Wisselbibliotheken van groot belang voor het Zeeuwse platteland. Bijna 41.500 millioen dollar voor de Amerikaanse weermacht In deze GHIËP-tyd De galeislaaf Zeeland de eaige provincie, die lectuurvoorziening niet subsidiëert. RHEUMATIEK R 12 Truman dient zijn begroting in. Ruim 7.000 millioen voor de bond genoten. lees en schor? Verhoging garantie-marktprijs zou onverantwoordelijk zijn» KORTE BERICHTEN ADAMSON Alleen zó te gebruikenl A»P»RX-troepen verwekken spanningen in Atjeh» Dinsdag 16 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Hoe bi de belangstelling van de gemeentelyke overheid in Zeeland wat betreft de lectuurvoorziening? Uit de resultaten van het onder zoek, dat de Stichting Zeeland naar de stand der lectuurvoorziening Instelde, blijkt, dat deze belangstelling zich zelden tot het financiële uitstrekt. Subsidie voor dit doel werd voor het jaar 1950 n.l. door slechts IS plattelandsgemeenten toegekend. Schouwen en Duiveland telde 8 van deze 13, Zuid-Beveland 2, O. 2.-Vlaanderen 2 en VV. Z.-Vlaan- fleren 1. Van deze 13 gemeenten subsidieerden er 8 de Centrale Vereniging van Reizende Biblio theken met een totaal bedrag van 1145.De 2 gemeenten in O.- Z.-Vlaanderen keerden als bijdra ge ineens resp. f 300.en f 150. uit. Het zal, zoals geconcludeerd mag worden, noodzakelijk zijn de belangstelling der Zeeuwse ge meentebesturen voor dit belang rijke doel te mobiliseren. De Stichting Zeeland heeft ook onderzocht in hoeveel gevallen er niet voldoende boeken waren. Het resultaat was als volgt: op Wal cheren waren er 6 gemeenten met te weinig boeken. De omvang van ae bestaande behoefte werd ge schat op 710 boeken. Voor de Be- velanden zijn deze cijfers resp. 7 •n 1625, voor Tholen en St. Phi- llpsland 1 en 200, voor Schouwen en Duiveland 3 en 400, voor O. Z. Vlaanderen 4 en 1175 en voor W. Z.-Vlaanderen 3 en 1025. Totaal 5135. BELANGSTELLING MEKKEN. Gezegd wordt, dat deze behoef te niet onmiddellijk aanwezig is, omdat de bevolking vaak het le zen niet gewoon is, Er zal dus be langstelling gewekt moeten wor den voor het lezen als zeer posi tieve vorm van vrije tijdsbeste ding. Een mededeling over de plaatselijke behoefte aan lectuur werd meestal gemotiveerd met een verwijzing naar de kwaliteit der aanwezige boeken. Vaak voor komend is de klacht over ver ouderde boeken. Dit betekent, dat Jien groot aantal van de in Zee and aanwezige boeken uit de cir culatie zou moeten worden geno- mt ii. Zij worden toch niet meer gelezen. Opmerkingen over de kwaliteit der aanwezige boeken werden uit 23 gemeenten ontvangen, n.l. van 4 gemeenten op Walcheren, 7 op de Bevelanden, 3 op Tholen en St. Philipsland, 3 op Schouwen en Duiveland, 1 in O.- en 5 in W. Z. Vlaanderen. Verbetering van de kwaliteit betekent dus vervanging der oude door nieuwe boeken. De wens tot verhoging der kwaliteit betekent, dat er een kwantitatieve behoefte bestaat. Wanneer men aanneemt, dat hiervan gemiddeld per plaats 100 boeken nodig zijn, dan is dus de totale behoefte in het aantal boeken uitgedrukt 5135 2300 7435, TWEE OPLOSSINGEN MOGELIJK. De rapporteurs zijn van mening, dat het tegemoetkomen aan de bestaande behoefte op twee wijzen mogelijk is, n.l. door het uitbrei den c.q. verbeteren van de be- Btaande bibliotheken en door het vergroten van het aantal wissel- Dibliotheken. Het nadeel van de eerste methode is, dat de vernieu wing kortstondig zal zijn, omdat de nieuwe boeken na verloop van tijd door allen gelezen zijn.» Het vergroten van het aantal wisselbibliotheken maakt het mo gelijk, dat de ontvangende plaats jaarlijks een nieuwe kist boeken ontvangt. Dezelfde boeken worden in meer dan één plaats