Politieke commissie der Ver. naties nodigt Peking uit NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Tot bespreking over Korea en problemen van het Verre Oosten Italiaans leger wordt versterkt Zeeuwse LJ*G* hield ont wikkelingsmiddag te Goes Voor prestaties in de oorlog ter zee Hoge onderscheiding voor sergeant-marinier LAlmekinders SNIPPER Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" II j jfdkantoor: Goes, L. Vorststr. i(>. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1764 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord MAANDAG 15 JANUARI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron V. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; üs J. S. Hartje», Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizeiiga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; D» O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuldema, Goes v^p- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 8.42 u., onder 16.58 u.; Maan op 11.47 u., onder 2.48 u. Hoogwater op Dinsdag 16 Jan.: Vlissingen: 8.02 u. 1.31 m., 20.43 u. 1.37 m.; Terneuzen: 8.30 u. 1.54 m., 21.07 u. 1.59 m.; Wemel- dinge: 9.31 u. 1.18 m., 22.07 u. 1.30 m.; Zierikzee; 9.10 u. 0.99 m., 21.50 u. 1.11 m. De politieke commissie der V.N. heeft Zaterdagavond met vijftig tegen zeven stemmen bij één onthouding een plan voor een staking van het vuren in Korea en vervolgens een conferentie ter bespreking van de problemen van het Verre Oosten aanvaard. Aan deze con ferentie zouden Engeland, de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek moeten deelnemen. De Sowjet-Unie en de vier lan den, die haar steunen, alsmede nationalistisch China en San Sal vador, stemden tegen en de Phi- lippijnen onthielden zich. Het plan, dat door Israël werd ingediend en mede de principes bevat van het voorstel van de commissie van drie der V.N. voor oplossing van de Koreaanse kwes tie, stelt tevens de terugtrekking van de buitenlandse troepen voor. Surinaamse Staten worden ontbonden De Staten van Suriname heb ben in een huishoudelijke verga dering het reglement van orde gewijzigd. Dit was het laatste van de dringende ontwerpen, die be handeld moesten worden voor ont binding der Staten mogelijk zou zijn. De landsregering heeft besloten op 15 Januari het besluit tot ont binding te nemen. De candidaat- stelling voor de nieuwe Staten geschiedt op 14 Februari, op 14 Maart worden verkiezingen ge houden. Na ontbinding van de Staten op 1 April, zullen de nieu we Staten op 2 April bijeenkomen. De Staten hebben in een brief aan de landsregering verklaard met bevreemding kennis te heb ben genomen van het besluit van Den Haag tot vervanging van de landmacht in Suriname door ma riniers. Zij hopen, dat met de be langen van de Surinaamse mili tairen terdege rekening zal wor den gehouden. Offensief van de Vietminh. Naar men van Franse militaire zijde gelooft, is de Vietminh een groot offensief begonnen tegen Franse stellingen 50 km. ten noord-westen van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin. Franse troepen hebben Zondag een geregelde eenheid van het leger van de Vietminh bij opera ties in de Tonkin-delta op 80 km ten noord-oosten van Hanoi vol komen verslagen. De Amerikaanse militaire begroting. De Amerikaanse binnenlandse militaire begroting voor het jaar 1951—1952 is bijna vier maal zo hoog als voor de gebeurtenissen in Korea. Er is een bedrag van 41.421 millioen dollar uitgetrok ken tegenover 11.889 millioen in het financiële jaar van 