Peking verwerpt het vredesplan der Ven Naties voor Korea NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De spaak van Spaak. Terugtrekken van alle buitenlandse troepen geëist Russen bezetten landgoed in Franse sector van Berlijn Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Morgen wordt Prinses Margriet 8 jaar» St Maartensdijk heeft nieuw veilinggebouw Nederlands verzetswil moet blijken SNIPPER Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Ui. Tel. 2438, bij geen gehoor voor alvertentles 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingeni Van der Manderestr. 40. Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1767 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 18 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr \Y. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezeiinge; Dg J. S. Hartjes, Missingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huyssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.39 u., onder 17.03 u. Maan op 13.02 u., onder 6.25 u. Hoogwater op Vrijdag 19 Januari: Vlissingen: 11.30 u. 1.36 m., u. m. Terneuzen: 11.56 u. 1.57 m., u. m. Wemel- dinge: 0.34 u. 1.27 m„ 12.56 u. 1.23 m. Zierikzee: 0.18 u. 1.08 m., 12.40 u. 1.04 m. Daul Henri Spaak, de leider •V van de socialisten in België, heeft zijn rode vrienden in ons* iand op een onaangename ma nier in het zonnetje gezet. Men herinnert zich, hoe de heer Spaak het vorig jaar, toen in België de Koningskwestie aan de orde was, de democratie verloochende door over te gaan op de revolutionnaire lijn. Met de communisten koos hij de straat boven het parlement. Toen het niet mogelijk bleek langs legale weg zijn doel te bereiken, ging hij de revolution naire weg. In plaats van de rechten van het volk te hand haven, stond hij in het eerste gelid om die rechten met voeten te treden. Dit optreden werd door de P.v.d.A. in ons land verdedigd en toegejuicht. Men stelde zich op liet standpunt van wijlen mr Troel stra, dat men in bepaalde si tuaties de stemmen niet moet tellen maar wegen en dat net al verdient dit als regel geen toejuiching in bepaalde ge vallen gewenst kan zijn te kie zen voor het geweld, voor de terreur van de straat. Men kronkelde zich in duizend boch ten om het optreden van Spaak goed te praten. Terwille van de democratie! Maar wat wil nu het geval? De heer Spaak, die tijdens de debatten over de Konings kwestie in een revolutionnaire rode roes leefde, is tot bezin ning gekomen. Hij heeft nog eens nagedacht over de opstand, die mee door hem bevorderd en geleid werd. En naar onlangs een Amerikaans blad, de „Sa turday Evening Post" wist te melden, heeft hij aan een ver slaggever van dit blad ver klaard, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat het niet aan bevelenswaardig is het volksge voel op deze wijze te laten uit barsten en, voegde hij daaraan toe: „ik kan u verzekeren, dat ik zoiets nooit meer doen zal." Deze uitspraak eert de heer Spaak. Maar voor zijn rode vrienden in ons land, die zo hun best deden zijn houding, waar door hij een spaak in het demo cratische wiel stak, te verdedi gen, vormt zij een onaange name sensatie. G. Z. Kolonel den Ouden acht tac tiek der V.N.-froepen niet juist „Een grote moeilijkheid, waar tegenover de verbonden legers zich in Korea gesteld zien en waartegen overmacht van wapens, uitrusting en strijdlust niets kun nen doen, is het gebrek aan in lichtingen over bewegingen van de vyand", aldus is de mening van de bevelvoerende officier van het Nederlandse detachement, luite nant-kolonel den Ouden. „Wij vechten blindelings en weten niet, waar de Noord-Kore- anen zich bevinden, terwijl zij al tijd weten, waar wij zijn. Wij blij ven nooit lang genoeg op één plaats om een geheime dienst te kunnen organiseren. In Indonesië behoefden wij al leen tegen de vijand te vechten. De Noord-Koreanen hebben even als de Indonesiërs niet veel artil lerie of mortieren, maar dit voor deel ging weer teloor, doordat