WEST DUITSLAND WACHT OP BESLUIT VAN GROTE VIER ttNederland zal moeten versoberen" NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Omzichtigheid eis* Nog geen hereniging van Oost en West Waken tegen communistische overheersing Adenauer verwerpt voorstel Grotewohl. MEER ACTIE IN KOREA Amerikanen, Fransen en Nederlanders houden stand bij Wondjoe Prof. van Niftrik sprak te Goes Consultatiebureau voor Zuigelingen te Middelburg geopend SNIPPER Uitgave Sliehting „ZeeuwscK Dagblad" II >.>fdkantoor: Goes, L. Vorststr, 5<i, Tel. 2438, bij geen gehoor voo* alvertenties 2870, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoreni Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 8e JAARGANG No. 1108 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 16 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT .Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Blezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds O, Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag; Zon op 8.41 u., onder 17.00 u. Maan op 12.04 u., onder 4.03 u. Hoogwater op Woensdag 17 Jan.: Vlissingen: 9.08 u. 1.24 m., 21.56 u. 1.30 m. Terneuzen: 9.34 u. 1.45 m., 22.22 u. 1.52 m. Wemeldinge: 10.32 u. 1.11 m., 23.19 u. 1.22 m. Zierikzee: 10.12 u. 0.92 m., 23.02 u. 1.03 m. Het is onbegrijpelijk, maar waar: de schepping van communistische regeringen in Polen, Roemenië en Bulgarije, de mislukte aanslag op Grie kenland, de succesvolle staats greep in Praag, de overwin ning van het communisme in de Chinese burgeroorlog, om nu alleen maar de meest in het oog springende feiten te noemen: dit alles is niet voldoende ge weest om de Westelijke werelo wakker te schudden voor het rode gevaar. Dat geschiedde eerst door de invasie in Z.-Korea. Maar nu is het Westen dan ook wakker en vastbesloten tot krachtdadige verdediging tegen een communistische aanval. Daarmee zijn echter de ge volgen van het vroegere gebrek aan waakzaamheid nog niet overwonnen. Het Westen is ver ten achter met zijn militaire voorbereiding. Voor een oorlog op dit moment is het zeker niet klaar. Noch in het Oosten, zoals uit de gang van zaken in Korea wel gebleken is, noch in het Westen, waar West-Europa door de Russische legers binnen en kele dagen onder de voet ge lopen zou kunnen worden. Dit brengt zijn consequenties mee. Het Westen moet voorzichtig te werk gaan, ter wijl het zijn strijdmacht op bouwt. Vandaar de gevolgde politiek, die vaak een weifelen de indruk maakt. Zo aarzelen de Verenigde Naties, die in hun meerderheid toch eigenlijk niet anders meer zijn dan een Westelijk bondge nootschap, om communistisch China tot aanvaller in Korea te brandmerken en wordt poging op poging gedaan om met dit land tot een compromis te ko men. Zo weifelen de Grote Drie omtrent het Russische voor stel tot het voeren van be sprekingen over het Duitse probleem. Licht zal men zeggen: Waar. om deze aarzelende houding? Wanneer de communistische mogendheden een oorlog wensten op dit moment, zouden zij hem immers toch wel beginnen? Dat zij dit niet doen, bewijst toch juist, dat ook hun een oorlog op dit ogenblik niet past? En op dit thema voortbordurend kan men dan betogen, dat de Westelijke mogendheden niet beter kunnen doen dan zo krachtig mogelijk op te treden, om het Sovjetblok nog te meer van avonturen af te schrikken. In deze redenering schuilt veel waarheid. Men kan er onge twijfeld van uitgaan, dat ook Rusland blijkbaar zijn redenen heeft om nog geen oorlog te be ginnen. Wanneer het zich ze ker gevoelde van een overwin ning, zou het dit stellig doen. Maar dit wil niet zeggen, dat bepaalde handelingen van het Westen Moskou niet de over