gebruikt, godat het maatschappelijke rende ment veel groter is. Het bezwaar, dat in dit geval van verbetering Van eigen bibliotheek geen sprake te, weegt niet op tegen het voor deel van het vergrote rendement. Bij wisselbibliotheken is er ook het voordeel, dat met deskundig personeel gewerkt kan worden, welke deskundigheid een waar borg schept, dat de uitgezonden boeken van verantwoord gehalte en inhoud zijn. GEEN PROVINCIALE PLATTE LANDSBIBLIOTIIEEK. De gedachte om een provinciale plattelandsbibliotheek ta vormen, 8ie door middel van wisselbiblio theken het platteland zou voor zien, werd verworpen, omdat aan go'n instelling teveel kosten zou den verbonden zijn en van confes sionele zijde waarschijnlijk op principiële gronden geen mede- Werking zou worden verleend. Te meer Is een dergelijke bibliotheek Overbodig, nu de Centrale Ver eniging tot aller tevredenheid haar werk verricht en nu ook van R.K. zijde activiteit blijkt, die gaat in de richting van wissel bibliotheken. Een aparte bespreking is gewijd aan het provinciaal subsidie, dat in alle provincies wordt verleend voor de lectuurvoorziening, uitge- De lectuurvoorziening in Zeeland IV. (Slot). zonderd Zeeland. In Groningen wordt voor openbare leeszalen en het platteland samen per 100 in woners f 22.uitgekeerd, In Friesland f 13.—, in Drenthe f 14.in Overijssel f 18.in Gelderland f 19.—, in Utrecht f51.in Noord-Holland en in Brabant zijn de bedragen niet be kend, in Zuid-Holland f 0.009 per inwoner behalve voor plaatsen met een o.l.b. en ln Limburg f 6.— per 100 inwoners. STARTSUBSIDIE EN JAARLIJKSE BIJDRAGE. Het is dus zeker gewenst, dat ook Zeeland in de toekomst sub sidie verleent, dat dient te be staan uit een bijdrage Ineens, een z.g„ startsubsidie en een jaarlijk se bijdrage. Alleen voor Terneuzen wordt een startbijdrage ineens noodzakelijk geacht en wel f500 voor de in oprichting zijnde alge mene bibliotheek en f70.voor de Parochiebibliotheek, onder voorwaarde, dat de gemeente of een andere instantie gelijke bij dragen verleent. Wat het platte land betreft wordt geadviseerd aan elke organisatie, die zich lec tuurvoorziening door middel van wisselbibliotheken ten doel stelt, per kist van 100 boeken, die vanaf 1 Jan. 1951 aan een plaats in Zee land ter beschikking wordt ge steld, een bijdrage te verlenen van maximaal f 225.n.l. de helft van de aankoopprijs, onder diverse voorwaarden. Stelt men het te kort op 7500 boeken (zie boven), dan zal f 16.875.nodig zijn. Deze uitgave kan over 5 jaar worden verdeeld, aangezien in het eerste jaar minder een beroep op de pro vincies zal worden gedaan i.v.m. de voorbereiding van de nieuwe regeling. COMMISSIE VOOR DE LECTUURVOORZIENING. Daarnaast wordt geadviseerd tot het vormen van een provin ciale commissie voor de lectuur voorziening, waarvan het secre tariaat bij de Stichting Zeeland zou kunnen berusten en die kan adviseren aan de organisaties, die de wisselbibliotheken verzorgen, in het bijzonder de Centrale Ver eniging. Wellicht kan deze com missie ook het toezicht op de na leving der subsidievoorwaarden worden opgedragen en zij zou te vens over de samenstelling der wisselbibliotheken kunnen advi seren. Wat de jaarlijkse bijdrage be treft wordt voorgesteld aan alle niet commerciële bibliotheken en de organisaties, die de wissel bibliotheken verzorgen, een sub sidie van f 0.05 per boek te ver lenen, waarbij de vaklitteratuur buiten beschouwing wordt gela ten. Neemt men voor deze sub sidieregeling een aantal van 110.000 boeken aan in de niet commerciële bibliotheken, dan zal jaarlijks een uitgave van f 5500. met dit subsidie zijn gemoeid. Het subsidie wordt alleen uitgekeerd, indien vanwege de gemeente wordt gesubsidiëerd. Het wordt niet toegekend, indien het lees- geld per boek per week niet min stens f 0.07 bedraagt of een jaar lijkse contributie van minstens f 1.50 wordt gevraagd. Voor 1951 zouden de kosten van de voorgestelde subsidiëring be dragen: aan bijdragen ineens voor Terneuzen f 570.voor het plat teland (indien althans van het totale bedrag van f 16.875.