VAL DA VOOR IEDÉREHUISVROUW! De galeislaaf KERKORDE Irovintig^/aw opent nieuwe gezichtspunten* Verband tussen apostolaat en belijden. r/ DIESEL ZELFWERKEND WASMIDDEL ADELAAR HUISHOUDZEEP Vluchtelingenstroom een der Chinese offensieve wapens* Vluchtelingenellende onbeschrijflijk. verkleint het gevaar, HOEST Donderdag 18 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Meningen over de kerkorde. III. Tot degenen, die van harte hebben voorgestemd, toen de Generale Synode moest beslissen, of z\j het ontwerp-kerkorde kon aanvaarden, behoort ouderling L. de Geer te Zeist. Als afgevuardigde van de classis Amersfoort heeft ouderling De Geer reeds enige Jaren de vergaderingen van de Synode bijgewoond. Als wij hem vragen naar de motivering van zijn stem, wijst ouderling De Geer ons erop, dat de kerkorde veel nieuwe gezichts punten opent. Van beslissend be lang acht hij het verband tussen belijden en apostolaat. Dat in de kerkorde het aposto laat vóór het belijden wordt ge noemd (resp. artikel 8 en artikel 10), staat sommigen niet aan. Zij vrezen, dat de Kerk zich te acti vistisch gaat gedragen, wanneer zij zich eerst met de wereld en daarna met de „eigen mensen" wil bemoeien. Deze visie, aldus ouderling De Geer, is scheef. Want het aposto laat is nooit los te maken van het belijden en aan het belijden zit on herroepelijk het apostolaat vast. Door het vervullen van haar apostolaat belijdt de Kerk, dat zij niet in zichzelf is opgesloten, maar dat zij van Godswege mid den in de wereld is gesteld. Opdracht der Kerk. De Kerk heeft er opdracht voor om te verkondigen, dat het Heil voor de mensheid uitsluitend en volkomenlijk in de Here Jezus Christus is. Immers, HU is niet alleen het Hoofd der Kerk, maar ook de Heer, de Kurios der we reld. De Kerk kan en mag op atraffe van onvruchtbaarheid nooit vergeten, dat haar aposto laat belu'dend en haar belijden apostolisch dient te zUn. Het apostolaat is geleid in drie banen, namehjk het gesprek met Israël, het werk der zending en de evangelisatorische en herkerste- nende arbeid. Wat het gesprek met Israël betreft, dit opent en bepaalt het apostolisch karakter der Kerk. De Kerk heeft met Is raël een onverbrekehjke relatie, want vanuit Israël bloeit het Heil op en wij mogen het Evangelie aan Israël teruggeven onder het teken des kruises. Het kon wel eens zUn, aldus ouderling De Geer, dat de oecu mene ten aanzien van Israël ge toetst zal worden! Geen dode belijdenis. In artikel 10 van het belijden der Kerk wordt het duidelijk, dat de Heilige Schrift de Kerk in al haar uitingen regeert. De Kerk belijdt in gemeenschap met de be lijdenis der vaderen. Deed zU dit niet, zou de Kerk de oud-christe- lijke symbolen en de reformatori sche belUdenisgeschriften maar laten liggen, zo brak de Kerk van zelf af. Doch de Kerk wil dit on vervreemdbare belijdenisgoed steeds opnieuw beleven en daar door gemeenschap hebben met de religie, die achter deze belUdenis geschriften zat. Met een „dode" belijdenis doet de Kerk niets. Een landskerk in Duitsland bezat de meeste en mooiste belUdenisge schriften, maar voer nochtans vol ledig in nationaal-socialistische wateren! De term „in gemeenschap met de belUdenis der vaderen", zoals tlngez. mededeling, advert.) Neem een doos echte PA STIL LES TEGEN VERKOUDHEID deze in artikel 10 voorkomt, is op- zettelUk gekozen. Het woord ge meenschap gaat verder dan het woord