^SBÊEJSto In de bibliotheken der vijf Zeeuwse steden staan 40.000 boeken. De galeislaaf Terneuzen komt achteraan. VOOR lEDÈlfcjltllSVROUW! NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Vele klachten over nieuwe woningen. RHEUM1N Snurken werkt aan stekelijk. Stamselectie voor pootgoedtelers in de toekomst van groot belang. Vrijdag 12 Januari 1951 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 D« Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk heeft op verzoek van Ged. Staten een zeer uitvoerige enquête ln- geeteld naar de «tand der lectuurvoorziening ln Zeeland. In een Uitstekend gedocumenteerd rapport r(jn de belangwekkende resul taten van dit onderzoek aangeboden, benevens een advies over de wyae, waarop de Prov. Staten bijdragen op het gebied der lectuur voorziening zouden kunnen verlenen. het onderzoek is geen rekening gehouden met boeken, die slechts de belangstelling van een beperkte groep trekken en dus ln bet geheel van de vrije tijdsbesteding een onbelangrijke rol vervullen. Zo ls b.v. niet medegeteld de boekenschat van de Prov. Bibliotheek en evenmin is rekening gehouden met de technische werken, die de Centrale Ver. voor Reizende Bibliotheken beschik baar stelt, alsmede met de bibliotheek van de Kon. Mij „De Schelde". Nog geen subsidievoorstel van Ged. Staten. Bij het onderzoek zijn twee methoden gevolgd. Persoonlijke bezoeken werden in de steden en in enkele meer stedelijke gemeen ten gebracht, terwijl over de stand der lectuurvoorziening op het platteland dë burgemeesters Inlichtingen verstrekten op een toegezonden enquêteformulier. Uiteraard werden ook informaties ingewonnen bij de verschillende lectuurverzorgende organisaties. Tot de steden zijn, wat deze en quête betreft, gerekend Middel burg (21.000 inwoners), Vlissingen (23.000), Terneuzen(13.000), Goes (13.000) en Zierikzee (7000 in woners). In Middelburg, Vlissin gen en Goes zijn openbare lees zalen en bibliotheken. In de o.l.b. te Middelburg bevonden zich 10.863 boeken in 1946, 10.796 in 1947, 10.848 in 1948 en 10.848 in 1949. Het aantal uitleningen be droeg over die jaren resp. 41.864, 37.617, 42.181 en 41.915. De leen- frequentie was 3,9. VLISSINGEN EN GOES. De o.l.b. te Vlissingen bezat in 1946 8413 boeken en verzorgde 23.614 uitleningen. In 1947 waren deze cijfers resp. 8815 en 24.525, ln 1948 9615 en 28.506 en in 1949 9805 en 28.379. De leenfrequentie bedroeg hier 2,9. Te Goes werd de o.l.b. op 15 September 1948 geopend. In 1949 waren er 3600 boeken, 9219 uit leningen en een leenfrequentie van 2,6. Verklaarbaar is, dat de leenfrequentie te Middelburg aan merkelijk hoger ligt dan in Vlis singen. Middelburg is centrum gemeente van Walcheren en telt vele lezers onder de burgerij der dorpen. De stad is voorts in haar sociale geleding „burgerlijker", terwijl bovendien Vlissingen nog een Nutsbibliotheek telt en ook aanmerkelijk meer boeken in win kelbibliotheken bezit dan Middel burg. De o.l.b. te Middelburg ontving het vorige jaar in totaal f 11.700, n.l. f 2840 aan inkomsten van par ticulieren, f 5694 van de gemeen te en f 3166 van het Rijk. Voor Vlissingen waren deze bedragen resp. f 8467, f 2128, f 2889 en f 3450. En voor Goes f 5370, f 985, f 2638 en f 1747. GEORIëNTEERD OP DE BURGERIJ. Opgemerkt wordt, dat in het geheel der stedelijke lectuurvoor ziening de openbare leeszalen en bibliotheken over het algemeen De lectuurvoorziening in Zeeland op de burgerij georiënteerd zijn en meestal geen vat op de arbeiders bevolking hebben kunnen krijgen. Dit is niet alleen een kwestie van sfeer, maar ook sluiten de aan wezige boeken vaak niet aan bij de in deze groep levende behoef ten. Ook aan R.K. en Prot. Chr. zijde leven vaak bezwaren tegen de