In 1965 heeft iedereen een eigen woning", ZALEN VOL EXTRA ORDINAIRE KRANTEN. Chefarineï TRUMAN TEGEN TAFT, Zeeuwse steden hebben 21 winkel bibliotheken met 70*000 boeken* De galeislaaf Nachtopnamen met goede resultaten zegt minister In 't Veld. 4 beroemde genees middelen tegen griep Leesgelden zijn hoger dan in niet commerciële bibliotheken. I De lectuurvoorziening j i in Zeeland POPULAIRE FOTOCURSUS Zaterdag 13 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Hoe komen we weer onder de pannen „Nog dit jaar zullen 50.000 woningen worden gebouwd en in het topjaar 1952 55.000. Met de bouw van deze 55.000 woningen zal men een jaar op het bouwplan voor z(jn. Wanneer wij in dit tempo voortgaan met bouwen, zal het wonlngprobleem in 1965 zijn opgelost". Aldus deelde de minister van Wederopbouw mede, toen h(j te Amsterdam voor de Ned. My voor Nijverheid en Handel een causerie hield over het onderwerp: „Hoe komt Nederland weer onderdak?" ging op alcohol, koffie en op thee zeker eerder in aanmerking ko men, dan één op de woningbouw. „Nooit mag men op de woning bouw beknibbelen", zo zeide hij. Men dient er rekening mede te houden, dat het samenwonen, zo als dat nu noodgedwongen ge schiedt, nooit een normale toe stand mag worden. Te zeer leidt zij tot morele verwording. Zij is schadelijk voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Ook op het gebied der investeringen zal er bezuinigd moeten worden, aldus de minister. Echter in geen geval op de productieve Investeringen, zo voegde hij er aan toe. Zouden wij dat doen, dan zouden wij onze Bouwplan moet worden uit gevoerd. Er zal dan geen woningtekort meer zijn, voegde de minister hier nog eens aan toe. En een begin •zal worden gemaakt met het op ruimen van krotten en het om vormen van duplex-woningen tot ééngezlns-woningen. Het uitvoeren van het bouw plan moet volgens de minister in ieder geval worden doorgezet. Indien dit niet zou geschieden, zouden wij niet meer uit de moeilijkheden komen. Een derge lijk gevaar is trouwens niet denk beeldig. Door de verhoging der militai re uitgaven ondervindt de begro ting een nieuwe zware belasting. De betalingsbalans wordt ongun stig beïnvloed, de prijzen der grondstoffen gaan stijgen en de aanvoer wordt moeilijker. Dit alles heeft natuurlijk een grote Invloed op het bouwplan en de f 540.000.000, die de minister ter beschikking heeft voor het uit voeren van het bouwprogramma, zullen volgens hem niet meer vol doende zijn het tempo vol te houden. Bezuinigingen maar niet op woningbouw. De minister vroeg zich af of de bezuinigingen, die de gewijzigde omstandigheden met zich bren gen, moeten worden doorgevoerd op het gebied van de consumptie of op dat van de investering. Volgens hem moet een bezuini- Araerikaans isolationisme in de praktijk. Volgens de Washingtonse cor respondent van het Zwitserse blad „Die Weltwoche" bestaan in de V.S. drie soorten van isola- tionisten. De aanhangers van Tsjang Kai Sjek, zoals de senatoren Know- land en Maccarthy, willen wel Europa prijsgeven, doch dromen van een voorjaarsoffensief te gen communistisch China met behulp van de 500.000 Chinese nationalistische soldaten, die zich op Formosa bevinden. Hun schutspatroon is genei aal Mac Arthur, die voortdurend telegra fisch te Washington op een openlijke oorlog tegen China aandringt, aldus deze correspon dent. De kring om ex-president Hoover en de voormalige Ameri kaanse ambassadeur Kennedy wil daarvan niets weten. Het zijn hoofdzakelijk millionairs en groot-industriëlen, die uit angst voor hun have en goed onmid dellijk alle Amerikaanse troepen uit Azië willen terugtrekken en dit evenals Europa aan zijn lot overlaten. Tussen deze beide uitersten staan de „milde" isolationisten om senator Taft, die inzien, dat de Amerikanen heden ten dage