— wordt opgevraagd) f 3375.en aan jaarlijkse bijdragen f5500. totaal f9445. DRIE AANSLAGEN PER JAAR. Er is een nieuw tijdschema op gesteld voor het opleggen van be lastingaanslagen. Volgens dit tijd schema, dat beoogt een achter stand ln de aauslagregeling In te lopen, zullen de belastingplichti gen in de eerstkomende jaren doorgaans komen te staan voor de betaling van drie aanslagen per jaar, n.l. een voorlopige en twee definitieve aanslagen. Het tijdschema, waaruit de be talers kunnen zien wanneer zij be paalde aanslagen kunnen ver wachten, ziet er als volgt uit: Van 1 October 1950 tot en met 1 Januari 1952 de aanslagen in de Inkomstenbelasting 1948 en 1949 en in de Vermogensbelasting en Ondernemingsbelasting 1949 en 1950. Van 1 Februari 1952 tot en met 30 November '52 aanslagen in de Inkomstenbelasting 1950 en de Vermogensbelasting 1951. Van 1 December 1952 tot en met 30 Sep tember 1953 komen de aanslagen in de Inkomstenbelasting 1951 en de Vermogensbelasting 1952. Ten slotte van 1 October 1953 tot en met 31 Juli 1954 de aanslagen in de Inkomstenbelasting 1952 en de Vermogensbelasting 1953. (Ingez. mededeling, advert.) Doeltreffende bestrijding van Tegen spier-, zenuw- en gewrichts- rheumatiek. ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen kan R 12 ten zeerste aanbevolen worden. Dit preparaat bestrijdt rheumatische ont stekingen, werkt gunstig op de af scheiding van het urinezuur en oefent een spoedige pijnstillende werking uit Bijzonder aangenaam is het feit, dat de tabletten practisch smakeloos en derhalve gemakkelijk in te nemen zijn. De doeltreffendheid - zonder onaan gename of schadelijke nevenverschijn selen - werd door onderzoekingen be- ln kuurverpakkingInh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten, De griep heeft thans drie op de tien Belgen aangetast. In de gro te bedrijven ondervindt het werk veel ve.rtraging. President Truman heeft Maandag by het Congres de begroting doen indienen, waarin alle uitgaven zyn vermeld die de Amerikaanse regering het belastingjaar 1952, dat loopt van één Juli 1951 tot dertig Juni 1952, wil doen. Het totaal dezer uitgaven, namelyk 71.591 millioen dollar, is het hoogste ln de Amerikaanse geschiedenis in vredestijd. Hiervan is 41.121 millioen dollar bestemd voor de Amerikaanse weermacht en 7112 millioen voor die der bondgenoten. Deze begroting is 78 procent hoger dan die over het in Juni 1950 geëindigde belastingjaar. Bijna 69 procent van het to taal der uitgaven, namelijk 48.921 millioen dollar, is bestemd voor „Uitgaven op militair en interna tionaal terrein". Truman zeide in de boodschap aan het Congres, bij de begroting dat deze geschatte uitgaven „nog aanmerkelijk kun nen worden gewijzigd, naarmate het militaire programma wordt uitgevoerd. In Truman's bood schap ls niet precies aangegeven welk gedeelte van de 7112 mil lioen dollar, die zijn uitgetrokken voor hulpverlening aan het bui tenland, zal worden bestemd voor het laatste jaar van het Plan- Marshall, hoeveel, voor militaire hulp aan de staten-leden van het Noordatlantische verdrag en welk bedrag voor andere hulpprogram ma's. Wel deelde hy mede dat ruim de helft van de in totaal 7500 mil lioen dollar, die zyn uitgetrokken voor de „uitgaven op internatio naal terrein", is bestemd voor de bekostiging van militaire uitrus ting, die de Verenigde Staten aan hun bondgenoten zullen leveren. VIER DOELEINDEN. „De grotere militaire uitgaven", vervolgde de President, „zullen dienen ter bevordering van vier onderling samenhangende doelein den: 1. Ter Bekostiging van de uitbrei ding onzer weermacht. 