NIEUWS AMERIKA IS NOG STEEDS BEREID MET PEKING TE ONDERHANDELEN Wij hebben het niet op een bepaald land gemunt"* Nederlandse bijdrage werd uitvoerig besproken PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND Vuren staken, alle troepen terug en instelling commissie van vier Aardappelmoeheid bedreigt de teelt „Volkenrechtelijke verplichtingen" of „trouweloos onrecht" 1 BOUW VAN SCHAKELSTATION IN Z.~ VLAANDEREN BEGON SNIPPER Uitgave h-hting „Zeeuwsch Dagblad" ifdkantoor: Goes, L. Vorststr. TaL 2488, bij geen gehoor voor r/ertentiei 2970, voor redactie 2135. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tei. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel, redactie 2347; Terneu- zen: Dykstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1762 Abonnementsprijs f 4,58 p. kwartaal l'raneo per post 14,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord VRIJDAG 13 JANUARI 1051 Hoofdredacteur: Drs a GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr IV. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Blezellnge; Ds J. S. Hartjes, Missingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K. Hulzenga, Middelburg; J. Huyssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Da O. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuldema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.44 u., onder 16.54 u.; Maan op 11.12 u„ onder a Hoogwater op Zaterdag 18 Jan.: Vlissingen: 5.41 u. 1.78 m., 18.11 u. 1.81 m.; Terneuzen: 6.13 u. 1.96 m., 18.39 u. 2.00 m.; Wemel- dinge: 7.28 u. 1.44 m., 19.49 u. 1.60 m.; Zierikzee: 7.07 u. 1.20 m., 19.34 u. 1.38 m. NIEUW PLAN OM VREDE OP KOREA TE HERSTELLEN. Amerika heelt zich bereid verklaard tot besprekingen met com munistisch China en andere landen na een staking van het vuren ln Korea. BU de politieke commissie van de V.N. Is, namens de commissie van drie, voor een staken van het vuren ln Korea een plan van vflf punten ingediend, dat als volgt luidt: 1. Om nodeloos verlies van men senlevens en bezittingen te voor komen moet het vuren onmiddel lijk worden gestaakt. Daarbij moet worden verzekerd, dat het bestand niet zal worden gebruikt voor het voorbereiden van een nieuw offensief. 2. Als het vuren wordt gestaakt, moet worden beraadslaagd over de verdere stappen die genomen moeten worden om de vrede te herstellen. 3. Om de resolutie van de Alge mene Vergadering (dat Korea een verenigde, onafhankelijke en de mocratische souvereine staat moet worden met een grondwet en een regering door vrije verkiezingen verkregen) te kunnen uitvoeren, moeten alle niet-Koreaanse troe pen etappegewijs uit Korea wor den teruggetrokken. In overeen stemming met de beginselen van de Verenigde Naties moet het mo gelijk gemaakt worden, dat het Koreaanse volk zich vrijelijk uit spreekt wat betreft zijn toekom stige regering. 4. Voor de tussenperiode zal een voorlopige regeling worden ge troffen voor het bestuur van Ko rea en de handhaving van vrede en veiligheid. 5. Zodra overeenstemming is bereikt over een staking van het vuren, zal de Algemene Vergade ring een commissie vormen van vertegenwoordigers van Enge land, Amerika, de Sowjet-Unie en de volksrepubliek China om te komen tot een regeling (in over eenstemming met de bestaande in ternationale verplichtingen en het Handvest van de V.N.) der problemen in het Verre Oosten, waaronder de kwestie-Formosa en de vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties. MAI.IK STEUNT NIET. De Russische afgevaardigde Jacob Malik zcl, dat hij het plan voor een conferentie niet ver werpt, maar de voorstellen niet kan steunen. Behalve de V.S. spraken zich ook Engeland, Frankrijk, India en Noorwegen voor het plan van de commissie van drie uit. LEVENSLANG TEGEN ILSE KOCH GE-EIST. De openbare aanklager heeft tegen Ilse Koch, „de rode heks van Buchenwald" levenslange ge vangenisstraf geëist. Zij werd on der meer beschuldigd van mede plichtigheid aan drie moorden, het aanzetten tot 16 