niet langer als op een eiland kunnen leven en tegenover an dere landen bepaalde verplich tingen hebben, doch ook zij zijn eventueel bereid Europa in de steek te laten. Hoewel deze drie groepen tot de republikeinse partij behoren, betekent dit niet, dat de partij leiding zich achter hun inzichten schaart. Gouverneur Thomas De wey, die nog altijd als de leider geldt, hield dezer dagen integen deel een rede, waarin hij een diametraal tegengestelde politiek verkondigde. Hij vroeg om snel le vorming van 100 Amerikaan se divisies. Een andere richting onder de republikeinen, de zoge- naamcfe liberalen onder leiding van senator Wayne Marse, ach ten het het beste Korea en For mosa op te geven en communis tisch China tot de V.N. toe te laten. De denkbeelden van Mac Car- thy en Hoover schijnen aan po pulariteit te winnen, aldus de „Weltwoche", doch hiertegen over staat de mening van alle militaire autoriteiten te Was hington, dat het lot der V.S. on scheidbaar verbonden is met dat van de rest der wereld. eigen welvaartsbronnen aantasten en dat zou een misdaad zijn, niet alleen voor het huidige ogenblik, doch voor de gehele toekomst van het Nederlandse volk. Zo er al op consumptieve investeringen be zuinigd moet worden, nooit mag dit geschieden ten aanzien van de woningbouw. Eerder op openbare gebouwen en gebouwen voor ver makelijkheidsobjecten. Bezuini ging op de bouw van kleuterscho len acht d? minister alleszins ver antwoord de bouw van gewone lagere scholen dient echter voort te gaan, mede in verband met het sterke accres der bevolking. „Men leest wel vaak over stad huisplannen e.d.", zei de minister. „Er worden echter zeer weinig van deze plannen uitgevoerd, daar zorgen wij wel voor. De woning bouw moet voor gaan". Meer normalisatie voor nieuwbouw. de Tenslotte verweet de minstier de Nederlandse architecten, dat zij te weinig bereid zijn rationa lisatie en normalisatie in hun ont werpen toe te passen. Te vaak willen zij door kleine individuele afwijkingen „een persoonlijk cachet" geven aan de door hen ontworpen huizencomplexen en dat wordt ln de uitvoering veel te duur. Perstentoonstelling Amsterdam. Ook ia 1622 al „nieuws van het front". (Van onz Utrechtse correspondent) Zo Interessant als de kranten dagelijks zijn (waarom leest leder normaal mens anders een krant?), zo interessant is ook de ge schiedenis van het perswezen. Dit blijkt op de tentoonstelling „Het dagblad door de eeuwen", die in het Waaggebouw van Amsterdam te zien is. Zalen vol kranten uit allerlei tijden vindt men daar uitgestald. Vroeger heette een bijzondere uitgave van een krant „extra ordinair". Zo kan men te Amster dam de „Extra-ordinaire Brielsche Courant van Dingsdag 1 Januari 1788" bekijken, welke destijds „alom voor ééne stuyver" ver krijgbaar was en waarin „de cou rantiers der stad Brielie aan hun ne landgenooten bij de aanvang des jaars" de beste wensen deden toekomen. Maar eigenlijk zijn alle kranten op deze tentoonstelling extra ordinair. Daar ligt de voor zo ver was na te gaan oudst be kende Nederlandse krant, date rend van 1618; men ziet er echter eveneens dagbladen uit de laatste weken. Honderden kranten, ver schenen tussen 1618 en 1951, over bruggen de afstand tussen beide jaartallen. Wie een indruk van deze leer zame expositie geven wil, weet niet waar hij moet beginnen. Er zitten zoveel zijden aan de krant! Haar verschijningsvorm, haar strekking, haar inhoud, haar in vloed. WEINIG NIEUWS. Opvallend zijn de kranten met een speciale «bedoeling. De „Nieu we Tijdinge" uit het leger van Spinola, 1622, laat ons zien, dat frontberichten niet alleen in onze tijd voorkomen. Het „Kraam, Trouw en Houw Bericht voor de Maand Augustus 1783", bevatten de zestien pagina's burgerlijke stand van heel Friesland, maakt ons duidelijk, hoe groot