ZEEUWSCH DAGBLAD Amerikanen moeten meer produceren en minder verbruiken NIEUWS SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 48 JANUARI 4951 Geen homoeopathie. Een millioen mannen en vrouwen méér in dienst; vier millioen in bewapeningsindustrie Houdt dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten. Vitale grondstoffen voor de vrije wereld. Materiële oorlogsschade Seafury in zee; piloot gedood Ook maisverbouw in West Z.-Beveland „Jungle Pimpernel" sprak in Middelburg en Goes Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi -o 274289. Kantoren: Viissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. Ge JAARGANG No. 4763 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 47 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs O. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. .Hartjes, Ylissingenj J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke) Ds J. Karelse, Goes; J. Import, Goes; 4>s O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.43 u., onder 16.55 u.; Maan op 11.22 u., onder 0.19 u. Hoogwater op Zondag 14 Jan.: Viissingen: 6.22 u. 1.61 m., 18.52 u. 1.64 m.; Terneuzen: 6.54 u. 1.80 m., 19.21 u. 1.85 m.; Wemel- dinge: 8.04 u. 1.36 m., 20.27 u. 1.51 m.; Zierikzee: 7.41 u. 1.14 m., 20.11 u. 1.30 m. PA e wereld is verdeeld in twee L-/ kampen: communisten en anti-communisten. Dat weten wij al lang. En dagelijks prenten de machtige groeperingen, die door de zogenaamd neutrale en ob jectieve, maar in werkelijkheid door en door humanistisch ge leide wereldpersbureaux bijna het gehele geestelijke leven van het Westen betreuren, ons in, dat dit de belangrijkste tegen stelling is, die er onder de mensen bestaat. Een tegenstel ling, die uitgevochten moet wor den, zjj het liefst zonder oorlog. Eén machtig wapen wordt in die strijd steeds weer aanbevo len: verbeter de levensomstan digheden, neem het gebrek weg, zo zegt men, en het communis me zal verdwijnen als sneeuw voor de zon. Laat gij echter de ellende, die zovelen in zov.'le landen lijden, voortbestaan, dan zal het communisme niet te ke ren zijn. Men schijnt niet te beseffen, dat men met deze redene ring reeds één der belangrijkste elementen van het communisme neeft binnengehaald: het histo risch materialisme. Deze leer noudt immers in, dat de econo mische omstandigheden de gang van de menselijke geschiedenis ■iepalen. Dientengevolge ziet men ook voorbij, dat men door deze werkwijze: bestrijding van het gebrek zonder meer, het com munisme niet definitief kan verdrijven. Wel zullen velen bereid zijn het communisme de rug toe te wenden, wanneer het aartegenover geplaatste maat schappelijke stelsel meer kan sen op welvaart biedt, doch zij zullen zeker tot het communis me terugkeren, wanneer dit meer schijnt te beloven. Juist zoals het de man uit de gelijke nis verging, die van zijn boze geest verlost werd en zich daar over wel verheugde, maar niet innerlijk veranderde, zodat hij een gerede prooi werd, toen de boze geest van zeven andere vergezeld, terugkeerde. Een tegengesteld voorbeeld bieden onze christelijke arbei ders in de vorige en het begin van deze eeuw, die, hoewel zij vaak onder in-droevige maat schappelijke omstandigheden' leefden, toch stand hielden te genover de revolutionaire ideeën van socialisme en communisme, omdat zij wisten, dat het gezag uit God sproot, hoe willekeurig het ook werd uitgeoefend. Natuurlijk vormt dit geen ar gument tegen sociale verbete ringen. Integendeel: deze die nen, zoals het „Friesch Dag blad" dezer dagen nog schreef, „te worden bepleit en bevor derd, maar