PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 10 JANUARI IOSI Indonesische regering houdt voet bij stuk* Plan van V. S. voor actie tegen Peking „Nederlands standpunt basis voor nieuwe besprekingen" Eisenhower bezocht Brussel Het huwelijk van Bertha Hertogh Exploitatiekosten op Wester-Schelde- diensten vertienvoudigd. Spoedig vredesverdrag met Japan wenselijk geacht Provinciaal muziekconcours te Middelburg moet een evenement worden SNIPPER HIEOWS Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Gi -o 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1760 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et per woord Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huyssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- liskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. I.aport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.45 u, onder 16.51 u.; Maan op 10.51 u., onder 21.45 u. Hoogwater op Donderdag 11 Jan.: Vlissingen: 4.08 u. 2.08 m., 16.40 u. 2.13 m.; Terneuzen: 4.42 u. 2.25 m„ 17.09 u. 2.30 m.; Wemel- dinge: 6.06 u. 1.65 m., 18.29 u. 1.78 m.; Zierikzee: 5.47 u. 1.40 m., 18.17 u. 1.54 m. NIEUW-GUINEA. Ten aanzien van de souvereiniteit compromis onmogelijk. Het antwoord van de Indonesische regering op de beschouwin gen in het parlement inzake Nleuw-Guinea bevat de volgende drie punten: 1. De regering houdt vast aan en blyft strijden voor de aan spraak van Indonesië op West-Irian. 2. De regering is aileen bereid de onderhandelingen te her vatten op basis van de souvereiniteit van Indonesië in West-Irian. 3. De regering zai spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de R.T.C.-overeenkomsten aan een nadere be schouwing te onderwerpen. Minister-president Moh. Natsir deelde Aneta mede, dat de Ame rikaanse nota, waarin wordt aan gedrongen op hervatting der be sprekingen, door de minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, is ontvangen. Het regeringsant- woord is tevens een antwoord op de Amerikaanse nota, aldus Nat sir. Geen compromis mogelijk. „De regering meent, dat ten aanzien van de principiële kant, namelijk de souvereiniteit over West-Irian, er geen compromis mogelijk is. De souvereiniteit moet overgedragen en volledig erkend worden. Elke andere oplossing dan dit principe zal geen goed re sultaat opleveren voor Nederland en Indonesië, en in het algemeen voor de wereldvrede. Indien Ne derland de souvereiniteit over W.- Irian niet wil overdragen, wordt er een gevaarlijke situatie gescha pen, welke de goede verhoudingen tussen Nederland en Indonsië in gevaar zal brengen, en welke dan niet kan worden voorkomen", al dus Moh. Natsir. Naar aanleiding van stemmen dat de overeenkomst van de R.T. C. vele factoren bevat, die een be lemmering vormen voor de groei van de Indonesische maatschappij, vooral op economisch gebied, zei- de Natsir, dat de regering meent, dat het een voordeel kan beteke nen, indien de gehele R.T.C.-over- eenkomst aan 'n nadere beschou wing wordt onderworpen, opdat men precies de voor- en nadelen weet en de wijze, waarop men een Loongrens Invaliditeitswet, Ziektewet en Ziekenfondsen- besluit. De loongrens, welke in sommi ge sociale verzekeringswetten voorkomt, is met ingang van 2 Januari j.l. verhoogd van 4500 tot 4725 gulden per jaar. Het maximum dagloon, waar naar de premies en de uitkeringen worden berekend, is van 12 op 13 gulden gebracht. Als ziekenfondspremie, welke voor de helft ten laste van de ar beider komt, moet op het loon 1.8 procent tot ten hoogste 23 ct. per dag f 1.40 per week of 6.10 per maand worden ingehouden. Ten behoeve van de ziekengeld verzekering kan behoudens