Toestand in Zuid-Korea vaag en verward NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Schadelijke zwakte. Wat wil het V.N.-opperbevel? Ir Vos afgetreden als bestuurslid van de P* v* cL A* Tweede Kamer behandelde Buitenlandse Zaken Rode Kruis en E*H.B*(X gaan samenwerken Prof, dr G, C, van Niftrik sprak over theologie van Karl Barth Technische Hogeschool wordt uitgebreid. SNIPPER Uitgave •Stichting „Zeeuwscli Dagblad" ifdka/itoor: Goes, L. Vorststr, ih. TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redacti# 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Nocrdstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1766 Abonnementsprijs 4,65 p. kwartaal Franco per post 4,05 Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 17 JAN. 1950 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr \V. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds .4. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.40 u., onder 17.02 u. Maan op 12.28 u., onder 5.16 u. Hoogwater op Donderdag 17 Jan.: Vlissingen: 10.23 u. 1.25 nt., 23.08 u. 1.36 m. Terneuzen'. 10.50 u. 1.47 m., 23.35 u. 1.58 m. Wemeldinge: 11.46 u. 1.12 u.t u. m. Zierikzee: 11.29 u. 0.94 m., u. m. Tl*orgen zal de Tweede Ka- mer debatteren over het regeringsbeleid inzake Nieuw- Guinea. Er heeft aanzienlijke spanning bestaan over de vraag, welke houding de P.v.d.A. - fractie bij deze gelegenheid zal aannemen. Menigeen achtte het niet uitgesloten, dat zij het mi nisterie haar steun geheel of gedeeltelijk zou onthouden, waardoor gevaar voor een Ka binetscrisis zou ontstaan. Het bericht van het aftreden, van de heer Van der Goes van Naters als fractievoorzitter heeft deze spanning thans echter zo goed als opgeheven, daar men deze gebeurtenis wel mag opvatten als een teken, dat de socialisti sche Kamerleden het Kabinet niet in moeilijkheden zullen brengen. Zoals bekend ontstond liet eerste gerucht omtrent een ver anderd standpunt der P.v.d.A. inzake Nieuw-Guinea door een interview van de heer Van der Goes, waarin hij zich voorstan der verklaarde van hernieuwde onderhandelingen op basis van overdracht der souvereiniteit over het betwiste gebiedsdeel aan de Republiek Indonesië. Later luwde de spanning wat, toen de heer Van der Goes in een nadere verklaring mede deelde in zijn interview niet na mens zijn partij te hebben ge sproken en het P.v.d.A.-bestuur tegelijkertijd te kennen gaf voorstander te zijn van het door de Nederlandse regering gedane voorstel om de sou vereiniteit over Nieuw-Guinea op te dragen aan de Nederlands- Indonesische Unie. Geheel gezuiverd was de sleer hiermee intussen nog niet. De socialistische Kamer fractie had namelijk nog tijdens de Nederlands-Indonesische on derhandelingen in een schrijven aan het Kabinet voorgesteld de souvereiniteit over Nieuw-Gui nea toch maar over te dragen aan Indonesië. Het P.v.d.A.- bestuur nu prees dit in zijn bovengenoemde communiqué als een constructief voorstel, ondanks zijn tegelijkertijd be tuigde instemming dus met het minder ver gaande regerings standpunt. Gezien deze onduidelijke hou ding van het P.v.d.A.-bestuur en gezien het feit, dat uit niets gebleken was, dat de socialisti sche Kamerfractie de althans enigermate tegemoetkomende houding van haar partijbestuur tegenover het Kabinet deelde, mocht het dus nog allerminst zeker worden geacht, dat de regering in het komende Ka merdebat voldoende steun zou verwerven. Temeer, daar zij op de duur om tot beslissingen te kunnen geraken voor haar r^euvv-Guinea-beieid. een 2;3 meerderheid behoeft. De door de heer Schermerhorn in Was hington afgelegde verklaring, dat de P.v.d.A. mogelijk uit de regering zou treden, kwam deze onzekerheid nog eens verster ken, al moet men de mededelin gen van deze voormalige be windsman met een korreltje zout nemen. Wanneer wij echter niet weer voor nieuwe verrassingen worden gesteld door de socia listische politici men blijkt te hunnen aanzien wat voorzichtig te moeten zijn zelfs met nor male gevolgtrekkingen dan mogen wij thans wel aannemen, dat de P.v.d.A.