niet als homoeopa- thie tegen het communisme maar als een eis van sociale ge rechtigheid, onafhankelijk van de vraag, of men daarmee het communisme de wind uit de zeilen zou kunnen nemen". Voor dat laatste is voor alles iets anders nodig: een geestelijke overtuiging. Men voelt dat ook in het Westen wel hier en daar aan, maar het blijft bij humanistische schimidealen als van „morele herbewape ning", bij wat iemand eens noemde „het bleke Christen dom", ontdaan van zijn werke lijke geloofsinhoud. Dit is voor het Westen een doodsgevaarlijke toestand, want het communisme heeft wél meer te bieden dan verwachtingen van persoonlijke welvaart alleen. Het predikt immers de komst van een heilstaat, waardoor het een, weliswaar vals, levens ideaal schenkt, waarvoor veten zelfs hun bloed blijken te wil len geven. Niet het bloedeloze ideaal der zogenaamde democratie, doch slechts het met bloed be zegelde Evangelie, dat de mens bij brood alleen niet zal leven, maar bij het Woord Gods, dat een betere, eeuwige, „heilstaat" belooft, kan deze „boze geest" definitief verdrijven. ECONOMISCHE BOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN. President Truman heeft gisteren het grootste gedeelte van zyn jaarlijkse economische boodschap aan het Amerikaanse Congres gewijd aan de middelen, waardoor de kracht van de Verenigde Staten en van de vrije naties der wereld zonden kunnen worden gebruikt ter „ondersteuning van iedere militaire krachtsinspanning, welke noodzakelijk zou kunnen zijn ter vermijding van een algemene oorlog of voor het winnen van een dergelijke oorlog, Indien deze zou komen". West-Europa moet ook aanpakken De Amerikaanse President vraagt in zijn economische bood schap o.m.: volmacht voor het opnemen en uitgeven van in totaal 140 mil liard dollars voor 1951 en half 1952, verhoging der productieve kracht van de V.S. in 5 jaar met minstens 25 procent, vermindering in het Amerikaan se verbruik, uitbreiding van de gewapende strijdkrachten met bjjna 1 mil lioen mannen en vrouwen en van het aantal arbeiders, werkzaam in industrieën voor de defensie met vermoedelijk niet minder dan 4 millioen mannen en vronwen. Dit laatste zal betekenen, dat ook vrouwen en oudere arbeiders aan het werk zullen moeten gaan. Voor de primaire veiligheid der V.S. wordt op het ogenblik circa 7 van de nationale productie uitgegeven, doch aan het einde van dit jaar zal dit percentage gé- stegen zijn tot 18 Het hoogste percentage, dat deze uitgaven in de afgelopen wereldoorlog hebben bereikt, was 45 Truman merkte voorts op, dat de internationale handelspolitiek dient te worden aangepast aan de gemeenschappelijke behoeften der vrije landen. De President voegde aan zijn boodschap een overzicht van de situatie toe van zijn raad van eco nomische adviseurs. In dit over zicht wordt gezegd, dat de hulp aan West-Europa verband dient te houden met de behoefte aan snelle wederopbouw van de ge meenschappelijke defensieve kracht, welke behoefte in de eer ste plaats voorrang dient te heb ben. Dit betekent, dat van de hulpbronnen in en buiten de V.S. een zo volledig mogelijk gebruik dient te worden gemaakt. West-Europa heeft na de V.S. het grootste industriële potentieel van de wereld en beschikt over meer geschoolde arbeidskrachten dan de V.S. of de Sowjet-Unle. In de hand van een vijand zou West- Europa daarom een formidabel hulpmiddel zijn. West-Europa kan en moet zelf het grootste deel van de hulpbronnen voor haar eigen hebewapcnlng verschaffen", aldus Truman. Het eerste automatische horloge op kogellager. De Zwitserse uurwerk-indu