ZEEUWSCH DAGBLAD Nederland zal om snellere levering van Amerikaanse uitrusting vragen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zekerheid door soberheid. Eisenhower in Den Haag gearriveerd Want men wil drie divisies leveren voor het jaar om is V.N.-troepen doen tegenaanval HOE DE GRIEP EUROPA VEROVERDE Vijf arbeiders verdronken Raad van Vlissingen behandelde begroting voor 1951 1950 was voor de Zeeuwse groenten- telers niet onverdeeld gunstig. SNIPPER Uitgave Slichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. S<i. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlisslngen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. 6e JAARGANG No. 1761 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 11 JAN. 1951 Hoofdredacteur: Dra C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT MedewerkersMr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- llskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.45 u., onder 16.52 u.; Maan op 11.02 u., onder 23.04 u. Hoogwater op Vrjjdag 12 Jan.: Vlissingen: 4.53 u. 1.94 m., 17.26 u. 1,96 m.; Terneuzen: 5.26 u. 2.11 m., 17.55 u. 2.14 m.; Wemel- dinge: 6.47 u. 1.53 m., 19.11 u. 1.68 m.; Zierikzee: 6.28 u. 1.28 m., 18.57 u. 1.44 m. L~\e drang naar wat men noemt „sociale zekerheid" is ken merkend voor onze tijd. Men is er niet tevreden meer mee van daag een behoorlijk bestaan te hebben: men wil ook voor de toekomst van redelijke levens omstandigheden verzekerd zijn. Het is begrijpelijk, dat dit verlangen nar zekerheid juist thans zo sterk is. De grote eco nomische crisis in de dertiger jaren, waarin velen zich bijna geheel van bestaansmiddelen beroofd zagen, en de daarop gevolgde oorlog, waarin ons al ler leven, ook materieel, aan de grootste onzekerheid ten prooi werrl, hebben dit altijd bij de mens aanwezige verlangen tot een hartstochtelijke begeerte aangewakkerd. „Vrijdom van gebrek" werd dan ook tot een der hoofddoeleinden van staat kunde geproclameerd. Het verlangen naar zekerheid blijkt dus juist tot ongekende hoogte te zijn geklommen, door dat de onzekerheid hand over hand toeneemt. Doch hiermede is tegelijkertijd de moeilijkheid aangegeven om aan dit verlan gen tegemoet te komen. De ont wikkeling van het economische leven zelf en de onevenwichtige internationale toestand hebben immers juist de onzekerheid versterkt, waarmee men nu af wil rekenen. En het is daarom duidelijk, dat men om die onze kerheid met beslissend resultaat te bestrijden die oorzaken zal moeten wegnemen. Het is wel heel ongelukkig, dat met name de in ons land gevoerde economische en sociale politiek voor deze sa menhang onvoldoende oog schijnt te hebben. Zij richt zich veelal rechtstreeks tegen het gevolg: de onzekerheid zelf, en laat de hierboven aangegeven oorzaken daarvan vrijwel on aangetast. Nu moet wel toege geven worden, dat de wegne ming van die oorzaken een aan gelegenheid is, die alleen inter nationaal afdoende kan worden aangevat, maar daarmede is de zinloosheid, ja schadelijkheid van een politiek, die alleen de gevol gen bestrijdt niet opgeheven. Het is immers duidelijk, dat de tegenwoordige regeringspo- litiek er wel naar kan streven een ieder werkgelegenheid en bepaalde geldelijke inkomsten voor heden en toekomst te ga randeren, maar dat de daartoe getroffen maatregelen geld kos ten. Geld dat ergens vandaan moet komen. En dat „ergens" kan alleen het economische le ven zijn, waarin door aanwen ding van arbeid en kapitaal geldswaardige producten worden voortgebracht. Slechts uit de opbrengst daarvan mogen de lonen en de uitkeringen, zo no-, dig via belastingheffing door de