-fractie het Ka binet morgen althans niet ge heel af zal vallen. Wij zeggen dit nog voorzichtig, aangezien, naar wij vernemen, het aftreden van de heer Van der Goes als fractie-voorzitter niet zijn heengaan als Kamerlid blijkt in te houden. Zowel hij als de heer Schermerhorn blijven dus in de volksvertegenwoordiging. Het is dan ook waarschijnlijk te achten, dat nog steeds een aanzienlijk deel van de socialistische Kamer leden de hoop koestert, dat de Nieuw-Guinea-kwestie toch uit eindelijk door overdracht aan In donesië zal worden opgelost, al zullen zü daar op dit moment niet alles voor op haren en snaren zet ten. Al met al kan men de socialis tische houding van de laatste weken niet anders dan uiterst zwak noemen. Blijkbaar heeft men in die kring niet tijdig tot een stemmigheid kunnen komen. Zo doende hebben noch de voorstan ders van de overdracht der souve reiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië, noch de aanhangers van het regeringsstandpunt hun mening kunnen doorzetten. Deze weifelmoedigheid heeft hun, naar wordt gemeld, ai enkele voor aanstaande partijleden gekost als burgemeester d'Ailly en oud-mi nister Vos. De positie der Rooms- Kathoiieken, wier leider Romme in dit geschil tussen de regerings partijen een krachtig spel heeft gespeeld, is door dit alles zeer versterkt. Nu kan de innerlijke kracht der regeringspartijen en hun onderlinge verhouding ons betrekkelijk koud laten, zolang de ontwikkelingen ten deze geen uitzicht bieden op de totstand koming van een Kabinet van meer nationale allure. Oneindig ernstiger is, dat Nederlands rechtmatige aan spraken op Nieuw-Guinea door deze gang van zaken zeer zijn verzwakt. En dat, naar het thans schijnt, door slechts een minder heid der socialisten, die echter door de meerderheid niet in toom kon worden gehouden. Sedert het front, dat nabij de 38ste breedtegraad was gevormd, Ineengestort is, heerst in Zuid-Korea een vage en verwarde toe stand. Het is onmogelijk In gezaghebbende kringen een duidelijke verklaring omtrent de voornemens van het V.N.-opperbevel te krijgen. Men beperkt er zfch toe te zeggen, dat het mogelijk is stand te houden op „achtereenvolgende verdedigingslinies". Men hoopt aldus tot een even wichtige toestand te geraken, wanneer de Amerikaanse strijd krachten tamelijk dicht bij Poe- san zullen zijn gekomen, om met man en macht het gebied rond deze stad te verdedigen. Dan zul len de Chinese verbindingslinies in zulke mate zijn uitgetrokken, dat zij door het massaal optreden van de luchtmacht vrijwel on bruikbaar zullen zijn. Anderzijds hebben de Chinezen, die over slechts weinig auto's be schikken, veel minder de grote wegen nodig dan hun tegenstan ders. Naarmate zij oprukken, tref fen zij steeds meer Amerikaans jhr rar M. van der Goes van Naters afgetreden als fractie leider P. v, d. A. Bjj de aanvang van de Tweede Kamervergadering gistermiddag deelde voorzitter mr L. G. Kor- tenhorst mede, een schrijven te hebben ontvangen van jhr mr M. van der Goes van Naters, waarin deze bekend maakt, dat hg als fractieleider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer is afgetreden. Als motief gaf hg op het „ru moer", dat ontstaan was rond het op 3 Januari J.l. aan het A.N.P. toegestane interview betreffende de kwestie N.-Guinea. De Partg van de Arbeid heeft nog geen nieuwe fractieleider be noemd. Als plaatsvervanger zal voorlopig optreden mr J. A. IV. Burger. materiaal aan, niettegenstaande de reusachtige vernietiging, waar toe terugtrekkende V.N.