1 Juli 1950 tot 30 Juni 1951: Bovendien stelt Truman voor de mogelijkheid te scheppen voor een verhoging der militaire credieten tot 60.971 mil lioen dollar. Demonstraties tegen Eisen hower te Londen. Eisenhower is Zaterdagavond te Londen aangekomen, nadat hij in Oslo besprekingen had gevoerd. Gisteren werden op Trafalgar Square demonstraties gehouden tegen zijn aanwezigheid. Meer dan 300 personen namen deel aan een bijeenkomst, bijeengeroepen door de „vredesorganisatie van oud-strijders". Er werd een krans bij het graf van de onbekende sol daat gelegd. Wcst-Duitsland en de buitenlandse politiek. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpa- trick, heeft gezegd te hopen, dat West-Duitsland nog de volgende maand de zeggenschap over zijn eigen buitenlandse politiek zou krijgen. Verder zeide hij, dat de vereniging van Duitsland mis schien sneller een feit zou zijn dan men wel geloofde. De commissie besloot met 45 tegen vijf stemmen bij acht ont houdingen, w.o. die van verschei dene Arabische landen en de Phi- lippijnen, het plan naar Peking te zenden, met het verzoek om een spoedig antwoord. Volgens de „New York Times" heeft de eerste reactie van Pe king op dit plan der V.N. voor een regeling van het Koreaanse probleem reeds de regering van India bereikt. Mao tse Toeng zou het betreffende vijf-puntenplan als een basis voor verdere be sprekingen over de regeling van vraagstukken van het Verre Oos ten met enige voorwaarden willen aanvaarden. Er was echter één belangrijk voorbehoud. Peking zou het pro gram der handelingen, zoals voor gesteld door de wapenstilstands commissie, gewijzigd wensen te zien in die zin, dat de strijd in Korea tegelijk met andere kwes ties behandeld zou worden. Mr ir B. W. Haveman commissaris voor de emigratie Tot commissaris voor de emi gratie op het ministerie van So ciale Zaken is bij K.B. benoemd mr ir B. W. Haveman, raadadvi seur in algemene dienst bij het ministerie van Verkeer en Water staat. De heer Haveman trad in 1935 in rijksdienst als adj. secretaris van de Hoge Raad van Arbeid, welke functie hij in 1941 neerleg de. Gedurende de bezetting had hij een werkzaam aandeel in het werkgeversverzet. Na de bevrijding werd hij se cretaris van de raad voor econo mische aangelegenheden uit de ministerraad. In 1946 ging de heer Haveman over naar het ministerie van Verkeer. Dreigende omsingeling ten Westen van Wondjoe. De Chinese en Noord-Koreaanse troepen, die Wondjoe in het oos ten zijn voorbijgetrokken, hebben Matsjari veroverd en daarmee de hoofdweg en de spoorwegverbin ding van Tsjotsjon naar de oost kust afgesneden. Volgens radio-Moskou hebben speerpunten van de Chinese en Noord-Koreaanse strijdkrachten de 37ste breedtegraad bij Ansong, ongeveer 64 km. ten zuidoosten van Seoel bereikt. Vier communistische divisies zijn ten westen van Wondjoe doorgetrokken en dreigen om de troepen, die de bergpassen ver dedigen, heen te trekken. Mins tens acht andere divisies staan ten noorden van de stad gereed om voor een algehele aanval te worden ingezet. Beperking van het spoorweg verkeer? Naar het A.N.P. verneemt is er binnenkort, i.v.m. de kolenpositie, een beperking in het spoorweg verkeer te verwachten. De be slissing daarover zal in de loop van deze week vallen. Vertrouwenslieden van Ambonezen wenden zich tot Tinei. De vertrouwenslieden van de Ambonese ex-Knil-militairen te Den Haag hebben zich telegra fisch tot de Unci te Djakarta ge wend met het verzoek i.v.m. de uiterst precaire situatie van