Irovintfyff FILO FOP ®KORT Zeldzame Plant en de De export van uien. SPORTNIEUWS. Veel belangstelling voor eerste betrouwbaarheidsrit „Scheldegouwen" Griepftn Mijnliqrtltje Dinsdag IA Januari 19S1 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 MUSSEN WAREN TE SLIM. Bestrijding van schadelijke vogels op Walcheren mislukte. Het grote aantal mussen op Walcheren is aanleiding geweest, dat de Plantenziektenkundige Dienst en de R(jk»landbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland, de be strijding van deze schadelijke beestjes ter hand hebben geno men. Reeds enige dagen voederde landbouwer van de hofstede „Klarenbeek" aan de Noordweg te Middelburg in een omheinde ruimte op zijn erf de mussen met tarwe. Dit voederen gebeurde regelmatig op dezelfde tijden en de mussen schenen dit zeer op prijs te stellen. Toen gistermorgen echter de mannen van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst ver schenen met vergiftigde tarwe en op het gebruikelijke uur, dat ir de afgelopen dagen was gevoe derd dit weer uitstrooiden, bleken de mussen een te fijne neus te hebben. Er was dan ook geen en kele reden voor de mannen zich in letterlijke zin blij te maken met een dooie mus, want er waren geen dode mussen. De houtduiven, die ook bestreden worden hadden eveneens de aandacht en toen men in een perceel koolzaad een aantal houtduiven bemerkte heeft men daar zijn geluk be proefd. Door het uitstrooien van de tarwe opgeschrikt, verdwenen de houtduiven echter en gingen zich verderop in een perceel spruitkool te goed doen om niet meer op het perceel koolzaad te rug te keren. Ook deze poging de schadelijke vogels te bestrijden was tot mislukking gedoemd. Men heeft nu maar besloten om te wachten op vriezend weer, om dan opnieuw te trachten enige resultaten te bereiken. Andere vogels, zoals spreeuwen e.d. konden niet bij de tarwe ko men en de houders van postdui ven waren gewaarschuwd, dat men met de bestrijding van hout duiven een begin zou maken. Ook in Oostkapelle heeft men enige tijd geleden een begin gemaakt met de bestrijding van houtdui ven. Notaris van der Harst Raad der Polder Walcheren. Naar wij vernemen is Vrij dag beëdigd als Raad der Pol der Walcheren de heer J. L. v. d. Harst, notaris te Middel burg. De heer v. d. Harst maakt reeds vanaf 1925 deel uit van het bestuur der Polder Walche ren en wel als commissaris. Hij volgt thans de heer A. Jeroni- mus op, die eind vorig jaar wegens vertrek naar elders, af trad als Raad. De heer v. d. Harst werd in 1943 reeds benoemd tot plv. Raad, omdat de heer A. Jeroni- mus, die dat jaar aftrad, niet werd herbenoemd. De heer v. d. Harst bekleedde deze functie tot Maart 1945. Aanvaring op de Wester-Schelde. Belgisch schip gezonken. Gisternacht omstreeks twee uur is het van Hansweert komende Belgische motorschip „Centa", schipper Geirnaert, een halve mijl beoosten Terneuzen in aanvaring gekomen met het Belgische m.s. „Ives Michel". De „Centa", die bestemd was voor Gent en ge laden was met grint kreeg een gat in het achterschip, tengevolge waarvan het ongeveer om half vijf Is gezonken. De opvarenden, be staande uit de schipper, diens vrouw en een knecht werden aan boord van de „Ives Michel" geno men, die hen te Terneuzen aan wal heeft gezet. Gistermiddag is de „Centa" met behulp van sleepboten en een ber gingsvaartuig gelicht en naar de Middenhaven van Terneuzen ge sleept. Hier zal het gat in het achterschip worden gedicht. De heer H. Jansen gaat Meliskerke verlaten. De heer H. Jansen, die gedu rende 18 jaar Hoofd van de Boaz- school is, is met ingang van 15 April als Hoofd van de school van de Geref. Gemeente te Gouda be noemd. V eilingsberichten GRAANBEURS ROTTERDAM. (Van Maandag), Binnenlandse granen officieuze noteringen per 100 kg. franco