tuiging zouden kunnen geven, dat het, ondanks alle risico's, toch kansrijker zou zijn het maar dadelijk tot oorlog te laten ko men dan daarmee te wachten. Zulk een handeling zou bijvoor beeld het gebruik van de atoombom in Korea kunnen zijn of een oorlogsverklaring aan communistisch China, die Sov jet-Rusland van zijn machtigste bondgenoot zou dreigen te beroven. Velen menen, dat ook een her bewapening van West- Duitsland tot de handelingen behoort, die het Kremlin tot een onmiddellijke oorlog zouden kunnen doen besluiten. De Sov jetregering heeft hier trouwens reeds min of meer mee gedreigd. Maar men kan er nu eenmaal bij lieden, die van liegen hun dagelijks werk maken, niet ze ker van zijn, of zulk een waar schuwing ernstig gemeend is of niet. Dat zij dat wel zou kunnen zijn bewijst overigens de Chine se invasie in Korea, die ook voorafgegaan werd door een waarschuwing, in dit geval af komstig uit Peking, om de troe pen der V. N. de 38ste breedte graad niet te doen overschrij den. In elk geval zal het Westen rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat een herbewa pening van West-Duitsland de Sovjets in het geweer zou kun nen roepen. En dan moet men zich wel afvragen, of het daar om verstandig is reeds nu tot zulk een herbewapening over te gaan. Is er voorlopig nog niet genoeg te doen aan de verster king van de Atlantische Pact- 'anden zelf? Wanneer die een maal haar beslag heeft gekre gen, is het immers nog tijd ge noeg om ook West-Duitsland opnieuw weerbaar te maken? Wij drukken ons hier uit in de vragende vorm. Want het be treft hier inderdaad voor ons vragen, waarop het antwoord niet gemakkelijk te geven zal zijn, in verband met de vele militaire en politieke problemen die er mee samenhangen. Geen vraag is het echter voor ons, of het Westen niet verstan dig zal doen dit alles nauwgezet te overwegen. Wanneer de voor- Korea-periode van slaperige toe geeflijkheid gevolgd zou worden door een van onbesuisd machts vertoon, terwijl de daarvoor no dige militaire kracht nog ont breekt, dan zou dit een ramp kunnen veroorzaken. Het is daarom eis, dat de vastberaden opbouw van de Westelijke strijd macht, die voorop moet staan, gepaard gaat met een omzich tige diplomatie, die een voortij dige botsing weet te vermijden. De West-Duitse regering wil in de gegeven omstandigheden de eerste stap tot hereniging van Oost- en West-Duitsland gedaan zien door de vier bezettende mogendheden en zjj wenst dat deze in staat zullen zijn tot zulk een stap te besluiten. Dit wordt te Bonn gezien als de kern van dr Adenauer's verklaring. Van Engelse zjjde is nadrukkelijk verklaard, dat de geallieerden Adenauer niet aangespoord hebben tot het geven van deze ver klaring, noeh hem verzocht hebben iets bepaalds mee te delen. Velen in West-Duitsland hadden in Grotewohls brief aan Adenauer een poging gezien om door een Duits initiatief eventuele bespre kingen tussen de grote vier te be- invloeden in een door de Sowjet- Unie gewenste richting. De West- Duitse regering, hierin ten volle gesteund door de parlementaire oppositie, heeft te kennen gege ven, dat zij een Duitse stap af hankelijk wil stellen van een overeenkomst tussen de grote vier. NOG GEEN OFFICIEEL ANTWOORD. De regeringsverklaring van Adenauer (hiernaast afgedrukt) heeft uitdrukkelijk opgemerkt, dat de voorzitter van de Sowjet- controle commissie, Generaal Tsjuikov, op dit verzoek nog ge nerlei antwoord gegeven heeft. De regering te Bonn heeft zich, zoals bij voorbaat vast stond, ver zet tegen de door de Oost-Duitse regering aanbevolen procedure van de vorming van een „consti tuerende raad", waarin zij op pa ritaire wijze