toegestane uitzonderingen een bedrag van 1 van het loon tot ten hoogste 13 ct per dag, 78 ct per week of f3.40 per maand worden gekort. en ander in overeenstemming met de nieuwe toestand kan brengen. Motie ingetrokken. Na de rede van Natsir vernam Aneta in de wandelgangen van het parlement, dat de motie van een aantal regeringspartijen zal worden ingetrokken, omdat het regeringsantwoord gelijk is aan de inhoud van deze motie. Men verklaarde voorts, dat de termijn van twee maanden, waarover de motie spreekt, niet onvoorwaarde lijk geldt. Het parlement, dat Dinsdagavond wederom vergadert, heeft dus slechts de motie van de P.N.I. te behandelen, die volgens parle mentaire waarnemers niet zal worden aangenomen. Warren Austin, de leider der Amerikaanse delegatie by de Ver. Naties, heeft in een toespraak te Atlantic City tot de vereniging van Amerikaanse hogescholen een uit vier punten bestaand plan uit eengezet, dat de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties willen voorleggen en dat maatregelen tegen communistisch China be helst. De vier punten zijn: 1. Een constatering van het feit dat de regering te Peking het ge zag der Verenigde Naties heeft getart en dat zij agressie in Korea heeft doen plegen. 2. Een herbevestiging van de door de Verenigde Naties in Ko rea nagestreefde doeleinden, na melijk het bewegen van de aan valler om zijn troepen terug te trekken en een beroep op alle sta- ten-leden der internationale orga nisatie om zich te outhouden van hulp aan de overtreder. 3. Een beroep op alle leden- staten om, naar draagkracht, bij te dragen aan het optreden der verbonden landen in Korea. 4. Het onmiddellijk bijeenroepen van de commissie van de Veilig heidsraad, die ermede belast is in geval van agressie te beraadsla gen over de door de Verenigde Naties te nemen gemeenschappe lijke maatregelen, om aan de aan val het hoofd te bieden en nieuwe aanvallen te voorkomen. Nieuw-Guineakwestie zien, noem de de heer v. d. Goes eveneens on juist. P.T.T. verhoogde tarief voor huis-aan-huisverspreiding. Naar wij vernemen is door het hoofdbestuur der P.T.T. het huis aan hu! erspreidingsterief ver hoogd van 0.7 op 0.9 cent per exemplaar. D^ze verhoging is al enige tijd van kracht en werd zonder meer ingevoerd. P. v. d. A.-bestuur verklaart; Van der Goes ontkent uit de school geklapt te hebben. Het partijbestuur van de P. v. d. A. heeft over het mislukken van de Nleuw-Gmnea-conferentie een verklaring afgelegd, waarin uitgesproken wordt, dat het voortduren van het geschil aanleiding dreigt te geven tot spanningen, waarvan de gevolgen zowel voor Nederland als voor Indonesië zeer nadelig kunnen zyn en dat dus gepoogd moet worden liet geschil alsnog te regelen. Het bestuur van de P. v. d. A. i de mond gelegd is, als zou de P. meent een basis gevonden te heb-1 v. d. A. in een Kabinets-crisis een ben waarop de besprekingen tus- mogelijkheid tot oplossing van de sen Nederland en Indonesië her vat kunnen worden. Het stelt n.l. vast, dat de regering in een twee tal voorstellen, enerzijds betref fende overdracht der souvereini teit aan de Nederlands-Indonesis- sche Unie en anderzijds, bij een onverhoopt niet aanvaarden van dit denkbeeld door Indonesië, door het voorstel tot het inroepen van internationale bemiddeling, blijk heeft gegeven niet vast te houden aan de uitsluitende Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea, zulks in tegenstelling tot de hals starrige houding van verschillen de politieke partijen. Het standpunt der Nederlandse regering, in deze beide voorstellen ingenomen, vormt volgens het P. v. d. A.