moorden en het aanzetten tot drie pogingen tot moord. De openbare aanklager noemde haar „de volledige be lichaming van het Nazi-sadisme". Zij was eerste beklaagde in een concentratiekampproces, die zich niet kon beroepen op het ontvan gen van orders van hoger ge plaatsten. Zij deed alles op eigen initiatief. Tijdens de rechtszitting heeft Ilse Koch nog een scène gemaakt. Zij werd met stoel en al door twee politiemannen uit de zaal gedra gen. MEER TROEPEN NAAR EUROPA. President Truman heeft giste ren op zjjn wekelykse persconfe rentie te Washington verklaard, dat de V.S. van plan zjjn hun strijdkrachten in Europa te ver groten, als bijdrage tot het Noord- atlantische leger onder Generaal Elsenhower. HOOFDKWARTIER VAN EISENHOWER. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat dit jaar aan het Congres gelden zullen worden verzocht als bijdrage tot het be streden der kosten van het hoofd kwartier van Eisenhower in Europa. Mogelijk zal Frankrijk bureauruimte beschikbaar stellen. West-Brabant haalt bonenoogst 1950 binnen. In West-Brabant doet zich op het ogenblik het merkwaardige verschijnsel voor, dat tal van boe ren de bonenoogst 1950 gaan bin nenhalen, wat eigenlyk reeds in Se maanden September ot Octo ber van het vorige jaar had moe ten gebeuren. De weersomstan digheden hebben dat toen evenwel onmogeiyk gemaakt. Hoewel de bonen enkele maan den te lang en in zeer slecht weer buiten hebben gestaan, is de oogst niet waardeloos. Het is mogelük, dat de bonen voor de consumptie moeten worden afgeschreven, doch als veevoeder zal men ze zeker nog kunnen gebruiken. Kolonel Limb, de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, waarschuwde tegen een oplossing waarbij Korea verdeeld en gedeel telik onder communistisch be stuur zou blïven. „Geef ons wa pens en wy zullen vechten als wilde katten", zei hy. De Amerikaan Austin zei: „Wy steunen het plan, in overeenstem ming met de principes die er in belichaamd zijn". Peking zou vol doende tijd moeten hebben om op het voorstel te antwoorden. Austin vond wel, dat er een tüd- limiet moet worden gesteld. „Als deze poging niet het resultaat heeft waarop wij hopen, ben ik sterk van gevoelen, dat wy ons moeten verenigen in het verzet tegen agressie", aldus de Ameri kaanse afgevaardigde. In kringen van de Amerikaanse delegatie is men van mening, dat Peking vóór a.s. Dinsdag of Woensdag ruimschoots kan ant woorden. Waarnemers begrijpen niets van de wijze, waarop Malik op het plan gereageerd heeft. Aan het begin van zyn rede zei deze name- lük tyd nodig te hebben om er een oordeel over te kunnen uit sproken, maar tegen het einde zei hij, dat het voorstel niets nieuws bevat. De politieke commissie ging tot heden uiteen zonder dat werd ge stemd. Dr W. L. Groeneveld Meyer directeur-generaal van de middenstand. Per 1 Januari 1951 is de direc tie van de middenstand gewijzigd in een directoraat-generaal. Tot directeur-generaal is benoemd dr W. L. Groeneveld Meyer. Hy is sinds 1945 diretceur van de middenstand en was voordien administrateur by het departe ment van Economische Zaken, be last met middenstandsaangelegen heden. Hy is de grondlegger van de huidige middenstandspolitiek. Dat de regering thans een direc toraat-generaal heeft ingesteld, betekent een erkenning van het maatschappelijk belang van de middenstand, welks zaken nu op het hoogste ambtelijke niveau kunnen worden behandeld. De nieuw benoemde directeur- generaal bekleedt tevens de func tie van regeringscommissaris voor het vreemdelingenverkeer en is voorzitter van het Economisch In stituut voor de Middenstand. Zaak Kitty van der Have voor de Krijgsraad. De auditeur-militair by de Krijgsraad te Velde vroeg gisteren in de zaak Kitty van der Have veroordeling van verdachte C. S. tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden, van verdachte A. V. T. tot een gevangenisstraf van 10 maanden en van verdachte A. v. d. H. tot een gevangenisstraf van 10 maanden, alle drie