overeenstemming. In ge meenschap met datgene wat de vaderen hebben beleden, strekt men zich uit naar de toekomst van Jezus Christus. Bestuur en beheer. Gevraagd naar de gevolgen, welke de invoering van de kerk orde voor het directe kerkelUke werk zal hebben, verklaarde ouderling De Geer. dat men aller eerst getracht heeft een oplossing te vinden voor de verhouding be stuur en beheer. Uitgaande van de opvatting, dat men als Kerk bij Mozes hoort en niet bij Plato, dat men dus geest en stof niet van elkander mag scheiden, heeft de synode de op bouw van de gemeenten in pasto raal en stoffelijk opzicht onder één ambt gebracht, nameiyk on der dat van ouderling Nochtans zyn de ouderlingen en zU die kerk voogd heten, wel onderscheiden. Ten opzichte van de diakenen laat de reformatie een verschil lend geluid horen. De synode was van mening, dat de diakenen niet langer uit de hogere vergaderin gen der kerk geweerd kunnen worden en bepaalde, dat zU voor taan tot in de hoogste vergadering zullen doordringen. Evenzo de kerkvoogden. Daarom zal de nieuwe synode, welke in Mei 1951 samenkomt, be staan uit 27 predikanten, 13 ouderlingen, 7 kerkvoogden en 7 diakenen. Nederlandse producten staan goed bekend. Op verzoek van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) te Amsterdam is in Frankrijk en Amerika door soort gelijke instituten de openbare me ning onderzocht over de Neder landse exportproducten. De eerste vraag, die gesteld werd, luidde: „Kunt u mij enkele der belang- rUkste producten uit Nederland opnoemen?" In Amerika wist bij na tweederde van het publiek (62 pCt) en in Frankrijk bUna negen tiende (87 pCt) hier een ant woord op te geven. HierbU bleek, aldus het NIPO, dat zowel in Frankrijk als in Amerika de grote meerderheid van het publiek vooral aan zuivelproducten en bloembollen denkt. In Amerika werden deze artikelen resp. door 37 pCt en 31 pCt genoemd, in Frankrijk door resp. 70 pCt en 41 pCt. Van de andere Nederlandse uitvoerproducten blykt bU het publiek niet te veel bekend te zün. Vervolgens werd een vraag ge steld aangaande de kwaliteit. Deze was aldus geformuleerd: „Hoe vindt u deze Nederlandse producten? Uitstekend, goed, ta- (Ingez. mededeling, advert.) Bij aankoop van 2 pakken 39 ets. per pak, geeft iedere leverancier U bovendien gratis 1 dubbel stuk Tijdelijke aanbieding wormerveer meUjk goed of slecht Uitste kend en goed is de mening van de overgrote meerderheid, zowel van het Amerikaanse als van het Franse publiek. 31 pCt. van de Amerikanen gaf „uitstekend" als zUn oordeel en 32 pCt van de Fransen. De kwalificatie „goed" kwam bU 22 pCt der Amerikanen voor en bU 40 pCt der Fransen. In Amerika kende 38 pCt der on dervraagden geen Nederlandse producten en ln Frankrijk 13 pCt. Jo van Ammers—Kuiler in Maart voor de rechter. Na een onderzoek, dat langer dan een jaar duurde, heeft de sub stituut-officier van Justitie te Amsterdam, jhr mr A. Reigers man, de instructie tegen de schrijfster Jo van AmmersKül- ler gesloten. Mevr. van AmmersKüller werd op grond van de bUzondere wet betreffende de zuivering van kunstenaars verboden haar beroep van schrijfster uit te oefenen ln de periode van 1 Juli 1945 tot Juli 1951. In 1949 verscheen bij een Am sterdamse uitgever de roman „Dorstig paradijs" van Adriaan Hulshoff. Er rees het vermoeden, dat mevr. van AmmersKüller dit boek zou hebben geschreven. Zelf