-bestuur een aanvaard- uitgangspunt voor verdere onder handelingen tussen Nederland en Indonesië. De heer Van der Goes van Na- ters heeft een nadere mededeling gedaan over de door hem afgeleg de verklaring. De voornaamste correctie, die hij toepast is wel deze, dat hij niet namens de Partij v. d. Arbeid heeft gesproken. Dat de suggesties welke de P. v. d. A. Kamerfractie heeft gedaan toen de onderhandelingen geheel vast gelopen schenen door hem door gegeven zouden zijn aan de Indo nesische onderhandelaars, ontken de de heer Van der Goes van Na- ters. De bewering welke hem in België verdubbelt strijdmacht De opperbevelhebber van het doch dit jaar tot 150.000 uitge- Noordatlantische leger, Generaal Eisenhower is gistermiddag met een speciaal Constellationvlieg- tulg op het Brusselse vliegveld Meisbroek gearriveerd. Na de begroeting door de auto riteiten sprak hij met journalisten en wees erop, dat zijn huidig be zoek aan België voornamelijk ten doel heeft oude vriendschapsban den aan te halen. „In de toekomst zult u mij ech ter nog vaker zien verschijnen. Ik zal dan besprekingen hebben met de militaire leiders van land-, lucht- en zeemacht en bij die ge legenheid zullen wij dan voorna melijk over zaken spreken", zei hij. Op Meisbroek waren strenge veiligheidsmaatregelen getroffen het vliegveld was afgezet door le den van de Belgische Rijkswacht en de Belgische luchtstrijdkrach ten. De journalisten bevonden zich in een kamer die uitzicht gaf op het vliegveld en die zij niet mochten verlaten. Slechts foto grafen mochten het vliegveld be treden om foto's te nemen. Eisenhower zal te Brussel een onderhoud hebben met de "erste minister, Pholien, Paul van Zee land, in zijn dubbele functie van minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de Atlantische Raad, met de minister van defen sie de Greef en met de Belgische stafchefs van leger, luchtmacht en vloot. Naar verluidt zou de generaal voornamelijk kennis nemen van de huidige stand van de bewape ning in België en de toekomst plannen dienaangaande. Reuter meldt in dit verband, dat de Belgische strijdkrachten thans uit 73.000 man bestaan breid zullen worden. De strijdkracht, die België ter beschikking van het Atlantische Pact zal stellen, zal uit drie divi sies bestaan. Thans bestaat de hiervoor bestemde strijdmacht uit één divisie, welke zich in Duits land bevindt. Eisenhower vertrekt heden naar ons land. Het tijdstip van vertrek is nog niet vastgesteld. COMMENTAAR VAN DE „PRAWDA". In de eerste Sowjetrussische persreactie op de aankomst van Generaal Eisenhower in Europa verklaard de „Prawda", het blad van de communistische partij, dat de „Atlantische Gauleiter" de volgende missie heeft: „De luie Europenanen te dwin gen tot bespoediging van de in voering van een noodtoestand en alles op te offeren voor een be wapeningswedloop en de Hitier- divisies, die de kern van het At lantische leger van West-Europa moeten worden, weer in het leven te roepen". Het blad noemt het bezoek „de grofste operatie van militaire en politieke chantage, zo in overeen stemming met Washingtons ge woonten". COMMUNISTISCH PROTEST. Ongeveer 600 politiemannen be waakten het Astoria Hotel te Pa rijs, waar Eisenhower tijdelijk zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Het aantal demonstranten groei de in de loop van de middag aan tot ongeveer ander half duizend en men riep „Eisenhower, ga te rug naar Amerika" en „Wij willen vrede". Is men de kroningssteen op het spoor? De Londense pers meldt, dat een jonge tuinman bij toeval in een ruïne, in Westminster een, naar het schijnt, eerste spoor heeft ontdekt van de on langs uit de Engelse kroningsze tel ontvreemde „stone of