Staat, worden betaald en slechts uit diezelfde opbrengst mogen de nieuwe bedrijven worden ge sticht, die de werkgelegenheid ook voor de toekomst zullen moeten waarborgen. Op de verdeling van die op brengst over deze verschillende vormen van aanwending zal daarbij goed moeten worden ge let. Is het werkelijk ernst met het voornemen, om volle werk gelegenheid te waarborgen, dan zal men de uitgaven voor lonen en sociale uitkeringen binnen de perken moeten houden. En acht men die sociale uitkeringen werkelijk een volksbelang, dan zal men zich met een matig loon tevreden moeten stellen. Men kan nu eenmaal, zeker na deze verwoestende oorlog, niet alles tegelijk hebben: èn flinke lonen èn royale uitkeringen èn grote uitgaven voor vernieuwing van oude en stichting van nieuwe bedrijven. Het bedenkelijke is nu ech ter, dat de tegenwoordige regeringspolitiek deze eenvou dige waarheid niet schijnt te willen begrijpen. De hoogte der lonen schijft zij eenvoudig voor, de sociale uitkeringen bestrijdt zij uit hoog opgeschroefde belas tingen en wanneer dan voor onderhoud en uitbreiding van bedrijven onvoldoende gelden overblijven, voorziet zij daarin door „nieuw gelei te scheppen". Op deze wijze wordt echter een hoeveelheid geld in omloop gebracht, die te groot is in ver houding tot de geproduceerde goederen. En ieder weet nog >vel uit de oorlog, dat als er veel geld is en weinig goederen de prijzen oplopen. En het slachtoffer worcit altijd weer de kleine man, voor wie men juist zegt te willen zorgen. De enige manier om uit deze steeds gevaarlijker toestand te komen is een nuchter aanvaar den van de werkelijkheid, waarbij de noodzaak wordt ingezien lonen en sociale uit keringen achter te stellen bij de absoluut vereiste uitgaven om de bedrijven in stand re houden en uit te breiden ten bate van het scheppen van vol doende werkgelegenheid. Dit eist offers van ons allen, doch die zijn nu eenmaal onontkoom baar, wil ons bestaan zelf niet worden bedreigd. Vandaag zal Generaal Eisenhower, de opperbevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten, een bezoek brengen aan minister president dr Drees en de ministers van Buitenlandse Zaken en Oorlog. Hjj zal ook besprekingen voeren met de Nederlandse Chefs van staven. Er worden geen belangrijke beslissingen verwacht, aan gezien het lder slechts een oriëntatiereis betreft. Volgens het A.N.P. zal echter wol aangedrongen worden op een snellere levering van de toegezegde Amerikaanse uitrusting, teneinde aan het eind van dit jaar drie divisies in totaal 75.000 man op de been te hebben. Toen gistermiddag de grote Constellation van de „Military air Transport Service", van het Ame rikaanse leger, waarmede de ge neraal zijn rondreis maakt, op Schiphol tot stilstand kwam, ston den vele Nederlandse en Ameri kaanse autoriteiten gereed om de generaal te verwelkomen. In de lichtblauwe auto van de Chef van de Generale Staf, Gen. H. J. Kruis werd vervolgens snel naar Den Haag gereden. De auto, die voor deze gelegenheid was voorzien van een rood bordje met vijf sterren, werd begeleid door een detache ment motorrijders van de mare chaussee. Voor Hotel des Indes, waar hij tijdelijk logeert sloegen enkele tientallen Hagenaars de aankomst gade van de Generaal, die bemin nelijk glimlachte tegen de voor de ingang van het hotel verzamel de fotografen. Gedurende zijn be zoek aan ons land is hem een tweetal Nederlandse officieren ter beschikking gesteld, nl. Gen Maj. De Amerikaanse tweede divisie en Franse troepen hebben giste ren in de centrale sector een te genaanval gedaan. De aanval werd begonnen tegen twee vijan delijke