zou zijn vertegen woordigd met leden van een be wind, dat volgens haar geen le gitieme basis heeft. Het antwoord is echter scher per uitgevallen dan in Bonn ver wacht was, nadat daar niet min der dan zes weken over vorm en inhoud gedelibereerd is. De uit eindelijke repliek, gegeven in een per radio uitgezonden verklaring en zonder het karakter van een direct antwoord, geeft niet toe aan de vele inblazingen van hen, die een contact tussen beide re geringen hebben voorgestaan en principiële bezwaren hebben wil len achterstellen bij de wens om een Duitse stap inzake de eenheid tot stand te brengen. In het bij zonder de verklaring, welke de West-Duitse minister voor al- Duitse vraagstukken, Kaiser, aan die van Adenauer toevoegde, geeft te verstaan, dat de regering zich terdege bewust is, welke indruk de thans ingenomen houding mo gelijk zal maken op de Oost- Duitse bevolking. Voor de hoop, welke deze wellicht in het initia tief gesteld had, bestaat volgens Kaiser in Bonn volledig begrip. OPPASSEN GEBODEN. De eerste taak was echter ge weest ervoor te waken dat niet een procedure gekozen zou wor den, welke er toe zou kunnen lei den, dat vroeg of laat geheel Duitsland onder communistische invloed zou komen. Zowel de regering ais de oppo sitie hebben het scherpe antwoord vergezeld doen gaan van de ver klaring, dat zij vastbesloten zullen blijven te streven naar de her eniging van Duitsland. De voor zitter van Adenauer's partij heeft eraan toegevoegd, dat thans Bonn ,met de ernst van mensen, die zich als deel verantwoordelijk voelen voor het geheel" wacht op de dupliek uit Oost-Duitsland. En men twijfelt er niet aan of deze dupliek zal in de vorm van een versterkte propagandistische acti viteit gegeven worden. WITBOEK VERSCHENEN. Tegelijk met de regerings verklaring is een witboek uit gekomen van alle documenten, die betrekking hebben op de betrekkingen tussen West-Duits land en de Sowjet-zone. Hierin is ook de tekst van Grotewohls brief opgenomen en de „wet op de bescherming van de vrede', die zware straffen, de doodstraf inbegrepen, oplegt aan hen, die „de imperialistische regeringen van Engeland, Amerika en Frankrijk steunen". De sociaal-democraten hebben Adenauers verklaring toege juicht. Zij zij.i vooral tevreden over het feit, dat besprekingen vóór de bijeenkomst van de voorgestelde vier-mogendheden- conferentie van de hand worden gewezen. Eenheid alleen in vrijheid. Met beslistheid heeft de West- Duitse kanselier, dr Adenauc-r, het voorstel van dc Oost-Duitse premier Grotewohl van 30 No vember, tot het houden van be sprekingen over de eenheid van Duitsland, van de hand gewezen. Op een gisteren te Bonn be legde persconferentie heeft Adenauer medegedeeld, dat zijn regering niets ongedaan zal laten om die eenheid tot stand te brengen, doch dat zij slechts onderhandelingen zal beginnen „met hen, die onvoorwaardelijk bereid zijn een regiem te erken nen en te garanderen, dat ge baseerd is op de wettelijkheid en dat de bescherming der men selijke rechter en de handha ving van de vrede eerbiedigt". In zijn verklaring wees Aden auer er op, dat de West-Duitse Bondsdag reeds in September 1950 „vrije algemene verkiezin gen onder internationale con trole" heeft voorgesteld voor alle bezettingszones. De Sowjet-auto- riteiten hebben op deze, hun toe gezonden voorstellen, echter niet geantwoord. Peking overweegt zorgvuldig de jongste voorstellen. De communistisch-Chinese re gering heeft de Indiase regering doen weten, dat het jongste plan van de V.N. van vijf punten voor vrede in het Verre Oosten te Pe king zorgvuldig overwogen wordt, aldus wordt uit gezaghebbende bronnen te New