verklaarde zU het manuscript slechts te hebben bewerkt. Het onderzoek door de Justitie inge steld en dat aanvankelUk tevens tegen de uitgever was gericht, is thans gesloten. De rechtzaak zal waarschy'niyk in Maart zijn. Politie bemoeit zich met leeuwentemmer. In Amsterdam treedt op het ogenblik circus Strassburger op. Eén van de attracties van het programma is een Spaans leeu wennummer van de temmer Dola. Het hoogtepunt van het nummer Is dat de temmer zUn hoofd in de muil van de leeuwin Semba steekt. De laatste dagen loopt het num mer niet zo vlot. Donderdag j.l. werd de temmer by het verlaten van de kooi door een van de leeu wen in de hand gebeten. Zater dagmiddag is hU door een der leeuwen aangevallen en vrij ern stig verwond. In verband hierme de heeft de politie overleg ge pleegd met de directie van het circus. Het schUnt dat de leeuwen bronstig zUn en daardoor bijzon der nerveus. Jalouzie van leeuwin nen onderling schUnt de oorzaak van de moeilukheden te zUn. De politie heeft na het overleg het verder optreden van de temmer en zyn leeuwen niet verboden, maar de eis gesteld dat de leeuw in Semba voorlopig niet aan het nummer zal medewerken. Ned. Bond van J.V. op G.G. De bondsdag 1951 van de Ned. Bond van J.V. op G.G. cal Hemelvaartsdag a.s. in Ahoy te Rotterdam worden gehouden. Dc aan de bondsdag voorafgaande huishoudelijke vergadering zal in Palace gehouden worden. Indonesische Staatsspoor wegen zullen wagens in Nederland hestellen. Het hoofd van de Indonesische Staatsspoorwegen, ir Effendi Saleh, is vergezeld van hoofdinge nieur Rad. Loven Maandag per vliegtuig naar Nederland vertrok ken om 100 3e klas wagens bü Beynes en Allan te bestellen, 1000 goederenwagens bU Nederlands Werkspoor en 100 locomotieven bü Krupp. Nederlanders in Djokja laten zich naturaliseren. Negentien in Djokja woonach tige Nederlanders hebben te ken nen gegeven het Indonesisch staatsburgerschap te willen aan vaarden. Onder hen bevinden zich enkele R.K. geestelU'ken en domi nees. Ook prof. dr Zoetmulder S. J., hoogleraar in de Javaanse taal aan de Gadjah Mada heeft het Warga-negaraschap aangevraagd. inbraxen in de Kreekrakpolder. Toen de klein-landbouwer M. Akkerman Dinsdagmorgen in zün schuur kwam in de Kreekrakpol der bleek, dat er was ingebroken. Later bleek bovendien, dat een aantal schuurtjes in deze polder van de kleinlandbouwers, die op Rilland-Bath wonen, waren be zocht; doordat ruiten vernield of ramen opgeschoven waren. Er is eigenaardig tewerk gegaan. Hier en daar was de boel overhoop ge gooid. Enkele dingen, o.a. een paar laarzen, waren ontvreemd. Zelfs hadden de bezoekers de kachel aangemaakt en waar- schünlijk thee gedronken. Toen Akkerman in zün schuur kwam, brandde de kachel nog! De politie onderzoekt de zaak. Bijdragen voor tertiaire wegen in Zeeland. Ged. Staten van Zeeland hebben over 1950 de volgende bijdragen toegekend in de verbeteringskos- ten van wegen, voorkomende op het tertiaire wegenplan Zeeland; voor de weg Oudelande-Baarland- Hoedekenskerke f 132.234; Krui- ningen-Krabbendijke-Waarde f8647.98 en f519.27; Retranche- ment-Oude Tol f 5494.13; Oost- burg-Waterlandkerkje-weg Schoondüke/IJzendijke f 59.749.48; grens gemeenten Hoofdplaat en Biervliet-weg IJzendijke/Biervliet f 15.418.72; Rapenburg-Rapen- burgse Tol f 46.733.37 Groenen- dük-Hengstdijk-Stoppeldük f 1899.79; KUkuit-Koewacht-grens f28.944.34; Hulst-Nieuw