strie heeft thans ook in ons land de vinding gedemonstreerd, wel ke door de Eternafabriek van precisie-uurwerken in Grenchen werd gedaan en welke als bijna revolutionair wordt geken schetst. Zy slaagde erin het eerste armbandhorloge ter wereld met automatische opwinding op ko gellager te vervaardigen. Het horloge is niet alleen het eerste automatische horloge op kogel lager, maar tevens het kleinste en platste van alle automatische horloges met centrale seconde wijzer. De veer van het nieuwe hor loge wordt opgewonden door 'n slingergewicht, dat in het mid den met een kogellager is opge hangen. Dit kogellager bevat 5 microscopische stalen kogeltjes met een doorsnee van 65 hon derdste milimeter. Duizend dezer kogeltjes wegen slechts één gram. Deze kogeltjes zijn zó licht, dat zij op het water blij ven drijven. Men heeft zelfs een gaatje gemaakt in een der kogeltjes, waardoor een vrou wenhaar werd gestoken om te laten zien hoe klein zij zijn en hoe nauwkeurig ze zijn ge maakt. Werden vorige week onze verwachtingen door de stroom van giften verre overtroffen, de afgelopen week bleek slechts een magere stroom te brengen. Zelfs zó mager was dit stroompje, dat we er niet in slaagden f2000 bijeen te krijgen. Wij begrijpen, dat dit na tuurlijk een tijdelijk ver schijnsel is en vol moed zien we de komende week tege moet. Op een week van rust volgde nog steeds een drukte van belang en we rekenen erop, dat we de komende da gen weer een toenemende stroom van giften moeten ver antwoorden. De stand kwam op f 1974,81 en we bleven dus nog f25,19 af van het doel voor deze week, f 2000. Wie maakt nu met een gift deze f 2000 vol? C. W. te A., die deel uitmaakt van de C.Ó.A.K., stelde de huisvader van het tehuis f 15 ter hand, de Cult. On derneming te K. zond f 10 en van het jaarfeest van de C.M.V. te Waarde werd ook f 10 ontvangen. Mej. K. te AI. zond f5,50, oud-bezoeker van het tehuis te M. f5, A. en C. M. Q. te IJ. eveneens f 5, ten slotte van J. C. V. H. te Z., mevr. A. L. te M. en G. D. te M. ieder f2,50. De verrassing voor vandaag was van de fam. W. K. te Middelburg. Een verjaardag was blijkbaar nog niet in zicht, om een col lecte te houden, maar tijdens een visite kan men ook col lecteren. De heer K. greep een siervaas en ging er mee rond. Toen de inhoud op ta fel werd gedeponeerd, was het resultaat: f 7,50! Er zijn vast nog veel meer gezinnen, waar men over va zen beschikt en waar visits komt. We houden ons aanbe volen! De opbrengsten wor den gaarne genoteerd, als ze afgedragen loorden bij de huisvader van het tehuis te Middelburg of gestort wor den op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, Jictic Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Aan do ministers van Buiten landse Zaken en van Financiën der 18 landen van het plan Mars hall van West-Europa zijn giste ren de bijzonderheden medege deeld over de tussen de drie grote mogendheden bereikte overeen stemming inzake de verdeling van de vitale grondstoffen, welke in de vrye wereld beschikbaar zjjn. De overeenstemming tussen de grote mogendheden houdt, naar verluidt, in de onmiddellijke op richting te Washington van een tijdelijke centrale groep. Het voorstel legt de nadruk op het belang van een bestudering door de O.E.E.S. en door de Noord-Atlantische organisatie van het vraagstuk der schaarse mate rialen. Hierin wordt gewezen op de urgentie, welke de jongste ge beurtenissen aan deze vraagstuk ken hebben verleend en wordt er de nadruk op gelegd, dat grond stofproblemen niet op een regio nale basis moeten worden behan deld. Zij moeten worden be schouwd in verhouding tot de be hoeften en belangen van de vrije wereld met inbegrip van het Brit se Gemenebest. Het voorstel houdt volgens ge woonlijk betrouwbare kringen ook nog de volgende punten in: 1. Een spoedige actie voor be paalde niet genoemde producten. 