wegens het medeplegen van moord. Voor verdachte J. de G. vroeg hy een gevangenisstraf van 5 maanden wegens medeplichtigheid aan de moord. Zoals bekend werd op 11 Juni 1945 te Rotterdam uit het water van het Boerengat het stoffelijk overschot van deze jonge vrouw opgehaald. Het lijk was ontkleed en in een zak genaaid. Gas, water en electriciteit niet duurder wegens hogere huren De Staatscourant van vandaag bevat een beschikking van 't min. van Econ. Zaken, houdende een verbod tot verhoging van gas-, water- en electriciteitstarieven wegens hogere huurprijzen. Wanneer aan deze tarieven de huurwaarde van een perceel ten grondslag ligt dan mag volgens de beschikking voor de desbetreffen de tariefsfactor ten hoogste in re kening worden gebracht het be drag dat op 31 December 1950 werd of zou zijn berekend, voor zover wetteiyk geoorloofd. De directeur-generaal van de prijzen kan in bijzondere gevallen afwij kingen hiervan vaststellen. De „Tjerk Hiddes" naar Indonesië vertrokken. Uitgeleide gedaan door de com mandant zeemacht, vice-admiraal J. J. L. Willfnge, is de torpedo- bootjager „Tjerk Hiddes" gister middag uit de haven van Nieuwe- diep vertrokken naar Indonesië, waar de jager aan de Alri zal worden overgedragen. De „Tjerk Hiddes" zal vermoedelijk op 20 Februari in Tandjong Priok arri veren, na een bezoek te hebben gebracht aan een aantal havens langs de reisroute. De bemanning zal na de overdracht deels wor den ingedeeld bij de Nederlandse militaire missie in Indonesië, deels op Nieuw-Guinea worden geplaatst. Als gasten van de Kon, Marine bevinden zich aan boord twee Alri-officieren. BELGIË WENST GEEN KOELHUÏSBOTER. De Nederlandse regering heeft aan België officieuze voorstellen gedaan betreffende de verkoop aan België van koelhuisboter. Dienaangaande wordt nader vernomen, dat de Belgische rege ring dit aanbod niet heeft kunnen aanvaarden, daar België enkel verse boter wenst te kopen. Aardappelpercelen worden ln kaart gebracht. De aardappelmoeheid moet een halt worden toegeroepen, en wel thans reeds. Elk jaar uitstel be tekent grotere moeiHjkheden" door verder voortwoekeren van de ziekte. In Nederland zyn een stabilisa tie en terugdringen van de ziekte mogeiyk, wanneer iedere aardap pelteler, groot en klein, zich stipt houdt aan de vruchtwisseling van één op drie jaar. Aldus minister S. L. Mansholt, in een rapport over het verloop van de aardap pelmoeheid in 1950 aan de leden van de Tweede Kamer. Op grond van verkregen gege vens omtrent de ontwikkeling van deze ernstige aardappelziekte in ons land en met inachtneming van de ernstige besmeUingsmogeüjk heden kan worden aangenomen dat in vele percelen bouwland dc eerste verwekkers van deze hard nekkige ziekte reeds aanwezig zyn.. Het naleven van de vruchtwis- selingsplicht moet nauwlettend worden gecontroleerd. Om een nauwgezette contröle mogeiyk te maken zullen in 1951 alle aardap pelpercelen in het gehele land op kaarten worden ingeschetst. Dt kosten hiervoor zullen door de Stichtingvoor de Landbouw er het Ruk gezameniyk worden ge dragen. SINCLAIR LEWIS OVER LEDEN. De Amerikaanse sehryver Sin clair Lewis is op 65-jarige leeftüd te Rome overleden. Twee weken geleden werd hy in Villa Electra, een particuliere kliniek, met een zenuwaandoening opgenomen. Staat der Nederlanden contra Ambonnese militairen. „Persoonlijk ben lk van mening dat de Staat zich dient te houden aan de uitspraak van de Haagse rechter, maar als hy daardoor ln stryd zou komen met zijn volkenrechtelyke verplichtingen tegenover Indonesië zon hy van de rechteiyke uitspraak kunnen afwyken", aldus verklaarde gisteren mr Veegcns ln zynplehlooi voor de Staat inzake het hoger beroep op de uitspraak ln kort geding ln de zaak der Ambonnese militairen met tydelijke K.L. status. Mr Veegens gaf deze verklaring in antwoord op een vraag van de president van het gerechtshof, wat de staat zou doen ten aanzien van het vonnis, indien dit in hoger be roep zou worden