de Ambonese militairen op Java tus senbeide te komen. Verder werd gevraagd, of zij, indien de Nederlandse regering het rechterlijk vonnis niet zou eerbiedigen, wil ingrijpen. Adenauer stelt vijf voorwaarden De West-Duitse kanselier Ade nauer heeft op een bijeenkomst van de C.D.U. vau Westfalen ver klaard, dat alle Duitsers vierkant in het westerse kamp van de vrij heid stenden. Hij somde echter vijf voorwaar den op, die noodzakelijk waren voor een goede samenwerking tussen West-Duitsland en het Westen. Deze waren; 1. Alle vrij heidlievende volken moeten ter stond hun volledige politieke en militaire macht in dienst stellen van de vrede en het bewaren van de vrijheid. 2. Het bezettingsrecht moet vervangen worden door een wet of een verdrag en de gealli eerde Hoge Commissie door een conferentie van ambassadeurs. 3 Het Duitse defensiecontingent moet een absoluut gelijkwaardi ge status krijgen met die van de andere bondgenoten. 4. West- Duitsland moet, afgezien van zijp eigen bijdragen, financiële steun krijgen van de geallieerden voor de opbouw van zijn verdediging teneinde het in staat te stellen ook aan zijn uiterst zware sociale lasten het hoofd te bieden. 5. Een viermogendhedenconferentie moet niet gaan ten koste van Duitsland. Verder wensten de Duitsers, dat de geallieerden eindelijk de slagbomen van wantrouwen zou den verwijderen. Met betrekking tot de uitnodi ging van Grotewohl, de Oost- Duitse premier, tot een ronde tafelconferentie over Duitslands hereniging, verklaarde Adenauer, dat deze een poging was om de positie van de Sowjet-Unie in een viermogendhedenconferentie te versterken. In het D.U.W.-kamp Klundert heeft zich een dodelijk geval van nekkramp voorgedaan. In verband hiermede is het kamp geïsoleerd. In dit kamp zijn gerepatrieërde marine-mensen met hun gezinnen gehuisvest. Het slachtoffer was een kind. STAKINGEN OP SUMATRA. Ondanks het uitdrukkelijke ver zoek van de centrale regering om voorlopig geen protestacties te houden in afwachting van het re sultaat der onderhandelingen te Djakarta tussen ondernemers en de bond van arbeiders op de on dernemingen, zijn in Oost-Suma- tra talrijke stakingen uitgebro ken. Uitbarsting van de Etna duurt reeds 50 dagen. De uitbarsting van de Etna, de grootste sinds een eeuw, duurt thans reeds 50 dagen. De regering schijnt alle hoop te hebben opge geven voor het stelpen van de lavastroom langs kunstmatige weg. De vier dorpen Milo, Rinaz- zo, Fornazzo en Sciara, die door de 2000 inwoners verlaten zijn* .verden merkwaardigerwijze niet Dedolven. Toen de lava de dorpen lot op een paar honderd meter genaderd was, veranderde zij plotseling van richting. De „Volendam" snelde zinkend schip te hulp. Gistermorgen werden door het Noorse s.s. „Ringas" in de Atlan tische Oceaan S.O.S. seinen uit gezonden. Het schip was lek ge slagen en het water stroomde in 3e ruimen. Het bevond zich in tinkende toestand en de beman- ling moest het schip verlaten. De „Volendam", die op weg is aaar ons land, met militairen en ourgers aan boord, snelde te hulp. Bij aankomst bleek reeds een Oeens schip assistentie te hebben 'orleend. Hevige gevechten bij Tjitjalengka. A.F.P. ontleent aan een Antara- bericht, dat er sedert enige dagen hevige gevechten plaats vinden in de omgeving van Tjitjalengka, noord van Bandoeng, tussen een heden van de A.P.R.