scone". Wat de tuinman vond is een be drukte kaart in eikenhouten lijst, zoals deze voor de kroningszetel heeft gestaan en waarop de ge gevens over de vervaardiging en de maker van de zetel vermeld staan. De politie heeft nu een nauwkeurig onderzoek in gesteld in de ruïnes in de omgeving van Westminster Abbey. ZESTIENJARIGE JONGEN VERMIST. Te Oosterwolde wordt een zes tienjarige jongen, Geert Meesters genaamd, vermist. Woensdagmorgen 8 Januari is hij van huis gegaan naar de am bachtsschool te Oosterwolde en is sindsdien spoorloos. Hij heeft zich uitgelaten naar Duitsland te willen gaan. Aange zien hij zwaarmoedig is en lijdt aan toevallen, wordt een ongeluk gevreesd. ONGERUSTHEID OVER NEDERLANDSE COASTER, De Nederlandse coaster Oranje (231 ton) die op weg was van Hamburg naar Amsterdam en daar 7 Januari had moeten aan komen is nog niet binnen. Aan schepen op deze route is verzocht naar de Oranje uit te kijken. De Bredase rechtbank heeft gisterochtend een aanvang ge maakt met het proces van de Staat der Nederlanden tegen de 13 jarige Bertha Hertogh en de 22- jarige Mansoor Adabi, onderwij zer te Singapore. De Staat eist dat, gezien art. 86 Burgerl. Wet boek, het huwelijk nietig wordt verklaard. Geen van beide ge daagden was verschenen. Mr Toxopeus, ais vertegen woordiger van mr W. A. J. van der Hurk, procureur van de Staat der Nederlanden, vroeg bij ver stek van gedaagden aanhouding van de eis tot 27 Maart 1951. De behandeling duurde precies zeven seconden. Er was geen publiek. Secretaris Int. Raad van Kerken A. Kok overleden Hij werd in Goes geboren. Het secretariaat van de Int. Raad van Chr. Kerken (I.C.C.C.) te Amsterdam heeft bericht ont vangen, dat te CoUingswood (V.S.), waar hij sedert korte tyd verbleef, Maandagmorgen, op 67- jarige leeftijd, plotseUng ls over leden de heer Arie Kok, algemeen secretaris van de I.C.C.C. De heer Kok, Goesenaar van ge boorte, was vele jaren werkzaam in de Nederlandse diplomatieke dienst, o.a. als eerste kanselier van H. M.'s gezantschap te Pe king. Hij toonde intensieve be langstelling voor de zending en tijdens zijn verblijf in China heeft hij hiervoor veel werk verzet. Te vens is hij de oprichter geweest van de Chinese Bjjbelbond, welke organisatie hij als voorzitter heeft gediend. In de oorlog van 1939 1945 kreeg hij contact met de I.C.C.C. en na de oorlog is hij naar de V.S. vertrokken om zich daar geheel aan het werk van deze raad te wijden. De heer Kok, die zich zeer heeft beijverd voor de ontplooiing van de I.C.C.C., woonde, sedert de vestiging van het secretariaat te Amsterdam, weer in Nederland. Hij zou in Maart uit de V.S. te rugkeren. Vrijdag a.s. zal te Co 1- lingswood de teraardebestelling plaats vinden. Vierdaagse 24 tot en met 27 Juli te Nijmegen. Het bestuur van de Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeftbesloten de in ternationale vierdaagse afstands marsen dit jaar wederom te Nij megen te houden van 24 t.m. 27 Juli a.s. Geen invoering van tienvaart- kaarten. De tekorten op de exploitatie van de Wester-Schelde-dlensten zijn meer dan het tienvoud van voor de oorlog. De toestand van 's lands financiën is een zeer be grijpelijke reden voor de aandrang der regering de kosten binnen zo eng mogelijke grenzen te honden. Hoewel op de bouw van aanleg plaatsen met koplading en -lossing voor de grote wagenveren Is aan gedrongen, is deze toestand oor zaak, dat de daarvoor benodigde zeer grote bedragen niet gemak kelijk kunnen worden gevoteerd, aldus luidt het antwoord van Ged. Staten op de algemene beschou wingen der Prov. Staten n.a.v. de begroting der Prov. Stoomboot diensten voor 1951. Aan de door een lid