2. De gelden, benodigd voor het opzetten van een productie stelsel, waarbij de moderne oorlogsuitrusting, die onze strijdkrachten nodig hebben, in snel tempo zal worden gele verd, zullen in deze bedragen worden gevonden. 3. De aanleg van voorraden re serve-oorlogsmateriaal, die in gebruik zullen worden geno men bij een nog grotere uit breiding der Amerikaanse weermacht, zal hieruit worden betaald. 4. Met behulp van de fondsen zul len wij het Amerikaanse pro- Ingez. mededeling, advert.) bewezen AKKER J&Sonschatbare diensten! Zo verdrijven koorts en pijn en werken zweetbevorderend. ductie-vermogen opvoeren tot een graad, waarop wij, indien dit nodig zou zijn, snel tot vol ledige mobilisatie over zouden kunnen gaan". Het Congres moet goed begrij pen, zei Truman nog in zijn bood schap, dat de verwezenlijking van mijn aanbeveling, om West-Euro pa militaire en economische hulp te verlenen bij het opbouwen van zijn verdediging, afhankelijk is van het ten volle aanvaarden door de Westeuropese staten van de verantwoordelijkheid ter verster king hunner strijdkrachten, opdat de Noordatlantische gemeenschap een krachtige gezamenlijke verde diging zal hebben. De gehele vrije wereld verkeert in ernstig gevaar. Dit gevaar kan slechts worden bezworen door ge zamenlijke inspanning ter uitvoe ring van de taak, die ons is toe bedeeld". (Ingez. mededeling, advert.) BRANDSTICHTING IN HET SPEL? Brigadier J. Oeneman van de gemeentepolitie te Drachten, moest gisternacht om vier uur met zijn gezin overhaast uit zijn woning vluchten, waar brand was uitgebroken. De woning brandde vrijwel geheel uit. Men acht de mogelijkheid van brandstichting niet uitgesloten. Veertien dagen geleden brandde een schuur uit, waarin de brigadier zijn motorrij wiel had gestald. De politie stelt een onderzoek in. FEUILLETON. Vrij naar bet Engels van JOSEPH STEPHENS. 60) HOOFDSTUK XXII. De gevangenneming van Chris tenen in het' ganse Romeinse Keizerrijk had een zodanige Overlading van de Tribunalen veroorzaakt, dat het met hun berechting niet al te nauw meer genomen werd. Dagen lang nu al hielden de magistra ten zitting, met koude onver- Ichilligheid de voorgeleiden Veroordelende tot de arena of tot de Neronia, een particulier Oircus van Nero. Een lange, Bombere stoet van mannen en Vrouwen, ouden en jongen, Jo den en Christen-Joden trok Voorbij en slechts wanneer een Uit zijn huis gesleepte zich be- fiep op het Romeins burger- Ichap, werden een paar minuten Ban zijn zaak besteed. Zelfs wer den er tot de arena of, indien Bij lichamelijk fit waren, tot de galeien veroordeeld zonder ook maar gehoord te worden. Dank Ier» pogingen, ondersteund dor voorspraak van Beginus en Montanus, was in de zaak van Virginius een verhoor toe gestaan. En zo stond hij kort na de gevangenneming voor een magistraat, die, kennelijk ver stoord, een ondervraging begon: Wie ben je? Catar Virginius van Cym- roe. Wat is je vak? Ik ben slaaf van Io van Ionos. Geloof je in Christus? Ja. Ben je bereid de Dominus de Deus Nero te erkennen?. Ik ken Nero niet als god. Mijn God is de Enige, en de God van alle schepselen, en Hem alleen erken ik. Ongeduldig beet de magi straat hem toe: Jullie Christenen bent al lemaal 't zelfde. Je zult opge sloten worden in de kerker van Tullianum, totdat je zult opge