-strijd krachten zijn overgegaan. Met het dagelijks rantsoen van één Ame rikaanse soldaat kunnen vijf Chi nezen worden gevoed. GEORDENDE TERUGTOCHT. Tot dusver verloopt de terug tocht van de troepen van Mac Arthur geordend zonder al te veel verliezen. Bij hun opmars worden de Chi nezen steeds versterkt met gue- rillero's en vinden zij munitieop slagplaatsen, die door de Noord- Koreanen bij hun terugtocht naar het Noorden zijn achtergelaten. De Chinezen vermijden met de meeste zorg de wegen, die al te zeer aan de aanvallen van de luchtmacht zijn blootgesteld, en sluipen langs de bergpaden of door de rijstvelden. PSYCHOLOGISCH WAPEN. De Amerikanen hebben er een afkeer van zich van hun vracht auto's en ander rijdend materieel te verwijderen. Zij zijn ook ver plicht de weinig talrijke hoofd wegen te gebruiken. Het gebruik, dat de Chinezen voor hun seinstelsel van klaroe nen en fluitjes maken, werkt zeer op de zenuwen van de tegenstan ders, wanneer zij zich 's nachts in een afgelegen streek bevinden. Voortdurend, van voren en van achteren, horen zü klaroengeschal en schrille fluitjesklanken, die be antwoord worden door andere fluitsignalen, gepaard gaande met Het secretariaat van de Partg van de Arbeid heeft medegedeeld, dat oud-minister ir H. Vos uit het bestuur der partg is getreden. De directe aanleiding hiertoe is de gang van zaken t.a.v. de Nieuw-Gulnearesolutie. Ir Vos had op zichzelf noch be zwaar tegen het doen van het ene, noch tegen het doen van het andere voorstel, doch hü kon niet meer volgen, wanneer het party- bestuur de door de fractie aan vaarde oplossing niet kiest, of schoon de meerderheid tegen deze oplossing geen bezwaar heeft, maar het regeringsstandpunt, zij het ook met enige reserve. Elk helder stellingnemen ont brak daardoor, tot schade van de party en van het land. Het partijbestuur zegt het te betreuren, dat ir Vos aan partij raad en congres de mogelijkheid onthoudt met hem van gedachten te wisselen. Het constateert met diepe spüt, dat ir Vos tot schade van de partij door zün afwezigheid het komende debat verarmt en het congres plaatst voor een ern stige moeilijkheid. „Zonder iets af te doen van zijn overtuiging had partijgenoot Vos een andere weg kunnen bewan delen. Zijn medeleden van het partijbestuur begrijpen niet, hoe de weigering om partü'raad en congres in deze zaak te betrek ken, in overeenstemming kan zijn met de verantwoordelijkheid van een bestuurder, die door deze or ganen werd gekozen en haar ver trouwen geniet", aldus het com mentaar. Felle strijd in Indo-China. Troepen van de Vietminh, die een nieuw offensief tegen Hanoi zün begonnen, drongen Dinsdag tot minder dan 30 km. van de voornaamste stad van Noord-In- do-China op. Franse troepen zouden een machtige verdedigingslinie rond de belangrijke haven Haipong in richten. Dinsdagavond werd verklaard, dat dertig bataljons van de Viet minh, naar schatting ongeveer 40.000 man, in verbitterde ge vechten aan een front van 18 km. ten noord-westen van Hanoi in bedwang gehouden werden. Chinese handelsdelegatie in W est-Duitsland? Volgens een geallieerde functio naris te Bonn speurt de geallieer de Hoge Commissie naar een han delsdelegatie van communistisch China, die zich in West-Duitsland zou bevinden. Persberichten zeg gen, dat de delegatie met parti culiere firma's onderhandelt over goederen ter waarde van 2 mil liard mark, w.o. staal, machine rieën en afgewerkte producten. Onder hen, die in geruchten van aftreden ook genoemd werden, is de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly. Hü weigerde ieder commentaar op de vraag, of hij uit de partij was getreden. Moeilijkheden bij de melkvoor- ziening in het Westen. De aflevering van melk in de consumptiecentra van het Westen des lands dreigt moeilqkheden te ondervinden. Het zal van de be