gedane suggestie meer kleine schepen te bouwen kan geen gevolg worden gegeven. Er is verband tussen de grootte der schepen, de snel heid van de vaart, de vervoers capaciteit en de stabiliteit. Met kleine schepen kan men de vaak zeer zware vrachtauto's met aanhangwagens niet overzetten. Voorts zou een serie aanleg plaatsen nodig zijn. Wat de kos ten daarvan betreft dient men te denken in een orde van grootte van f 1.000.000.per aanlegplaats. DE AANLEGPLAATSEN. Op allerlei andere vragen van Statenleden werd geantwoord, dat er, wat de opstelling van auto's en de verkeersregeling aan Kruiningen en Perkpolder betreft, geen gegronde klachten zijn, hoewel de ruimte iets te wensen overlaat. Zolang de sluiswerken van Vlissingen in uitvoering zijn, is daar geen be vredigende regeling te verkrij gen. Aan de haven van Breskens kan nog een verbetering worden verkregen, wanneer t.z.t. de verkeersweg van de aanlegplaats af westwaarts komt te liggen van het parkeerterrein. De geringe tijd voor laden en lossen maakt het onmogelijk de kaarten in te nemen (van ev. tienvaartenboekjes te verwijde ren), bij het aan of van boord gaan. Invoering van tienvaarten boekjes voor auto's, wat niet gepaard kan gaan met een ta riefsvermindering, zou er dus op moeten neerkomen, dat tegen inwisseling van een coupon een kaart wordt verstrekt. Dit biedt voor het publiek geen voordeel van betekenis. De kaartverkoop op het parkeerterrein te doen plaatsvinden levert grote bezwa ren op uit een oogmerk van controle. In de donkere winterperiode kan geen latere boot op het veer VeereKamperland worden in gelegd. VLISSINGEN—BRESKENSê De „Prinses Irene" maakt tij dens het buiten gebruik zijn van de aanlegplaats Vlissingen 's morgens en 's middags een vaart voor de arbeiders uit W. Z. Vlaanderen, die in Vlissingen werken. Op de lijn Kruiningen Perkpolder is een derde schip ingelegd, teneinde het grotere vervoersaanbod tijdens deze moeilijke periode te kunnen ver werken. Deze maatregelen zijn kostbaar. Bovendien wordt hier door het onderhoudsschema voor de schepen verbroken. Meer personeel aan het onder houdswerk onttrekken zou ern stige gevolgen kunnen hebben. De Statenleden hadden ook gevraagd om asbakjes in de rooksalon le klasse, op de grote veerponten. Ged. Staten ant woordden, dat deze met de noor derzon plegen te verdwijnen. Na iedere reis wordt de salon door de hofmeester opgeruimd. Over wogen wordt het aanbrengen van vaste asbakjes. KATSCHE VEER. De suggestie van één der le den de steiger van Katsche Veer naar het Goese Sas te verplaat sen konden Ged. Staten niet overnemen. Reeds in een rap port uit 1868 werd gezegd, dat dit niet doenlijk was. Nog daar gelaten of de stroom voor de wal bij het Goese Sas, voor de gemeente Goes in de jongste tijd een oorzaak van buitengewoon hoge kosten, het geraden doet zijn daar een aanlegplaats te stichten, mag het bedrag der kosten, dat daarmede gemoeid zou zijn, niet worden onderschat. DE P.Z.E.M. Bij de behandeling der begro ting van de P.Z.E.M. werd opge merkt, dat bezwaren bestaan te gen het handeldrijven door de P.Z.E.M. in kleine apparaturen. In 1950 had deze handel een bruto-opbrengst van f257.000. terwijl de zuivere winst maar f 716.was. Men zou dit gaar ne aan de handeldrijvende mid denstand overlaten. Van de zijde van Ged. Staten werd gezegd, dat omtrent deze zaak binnen kort de raad van bestuur een uitspraak zal doen. DE GEMENEBEST-CONFERENTIE. Kwestie Kasjmir werd besproken De premiers van de landen van het Britse Gemenebest zijn het eens over het belang van een spoedig vredesverdrag met Japan, aldus een kort communiqué, dat gisteravond te Londen is