roepen worden voor de arena. Virginius huiverde bij het horen van de naam der zeer ge vreesde gevangenis, uitgehou wen in de rotsen van de Mont Capitolinus. Zij was gelijk te stellen met een tombe, waaruit geen ontkomen mogelijk was. Gevangenisstraf was in de Romeinse wet onbekend, reden waarom de Tullianumkerker waar men alleen gebracht werd om de terechtstelling af te wachten, geringe afmetingen had. Door een gat in da stenen vloer werden de ongelukkigen met een touw neefgelaten in de duistere holen, waar de lucht onhoudbaar muf was, geen daglicht doordrong en de ge vangenen met kettingen aan de ringen in de muur werden vast gebonden. De atmosfeer was vooral vochtig. Het broodrant soen was er op berekend, de levenskrachten zo snel moge lijk te ondermijnen. Stierf een gevangene, dan werd zijn lichaam van de ring losge maakt, naar boven gehesen en begraven zonder enige getuige. Voor Virginius was dit de door stank en vocht, door de diepe duisternis en honger duur zaam kwellende verblijfplaats. Uitgeput door emotie en pijn, trachtte hij rust te vinden, door half hangende aan de muur ketting, op de vloer te gaan zitten Lichamelijk en geestelijk aan het eind van zijn krachten, ge raakte Virginius allengs in een toestand van ongevoeligheid, grenzend aan onverschilligheid, een zich machteloos overgeven aan het onafwendbare. Hij strekte zich uit in het stro op de grond en viel in een diepe slaap. Uren later hij zou niet kunnen zeggen of het dag of nacht was werd hij gewekt door een kreet. Hij ging, ge schrokken, overeind zitten en ontwaarde heel vaag de gestalte van een oude man, die trachtte overeind te komen, doch blijk baar zijn arm niet kon gebrui ken om op te steunen. Virgi nius, die slechts drie voet ket ting van de muur af tot zijn beschikking had, kon hem niet helpen. Hij vroeg hem, wat hem deerde, waarop de man een ge kwetste arm toonde, die tot de elleboog in een verband rustte. Hij sprak: Genade zij u en vrede van God onze Vader en van de Here Jezus Christus Virginius kon niet voldoende het gelaat van zijn lotgenoot onderscheiden, maar de stem had hij onmiddellijk herkend. Zeer bewogen riep hij uit: Paulus van Tarsen! Apob- tel der heidenen! Ja, ik ben Paulus, een dienstknecht Gods. Ik hoor in de blijde toon van uw stem, dat wij broeders in de liefde van Christus zijn. Maar ik kan uw gelaat niet duidelijk onder kennen. (Wordt vervolgd.) Minister Mansholt verdedigt zijn beleid. Ereschuld tegenover landarbeiders moet worden ingelost. Aan het eind van het Agrarisch congres, dat de Party van de Arbeid te Zwolle heeft gehouden, heeft minister Mansholt ln een rede eritiek uitgeoefend op de boeren en de Instanties, die van de verlaging van de melkprys „een rel hadden gemaakt". De minister zei, te hopen dat de Friese Maatschappy van Land bouw en het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité weer met beide benen op de grond zouden komen te staan. De minister wees er op, dat het onverantwoordelijk zou zijn, wan neer de overheid de garantie marktprijs tot achttien cent zou verhogen. Dit zou ten koste gaan van andere bevolkingsgroepen. Het verzekeren van een rede- lyke bestaanszekerheid voor boe ren, tuinders en landarbeiders noemde de minister „de rode draad", welke door zijn landbouw beleid loopt. Hy kondigde aan, dat de regering ook in de toekomst als een van de voornaamste pun ten van haar landbouwpolitiek de rationalisatie van de kleine be- dryven zal blijven beschouwen. Wanneer de boeren erin slagen de eigen veevoederproductie nog uit te breiden biedt de toekomst hoopvolle perspectieven. In dit verband noemde minister Mans holt onder meer de stijgende con