht status, hebben te kennen ge geven, dat zij geen van de drie mogelijkheden, die minister s'Jacob heeft voorgesteld, am biëren, aldus meldt Aneta. Zij willen afvloeien naar Nieuw- Guinea, of indien zulks niet mogelijk is, naar Nederland. Voorlopig wordt de beslissing van de Nederlandse rechter in hoger beroep afgewacht. Het Bureau Z.-Molukken deelt het volgende mede: „Uit een telefonisch gesprek met Djakarta is gebleken, dat de Ambonese ex-K.N.I.L.-militairen unaniem hebben besloten, met aanvaar ding van alle consequenties, te wachten op de uitspraak van het hof in Den Haag. Geen en kele afvoerorder zal dus door deze militairen worden opge volgd, aangezien zij zulk een order als onrechtmatig beschou wen. Dit besluit werd 16 Ja nuari op een vergadering te Djakarta genomen." Willen V.S. nationalistisch- Chinese troepen gebruiken? Volgens de Chicago Tribune zou van gezaghebbende zijde ver nomen zijn, dat men in de Ver. Staten het gebruik van nationa- listisch-Chinese troepen voor een invasie in Zuid-China overweegt, Amerikaanse wapens voor Zuid-Afrika? Verwacht wordt, dat nog voor het einde van deze maand Tru man zal verklaren, dat de verde diging van Zuid-Afrika van be lang is voor de veiligheid van de Ver. Staten. Dit zal gepaard gaan met een uitwisseling van nota's tussen het State Department te Washington en het departement van buitenlandse zaken te Kaap stad en betekenen, dat de V.S. wapens zullen gaan leveren aan de Unie van Zuid-Afrika. Strijd bij Jongwol. Woensdag en Donderdag is ln het oostelijk deel van het centrale front in Korea een hevige strijd opgelaaid, waarin de verbonden legers de tegenstander zware ver liezen toebrachten. Tezelfder tijd trokken nieuwe vijandelijke troe pen uit het Noorden en Westen naar het strijdtoneel. Het centrum van de strijd is Jongwol. Onder de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea be vinden zich ook Nederlanders, die aan de zijde van hun krijgs makkers reeds gevechten heoben geleverd tegen de Noor.i- Koreaanse- en Chinese communistische troepen. Op de {oio: militairen van het Nederlandse detachement Verenigde Naties knopen vriendschapsbanden aan met soldaten uit Thailand. Orgaan van goede diensten moet blijven bestaan, Do Amerikaanse afgevaardigde in de politieke commissie der Ver. Naties, Austin, heeft Donderdag avond China als agressor gebrand merkt en de Ver. Naties verzocht collectieve maatregelen tegen de agressie te nemen. Austin verklaarde, dat het uit de jongste gebeurtenissen duide lijk gebleken is, dat China tot agressie is overgegaan. De V.N. moeten thans de Chinezen som meren de vijandelijkheden tegen de strijdkrachten van de V.N. te Vijfduizend veriaten kinderen te Taegoe. Het aantal verlaten kinderen, dat te Taegoe in Zuid-Korea is aangekomen, heeft de vijfduizend al overschreden. De stad kon de kinderen geen onderdak bieden en had zelfs geen mensen om hen te verzorgen. Alle weeshuizen te Taegoe zijn over vol. „Bescherming van de vrede" in Oost-Duitsland. De Oostduitse autoriteiten hebben medegedeeld, dat aan de zónegrens per week twee transporten te verwachten zijn van personen, die op grond van de „wet tot bescherming van de vrede" worden uitgewezen. Dinsdagavond is bij Brunswijk reeds een tweede convooi aan gekomen van 48 personen, die door de grensdienst van de fe derale republiek zijn overge nomen. Zes-en-dertig van hen hebben hun domicilie in West- Duitsland. Het eerste doodvonnis op grond van de „wet tot bescher ming van de vrede" is door een hof te Dresden geveld over een achttienjarige Oostduitse stu dent, Hermann Fiade, wegens „haatcampagne tegen de demo cratische republiek en poging tot moord op een lid van de volkspolitie". NEDERLANDS ECHTPAAR OP JAVA GEDOOD. De administrateur-eigenaar van de onderneming „Bajoe Lor" in het gebied van Banjoewangi (Oost-Java), de heer A. R. van Wel, en zijn echtgenote, mevr. van Welde Vries Reilingh, zijn dezer dagen door een bende om het ie- ven gebracht. Prijzen van maatschoenen en schoenreparatie nog hoger. In een te Utrecht gehouden ver gadering van de federatie van schoenmakerspatroonsbonden en het bestuur van de vakgroep schoenherstellers Is de ernstige situatie besproken, ontstaan door de nog steeds doorgaande onrust barend stijgende prijzen van le der en fournituren. De conclusie was, dat een niet onbelangrijke verdere stijging van de prijzen voor maatschoenen en schoenreparatie onvermijdelijk is. De uit zes koppen bestaande bemanning van de IJmuider red dingboot „Neeltje Jacoba" is Don derdag onder grote belangstelling in Hotel Augusta in IJmuiden door de K.N.Z.H.R.M. onderschei den voor de redding van de be manning van het Griekse s.s. „Me- tamorfosis", dat in het noodweer van 2 December ten noorden van de IJmuider pieren is gestrand. Kind onder aufo fe Renkum. Te Renkum stak Willy Jon ker plotseling de straatweg over en liep tegen een van