gepubli ceerd. Volgens een woordvoerder zijn de ministers het er over eens, dat alle belligerenten van de jongste oorlog vertegenwoordigd moeten worden op de besprekingen over een vredesverdrag voor Japan - met inbegrip van de Sowjet-Unie en communistisch China. De ministers waren het er over eens, dat de besprekingen voort gang zouden moeten vinden, in dien een der betrokken landen weigerde de onderhandelingen bij te wonen. De conferentie was van mening, dat het mogelyk zou zijn erken ning ad hoe te verlenen aan de regering van Peking voor dit spe ciale doel. OOK HERBEWAPENING. Ook de mogelijkheid van herbe wapening van Japan werd bespro ken. Er zouden hierover aanzien lijke meningsverschillen heersen, De premiers konden geen over eenstemming; bereiken over de toekomst van Formosa. KASJMIR. Een niet bekend aantal premiers van het Britse Gemenebest heeft ook de kwestie-Kasjmir bespro ken Zij begaven zich daartoe naar het Savoy hotel, waar de Austra lische premier Robert Menzies wegens griep zijn kamer moet houden. De grootste geheimhouding werd in acht genomen. De pre miers betraden het hotel door de achteringang. De nationale vlag gen waren van hun auto's ver wijderd. De opstandige congrestroepen in Nepal hebben Boetwal, een han delsstad in het Westen van het land veroverd, zo wordt uit ge woonlijk betrouwbare bron verno men. Dertigjarige muziekvereniging „Excelsior" heeft grote plannen. Middelburg heeft in geen twintig jaar een muziekconcours gehad en dit is voor de muziekvereniging „Excelsior", die 30 jaar bestaat, aanleiding geweest er by de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fan fareverenigingen op aan te dringen het Provinciale Muziekconcours, dat jaarlyks op tweede Pinksterdag wordt gehouden, in Middelburg te mogen organiseren. De Zeeuwse Bond stond dit toe en „Excelsior" heeft inmiddels de organisatie ter hand genomen. Dit concours belooft een evenement te worden, dat duizenden naar de Zeeuwse hoofdstad zal lokken. In de gisteravond onder voor zitterschap van de heer J. J. La- roes gehouden vergadering, waar bij vertegenwoordigers van ver schillende belanghebbende Mid delburgse verenigingen aanwezig waren, heeft deze de plannen uit een gezet. Als concoursterrein is aangewezen de speelweide op 'tZand (achter het Zanddorp). Het gemeentebestuur, dat reeds medewerking heeft toegezegd, zal zorgen voor een muziektent op de Markt, waardoor ook publiek naar het stadscentrum zal worden getrokken. Men verwacht, dat 25 tot 30 muziekverenigingen zullen meedoen, terwijl de publieke be langstelling geschat wordt op 3000 a 3500 personen. Programma. Vóór Pinksteren zullen door „Excelsior" wellicht al enige mu zikale wandelingen door de stad worden gemaakt, terwijl op Za terdagavond voor Pinksteren, een groot concert op de Markt wordt gegeven. De concoursdag wordt om streeks 10 uur geopend met een officiële ontvangst door het Ge meentebestuur, dat in de Burger zaal het bestuur der Zeeuwse Bond, juryleden, directeuren en bestuursleden der muziekcorpsen zal verwelkomen. Het concours zelf begint om 11 uur en duurt tot 's avonds half zeven. Na de ontvangst wordt geza menlijk naar het concoursterrein gemarcheerd. Tijdens het con cours zullen door deelnemende verenigingen marsen door ver schillende delen der stad worden gemaakt. Door buurtverenigingen en middenstandsorganisaties is verzocht ook concerten op de Markt en de Dam te geven. De dag wordt besloten met een grote attractie, als een vuurwerk, een gondelvaart of iets dergelijks. B. en W. zijn verzocht die avond het stadhuis en de Dam feestelijk te verlichten. Men wil voorts de be langhebbende zakenlieden