sumptie in eigen land van var kensvlees. Daarnaast is er een grotere vraag uit het buitenland. Zo werd er o.a. onlangs een ba con-contract gesloten met Enge land e:i daarnaast biedt Duitsland toenemende mogelijkheden. De bedoeling is, dat er dit jaar 2.7 millioen varkens zullen zijn, maar een uitbreiding met nog een half mill.oen zou zeker welkom zijn. Dan echter zou nog krachtiger aan de eigen veevoedervoorziening gewerkt moeten worden, iets dat mogelijk is door het potentieel ar- beidsoverschot, dat op het huidige kleinbedrijf wel 20 procent be draagt, productief te maken. In dit verband herinnerde spreker er nog aan, dat de voedingswaarde van aardappelen en voederbieten, resp. 2% en 3 maal zo groot is als die van granen op zandgronden. KOMENDE MAATREGELEN. Als komende regeringsmaatre gel kondigde minister Mansholt aan: a. Het vijf-jarenplan tot bestrij ding van de runder-t.b.c. De uit voering van dit plan is thans mo gelijk, dank zij de Marshall-hulp, waardoor de overheid 50 millioen gulden kan bijdragen. b. De „ereschuld" inlossen, welke nog steeds tegenover de landarbeider bestaat, zodat deze een gelijk loon zal ontvangen als een even productief ander arbei der. c. Pogingen om de teelt en de afzet, vooral op het gebied van de tuinbouw met elkaar in even wicht te brengen (spreker be treurde het, dat de tuinbouwhan- del zich de laatste jaren meer ge richt had op markten, welke kort stondige winst boden, Inplaats van die markten te kiezen, waar de In Canada zal binnenkort be gonnen worden met de productie van een speciaal gevechtsvliegtuig met straalaandrijving voor de Poolstreken. Het heeft een grote actieradius en kan zowel 's nachts als overdag en onder iedere weers- omstandigheid opereren. In Oost-Dultsland zullen de 1.750.000 communisten in het ko mende half jaar gezuiverd moeten worden van „vijandige en afwij kende elementen". Het schijnt er dus niet erg te boteren daar in het Oosten. De Belgische regering heeft maatregelen getroffen om de in voer van boter uit Nederland te vergroten. De boterprijs op de Belgische markt was n.l. door de recente daling van de invoer uit ons land tot boven de huidige richtprijs van 82 fr. per kg ge stegen. Een in de oorlog door de bom bardementen beschadigd huis te Rome is tijdens een storm inge stort. Vier personen uit het gezin van tien kwamen om het leven. De golflengte van radio Luxem burg is Maandag 208,4 geworden (voorheen Radio Frankfort). Ra dio Frankfort zendt voortaan uit op 505,8 meter en de zender der Amerikaanse strijdkrachten te Frankfort op 216,5 meter. Wassili Jossipowitsj Stalin, 31- jarige zoon van Maarschalk Sta lin, is candidaat gesteld voor het Sjelkowo-district van Moskou voor de verkiezing van 18 Fe bruari van de Opperste Sowjet van de Russische Republiek. Rolls Royce heeft zich terugge trokken van de autotentoonstel ling te Brussel, welke Zaterdag j.l. werd geopend, en heeft de in zending weer naar Engeland ver scheept, omdat zij ontevreden was over de plaats van de stands, die waren toegewezen aan de Britse autofabrikanten. Zestig studenten en twintig po litiemannen zijn gisteren te Man- soura (125 kilometer ten Noord- Oosten van Cairo) gewond bij een gevecht, dat ontstond, toen de studenten een demonstratie hiel den voor vertrek der Engelsen en de eenheid van het Nijldal. Som mige gewonden zijn er ernstig aan toe. Een aantal arrestaties werd verricht. Postzegels, die door de P.T.T.