2. Oprichting van internationale grondstoffengroepen, waarin de meest belanghebbende producen ten/consumenten-landen vertegen woordigd moeten zijn. Deze groe pen zouden voorstellen tot ingrij pen moeten geven voor iedere pro duct ter uitbreiding van de pro ductie, vergroting van het aanbod, het handhaven van voorraden en zouden de meest doeltreffende distributie moeten verzekeren. 3. Spoedig overleg met.belang hebbende regeringen in verband met het voortbestaan en het lid maatschap van de centrale groep. Het nieuwe orgaan voor de grondstoffen zal meer een uitvoe rend orgaan worden dan een nieuw apparaat. VLIEGTUIGEN STORTTEN NEER. Boven Natal (Zuid-Afrika) Is een vliegtuig in de lucht ontploft. Alle tien passagiers en de beman ning van twee kwamen om het leven. Het toestel vervoerde va- cantiegangers, die van de kust naar Johannesburg terugkeerden. Alle acht inzittenden van een bommenwerper van het type „B 50" die in de buurt van de vlieg basis Muroc (Californië) is neer gestort, zijn om het leven geko men. In de omgeving van Seguin (Texas) is een Superfort ter aar de gestort en in vlammen opge gaan. Zes personen lieten het le ven. Vijf inzittenden brachten zich met een parachute in veiligheid. SCHEP MET 1200 MAN IN NOOD. Het onder Panamese vlag va rende schip „Liguria" verkeert in moeilijkheden ten N.W. van Fre- mantle. Het heelt 950 verplaatste personen en een bemanning van 250 koppen aan boord. Er is per radio om onmiddellijke sleepboot- assistentie verzocht. De „Ligufia", die 7172 ton meet, is op weg naar Australië. Griep in N.-Engeland eist slachtoffers. De in Noord-Engeland heersen de griepepidemie maakt zoveel slachtoffers, dat op sommige be graafplaatsen extra grafdelvers in dienst genomen moesten worden en dat de begrafenissen bij meer tegelijk moeten geschieden. In Liverpool is het sterftecijfer var, de laatste week drle-en-een-ha)f maal zo groot als normaal. Waterverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland gestremd. Tengevolge van een reparatie aan de sluizen van de Rothensée bij Maagdenburg, die tot 28 Februari zal duren, is al het verkeer over het water tussen West-Berlijn en West-Duitsland gestremd. De West-Duitse auto riteiten trachten van de Oost- Duitse autoriteiten gedaan te krijgen, dat althans de schepen, die reeds van West-Duitsland naar Berlijn onderweg zijn en binnen enkele dagen bij de slui zen verwacht worden, zullen worden doorgelaten. De West-Duitse autoriteiten noemen de door de Oost-Duit sers bepaalde periode voor de reparatie langer dan gerecht vaardigd. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERMIST MEISJE GEVONDEN. Gistermiddag omstreeks 4 uur is, drijvende in het water van de Amstel nabij de Halvemaansteeg te Amsterdam, het stoffelijk over schot aangetroffen van de 8-jarige Elisabeth Droog. Dit meisje was sinds 28 November van het vorig jaar vermist. Mogelijkheid tot dading bij kleine schaden. Van de zijde van het Departe ment van Financiën wordt een wijziging in artikel 98 van de Wet op de Materiële Oorlogsschaden voorbereid, welke beoogt het de onderlinge molestverzekerings- organisaties mogelijk te maken bjj kleine schaden, onder goedkeuring van de minister van Financiën, de betrokkenen een dading aan te bieden. Aldus deelt min. Lieftinck mede in het