regimenten, die zich onge veer zes kilometer ten Zuiden van het prijsgegeven Wondjoe bevon den. Men rukte ongeveer drie ki lometer op. Dit is de eerste aan val der V.N. van enig formaat sinds de terugtocht uit Seoel. Avontuur van Superfort. Een Superfort B-29, die door motorstoring uit zijn formatie was losgeraakt en eenzaam boven de wolken vloog, heeft een aanval van een vijftiental straaljagers van het type M.I.G. 15 door staan. De M.I.G.'s vielen de bommen werper van achteren aan doch werden ontvangen met een hevig vuur uit de geschutkoepels van de B-29. Na een gevecht van tien mi nuten wist de bommenwerper in de wolken te ontkomen. W. J. K. Baay, chefstaf van het comité van chefs van staven en Overste G. S. Sicco Smit. Communistische demonstraties. Evenals in Parijs en Brussel hebben enkele honderden perso nen ln Den Haag en Amsterdam gedemonstreerd tegen de komst van Eisenhower. Zij voerden span doeken mee, waarop de leuzen prijkten „Eisenhower verdwijn", „Weg met de atoombom", „Weg met de Duitse herbewapening", „Nooit meer Wehrmacht" enz. Wil Sowjet-Unie beperkte be wapening van West-Duitsland aanvaarden De Sowjet-Unie is tot aanzien lijke concessies bereid, wanneer de West-Duitse bewapening bin nen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies beperkt blijft, al dus zou Otto Nuschke, vice-minis- ter-president van de Oost-Duitse staat in een interview met de Stockholmse „Expressen" ver klaard hebben. Nuschke zou verder gezegd hebben optimistisch gestemd te zijn t.a.v. de mogelijkheid van het tot stand komen van Duitse een heid en van een snelle oplossing van de Duitse kwestie in haar ge heel. Volgens inlichtingen zowel van Russische als van Wester se zijde zou reeds met een vier- mogendhedenconferentie in het komende voorjaar rekening ge houden kunnen worden. Demobilisatie van Ambonezen buiten Indonesië uitgesloten. De woordvoerder van het In donesische ministerie van defen sie, majoor Bachtar Lubis, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering slechts twee punten van minister s' Jacob inzake de af vloeiing van Ambonese leden van de K.L. kan aanvaarden. Deze Ambonezen kunnen ter plaatse of op de plaats van herkomst demo biliseren. Demobilisatie buiten In donesië is uitgesloten. Opneming in de Apri is de individuele zaak van de Ambonezen. In Nederland kreeg Walcheren dat het virus de long van de mens niet aantast (in tegenstelling met de ziekte in 1918). Mutaties van het virus tot een longontsteking veroorzakende ziektekiem blijft echter steeds mogelijk, zodat dit punt doorlopend de grootste aan dacht vraagt van het wetenschap pelijke influenza-onderzoek. r,Tjerk Hiddes" vertrekt vandaag. Op vragen van het tweede Ka merlid J. Schouten (A.R.) i.v.m. het vertrek van de „Tjerk Hid des" naar Indonesië heeft de mi nister van marine geantwoord, dat de „Tjerk Hiddes" heden naar Indonesië zal uitvaren. de primeur. De huidige in Europa heersen de influenza heeft vermoedelijk haar oorsprong in een locale epi demie in Juni 1950 in Zweden Half November 1950 brak een grote epidemie uit in Denemarken en eind November in Noord-Zwe den en Noorwegen. Eind Decem ber verscheen influenza in Noord- Engeland, vermoedelijk via de ha venplaats New-Castle, hetgeen mogelijk wijst op een verbreiding van Scandinavië uit. Omstreeks Nieuwjaar werd de ziekte gemeld in Belgisch Vlaan deren en in Nederland in Walche ren. Het stamtype werd tot dus verre alleen in Denemarken en Zweden bepaald en is hetzelfde ais van de grote continentale epi demie van 1949 (toen komende uit Italië) en van de epidemie van het noordelijke continent in 1947. In de