bevestigd. Mr van Kyckevorssel, pleitend voor de Ambonnezen, noemde het duldeiyk, dat de levens dezer mili tairen en gezinsleden nog even zwaar worden bedreigd door de maatregelen van de staat, als dit het geval was bij het uitbrengen der eerste dagvaarding op 4 De cember 1950. De staat heeft geen enkel teken van verbetering of inkeer gege ven, ondank» het vonnis van de president. Het gevaar is dus nog acuter geworden en de reden voor rech terlijk ingrppen ln kort geding, Is nog groter dan in eerste aanleg. Het gevraagde rechterlijk ver bod strekt, om de eigen staat te weerhouden van het plegen van onrecht, zo trouweloos, eerloos en massaal als dit wellicht zelden on der een rechterli.il". oog is geko men. De staat betwist onbegrijpelü- kerwijze in dit proces dat bij de mobilisatie in bezet gebied der Zuid-Molukken, voor deze Ambon nese militairen gevaar dreigt. Voorts stelt de staat, dat de Ambonnese militairen niet alleen moeten worden bewaakt door Ne derlandse militairen doch ook be schermd. Hieruit blijkt, dat ook de staat zeer goed weet, dat zoal niet de A.P.R.I. officieel en open- ïyk, dan toch meerdere eenheden van de A.P.R.I., zitten te vlassen op incidenten met Ambonnese mi litairen, opdat de A.P.R.I. einde lijk eens goed met hen kan afre- Eisenhower (in Den Haag) tot 70 journalisten Gerben Wagenaar werd niet in audiëntie ontvangen. Gisteren heeft generaal Eisenhower besprekingen gevoerd in Den Haag. Geëscorteerd door marechaussée's kwam de generaal in een auto waarop vyf sterren waren bevestigd, des morgens voor het ministerie van Oorlog gereden. Hy werd o.m. vergezeld door zyn chef-staf generaal Giinther, schout-bü-nacht Forrestal, de ambas saderaad S. E. O'Donoghue en nog enige andere Amerikaanse officieren. Een nieuwe centrale van de Prov. Limburgse Electriciteits My zal gebouwd worden te Burgenum ln het Maasdal, De bouw dezer centrale zal naar schatting 40 5 50 millioen gulden kosten. Spoedig na de komst van de Amerikanen arriveerden generaal Kruis, chef van de generale staf, luitenant-gen. Aler, chef lucht machtstaf en vice-admiraal jhr Van Holthe, chef marinestaf. De bespreking duurde ongeveer 7 kwartier. Daarna volgde een bezoek van een half uur aan het kabinet van minister-president Drees. Vervolgens begaf generaal Eisenhower zich naar het minis terie van Buitenlandse Zaken voor een kort bezoek aan minister Stikker. De generaal en zü'n offi cieren gebruikten de lunch op het ministerie van marine. WAT EISENHOWER ZEI. Daar heeft hy aan het begin van de middag voor ruim 70 jour nalisten een verklaring afgelegd. De generaal zei: „Wij, Verenig de Naties, hebben het niet op een bepaald land gemunt. Wy zoeken ook geen overwinning. Wy willen alleen de grote rijkdom van onze beschaving verdedigen". De generaal verklaarde verder, dat men van hem op het ogenblik geen belangrijke mededelingen kon verwachten, omdat hy zich op zyn reis door West-Europa ging oriënteren. Hy had nog geen bepaalde plannen. Eisenhower verklaarde groot vertrouwen te hebben in de mogeiykheid om W.- Europa te verdedigen. „Indien wü ons verenigen en vertrouwen heb ben, zullen wij zeker slagen bij de verdediging van onze bescha ving, die gebaseerd is op de er kenning van de waarde van het ^ïdivldu". Om ruim drie uur gistermiddag vertrok Eisenhower per vliegtuig van Schiphol naar Kopenhagen. GEEN TOEGANG. Gerben Wagenaar, die als hoofd van een delegatie van „Verenigd Verzet 19401945", waarvan ver der deel uitmaakten J. Haken, J. Brasser, M. Meyer en Grandia Smit, een audiëntie had nange- vraagd by Eisenhower, Is door deze niet ontvangen. Aan de Amerikaanse militaire attaché in Nederland is daarop ter overhandiging aan de generaal een brief afgegeven, waarin de heer Wagenaar o.m. als zyn me ning uitspreekt, dat generaal Eisenhower zou zijn opgedragen 'n nieuwe „Deutsche Wehrmacht" op te richten en deze aan de spits te plaatsen van het Atlantische leger, dat aldus de heer Wage naar bestemd is de oorlog te ontketenen tegen de Sowjet-Unie en alle vrede- en vrijheidslievende volkeren. „Wij waren wel bereid samen met de Amerikaanse soldaten te gen het fascisme te strijden, maar wy zün niet bereid onder uw lei-, ding, samen met de Nazi's te strijden". Wagenaar beschuldigde Eisen hower er verder van agressieve plannen te koesteren en deelde tenslotte mede uit protest daar tegen zün Amerikaanse onder scheiding terug te geven. kenen. Hierby is te bedenken, dat de Ambonnese militairen voor het merendeel thans gewapend zyn, doch de staat voornemens is hen ongewapend op A.P.R.I.