Ï, en groepen terroristen, wier aantal ongeveer 300 zou bedragen en die goed be wapend zijn. Duitsers krijgen gratie. Bij K.B. is gratie verleend aan: F. H. aus der Fünten, F. Fischer, J. F. Stöver, allen tot de dood straf veroordeeld bij arrest van de Bijz. Raad van Cassatie en aan H. Kohier, tot de doodstraf ver oordeeld door het Bijz. Gerechts hof te Amsterdam. In alle geval len is de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. Regering vraagt uitgebreide volmachten. De Italiaanse minister-presi dent, de Gasperi, heeft het parle ment verzocht om onmiddellijke toewijzing van tweehonderd mil liard lire (1.150.000.000 gulden) voor het versterken van het Ita liaanse leger tot twaalf divisies. De regering verlangt verder uitgebreide volmachten t.a.v. de economie van het land met het oog op de inspanning voor de be wapening. Van communistische zijde werd heftig geprotesteerd. Pools verzoek tot uitlevering Volgens het Poolse nieuws agentschap te Londen is nog geen Nederlands antwoord ontvangen op een nota van het Poolse ge zantschap in Den Haag van Octo ber J.I., waarin werd gevraagd om uitlevering van P. N. Menten, waarin zou zijn meegedeeld, dat Menten gedurende de Duitse be zetting van Polen in dat land ge werkt heeft als lid van de S.D. en als beheerder van verschillende Joodse ondernemingen. Het A.N.P. vernam, dat de Haarlemse rechtbank binnenkort advies zal uitbrengen over het Poolse verzoek tot uitlevering. Griep op Soestdijk. De griep is ook tot het Paleis Soestdijk doorgedrongen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix moeten i.v.m. een aanval van griep het bed houden. Men riep o.a.: „Weg met Eisen hower", waarop de Gasperi ant woordde: „Generaal Eisenhower zal hier welkom zijn." De Gasperi zei, dat het onna tuurlijk en onrechtvaardig was te pogen om Duitsland voor altijd zonder leger te houden. Als Ita liaan moest men wel een zekere opstand in zich voelen tegen de te Potsdam aan Duitsland opge legde beperkingen. De Senaat aanvaardde met 161 tegen 92 stemmen, bij 4 onthou dingen, een motie waarbij de trouw van Italië aan het Atlan tisch Pact bevestigd werd en alle Italianen werden opgeroepen zich te verenigen in een front van na tionale solidariteit. De socialisten en communisten stemden tegen. De Oost-Berlijnse politie heeft Zondag drie Amerikaanse solda ten, die bij vergissing in de Rus sische sector terechtgekomen wa ren, gearresteerd. Twee Britse soldaten zijn reeds sinds 16 De cember spoorloos in de Sowjet- zóne. Tewaterlating „Maipa". Zaterdag a.s. des middags te 13.15 uur wordt op de werven van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlis singen tewater gelaten het mo torschip „Maipa", dat voor reke ning van de Argentijnse regering wordt gebouwd. De tewaterlating zal geschieden door Signora Nar- ma Pastora Castro de Castellanos uit Buenos Aires, de dochter van de Argentijnse minister van transport. Arjos Streekverband Zuid- Beveland vergaderde le Kapelle De belangstelling voor de ver gadering van het Streekverband Zuid-Beveland van de Arjos, die Zaterdagavond in de Chr. School te Kapelle gehouden werd, was uitstekend. De voorzitter, de heer C. Bou- cherie uit Krabbendijke, mocht dit constateren in zijn welkomst woord, dat hij in het bijzonder richtte tot de heer R. Zuidema, voorzitter van de Centrale A.R. Kieskring Goes en ds v. d. Leek te Kapelle. Nadat hij nog gewe zen had op het grote belang van de Streekverbanden voor het A.R.