o.l.b., die men ziet als een cul turele exponent van het vrijzin nig humanisme. Vandaar, dat men in de plaatsen van de o.l.b. pa rochiebibliotheken en christelijke bibliotheken vindt, omdat men 'n positieve beïnvloeding op basis vaft een geloofsovertuiging wenst. PROT. CHR. EN R.K, BIBLIOTHEKEN. Zo vindt men in Middelburg een Prot. Chr. en een R.K. bibliotheek met resp. 1300 en 2000 boeken, te Vlissingen een Nutsbibliotheek met 2600 en een Prot. Chr. biblio theek met 3000 boeken, te Goes een R.K. biblotheek met 2150 boeken, te Terneuzen eveneens 'n R.K. bibliotheek met 1100 boeken en te Zierikzee een algemene (niet commerciële) bibliotheek, alsmede een R.K. bibliotheek met resp. 2310 en 1350 boeken. In to taal gaat het hier om circa 15.000 boeken, waarmede ruim 60.000 uitleningen plaats vonden, een leenfrequentie dus van 4. Niet commerciële bibliotheken, bestemd voor speciale categorieën, (Ingez. mededeling, advert.) Ged. Staten van Zeeland hebben de Prov. Staten doen toekomen het rapport van de Stichting Zeeland over de lectuurvoorziening Zeelar d, waarvan wij hierbij het eerste uittreksel publiceren. Het is niet de bedoeling, dat dit onderwerp en een voorstel tot ev. subsidiëring reeds in de winterzitting aan de orde komt, omdat de tijd voor Ged. Staten te kort was tot het bepalen van hun standpunt. Ged. Staten delen wèl mede, dat het rapport niet noodwendig behoeft te leiden tot de daaruit door de Stichting getrokken conclu sies, o.m. een subsidie van f9500 voor dit jaar. Opdat de Statenleden zich een oordeel kunnen vormen over deze belangrijke, doch niet gemakkelijke matei >.e. wordt voorgesteld het rap port in de zomerzitting aan de orde te stellen en de me dedeling van G. S. nu voor kennisgeving aan te nemen. (Ingez. mededeling, advert.) Twee grote stappen vooruit bestaan in alle vijf de steden. Er zijn bibliotheken van kerkelijke jeugdverenigingen, goeddeels be staande uit werken op dogma tisch, ethisch en politiek terrein. Voorts is er de Jeugdboekerlj van de Z.V.U. te Middelburg, die de gemeente Middelburg met f 600 subsidieërt, 1500 boeken telt en een leenfrequentie heeft van 4. De Ver. „Kinderzorg" leent regel matig hieruit, omdat de eigen bi bliotheek van 300 boeken vrijwel verouderd is. 52 BOEKEN PER 100 INWONERS. Wanneer men alle in niet com merciële bibliotheken aanwezige boeken in de vijf steden bij el kaar telt, komt men tot de vol gende resultaten: Middelburg 14.150 boeken of 67 per 100 in woners; Vlissingen 15405 boeken, d.i. eveneens 67 per 100 inwoners; Goes 5750 met 44; Terneuzen Terneuzen 1100 met 8 en Zierik zee 3660 of 52 p. 100 inwoners. De algemeen totaalcijfers voor deze steden zijn 40.065 boeken, d.i. 52 per 100 inwoners, Terneuzen komt, zoals duidelijk blijkt, wel erg achteraan. Ver heugend ,is daarom het initiatief van de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg tot het vormen van een algemene biblio theek op basis van de renteloos liggende en voor een deel nog bruikbare boeken van de voorma lige Nuts- en Volksbibliotheek. Alleen Zierikzee geeft f 100 sub sidie voor de Nutsbibliotheek. Wat Goes betreft wordt mede gedeeld, dat de beheerder der Pa rochiebibliotheek van plan is na vernieuwing van een deel der boe ken op marktdagen door middel van een kraam op de markt pro paganda te maken voor het goede boek en boeken uit te lenen. In het volgende artikel zullen wij enige bijzonderheden mede delen over de commerciële biblio theken. Stand van het Nederlandse Motorrijtuigenpark. De K.N.A.C. raamt het aantal motorrijtuigen in ons land per 1 Januari 1951 op 335.900, n.l. 5900 bussen, 74.000 vrachtauto's, 136.000 personenauto's, 98.000 motorrijwielen (incl. driewielers) en 22.000 tractoren (voornamelijk