Namen f30.600.06, f20.155.78, f41.015.22 en f 10.966.85 Afdeling der Walcherse Ringrijdersvereniging te Domburg. De ringrijders uit Domburg kwa men in vergadering büeen in de zaal Tramzicht. De voorzitter, de heer W. Brand, deelde mede, dat het aantal Domburgse rüders, dat zich als lid van de vorig jaar op gerichte Walcherse Ringrüders- vereniging heeft opgegeven, 40 be draagt. Hij releveerde de samen- spreking met de V.V.V., die een dat de Amerikanen te ruw tegen deze ellendigen optraden. Ik sprak daarover met een Amerikaanse officier, die mij medenam naar een „check point" ergens achter het front. TUdens het eerste half uur verliep alles schünbaar nor maal. De vluchtelingen passeer den onverschillig en gelaten. De M.P.'s controleerden vluchtig de inhoud van hun bagage, om ze vervolgens naar een büstandscen- trum te leiden. Tenslotte kwam een groepje van drie personen aan, bestaande uit een man, onge veer 50 jaar oud, een ongeveer twaalfjarige jongen en een stok oude tandeloze vrouw. Zij werden terzü'de gebracht en hun bagage aan een grondig onderzoek onder worpen. De uitslag van het on derzoek was als volgt: bü de man een volledig mortier, bü de vrouw dertig granaten en het kind had zo maar 20 kg. munitie bij zich. ZU werden onder bewaking naar een afgesloten terrein gebracht, dat bewaakt werd door Koreaan se politie. Binnen de omheining zaten reeds ongeveer 30 gevange nen, vrouwen en mannen, onbe- weeglük als Boedha's. Als een der belangrijkste Chi nese offensieve wapens wordt be schouwd de stroom van Koreaanse vluchtelingen, die zjl voor zich uit drijven. Deze mannen, vrouwen en kinderen vormen als het ware een soort van derde leger, dat ver spreidt evolueert tussen beide fronten. Het is een ontzettend schouwspel te zien, hoe deze men sen, van alles beroofd, doel- en zinloos voorbjjstrompelen, Zü dragen op hun rug een pak met hun laatste bezit en wat rijst, om toch iets te eten te hebben in een land waar letterlük niets meer is. Sommige groepen trek ken naar het Zuiden, andere heb ben de richting van het Noorden ingeslagen. Het is een heen en weer geloop zoals in een mieren hoop, die werd ingetrapt. Ik zag een oude man met een zo zware last op de rug, dat hü, zo hij ware gevallen, onmogelijk opnieuw overeind had kunnen komen, al dus schrijft een der frontcorres pondenten. Zwümelend alsof hü dronken was zette hü zün einde loze reis voort langs de rand van de weg, terwül hü voortdurend met zyn last tegen de bomen aan stiet, zodat hü telkens büna om viel. Toen ik een uur later langs dezelfde weg terugkwam zag ik de man weer maar nu lag de onge lukkige op zün rug in een sloot langs een rijstveld, met zün ba gage nog steeds bij zich. In het verlaten Soewon zag ik op een afstand een vüftiental ver laten en in lompen gehulde kinde ren. Er woei een üskoude wind en de kinderen schenen van 4 tot 12 jaar oud. Sommigen huilden en poogden enige beschutting te vin den maar vergeefs. Anderen voch ten wanhopig om een Amerikaans rantsoen te bemachtigen, dat door een soldaat van een vrachtwagen was geworpen. In het begin had ik de indruk, FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 62) o— Op een zonnige morgen werd Io bü Nero in zijn paleis Domus Transitoria toegelaten. Hy had juist met zijn architecten ge sproken over de bouwplannen voor de Domus Aurea, het „Gou den Huis", dat hij zich al lange tijd gewenst