Delhi vernomen ENGELAND GAAT ZICH BEWAPENEN. Eisenhower verneemt belangrijke plannen. Eisenhower is te Londen aan gekomen en heeft daar besprekin gen gevoerd over de Engelse weerbaarheid. Volgens mededelingen van de Engelse stafchefs aan Generaal Eisenhower zal de Britse militaire begroting voor de volgende drie jaar verhoogd worden tot bijna 5 milliard pond sterling in plaats van 3.6 milliard. De productie van tanks en vliegtuigen zal verdubbeld worden en er zullen vier nieuwe divisies worden georganiseerd in liet vol gende jaar of omstreeks die tijd. Engeland zal waarschijnlijk vier in plaats van drie divisies in Duitsland legeren in het kader van het Atlantisch Pact. De communistische troepen, die oprukken over de met sneeuw bedekte heuvels van Midden-Korea, zijn gevorderd tot op 80 kilo meter van Taegoe, waar zich het hoofdkwartier der verbonden troepen in Zuid-Oosfc-Korea bevindt. Drie punten van de voor naamste aanvoerweg voor de verbondenen in het gebied ten Zuiden van Wondjoe worden door de communisten hetzy reeds aangeval len, hetzij bedreigd. De Chinese en Noord-Koreaan- se troepen hebben klaarblijkelijk hun frontgie aanvallen op de tweede Amerikaanse divisie, die, bijgestaan door Franse en Neder landse troepen, onwrikbaar ten Zuiden van Wondjoe stand houdt, gestaakt. Zij zijn terug gevallen op hun beproefde doorsijpelings- methode en lopen volgens een Amerikaanse woordvoerder zeker geen gevaar afgesneden te wor den. Te Tsjoksongi, 25 kilometer ten Zuiden van de 37ste breedtegraad en ongeveer 70 kilometer ten Zuid-Oosten van Wondjoe woedt een hevige slag. Het belangrijke knooppunt Jongwoe is heroverd. Een communistische eenheid is doorgedrongen tot op 50 kilome ter ten Zuid-Oosten van Wondjoe. Een woordvoerder van de tweede Amerikaanse divisie zeide, dat dit geen guerilleros, doch geregel de troepen zijn, waarvan hij de sterkte niet wilde schatten. Het beeld achter het front is volkomen onoverzichtelijk, daar guerilleros en doorgesijpelde ge regelde eenheden der communis ten het wegverkeer bestoken, dat voert door twee bergpassen ten Zuid-Oosten van Wondjoe, ver klaarde hij nog OFFENSIEF. Uit Korea wordt bericht dat de verbonden troepen op het West- Koreaanse front tot het offensief zijn overgegaan. Gemeld werd dat eenheden infanterie, gesteund door gevechtswagens, Maandag bij het invallen van de duisternis aanvielen en ongeveer 20 kilome ter naar het Noorden in de rich ting van Seoul doorstootten. De Noord-Koreanen hebben Zondag vier Amerikaanse gevan genen in de sector van de tweede divisie vrijgelaten. Ze verklaarden goed behandeld te zijn. Dit is voor de tweede maal deze week dat de Noord-Koreanen zelf en niet alleen de Chinezen, Ameri kaanse gevangenen vrijlaten. Kantooruren der rijksdiensten veranderd. De regering heeft besloten in de periode tot 27 Januari waarin gedurende bepaalde uren zuinig heid met electriciteit moet wor den betracht, de kantooruren der rijksdiensten iets anders te rege len. Met ingang van Woensdag 17 Januari zullen de volgende kantoortijden gelden: van Maan dag tot en met Vrijdag van 9 tot 13 en van 13.30 tot 17 uur en des Zaterdags van 9 tot 13 uur. Het inhalen van de verloren werktijd op Woensdagavond komt hierme de te vervallen. Na 27 Januari a.s. zullen de kantoortijden weer als voor 13 November zün. Over het onderwerp: „Waarom niet Rooms?" Over de vraag: „Waarom niet Rooms?" sprak gisteravond in de „Prins van Oranje" te Goes, Prof. van Niftrik uit Amsterdam, voor de organisatie „In Dienst der Kerk" en „De Jonge Kerk". Dit referaat sloot aan op het herder lijk schrijven dat de Generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft doen uitgaan betreffende de hou ding tot de R.K. kerk. In de in leiding tot zijn betoog zei spr. dat van de toenadering, die tijdens de bezetting tot de R.K. kerk ont stond, thans geen sprake meer is. Hij waarschuwde uitdrukkelijk tegen de Roomse zuurdesem, die hij op verschillende punten in de Protestantse kerken signaleerde en vroeg zich af of wij nog wel reformatorisch zijn in de zin der belijdenisgeschriften. De geschil punten met de R.K. kerk vatte Prof. van Niftrik in 4 punten sa men. 1. De R.K. kerk is de kerk der synthese, der overkoepeling. Zij verwerpt nooit iets, maar neemt alles in zich op. Zij heeft een priesterlijke toegevendheid. In vele Roomse landen is alleen de oppervlakte gekerstend. De refor matorische kerk Is die van het ófóf. Zij bezit een profetische strengheid. Met voorbeelden uit de practijk van de leer, zoals de zondeleer, de engelenleer en de genadebegrippen staafde spr. deze stellingen. 2. De R.K. kerk belijdt de trans- suhstanstiatie: Christus is voor de R.K. reële werkelijkheid op het altaar. Christus' heerlijkheid wordt opgeborgen in de kerk. Voor de protestant is Christus in de hemel, voor de R.K. op het al taar. Als derde punt noemde spr. de positie die Maria in de R.K. kerk inneemt. Maria is de eerste heili ge, zij komt vlak na de Triniteit. De tweede heilige, die ver na haar volgt is Jozef. Toch blijft zij. een zuiver schepsel, een mens. In Maria prijst de R.K. Kerk zichzelf, want zoals Maria Jezus voort bracht, brengt de kerk Jezus voort in de mis. In Maria's lich tende gestalte ziet de kerk zich zonder smet of rimpel terug. Als vierde punt noemde profes sor van Niftrik de positie van de Bijbel. De vraag dient hier gesteld te worden of het alleen, zoals bij de R.K. kerk, een deel der tradi tie is. Na dit referaat werden nog verschillende vragen gesteld, die door Prof. van Niftrik werden be antwoord. Spreker werd ingelied door de heer J. J. Duvekot, voorzitter van „In Dienst der Kerk", die hem aan het eind dank bracht voor hetgeen hij had gezegd. Prof. van Niftrik ging tenslotte voor in dankgebed. De griep trekt naar het Noorden van ons land. Proefnemingen in het viruslabo ratorium van de geneeskundige afdeling van het Academisch Zie kenhuis te Leiden, dat samen werkt met het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde, al daar, hebben zeer waarschijnlijk gemaakt, dat de gehele Europese epidemie veroorzaakt wordt door eenzelfde influenza-virus. Het is te verwachten dat het karakter van deze influenza hetzelfde zal zijn als dat van 1949 (zgn. Itali- aense influenza). De grootte der verbreiding kan men niet zeker voorspellen. De ziekte verspreidt zich thans snel over de provincies Holland, Brabant, Utrecht, Gel derland en Overijssel. Het Noor den van het land schijnt nog na genoeg vrij te zijn. De duur van winterepidemieën is ongeveer twee maanden, terwijl het hoogte punt meestal pas wordt bereikt ongeveer 4 weken na het verschij nen der eerste ziektegevallen. Door het tekort aan kolen zul len de Spoorwegen vermoedelijk een aantal stoomtreinen vervan gen door bussen. Ir M. A. GEUZE SPRAK VOOR DE Z.L.M.