landbouwtractoren)trekauto's enz. Zonder laatstgenoemde cate gorie is de toeneming sedert 1 Mei 1940 ongeveer een vijfde. Het aantal rijwielen met hulp motor wordt geschat op 95.000. Vergeleken met de door het C. B.S. gepubliceerde cijfers van het aantal motorrijtuigen per 1 Aug. 1949 is sedertdien de toeneming als volgt geweest: bussen en vrachtauto's een achtste, perso nenauto's en motorrijwielen een vijfde. De K.N.A.C. concludeert dat, ondanks deze toeneming de ver houding van het aantal inwoners tot het aantal motorvoertuigen ln ons land laag ls vergeleken met de andere West-Europese landen. Uw polis bij ons geeft recht op: Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levcnsverzekcringsurezcnl Vraagt onze brochure wïarin onze stappen uitvoerig worden belicht. ROTTERDAM ^rrrrrrrrrrrrrnTrrfmr^ De grootste irt Nederland «Trrrrrrrrrrrrrrrrrrfrrrr rrrrrrrrrrrrrfrrrrrrrrrff rrrTrrrrrrf^ffrnTrrm mrrrrnrrr ;;rj ll lllllll Gemeenteraad Vlissingen. Br zijn 1200 woningzoekenden Bjj de artikelsgewjjze behande ling der begroting yoor 1951 heb ben de Vllssingse raadsleden Woensdag j.l. heel wat opmerkin gen gemaakt en vragen gesteld. De voornaamste ervan geven wij hier nog weer. De heer Ventevogel vroeg nog maals de arb'eidscontractanten bij de gemeente, voorzover mogelijk, in vaste dienst te nemen. De heer De Wit vroeg sommige ambtenaren een tijdelijke benoe ming te geven. Wethouder Poppe antwoordde, dat men door de vele aflopende werkzaamheden arbeidscontrac tanten in dienst heeft en deze on mogelijk alle vast benoemd kun nen worden. Komt er echter een vaste plaats vrij, dan wordt het eerst aan hen gedacht. Het tij delijk benoemen van ambtenaren is heel moeilijk, maar waar mo gelijk willen B. en W. hiertoe w.el overgaan, mits ook de ambtenaar in kwestie dat wenst. De heer Marijs kreeg ten ant woord, dat een electrische klok in de Paul Krugerstraat bij garage De Dreu niet geplaatst kan wor den door de onregelmatige stroom. VERLICHTING. Verbetering wan de straatver lichting Pr. Hendrikweg wacht op het werk aan de Keersluisbrug door de Rijkswaterstaat, kreeg mej. Van Keulen ten antwoord. Verbetering verlichting in de Bloemenlaan is nodig en er is een plan in de maak. De opmerkingen over het slechte gas, vooral in de nieuwe wijken, beantwoordde de voorzitter, mr Kolff, die meedeel de, dat omstreeks 1 Februari a.s. een nieuwe oven in gebruik zal worden genomen, waardoor de ongemakken wel zullen worden opgeheven. Uitvoerig werd gesproken over het ziekenvervoer en de barak voor besmettelijke ziekten. Voor de barak zijn B. en W. bereid „Bethesda" een vergoeding te ge ven. De ziekenautokwestie gaat zo langzamerhand historisch wor den. „Bethesda" heeft een auto niet onder aandrang van B. en W. gekocht, zo zei de heer Van Oor schot nadrukkelijk en „St Jo seph" maakt gebruik van de zie kenauto, die door de brandweer ingeschakeld is. Eén auto is on voldoende. Intussen is de tijd rijp voor een samenspreking tussen gemeentebestuur en de beide ziekenhuisbesturen, DE WONINGBOUW. De heer Post hield een uitvoe rig betoog over de architectuur van vele nieuwe huizen, welke niet aan zijn smaak voldeed. De voorzitter concludeerde echter, dat smaken verschillen. Ook wees Italië wil twaalf volledig uitge ruste en opgeleide divisies (het gehele leger, dat Italië volgens het vredesverdrag mag bezitten) generaal Eisenhower voor het verenigd Europees leger nog dit jaar ter beschikking stellen. (Ingez. mededeling, advertentie.) 20 tabletten 45 ets FEUILLETON. naar bet Engels van JOSEPH STEPHENS. 