had. Geldgebrek was oorzaak geweest, dat nog geen ontwerp was goedgekeurd en ook nu had Nero geen kans gezien een brug te slaan tus sen de hem voorgelegde teke ningen en zijn beurs. Derhalve was zijn humeur verre van op gewekt. Io, die hem sterk veranderd vond en in zyn oogopslag al leen maar dreiging en ontstem ming las, herinnerde zich Mon- tanus' opmerking, toen zij diens hulp gevraagd had voor het verkrijgen van een audiëntie: „Hij is het voornaamste beest van het keizerrijk, bovendien op en top egoïst, altijd maar denkend en pratend over de verheven imperator, de godde lijke Caesar. Men zou bijna kun nen zeggen, dat hem het men selijk geweten ontbreekt; liet enige, wat hem met een mens gelyk stelt, is zijn stem en zyn gang. Overigens bezit hij de pri maire instincten van een dier, ook daarin dat hij geen grenzen kent". Met een zeer platonisch „Ave Io" verwelkomde Nero zyn be zoekster en vervolgde; Neem plaats. Waar ben je zo lang geweest en waarom heb je ons verlaten? Ik weet wel, dat het pynlijk was die race te verliezen, maar by Juno, wat was het een pracht race! Rome had nog nooit zo een gezien. Maar je moest niet naar Ionog zün gevlucht! Dat was geen vlucht, Sire. Ik wilde alleen in rust met mijn man gaan leven. O ja. dat is een romance, niet? Maar wat voert je tot me? Wat wil je vragen? Ik zeg niet, dat ik 't zal toestaan, maar wie weet. Na een diepe zucht antwoord de Io: U weet, dat myn man in het Tullianum is opgesloten? Natuurlyk. Hy is onschuldig, aan welk misdrijf ook. Ik weet, dat hy een Chris ten is en dat weigert te her roepen. Dat is waar, Virginius is een Christen, maar dat is niet tegen de wet. De keizer heeft ia heel Rome geen loyaler on derdaan dan mün man. Onderdaan. Hoe aardig ge vonden, zei Nero met een Ha telijke gryns. Die barbaar uit Cymroe een loyale onderdaan. Jawel, maar hy erkent tegelijk een gekruisigde Jood, die zegt zyn eigen Koninkrijk te zullen oprichten. En bovendien heeft die Chris tus voluit erkend zyn deelname in een beweging, die gericht was tegen de Keizerlijke Procura tor, voor wie hy terechtstond. Toen Pilatus hem vroeg; „Zyt gy de koning der Joden?" heeft hij dat bevestigd. Io, je bewe ringen zyn wel heel zwak. En toch zoudt u er anders over denken, als u ooggetuigen had horen spreken over Chris tus' wonderen. O, daar heb ik van ge hoord. Maar die wonderverha len hebben de kleur van de Joodse literatuur en moet men niet als historisch aannemen Ik heb tovenaars en goochelaars aan het werk gezien, die nog heel wat meer konden. Ik kan die Christenen niet uitstaan. Enkele jaren terug voelde ik nog iets voor de Joden, omdat ik dacht, dat men een goede Jood en tegelijk een goed Romein kon wezen Maar ik heb erva ren, dat Jood-zijn meer inhoudt dan het hebben van een stel religieuze meningen. Christus is niet alleen hun God, Hy is hun Koning! Zy moest nu doorzetten: Ik kwam.ik hoopte. o Caesar, als gy zyn leven zoudt sparen Dwaas kind. Hoe kan Cae sar nu toelaten, ook tegenover de Senaat, dat een barbaar het erkennen van de Keizer als ver heven god belachelijk maakt. Die Christus is hun Caesar, niet Nero. En alsof dat nog niet ge noeg ware, trachten zij ook an deren in hun fanatieke en ver raderlijke opvattingen mee te slepen. Bovendien bederven zij mijn legionaires, werken zelfs onder het personeel van mijn hofhouding. Ik heb rapporten van mijn geheime dienst over voorname