-jongerenwerk, gaf de wnd. secretaris-penningmeester, de heer P. Verhage uit Kruiningen, een overzicht van hetgeen ver richt is sinds de oprichting van het Streekverband, waarbij 4 clubs aangesloten zijn. Het voornaamste onderdeel van de vergadering was het referaat van J. Kloosterman uit Kruinin gen, dat onder de titel >i 's lands behoud", een indruk gaf van de moeilijke regeringsperiode, waarin Colijn vocht tegen de ge volgen van de wereldcrisis, welke hij reeds jaren tevoren voorspeld had, in Nederland. De referent wees erop, dat Colijn in de eerste plaats wilde komen tot een finan cieel gezonde basis, waarop wel vaart kan heersen voor ieder. Zeer zeker zijn er door deze gro te staatsman fouten gemaakt, maar het verwijt, dat Colijn hoewel misschien niet zo sociaal voelend als Talma of Kuyper de arbeiders in de steek liet, weerlegde de referent door te wijzen op de toch zeker geen lage werklozenuitkeringen en de vele openbare werken, o.a. de Zuider- zee-inpolderingen. Na de bespreking volgde een „vraag en antwoordspel". De heer Zuidema zegde in een op wekkend slotwoord het Streekver band de steun der Centrale toe en wees op het belang van de liefde voor de A.R. beginselen en het uitdragen ervan. De heer C. Balkenende uit Bie zelinge werd gekozen tot be stuurslid en de voorzitter zegde de heer Fossen dank voor de door hem als secr.-penningm. verrich te arbeid. Soekarno naar de Philippijnen? In welingelichte kringen ver klaart men, dat Soekarno zich te gen het einde van Januari naar de Philippijnen zal begeven. Hij was thans zo ver van zijn ziekte hersteld, dat hij de reis, die oor spronkelijk voor December op het program stond, kon maken. Na het bezoek aan de Philippijnen zou de president waarschijnlijk een korte tijd op de Molukken doorbrengen. Auto reed in de Lek. De bestuurder van een perso nenauto, waarin hij 6 medepassa giers vervoerde, allen uit het dorpje Houten tussen Wijk bij Duurstede en Utrecht, meende in de nacht van Zaterdag op Zondag de kortste weg naar huis via de Lekdijk te nemen, doch sloeg bij vergissing de Veerweg onder Wijk bij Duurstede af en reed met volle vaart pardoes het water van de Lek in. Tien meter van de kant kwam de wagen in het water tot stilstand. Dank zij de lage water stand wisten alle inzittenden zich te redden. KINDERLEED. Tafereeltjes als liet hier aigeheeltie Kan men dagelijks op vele plaatsen in Zuid-Korea ontwaren: een zielig hoopje mens, neergehurkt bjj de bagage van de voor het oorlogs geweld gevluchte ouders. Als ontwikkelingsmiddag vond zij deze middag niet geslaagd. De heer H. d'Olivat, secretaris van de Prov. Commissie van Bijstand der Ned. Herv. Kerk, die even eens deel uitmaakte van de jury, wekte de aanwezigen op deze materie nader te beschouwen en vooreerst de kadercursus te vol gen. Verder was er deze middag nog volksdans door de afd. Se- rooskerke (W.) en St. Maartens dijk, terwijl een band van de afd. Zuid-Beveland voor de muziek zorgde. In zijn slotwoord wekte de heer Cevaal de aanwezigen op met nieuwe moed voort te gaan op de ingeslagen weg en voort te bou wen aan de L.J.G. Zaterdag hield de provinciale Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland in liet „Schuttershof" te Goes een ontwikkelingsmiddag, die geheel in het teken van het toneel stond, teneinde het peil van het in de verschillende afde lingen opgevoerde toneel op te voeren. Uit alle delen van Zeeland wa ren vertegenwoordigers gekomen om te tonen, wat zij op toneel gebied konden presteren. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer Jos Cevaal, waarin deze de aanwezigen opriep de hand aan de ploeg te slaan, de in vele afdelingen heersende Jan Saliegeest te laten varen en bezield met nieuwe moed en kracht de zaken aan te pakken, verkreeg Mevr. v. d. Broeckede Man uit Aardenburg eerst het woord. Zij sprak over: „Waartoe dient het toneel?" Zij betoogde, dat het toneel een spiegel dient te zijn van de wereld en de tijd waarin wij leven. Een stuk moet iets te zeggen hebben. Bij de keu ze der stukken zal daarmede re kening moeten worden gehouden, Daarin mag geen vals sentiment zijn. Verder besprak zij de eisen, waaraan spelers en regie moeten voldoen. Vervolgens toonden de representanten hun kunnen op de planken. Achtereenvolgens traden op: Walcheren met „God schiep de zee, de mens de dijken"; Tholen-St. Philipsland met „Hoe 't was, hoe 't is en hoe 't worden moet"; Zuid-Beveland met „De Maismeisjes"; IJzendijke met een Zeeuwsch Vlaamse schets en Zaamslag met „De inbreker". Naar het oordeel van de jury, die bij monde van Mevr. v. d Broeckede Man haar oordeel uitsprak, was het stuk van Tho- len-St. Philipsland (een zelf ge schreven stuk In dialect over het verenigingsleven) het meest L slaagd. Verder -bleek zij maar heel weinig waardering te hebben voor de verrichtingen op de planken. Te Serooskerke (W.) is Zater dagochtend de timmerman W, Jobse met zijn Kapteyn-mobylette tegen de grond gesmakt toen, in de dorpsstraat, een hond hem plotseling voor de wielen schoot. Jobse liep een lichte hersenschud ding op. INWONER VAN RILLAND HIELD DRIEKLEUR HOOG Aan de heer L. Almekinders, de vroegere sergeant sportinstruc- teur van de Mariniers afdeling te Bergen op Zoom, zal eerstdaags de oorkonde voor krijgsverrichtingen op de „Flores" worden toe gekend. Behalve deze oorkonde zai de lieer Almekinders dan bezitten de médaille voor 12 en 24 jaar trouwe dienst en het oorlogsherinne- ringskruis met de vier gespen, n.l. voor de oorlogsdagen 1940, voor de strijd ter zee 1940'45, voor de slag in de Javazee en voor het front in Frankrjjk en de invasie. Almekinders is een geboren Zeeuw. Hij zag het levenslicht op 10 October 1912 te Rilland-Bath waar zijn vader en moeder nu nog wonen. Als echte Zeeuw trok het water hem aan; op 15 Augustus 1933 kwam hij bij het Korps Mariniers in Rotterdam. Eigenlijk wist hij helemaal niet, wat het Korps Ma riniers was, maar iemand uit Ril land maakte er propaganda voor en Almekinders wilde er het zijne van hebben. In Januari 1935 ging hij voor de eerste keer naar Ned. Indië, waar hij speciaal dienst deed in Soerabaja. In Indië heeft hij heel veel mee gemaakt. Hij vertelde b.v. van.het ernstige vliegongeluk tijdens de grote manoeuvres in 1936 in de buurt van Ambon, toen een T 8- vliegtuig verongelukte, waarbij zeven mensen het leven verloren. En dan de jacht op de Japanse „vissers", die de Indische wateren onveilig maakten. In 1938 keerde Almekinders met de „Sumatra" naar Neder land terug en tot 1940 diende hij het vaderland in Vlissingen en Den Helder. In de Meidagen van 1940 stond hij zijn mannetje in de gevechten op Walcheren. NAAR ENGELAND. Almekinders had geen zin te rug te trekken. Hij ging te voet door België en Frankrijk naar Boulogne, waar hij met de „Bata vier II" overstak naar Engeland en in Falmouth aan land stapte. Reeds op 24 Mei werd hij ge plaatst op de „Heemskerk", welk schip de „Sumatra" begeleidde naar Canada. Aan boord van de „Sumatra" waren Prinses Julia na en de Prinsesjes. Reeds na een veertiendaags verblijf in Halifax keerde de „Heemskerk" naar de wateren rond Engeland terug, waar het schip dienst verrichtte bij de be scherming van andere schepen tegen vliegtuig- en