sprekingen, die deze week worden gehouden, afhangen of er volgende week in een aantal steden in het Westen minder melk door de melkleveringsbedrijven zal kunnen worden geleverd. De moeilijkheden hebben be trekking op de aanvullingsmelk, die uit liet Noorden wordt aange voerd. De melkleveringsbedrijven in die steden zien zich voor het feit gesteld, dat zü de aanvul lingsmelk alleen kunnen kopen tegen prijzen, die te hoog liggen om de melk zonder verlies aan de consumenten af te leveren. De zaak is deze, dat de melk in het Noorden des lands liever gebruikt wordt voor het opvoeren van de boterfabricage, die mede in verband met de grotere boter- export naar België meer geld oplevert. In dit verband zijn er door de stedelijke melkleveringsbedrijven reeds besprekingen gevoerd met de burgemeesters ter plaatse, waarbij gewezen is op de moge lijkheid, dat zü minder melk zou den kunnen afleveren. Dat zou be tekenen, dat de melkbedrijven een zekere rantsoenering zouden moe ten gaan toepassen. schoten. De mannen zyn zo ge voelig voor dit psychologische wa pen, dat de Amerikanen thans ook hun troepen van klaroenen voorzien. Een woordvoerder van Mac Ar thurs hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat de verbonden troepen Osan thans bezetten. Er wordt in de stad geen tegenstand meer ge boden. Door de Amerikaanse tweede divisie wordt gemeld, dat de regi menten dezer divisie, waaronder een Frans en een Nederlands ba taljon, zich Maandag langzamer hand onder dekking van vlieg tuigen en artillerie hebben kunnen terugtrekken op een meer zuide lijk gelegen nieuwe verdedigings linie, nadat zij 16 dagen lang te gen een strijdmacht van meer dan 50.000 Chinezen en Noord-Korea- nen stand hielden. Tito nodigt Westerse militaire attaché's uit. Tito heeft Westerse militaire attaché's uitgenodigd voor bijwo ning van de van 21 tot 24 Januari „ergens in Joego-Slavië" te hou den manoeuvres van zijn berg troepen. Het is voor het eerst sedert de oorlog, dat een dergelijke uitno diging gedaan is. Minder stoomtreinen op de geëlectrificeerde baanvakken. Zoals bekend worden thans i.v.m. de huidige kolenschaarste maatregelen overwogen om aan deze schaarste het hoofd te kun nen bieden. Zo wordt gedacht aan de mogelijkheid om m.i.v. Maan dag a.s. het merendeel der stoom treinen. rijdende van het Westen des lands naar het Oosten en Noorden v.v. op de geëlectrificeer de baanvakken door electrisch materieel te vervangen. Weinig nieuwe gezichts punten. (Van onze parlementaire redacteur.) De behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken moest dit jaar geschieden zonder de handharing van een oude tra ditie. In de oude vergaderzaal die thans verbouwd wordt was het de gewoonte, dat men bij de- zo begroting de Jtraaie luchters aanstak als een soort feestver siering voor de diplomaten, die eventueel zouden komen. In dc oude Ridderzaal heeft men ech ter geen luchters en de diploma ten waren er ook niet. VVaar- srhyniyk niet alleen, omdat er geen lichtjes brandden, maar ook, omdat zy wel konden vermoeden, dat er in deze tijd niet veel te zeggen valt over het buitenlandse beleid. Nieuwe gezichtspunten waren er althans niet. Het enige, dat misschien opviel, was het feit, dat Jhr. v. d. Goes van Naters niet op het sprekerslü'stje voorkwam. Schade ondervond de behandeling daarvan niet, omdat de socialis ten meer mensen hebben, die over het buitenlandse beleid kunnen praten. De heren de Kadt en Ruy- gers zün geen onbekenden op dit terrein. Bij gebrek aan actuele stof kon den de sprekers niéts anders doen dan hun visie nogmaals te geven over verschillende vraagstukken. Daar was allereerst de heer Schmail (C.H.). Deze vroeg zich af, of minister Stikker het niet te druk heeft. Ais er geen tweede minister komt, dan moet er des noods nog maar