de andere zijde naderende auto uit Oos terbeek op. Het kind werd np slag gedood. Generaal-majoor Odonnel, ge wezen opperbevelhebber van het eskader bommenwerpers der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft verklaard voorstander te zijn van het ge bruik van de atoombom. De leiding der Amerikaanse lucht macht heeft 150.000 man reser visten en vrijwilligers opgeroepen. George W. Foster, adviseur op het gebied van de Amerikaanse levensmiddelenmarkt, zal van einde Januari tot eind April on der auspiciën van de E.C.A. een bezoek brengen aan twaalf Mar shall-landen, waaronder ook ons land. Engeland en Wales tellen momenteel 44.020.000 zielen, n.l. 22.663.000 vrouwen en 21.357.000 mannen. De Finse premier Kek konen, heeft verklaard, dat het program van zijn nieuwe regering het handhaven en de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkin gen met de Sowjet-Unie overeen komstig het verdrag van vriend schap en bijstand omvat. Gen. J. J. Piron, bevelhebber van de Belgische brigade, die in de twee de wereldoorlog aan de geallieerde troepen in Europa verbonden was, is benoemd tot stafchef van de Belgische grondstrijdkrachten. Minister Stikker is uitgenodigd voor een bijeenkomst met de Scandinavische ministers van bui tenlandse zaken te Stockholm, nog deze maand of begin Febru ari. Dr A. Plesman, president directeur van de K.L.M., zal de vergadering van de „International Post Union" bijwonen, die in de laatste week van Januari te Cairo wordt gehouden. De Amster damse rechtbank heeft tegen de Amsterdammer L. A. Rodrigues Lopes, hoofdredacteur en uitgever van het blad „De nieuwe Post" wegens smaadschrift f 500. boete geëist. staken en de Chinese troepen uit Korea terug te trekken. Verder stelde Austin voor, dat de Assemblée een beroep doet op de commissie voor collectieve maatregelen, die verleden jaar is ingesteld, om de te nemen maat regelen te bestuderen. Tezelfder tijd dient één of ander orgaan van goede diensten ln het leven te blij ven, dat met Peking zou kunnen onderhandelen als China zou be sluiten vrede aan te bieden. Austin deed een beroep op de Algemene Vergadering om een resolutie te aanvaarden, die aan de feiten zou beantwoorden. Turkije, Peru en nat. China schaarden zich achter Austin, doch Engeland, Frankrijk en Australië drongen aan op enig uit stel om de ledenstaten tijd te ge ven het Chinese antwoord zorg vuldig te bestuderen. De Sowjet-afgevaardigde Tsa- rapkin, die Malik verving, ver klaarde, dat de Sowjet-Unie vol komen achter de Chinese tegen voorstellen stond. GEEN DOEL VOOR ATOOM BOM IN KOREA. Generaal Hoyt Vandenberg, de Amerikaanse luchtmachtstafchef, heeft na zijn bezoek aan Korea en Japan o.a. verklaard, dat er in Korea waarschijnlijk geen doelwit bestond, dat een atoombom waard zou zijn. De Amerikaanse straal jager F-86 was superieur gebleken aan de M.I.G.-15 van Russische makelij. „Aviolanda" wil een repara tiebedrijf bij Schieveen. De directie van de vliegtuig fabriek „Aviolanda" te Papen- drecht heeft zich tot het ge meentebestuur van Rotterdam gewend met het verzoek toe stemming te willen verlenen tot het oprichten van een repa ratiebedrijf voor vliegtuigen in de polder Schieveen of in de naaste omgeving daarvan. Voor de uitoefening van haar bedrijf is n.l. noodzakelijk, dat „Aviolanda" ter plaatse zal kunnen beschikken over een behoorlijke startbaan, waarop eveneens straalvliegtuigen zul len kunnen landen en starten. Ned. Chr. Vrouwenbond Goes. Mede als gevolg van de griep, was de gisteravond gehouden ver gadering der afd. Goes van de Ned. Chr. Vrouwenbond minder druk bezocht dan gewoonlijk het geval is. De vergadering werd geopend door de presidente, mevr. Maas, die o.a. mededeelde, dat de We reldgebedsdag voor vrouwen zal worden gehouden op Vrijdag 9 Februari o.l.v. ds Metselaar. Nadat enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, sprak mej. C. E. Jongepier over de kunst om met mensen om te gaan. In een lezing, die met veel belangstelling werd gevolgd, werd gewezen op de taak van de vrouw, in 't bij zonder de Christenvrouw met be trekking tot het publiek in het zakenleven, in haar verhouding tot personeel in 't gezin of omge keerd, van vrienden en kennissen enz. Onder alle omstandigheden moet haar optreden, ook in het dagelijkse leven, zo zijn, als van een Christenvrouw mag worden verwacht. Op dit referaat volgde een drukke bespreking, waarbij mej. J. gelegenheid kreeg sommi ge punten nog nader toe te lich ten. Aan de Chr. Ulo-school te Yer- seke is in de plaats van de heer Van Helden benoemd als onder wijzer, de heer Oostrijk uit Maas sluis. DE BILT ZEGT: Iets kouder. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, maar ook flinke opklaringen. Aanvankelijk nog harde tot krachtige, later krachtige tot matige noord-weste lijke wind. Iets lagere tempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1