de belang stelling voor dit soort nieuws reeds in vroeger eeuwen was. De Roomse Roffelpot en de daarop gevolgde Calvinische Rof felpot, beiden verschenen in 1620, tonen aan, dat polemieken op gods dienstig gebied altijd al geliefd warenen altijd even weinig uitrichtten. Bladen als „De Po litieke Praatmoer" van 1784 laten ons niet in het onzekere inzake de politieke belangstelling bij onze voorvaderen. In zoverre vinden wij hier wei nig nieuws, al is het aardig om vergelijkingen te treffen tussen de vorm waarin men toentertijd frontberichten, burgerlijke stand, kerkelijke vragen en politieke kwesties beschreef en de vorm waarin dat momenteel geschiedt. Een verschijnsel uit later tijd zijn de advertenties. Die kende men in de 17e en 18e eeuw niet. Heden geldt de regel „Zonder krant geen advertenties. Zonder advertenties geen krant". Pas in de 19e eeuw gaat men werk ma ken van annonces. Zo lezen we ln de Leydsche Courant van 1828, dat bekendmakingen van geboor ten, huwelijken, sterfgevallen en dankzeggingen, van één tot zes regels f 1,50 kosten, voor heren boekhandelaren f 1,20. HAAGS MODDERSPUITJE. Een belangrijke inzending op de tentoonstelling betreft de collec tie bladen uit de bezettingstijd. De oorlogsdocumentatie heeft aar dige dingen aan het licht gebracht, o.a. anonieme brieven van lezers. Zo ontvangt een dagblad in Den Haag een brief, die aldus begint: „Dat jullie rotkrant, ook wel ge noemd „Het Haagsche Modder- spuitje" heult met het geboefte". De N.S.B.-redactie haast zich om dit schrijven aan de Gestapo door te geven, met de vertaling erbij. „Dass Eure „rotkrant" auch wohl „Het Haagsche Modderspuitje" genannt, mit den Gesindel mit- heultEen briefkaart begint: „Smerig, stinkend, vunzig zwijn". Braaf zendt men het geschrevene door: „Schmieriges, stinkendes, garstiges Schwein De illegale pers in alle soorten en maten ontbreekt hier niet. Wat doet het de bezoeker goed veel oude kennissen aan te treffen! Even verheugend is de aanwezig heid van de eerste nummers der na de bevrijding verschenen kran ten. Als eerste christelijk dagblad na de oorlog ligt er het „Zeeuwseh Dagblad" van 3 April 1945, een „extra-ordinaire" krant in de ge schiedenis der christelijke pers. Wat men bovenal op deze expo sitie leert waarderen, is de vrije pers. Welk een zegen voor het vaderland als iedere publicist zich vrij kan uiten. Laat ons hopen, dat dit zo mag blijven. (Ingez. mededeling, advert.) Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzonder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vierwerkzame bestanddelen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel Chefarox - zorgt dat, al is de wer king zeer krachtig, zelfs een ge voelige maag niet van streek raakt Het wansucces in Korea heeft in de Ver enigde Staten een sinds lang doodgewaande geest wakker geroepen, de geest van het isolationisme. President Truman heeft er, na de met hulp van de republikeinse Dulles afgeslagen aanval van de eveneens republi keinse oud-president Hoover, ook deze week weer een harde strijd mee moeten voeren: ditmaal tegen de alweer republikeinse se nator Robert Taft. Deze ontzegde de pre sident het recht om zonder machtiging van het Congres Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. Tegen het beschikbaar stellen van enkele divisies had hij wel geen bezwaar, doch West-Europa zou zelf de leiding en het leeuwendeel van eigen de fensie op zich moeten nemen. Hij achtte het echter gevaarlijk de West-Europese lan den bepaald aan te zetten tot vorming van een grote legermacht, omdat dit de oorlogs kansen slechts zou vergroten. Daar de Sowjet-Unie te land oppermachtig moest worden geacht, deden de Verenigde Staten beter een geweldige vloot en luchtmacht op te bouwen dan troepen naar Europa te zenden, die misschien