influenza-virologie noemt men het A I. Andere meldingen over influenza komen uit Sardi nië, Perzië en Noord-Spanje, doch bijzonderheden ontbreken. Tijdige internationale meldingen via het serum-instituut te Kopenhagen hebben het deze winter in Neder land mogelijk gemaakt een voor raad monovalent vaccin tegen het A X-virus te bereiden. Een antibio ticum is nog niet tegen het in- fluenza-virus gevonden, daaren tegen wel tegen de secundaire bacteriële complicaties. Het klinisch beloop van de ziek te is meestal licht, zodat men ook thans zeer stellig de indruk krijgt, Mej. M. M. A. Michels bij auto-ongeval gedood Mej. M. M. A. Michels, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs in Zeeland, Brabant en Limburg, en wonende te Den Haag, is gis termorgen tengevolge van een auto-ongeval om het leven geko men. De auto, waarin mej. Michels gezeten was en die door een rijks chauffeur werd bestuurd, is in de gemeente Best op een glad stuk weg geslipt, met een vrachtauto in botsing gekomen en daarna in een bermsloot geraakt. Mej. Michels overleed tijdens het trans port naar een ziekenhuis te Eind hoven. De chauffeur brak een been. Nog 450.000 man méér in dienst eist Marshall. De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, heeft gisteren voor een subcommissie van de Senaat aangedrongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongemannen van 18 jaar voor de militaire dienst teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op te voeren. Volgens Marshall dient de huidige dienstplichtwet aangevuld te worden met een stelsel van al gemene dienstplicht ook voor bo vengenoemde leeftijdsgroep. Truman zou volledige goedkeu ring aan het plan hechten. Op het ogenblik zijn alleen mannen van 19 tot 26 jaar dienstplichtig. Vreselijk ongeval op de IJssel. Vijf arbeiders van een steenfa briek te Dieren zjjn gistermiddag verdronken toen het roeibootje waarmede zjj over de IJssel wil den, omsloeg. Het bootje werd op genomen door een kabel van het pontveer en kantelde. Als de pont ter plaatse afvaart ligt de kabel slap in het water. Midden op de IJssel wordt de pont echter door de stroom uit de koers gedrukt, waardoor de kabel strak komt te staan. Op dit moment be vond het bootje, waarin zes man zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kantelde over de lengte-as en de inzittenden kwa men in het water terecht. Eén van hen D. van Minkelen, wist een roeispaan te grijpen, bleef drijven en werd gered. De overigen verdronken. Het waren J. Gerritsen (4 kinderen), G. Jansen (geen kinderen), L. Nieuwenhuis (5 kinderen) en J. Nijland (ongehuwd) allen uit Doesburg en C. Jansen (één kind) uit Rheden. Met revolver op broers geschoten. In de gemeente Veldhoven heeft zich gisternacht een drama afge speeld. Een der zoons van de fa milie H., die wegens zijn over spannen toestand reeds enkele weken thuis werd verpleegd, is in de nacht plotseling opgestaan en heeft met een revolver op zijn bei de, bij hem op één kamer slapen de, broers geschoten. De ene kreeg een schot in zijn buik, de andere in zijn dijbeen. Beiden wer den naar het ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. De dader is naar een zenuwinrichting overge bracht. Directeur van voetbalpool- onderneming gearresteerd. De Haagse politie heeft de di recteur van de voetbalpoolonder neming „The Netherlands Goal", P. J. van der V. uit Den Haag, gearresteerd. Van den V. wordt verdacht van oplichting. Hij zou in zijn blad hebben gepubliceerd, dat aan be paalde personen, die voetbaluit slagen op de juiste wijze hadden voorspeld, grote geldsbedragen waren uitgekeerd, terwijl