vrouwen en zelfs Se natoren, die worden overge haald om de Joodse Messias in- plaats van Caesar te huldigen. Zie je nu niet, hoe gevaarlyk hun leer is voor het Imperium? Lang, te lang heb ik geduld gehad. Maar het gevaar is nu zó verbreid, dat het een samen zwering wordt. Het ogenblik is nu aangebroken, Io, dat Rome bevrijd moet worden van de Christenen en dat spoedig, eer het te laat is.. En wat nu je man betreft, open tegenstand maakt mij boos, maar lijdelijk verzet kan ik niet dulden. Sa menzweringen verraad (Wordt vervolgd.) Geldkistje met inhoud gered uit de vuilnis. Een bewoner van de Ko ningin Emmakade te 's Gra- venhage had de gewoonte om wanneer hij uitging zijn geldkistje op een voor even tuele dieven onopvallende plaats te deponeren, name lijk. in het vuilnisvat. Dezer dagen deed hij dit weer, doch vergat het kistje 's avonds uit de ongewone bewaar plaats te nemen. De volgen de dag toen de ophaaldienst van de gemeentereiniging kwam zette hij het vuilnis vat buiten op straat en pas nadat de ophaalwagen reeds lang gepasseerd was, herin nerde hij zich zijn vergis sing. Met spoed begaf de man zich naar de politie, die zich in verbinding stelde met de gemeentereiniging. De ophaalwagen was inmiddels reeds leeg gestort in een wagon van de trein, die het Haagse huisvuil naar Drenthe brengt. Op het kantoor der gemeentereiniging wist men echter precies in welke wa gon de inhoud van de be wuste ophaalwagen was ge stort. De wagon werd uit „de trein genomen die nog niet vertrokken was en de in houd loerd er uitgehaald, waarbij het geldkistje, dat een gouden horloge, een gouden ketting, sieraden en honderd gulden bevatte, aan het licht kwam. Zeven Kamerleden naar Engeland. (Van onze parlem. redacteur). Voorzitter Kortenhorst deelde eergisteren in de Tweede Kamer mede, dat er een uitnodiging van de Speaker van het Britse Lager huis was binnengekomen om ze ven parlementsleden als gast te mogen ontvangen. Dit zal moeten gebeuren in de week van 714 Februari. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer zul len in onderling overleg de leden van deze delegatie aanwyzen. goede basis van samenwerking op leverde. Besloten werd een afdeling van de Walcherse Ringrijdersvereni ging te vormen. Statuten en reglement werden besproken en goedgekeurd. Tot afd. bestuurders werden benoemd de heren W. Brand, C. Minderhoud, Jac. Gel dof, L. Dourleyn en W. Maljaars. De door de Walcherse vereni ging uit te schrijven kampioen- schapswedstryden zullen dit jaar in Juli te Domburg verreden wor den en door deze afdeling georga niseerd moeten worden. SOLBURG. Ontspanningsmiddag. Zaterdagmiddag a.s. zal erin „De Zwaan" door de afdeling Souburg van de bond van ouden van dagen een ontspannings middag* worde ngehouden. Mede werking verleent de toneelver eniging uit de Buteuxstraat. Alle personen van 60 jaar en ouder zyn welkom en hebben gratis toegang. ZOUTELANDE. Jongensrlub „Jonathan". Voor de installatie van een achttal nieuwe leden hadden de leiders van de Zoutelandse Jongensclub „Jonathan" Maan dagavond de heer Wytman te Middelburg, bondsbestuurder der CJ.M.V. uitgenodigd. Na een inleidende bespreking over- „Wees een goed kameraad" leg den de nieuwe leden in handen van de heer Wytman de ge lofte af. Na de pauze vertelde de heer H. J. Schoenmaker een spannend verhaal. Er waren ook verschillende ouders tegen woordig. ARNEMUIDEN. In memoriam J. Dingemanse. Zoals wy reeds berichtten, is onlangs overleden de heer J. Din- gemanse, een bekend bouwer van scheepsmodellen. 