- dienst van de Republiek Indonesia ten tijde van de terugkeer dier regering naar Djokja zijn uitge geven en die thans onderwerp van bespreking onder philatelis- ten vormen zijn volgens Aneta geldig verklaard. De politie te Roosendaal heeft een goede vangst gedaan, door 5 personen te arresteren, die, naar bij de verhoren bleek, op eigen houtje en in combinatie, een reeks lood- en zinkdiefstallen heb ben gepleegd gedurende de laat ste 3 jaren. De gezamenlijke buit van die dieven heeft naar schatting 1000 kg bedragen. Nederlanders een historische taak te vervullen hebben). d. Een stimuleren van de vor ming van landbouwwerktuigcoö peraties. Thans zyn er reeds 220 in ons land, welke ongeveer 50.000 ha land bestrijken. e. Bijzondere aandacht voor de ruilverkaveling en de verbetering van de grond (spreker deelde mee dat het nieuwe wetsontwerp voor de ruilverkaveling binnenkort bet parlement zal bereiken). De uit voering van al deze maatregelen kan de bestaanszekerheid van de boer waarborgen, maar daarnaast is toch een internationale markt ordening nodig. De samenwerking tussen Nederland en België zal derhalve beslissend blijken. Komt men niet tot overeen stemming dan zal binnen enkele jaren een chaotische toestand op landbouwgebied in West-Europa heersen. (Ingez. mededeling, advert.) Beestenmarkt 20 - Goes Tel. 2232 BURGEMEESTER ALS HUWELIJKSMAKELAAR. Toen men onlangs in het dorp Bonfeld bij Heilbronn m Zuid-W est-Duitsland wilae overgaan tot verdeling en toe wijzing van een landgoed van vijftig hectare, kwam men tot de ontdekking, dat het dertigtal hiervoor in aan merking komende boeren niet voldeed aan de voorwaarde, dat zij gehuwd moesten zijn. De schuld hiervan scheen niet te liggen bij de boeren-vrij- gezellen, doch bij de boeren dochters, die de voorkeur gaven aan een steedse bur german De burgemeester van het dorp greep in. Hij gaf in de pers bekendheid aan de situatie in zijn dorp en al spoedig begonnen brieven van trouwlustige schonen uit de omringende plaatsen binnen te stromen. De burgemeester sorteerde de brieven zorg vuldig naar de hem bekende smaak van zijn eenzame on derzaten en hun moeders en tenslotte ontvingen alle onge huwde boeren het adres van een mogelijk geschikte bruid. Tegen Kerstmis begonnen de eerste huwelijkscandidaten in Bonfeld aan te komen en thans, aldus wil het bericht, slaat de burgemeester-huwe lijksmakelaar vanuit zijn bu reau met grote belangstelling de paartjes-van-zijn-keuze gade, die door de Dorpsstraat komen gewandeld, hopend dat Cupido hem in zijn on derneming zal steunen. Oktdcc cU tfiUfte. VIJAND WORDT BONDGENOOT. Politiek is een zaak, die met macht en met recht te maken heeft, althans behoort te heb ben. Handhaving of herstel van het recht moet haar doel zijn en om dat doel te bereiken heeft zij macht nodig. Beschikt men echter alleen niet over voldoende macht, dan moet men omzien naar bondgenoten. Bongenoten, die evenwel dik wijls een ander denkbeeld over het recht hebben, dan men zelf huldigt. En met wie men niet temin tot overeenstemming moet komen, om nog groter onrecht te voorkomen. Dit is de situatie, waarin ook de Westelijke geallieerden ver keren ten opzichte van West- Duitsland, waar men zich, In- stede van te beseffen wat men de wereld in de jaren '40'45 heeft aangedaan, in het alge meen het onschuldige slachtof fer gevoelt en nu uit de tegen stelling tussen West en Oost munt tracht te slaan. Zover gaat zelfs deze afper- singspolitiek, dat het Groo t- Brittannië op een gegeven mo ment te machtig werd en dit land zijn Hoge Commissaris in West-Duitsland, Sir luone Kirk- patriek, liet verklaren, dat men nu eindelijk wel eens haring of kuit wilde hebben van de Duitse bedoelingen. Bondskanselier Adenauer heeft daarop thans geantwoord, dat het Duitse volk met overtuiging aan de zijde van het Westen staat en de grote mogendheden niet tegen