-AFDELING WISSEKERKE. Gistermiddag vergaderde in hotel „De Kroon" de afdeling Wissekerke van de Z.L.M. Op deze vergadering voerde Ir M. A. Geu ze, de algemeen voorzitter van de Z.L.M., het woord. Ir Geuze begon zijn referaat met erop te wijzen dat de over heidsbemoeiing met de landbouw niet iets is van de laatste tijd. Reeds in de grijze oudheid, ge tuige Jozef en zijn oogstinname- regeling, kende men haar. Feite lijk is het zo dat de vrijheid, die vooral ouderen zich nog goed her inneren meer een abnormaliteit is dan de huidige gebondenheid. Spr. stond vervolgens stil bij de eco nomische ontwikkeling sinds de crisis in het begin der dertiger jaren. Het herstel, dat in de laat ste helft van de dertiger jaren zichtbaar was, werd eigenlijk al leen veroorzaakt door de op han den zijnde. wereldoorlog. Na de oorlog is er ook nog geen normale toestand geweest. Daardoor heeft men de economische theorieën, die de laatste jaren zijn ontwikkeld, niet aan de practijk kunnen toet sen, Nu is er in feite al weer een oorlogseconomie. Aan de hand van uitspraken van een inkoper van Philips betoogde spr. dat er momenteel in West-Europa een groot tekort bestaat aan essen tiële grondstoffen door de politiek van Amerika, dat West-Europa leegzuigt wat deze producten be treft en zelfs producten terug koopt die het vroeger exporteer de, Andere producten worden zeer veel duurder. In dit verband drukte spr. er nogmaals zün grote spijt over uit dat de strocellulosefabriek er niet is gekomen. „YVjj hebben wat dat betreft de boot gemist", aldus spr. Door de bewapening, die ge weldige eisen gaat stellen, zal Ne derland moeten versoberen. Dat zal over de gehele linie moeten gebeuren. Ter bereiking van dit doel zou men de distributie weer kunnen invoeren. Hieraan zitten echter zoveel nadelen dat dit wel niet zal gebeuren. Engeland is de laatste jaren ogenschijnlijk bij ons ten achter geweest, daar het de distributie behield. Nu echter staat de Engelse economie op een veel gezonder basis dan de Neder landse en is Engeland ons een stuk voor. Een andere oplossing zou zijn de prijzen te verhogen. De landbouw zou dan in een zeer moeilijk parket komen daar men dan tegemoet zal willen komen aan de wensen der minder draag- krachtigen. Wanneer men de sub sidies zou afschaffen zouden ge weldige spanningen direct het ge volg zijn, daar er nauwelijks be taalbare prijzen zouden komen. Wanneer de lonen en prijzen bei de omhoog zouden gaan zou de Nederlandse export waarschijnlijk geweldige klappen krijgen. Aan bewapening zal niet te ontkomen zijn; een groot gevaar dreigt in het Oosten. In dit verband hekel de spr. de Australische emigratie- politiek. PRACTISCHE LANDBOUW PROBLEMEN. Betreffende de gerstinname- regeling kon spr. nog geen andere mededelingen doen. Daarover is nog niets naders bekend. Voor de aardappelhandel be staan momenteel geen maximum- telersprijzen. De aardappelvoor ziening zou naar sprekers mening wel toereikend zijn; er zijn nog meer aardappelen dan vorig jaar. Naar zijn mening was de aard appelprijs door al hetgeen daar over geschreven werd hoger dan normaal. Onbevredigend noemde Ir Geuze dat de prijs van het vet- vee is gedaald, terwijl de vlees- prijzen in de slagerswinkels gelijk zijn gebleven. Er wordt tegen woordig zeer veel vlees geconsu meerd; werd voor de oorlog per hoofd per jaar 26 kg. vlees ge bruikt, thans is dit 35 tot 40 kg. Vooral de verkoop van vleeswaren is zeer gestegen. Daardoor is er thans een klein vleestekort. Betreffende de Benelux' zei Ir Geuze dat de uitvoer van poot- goed naar België momenteel ge heel vrij is, evenals de uitvoer van gerepeld vlas. De vrije uitvoer van ongerepeld vlas stuit op moeilijkheden omdat men de mo gelijkheid niet wil openen dat de Beigen knoeien met Nederlands lijnzaad. Ook het stroo is vrij. Tenslotte gaf spr. een uiteen zetting over het plan tot bestrij ding van de rundvee-t.b.c. In ver band met de overbelasting van het secretariaat opperde Ir Geuze de mogelijkheid om een rechts kundig adviseur aan de maat schappij te binden. Op een des betreffende vraag antwoordde spr. nog dat er ongeveer 60.000 ha. wintertarwe is ingezaaid, dit is 70 pet. van