wij moesten trachten ons warm te houden." Kolonel den Ouden had enige critiek op de tactiek der verbon den legers. „Wij achten het be zwaarlijk om bij de strijd tegen guerillastrijders aan de hoofd wegen gebonden te blijven. Men moet hen in de heuvels te pakken zien te nemen, zoals wij in Indo nesië deden. De strijdkrachten der V.N. trachten hier volgens Europese methode oorlog te voe ren en dat komt hier eenvoudig niet van pas", aldus kolonel den Ouden. Er heerst reeds sinds twee da gen rust aan de Koreaanse fron ten. Patrouilles der verbondenen speuren in het koude en mistige „niemandsland" vergeefs naar de vijand. Communistisch China heeft de voorstellen der Ver. Naties om het vuren in Korea te staken, verworpen. Het eist terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea en zegt, dat de oplossing der binnenlandse geschillen van Korea moet worden overgelaten aan het Koreaanse volk. Tsjoe en-Lal, de minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde, dat de voorstellen uitsluitend ten doel hebben de Amerikaanse troepen in Korea een adempauze te verschaffen. Peking is slechts tot onder handelen bereid, indien de Amerikaanse troepen uit Formosa en de Amerikaanse oorlogsschepen uit Straat Formosa worden terug getrokken. Een andere voorwaarde voor onderhandelingen is het verkrij gen door China van zijn wettige status in de Ver. Naties. Verder wordt verklaard, dat de voorstellen voor een staakt-het- vuren zijn opgesteld, zonder dat vertegenwoordigers van het com munistische China aan de bespre kingen hebben deelgenomen. Indien niet tevoren de voor waarden voor een beëindiging van het conflict na het neerleggen der Een parate divisie spoedig noodzakelijk In militaire kringen in Den Haag acht men het noodzakelijk, dat ook ons iand zo spoedig moge lijk over een parate troepen macht van ten minste één divisie zal kunnen beschikken. Het is niet voldoende, dat wij tegen ein de 1951 alleen drie mobilisabele divisies hebben. De regering schenkt haar volle aandacht aan deze zaak, waarmede enige moei lijke problemen samenhangen. Een parate troepenmacht kan n.l. slechts worden gevormd door de dienstplichtigen van de lich ting 1949 II en de Indonesië- veteranen. Sociale overwegingen hebben de regering tot heden van een beroep op deze mannen doen afzien. Bij de huidige ongunstige mate- rieelpositie van het leger na de bewapening van de parate macht zou voorts onvoldoende bewape ning en uitrusting overblijven voor de opleiding van nieuwe lich tingen. Generaal Eisenhower heeft de ze problemen begrepen en niet om de onmiddellijke beschikbaarstel ling van parate troepen verzocht. Hij schijnt wél zijn teleurstelling te hebben geuit over het feit, dat de Nederlandse defensieopbouw nog niet verder was gevorderd. De regering overweegt nog an dere maatregelen tot versnelling en uitbreiding van de defensie- opbouw. In dit verband werden genoemd verlenging van de diensttijd tot twee jaar en ver groting van de lichtingscontingen ten. Minister van Schaik in Nederland terug. Met het K.L.M.-toestel uit Cu- ragao arriveerde gistermorgen vroeg minister van Schaik, die op Curagao en Aruba besprekingen heeft gevoerd over de eilanden regeling. De minister vertelde, dat hij op Curagao gesproken heeft met de raad van advies, het college van algemeen bestuur en zeker niet in de laatste plaats met de voorbereidingscommissie van de Staten, die speciaal benoemd was om prae-advies uit te brengen over de door de minister zelf ont worpen eilandenregeling. Minister van Schaik is ook twee dagen op Aruba geweest, eveneens om met de betrokken autoriteiten overleg te plegen. Hij gaf te kennen, dat de regeling de besprekingen vormden de laatste fase voor de totstandkoming. nu binnenkort een feit zal zijn. De minister noemde een termijn van enkele maanden. Export van fruit naar Duitsland weer mogelijk. Ziekenfondsverzekering voor ouden van dagen. De nieuwe regeling, dat allen, die