134 modellen heeft hü tijdens zün leven gebouwd, waarvan de meeste een meter lang waren. 2400 uren besteedde wyien de heer Dingemanse aan dit werk. In 1896 verkocht hü één van zyn mooiste modellen aan een En gelsman, die er op de wereldten toonstelling te Chicago een eerste pry's mee verwierf. Voor 75 harde guldens had hy het losgelaten. Zeventien typen voor zeil- en vis sersschepen heeft hü ontworpen en gebouwd. In verschillende Nederlandse musea en in gemeentehuizen staan zün werkstukken en ze hou den daar de herinnering levendig aan de oude glorie van de Neder landse zeilvaart in de negentiende eeuw. Vele vrienden heeft „Joost" zich in al die jaren verworven. In al lerlei rijdschriften werd over zün werk geschreven. TERNEUZEN. Filmavond. Door de Politie-sport-vereniging werd Maandag' in het R.K, Patro naatsgebouw een film over Ame rika vertoond. Hoewel deze film eerst in een zaal van hotel „Centraal" ge draaid zou worden, bleek dit door het grote aantal gegadigden niet mogelyk. Het was dan ook werkelyk de moeite waard. Niet alleen het le ven van de emigranten in Ame rika, het Marshall-plan en hel dagelijkse leven in dit werelddeel, doch daarnaast een aantal kleu renfilms gaven de bezoekers een zeer goede avond. OOSTBURG. Bouw Lyceum begonnen. Met de bouw van het Wilhel- mina Lyceum is een aanvang ge maakt. De fundering ligt er reeds en de muren worden thans opge trokken. De oude gymnastiekzaal is gedeeltelijk afgebroken en wordt thans herbouwd. RETRANCHEMENT. Filmavond. Voor een volle zaal draaide het Ned. Rode Kruis Maandagavond te Retranchement de prachtige film: „Wat Lenie Rosner beleef de". Dit was de eerste vertoning in het tournée door W.-Zeeuwsch- Vlaanderen. Boeiend van het be gin tot het eind laat deze film de schrijnende nood zien in het na oorlogse Europa en het zegenrüke werk van het Rode Kruis. De heer Hoste had niet veel moeite de aanwezigen ervan te overtuigen, dat het Rode Kruis helpt, als op zün beurt het Neder landse volk deze instelling helpt. Dit bleek bü de verloting, die een daverend succes werd. t}mUc dc loupe» VERNIEUWING GEEN VERBETERING. Vooral vóór de Chinese inva sie in Korea behoorde het in veie kringen tot de goede toon om, bij uile bezwaren die men mocht hebben, het communisti sche regiem in China toch m elk geval hoog te* prijzen boven de ais volkomen corrupt alge- sciulderae regering vun Tsjung Kaï Sjek. Au beheist dit laatste #te"'9 veel waarheid, maar dat daarom elke veranuering, zeljs het aan de mucht komen van het communisme, voor China als een verbetering kan worden beschouwd, is toch wel een al te naïeve opvatting gebleken. Dat ervaart m deze dagen ook de christelijke kerk in dat land, blijkens liet volgende bericht verstrekt door de Britse ambas sade. „Kestricties van allerlei aard worden in het communistische China op het werk van de christelijke kerken gelegd. Uit een rapport, dat door de Angli caanse icerk zo juist is uitge bracht, blijkt, dat hoewel in de nieuwe Chinese constitutie een clausule belrejfende godsdienst vrijheid is opgenomen, het voor predikanten in sommige streken b.v. nodig is om aan de plaat selijke regeringsambtenaar toe stemming te vragen voor het houden van een kerkdienst. Het is reeds voorgekomen, dat een