-gebied neer te zetten. Er is tenslotte nog een ander aspect aan deze zaak, aldus mr v. Rjjckevorssel. Dit is de eer, die voor het land en voor het volk met een goede afwikkeling van deze zaak is gemoeid. De president deelde mede, dat de uitspraak zal volgen „over drie weken of eerder", waarna de zit ting werd gesloten. Geen onmiddellijke loonstop in de Ver. Staten. De directeur van de Economie Stabilisation Administration, Va lentine, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse regering zich heeft uitgesproken tegen een onmiddel lijke loonstop. Er was een plan overwogen voor een snelle prijs- limitering voor de tyd van dertig dagen, in welke periode de rege ring maatregelen van langer duur ondr de ogen zou zien. De dirc- teur voor de prysbeheersing, Di- salle, had een voorlopige order voor een dergelyke prijsstop voor bereid. Valentine deelde echter mede, dat men deze gedachte had laten varen. In de mededeling werd verder gezegd, dat de se lectieve controles voor bepaalde industrieën voort zouden duren. Bouw van nieuwe cement fabrieken in de Sowjet-Unie. Naar Radio Moskou meldt, bou wen de Russen thans cementfa brieken, welke uit elkaar kunnen worden genomen en in een an dere plaats opnieuw kunnen wor den gemonteerd. Deze fabrieken, die cement zullen leveren voor 2 reusachtige electrische centrales te Koeibissjef en Stalingrad aan de Wolga, zouden alle handenar beid overbodig maken en een on gekend grote productie hebben. Het opbouwplan van drie divisies Door de Nederlandse regering is tydens de besprekingen met Elsenhower uitvoerig gewezen op de militaire inspanningen, die ons land zich in de afgelopen jaren heeft moeten getroosten. Eerst sinds 1950 kan met de op bouw van de strijdkrachten wor den begonnen, waardoor ons land een- ongunstiger positie inneemt, dan andere West-Europese lan den. Er op wijzend, dat al het mo gelijke wordt gedaan om de Ne derlandse bijdrage te bespoedigen, werd de generaal uiteengezet, dat de Nederlandse industrie maxi maal voor de bewapening wordt ingeschakeld. Het Nederlandse standpunt dat wy een zeevarende natie zyn en dus het recht en de plicht hebben aan de Atlantische marimtieme verdediging een volwaardig deel by te dragen, ontmoette by Elsen hower veel begrip. De besprekingen hebben niet geleid tot beslissingen, die een af wijking betekenen van het drie divisies-opbouwplan van de rege ring. Of dit plan verwezenlykt zal kunnen worden voor het jaar om is, blijft de vraag. Eisenhower heeft dit trouwens ook niet ge- eist. De drie divisies. De drie mobilisabele divisies zullen worden gevormd uit de lichtingen 1949 II, 1950 I en 1950 II (een divisie) en de lichtingen 1946 tot en met 1949 I, de Indo nesische veteranen (2 divisies). Tegen het einde van dit jaar een permanente troepenmacht van drie divisies onder de wapenen hebben, zou betekenen, dat de lichting 1949 II niet tegen 1 April a.s. met groot verlof zou kunnen gaan en dat de Indonesië-vetera- nen wederom voor geruime tyd onder de wapenen zouden moeten komen. Zij zouden immers eerst in de volgende jaren kunnen wor den afgelost, wanneer er uit de komende lichtingen nieuwe divi sies zy'n gevorma. Dergelijke besluiten, zo werd ons medegedeeld, zouden tot con sequenties leiden, die de regering niet kan aanvaarden. Slagersstaking in België. De Belgen moesten gisteren hun patates frites zonder de zo ge