17) o— De koerier ontrolde het docu ment en las: „Domitius Corbulo, Gouver- Seur-Generaal van Syrië, opper bevelhebber van de Romeinse lagers in het Oosten, gij zijt b.j leze ontheven van het bestuur Ier provincie Syrië, dat wordt overgedragen aan Caius Itius. Pij behoudt echter het opper bevel van alle Romeinse troe- fen in het Oosten, waarbij het 5e legioen gevoegd wordt onder bevel van Marius Celsus van Pannonia. Onmiddellijk na ont vangst van dit bevel zult gij te rugkeren naar de troepen. Cae- sennius Paetus, een onderbevel hebber, is herbenoemd. Ik ben Ïser gegriefd over het bericht, at Romeinse troepen in Arme nië zijn verslagen en ik zal u, Corbulo, terugroepen naar Rome, indien gij faalt in het rirherstel van het Imperium in rmenië." Corbulo's gelaat zag wit van woede. Hij kookte inwendig, maar zijn stem had hij in be dwang toen hij een centurio ge lastte, de legionaires te verza melen en naar de vesting Mise- num terug te brengen. Zich tot Itius wendende, die op het horen van het tumult was toegelopen, zei Corbulo'. Gij zjjt nu de alleenheerser in Syrië. Het is mij inderdaad een groot genoegen, die ellen dige Christenhonden aan if over te doen. Ik wens u geluk met dat lot. Och, zei Itius hooghartig, een verheffend schouwspel is het niet geworden, en, voegde hij erbij, terwijl Corbulo moei zaam zijn koets besteeg, het heeft uw positie niet bepaald goed gedaan. Met een nijdige verwensing van alle Christenen snauwde Corbulo zijn koetsier een bevel toe en reed weg. HOOFDSTUK XXI. Na een nacht van onweers buien was een stralende zon over Antiochië opgegaan. "Voor Virginius echter was het nog volkomen duisternis. Toen men hem van het platform had af gedragen en met Io's hulp ln de koets van een zijner vrienden gelegd, terwijl Itius persoonlijk de menigte op een afstand hield, had de pijn haar volle uitwer king gekregen, zodat hij zich nauwelijks bewust was, wat er met hem gebeurde. Ook van het plotselinge drama rondom hem was de betekenis niet tot hem doorgedrongen. Hij was alleen maar doodop. Toen men hem in zijn kamer te rusten had gelegd, kwam Poly zijn talrijke wonden verbinden en was hij een paar seconden overweldigd door de gedachten aan zijn manuscrip ten, die door Gods goedheid ge spaard waren gebleven, een tref fende verhoring van zijn gebed. Poly constateerde een zodanig verlies van bloed en krachten, dat hij een langdurige, strenge rust voorschreef. Naarmate hij zijn gedachten weer kon orde nen, was Virginius zich dank baar bewust van Io's zorgende aanwezigheid. Zij ook was het. die hem vertelde, hoe door Gods beschikking Corbulo door de keizer was ontheven van zijn bestuur over Syrië, nog voor dat hij bezweken zou zijn onder voortgezette geseling. Zij deelde hem voorts mee, dat een der eerste daden van de nieuwe Gouverneur, Itius, was geweest de vergunning, hem weer mee naar huis te nemen op voor waarde, dat hij Antiochië niet zou verlaten tot nader order. Allengs herstelde Virginius en wonnen zijn jonge' krachten net van de alzijdige verzwakking. die het gevolg was geweest van geestelijke vernedering en licha melijke uitputting. Op een glo rieuze Octobermorgen wandelde hij voor het eerst weer in zijn tuin. Een week later betrad hij weer zijn bibliotheek. Zo scheen langzamerhand de rust in zijn leven terug te keren. Met volle toewijding waakte Io over haar man, die zij als uit de dood had terugontvangen. Toen hij op een schone na jaarsmorgen op zijn balcon zat, genietend van de reeds bron zende zomerblaren, terwijl het lokkend ruisen van de zee hem in de oren klonk, kwam Io ont steld aanlopen met een brief van Itius en zei: Ik had wel zoiets verwacht, ofschoon ik natuurlijk hoopte, dat hij je vergeten zou. Maar dat is te veel gevraagd: een Ro meins ambtenaar, die zijn plicht verzaken zou Virginius, opnieuw geschrok ken, ontrolde het document en las: „Catar Virginius, voorheen in de Publieke