duikbootaan- vallen. Almekinders maakte ook een reis met een convooi naar Rusland en na deze tocht ging het weer de andere richting uit, n.l. naar Indië. de „Heemskerk" met een convooi schepen van Belfast- rond Ierland en Zuid-Afrika naar Singapore. Deze haven heeft het convooi ech ter nooit bereikt. Voor Gibraltar was er een aanval van duikboten. Een torpedo-aanval op de „Alm- kerk" mislukte door handig ma noeuvreren en zelfs kon een duik boot worden geramd. Voorjaar 1942 nam de „Heems kerk" deel aan de invasie van Franse en Engelse commando troepen op het eiland Madagas- OMZWER VINGEN. Op weg naar Singapore kreeg men in de buurt van Colombo be richt van de val van deze wereld haven. Besloten werd het convooi achter te laten In Colombo. De „Heemskerk" stoomde op naar Indië en voegde zich bij de British Eastern Fleet. In Straat Soemba kreeg de „Heemskerk" een hevige aanval van Japanse bommenwerpers te verduren, doch afgezien van twee gewonden liep de aanval goed af. In Augustus '42 werd Almekin ders weer geplaatst op de „Suma tra". Hij keerde terug naar Enge land en werd overgeplaatst op de „Medussa" te Holeyhead, een de- pötsehip voor ziek marineperso neel. Hier is hij 3 maanden ge weest. Het leven op dit „hospitaal schip" beviel Almekinders niet erg en toen er een gelegenheid bestond zich op te geven voor de Commandotroepen, was hij er grif bij. Hij kreeg een opleiding in Achnaharry in Schotland bij de Op 16 Juni 1942 vertrok hij op'Britse Commando's. Hij is dazr 6 weken geweest en werd toen overgeplaatst naar de „Oranje Nassau" van de Mij. Zeeland, welk schip dienst deed als depót- schip in Holeyhead en Londen. DE INVASIE. Op 4 Juni 1944 volgde zijn over plaatsing op de „Flores", die In Portsmouth lag bij de invasie- vloot. Maar dat laatste wist bijna niemand. Op 5 Juni 1944 kwam het bericht, dat de grote sprong gewaagd zou worden. De volgen de dag om half zes 's morgens kwam de Franse kust in zicht. Om 18 minuten voor zes viel aan boord het eerste schot en 13 minuten later gingen de eerste troepen aan wal onder dekking van het vuur van de vloot. Almekinders heeft daarna de gehele strijd in Frankrijk meege maakt. In October 1944 ging het weer naar Londen, waar de „Flo res" en de „Oranje Nassau" in dok gingen. Daar heeft hij een angstig mo ment meegemaakt, toen op zeke re dag 20 leden van de bemanning wilden gaan baden. Juist voor de ingang van de badinrichting sloeg een V 2 in; 13 Nederlanders ver loren het leven. Tot 16 Februari 1945 is Alme kinders aan boord van de „Flo res" gebleven. Toen werd hij overgeplaatst naar de brigade van het Korps Mariniers in Ros- neath (Schotland). Hier was hij sportinstructeur. Tot half Augus tus 1945 bleef hij er en toe» ging hij terug naar het vaderland, naar Tilburg. Het gewone dienstleven begon weer voor hem. Na Volkel werd hij in Bergen op Zoom bij de Ma riniers In de Wilhelmina Kazerne gedetacheerd en tegenwoordig doet Almekinders dienst op de vliegbasis Woensdreeht. Dertig van de vijftig passagiers van het Vietnamese schip „Troeng Viet" kwamen om het leven, toen ter hoogte van Monacy brand uit brak. Een DC-4 van de „Com mercial Airlines" is bij Philadel phia neergestort en in brand ge vlogen. 