Rotterdam. Tarwe lusteloos; zon der vochtconditie f 23.75f 24.10; doorsneekwaliteit op vochtcondi tie f 23.75f 24.10 soms tot f 24.15 overige granen vast Zomergerst 132.50—f 33.50; Haver f 30.00— f 81.00; Rogge f 33.00—f 33.75; PeulvruchtenGroene Erwten f 35.00—f 44.50; Schokkers f40.00 f 46.50; Bruine bonen f 50.00 f 56.00. AARDAPPELBEURS TE ROTTERDAM. (Van Maandag). Klei 35 mm. opwaarts Eigen heimers f 12.00; Bintjes f 11.50; Alpha's f 11.00; Meerlande;s f 12.00; Bevelanders 111.50— f12.00; Furore f 12.50, Zand 35 mm. opw. Voran f 7.50; Voeraara- appelen f 5.505.75. BERGEN OP ZOOM. Veiling van 12 Januari 1950. Spruiten A 0.400.59; Idem B 0.28—0.32; Witlof A 0.49—0.64; idem B 0.44—0.52; Savoyekool Ó.07—0.09; Wittekool 0.06—0.07; Rodekool 0.08—0.17; Prei 0.08— 0.11; Kroten 0.06; Boerenkool 0.04 —0.06; Schorseneren A 0.280.40. GOES. Veiling van 15 Januari. Prei 1118; Boerekool 311; Spruiten 41; Uien (afw.) 4; Peen 4; Veldsla 46; Savoyekool 1620; alles per 100 kg. VISMIJN VEERE. 15 Januari 1951. 440 kg. export garnalen 2.44 2.84; 338 kg. schar 54—62; 197 kg. bot 5664; 45 kg. sardijn 51 58; 11 kg. ongesorteerde vis 52—57. Bevoorrechting bij uitgifte van mosselpercelen? Een aantal mosselkwekers uit Yerseke, ontevreden over de gang van zaken bij de uitgifte van per celen, heeft besloten in overleg te treden met een rechtsgeleerde, teneinde een huns inziens billijke verdeling van percelen op de Wadden te verkrijgen. Deze kwekers, 46 in getal, heb ben hun misnoegen uitgesproken over de, wat zij noemen „bevoor rechting" van 10 bestuursleden en leden van de vereniging Visserij- belangen te Yerseke. De kwekers, die ook met de Zeeuwse Stichting voor Visserijbelangen in overleg zijn getreden, zijn van plan „in hoogste instantie recht te zoe ken". In een enige tijd geleden gehou den vergadering is een voorlopig bestuur gekozen, dat er als volgt uitziet: J. de Rooy Czn., voorzit ter; N. Verschuure, secretaris; C. Riedljk, C. Stobbelaar Fz., E. P. J. van der Plas.se en Ph. Bom Phz. Naar wij vernemen is de prijs voor de mosselen export zo wel als aankoop verhoogd met f 3.50 per ton. Tewaterlating emigranten schip „Maipu" te Vlissingen. Zaterdagmiddag 20 Jan. a.s. om 1.15 uur zal op de werf van de Kon. Mij. „De Schelde" de tewa terlating plaatsvinden van het emigrantenschip Maipu, dat is gebouwd voor Argentijnse reke ning. De plechtigheid zal worden verricht door de dochter van de Argentijse minister van Trans port, Madrlna Sênorita Norma Pastora Castro de Castellanos. Het dubbelschroefschip is be stemd voor de Flota Argentina de Navegaecone de Ultramar Buenos Aires en kan 800 emigranten ver voeren. Het schip heeft een leng te van 159.40 m. en een breedte van 19.50 m. en meet ongeveer 12.000 brt. De Maipu is uitgerust met Schelde Sulzer Dieselmotoren. Benoemingen en ontslag bij Prov. Stoombootdiensten. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben benoemd bij de Pro vinciale Stoombootdiensten tot machinist J. P. Ploegaert en tot goederenklerk G. H. M. van Schaick. Met ingang van 1 Januari heb ben zij ontslag verleend aan A, Provoost kapitein le klasse bij de Prov. Stoombootdiensten. Ferm Initiatief en service van meelfabriek te Sas van Gent. Men schrijft ons; De eerste drie dagen van de vorige week waren de wegen tussen Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren en West-Zeeuwsch-Vlaan- deren gesloten wegens ge vaar voor opdooi. Het gevolg hiervan was, dat de verbinding met Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen totaal verbroken was. Dat dit heel wat moeilijk heden opgeleverd heeft is be grüpelijk. Zo worden elke Maandag de bakkerijen in West Zeeuwsch- Vlaanderen van bloem voorzien door de Meelfabriek Walzen molen te Sas - an Gent. Hiervoor rijden verschillende