nooit zouden terug keren. Fel heeft president Truman zich tegen dit standpunt verzet, met name in zijn State of the Union-rede, te vergelijken met onze Troonrede, waarin hij een programma ont wikkelde om West-Europa ervoor te be hoeden in handen der Sowjet-Unie te vallen Hij zette uiteen, dat West-Europa niet alleen de steun van de Verenigde Staten nodig had, maar dat ook het omgekeerde gold. Verovering van West-Europa zou Ruslands steenkoolproductie tot het dubbele en zijn staalproductie tot het drievoudige opvoe ren. Zodoende zou een militaire macht ont staan, die de Verenigde Staten nimmer zouden kunnen evenaren. „De Sowjet-Unie", aldus Truman, „behoeft Amerika niet aan te vallen om de wereld te overheersen. Dit doel kan worden bereikt door Amerika te isoleren en al onze gealliëerden op te slokken." En inderdaad, al verklaarde Taft, dat hij niet op het extreme standpunt van Hoover stond, die de defensie van de Verenigde Staten tot het Amerikaanse continent wil beperken, doch een communistische aanval op West-Europa als een reden tot oorlog te beschouwen en al zijn zee- (en lucht-) strijdkrachten in de krijgsgeschiedenis steeds van doorslaggevend belang gebleken: het is moeilijk in te zien hoe een oorlog tegen de Sowjet-Unie zonder grondstrijdkrachten van betekenis gewonnen zou kunnen wor den. Zelfs is het de vraag, of een invasie op het Europese vasteland mogelijk zou zijn, nadat dit eenmaal door Rusland zou zijn veroverd. Merkwaardig is in ieder ge val wel, dat Moskou met Tafts redevoe ring nogal ingenomen scheen: het liet haar tenminste onmiddellijk door de Russische radio's uitzenden. Europa mag zich dan ook gelukkig prij zen, dat Truman het heft nog stevig in handen hield en ondanks Tafts protest tegen de benoeming van een Amerikaanse opper bevelhebber van de Atlantische strijdkrach ten, generaal Eisenhower voor een oriën tatiereis naar Europa liet vertrekken. De generaal, die in Amerika een grote invloed bezit, gaf er reeds voor zijn reis blijk van niet op het standpunt van Taft te staan. „Verenigd, is er niets dat wij niet kunnen bereiken", verklaarde hij. Maar "hij liet West-Europa toch ook duidelijk de keerzijde van de médaille zien. „De Amerikaanse offers moeten door Europese beantwoord worden", zo zeide hij. En te Parijs waar schuwde hij geen „wonderplannen" van hem te verwachten: buitenlandse hulp alleen zou West-Europa niet kunnen redden. Veel zal er voor Europa van afhangen, of Eisenhower op zijn oriëntatiereis de in druk krijgt, dat het West-Europa ernst is met zyn verdediging. Niet voor niets hielden de Franse generaal De Gaulle en de West- Duitse bondskanselier Adenauer juist deze week redevoeringen, waarin zij op krach tige verdediging van hun landen aandron gen. Als daar nu maar daden op volgen. De besprekingen over de West-Duitse her bewapening tussen Duitse en geallieerde militaire deskundigen zijn momenteel wei in volle gang, maar men vreest, dat het resultaat nog lang op zich zal laten wachten. Intussen moest aan de tegéno-ergelegen kant van de aardbol, in Korea, die andere grote Amerikaanse generaal, MacArthur, zijn troepen steeds verder laten terug trekken. Het probleem wat met rood China aan te vangen werd hierdoor steeds dringender. Amerika gaf uiting aan zijn wens, het on middellijk als aggressor te doen brand merken. De felste voorstanders waren hiervan merkwaardigerwijze de republikei nen, die zo bevreesd zijn in Europa hun hand in een wespennest te steken, terwiji een algemene oorlog met China, die moge lijk het gevolg van zulk een maatregel zou zijn, toch militair nog heel wat hachelijker lijkt. De andere Westerse landen wilden het om deze reden nog maar wat rustiger aandoen. Het verlossende woord in deze werd verwacht van de conferentie van het Britse Gemenebest, die