deze mensen in werkelijkheid niets hebben ontvangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Een Constellation van de British Overseas Airlines is bij het lan den, na een oefenvlucht, op het vliegveld Filton bij Bristol in een benzineopslagplaats, waar zich duizenden liters benzine be vonden, terecht gekomen. Wor.der boven wonder brak er geen brand uit. Twee leden van de uit zes koppen bestaande be manning toerden licht geiooit 1. Het vliegtuig op de plaats van de botsing. Duidelijk is het gat te zien, dat in de neus van het toestel ontstond. „Regeringspolitiek oorzaak van tekort" De Vlissingse gemeenteraad heeft gisteren onder voorzitterschap van de burgemeester, mr B. Koiff, vergaderd en na een middag- en korte avondzitting de gemeentebegroting voor 1951 aangenomen. De AJR.-fractie en de heer F. van Sabben (C.H.) stemden tegen de post „inkomsten staangelden kermis". Aan het eind van de vergadering werd de heer M. J. van Poelje (Arb.) tot tijd. wet houder gekozen, in de plaats van de heer M. A. van Popering, die ziek is, doch wiens gezondheidstoestand steeds verbetert. De algemene beschouwingen, die dit keer door de fractieleiders gehouden werden, bewogen zich niet op het politieke terrein en gaven de overtuiging, dat de raad eendrachtig streeft naar verdere opbouw en uitbouw van de Scheldestad. Nieuwe arrestaties te Djakarta en Bandoeng. Op last van de procureur-gene raal van Indpnesië is de voorma lige hoofdcommissaris van politie te Bandoeng, de heer F. Landme ter, gearresteerd. Hij zou met de „Oranje" naar Nederland reizen en daartoe Zondag naar Medan vliegen om in Belawan aan boord te gaan, doch werd te Djakarta gearresteerd en naar Bandoeng gebracht. Daar werden ook ge arresteerd de commissaris van politie tweede klasse P. A. Kette- nis, de inspecteurs tweede klasse A. C. Story en R. K. Wankay, de adjunct-inspecteurs tweede klas se F. R. Pareira en J. H. Fickel, de adjunct-commandant van poli tie, J. C. Selter, en de agent eer ste klasse A. de Beer. Koninklijk gezin Vrijdag terug uit Sankt Anton. H, M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H .K. H. Prinses Beatrix zullen Vrijdag 12 Januari a.s. in de loop van de dag, van hun win- tersportvacantie in Sankt Anton terugkeren. Bij de aanvang van de vergade ring wenste mr Koiff de leden een goed 1951, waarin naar hij hoopte de goede samenwerking besten digd zal worden. Door ziekte van de wethouders was het hem niet mogelijk geweest thans een nieuwjaarsrede te houden. Het ligt in zijn voornemen dit in de volgende vergadering te doen. Herbouw brandweerkazerne. Voor men aan de behandeling van de begroting begon, werden de weinige andere punten van de agenda afgewerkt. Het voornaam ste punt vormde het voorstel van B. en W. om hun college een aan vullend crediet te verlenen van f 12.900 voor de herbouw van de brandweercentrale, alsmede een crediet van f 20.600 voor de bouw van een tweetal woningen boven de brandweercentrale en het aan vaarden van Rijkssteun voor de bouw van deze woningen. De raad nam het voorstel aan. Vervolgens werden de begrotin gen 1951 goedgekeurd van Maat schappelijk Hulpbetoon, het Gast huis en het Burgerweeshuis. Begroting 1951 aan de orde. Hierna werd aangevangen met de gemeentebegroting voor 1951. De heer van Poelje (Arb. wees als eerste spreker erop, dat het tekort op de begroting in geen ge val geweten kan worden aan een onverantwoorde politiek van het Jaarvergadering Zeeuwse Groententelervereniging Interessante causerie van Ir W. van Soest. In de afmijnzaal van de Coöp. Veiling „Walcheren" te Middel burg is gisteren de jaarvergade ring