vracht wagens van deze fabriek vari ërende van 8 tot 11 ton. Deze wagens konden echter niet bij de bakkers komen. En toch moest de bakkerij bloem hebben. Verschillende bakkers waren al aan hun laat ste baal bloem bezig. De vrachtwagens zijn toen vanaf Sas van Gent via Perkpolder dooir Zuid-Beveland en Walche ren via VlissingenBreskens naar West-Zeeuwsch-Vlaande ren gereden en hebben de bloem bij de bakkerij bezorgd. Weliswaar ging dit gepaard met grote kosten, maar de meelfabriek meende het ver trouwen van de bakkers niet te mogen beschamen. En dank zij dit besluit hebben de mensen in West geen broodje minder behoeven ta eten! PAARDENKEURING, De heer A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat is bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot deskundig lid in de commissie, aan welke de com missiekeuring, bedoeld in art. 18 der Paardenwet 1939 is opge dragen. De Rijksveeteeltconsu- lent Ir R. G. Anema te Zwolle is tot voorzitter dezer comnrssie benoemd. MIDDELBURG. Inwonertal nam toe. Per 1 Januari 1950 bedroeg het aantal inwoners 21060, waarvan 10350 mannen en 10710 vrouwen. Het inwonertal vermeerderde door geboorte van 227 jongens en 175 meisjes, door vestiging van 58 mannen en 86 vrouwen. In de loop van het jaar over leden 95 mannen en 101 vrouwen, terwijl vertrokken 556 mannen en 593 vrouwen. Een vermindering dus van 651 mannen en 694 vrou wen. Per 1 Januari 1951 bedroeg alzo het aantal inwoners 10540 mannen en 10870 vrouwen, totaal 21410. HEINKENSZAND. Uitstel van afscheid. Omdat de nieuw te bouwen pastorie der Ned. Herv. Kerk te Gendt bij Nijmegen wegens sto ring in de bouwerij, niet tijdig klaar kan zijn, is het afscheid van Ds J. H. Renting, dat be paald was op 4 Februari a.s. voor onbepaalde tijd uitgesteld. NIEUWDORP. Actio voor de V.U. Onder leiding van ds Beukema vergaderde het V.U.-comité. De resultaten van de gevoerde actie werden uitvoerig besproken. Met voldoening over het resultaat werd medegedeeld, dat vele con tribuanten hun bijdragen hadden verhoogd en dat er 55 nieuwe bij gekomen zijn. Voorts zijn er ook enkele leden der Ver. voor Hoger Onderwijs op G.G. 's-HEER ARENDSKERKE. Feestavond „Mosterdzaad". Zaterdag hield de Jongens club „Het Mosterdzaad" de jaar lijkse feestvergadering onder leiding van de heer P. van Sab- ben. De avond werd gezellig door gebracht met voordracht en toneelstukjes. De vergadering werd gesloten door Ds Talma. Aanbesteding woningbouw. Aanbesteding heeft plaats ge had van de bouw van 10 ge meentewoningen te 's-Heer Arendskerke. Ingeschreven werd als volgt: C. Priem f78374; Fa, A. Otte f 79750; J. P. de Reiger en H. Remijn f 82790; F. de Rui ter en C. Beenhakker f 83890; J E. van Baaien f 92840. SOUBURG. Terug uit de tropen. Vrijdag keerden uit Indonesië terug de marinier W-. de Wolf uit de Van Doornlaan, sergt. machi nist F. Folcherts uit de Buteux- straat en marinier M. Schipper uit de Becuistraat. ARNEMUIDEN, Begrafenis J. Dingemanse. Zaterdagmiddag werd in alle eenvoud het stoffelijk overschot van de heer J. Dingemanse, die veel bekendheid genoot als ont werper en bouwer van ouderwetse scheepsmodellen en die 83 jaar was geworden, ter aarde besteld, De leiding van de begrafenis be rustte bij drs J. C. Hooijkaas. Wijlen de heer Dingemanse woonde op een oude tjalk in het Kanaal aan het Schorretje, waar men hem altijd kon zien werken, Hij stierf midden in zijn werk. Lezing Bijbelgenootschap. Vrijdagavond werd de bevol king door middel van klokgelui opgeroepen voor de vergadering van het Ned. Bijbel Genootschap in de Herv. Kerk. Voorganger was ds W, L. Mul der, Herv. pred. te Maartensdijk (Utr.), die een rede uitsprak n.a.v. Jesaja 55 10 en 11. Na het uitspreken van zijn rede ging ds Mulder in dankgebed