vorig jaar. In Zee land zijn deze cijfers 12.000 ha. en 80 pet. De voorzitter van de af deling Wissekerke, de heer C. Breure, leidde Ir Geuze in en bracht hem aan het slot dank voor zijn betoog. Gisteravond sprak Ir Geuze voor de afdeling Westkapeile van de Z.L.M. Op de grote tentoonstelling van het British Festival zal men ook dit oude locomotief je van de Franse Spoorwegen kunnen bewonderen. Het is de „Kleine Buddie", een machine, die 10S jaar geleden gold als het modernste op het gebied van de locomotievenbouw en die gebouwd is in de Allcard en Bud- dioomfabrieken te Chartreux in Frankrijk. Voor deze bijzondere gelegenheid is Buddieweer van stal gehaald en naar Londen vervoerd. Het laatste gedeelte van de reis legde zij echter op eigen kracht af, en zo konden de bezoekers, die ter verwel koming op bet „Bricklayers Arms" Goederenstation aanwezig waren, en waaronder zich ook de afstammelingen van de ont werper van „Kleine Buddiewaren, de trotse 108-jarige op eigen kracht het station zien binnenkomen; verwaand grote rookwolken uitblazende„Kleine Buddie" bij haar aan komst te Londen. BINNENKORT DERDE BUREAU AAN DE OOST- ZIJDE VAN DE STAD. Nauwelijks had de directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Mant schappelijke Zorg het tweede Consultatiebureau voor Zuigelin gen aan 't Zand te Middelburg geopend en de wens uitgesproken, dat vele moeders met hun baby's het bureau zouden bezoeken of uit een der kinderwagens van een buiten wachtende moeder klonk het gehuil van een jonge wereld burger. En toen de officiële ope ning achter de rug was stonden ai een zestal moeders met hun kinderwagens bij de ingang te wachten. Dit tweede Consultatiebureau voor Zuigelingen is gevestigd in het speellokaal in de speeltuin van de buurtvereniging 't Zand en door het bestuur der buurtver eniging welwillend voor dit doel afgestaan. De opening van het Consultatiebureau werd bijge woond door de echtgenote van de burgemeester, Mevr. Boikestein, de wethouders de heren A. J. Be renpas en L. J. Geers, de kinder arts Mej. M. J. van Vooren, be stuursleden voor Diaconessen- arbeid, het Wit-Gele en Groene Kruis, alsmede de Ver. voor Zui gelingenzorg. De heer J. C. F. van Kamer, die de bijeenkomst opende zei, dat het hier weliswaar geen grote ge beurtenis betrof, doch dat ander- In Oostkapelle ging 85 liter melk over de straat. Gistermorgen omstreeks half acht kwam de molenaar A. Min- derhoud te Oostkapelle niet zijn auto in botsing met de vracht auto van de Coöp. Melkfabriek „Walcheren". Men was juist bezig melk over te laden op de wagen van de melkslijter J. M. van Moo- ienbroek. Door de botsing ging ongeveer 85 liter melk alsmede een aantal flessen verloren. Woensdag wordt Generaal Eisenhower te Rome verwacht en aangezien de vele Italiaanse com munisten van plan zijn demon straties en stakingen te gaan or ganiseren, heeft de Italiaanse re gering bereids flinke straffen aangekondigd. Ilse Koch is schuldig bevonden en tot levens lange dwangarbeid veroordeeld; haar verdediger zal in beroep gaan. In Rome stortte een mar meren trap, waarop 300 meisjes stonden, die solliciteerden naar de betrekking van typiste, in. 40 meisjes werden ernstig gewond. De Amerikaan William R. Herod is benoemd tot coördinator van de productie in de Atlantisch Pact- landen. De Amerikaanse repu blikeinse raadgever Foster Dulles heeft met de Rus Malik beraad slaagd over de voorwaarden voor een vredesverdrag met Japan. Truman heeft gezegd, dat de Mar shall-hulp ook na 1952 zal moeten worden voortgezet. De Ameri kaanse republikeinse Senator Bridges heeft aangedrongen op een totale breuk met de commu nistische