verslag van de begrotings commissie van de Tweede Kamer, inzake de begroting van financiën. De minister is van oordeel, dat de hier optredende voorrang bij de berekening van de bijdragen aan de gevallen, die door olestverze- kering gedekt zijn, de afwikkeling van de desbetreffende overeen komsten zeker zal bespoedigen. Dit betekent evenwel niet, dat in deze gevallen ook bij de uitkering van de bijdragen voorrang wordt verleend. De uiteindelijke vast stelling en mitsdien ook de uit betaling van de bijdragen blijft in elk geval geschieden op zodanige wijze, dat de meest urgente ge vallen het eerst worden afgewik keld. Ter hoogte van Noordwijk Is gistermiddag een Seafury van de Marine luchtvaartdienst in zee gestort tydens een oefening. De piloot, de luitenant vlieger 2e klasse F. Langenbaeh, kwam hler- by om het leven. Hij is niet ge huwd en woonde op het vliegveld Valkenburg. Volgens ooggetuigen, zou het toestel, een eenraotorige, eenper soons schroefjager, dat ongeveer 500 m. uit de kust neerkwam, tij dens een oefening zeer laag ge vlogen hebben en by het wenden met een vleugeltip het waterop pervlak hebben geraakt. Er is een raarkeerboei aangebracht op de plaats waar men vermoedt, dat het wrak zich bevindt. GRATIE VOOR CHRISTIANSEN. Bij K.B. is gratie verleend aan Christiansen, destijds Weer machtsbevelhebber in Neder land, tot 12 jaren gevangenis straf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. Deze straf is thans met 4 jaren verminderd. Bij het ver lenen van de gratie is rekening gehouden met de gezondheids toestand en de hoge leeftijd van Christiansen. De arbeider D. van Minkelen, de enige die het tragische ongeval op de IJssel overleefde, waarbjj 5 mensen verdronken. Voorlichtingsmiddag te Goes In navolging van de „maisver- gadering", welke indertijd te Kruiningen is belegd, werd giste ren in de „Landbouw" een „mais- middag" georganiseerd door de Bedrijfsstudlegroep in de Kring West Zuid-Beveland der Z.L.M. Het doel van deze bijeenkomst van landbouwers was, voorlichting te geven over de maiscultuur en alles wat daaraan vast zit en de stoot te geven tot oprichting van een zg. maisclub voor West Zuid- Beveland, Nadat de heer J. M. Klompe, de voorzitter, allen verwelkomd had, gaf de heer M. Murre, hoofdas sistent voor Schouwen-Duiveland van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst een indruk van de goede ervaringen welke in het af gelopen jaar met de maisteelt zijn opgedaan, al werd van het pro duct in Zeeland en West-Brabant nog slechts plm. 350 ha. ver bouwd. De belangstelling neemt echter steeds toe. De heer Murre vertelde bijzonderheden over de grondsoorten en -bewerking, de bemesting en de rassen, waarvan de ene soort het beter deed dan de andere. Het zaad moet aan de hoogste eisen voldoen. Met de zaaiwijze zijn in 1950 nogal wat fouten gemaakt, die in het nieuwe seizoen mogelijk voorkomen kun nen worden. Zo speelt het aantal planten per ha. een zeer grote rol. Voorts besprak hij de onkruidbe- strijding en het oogsten, waarbij hij zei, dat als er voldoende men sen zijn men niet om het voordeel met een machine hoeft te gaan oogsten. Dorsen en drogen. Vervolgens hield de heer B. Alink, directeur der C.A.V.Z., een causerie over de mogelijkheden en moeilijkheden bij het dorsen en drogen van de mais. Ook dit heeft men in Oost Z.