voor. ST. ANNALAND. „Accelerando". De muziekvereniging „Accele rando" zal Vrijdag a.s. haar jaar lijkse uitvoering houden. De ver eniging, die dit jaar haar 75-jarig bestaan hoopt te herdenkèn, ziet zich genoodzaakt de kas te ver sterken. Een bazar zal daartoe waarschijnlijk met Pasen worden gehouden. ZAAMSLAG. Kring Geref. Mannenverenigingen Onder leiding van de heer A. Rouw vergaderde de Kring O. Z. Vlaanderen der Geref, Mannen- verenigingen. De heer D. Bareman leidde in Art. 16 N.G.B. „Van de uitver kiezing". Op deze inleiding volgde een drukke bespreking. BRUINISSE. Teraardebestelling J. C. de Rijke Zaterdagmiddag had onder grote belangstelling de begrafe nis plaats van wijlen de heer J. C. de Rijke, die gedurende ruim 46 jaar aan de tramhavens te Zijpe en Anna Jacobapolder heeft gewerkt. De eerste spreker aan de groeve was de president-Kerk voogd, de heer M. Krijger, die de overledene herdacht in zijn liefde en toewijding voor de kerk, die hij naar de beste mate zijner krachten heeft gediend. De heer S. W. Blok, technisch hoofdambtenaar van de Rijks waterstaat, sprak namens Rijks- en Provinciale Waterstaat en prees hem om zijn ijver en toe wijding. Ds van den Brink las enkele verzen uit Psalm 90, sprak een troostwoord en bad het Onze Vader, terwijl de heer S. J. P. Jumelet eveneens leven en wer ken van zijn overleden oom her dacht en namens de familie dankte voor de laatste eer aan ds overledene bewezen. BROUWERSHAVEN. Been gebroken. Tijdens het spelen op het plateau is de 9-jarige R. de Boer van een brug gevallen, waarbij hij zijn been brak. Hij moest opgenomen worden in het zie kenhuis te Noordgouwe. THOLEN. Filmavond over aardolie en suikerbieten. Onder auspiciën van het Dep. Tholen van de Mij. tot Nut van t Algemeen hield de heer J. C. Margadant van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij Vrijdag een lezing over de opsporing en win ning van aardolie. Na de opening door de voorzitter van het „Nut", dr P. J. Duinker, zette de heer Margadant uiteen hoe de aardolie wordt opgespoord en gewonnen, om een begrip te krijgen wat aardolie feitelijk is vertelde hij hoe aardolie ontstaat en hoe de geologen het opsporen. De moeilijkheden om petroleum te vinden zijn vele, zodat dat al leen door zeer kapitaalkrachtige maatschappijen kan geschieden. Voorts vertelde spreker nog het een en ander over de petroleum- velden bij Schoonebeek in Drenthe. Met enkele films verduidelijkte hij het gesprokene. Na de pauze werd een film vertoond van de fir ma v. d. Have uit Kapelle-Bieze- linge waarbij de heer de Vrie ver telde over de methoden van de veredeling van het suikerbieten ras. Hierna werd een film ver toond door de Centrale Suiker Maatschappij uit Amsterdam, over het proces „van biet tot sui ker", waarb'4 de heer Sanders een toelichting gaf. 123. Zoiets had het woedende dier allerminst verwacht! Die tik op zijn gevoelige neus deed hem ineens stilstaan; onthutst keek hij naar de geurige koek die op de grond roldehij snoof eens en als bij toverslag was zijn razernij verdwenen! Zijn snuit was één en al tevredenheid! Dat zag er lekker uit en het rook goed mmmhoning! Ja, er zat honing in die koek en dat vindt een beer één van de lekkerste dingen die er bestaan. Hij nam het gebak in zijn voorpoten en schrokte het in een paar happen naar binnen. Toen keek hij omhoog en zag Filo zitten. Aha! Déér kwam dat lekkere dus vandaan! Staande op zijn achterpoten begon hij knor rend om méér te bedelen! Dr Spriet was nu 'n beetje tot zichzelf gekomen en op zij van de boom stond hij de beer behoedzaam te beschouwen „Juist!" mompelde hijdan heb ik het tóch goed, het is 'n Grauwe Bergbeer en géén BonteFilo dacht er alleen aan hoe hij dit beest weg moest krijgen en daarom nam hij weer 'n stuk koek, liet het de beer