Dienst, thans do micilie hebbende in de Nicator- straat, heeft zich te melden in de administratiekamer van het Tribunaal voor Caius Itius, kei zerlijk Gouverneur van Syrië op 11 October te 3 uur." (Wordt vervolgd.) de heer Post op vele gebreken aan talrijke nieuwe woningen en de heer Marijs wees erop, dat vele in het water gestaan hebbende en herstelde woningen in zodanige toestand verkeren, dat de volks gezondheid zeer ernstig geschaad wordt. In sommige gevallen is de toestand ontzettend, aldus de heer Marijs. De gebreken aan de nieu we woningen zijn onderzocht, maar het resultaat is nog niet be kend, zei de voorzitter. Ook de naschade aan de woningen wordt onderzocht; de verantwoording ligt niet voor B. en W. Deze heb ben afwijzend geadviseerd, maar voor het Rijk, zei hij. Voorts wilde de heer Post voor de woningbouwverenigingen de mogelijkheid 'n deel van de huur- reserve te besteden voor herstel van de gebreken aan de nieuw ge bouwde woningen. Anders is het niet te betalen. Ook vroeg hij een commissie in te stellen, die een en ander kan onderzoeken. Dit zal echter afhangen van een hierover door gemeentewerken uit te bren gen rapport. Bij opmerkingen over het in krimpen van het personeel wo- ningdienst, merkte de voorzitter op, dat dit niet mogelijk is; er zijn momenteel 1200 woningzoekenden. HUURCOMMISSIE. Het instellen van huurcommis- sies ter voorkoming van onjuiste huurverhogingen deed bij de heren Post en Marijs de vraag rijzen, of Vlissingen niet in deze commissie (het rayon van het kantongerecht Middelburg bestrijkend) vertegen woordigd moet zijn, dan wel een eigen commissie moet hebben. Er zullen in elk geval 1 of 2 deskun dige Vlissingers zitting moeten hebben, zei wethouder Van Oor schot. Reeds is een groot aantal klachten en vragen binnengeko men bij de woningdiensi. De burgemeester deelde mede, dat het vloedmuurtje op het „Ei land" dit voorjaar zal worden aanbesteed en dat men dus spoe dig met de herbouw van dit stads deel kan aanvangen. Extra subsi die voor 't Vlissingse Studiefonds werd niet nodig geacht. EEN BENOEMING. De heer Marijs bracht de benoe ming van de heer H. J. Visser tot administrateur ter sprake en meer leden wensten hierover wat na ders te vernemen. De heer Van Oorschot deelde mede, dat B, en W. de bevoegd heid'tot de benoeming hadden en de heer Corver merkte op, dat de commissie van bijstand sociale zaken met algemene stemmen tot benoeming van de heer Visser ge adviseerd had, omdat men meen de, dat er anders een onrecht vaardigheid zou worden begaan. Het verzoek van de heer Corve- leljn omtrent het vermenigvuldi- gingseijfer voor het ondeiwijs deed de heer Poppe de opmerking maken, dat de schoolgelden reeds met 50 procent zijn verlaagd. De heren Van Rooyen en Cor ver kregen de verzekering, dat 't plan tot aanleg van een strand- hoofd (kosten f 100.000) ter be scherming van het strand eerst gedocumenteerd in de raad zal komen voor een definitieve be slissing. Beide heren waren n.l. huiverig om f 100.000 uit te geven voor iets, waarvan men niet de garantie heeft, dat het afdoende zal helpen. Overigens blijven wa terwerken altijd een „sprong in het duister", zei de voorzitter. (tngez. mededeling, advert.) VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Akker's Kloosterbalsem in huis hebt behoeft U geen vocht of tocht te vrezen. Wrijf bij het eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren met de heerlijk verwarmende en diep doordringende Akker's Kloos terbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed". Ook als wondbalsem bij snij- en brandwonden: zuiverend, ont smettend en genezend. ÓmLU CU toufve. LIEFDE VAN ENE KANT De „Tjerk Hiddes" is Donder dag naar Indonesië vertrokken