verzoe ken die dag hun winkels geopend te houden. Grootse opzet. Het ligt verder in de bedoeling, dat zo mogelijk dit concours alle voorgaande in Zeeland zal over treffen of minstens het uitstekend georganiseerde concours van vo rig jaar in Yerseke te evenaren. Er werden reeds enkele bekers geschonken en door V.V.V. werd bij monde van de secretaris finan ciële steun toegezegd. Tenslotte zal een ere-comité worden ge vormd, waarvoor zullen worden aangezocht de Commissaris der Koningin, B. en W. van Middel burg met de gemeentesecretaris en van iedere belanghebbende vereniging of organisatie één lid. Van de vereniging „Handelsbe lang", die 23 Januari a.s. verga dert, zai financiële medewerking gevraagd worden. Meer subsidie voor de Stichting Zeeland. Ged. Staten hebben de Prov. Staten voorgesteld het subsidie voor 1951 en volgende jaren aan de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk te verhogen van f 10.000.tot f15.000.Deze verhoging is noodzakelijk geworden door de aanstelling van een assistente, mej. mr Ph. M. Pot per 1 Sep tember j.l., en enige salarisver hogingen. In de toelichting delen Ged. Staten mede, dat de Stichting nu gedurende drie jaren haar diensten bij de verdere uitbouw van het maatschappelijke en culturele werk in Zeeland op voortreffelijke wijze heeft bewe zen en ook in steeds wijdere kring waardering vindt. Het Rijk verleent een bijdra ge van f 15.000.per jaar en van de gemeenten wordt f 10.000 .'s jaars ontvangen. In de brief van de Stichting, waarin het verzoek om subsidieverhoging is vervat, wordt een opsomming gegeven van wat reeds werd be reikt en wat nog in behandeling is, o.m. de voorbereiding der plannen van een tiental rusthui zen voor ouden van dagen. Duizend gulden was de buit van een tot nu toe onbekend gebleven heerschap, dat in een postagent schap te Rotterdam een zegel van 6 cents vroeg en, toen de assisten te zich omdraaide zijn arm door het loket stak, een stapeltje bankbilletten van f 25.— wegnam en hard wegliep. De politie zoekt naarstig. Een politoerder die magnetiseur wordt, blijft in het vak, want met „strijken" verdient hij de kost. De magnetiseur V. uit Amsterdam zal echter de vlag moeten strijken voor Vrouwe Ju- stitia. Ondanks het feit, dat hij vier personen, zoals deze ter te rechtzitting verklaarden, had ge nezen van hun kwalen, eiste de Off. van Justitie voor de Amster damse rechtbank viermaal f 100 boete subs. 4 maanden gevange nisstraf. Gisteravond is een 44- jarige dame in Den Haag, toen zij van een rijdende tram sprong, onder de wielen terechtgekomen en gedood. Des middags raakte een 34-jarige wielrijder in dezelf de stad onder een auto. Ook hij overleed ter plaatse. De Neder landse Vereniging voor Buitenre clame-belangen heeft 'n schrijven gericht aan de min. van Econo mische Zaken met het verzoek te overwegen het gebruik van licht reclames toe te staan tussen zes en negen uur des avonds. Er zijn valse Parkervulpennen in om loop. Door zeelieden worden deze pennen, die door een Italiaanse fabriek zijn vervaardigd en die precies de vorm van de echte pen nen hebben, ons land binnenge smokkeld. Ze zijn kenbaar aan de naam. Tussen de P en de a van Parker staat een punt. Daar kan men ze aan herkennen. Israël heeft het verzoek van Engeland, Frankrijk en de V.S. om de staat van oorlog met Duitsland te be ëindigen van de hand gewezen. De Amerikaanse marine zal in April 47.000 reservisten voor 3 maanden onder de wapenen roe pen. Volgens een bericht van het Vaticaan is mgr Byrne, apos tolisch delegaat in Korea met een aantal missionarissen en beamb ten van de Franse legatie van Seoel naar Mandsjoerije overge