eerst zien en wierp het toen, met volle kracht, vér weg, midden in een groep struiken Voor optimisme weinig reden Het feit, dat de uientelers dit jaar weer het kind van de reke ning zullen worden en aan dit spe culatieve gewas zullen verliezen, had dezer dagen reeds de aan dacht van de landelijke pers. Voor optimisme is er weinig reden, gezien de grote voorraad, die overal nog aanwezig is, al is de toekomst niet geheel zonder lichtpunten. Daar is in de eerste plaats de hoeveelheid, die Oostenrijk in De cember betrok. Verder heeft men moed op vergroting van de uitvoer naar Noorwegen en de zekerheid, dat Engeland (al wil dit land dan zo weinig mogelijk betalen), toch nog als belangrijke koper aan de markt zal moeten komen, vooral als het weer meewerkt. Tenslotte is er de hoop, of eigenlijk de ver wachting, dat in het kader van de op 10 Januari met Duitsland hervatte handelsbesprekingen toch nog een contingent uien door Duitsland zal worden afgenomen Vooral dit laatste vormt de grote onzekere factor, waarmede, ondanks alles, toch rekening wordt gehouden en die ertoe zou kunnen leiden, dat Engeland toch enkele centen meer zou moeten gaan betalen dan momenteel het geval Is. De verzending in December on dervond zoals gewoonlijk de na delige Invloed van St. Nicolaas en de Kerstdagen. Ook kon tengevolge van de vorst enkele dagen niet worden verzonden. Dit had een kleine prijsstijging tengevolge, die ech ter door de invallende dooi direct weer teniet werd gedaan en een strop werd voor de exporteurs. In totaal werden verzonden 17.901.988 kg. verdeeld als volgt; Engeland 12.081.966 kg., Oosten rijk 1.875.350 kg., Ierland 1.683.350 kg., Duitsland 559.955 kg., Noor wegen 544.112 kg., West-Indië 465.185 kg., Finland 170.0.25 kg., Engels leger 151.370 kg., Zwitser land 125.200 kg., Afrika 81.600 kg. Middel Amerika 62.100 kg., Zwe den 40.000 kg., IJsland 25.000 kg., Arabië 20.000 kg., Indonesië 5000 kg. en België 1790 kg. De totale verzending steeg daardoor tot 89.305.224 kg. KAMPERLAND. Jaarvergadering N.C.L.B. Onder voorzitterschap van de heer J. Jille heeft de afd. Kam perland van de N.C.L.B. haai jaarvergadering in de Geref. school gehouden. De vereniging is blijkens de verslagen het nieuwe jaar begonnen met een nadelig saldo over '50 van f 34.46 en een ledental van 128. De heer N. de Visser leverde een voordracht, terwijl de heer L. Reijnhoudt een lezing hield over „Chr. vakorgani satie en de jeugd". Na een voordracht van de heer L. Flipse voerde hoofdbestuurder van der Kooi het woord. Verschillende problemen met betrekking tot de vakorganisatie werden door hem besproken. Ds Radder sloot deze druk be zochte cn leerzame avond. Uitvoering ,„Ons Genoegen", Het fanfaregezelschap „Ons Genoegen" van Kamperland hield onder leiding van haar dirigent de heer F. Smit uit Kortgene haar jaarlijkse uitvoering in de lokalen van de Herv. school. Na opening door de voorzitter de heer C. Schippers, werden een vijftal nummers op beschaafde wijze ten gehore gebracht. Hierna werd het toneelstuk „Het geld dat stom Is" opgevoerd. Beide avonden was de zaal goed bezet. COLIJNSPLAAT. Vergadering Varkensverzeke ring „Hulp i Nood". Onder voorzitterschap van de heer J. A. Janse, kwam de Varkensverzekering „Hulp in Nood" in jaarvergadering bijeen ten huize van de heer C. J- Huissoon. Uit de verslagen bleek, dat het afgelopen jaar gunstig was geweest' voor de vereniging; voor 6 gestorven dieren was uit kering gedaan. De aftredende bestuursleden werden in gelijke functie herkozen. BRESKENS. Parkee .moeilijkheden. Voor de aanlegsteiger van de Provinciale Stoombootdiensten is momenteel weinig ruimte voor de dienstbussen van de S.B.M. en Z.V.T.M. naast de autofiles. Hierdoor moeten de passagiers bij slecht weer in de plassen in. en uitstappen. De moeilijk heden worden straks nog groter, daar de Rijkswaterstaat een nieuwe weg en kade gaat aan leggen, waardoor naar een nieu we parkeerplaats zal dienen te worden gezocht. Ook komt ter plaatse een nieuwe vismijn, zo dat het S.B.M.