om aldaar te worden overge dragen aan de Regering der Republiek. Dit feit is in onze volksvertegenwoordiging niet onopgemerkt voorbij gegaan. De A.R. fractieleider, de heer Schouten, heeft minister s'Jacob gevraagd, of Zijne Excellentie het momenteel wel de tijd achtte voor de overdracht van dit schip. Maar de minister heeft daarop plechtig in het Latijn ge antwoord: Pacta sunt servanda oftewel: verdragen moeten ge houden worden, en daarmee was voor de betoindsman de kous blijkbaar af. Nu zouden wij voor ons deze ministeriële uitspraak een prij zenswaardig voorbeeld van be ginselvastheid achten, wanneer dit beginsel hier inderdaad van toepassing zou zijn. Wij zouden er dan zelfs hoop voor de toe komst uit durven putten, dat de regering haar leven gebeterd had en nu ook nooitneen nooit meer af zou wijken van „pacten" ge sloten met het eigen volk, als bijvoorbeeld de grondwet. Al zouden uijj het moeten blijven betreuren, dat deze bekering eerst kwam, nadat schend'ng van de pactenvervat in wet en grondwet ons het grootste deel van het grondgebied des Rijks hadden gekost. Evenwel: dit beginsel is dit maal niet van toepassing. Want de verplichting tot het houden van verdragen is een wederzijd se. En het zal de minister toch wel bekend z\jn, dat de dure eden der R.T.C.-overeenkomsten door de Republiek nu niet di rect nauwgezet zijn nageleefd. Waarom dus thans aan deze zelfde Republiek wederom een stuk wapentuig uit te leveren, dat zij opnieuw, als in Ambon, tegen onze vrienden aan kan wenden? Was het werkelijk be- ginseltrouw, die de minister dreef? Zou het niet veeleer op nieuw de illusionistische hoop zijn geweest de Republiek hier mee voor de toekomst te kun nen paaien? Een hoop waarmee men overigens nog steeds be drogen is uitgekomen? Jaarverslag 1949-'50 van Keuringsdienst Zeeland (N. A. K.) verschenen. De aangifte voor de gewassenkeurlng en, méér nog, de geplom beerde hoeveelheden, hangen ten nauwste samen met de afzet mogelijkheden van het goedgekeurde zaaizaad en pootgoed, die, vooral van het pootgoed, in het buitenland liggen. Aldus consta teert de directeur van de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K., Ir J. D. Dorst, in het thans verschenen jaarverslag van deze dienst over de periode 19491950. Vooral voor het Zeeuwse pootgoed was de afzet in het afgelopen jaar ongunstig. Met name het zeer vroeg gerooide pootgoed, dat door de hoge temperatuur gedurende het najaar en de winter in kwaliteit was achteruitgegaan, heeft de telers tegenslag opgeleverd. Uit het verslag blijkt, dat de gekeurde oppervlakte en geplom beerde hoeveelheden vergeleken met het vorige jaar niet gunstig zijn geweest. De goedkeuringsper centages lagen echter over het algemeen hoger. Er werd 14.360.02 H.A. granen aangegeven, waarvan 10.830.66 H.A, werd goedgekeurd (v. j. 20.030.97 H.A. en 17.463.31 H.A.); Geplombeerd werd 12,5 millioen kg granen (v. j. 15,2 millioen kg). Het aantal H.A. aangegeven aard appelen bedroeg 2843.26 H.A. (v. j. 5448.81 H.A.), waarvan 2304.27 werd goedgekeurd (v. j. 3065.13 H.A.). Geplombeerd werd 14,5 millioen kg aardappelen (v. j. 15,6 millioen kg). In de 18 jaar, dat de keurings dienst zijn werkzaamheden ver richt, heeft de dienst de geteel de gewassen op bijna 2 maal de gehele oppervlakte bouwland te velde beoordeeld, hetgeen bete kent, dat in deze 18 jaar, per jaar gemiddeld 1/9 van de op pervlakte bouwland der provin cie voor de veldkeuring wera aangegeven. In 1948, dat een topjaar was, werd zelfs bijna 1/4 van de gehele oppervlakte bouwland in Zeeland aangege ven. Dit verslagjaar bedraagt de gekeurde oppervlakte 15% pet. van de gehele oppervlakte bouwland. Het bestuur onderging een wij ziging door het overlijden van