liefde biefstuk eten. Om te pro testeren tegen de door de rege ring in het kader van haar strijd tegen de verhoging der kosten van levensonderhoud vastgestelde maximumprijzen voor vlees, heb ben de Belgische slagers n.l. voor 24 uur het werk neergelegd. Naar de slagers aanvoeren, is de winst, die hun op grond van deze maxi mumprijzen wordt toegestaan, te klein. Toe?i Deneiaal eisennuwo. begroet door de Chej van de Generale Staf, Generaal Kruis. Twee Chefs ontmoetten elkaar. Eerste paal geheid te Westdorpe. By de Centrale te Westdorpe Is gistermiddag met enig officieel vertoon de eerste paal ln de grond geheid voor het 50 kilovolt scha kelstation, dat een onderdeel is van de grote electriclteitswerken welke de P.Z.E.M. bezig is uit te voeren. De eerste van de 107 palen, had reeds voor nieuwjaar geheid moe ten worden, doch de vorst trad op als spelbreker. De bedoeling is, dit station, dat bestemd is voor geheel Zeeuwsch- Vlaandëren, als het gereed is, te koppelen aande kabels welke door de Wester Schelde en van Goes af bovengronds, naar de Bra bantse centrale te Geertruiden- berg leiden. De verbinding naai de Wester Schelde moet echter nog gelegd worden. Daar uitein delijk de te Vlissingen in aanbouw zijnde nieuwe centrale Zeeland, de electriciteit voor geheel Zeeland zal leveren, is de voorgenomen koppeling van het station te Westdorpe aan Geertruidenberg van tijdelijke aard. De dageiykse leiding bü de bouw van het station berust by de heer J. Versluys, hoofd van de uit te voeren werken in de „Zuid- groep", terwijl het geheel onder toezicht staat van de architect en bouwkundige der P.Z.E.M. de heer C. W. B. Keiler uit Middelburg. De hoofdingenieur, de heer A. P. Lindenberg, liet de heimachine de eerste paal in dè grond drijven en feliciteerde vervolgens de Con dor Aannemersmy. uit Amster dam, die belast Is met de bouw. Ir H. de Jong, uitvoerend inge nieur van de Condormij. wenste eveneens een prettige samenwer king. Voorts brachten de heer Keiler en de heer Versluys nog hun goede wensen uit over een goed verloop van de bouw. Ir T. Michielsen, directeur van de P.Z.E.M. was wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Nadat nog een tweede paal in de grond geslagen was, wat on danks de regen onder veel enthou siasme geschiedde, kwam al het personeel van de Westdorpse cen trale en de Condormij. bijeen in de directiekeet om in een gezellig ogenblik het gebeuren te herden ken. K.L.M.-tasjes niet alleen voor luchtreis. Iedere passagier, die op één van de grote inter-continentale routes van de K.L.M. vliegt, krqgt van de luchtvaartmaat- schappü een reistas van blauw linnen. Zo langzamerhand kan men deze blauwe tasje overal ter wereld tegenkomen, hetgeen geen wonder is als men bedenkt, dat de K.L.M. alleen in 1950 vqftig duizend exemplaren heeft verstrekt. En ze worden overal voor gebruikt. Een Engelse journalist ontmoette in het Verre Oosten een vrouw, die een dergelijk tasje op haar hoofd hield; by nadere beschouwing bleek het haar baby te bevatten Goesenaar plotseling te Amsterdam overleden. Gistermiddag bereikte ten kantore van do N.V. Zaadhandel en Boomkwekerijen Wed. P. da Jongh te Goes de ontstellende me dedeling dat de heer J. Zweemer uit Goes, vertegenwoordiger dezer N.V. gisterennacht in Amsterdam plotseling was overleden. De heer Zweemer logeerde in Hotel de Bijenkorf. Toen men hem 's ochtends wilde wekken gaf hij geen antwoord en zqn kamerdeur was gesloten. Toen hij ook na enige tyd nog geen antwoord gaf op het geklop Is, met hulp van de politie de kamerdeur geforceerd en vond men de overledene. Als doodsoorzaak wordt -hartverlam ming aangenomen. De heer Zweemer die ongeveer 53 jaar oud was, trad reeds ruim tien jaar voor de N.V. als ver tegenwoordiger op. Een visser uit een plaatsje in de buurt van Rangoon (Birma) werd op 31 December 1949 op zee door een orkaan overvallen. Na 20 da gen op zee zonder voedsel te heb ben doorgebracht, belandde hy op een opbewoond eiland in de Anda- manen-archipel. Hier leefde hij van amandelen. Een schip ont dekte kort geleden deze moderne Robinson Crusoe, die door zqn bloedverwanten reeds was dood gewaand. De Amerikaanse com missie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat by Las Vegas ln Nevada, proeven met atoomwa pens zullen worden genomen. De Britse luchtmacht is weer be gonnen met bombardementen op Helgoland. Teruggave van het eiland sclujnt dus weer voorlopig van de baan te zün. De vorige week uit de Leeuwarder gqyange- nis ontsnapte gevangene is in Dongen (N.