een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvangen of een invaliditeits- ouderdoms-, weduwen- of wezen rente van minstens f 125 per jaar onder de verplichte ziekenfonds verzekering vallen, kan in enkele gevallen met zich meebrengen, dat zowel van de man als van de vrouw f 1.50 per maand aan pre mie wordt afgehouden. Wij vernemen thans, dat wan neer de man kostwinner is in de zin van het Ziekenfondsenbesluit deze, als zijn vrouw ook rente ge niet, eens per drie maanden aan het Algemeen Ziekenfonds het verzoek kan richten, 3 x f 1-50 terug te betalen dit kan ge beuren volgens nog nader vast te stellen regelen. Zware boete voor Gerzon Modemagazijnen. De Hoge Raad heeft t.a.v. de N.V. Gebr. Gerzons Modemagazij nen te Amsterdam bewezen ver klaard, dat zij destijds textielgoe- deren afleverde zonder in ont vangstneming van punten, welke toen nog vereist waren. De N.V. werd veroordeeld tot een boete van f 25.000.en tot betaling van f70.000.om de behaalde win sten ongedaan te maken. M.i.v. heden kan er weer fruit naar Duitsland worden geëxpor teerd. Vooruitlopend op een ev. te sluiten definitief handelsver drag is overeengekomen, dat tot een bedrag van 300.000 dollar aan fruit naar Duitsland kan worden uitgevoerd. Twee oude mensen in de vlammen omgekomen. Woensdagmorgen zijn twee be woners van Wolvega, de 76-jarige Johannes de Vries en zijn echtge note, door brand om het leven ge komen. Omstreeks 7 uur 's morgens brak brand uit in een woning aan de Keiweg te Wolvega. Het vuur ontstond in de slaapkamer van het bejaarde echtpaar. Veronder steld wordt dat - het beddegoed door het omvallen van een petro leumkachel vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brandweer noch de bewoners van het huis, noch iets van de inboedel wist te redden. wapens worden opgesteld, zullen zich eindeloze besprekingen ont wikkelen, die geen enkel vraag stuk zullen oplossen. Tsjoe en-Lai verklaarde voorts, dat aan mogelijke onderhandelin gen moet worden deelgenomen door de Chinese volksrepubliek, de Sow jet-Unie, het Verenigd Ko ninkrijk, de Ver. Staten, Frank rijk, India en Egypte. De zeven- mogendheden-conferentie zou in China moeten worden gehouden. De Ver. Staten hebben ge vraagd om een vergadering van de politieke commissie der V.N. op heden om te beraadslagen over de „noodtoestand", die door dit Chinese antwoord is geschapen. Warren Austin, de Amerikaan se delegatie-leider, verklaarde, dat het antwoord in feite een weigering was en in essentie even onverzoenlijk als de redevoeringen van de Chinese communistische gedelegeerde Woe Hsioe-Tsjoean. Het antwoord had volgens hem een einde gemaakt aan de fase van de pogingen der V.N. om een vreedzame oplossing van de Kore aanse oorlog te bewerkstelligen. Men verwacht, dat de V.S. een resolutie zullen indienen om tegen China sancties toe te passen. Nieuwe Westerse nota aan Rusland? De correspondent van de „New Yokr Times" te Parijs meldt, dat verwacht wordt, dat de Westerse grote drie binnenkort een nieuwe nota aan het Kremlin zullen zen den. „De Franse regering", vervolgt hp, „maakt voorbereidingen alsof zij conferenties over zowel Duits land als Korea verwacht. De Fransen zyn ervan overtuigd, dat de Sowjet-Unie bereid is vergaan de en zelfs verbazingwekkende concessies te doen, indien zy 'daar mede de Westerse verbondenen ervan terug kan houden West- Duitsland te bewapenen." Eisenhower te Rome. Eisenhower is gisteren uit Lis sabon te Rome aangekomen om met de Italiaanse autoriteiteii be sprekingen te voeren. Het vliegveld was reeds de ge hele middag door honderden poli tiemannen afgezet en ieder, die het wilde betreden, werd aan een streng onderzoek onderworpen. •Het enige centrum, waar het tot grote demonstraties tegen Eisenhower kwam, was Turijn, waar de overgrote meerderheid van de arbeiders 's morgens het werk voor 20 uur neerlegde. Te Florence werden tien per sonen gewond, doordat de politie demonstranten met geweerkolven