7 van de 25 inzittenden zijn gedood. De Japanse minis ter van financiën, Ikeda, heeft verklaard, dat de economische si tuatie van Japan geen herbewa pening toelaat. De evangelische raad van Duitsland heeft de be reidheid van bisschop Dibelius, om als bemiddelaar op te treden voor eventuele besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland onder schreven. Op 1 Februari zal het Nederlandse programma van ra- dio-Medan en radio-Soerabaja op houden te bestaan. Daarna zal al leen Djakarta nog een Westers programma verzorgen. Indone sië en Zwitserland hebben voor 1951 een handelsovereenkomst gesloten, welke voorziet in een goederenuitwisseling ter waarde van ongeveer 30 millioen Zwit serse francs in elke richting. Prof. dr ir C. B. Biezeno, rector- magnificus van de Technische Hogeschool te Delft, heeft wegens nog onbekende principiële redenen zijn ontslag aangeboden. Gis termiddag is ter hoogte van het radiostation te Noordwijk het stoffelijk overschot gevonden van de lt. ter zee vlieger 2de klasse F. Langenbach, die bij het onge luk met 'n Seafury om het leven kwam. Zaterdagmorgen heeft bij het heien aan de Aalsmeerder- dijk te Aalsmeer de 61-jarige G. Pannekoek het heiblok op zich gekregen. Hij was op slag dood. Op de 305-meterverdieping van de mijn Julia te Eijgelshoven ge raakte Vrijdag de 37-jarige loco motiefmachinist H. Augenbroe uit Kerkrade bekneld tussen het kozijn van een luchtdeur en zijn eigen locomotief. Hij werd daar bij zo ernstig gewond, dat hij Zaterdag in het ziekenhuis te Heerlen overleed. DRINKWATER UIT ZEEWATER. Men werkt in Zweden aan een buitengewoon goedkope en een voudige methode voor het maken van drinkwater uit zeewater, zo schrijft het biad „Dagens Nyhe- ter". De methode is gebaseerd op de ontdekking, dat bij een druk van 300 atm. zeer weinig brand stof voor de destillatie nodig is. Eén liter olie zou genoeg zijn om een ton wa'ter te destilleren. „En kele problemen" moeten nog wor den opgelost, maar deskundigen zijn van mening, dat de uitvinding van enorm belang is voor de wa tervoorziening in de wereld. Bom in synagoge te Bagdad. Eergisteren is in de Masouda Sjemtob-synagoge in Bagdad een bom geworpen, waarbij één per soon gedood en 24 gewond wer den. De slachtoffers werden on middellijk naar het ziekenhuis overgebracht. De aanslag werd gepleegd op het ogenblik, dat een aantal Iraakse Joden op weg wa ren naar een vliegtuig, dat hen naar Israël zou brengen. Belangrijk legaat voor Geref. Kerk van Middelburg. Naar wij vernemen heeft de Geref. Kerk van Middelburg toe zegging van een legaat ontvan gen van mevr. wed, C. A. van An- delde Bruijne, die op 15 Decem ber j.l. te Weesp is overleden. Het legaat is f 20.000.groot; daarvan is f 10.000.— bestemd voor de kerk en f 10.000 voor de diaconie. Wijlen mr van Andel heeft vele jaren in Middelburg gewoond, waar hij een advocatuur had. Na zijn overlijden vertrok mevr. van Andel uit Middelburg. PERSONEEL VAN WASSERIJ DE ZON" TE GOES INGE-ENT Onder de vele bedrijven, die door de griep ernstig worden ge handicapt, bevindt zich ook de Wasserij „De Zon" te Goes, waar in het werk een week achterstand is ontstaan. Teneinde verdere moeilijkheden te voorkomen is thans het per soneel ingeënt met een Polyvalent vaccin met 2 A stammen en 1 B stam. Dr T. v. d. Werf heeft in het laboratorium van de Wasserij in een uur tijds 70 personen inge ënt. Het ligt in het voornemen deze inenting jaarlijks te doen geschieden. Te Wissenkerke wordt in Hotel de Kroon heden (Maandag) mid dag te 2 uur een vergadering ge houden van de Kring Noord-Be veland van de Z.L.M. Spreker is ir M. A. Geuze. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Half tot zwaar be wolkt met later plaatselijk enige regen. Matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1