de voorzitter, de heer A. E. Langen- horst te Hulst, en het aftreden de heer L. Overbeeke te Wolphaartsdijk, wegens het be reiken van de leeftijdsgrens. Het secretariaat onderging een be langrijke wijziging door het ver trek van lr J. Versteeg wegens diens benoeming tot directeur van de R.W.L.S. te Goes. Het kantoorpersoneel werd ingekrom pen en bedroeg op het eind van het verslagjaar 15 personen. Het onderzoek op X-virus bracht veel werk mede. Betreffende de stamselectie is door de N.A.K, een schema vast gesteld, dat Inhoudt, dat in 1953 van meerdere rassen, w.o. Bintje en in 1954 van alle rassen het pootgoed van stamselectie af komstig zal moeten z(jn om als A te worden geklassifieeerd. DE KEURING TE VELDE. De keuring te velde begon dit jaar vroeg en had een vlot ver loop. In 39 gevallen werd herkeu ring aangevraagd waarvan in 9 gevallen het beroep grondig werd verklaard. De keuring en plom bering van de granen had een vlot verloop. Afkeuring wegens onvoldoende kwaliteit kwam spo radisch voor en de kiemkracht was eveneens zeer goed. De keu ring en plombering van lijnzaad nam een grote plaats in. In totaal werden 3605 graanmonsters ge keurd waarvan 2686 goed, 876 overgeschoond moesten worden en 43 werden afgekeurd. HET POOTGOED. De afzet van pootgoed was, zo als reeds gezegd, zeer teleur stellend in de herfst. Het warme zomer- en herfstweer en de zachte winter waren oorzaak, dat de zeer vroeg gerooide partijen vroeg versleten waren en weinig als pootgoed geschikt. Voor de pootgoedtelers een strop, temeer daar tijdens de af keuringen een levendige vraag naar pootgoed kwam voor de ex port. Het aantal klachten over het afgeleverde pootgoed in het voorjaar is erg meegevallen. Het is wel gebleken, dat aardappel bewaarplaatsen met buitenlucht- koeling voor Zeeland van groot belang zijn. VERGADERING TE GOES. Vrijdag 19 Januari a.s. zal in het Schuttershof te Goes een ver gadering worden gehouden van de Keuringsdienst, waarvoor hande laars telers en belangstellenden worden uitgenodigd. Gp deze ver gadering zal door de heer B. Zinkweg uit Numansdorp een in leiding worden gehouden ove§ de aardappelteelt en -bewaring in Amerika. De Amerikaanse verliezen in Korea. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft be kend gemaakt, dat de Ameri kaanse verliezen in Korea Woensdag 42.713 man bedroe gen, hetgeen 2537 meer is dan een week geleden. Hiervan zijn 7023 gesneuvelden en 7160 ver misten. Frankrijk vóór een vier- mogendhedenbespreking. De Franse minister van De fensie heeft verklaard, dat het houden van een viermogendhe- denbespreking „absoluut nood zakelijk" is. „Ondanks alles, hoe moeilijk dergelijke besprekingen ook zijn", dient men tot liet hou den ervan over te gaan. Ook al zou men op de bespreking te genover elkaar komen te staan en op barse wijze discussiëren. De conferentie zou de defini tieve breuk en de ramp uitstel len. Gemenebest-plan ter beëindi ging van de Koreaanse oorlog? Van Britse zijde werd Woens dag te - Lake Success verno men, dat de leden van het Britse Gemenebest hopen de politieke commissie der Verenigde Naties een bemiddelingsplan voor te leg gen, dat, bij aanvaarding door de betrokken partijen, een einde aan de oorlog in Korea zou maken. Het verluidt, dat dit plan gebaseerd op het uit zes punten be staande vredesplan, dat minis ter Bevin in het begin van deze week op de conferentie te Lon den der premiers van het Ge menebest heeft uiteengezet. Le den der Britse delegatie bij de Verenigde Naties beraadslagen thans met de vertegenwoordi gers van andere landen, tenein de te pogen zoveel mogelijk overeenstemming tussen de voornaamste betrokken partijen te verkrijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2