momenteel te Londen bijeen is. Doch al werd een aanvankelijke scheur daar geheeld, doordat de aanvan kelijk wegens het geschil met India over Kasjmir weigerachtige premier van Paki stan alsnog ter conferentie verscheen, een veel ernstiger verschil van mening werd daar thans openbaar, juist over de Chines# kwestie. Australië, Nieuw-Zeeland en Ca- nadat bleven namelijk weigeren het bewind van Mao Tse Toeng te erkennen. Ook uit Londen zal dus de oplossing van het Kore aanse conflict niet kunnen komen. De vuur haard, waaruit straks de wereldbrand kan uitslaan, bleef dan ook onuitgeblust. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20l.bl.H.nil0.75 De Scandinavische ministers van Buitenlandse Zaken zullen 16 Januari bijeenkomen. Zij zullen het Amerikaanse memorandum over de Chinese kwestie bespre ken. Uit het rapport der Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk over de stand der lectuurvoorziening in Zeeland blijkt o.m., dat zich in de steden Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen en Zierikzee ongeveer 70.000 boeken in 21 winkel bibliotheken bevinden. Hoewel niet voldoende gegevens aanwezig zijn om een door cijfers gesteund getal te noemen, kan toch wor den aangenomen, dat de ieenfrequentle tussen 4 en 5 zal liggen. Het inwinnen van gegevens over de winkelbibliotheken kostte in sommige gevallen moeite, die niet altijd met succes werd bekroond. Sommige exploitanten vreesden openbaarmaking van de gegevens i.v.m. fiscale gevolgen en anderen meenden, dat het verstrekken van inlichtingen alleen maar zou strekken tot het dwarsbomen van de winkelbibliotheken. Aan eerst genoemde categorie werd de ver zekering gegeven, dat geen na men, omzetten enz. zouden wor den genoemd. Middelburg, zo blijkt uit de cij fers, telt 6 winkelbibliotheken met 15.000 boeken in 5 winkelbiblio- theken, aangetien één exploitant alle inlichtingen weigerde. Het aantal boeken per 100 Inwoners is hier 71. Voor Vlissingen zijn de cijfers resp. 5, 28.000 en 122. Voor Goes 4, 11.000 en 84. Voor Ter- neuzen 4, 13.000 en 99 en voor Zierikzee 2 winkelbibliotheken, 3000 boeken en 43 boeken per 100 inwoners. TOTAAL AANTAL BOEKEN. Hieronder volgen de cijfers van het totale aantal aanwezige boe ken in de vijf steden, dus zowel die in de niet-commerciële als de commerciële bibliotheken. Mid delburg bezit in de niet-commer- ciële bibliotheken 14.150 boeken, in de commerciële bibliotheken 15.000, totaal 29.150, d.i. 138 per 100 inwoners. Voor Vlissingen zijn deze cijfers resp. 15.405, 28.000, 43.405 en 189. Voor Goes 5750, 11.000, 16.750 en 128. Voor Ter- neuzen 1100, 13.000, 14.100 en 107. Voor Zierikzee 3660, 3000, 6660 en 95. Het gemiddelde aantal boeken per 100 inwoners in deze steden is 142, dus bijna 1M boek per in woner. Deze situatie is in het algemeen niet onbevredigend, behalve dan in Terneuzen, waar de bevolking vrijwel uitsluitend is aangewezen op de winkelbibliotheken, In Zie rikzee is het totale aantal boeken ook niet hoog, maar hier bestaat een veel evenwichtiger verhouding tussen de commerciële en de niet- commerciële bibliotheken. Het is gewenst, dat de gemeenten meer bibliotheken gaan subsidiëren. DE KOSTEN. In het rapport wordt een ver gelijking gemaakt tussen de kos ten, die het lezen medebrengt van boeken uit commerciële en niet- commerciële bibliotheken. Het leesgeld bedraagt bij alle winkel bibliotheken te Middelburg, Goes en Zierikzee f 0,15 per boek per week. Van de vijf Vlissingse bi bliotheken vragen er vier f 0,13 en één f 0,10, terwijl in Terneu zen twee exploitanten het tarief op f 0,13 en twee op f 0,08 ge steld hebben. Vergelijking met de leesgelden voor niet-commerciële bibliothe ken toont aan, dat deze laatste gemiddeld aanmerkelijk goedko- MM I n' MMMM»M»»M*MMMMM*«MMMMMM*M* per