een staatssecre taris benoemd worden. Tegenover de V.N. achtte hü een grote mate van reserve nodig. Het lijkt in Lake Success veel op een kamp plaats tussen twee blokken. Wat de integratie van West-Europa betreft, was hij van mening, dat we geen luchtkastelen moeten bouwen en dat men daarmede niet moet vooruitlopen op de publieke opinie. Hij had begrip voor de po sitie van Engeland. Mej. Klompé (K.V.P.) slaakte twee verzuchtingen. De eerste was, dat de internationale poli tiek nog steeds wordt beheerst door de macht en niet door het recht en de tweede verzuchting was gericht tegen ons volk, dat nog niet innerlük heeft verwerkt onze veranderde status en onze armoede. Haar conclusie was, dat de regering het volk duidehjk moet maken welke grote gevaren het bedreigt. Evenals de heer Schmail was zü van mening, dat wij ais kleine natie alleen iets in Benelux-verband kunnen bereiken. De partijgenoot van de bewinds man, de heer Korthals, maakte een vreemde opmerking. Hij vroeg zich af, of de positie van het Wes- Nederland daarin groter gewor den is. Daarbij moet men niet denken aan de positie van minis ter Stikker, zo zei hij, dat is een zeer subjectief element. Hü kan gauw genoeg van het internatio nale erf verdwenen zün. Het is niet bekend, wat de heer Kort hals hiermede bedoelde. De heer Korthals vroeg verder, hoe de ver houding met de V.S. geregeld is inzake Korea. De socialist de Kadt vroeg zich af, of de minister van Buitenland se Zaken het Kabinet wel door drongen heeft van de ernst van de situatie. Als wij te weinig doen aan de noodtoestand, dan steken we de kop in het zand. Volgens deze spreker zou de Chinese agressie nimmer geschied zün, als men dit land had erkend en het had toe gelaten tot de Ver. Naties. In de avondvergadering voerden nog diverse sprekers het woord, die echter geen nieuwe gezichts punten openden. Mr J. M, Pilaar, Griffier der Staten Mr J. M. PILAAR is benoemd tot Griffier der Staten van Zee land. Hij werd op 24 Juli 1902 te Goes geboren, bezocht het gymnasium te Middelburg en studeerde te Leiden. In October 1927 kwam hü als volontair op de Prov. Griffie van Zeeland en op 1 Juli 1928 volgde zü'n vaste aanstelling als adj.-commies op de 2e afdeling. Per 1 Jan. .1941 werd hü bevor derd tot chef van deze afdeling. Mr Pilaar maakt deel uit van de Rijkscommissie van advies voor de D.U.W. in Zeeland en de prov. grenswijzigingscommissie. Hij vertegenwoordigt Zeeland in de Nat. Luchtvaartcommissie en is o.m, voorzitter van het Rode Kruis te Middelburg en de Demo- bilisatieraad op Walcheren (uit ten versterkt"is en of de rol van gezonderd Vlissingen). Gistermorgen is op de Rijks weg te Hoorn door de gladheid een auto-ongeluk gebeurd, dat aan de echtgenote van de bestuur der van een personenauto, mevr. Vos uit Leeuwarden, het leven heeft gekost. De heer Vos en zijn dochter werden ernstig gewond. Zodoende is door dit samenspel van onverantwoordelüke en onbekwame elementen het lot van een primitieve bevolking in groot gevaar gebracht. Rede voor Ring Walcheren van „In dienst der Kerk". Voor de Ring Walcheren van „In Dienst der Kerk" sprak gis teravond in de Bogardzaai te Mid delburg Prof. Dr G. C. van Niftrik van Amsterdam over „Dr Karl Barth en de Hervormde Kerk van 1945". Naar aanleiding van een op merking in het openingswoord van de voorzitter begon- spreker met te zeggen, dat het hem onmoge lük was de toehoorders gerust gesteld naar huis te laten keren. Ais opschrift boven de theologie van Barth zou immers juist de tekst kunnen worden geschreven: „Wee.de gerusten in Sion en de zekeren op de berg van Samaria". Zoals het manna niet opgespaard kon worden en Christus Petrus niet toeliet tabernakelen te stich ten op de berg der verheerlijking, zo kunnen ook wü, aldus spr., Gods majesteit niet