-kantoortje moet verdwijnen. Zaterdagmiddag organiseerde de MAO Seheldegouwen de eerste betrouwbaarheidsrit in dit jaar. De belangstelling was, gezien de t(jd van het jaar, verheugend te noemen. Ook verscheen er een be hoorlijk aantal automobilisten aan de start, waaraan de instelling van een afzonderlijke klasse voor deze categorie en de aanwijzing van een afzonderlijke kampioen wel niet geheel vreemd zal z(jn. Om 4 uur vertrok de eerste 2. A. Gooyen 2-9-43. O. Hoving deelnemer van de Dam te Middel burg voor het 31 km. lange kaart- leestraject. Over het algemeen leverde dit traject weinig moei lijkheden op. De heer Jobse kwam te vallen en moest de strijd sta ken. Gelukkig liep hij geen letsel op. De heer J. J. van Luyk moest wegens pech opgeven, zodat twee deelnemers niet aan de finish van het eerste traject te Souburg ver schenen, Het tweede deel van de rit be stond uit een oriënteringstraject van 58 km. Hier schuilden enkele addertjes onder het gras. Uitval lers vielen er in deze rit niet te noteren, maar wel konden enkele rijders niet geklasseerd worden, omdat zij te veel controles hadden gemist of te laat waren doorge komen. Bij de automobilisten leverde het duo CoolmanBallintijn de beste prestatie en eindigde met 43 strafpunten als eerste. Bij de mo torrijders werd A. de Leeuw met 50 strafpunten winnaar in de duo klasse, terwijl de solo-klasse werd gewonnen door R. v. d. Velde met 67 strafpunten. De uitslag was: Automobilisten: 1. Coolman Ballintijn, 43; 2. A. de Pree, 51; 3. S. A. Versluys, 61; 4. L. de Nooyer, 68; 5. P. Sanderse, 80; 6. C. M. Versluys, 115; M. Uyl niet geklasseerd. Duo-klasse: 1. A. de Leeuw, 50; 2. C. Meyers, 78; 3. A. Gooyen, 105; 4. A. Bouwens, 136; 5. O. Ho ving, 172; 6. A. Ova, 173; 7. J. Ki- vits, 183; J. Adriaanse en J. J. van Luyk niet geklasseerd. Solo-klasse: 1. R. v. d. Velde, 67; 2. J. Parent, 100; 3. Dr J. C. Arends, 104; 4. 1. W. de Jonge, 111; 5. M. Neels, 135; C. Redelijk heid en J. L. Maas, niet geklas seerd. De stand is nu: Automobilisten1. Coolman Ballintijn 1- - 2. A. de Pree 2-2-1; 3. S. A. Versluys 1-3-3; 4. L. de Nooyer 1-4-4; 5. P. Sanderse 1-5-5; 6. C. M. Versluys 1-6-6. Duo-klasse: 1. C. Meyers 1-2-2; De Zeeuwse tafeltennis- competitie, Na enkele weken onderbre king werd de Zeeuwse tafelten- niscompetitie voortgezet. In de 2e klasse was De Schelde vrij en bleef dus ongeslagen aan de kop. De C.O.A.K. verpletterde de P.Z. E.M. in eigen huis met 100 en behield dus de tweede plaats, terwijl Wilno het al niet minder deed en bij V.S.V. de beide pun ten weg haalde door een 100 overwinning. Voor de Vitrite- mensen gaat het er nu maar be nauwd uitzien. S.O.S. speelde twee wedstrijden en behaalde drie punten. Met Sorry werden de punten gedeeld en Spirit moest met een 64 nederlaag genoegen nemen. In de 3de klasse speelden de Schelde-reserve twee maal. Na dat met 73 van Wilno II was gewonnen, werd het leidende Be Fair met de zelfde cijfers ge klopt. Hierdoor hebben de Schelde mensen de leiding van Be Fair overgenomen. Goes II stuurde Sorry II met een 82 nederlaag naar Vlissingen terug, terwijl C.O.A.K. II met 9—1 won van de P.Z.E.M.