zijn. Het maximum bedraagt f 0,10. De openbare leeszalen en bibliotheken vragen een jaarlijkse contributie, die in Middelburg en Vlissingen f 2,50, te Goes f 3,50 bedraagt. Voor velen is het ver schil in sfeer en in keuzemogelijk heid tussen niet-commerciële en winkelbibliotheken dus wel een financieel offer waard. De niet- commerciële bibliotheken mogen hieruit lering trekken, zo wordt opgemerkt. DE AARD DEB BOEKEN. Er Is voorts een onderzoek in gesteld naar de aard der boeken in de winkelbibliotheken. Over 10 van de 21 catalogi dezer inrich tingen kon men de beschikking krijgen. Klachten over boeken met zinnenprikkelende inhoud hierin werden niet ontvangen. Voor een diepgaand onderzoek der catalogi zullen deskundigen moe' ten worden ingeschakeld. Wel zijn er in elke bibliotheek boeken aan wezig, die bij voorkeur niet aan nog ongevormden moeten worden uitgeleend. Deze komen echter ook voor in de niet-commerciële bibliotheken. VERSCHIL IN CULTURELE BEHOEFTE. Aangezien de winkelbibliothe- ken naar verhouding een groter deel van hun lezers uit de lagere sociale niveaux recruteren dan de o.l.b.-en, is het vanzelfsprekend, dat de verhouding ontsnappings- lectuur (boeken, die voldoen aan de grote behoefte aan vluchtmo- gelijkheden uit de eentonige ar beid en de dagelijkse zorgen) en verrijkingslectuur (boeken, die de lezer naar de levende werkelijk heid in al zijn veelzijdigheid voe ren) in de laatste groep meer ten gunste van de verrijkingslectuur uitvalt dan de eerste. De culturele behoeften van de arbeiders en de kleine middenstanders zijn nu een maal anders en aan deze behoef ten moet worden tegemoetgeko men. Ongetwijfeld zal men door het beschikbaar doen zijn van be tere boeken de smaak enigszins kunnen verbeteren. De behoefte aan ontsnappingslectuur volledig doen verdwijnen zou echter alleen gaan door voor de mensen de om standigheden, die tot deze be hoefte leiden, weg te nemen en dat is geen zaak voor de lectuur voorziening. Het derde artikel in deze serie zal gewijd zijn aan de lectuur- situatie op 't Zeeuwse platteland. De eerste party cigaretten, die de douanebeambten dit jaar in de Zaandamse haven in beslag heb ben genomen, beliep niet minder dan 32.000 Amerikaanse cigaret ten van diverse merken aan boord van het Zweedse „Ellinor". Journalisten protesteren. Een 40-tal dagbladcorrespon denten, die samen de persorgani saties van 8 landen vertegen woordigen, hebben te Tokio ver gaderd naar aanleiding van de nieuwe censuur, die door het Amerikaanse achtste leger en de staf van Mac Arthur wordt toe gepast op de berichten uit Korea. De correspondenten concludeer den eenstemmig, dat de nieuwe maatregelen het kader van de mi litaire censuur te buiten gaan. De commandant der Indonesi sche troepen in Oost-Java, kolonel Soegeng en de Nederlandse ray onscommandant, overste Keuring, hebben een gezamenlijke verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat zij wensen, dat het ver trek en de afwikkeling van zaken van de K.L. en het voormaliga K.N.I.L. zal plaats vinden volgens de instructies der respectieve re geringen en op een regelmatige en ordelijke manier. Hongaarse ambtenaresse te Washington aangevallen. Amerika verantwoordelijk gesteld. Woensdag is een ambtenaresse van het Hongaarse gezantschap te Washington door een Hongaar se inwoner van de Ver. Staten ge stoken. De dader was gegriefd omdat hij van het Hongaarse ge zantschap geen vergunning kon verkrijgen voor terugkeer naar Hongarije. De Hongaarse regering heeft thans verklaard de Amerikaanse autoriteiten voor dit incident ver antwoordelijk te achten. Het feit, dat twee Amerikaanse journalis ten de dader vergezelden, bewijst aldus een Hongaarse nota, dat hier sprake is van een vooraf be raamde misdaad. Het blijkt dat de Hongaarse diplomaten te Was hington niet de bescherming ge nieten, waarop zij aanspraak kunnen maken. Feit is, dat de dader tegen twee Amerikaanse journalisten gelegd had, dat hij goede kopij voor hen had. als zij hem wilden vergezel len. Hij had zich tevoren niet uit gelaten over hetgeen hij van plan was. De dader werd gearresteerd. FEUILLETON. Vrij naar het Engels van JOSEPH STEPHENS. 