predikant gearresteerd werd, omdat hij die toestemming niet vooraf had gevraagd. In een an der geval werd toestemming verleend, maar stond de amb tenaar erop om zelf tijdens de dienst een lezing over Marxisme te houden. Vele kerkgebouwen worden, omdat zij dikwijls de enige grote gebouwen in de ste den of dorpen zijn, gebruikt voor onderwijsklassen in com munistische begrippen. Ook wordt het hoe langer hoe moei lijker voor nieuwe missionaris sen of voor missionarissen, die van verlof terugkeren; om het land binnen te komen, omdat het beroep van predikant niet als „productief" wordt be schouwd. Wel varieert de toe stand van streek tot streek ett in de grotere steden is de kerk dikwijls geheel ongemoeid ge laten." Een bericht, dat wel geschikt is om ons tot voorzichtigheid te manen bij het al te spoedig toe juichen van verdwijnen van oude regeringsvormen in het Oosten, ook al kon men daar tegen gerechte bezwaren koes teren. Ook ten aanzien van de beoordeling van de gang van zaken in Indonesië bevat dit voorbeeld een les. Het nieuwe is niet altijd beter. Staatkundig bezien niet, maar evenmin voor de kerk. (Ingez. mededeling, advert.) Rode Hoestpoeders van Mijnharde Doos 45 Ct. ST. MAARTENSDIJK. Loop der bevolking. Het zielental nam in het afge lopen jaar af met 11 personen. Op 31 December 1949 bedroeg het aantal ingezetenen 2698 (1372 mannen en 1326 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboor te met 55 (28 m. en 27 vr.) en door vestiging met 52 (30 m. en 22 vr.); het aantal verminderde door overlüden met 27 (12 m. en 15 vr.) en door -vertrek met 91 (51 m. en 40 vr.). Op 31 December 1950 bedroeg het inwonertal dus 2687 (1367 mannen en 1320 vrouwen). Er werden in 1950 14 huwely- ken voltrokken; er werden 2 echt scheidingen ingeschreven. ZONNEMAIRE. Bevolkingsonderzoek. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. zal op Maandag 5 Februari a.s. van 25 uur en van 69 uur in café W. H. Flohil plaats vinden. Aan 20 ingezetenen zal worden erzocht huisbezoeken af to leg gen. Hoe ziet de toekomstige auto eruit? Een voorproefje van de soort auto's, die in 1965 misschien over de wegen rijden, zal dit jaar op het Festival of Britain te zien zyn. De auto heeft een turbine-motor achterin, ruimte voor zeven per sonen, en voor de chauffeur een zitplaats, die ver vooruit is ge legen en wat doet denken aan de cockpit In een vliegtuig. Het ont werp van dit model, waaraan door de Britse Council of Industrial Design in samenwerking met ex perts van de automobielindustrie is gewerkt, is uitsluitend geba seerd op practische behoeften, zo als vastheid op de weg, manoeu vreerbaarheid, comfort, waaraan de moderne auto moet voldoen. De auto heeft geen straalaandrij ving. Kwestie-Kasjmir nog niet geregeld. Nehroe heeft op een persconfe rentie te Londen gezegd, dat bU de besprekingen der premiers van het Gemenebest bepaalde zaken in de kwestie-Kasjmir opgehel derd zün, doch dat men niet lot een uiteindelüke beslissing is ge komen. „Wij hebben echter aan- zienlijke vorderingen gemaakt en zyn het er allen over eens, dat hel volk van Kasjmir moet be slissen". Op de vraag, of Nehroe Moskou en Peking zou bezoeken, ant woordde hij thans niet de bedoe ling te hebben, doch „indien zulks de zaak van de vrede kan dienen, ben ik bereid naar het uiterste der aarde te reizen".

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2