-Beveland in club verband aangepakt. Deze clubs zijn ook reeds op Walcheren en Schouwen-Duiveland en ontvan gen subsidie van de regering. Voor het dorsen was men aangewezen op een gewone dorsmachine, waarin enkele veranderingen wer den aangebracht. Het bleek, dat de Hebriden-rassen gemakkelijker dorsten dan de vroege gele ronde. Het drogen was evenais het dor sen een experiment, waarbij vele ervaringen werden opgedaan, wel ke de oogst 1951 ten goede zullen komen. Het vochtgehalte moet, wil men een houdbaar product verkrijgen, tot zeker 14 terug gebracht worden. De heer AJink deelde mede, dat de gemiddelde opbrengst in Oost Z.-Beveland 5237 kg. droge mais per ha. is ge weest. Voor Walcheren was dit 4635 kg, en voor Schouwen-Duive land 5066 kg. Voor 1951 raamt men, dat in Nederland 10.000 ha. mais uitgezaaid zal worden, welke gezien de opbrengsten van 1950 50.000 ton zal opleveren. Spr. meende te mogen zeggen, dat de afzet hiervan wel gewaarborgd is en tegen een redelijke prijs. Hij waarschuwde er tenslotte voor zich eerst van droogcapaciteit te verzekeren aleer men overgaat tot maisverbouw. De laatste spreker was ir W. Kakebeeke, directeur der N.V. Bathpolders, die fraaie lichtbeel den over de maisteelt in Amerika vertoonde en deze toelichtte. De drie sprekers kregen ver scheidene vragen te beantwoorden en toen de voorzitter „generale inspectie" hield om te weten wie er mais gaat verbouwen in 1951 bleek, dat er reeds verscheidene landbouwers uit West Z.-Beveland hiertoe willen overgaan. Men wil trachten dit in zg. clubverband te doen, zodat risico's verdeeld wor den en men bovendien een bepaal de regeringssubsidie krijgt. Economisch moet Nieuw-Guinea nog worden ontgonnen. Vrijdagavond hield dr Jean Victor de Bruyn, voormalig bestuurs ambtenaar op Nieuw-Guinea, In het Schuttershof te Goes voor de vereniging van Wetenschappelijke Belangen een lezing over Land en Volk van Nieuw-Guinea. Donderdagavond had iijj deze lezing gehouden voor de Kon. Vereniging „Oost en West"te Middelburg. Dr de Bruyn is de, door het boek van Anthony van Kampen be kend geworden, „Jungle Pimpernel". De faam was hem blijkbaar reeds vooruit gegaan want een talrijk publiek was opgekomen om te luisteren naar wat deze alleszins bevoegde spreker had te ver tellen over liet tegenwoordig zo zeer in de belangstelling staande Nieuw-Guinea. Spr. begon met erop te wijzen, dat Nieuw-Guinea zeer vele as pecten heeft en allereerst een land van tegenstellingen is. Op alle gebieden. Er zijn nog geheel primitieve Papoeastammen, ter wijl er ook geheel Westers geori- enteerde Papoea's leven. Men schat momenteel de autochtone bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea op 1 millioen (Australisch Nieuw-Guinea 1(4 millioen), met 70 talen en 200 dialecten. Deze verschillen maken het bestuur uiterst moeilijk, want er zijn geen algemene regels te geven. In zijn verder betoog beperkte dr de Bruyn zich meest tot de Bergpa- poea's omdat hij deze het best had leren kennen. Bij 't bestuur over en de omgang met de Papoea's is vooral kennis van hun taal en Adat nodig. Spv, bezat deze beide in ruime maté. Daardoor kon üi), vooral tijdens de Japanse bezet ting, toen hij geheel met en tussen hen leefde, hun vertrouwen win nen. En de trouw van deze primitie ve mensen kan aan vele, meer be schaafde volken in de Indonesi sche Archipel ten voorbeeld wor den gesteld, aldus dr de Bruyn. De mening ais zou de Papoea dom zijn, bestreed dr de Bruyn ten stelligste. Hij is een intelligent en veelbelovend leerling, mits men zijn belangstelling weet gaande te houden. Lui is hij ook niet als hij het nut van zijn arbeid maar in ziet. Uitvoerig belichtte spr. het onderwijs, dat door de Nederlan ders aan de Papoea's werd gege ven. Wat dat betreft heeft de Nederlandse Papoea een grote voorsprong