88) _o— Even was het angstig stil. Dan legde Io haar hand op zijn arm en vroeg: Zeg my, Virginius, heb je absoluut geloof in de God van Lukas? Virginius nam haar hand en bracht die aan zijn lippen: Ik geloof volkomen in neen, niet Lukas' God, maar ónze God. Als jij gelooft, dan moet ik het ook doen. Ik wil zijn waar jtj bent en waar jij gaat. Met een gelukkige en dank bare blik keek hij haar aan. Dit was het, wat hij van haar had willen horen. Niettemin wist Io nog niet, wat nu de beste weg zou zijn en hoe gaarne had ze nu goede raad gehad. Wat zullen we nu doen, Virginius? O, ik kén niet toela ten, dat ze je ln Rome gaan martelen. Dat nooit! Ik Hevig snikkend viel ze in zijn armen, en hij trachtte haar te kalmeren: Wjj moeten nu geloof heb ben, Io. Zie, ik heb hier een blad uit het geschrift van Lu kas. Hü las haar de geschiede nis van de genezing van de blinde man door Jezus voor. En zij vroeg hem naar meer woor den van de Heiland, waardoor z(j beiden gesterkt en getroost werden. Met een bezwaard hart kwam Virginius de werkkamer van de Gouverneur binnen. Deze begon met" hem een verklaring te geven: Gewoonlijk worden zaken als deze door de Legaat behan deld maar het schijnt, dat ten gevolge van de bemoeiingen van mijn voorganger Corbulo, jouw zaak te Rome bijzondere aan dacht heeft. Maar ik begrijp het niet, pleitte Virginius. Ik heb mij *an geen enkele overtreding van de Romeinse wet of godsdienst schuldig gemaakt. In de aan klacht, door Corbulo ontworpen, werd ik beschuldigd van het hulp verlenen aan Christenen en het hen aanzetten tot revolutie. Ik ben hieraan totaal onschul dig. Itius glimlachte onbewogen en antwoordde: Ik beschik ten deze alleen over wat jij beweert en dat wordt door niets gestaafd; bo vendien ben jy stellig geen be langeloze party. Het Romeinse recht erkent een slaaf trouwens niet als een persoon. De wet stelt je onder de rubriek „eigen dommen". Je hebt ook niet het recht iets in te brengen tegen het Hof, dat een aanklacht in dient. In zulke gevallen kan je alleen procederen door middel van je eigenaar. In jouw geval heb ik, uit eerbied en bewon dering voor Io van Ionos, een onderhoud toegestaan, geen ver hoor. Maar heer, ik meende, dat de Lex Petronia verbiedt, sla ven te veroordelen tot de arena. Weer glimlachte Itius beden kelijk en hernam: Indien jouw geval een wets overtreding zonder meer betrof, zou ik dat zonder aarzelen toe stemmen. Maar geen enkele magistraat kan een bewijs of ge tuigenis van slaven accepteren. De Lex Petronia verbiedt alleen slaven te veroordelen tot de arena, wanneer de goedkeuring van de magistraat ontbreekt en ik zou zo zeggen: de verheven Nero is onze hoogste magistraat. Het zou voor my een beetje ge vaarlijk wezen, de keizer mee te delen, dat ik uit persoonlijk respect voor je vrouw zijn in structies ten aanzien van een gevangene had veronachtzaamd 't Spijt me werkelijk, maar er is geen alternatief. Het spijt me nog meer, dat ik je moet gevan gen zetten in de Riviergevange nis totdat er een bootlading Christenen naar Rome afvaart. Ik moet voor je zelfbescherming waarborg geven, dat je aan boord komt. Aan je vrouw zal ik een boodschapper zenden, om haar op de hoogte te bren gen van dit onderhoud. Totaal ontzet en verslagen werd Virginius door bewakers uit de kamer van de Gouver neur weggeleid. Tussen hen in, niets bemerkende van de nieuwsgierige blikken der voor bijgangers, werd hij naar