-Br.) door de Rü'ks- politie gearresteerd. Hy had in de tussentijd nog kans gezien enkele inbraken te plegen. In Uden heeft een hond 115 kippen in één nacht doodgebeten. Voor de be treffende pluimveehouder een strop van f 000.De politie loert op het bloeddorstige dier. De schrik van zyn leven kreeg giste ren ln Nü'megen de kantoorbe diende die voor een bankgebouw een pakje met bankbiljetten van 1000, 100 en 10 gulden liet vallen. De wind blies de papiertjes over straat en, hoewel voorbijgangers de geldregen opvingen en verza melden, ontbreekt er nog een bil jet van duizend en een van hon derd. Op het landbouwkundig proefstation „De Schothorst" by Amersfoort, zün gisteren twee lammetjes geboren. Het betreft geen proefneming. In Carré te Amsterdam heeft gisteravond een leeuwin, tijdens de voorstelling van Strassburger, de temmer aan gevallen. De man werd aan de hand gewond. Na een brand te Okkenbroek waar gisteren de boerderij van F. Wilbrink af brandde moest het rundvee, dat levend uit de vuurzee kwam op advies van een veearts worden afgemaakt. Mevr. Teddy Schol ten is vanaf gisteren als omroep- ster aan Philips experimentele televisie verbonden. Gisteren hebben weer 263 candidaten be richt ontvangen dat zü zijn ge kozen als pachter in de N.O.P. Dit deelde dr ir S. Smeding, directeur van de Weiringcrmeer gisteren te Delft mede. Hij voegde er nog aan toe, dat ook voor landarbeiders mogelijkheden zullen worden ge opend 'grond te pachten terwijl binnenkort ook misschien midden standers kunnen worden geholpen. E.H.B.O.-FILMAVOND TE GOES In het Schuttershof werd Don derdagavond een E.H.B.O.-film- avond gegeven. De aanwezigen in het byzonder de heer van Melle als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur en de doktoren, werden hartelijk welkom geheten door de voorzitter van de afdeling Goes, de heer Lagaay. Daarna was de beurt aan de heer van Roon van de propagandadienst van da Nederlandse vereniging voor E.H.B.O. Voor de pauze vertoonde deze enkele aardige films van da Amerikaanse voorlichtingsdienst, n.l. een over het belang van in jectie tegen ziekten en een film over studie in de medicü'nen, dia speelde in een ziekenhuis. In da pauze werd ter dekking van de onkosten een verloting gehouden, waarvoor de Goese winkeliers prij zen beschikbaar hadden gesteld. Wethouder van Melle sprak ver volgens over het grote belang van de E.H.B.O. in de tegenwoordige tyd met zyn vele sombere pers pectieven. Hierna werd de hoofd film vertoond. Deze behandelde verschillende ongevallen en het grote nut dat kennis van E.H.B.O. in dergelijke voorkomende geval len kan hebben. In een slottoe spraak wees de heer van Roon nogmaals op het grote belang dat de E.H.B.O. heeft in het dagelijks leven wanneer men by voorko mende ongevallen vaak niet weet hoe te handelen. Hy riep aller steun en medewerking in. Over het geheel genomen kan deze propaganda-avond zeer ge slaagd worden genoemd. OPENING VEILINGSGEBOUW ST MAARTENSDIJK. Woensdagmorgen 17 Januari a.s. zal te St. Maartensdijk de officieële opening plaats vinden van het nieuwe veilingsgebouw der Veilingsveren. „St. Maar tensdijk en Omstreken". DE BILT ZEGT: Guur. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel. Aanvankeiyk krachtige tot ma tige, later weer harde en langs de kust tqdeiyk stormachtige Zuid westelijke wind. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1