landen. Men kan even goed met Satan en met Stalin onderhandelen, zei hij. Tussen Zwitserland en Indonesië is een handelsovereenkomst aangegaan weike voorziet in een goederen- ruil ter waarde van 30 millioen Zw. francs. Vanavond zal de „Volendam" te Rotterdam arri veren; de ontscheping van de re patriërende militairen begint Woensdagochtend. De minister heeft afwijzend beslist op het ver zoek van de vereniging voor bui tenreclame-belangen om de licht reclames van zes tot negen uur 's avonds te mogen laten branden. zins toch wel een mijlpaal was bereikt. Hij herinnerde aan liet pionierswerk, dat sedert 1 Januari 1920 werd gedaan door de Ver. voor Zuigelingenzorg en aan de samenwerking tussen de verschil lende verenigingen op sociaal- medisch terrein vanaf 1 Juli 1950. De uitbreiding van de stad, aldus spr., was oorzaak dat met één Consultatiebureau niet kon wor den volstaan. DRUK BEZOEK. De heer van Kamer beschikte over recente cijfers betreffende het bezoek aan het tot nog toe enige Consultatiebureau in de stad, dat gevestigd is in het Me disch Centrum in de Eigenliaard- straat. Er werden daar 48 zitda gen gehouden in 1950, waarbij 2118 zuigelingen en 288 kleuters werden behandeld. Eenmaal kwa men er op een middag 83. Deze drukte zou er oorazak van kun nen zijn, dat liet werk in het ge drang kwam. 60 pet. van de zui gelingen in Middelburg staan bij het bureau ingeschreven, aldus spr., die de wens uitsprak, dat dit percentage nog zou stijgen. De heer van Kamer bracht dank aan de buurtvereniging 't Zand en richtte zich tenslotte tot de zus ters, tot wie hij zei, dat het van hen zal afhangen of een en ander zal slagen in Middelburg (O.). De wethouder van Sociale Za ken, de heer A. J. Berenpas bood namens het Gemeentebestuur ge lukwensen aan en zei, dat er gro te belangstelling bestaat voor dit werk, dat geschiedt door particu lier initiatief met steun van de overheid. Ook de heer Berenpas sprak de hoop uit, dat dit Con sultatiebureau zich in een druk bezoek zou verheugen, temeer daar het sterftecijfer van zuige lingen in Middelburg nog boven het landelijke gemiddelde ligt. Nadat de voorzitter der Buurt vereniging 't Zand, de heer B. Jacobsen, zijn vertrouwen in liet nuttig werk van liet bureau had uitgesproken, deelde de heer van Kamer nog mede, dat liet in de bedoeling ligt om ook aan de Oostzijde van de stad een Consul tatiebureau op te richten, omdat men op het standpunt staat, dat de Consultatiebureaus daar moe ten komen, waar ze velen ten nutte kunnen zfln. Bouw van een nieuwe Chr. U.L.O.-school te Axel. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen, heeft de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs te Axel plannen om dit jaar te doen be ginnen met de bouw van een nieu we Chr. Ulo-school met direc teurswoning. De bedoeling zou zijn de school te doen verrijzen aan een nieuw aan te leggen straat en plein achter het stad huis. Zo men weet is de Ulo-school gesticht in 1945 en mag zij zich ii» een behoorlijke bloei verheugen. Zij telt ongeveer 75 leerlingen. De school welke de eerste jaren was gevestigd in de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat, werd in 1949 verplaatst naar de daartoe ver bouwde Hervormde Zondags school in de Julianastraat. Daar dit gebouw slechts tijdelijk ter beschikking kon worden gesteld, ligt deze nieuwbouw voor de hand. DE BILT ZEGT Later meer bewolking. Weersverwachting geldig tot; vanavond: Aanvankelijk wisselend bewolkt met nu en dan flinke op klaringen. Later toenemende be wolking, maar tot aan de avond vrijwel droog weer. Matige van Noord-West naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1