opbergen in een leersysteem of een belüdenis. God God laten: dit achtte spr. de boodschap van de theologie van Karl Barth, die hü er een van grote deemoed noemde. Dit thema laat zich toelichten aan de hand van tal van practi- sche punten. Zo bijv. aan de afschaffing van de middenzang, omdat men de prediking niet meer uiteen wil laten vallen in een „ob jectieve" uiteenzetting enerzüds predikte heil deel krügen ander- zü'ds. Ik ben bedoeld van het be gin af aan en de tekst, waarover gepreekt wordt, is eerst ontsloten, wanneer hü wordt een Woord Gods van my. Ook de Bijbel „be vat" het Woord Gods niet: het boek der openbaring moet telkens weer „openbaring" worden. HISTORICITEIT DER HEILSFEITEN. Daarom is ook de geschiedkun dige juistheid der heilsfeiten op zichzelf niet belangrijk, aldus spreker. Men kan niet zeggen: Christus is in het jaar 33 opge staan. Niet, omdat het niet ge beurd zou zün, maar omdat het een gebeuren is van geheel andere orde: het behoort tot de „oerge- sehiedenis". Deze opvatting, dat het in de Bijbel om het wezenlijke gaat, heeft, zo ging spr. verder, weer het gesprek tussen orthodoxen en vrijzinnigen mogeiük gemaakt, die vroeger met elkaar twistten over de al of niet historische juistheid van gebeurtenissen als het spre ken van de slang in het Paradüs. Vervolgens schetste Prof. van Niftrik, hoe ook de plaats der be lüdenis veranderd is. Ging het vroeger om het zelfstandig naam woord: belijdenis, thans gaat men weer verstaan, dat het werk woord: belijden, vervoegd moet worden. Spr. wilde de belüdenis zeker en de vraag, hoe wy aan het ge- niét afschaffen. Maar op de eis haar te ondertekenen, zoals de Gereformeerden die stellen, zei hü met Da Costa en Hoedemaker: dat nooit! INVLOED OP DE POLITIEH. Prof. van Niftrik zette vervol gens uiteen, hoe deze theologie in strijd komt met de politieke leer van Kuyper, die hü gebaseerd noemde op de antithese tussen wedergeborenen en niet-weder- geborenen. Kuyper stelt weder geboorte en heiligmaking in het centrum, aldus spr., Barth daar entegen de rechtvaardigmaking. En ais zondaren, die alleen maar voor rechtvaardig gehouden wor den, hebben wij een grotere soli dariteit met de wereld. Door de nieuwere theologie, ook buiten Barth, is voorts, zo vervolgde spr., weer ontdekt dat het in de Bijbel om de volle mens gaat en niet alleen om zün ziel. De Kerk is hierdoor gaan begrij pen, dat het Marxisme voor een deel ook een protest geweest is tegen haar onchristehjke theolo gie. Vandaar de overgang van sommige dominees naar de P. v. d. A., over de practisch-politieke juistheid van welke daad men overigens twisten kan. In de bespreking kwam nog in het bü'zonder Prof. van Niftrik's standpunt naar voren t.a.v. inter kerkelijke samenwerking. Hij meende, dat de kloof met de Ge reformeerden voorlopig steeds dieper zou worden, al moest de roep om weer samen te komen tot hen blijven uitgaan. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter, de heer C. Dronkers, Prof. van Niftrik dank voor zün uiteenzetting. Bijeenkomst te Goes. In de „Prins van Oranje" te Goes werd gisteravond een ge zamenlijke bijeenkomst gehouden van liet Rode Kruis en de E.H. B.O. Doel van deze vergttdering was het werk vfin beide organi saties te coördineren en hekend heid te geven aan de overeen komst, het zgn. „gentleman's agreement", dat tussen de hoofd besturen is gesloten. In deze vergadering waren aan wezig, behalve Rode Kruiscolon- nisten en E.H.B.O.ers uit Goes en verschillende Zuid-BeVelandse dorpen, de generaal b.d. L. H. van Ooyen, commandant van Jiet Ned. Rode Kruiscorps, Mr J. A. Heyse, vvnd. Kringcommissaris, mr dr A. J. J. M. Mes, voorzitter van de commissie voor de burgerverdedi- ging, dr P. C. J. v. d. Slikke, ge- westelük commandant van de E.H.B.O, en de heer