de ge vangenis gebracht. Pas toen hij in een donkere cel op een stro zak was neergezonken, werd hem de wrede werkelijkheid duidelijk. Rome had Nero's wenk begrepen; hij zou naar Rome gaan, om daar, ten prooi aan een bloedbewuste menigte, in de arena zijn leven te ein digen. (Wordt vervolgd.) Hierby drukken W(j een foto af, gemaakt door mej. K. J. Deze foto werd 's nachts om twee uur gemaakt zonder een enkele hulplichtbron. Dus alleen de straatver lichting, die door de sneeuw sterk gereflecteerd werd, zorgde hier voor voldoende licht. De belichtingstijd was bij diafragma 8 2 min. Wij zien hierbij, dat vooral bij witte onderwerpen zoals sneeuw, witte gebouwen enz., het heel goed mogelijk is des nachts goede resultaten te boeken. Ook kan men met gebruik van b.v. een flitslamp bij dergelijke opnamen heel aardige effecten bereiken, waarvan wjj volgende week een afdruk zullen plaatsen. Een groot voordeel bij dergelijke opnamen Is, dat de belichtingstijd er helemaal niet zo precies op aan komt. Deze opname zou b.v. evengoed met een belichtingstijd van 8 min. nog goed geweest zijn. Wel echter ls de keuze van het standpunt hier van groot belang. Hier ls het standpunt heel goed gekozen, en wij bewonderen hier niet alleen de artistieke Inzichten van mej. K. J., doch ook de moed om des nachts om 2 uur bij felle kou er nog op uit te trekken om met haar fototoestel te gaan experimenteren. EN NU NOG WAT FOTO-TIPS. statief; een balhoofd hierbij is zeer gemakkelijk. Wanneer U geen statief brj de hand heeft, gebruik dan een an- Gebruik voorzetlenzen alleen voor vlakke voorwerpen en zorg ervoor, dat deze zuiver ten op zichte van de lens staan. Bedenk dat de scherpte door het gebruik van een filter wordt be ïnvloed, daar dit niet gecorrigeerd is bij de lens; in de meeste ge vallen is 't echter geen bezwaar. Alleen wanneer U zeer sterke vergrotingen denkt te maken kan dit storend zijn. Bewaar filters afgesloten van licht, daar zjj op den duur niet tegen licht bestand zijn. Denk aan de verlenging van de belichtingstijd bij gebruik hier van. Gebruik ze niet wanneer U nevel-effecten wilt bereiken daar deze hierdoor geheel of gedeelte lijk worden opgeheven. In het hooggebergte, aan zee en ln de sneeuw ls een ultra violet filter aan te bevelen. Denk eraan, dat een verloop geelfllter op een kleine afstand van de lens geplaatst moet wor den. Gebruik zoveel mogelijk een der stevig voorwerp voor opna men met belichtingstijden langer xxxvm. dan 1/25 sec., b.v. een tafel, maar dan vanaf de rand, anders foto grafeert U een deel van het blad mee. Ook kunt U de camera dan tegen deurpost, muur of boom drukken. Zorg b(j tegenlicht-opnamen dat de lens goed schoon is. De beste zonnekap ls die wel ke de vorm van het negatief heeft. Gebruik hem bjj tegenlicht-op namen, ook bij T-objectleven met filter. Controleer van tijd tot tijd uw slultersnelheden eens; zij kun nen gaan afwijken. Fotografeer hiervoor een draaiende gramo- foonschijf met een wit teken. Houd rekening met de beweeg- richtlng van uw spleetslulter b|J sportopnamen, anders krijgt U in gedrukte of uitgerekte voorwer pen. Oefen vooral zoveel mogelijk in het schatten van afstanden of gebruik een optische afstandme ter. Zorg bij opzichtzoekers dat uw oog zuiver recht boven de zoeker staat. Tips voor het te gebruiken materiaal. Orthochromatlsch materiaal ls niet gevoelig voor rood. Orthopanchromatiach materiaal ls gevoelig voor alle kleuren, doch het meest voor groen, dus ook gevoelig voor rood. Hooggevoellg panchromatlsch materiaal ls gevoelig voor alle kleuren vooral groen en zeer ge voelig voor rood. Hoe sneller de film ls zoveel zachter werkt het negatief eh omgekeerd. Naarmate de film sneller wordt ls de korrel groter en omgekeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3