bracht. Nieuwe busdienst Nederland- Italië. „The Netherlands Trans Euro pean Buslines", welke aanvan kelijk een busdienst onderhield tussen Nederland en Rome, wel ke werd geëxploiteerd door de N.V. Gelderse Tramwegen te Doetinchem, heeft deze dienst in de herfst van 1950 wegens bui tenlandse concessie-politiek en deviezenmoeilijkheden moeten staken. Het ziet er naar uit, dat ook in 1951 deze zogenaamde „Trans bus" niet zal rijden. Hiervoor in de plaats zal echter een an dere verbinding tussen Neder land en Italië komen, eveneens geëxploiteerd door de N.V. Gel derse Tramwegen. Er zullen na melijk bussen gaan rijden van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage via Duitsland Oostenrijk en Venetië naar Ra- pallo, aan de Italiaanse grens. Italiaanse busdienstondernemin gen zullen daar aansluiten op de diensten NederlandItalië, zo zeide ir H. Vis, directeur van genoemde N.V. De route terug zal gaan via Frankrijk, Luxem burg en België. Met name Parijs, Luxemburg en Brussel, hetgeen voorheen niet het geval was. Vermoedelijk zal genoemde dienst begin Mei worden ge opend. De reis naar Italië duurde in 1950 12 dagen doch men hoopt haar dit jaar met twee dagen te kunnen bekorten. De verkiezing van een president in Oostenrijk. Het Oostenrijkse Kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de nieuwe presi dent (als opvolger van dr Karl Renner die 31 December over- leed)bij stemming van het gehele land zal worden gekozen en wel op 20 Mei a.s. Het wetsontwerp moet nog door het parlement worden goedgekeurd. MAC ARTHUR MELDT RECRUTERINGSCAMPAGNE VAN NOORD-KOREANEN. Volgens een heden gepubliceerd communiqué van Generaal Mac Arthur overvallen Noordkoreaan- se troepen dorpen aan beide zij den van de 38ste breedtegraad in het kader van een „krachtige conscriptiecampagne". Vluchte lingen verklaarden, dat patrouil les op wegen en in de bergen alle reizigers ondervroegen en alle mannen tussen 17 en 45 jaar voor de militaire dienst aanwezen. VERDELING VAN BELANG RIJKE GRONDSTOFFEN. Naar vernomen wordt, zal deze week worden bekendgemaakt dat de westelijke Grote Drie overeen stemming hebben bereikt over een voorstel inzake een internationale organisatie voor de verdeling van belangrijke grondstoffen. 65-jarige met arm tussen machine. Op de fabriek van de 1' Azöte te Sluiskil is gistermorgen de 65- jarige J. B. uit Hoek met zijn rechterarm bekneld geraakt tus sen een iandbouw-nitraat breek- machine. B. zal zijn arm moeten missen. Hij is naar het ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. Zijn toe stand werd gisteravond redelijk genoemd. Duivenklok werd duur betaald In zijn verlangen een duiven- klok te bezitten, die in ons land, niet of moeilijk te verkrijgen zijn doch in België voor het grijpen, heeft de loodgieter J. K. uit Goes een weg bewandeld, die hem voor de politierechter bracht. Hij vroeg 2800 francs voor toerisme aan, ging naar de Zuiderburen, kocht daar een klok en gaf die met een vrachtrijder mee de grens over. Dit laatste nu is verboden, wat verdachte ter zitting inzag. Het kost hem f 40.boete of 20 da gen en zijn klok is hij kwijt. De zaak tegen P. J. G., echt genote van J. B. te Goes, die gis teren terecht moest staan wegens medeplichtigheid aan botersmok kel is wegens het afleggen van een valse verklaring door een ge tuige tot nader order uitgesteld. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Weersverwachting geldig tot vanavond. Geleidelijk toenemende bewol king, maar alleen in het Zuidwes ten van het land kans op enige neerslag. Meest matige wind tus sen Zuidwest en Zuidoost. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1