uiteendreef, terwyi te Napels po litie in jeeps met loeiende sirenes een charge uitvoerde op twee groepen betogers. Naar A.F.P. verneemt, heeft de Israëlische regering besloten aan Duitsland schadevergoeding te vragen voor de tijdens het Nazi regiem vernielde of in beslagge nomen Joodse eigendommen. Bevan minister van arbeid in Engeland. De Britse minister van gezond heid, Bevan, de voornaamste lei der van de linkervleugel in de Britse Labourpartij, is tot minis ter van arbeid benoemd. Isaacs, de minister van arbeid wordt minister voor de pensioe nen, terwijl Marquand het minis terie van gezondheid zal bezig houden. Marquand wordt geen lid van het kernkabinet. „Wij hebben slechts de zöne- grens rechtgetrokken." Gistermorgen zjjn 35 gewapende leden van het Sowjet-leger vanuit een bomenpartij over de sector grens tussen de Franse en Russi sche sectoren van Noord-Berlijn getrokken, waarna zij eeii geheel landgoed, genaamd „Neuer Guts hof", bezetten. Zij passeerden hierbij grensbor- den, die door de Oost-Duitse auto riteiten zijn opgesteld. Er waren op dat ogenblik geen Franse wachtposten of Duitse politie mannen ter plaatse, 'zodat geen enkele tegenstand kon worden geboden. De West-Berlijnse politie heeft direct de alarmtoestand afgekon digd en versterkingen gezonden naar het landgoed „Frohnau". Franse troepen hebben na een uur de zuidelijke begrenzing van het terrein afgezet. Zij zorgden ervoor op zekere afstand van de Sbwjet-wachten te blijven, ten einde incidenten te- vermijden. De vrouw van de eigenaar, Schleiter, zei door de telefoon, dat na de bezetting een commis saris van de Oost-Duitse voiks- politie gekomen was, die zei, dat zij niets te vrezen had en dat er niets zou gebeuren. „Wij hebben slechts de zönegrens rechtgetrok ken", zo werd verklaard. Schleiter zelf en zyn zoon wa ren met de papieren uitgeweken. Woensdagavond laat is Schlei ter zelf teruggekeerd, omdat hij zijn zestigjarige vrouw niet alleen wilde laten. Zyn zoon bleef bij vrienden in West-Berlyn. Hij verklaarde, dat de Russen de woning van zijn ouders waren binnengegaan en er een wachtlokaal hadden ingericht. Duitse arbeiders konden de hoe ve verlaten. Generaal-majoor Carolet, be velhebber van de Franse sector van Berlijn, was gisteravond be zig met het opstellen van een eis tot terugtrekking aan de leiders van het Sowjetleger in Duitsland. Vandaag zouden besprekingen beginnen. 't Heeft wel even moeite gekost, voor we f 2000 bin- J nen hadden, maar het is aun toch gelukt. Wij zijn erech- ter van overtuigd, dat niet I allen, die het voornemen hadden een gift te zenden, dit al hebben gedaan. Daar om willen we ieder, die nog iets voor het goede doel wil geven, opwekken dit thans te doen. Over enige tijd hopen I we deze rubriek geheel ie j kunnen vullen met veranl- woording van giften, die we op andere wijze binnen krijgen en dan komen de persoonlijke giften wat in het gedrang. Doe het dus nu! Wat de andere toijze, waarop giften binnen zullen komen betreft, moeten we U nog even in het onzekere laten, Binnenkort hopen we hier- over enkele mededelingen le doen. Het totaal na bijboc- king van onderstaande ver antwoording kwam op f 2048,02. Collecte bijeenkomst Geref. Jeugdverband te Goes f 12.81, Jaarfeest J.V. en Af.V. to Wissekerke f 11, C.J.M.V. „Wees Getrouw" te 's G't- venpolder f5. Er op attent gemaakt door één der gevers, die de verantwoording van een gift nog niet had opge merkt, kwamen nog twee giften, die we niet hebben vermeld, uit de bus. Het be treft 2 x f5 n.l. van E. J. S. G. R. te A. en Fam. L. C. te M. Voorts ontvingen we van M. H. (Coak) f6,50, W. W. te V. f 5,50, Af. R. te Sch. f 5, Af. L. te U. f4, S. M. A. F. te A. 3, M. P. B. te V. 2,50, I. J. B. te A. f2,50, Af. B. (Coak) f2,50C. S. te Af. fl,50, Zr. H. Z. te D. fl,40. Zaterdag hopen we weer een nieuwe verantwoording te publiceren. Stel dus niet uit tot morgen wat V heden doen kunt. Giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" houdt