gehouden van de Zeeuwse Groententeiersvereniging. In zjjn openingswoord betoogde de voor zitter, de heer V. Ton Czn., dat 1950 voor een aantal bedrijven verlies heeft opgeleverd, vooral veroorzaakt door de slechte ,be- drjjfsnitkomsten in de tweede helft van het jaar. Ir W. v. Soest, hield des morgens een In teressante causerie over de Ame rikaanse groenten en 's middags sprak Ir J. Sneep, wetenschappe lijk onderzoeker bij het Instituut voor de veredeUng van Tuinbouw- gewassen te Wageningen. De heer Ton noemde de oogst 1950 behoorlijk. De belangstelling voor regeninstallaties neemt toe, evenals voor de teelt van witlof en piantuien. Er is vqorts groeien de belangstelling voor prinsessen- bonen en wijnpeen. Hij waar schuwde echter voor de uitbrei ding van gewassenteelt en riep de leden op de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Voor sommige producten, zoals komkommers en meloenen, is moeilijk een afzet gebied te vinden. Hoewel de voor zitter voorzag, dat er moeilijke jaren aanstaande zijn, vond hij toch, dat er reden is voor een gematigd optimisme. In het jaarverslag memoreerde de secretaris, de heer Jac. de Jong, de goede belangstelling voor de gehouden excursies eh de deelname aan de tentoonstelling „Walcherens Groei". Hij betreur de de geringe deelname aan de Groenteteeltvakschooi. Het leden aantal per 1 Jan. bedroeg 180. De contributie bleef f 5 per jaar. GROENTEN IN AMERIKA. Is van Soest besprak het ge bruik van groenten in Amerika en de wijze, waarop de groenten aan de man worden gebracht. De "Amerikanen eten 1% tot 2 maal zoveel groenten als wij. Hij had bij de tuinders en kwekers in de V. S. een optimistische levens houding bemerkt. De Amerikaan se groente is van prima kwali teit, doch het gereed maken er van voor de consumptie is be paald minder dan in Nederland. Men eet in Amerika veelal bui tenshuis. Ook eet de Amerikaan veel soep en de groenten bij voor keur rauw, zoals kooi, sla en bleekselderij. Gebruikt men in Ne derland 70 kg. groenten per jaar en per hoofd der bevolking, in de V. S. is dit 116 kg. De cijfers voor de verwerkte groenten, die wor den geconsumeerd, zijn resp. 10 en 20. Ook besteedde Ir v. Soest aandacht aan de propaganda, die telers en grossiers voeren als mede aan de goede en efficiënte productie. Ondanks het feit, dat de groente op grote afstand van de grote consumptie-centra ge- per hoofd per jaar bedraagt. Ook gebruikt de Amerikaan veel mais, terwijl 34 maal zoveel meloenen worden geconsumeerd ais in ons land. Tenslotte» ging hij in op de wijze, waarop- in Amerika de ver koop van groente plaats vindt, o.m. in de zelfbedieningswinkels, waarnaast door telers en gros siers aan de winkeliers voorlich ting wordt gegeven door middel van cursussen. Een en ander werd aan de hand van lichtbeelden nader toegelicht. MIDDAGVERGADERIN G. In de middagvergadering sprak ir J. Sneep te Wageningen over het werk van het Instituut tot veredeling van Tuinbouwgewas- sen. Spr. schetste de voorgeschie denis van het Instituut, dat in 1936 werd opgericht en memo reerde het werk van wijlen de heer J. Davidse, die geboren werd in Middelburg, en baanbrekend werk verrichtte. Als de taken van het Instituut noemde ir Sneep het rassenonder- zoek, waarvoor jaarlijks 2 tot 3000 monsters moeten worden on derzocht, verder het samenstel- stellen van de rassen]ijst, het ver- cdelingsonderzoek en tenslotte de zaadteelt. Dit laatste geschiedt in de proeftuinen in Wageningen. Men werkt thans met 110 man personeel, terwijl hij de oprich ting slechts 2 personen in dienst werden genomen. In het tweede deel van zijn lezing zei ir