op zijn Australische broeder. Nederland heeft dan ook reeds Papoease bestuursassisten- ten, waaraan mep op het Austra lische deel nog lang niet toe is. In het Australische deel wordt de Papoea veel meer als werkkracht gezien dan in het Nederlandse deel. De economische ontwikkeling. Economisch is het Nederlandse deel een groot stuk ten achter bij het Australische. Het is echter fout Ned. Nieuw-Guinea econo misch als van geen waarde te be schouwen, Het staat nog pas aan het begin. Exploratie zal de ex ploitatie nog in ruime mate voor af moeten gaan. Relatief is nog slechts een klein deel onderzocht. Tot nog toe zijn reeds verschil lende delfstoffen, o.a. goud, ge vonden, doch nog niet in winbare hoeveelheden. Het bergland, waar in Australisch Nieuw-Guinea goud in flinke hoeveelheden wordt ge wonnen, is echter nauwelijks on derzocht. Vele andere mineralen werden reeds aangetroffen; ech ter alleen de aardolie in winbare hoeveelheden. Wat men tot nog toe heeft ontdekt is hoopvol voor de toekomst. De grond is welis waar niet zo vruchtbaar als op Java, doch op landbouwkundig ge bied moet er veel meer uit te ha len zijn, dan tot nog toe werd ge daan. Spr. bepleitte echter voor alles een verdere exploratie van Nw- Guinea, waarbij men vooral ge bruik zou moeten maken van het vliegtuig. Een grote serie lichtbeelden illustreerde het betoog van dr de Bruyn. In Goes werd dr de Bruyn ingeleid en bedankt door de voor zitter van Wetenschappelijke Be langen, dg heer 8. v. A Berg. Mew. de Bruyn werd ter herlnnè- ring een Zeeuwse boeren knoop aangeboden. Nieuw-Guinea-debat niet op 16 Januari? De voorzitter der Tweede Ka mer was voornemens In de verga dering dier Kamer van 16 dezer voor te stellen, diezelfde middag nog een aanvang te maken met de behandeling van de nota in zake Nieuw-Guinea, welke bij de Kamer is ingekomen. Het A.N.P. verneemt echter, dat van de zijde van het Kabinet enig bezwaar bestaat tegen het tijdstip van behandeling. Of de voorzitter der Tweede Kamer zijn voornemen nog zal wijzigen, dient te worden afgewacht. Maandag zal Adenauer op een persconferentie een officiële re geringsverklaring afleggen met betrekking tot de brief van Grotewohl. De Franse vloot zal dit jaa» versterkt worden met 16 mijnenvegers en vier gelelde- schepen. De rivier de Theems in Engeland heeft vele laaggelegen gebieden overstroomd. Indien de rivier blijft wassen zullen de be woners van diverse plaatsen hun woonsteden moeten ontruimen. Een pietepeuteraar is de Italiaan Boschi. Drie jaar tijd heeft hij no dig gehad om zeven „schilderijen" te maken opspeldeknoppen. Deze „bijzondere werken" heeft hij geschilderd met haren van zijn hand die hij met nagellak aan het einde van een lucifer vastkleefde. De schilderijen kunnen alleen be keken worden onder een zeer sterk vergrootglas, 't Zijn voor Bosschi geen verloren jaren ge weest, want de waarde wordt ge schat op 15 millioen lire; Het Vatieaan heeft priesters verboden lid te zijn van Rotary-clubs. Maandagmiddag wordt in de zaak tegen Ilse Koch het vonnis ver wacht. In Overveen is vogelpest geconstateerd. Een 25-jarige Nederlander is in Ostende aange houden toen hij probeerde als blinde passagier op een schip te sluipen. Hij is ter beschikking van de vreemdelingenpolitie gesteld. Op verscheidene plaatsen in Friesland is het water zeer hoog gestegen. In Grouw moest men walletjes rond de woningen leggen en in Hemp ens een dorpje by Leeuwarden stroomde het al de huizen binnen. In de buurt van Hoogeveen is gisteravond de Hoo- geveense vaart doorgebroken. In Meppel stroomde