-reserves. Spirit II behaalde haar eerste over winning en deed het meteen goed, want V.S.V. II kreeg een 100 nederlaag te slikken. In de 4de klasse behaalde P.Z. E.M. III een 100 overwinning op V.S.V. III, maar moest tegen het eigen vierde team met een 55 gelijk spel genoegen nemen. Sorry kreeg in eigen huis met -3 klop van Spirit III. De stand is thans: 2de klasse: Schelde C.O.A.K. Wilno S.O.S. Sorry P.Z.E.M. Spirit Goes V.S.V. 3de klasse: Schelde II Be Fair Goes Iï Wilno II C.O.A.K. II P.Z.E.M. II Sorry II Spirit II v.s.v. n 4de klasse'. Schelde XII P.Z.E.M. III Goes UI P.Z.E.M. IV Spirit UI Sorry IU V.S.V. IU Arm. '50 6 6 0 0 12 49—11 7 6 0 1 12 48-22 8 6 0 2 12 52—23 5 2 2 1 6 26-24 6 2 1 3 5 30-30 7 2 1 4 S 21-49 7 2 0 5 4 30—10 5 1 0 4 2 19-31 7 0 0 7 0 15-55 7 6 1 0 13 57-13 7 6 0 1 12 48-22 7 3 2 2 8 43-27 7 3 1 3 7 38-32 4 3 0 1 6 31- 9 7 3 0 4 6 37—33 6 2 0 4 4 23-37 6 1 0 5 2 13—17 7 0 0 7 0 0-70 6 6 0 0 12 564 7 4 1 2 9 28-12 4 4 0 0 8 47-23 6 2 2 2 6 31-29 6 1 3 2 5 23-37 5 1 1 3 3 17-33 6 0 3 3 3 13—17 6 0 1 5 1 15-45 1-5-5; 4. A Bouwens 2-12-6; 5. J. Kivits 1-7-7, Solo-klasse: 1. Dr J. C. Arends 2-3%-l%; 2. C. Redelijkheid 1-3-3; 3. R. v. d. Velde 2-6%-3li 4. J. Parent 2-8-4 en I. W. de Jonge 1-4-4; 5. M. Neels 1-5-5. Damwedstrijd Aagtekerke II- Koudekerke I 8—10. De damwedstrijd tussen Aag tekerke II en Koudekerke I gaf de volgende uitslag: A. TriellerJ. Schoenmaker 20; L. BakkerJ. Leijnse 20 M. C. de SmitI. Sinke 0—2; niet opgekomenW. Kole 02 niet opgekomenC. Geljon 02 J. den HollanderM. Brasser 02; J. de VisserJ. van Hoeve 20; A. MaljersK. Koppejan 2—0; Jac: BlaasA. Aarnoutse afgebroken; A. LouwsK. Leijn se 02. Voorlopige uitslag 8—10 voor Koudekerke. SCHAKEN. In de 2e klasse A van de Zeeuw se Schaakbond bleef Vlissingen 2 ongeslagen aan de kop door een 6%3% overwinning op Koude kerke. De gedetailleerde uitslagen waren: Chr. SchipperJ. Steutel 01; S. v. d. HeydenG. M. Steinhauser Jac. de Witte F. Desein A. Marinusse H. Meyers 01; D. Joziasse F. Bialek A. v. d. Heyden H. de Koning 10; Jac. Wiele maker—H. Steketee 0—1; J. SteutelE. C. v. Noppen 01; M, v. d. HeydenJ. Wijnen 1—0; P. BooneH. van Kooy 01. De stand is nu; Vlissingen II 3 3 0 0 6 19%-10% Koudekerke 5 2 0 3 4 21-25 M'burg III 3 1 0 2 2 13-15 Souburg 3 1 0 2 2 12%-15% VOETBAL. Districtselftallen P.T.T. De P.T.T. heeft vier districts voetbalelftallen samengesteld, welke selectiewedstrijden zullen spelen teneinde te komen tot de samenstelling van de nationale P.T.T.-ploeg. In het Zuidelijk elf tal werd de Vlissinger G. op 't Hof tot linksbinnen gekozen, terwijl zijn stadgenoot Kriek al3 ieserve werd aangewezen. - In de zaal van de heer Fr. Rijn berg werden Vrijdag voor de groep St. Annaland en Stavenisse S.W.G. enkele instructiefilms ver toond. De plaatselijke commissie was daarbij voltallig aanwezig, eveneens de commandant Nat. Reserve Zeeland, overste de Feij- ter. In St. Annaland kunnen tuin bouwteeltvergunningen voor vroe ge aardappelen worden aange vraagd ten kantore van de veiling en wel op Woensdag, Donderdag en Vrijdag a.s. De trekking van de verlotingen ten bate van de IJsclub „St. An naland" zal plaats vinden op 30 Januari a.s. in „De Gouden Leeuw" door notaris A. J. Bie- rens, des avonds om 7 uur. Te Colynspiaat werden in het afgelopen seizoen 110 slachtver- gunningen afegeven. Het Departement Noord-Beve land van het Nu organiseert een 4-tal lezingen over psychologie. Vrijdagavond werd de eerste le zing gehouden door ds van Dalen te Colijnsplaat. Voor de cursus E.H.B.O. te Kortgene, die deze week begint, hebben zich 20 personen aange meld. De aanmeldingstermijn is wegens te grote toeloop gesloten. Zr G. Veling te Zlerikzce slaag de aan de School voor Maatschap pelijk werk te Amsterdam voor vvijkverpleegs ter-huisbezoekster. Zij is voornemens haar functie als zodanig hier te hervatten. Zr van Thiel, die een jaar als plaatsver vangster dienst deed, is benoemd. Mej. T. v. Boven te Krabben- djjke is aangesteld als leerling verpleegster in het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Geslaagd voor het diploma Boekhouden te Bergen op Zoom, Adri Quist Jz. te Tholen. In de Geref. Kerk te St. Lau rens werd een gift gecollecteerd van f 100.voor het Idenburg- fonds (Suriname-Zending). Geslaagd voor het examen 3e stuurman Grote Handelsvaart, de heer A. Wielemaker, leerling van de „De Ruyterschool te Vlissingen w. te te R. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arum, G. Scholte te Oosterblokker; Polsbroek, C. v. d. Wal Daarle; te Monnickendam, Bijlsma te Amsterdam. Aangenomen naar Glanei- brug, D. J. Geerling te Ter- naard. Geref. Kerken. Beroepen te Opperdoes, A. C. Kersten, cand. te Den Haag; te Westerbork, M. J. C. Bosscha te Winschoten. Aangenomen naar Amsterdam (vac. P. N. Kruyswijk), J. van Buuren te IJmuiden-Oost; naar Zyid\jk, J. D. Kruithof te Kam pen, die bedankte voor Engwio- rum, Enumatil, Herwijnen, Oud- Vossemeer en Ten Post—O ver schild. Clir. Geref. Kerken. Beroepen te Artesia (U.S.A.), C. Smits te Driebergen, die be dankte voor Leersum EXTRA KERKDIENST. Krulnlngen: Geref. Gemeente: Hedenavond 7 uur ds Bel. (Ingez. mededeling, advert.) Leestafel „De zonde van Haitst Holwerda", door U. van Houten. Uitg. J. H. Kok N.V., Kampen. (Prijs 4,90, voor V.C.L.- abonné's f2,45.) Haitse Holwerda is een stijf koppige Friese veeboer. Hij voelt zich koning op zijn erf en naar zijn pijpen moet alles dansen. Dat geeft botsingen wanneer hij tijdens de hooibouw 3. arbeiders van elders, uit Het Blldt, in dienst neemt. De verwikkelin gen die zich voordoen tussen da boer en zijn arbeiders, die geen van allen van wijken weten, vormen het thema van deze ro man. Over het geheel genomen Is het een boeiend boek. Het slot, de omkeer van Haitse Hol werda, Is echter niet geheel aan nemelijk gemaakt. Toch is dit boek alleszins lezenswaardig. Extra veevoeder voor winter meik. In overleg met de directie van de voedselvoorziening is besloten, dc regeling voor de z.g. winter- melkers, welke tot dusver beperkt was tot de consumptie-melk-ge- bieden in het Westen des lands, thans ook uit te breiden tot de overige provincies, aldus het be drijfschap voor veevoeder. Zoals bekend, biedt de2e rege ling de mogelijkheid tot het ver krijgen van een extra toewijzing rundveevoeder indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde melkproductie per dier per dag een bepaalde minimumgrens be reikt, resp. overschrijdt. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Jo hanna C. J., d. v. Chr. Lou- rense en A. Siereveld; Maria C„ d. v. H. J. Payens en C. «f. M. v. d. Maas; Jan, z. v. J. Buys en M. Joziasse; Wouter, z. v. C. van Reemst en B. J. Middelveen; Jacobus, z. v. A. P. Poppe en C. Poppe; Adriana J„ d. v. I. C. Wissel en A. P. Joosse; Rudolf Th J„ z. v. Th. de Ruyter en J. Timmerman; Tannetje S., d. v. H. Goedege- bure en S. Knuijt te Souburg; Huberdina, d. v. M. Timmer man en F. A. de Jager; Jo hanna J., d. v. A. Klap en J. Boone; Erna A., d. v. A. W. Son en A. Lijnbach; Willem J-, v. P. J. Koster en A. H. Bim- mel: Thomas, 7. v. G. J. Zijnen en J. H. E. Minkhorst. Ondertrouwd: D. P. de Jong, 25 j. en A. van der Leden te Schoonhoven; W. F. Suurmand, 31 j. te Vlissingen en C. Th. Kodde, 19 j. Gehuwd: P. Peene, 28 j. en J. Moene, 23 j.; C. W. Brakman, 32 j en M. J. Allewijn, 28 j.; G. Hubrechsen, 28 j. en J. Mon- deel, 32 j.; C. van den Berge, 22 j. en M. Bouwmeester, 22 Overleden: F. Scholten, 94 j., wed. van A. J. Gillissen; J. de Klerk, 17 j.; J. Looise, 79 j., geh. met J. Reijnierse; P. L. Braun, 46 j., geh. met A. S. Leenhouts; A. Overweel, 73 ,i„ geh. met C. A. Isendoorn; J. Dingemanse, 83 j„ wednr. van M. Pagter; A. Dodmond, 52 geh. met P. A. Floresse; E. J. van der Mijle, 51 j., geh. met H. M. C. J. Hattink. De oudste inwoner van Yerseke de heer Jac. Machielsen is op 92- jarige leeftijd overleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3