zich aanbe volen. De strijd in Indo-China. Franse strijdkrachten en kolo niale troepen hebben Woensdag golven aanvallen van Vietminh troepen op twee strategisch be langrijke heuvelstellingen in het slagveld van de Tonkin-delta af geslagen. Des avonds groeven de in aan tal geslonken Franse strijdkrach ten zich zonder tegenstand in op heuvelkammen. Zy hadden in ver woede artillerie-duels en bajonet- aanvallen de aanvallers verder teruggedrongen, nadat zij Dinsdag twee felle tegenaanvallen hadden gebroken. VERVOER VAN PLUIMVEE. M.i.v. 17 Januari is het vervoer van levend of dood pluimvee uit, naar of binnen de provincies Zuid- Holland en Overijssel, weer toe gestaan. Het vervoer in de pro vincie Noord-Holland is verboden. Trygve Lie heeft de Franse regering officieel verzocht in te stemmen met het houden van de zitting van de Algemene Vergade ring der V.N. in 1951 te Parijs. Scotland Yard zou op het punt staan de daders van de diefstal van de „Scone Stone" uit de abdij van Westminster te grijpen. Concert Vlissingse Orkestvereniging Het moet de directeur, de heer Jan Kuiler en de leden van boven genoemd orkest wel goed hebben gedaan voor een overvolle zaal dit concert te openen met de bekende ouverture „Figaro's Hochzeit" Het orkest was by dit nummer direct goed op dreef en volgde correct de aanwijzingen van de dirigent. De solist, de heer Jo Juda, die de wegens ziekte verhinderde vio list Willem Noske verving, gaf hierna een prachtige vertolking van Beethovens vioolconcert in D en hij deed dit op een meesterlijke wijze, brillant en ontroerend. Hij bewees hiermee een echte roman ticus te zijn. Het orkest bleek volkomen op de begeleiding te zijn ingesteld en bereikte hiermede wel zijn hoog tepunt. Natuurlijk waren er wel en kele kleine oneffenheden en een inzet in het langzame middendeel, dat niet goed tot zyn recht kwajn, maar dat is practisch haast nooit mogelyk met een orkest, dat bijna geheel uit amateur-musici bestaat. Afgezien van deze kleinigheden werkelijk een woord van lof voor wat zy presteerden. Na de pauze speelde Jo Juda nog met het or kest de bekende Romance in F van Beethoven. Het slotnummer was de Sym- phonie no. 98 van Joseph Haydn.- Het bekende gezegde „lest best" ging hier echter niet op, want on danks de pogingen van de dirigent bleken de musici niet voldoende gedisciplineerd te zyn het juiste Generaal Kruis voor Dep. Zeeland Mij. voor Nijverheid en Handel VERPLICHTINGEN KRACHTENS HET NOORD- ATLANTIS CHE PACT. „Er is oorlogsgevaar. Dat is de reden, waarom het vraagstuk van de verdediging thans meer dan ooit aan de orde is", aldus de Chef van de Generale Staf, Generaal Mr H. J. Kruis, op een gisteren door het Departement Zeeland van de Nederlandsehe Maat schappij voor Nyverheid en Handel belegde bijeenkomst in de „Nieuwe Doelen" te Middelburg. De toespraak van de generaal volgde op een door de Maatschap pij aangeboden lunch, waaraan o.a. aanzaten de Commissaris der Koningin, Jhr. mr A. F. C. de Ca- sembroot, de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein en de commandant van de C.O. A.K., majoor J. Potteboom. Gene raal Kruis begon met erop te wij zen, dat in de wereld een toestand van oorlogsgevaar is ontstaan, waarin het vraagstuk der verde diging meer dan ooit de aandacht vraagt. Daar verdediging in onze tijd niet meer in nationaal verband kan geschieden, is hiertoe een in ternationale samenwerking in het leven geroepen en wel allereerst de West-Europese Unie en ver volgens ook het Noord-Atlanti sche Pact. NEDERLANDS BIJDRAGE. Nederland bezat na de oorlog geen militaire uitrusting meer. In zijn behoeften en die van andere Europese landen wordt nu gedeel telijk voorzien door tweezijdige verdragen, die elk dier landen met de V.S, van Amerika gesloten heeft. De grote taak van de West- Europese vastelandsmogendheden is het te land en in de lucht te genhouden van de vjjand, totdat van overzee voldoende versterkin gen