het water van het Meppeler Diep en door de huizen ook al binnen. Nederland waterland. Eis tegen procuratiehouder uit Axel gehandhaafd. Gistermiddag heeft de Arron dissementsrechtbank de behande ling voortgezet van de zaak tegen H. P. A., destyds procuratiehou der by de N.V. Augusteqn's Han dels- en Effectenbank te Axel. Hij had op 21 April 1950 reeds te recht gestaan wegens ongeoor loofde handel in effecten, die tij dens de effectenregistratie eind 1945 by de bank in bewaring wa ren gegeven. Verd. gaf indertijd toe de effecten te hebben beleend. Van deze roekeloze speculatie zijn tal van Zgeuws Vlamingen da dupe geworden, tenvyi deze men sen in vele gevallen hierdoor hun spaarcenten zqn kwytgeraakt. Er was nu een voorlichtingsrapport uitgebracht, waarop meer dan een Vi jaar is gewacht. Aan het be gin van de zitting verklaarde verd., dat hy werk gevonden had in Amsterdam, waardoor hy op nieuw voor zijn gezin kon verdie nen. In zyn requisitoir zei de Of ficier van Justitie mr J. L. An drea thans, dat het rapport weinig houvast biedt. Spr. zei, dat verd. aanleg had voor allerlei fantasteryen en dat door zijn handelingen zeer veel mensen zwaar gedupeerd zijn en van hun spaarcenten beroofd. Mr Andrea zag geen aanleiding wijziging in zijn destyds ingeno men standpunt te brengen en per sisteerde eveneens by de eis, n.l. VA jaar gevangenisstraf. Mr J. G. v. d. Burgt, die verdedigde, zei nog, dat-er geen kwade trouw in het spel was en dat de last, die op de schouders van verd. kwam, na de dood van zqn vader, te zwaar is geweest. Spr. ging accoord met de conclusie van het voorlich tingsrapport. De rechtbank zal Vrijdag 20 Jan. a.s. uitspraak doen. Ds Zwanenburg sprak voor Geref. Jeugdverband te Goes. Vele jongelui en ook ouderen, hebben gisteravond met grote aandacht geluisterd naar de boeiende causerie over het leven van onze jongens in Indonesië, welke ds L. Zwanenberg legerpre- dikant te Middelburg, onder de titel „De ruige hap" voor het Geref. Jeugdverband te Goes hield. Ds Zwanenburg vertelde iets van zyn werk, maar wees vooral op het dagelykse leven van de mi litairen, die In de actietijd weken- achtereen in een moordende span ning leefden. Altijd een leven in angst voor de dood die iedere dag kon komen, was niet uit te hou den en het was te begrepen, dat de jongens er onderdoor gingen en lange tyd nodig hadden om weer tot rust te komen. Leefden de jon gens in het begin wel uit de ernst, dat elke dag de laatste kon zyn, met de voortdurende spanning veranderde dit. Overigens was de tyd van rust na de actieperiode ook zeer zwaar; een tijd waarin het werk van de geestehjke ver zorging steeds moeilijker werd. Als de rust lang duurde, verlang de men weer naar actie. Een ont- zagiyk zware periode was die, toen de jongens te Djakarta wer keloos wachtten op het schip, dat hen naar Nederland zou moeten voeren. Ze voelden zich bedrogen door de vele niet nagekomen be loften en hadden critiek op alles. De predikant wees er t.a.v. het zg. slechte leven dat vele jongens zouden hebben geleid op, dat wat in Indonesië open en bloot ge schiedde in Nederland in het ver borgen plaats vond. De samenkomst werd afgewis seld door zang van een kwartet en voortreffeiyk vioolspel van mej. Nel Verstrenge. Het ope ningswoord werd gesproken door ds R. A. Flinterman, terwijl dr C. Stam de vergadering, waarop ge- collecteurd werd voor het Militair Tehuis in Middelburg, sloot met een kort woord. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Iets kouder dan gisteren

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1