C. Vader, voorzitter van de Prov. Ver. voor E.H.B.O. Bij afwezigheid van de voorzitter van de afd. Zuid-Beve- land-West, de heer van Heei, heet te de heer P. J. Geysen de aan wezigen welkom. Generaal van Ooyen zei, dat momenteel in totaal ongeveer 20.000 E.H.B.O.ers en Rode Kruis colonnisten beschikbaar zün om in geval van nood (oorlog) met de bestaande instanties de medi sche verzorging van de burger bevolking op zich te nemen. Het Voor de laatste wereldoorlog was de Technische Hogeschool te Delft geschikt voor ongeveer 2000 studenten. De industrialisatie van ons land maakt het evenwel nodig, dat over een groter aantal inge nieurs kan worden beschikt dan bij een bezetting van 2000 studen ten kan worden afgeleverd. Daar om is besloten de T.H. geschikt te maken voor de opleiding van 3500 studenten. Deze uitbreiding is voorts noodzakelijk omdat meer aandacht dan vroeger aan de ex perimentele opleiding moet wor den besteed. Thans zijn ongeveer 5500 stu denten ingeschreven, zodat dus van een „noodtoestand" kan wor den gesproken. Ten behoeve van de uitbreiding zal in de Wippolder, langs de Rot- terdamseweg, een terrein worden aangekocht ter grootte van 30 ha., waarop nieuwe laboratoria voor werktuigbouwkunde, scheeps- bouwkunde en vliegtuigbouwkun- de, technische physica, metaal kunde, weg- en waterbouwkunde en verder een warmtecentrale en een windtunnelgebouw zullen ver rijzen. Het is de bedoeling, dat alle ap paraten en machines, die voor de bedrijfsuitrusting nodig zijn en van de meest moderne constructie zullen zijn, zoals het ketelhuis en de telefooncentrale, mede aan de opleiding dienstbaar zullen wor den gemaakt. De plannen zyn thans in grote lijnen gereed. De detaillering voor een aantal gebouwen is reeds ver gevorderd. Nog deze maand zal worden begonnen met de bouw van het windtunnelgebouw en het ziet ernaar uit, dat in Juni met de centrale werkplaats zal kunnen worden begonnen, waarna in Augustus of September een begin zal worden gemaakt met de bouw van de warmtecentrale. Er wordt naar gestreefd de uitbreiding in 1955 gereed te doen zijn. Nehroe zal morgen te Parü's met de secretaris-generaal der V.N., Trygve Lie, spreken over de internationale toestand. Enge land heeft twee Poolse diplomaten uitgewezen als vergelding voor de uitwüzing van twee leden van de Britse missie in Polen. De democratische Senator Mc Caran heeft bü de Amerikaanse Senaat een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in het beschikbaar stel len van een milliard dollars voor het verlenen van militaire hulp aan de Chinese nationalisten. 27 Senatoren zullen een resolutie bij de Amerikaanse Senaat indie nen, waarin erop wordt aange drongen, dat de ondertekenaren van het Noord-Atlantische Ver drag een onderzoek instellen naar de mogelijkheid van het sluiten ener federale unie. De E.C.A. heeft uit het tegenwaardefonds van de Marshall-hulp 1.350.000.G00 Deutsche Marken ter beschikking gesteld van de West-Duitse rege ring t.b.v. haar investeringspro gramma. Ook in Ierland heerst een griepepidemie, vooral in Ul ster, waar alleen al in Belfast 34 personen aan deze ziekte zün ge storven cn bovendien nog 24 per sonen aan longontsteking. 77 leden van het personeel van de vierde vliegtuiggroep van de Ne derlandse vloot zijn Dinsdag te Belfast aangekomen. Zij fungeren als kwartiermakers voor de groep, die zün basis zal hebben te Egln- ton. De Nederlandse telepaat Peter v. dér Murk gaat op zoek naar de Stone of Scone, die enige weken geleden uit de Westminster Abbey te Londen is ontvreemd. Minister Götzen heeft zün vertrek naar Suriname een week uitge steld en bepaald op Vrijdag 26 Januari. ministerie van Binnenlandse Za ken wil dit aantal verdubbelen. Tussen het Rode Kruis en de E.H. B.O.