Sneep, dat er 62 groentegewassen zijn, waarvoor onderzoekingen plaats gemeentebestuur. Integendeel. Hij achtte alle termen aanwezig voor een bijzondere rijksuitkering ter dekking van het tekort. Minder optimistisch was hij echter ge stemd over het wetsontwerp „Noodvoorziening 'gemeentefinan- ciën". De heer van Poelje vond het billijk dat de gevormde reser ve van 300 millioen afvloeit naar de gemeenten, welke dringend verlegen zitten om geld. T.a.v. de uitvoering hiervan was hij echter zeer sceptisch gestemd. Voorts wees hij er op, dat het Rijk de gemeentelijke zelfstandigheid moet bevorderen, wat op deze wij ze zeker niet geschiedt. Uitvoerig besprak hij de taak van de ge meente om de burgerzin te be vorderen. Hij deed enkele sug gesties aan de hand voor de ver wezenlijking hiervan en maakte de opmerking, dat er ook andere instellingen op dit terrein werken, waarvan de kerk een belangrijke taak heeft. De kerk, zo zei hij, heeft op een groot deel van de massa zijn greep echter verloren, tot zijn spijt. Versterking der burgerzin zag de heer van Poelje als basis voor een hechtere Euro pese gemeenschap. In dwangpositie. De woordvoerder van de C.H.- fractie, de heer van Rooijen, merkte op, dat de begroting een somber beeld geeft en de gemeen te in een dwangpositie is geraakt t.g.v. de van hogerhand opgeiegde lasten. De vraag mocht, volgens hem, dan ook gesteld worden of de landsregering wel voldoende oog heeft voor de noden van door de oorlog getroffen gemeenten. De teeld Wt .t, komt zij dank zij de vinden. Spr. behandelde hiervan witlof, spinazie en spruitkool. Een en ander werd verduidelijkt door middel van lichtbeelden. Aan het eind van de vergadering werd de film „Hoe wij werken" van de Coöp. Zaaizaadvereniging „West l'nvtnnriri "Ril koel- en paktechniek vers in de steden aan. ENKELE CIJFERS. Ter illustratie noemde Ir van Soest enkele cijfers. Zo worden in Amerika 10 maal zoveel asper ges gegeten als in ons land, 3 maal zoveel sla, 2 maal zoveel kool, 3 maal zoveel doperwten, 8 maal zoveel tomaten, terwijl het gebruik van bleekselderij 10 kg. Friesland" vertoond. Bij de ge houden bestuursverkiezing in de morgenvergadering werden de heren Jac. de Jong, Jos Wullems, W. J. v. d. Velde en D. Dormaar, allen herkozen. Gisterochtend zagen enkele in woners van Andijk, een plaatsje aan de rand van het IJsselmeer „een straaljager in zee storten". Politie te water en een amphibie- vliegtuig van Valkenburg gingen aan het zoeken, zonder iets te vinden. Men neemt thans aan, dat de straaljager, laag over zee vlie gend, het water met zijn krach tige uitlaatgassen omhoog heeft gedrukt. In de Gelderse Achter hoek worden in Januari geduren de de hele maand de zgn. „Niej- joarsvezieten" gemaakt. Zo ook in Kotten, waar een paar buren met paard en wagen op bezoek gingen. Net toen men genoeglijk bijeen zat, hoorde men een hevige knal op de deel. Geschrokken rende men er heen. Laat nu dat paard, dat men vlak bij een brandblus- apparaat had vastgebonden, de zekering hebben doorgebeten, zo dat de inhoud zich met een knal over de deel verspreidde! Zo schoot een paard het Nieuwjaar in. Nederland telt thans 1.482.215 radioluisteraars, dat is ruim 10.000 meer dan een maand geleden. De K.N.A.C. raamt het aantal motorrijtuigen in ons land per 1 Januari 1951 op 335.900 n.l. 5900 bussen, 74.000 vrachtauto's, 136.000 personenauto's, 98.000 mo torrijwielen en 22.000 tractoren. Het aantal rijwielen met hulp motor wordt geschat op 95.000. Het echtpaar Boesman en de heer C. de Vos Klootwijk zijn voorne mens in Februari wederom een aantal ballonvaarten te onderne men in