kunnen worden aangevoerd. Hiertoe zal Nederland een zo danige bijdrage moeten leveren, dat gezamenlijk met de strijd machten der andere continentale landen het minimaal noodzakelijke bereikt wordt. Hiervoor heeft Nederland nodig een aantal divisies, legertroepen, en luchtstrijdkrachten. Daarbij komt dan de beveiliging van het gebied achter cfe front lijn tegen ev. luchtlandingen, vijfde colonne-activiteit enz., waarvoor men moet kunnen be schikken over territoriale troepen, terwijl voor de bescherming tegen luchtaanvallen dag- en nachtja gers benevens luchtdoelartillerie nodig zyn. Voorts dient Nederland een aandeel te nemen in de beveiliging van 'de Zuidelijke Noordzee-ver- bindingen en zo mogelyk ook van de Ati. Oceaanroutes, waarvoor zeestrijdkrachten noodzakelijk zijn, HUIDIGE TOESTAND. Dit alles moeten wy dus heb ben, maar wat hebben wy thans? Van 1945 af hebben wij ons mili tair moeten concentreren op de taak in Indonesië. De daarheen uitgezonden troepen kregen hier te lande een korte opleiding, ab soluut onvoldoende voor moderne oorlogvoering, en werden dan in Indonesië verder geoefend voor hun speciale taak daar te lande. Zodoende kon eerst tegen het einde van 1950 begonnen worden met de opbouw van strijdkrachten geschikt voor optreden in Europa. Twee divisies zullen gevormd worden uit de troepen, die al in Indonesië gediend hebben, en die daartoe een herscholing zullen moeten ondergaan tijdens herha lingsoefeningen van een viertal weken, wat eigenlijk te kort is. Een derde mobilisabele divisie zal gevormd worden uit de lich tingen 1949 II, 1950 II en 1951 IX. Met dat al hebben wy dan nog geen parate strijdmacht, aange zien de huidige diensttijd van 1 jaar maar juist voldoende is voor de opleiding. Lucht- en vooral zeestrydkrach- ten staan er wat beter voor, al hebben ook zy hun problemen. Een vraagstuk apart vormt de materieelvoorziening. De van overzee ontvangen bewapening omvat niet alles, wat een divisie nodig heeft. Tal van lichtere uit- (Zie vervolg pag. 3.) Omzet steeg tot meer dan half millioen gulden. Sinds in 1934 de Veilingver eniging St. Maartensdijk opgericht werd en de veiling een zeer pri mitief onderdak vond in een oude schuur, is er veel ten goede ver anderd. De werkzaamheden na men steeds In omvang toe en naarmate de omzet steeg, voelde men te duidelijker de ongerief lijke behuizing. Thans is dit probleem echter opgelost, want St. Maartensdijk heeft een nieuw, uitstekend ge outilleerd veilinggebouw, dat een oppervlakte beslaat van 480 m'. en bestaat uit een neerzetruimte van 348 m!., met overdekte laad- en losruimte, een mfjnlokaal en administratieruimte. Gisteren werd dit gebouw onder grote belangstelling in gebruik genomen. De voorzitter, de heer A. L. Hage, herinnerde aan de groei van de veiling. In het begin waren er 78 leden en bedroeg de omzet f 16.000.Verleden jaar was deze meer dan f 500.000 en dit jaar waarschijnlijk nóg hoger. Het aantal leden steeg tot 260. In kg. bedroeg de omzet in het af gelopen jaar pim. 10 millioen, zo dat het duidelijk was, dat er een eigen veilinggebouw moest komen in plaats van de schuur, welke men in huur had. Men kocht een terrein aan de Westvest, dat ech ter afgekeurd werd. Dank zy de medewerking van de rentmeester van het Kroondomein kreeg men de beschikking over de grond, riiythme te bewaren. We hebben hier tevergeefs gezocht naar het sierlijke element, dat toch zeker in het Menuet naar voren had moeten komen. J. K. De Amerikaanse regering zou voornemens zijn binnen 5 of 6 da gen een algemene loon- en prijs- stop af te kondigen. Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardig den heeft de Amerikaanse marine toestemming verleend voor de bouw van een reusachtig vlieg dekschep van 57.000 ton, vanwaar vliegtuigen met atoombommen kunnen starten. Adenauer zal Maandagavond op een receptie ten huize van de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland generaal Eisenhower ontmoeten. De Zwitserse radiovereniging heeft zich tegen de invoering van televisie in Zwitserland uitgespro ken op grond van grote gevaren op paedagogisch en psychologisch gebied. De Export Import Bank heeft een overeenkomst onderte kend, volgens welke aan de Indo nesische Republiek een crediet van 52.245.500 dollars zal worden verleend. Te Bern is tussen Noorwegen en Indonesië een han delsovereenkomst gesloten. Gistermorgen vond aan de Lloyd- kade te Rotterdam de ontsche ping plaats van de „Volendam", waarmee militairen en gezinsle den, in totaal 1024 personen, uit Indonesië arriveerden. Het ont werp van een geheel nieuwe Kies wet is de ministerraad gepas seerd en zal binnenkort bij de Tweede Kamer worden ingediend. De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. om half twee bijeenkomen. Eergistermiddag is in Den Haag de 50-jarige glazenwasser D. B. bij het zemen van ramen van een perceel aan de Parkweg van zijn ladder gevallen en overleden. waarop het gebouw thans staat, even buiten St. Maartensdijk. De heer Hage zegde de rentmeester, B. en W., het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen, de uit voerders en alle anderen dank voor hun medewerking. BURGEMEESTER VER RICHTTE OPENING. De burgemeester, de heer D. C. Bouwense, opende het gebouw, dat al eerder in gebruik was ge nomen, officieel door het In wer king stellen van de transportband en bracht de waardering van het gemeentebestuur tot uiting voor de voortvarendheid en ijver, spe ciaal van de voorzitter. Hoewel de landbouw hoofdzaak is en ook moet blijven, zijn enkele industrietjes op het eiland zeer gewenst, speciaal om de seizoen werkloosheid op te vangen. Ten slotte drong de heer Bouwense aan op hechte samenwerking in een sterke organisatie. Vervolgens herinnerde de vei lingmeester, de heer M. A. van Gorsel, eraan, hoeveel er in de 16 voorbije jaren veranderd is. Ver schillende malen verhuisde de veiling, doch het bleef: grote zor gen en een lege kas. Hij noemde het veilingwezen op Tholen zeer gezond, dankte het Centraal Bu reau en het Uitvoer Controle Bu reau voor de medewerking en schonk namens het personeq] het bestuur een fraaie electrische klok, welke door de bode, de heer J. v. d. Hoek, aan de voorzitter overhandigd werd. Verschillende sprekers brach ten vervolgens hun gelukwensen uit, waarvan sommige vergezeld gingen van een bloemstuk. De heer Geluk dankte voor de samen werking tussen de veilingen on derling. De heer ter Hofstede van het Centraal Bureau noemde het nieuwe gebouw een bewijs van leven en groei. Namens deVeiling St. Anna- land en de Prov. Afzetcommissie sprak de heer J. Brooymans uit St. Annaland. De heer A. Abra- hamse van het Uitvoer Controle Bureau wees erop, dat de 3 grote veilingen op Tholen alleen land bouwproducten veilen, welke niet onder de veilplicht vallen. In vergelijking met andere plaatsen wordt er veel geveild. Hij drong erop aan de uien goed te verzorgen en te bewaren. NOG VELE GELUKWENSEN. Verder werd nog gesproken door de heren A. J. Groenewege, voorzitter afd. St. Maartensdijk van de Z.L.M.; J. J. Kooyman uit St. Annaland. Kringvoorzitter van de Z.L.M.; de architect, de heer W. J. Bruynoge uit Schoondijke, die een marmeren plaat met de namen der bestuursleden ter plaatsing bij de ingang aangebo den had; de heer J. den Engels man uit St. Annaland. de aan nemer; de heer J. A. Labeur, na mens de Veiling te Tholen; de heer J. Overbeeke uit Tholen na mens de kopers; de lieer S. A. Musters, voorzitter Veiling Ber gen op Zoom en nadat de heer J. W. de Wilde nog een kort woord namens de leden gezegd had, dankte de voorzitter ten slotte in 't bijzonder de veiling meester en bode, die vanaf de op richting hun beste krachten heb ben gegeven. DE BILT ZEGT: Wisselend,bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende re genbuien. Krachtige tot matige wind tussen West en Zuid-West. Zacht voor de tyd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1