elkaar uil wil spelen. Erg bevredigend klonken zijn woorden nog niet, daar hij tege lijkertijd weer met een aantal van Westelijke zijde te vervullen voorwaarden kwam. Maar wij zullen het er mee moeten doen, zoals wij het met de Sovjets hebben moeten doen, toen de nazi's het grootste gevaar vormden. Om echter bij dit spel van machten het recht niet geheel en al in het gedrang te laten komen, zal het dure plicht zijn eigen politieke doel stelling volstrekt zuiver te hou den. Intimiderende actie van Ind. leger. Berichten over toenemende spanningen in Atjeh, veroorzaakt door het optreden van onlangs daarheen gebrachte troepen on derdelen van de A.P.R.i., hebben een parlementslid aanleiding ge geven, aan de regering vragen te stellen, aldus meldt Aneta uit Djakarta. Hierin zegt het lid o.a., „dat volgens recente berichten de A.P.R.i.-troepen in het wilde weg schoten lossen, die onder de be volking consternatie veroorzaken en ook bedoeld zijn om haar schrik aan te jagen". Deze vragen komen tegelijk met berichten uit Kotaradja dat mili tairen van de A.P.R.I., w.o. per soneel van het voormalige KNIL, geregeld volledig bewapend uit gaan en in pantserwagens met loeiende sirenes door de stad rij den, terwijl volgens dezelfde be richten, in Atjeh alles veilig en rustig is. Het lid vraagt voorts „of de intimiderende houding der APRI verband houdt met de spanning, die er heerst tussen het Atjehse volk en de centrale regering en het voornemen van het ambtena rencorps in Atjeh, om zijn functies neer te leggen in verband met de eisen inzake autonomie voor At jeh" (In dit verband herinnert Ane ta aan de eisen, in Atjeh gesteld voor een eigen autonomie, terwijl Djakarta stelt, dat Atjeh behoort bij de provincie Noord-Sumatra, welke de gebieden Atjeh, Tapanu- li en Oost Sumatra omvat. De aankondiging van het neerleggen der functies door de Atjehse amb tenaren per 1 Januari werd later ingetrokken in afwachting van de resultaten van verdere besprekin- gen over de status van Atjeh). Is de regering het ermede eens, aldus het betreffende lid, dat de intimidatie-aétie wel eens zou kunnen leiden tot een botsing tussen de APRI en het Atjehse volk? Weet de regering niet, dat een dergelijke intimiderende hou ding een overblijfsel is van het koloniale leger? Zulk een optreden verwekt sen timenten bij het volk in de Dae- rah, waar men de indruk krijgt, dat de centrale regering APRI- troepen naar de Daerah heeft ge zonden om het volk te onderdruk ken, zoals dit b.v. ls gebeurd in Zuid-Celebes. De in Nederland gehuwde vrouw van vreemde nationaliteit. Op 13 Januari j.l. is in werking getreden de wet, welke de natio naliteit regelt na 10 Mei 1940 met Nederlanders gehuwde vrouwen van vreemde nationaliteit. Met uitzondering van vrouwen die bij het huwelijk de Duitse na tionaliteit bezaten, hebben thans de na die datum met Nederlandse mannen gehuwde vrouwen van vreemde nationaliteit, het Neder landerschap verkregen te rekenen van de dag van het huwelijk af. Vrouwen die, waren zij niet met een Nederlander gehuwd, de Duit se nationaliteit zouden bezitten, moeten echter, willen zij Neder landse worden de wens daartoe te kennen geven. Een daarop gerichte verklaring kan worden afgelegd, in Neder land bij de burgemeester van de woonplaats, in het buitenland by de Nederlandse consulaire ambte naren. renkum kon geen geld krijgen. Op 17 Augustus van het vorig jaar werd door de Renkumse raad besloten een geldlening van f175.000 aan te gaan. Thans delen B. en W. mede, dat men dit besluit moet intrek ken, omdat men er niet in ls ge slaagd deze lening te plaatsen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2