Afrika, ditmaal in Marok ko en Algiers. moeilijke toestand in de wereld beziende, zeide de heer v. Rooijen, dat slechts het gehoorzamen aan de ordening Gods, mogelijkheden biedt. Op deze basis zal de C.H. in het nieuwe jaar zijn medewer king verlenen. Tot bevordering van de burgerzin zou, volgens spr. ook een uitvoeriger weergeven van de raadsverslagen in de pers bijdragen. Tenslotte wees hij nog op het schreeuwende tekort aan middenstandswoningen. De A.R. aan het woord. Ook de heer Marijs (A.R.) wees er op, dat het tekort voor 1951 voornamelijk te wijten is aan de politiek van de Rijksregering; de verhouding tussen rijks- en ge- meentefinanciën is niet juist. Het Rijk beschikt over gelden die de gemeenten toebehoren. De heer Marijs was van mening, dat het tekort in de komende jaren niet op f127.000.gehouden zal kun nen worden. Over de kerk zei spr. dat de opmerking van de heer van Poelje voor een zeker gedeelte niet valt te ontkennen. Toch is er ook door de kerk, vroeger en ook thans weer in verschillende vor men, veel gedaan voor de sociale rechtvaardigheid. Alleeen bij te rugkeer tot Gods Woord zai de wereld weer een dageraad zien, zei de heer Marijs, die voorts op merkte, dat het volk moet gaan beseffen, dat het offers moet brengen voor de vrijheid van Ne derland en Europa. In dit verband wees hij op de nog geringe aan melding voor Steun Wettig Ge zag. Tenslotte vroeg hij aandacht voor de eenzijdige economische structuur van Vlissingen, de con sequenties van het hoge bevol kingsaantal van 24.000 en de kwestie van de arbeidscontracten, waarop de heer van Poelje ook reeds gewezen had. Industrialisatie. Evenals alle andere sprekers, bracht ook de heer Corveleijn (K.V.P.) B. en W. hulde voor hun beleid. De begroting zag hij als zo goed, dat het een hamerstuk zou kunnen zijn. Kans om nog er gens op te bezuinigen zag hij niet. Hij wees er echter op, dat een dergelijke volmaaktheid de be langstelling van de burgers wel eens tegen zou kunnen gaan. Het wilde er bij hem nog niet in, dat er op het gebied van de industria lisatie niet meer gedaan kan wor den in Vlissingen. Hij wees in dit verband op het belang van vak bekwaamheid en sprak de hoop uit, dat dit jaar de eerste steen voor Hotel Brittannia gelegd zal worden en dat het vermenigvuldi- gingscijfer voor het onderwijs van 2 op 1 zal komen. Burgemeester antwoordt. Burgemeester Koiff, de spre kers beantwoordend, wentelde de waardering af op het gemeente- personeel en wees er op, dat de financiële verhouding tussen rijk en gemeente inderdaad zeer onbe vredigend is. Men krijgt zo lang zamerhand de indruk, dat op dit gebied naar de steen der wijzen gezocht wordt. De gedachten over het aankweken van burgerzin hadden zijn instemming en hij wilde wei overwegen hoe meer bekendheid te geven aan de taak der gemeente. Ook de voorzitter wees er op, dat de eenzijdigheid van Viissingens economische structuur minder pijnlijk is door de veelzijdigheid van „De Schel de". Dit geldt ook voor de woning voorraad, waarvan sommigen bang zijn, dat zij te groot wordt. Vlissingen biedt zeker mogelijk heden voor industrie; er moeten echter voldoende arbeiders zijn. Die komen er echter steeds meer en voor niet ai te grote industrieën is zeker plaats. Mr Koiff wees op de waarde van het E.T.I., de Stichting Zee land en de P.P.D. en hoopte met de heer Corveleijn, dat dit jaar een (Zie vervolg pag 3.1 DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Weersverwachting geldig tot vanavond. Over het algemeen veel bewol king met nu en dan regen. Krach tige, later tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1