-organisaties is nu een gentle man's agreement gesloten, waar bij de primaire opleiding voor E.H.B.O. in handen komt van de E.H.B.O.-verenigingen en de voortgezette opleiding bü de Rode Kruiscolonnes. In oorlogstüd zal de E.H.B.O. als onderdeel van het Rode Kruis worden ingeschakeld. Hij prees de medewerking van de Zeeuwen aan de Rode Kruiscolon nes; 2.1 pet. van de Zeeuwse be volking was in 1950 lid van een transporlcolonne, waarmee Zee land veruit aan de kop gaat. De R.K. bond voor E.H.B.O. heeft zün leden inmiddels geadviseerd tot de Rode Kruiscolonnes toe te treden en de Ned. Ver, voor E.H. B.O. zal dit standpunt ook weldra innemen. Dr v. d. Slikke onder streepte naderhand het betoog van generaal van Ooyen en wekte de E.H.B.O.ers op voor 100 pet. mee te werken. Ook de heer Va der sprak in dezelfde geest. Hij stelde daarbij de samenwerking die op N.W. Walcheren tussen E.H.B.O. en Rode Kruis werd be reikt, ten voorbeeld. Verder werden deze avond en kele films vertoond, o.a. de film „E.H.B.O. aan het front". Deze film was zó realistisch, dat en kele personen de zaal moesten worden uitgedragen. Verder een film over het koninklijk bezoek aan Friesland en de film „Dat doet Uw Rode Kruis". Amerikaanse B-36's naar Engeland. Zes tienmotorige Amerikaanse Superbommenwerpers van het type B-36 zijn in Engeland ge land na een vlucht van meer dan 8000 km. van een Amerikaanse luchtbasis. De bommenwerpers zün de grootste ter wereld en speciaal gebouwd om de atoombommen op ver afgelegen doelen te werpen. Na vier dagen zuilen zü terug keren. Eisenhower verheugd over Europese bereidheid Eisenhower heeft op een pers conferentie te Londen gezegd ver heugd te zün over de kennelüke bereidheid van regeringen en vol ken om de tegenwoordige Euro pese taak op zich te nemen. Men zou zeker slagen bü het scheppen van een militaire eensgezindheid en slechts deze eenheid zou tot succes leiden. Eisenhower zei tot nu toe slechts over algemene za ken te hebben gesproken. Met de behandeling der technische pro blemen was men nog niet begon nen. Hü wenste geen algemene in druk over zün reis te formuleren, daar deze nog niet ten einde was. Eisenhower is Dinsdagavond per vliegtuig uit Londen te Lis sabon aangekomen. In Italië, waar hü vandaag be sprekingen zal voeren, is het tot ongeregeldheden en stakingen ga- komen, waartegen de politie met kracht optreedt. Honderden com munistische demonstranten zün reeds opgebracht en in alle cen tra, waar heden ongeregeldheden worden verwacht, zün sterke po- litie-eenheden geconcentreerd. Overal ter wereld griep. De griepepidemieën uit Zweden en Noord-Spanje „schijnen elkaar thans in Frankrijk te ontmoeten", zo deelt de wereldgezondheidsor ganisatie te Genève mee. Er zün griepgevallen in Japan en op de Hawai-eilanden geconstateerd, terwül de ziekte ook in Canada en de Verenigde Staten is versche nen. De wereldgezondheidsorganisatie verklaart het nut van de preven tieve vaccinatie „beperkt" te ach ten, „gezien de moeilükheid om gedurende een epidemie het ge schikte vaccine in voldoende hoe-' veelheden te bereiden". Het Franse departement van gezondheid deelde Maandag mede, dat de epidemie in hevigheid af neemt. Een deskundige noemde het in een artikel in „Le Monde" mogeiük, dat de grote griepepide mie van 19481949 de Franse be volking een zekere mate van im muniteit heeft geschonken. Ieren boycotten Nederlands fruit. Hoewel zich bü de lossing van het Nederlandse vrachtschip „Hagno" geen moeilijkheden heb ben voorgedaan, hebben een der tigtal fruitcommissionairs, -han delaren en -importeurs van de markt te Dublin besloten geen fruit in Nederland meer te bestpl- len, zolang de Nederlandse rege ring niet terugkomt van het plan om Vrijdag een escadrille van de marine-luchtvaart in Ulster te stationneren. DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1