Wondjoe prijsgegeven NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZEELAND H' Landverraad 1 Ivumans boodschap aan het Congres AMERIKA VERDEDIGEN BETEKENT: WEST-EUROPA VERDEDIGEN Mobilisatie, de enige reële weg naar de vrede Wclke maatregelen Truman wenst Aanzienlijke vorderingen op Gemenebestconferentie Houd! dat in de gaten... 't gaat om onze soldaten' Noordelijken naderen 37ste breedtegraad Ambonezen vragen Koningin hulp om Nederland telt thans ruim honderd duizend werklozen SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754; Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26-28. ZEEUWSCH DAGBLAD 6e JAARGANG No. 1759 Abonnementsprijs ƒ4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 17 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DINSDAG 9 JANUARI 1951 Hoofdredacteur: Drs C. GROEN Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hujjssen, Terneuzen; H. Jansen, Me- Uskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. W'iel, Tbolen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 8.46 u., onder 16.49 u.; Maan op 10.38 u., onder 20.21 u. Hoogwater op Woensdag 10 Jan.: Vlissingen: 3.23 u. 2.20 m., 15.53 u. 2.25 m.; Terneuzen: 3.56 u. 2.38 m., 16.24 u. 2.43 m.; Wemel- dinge: 5.21 u. 1.77 m., 17.45 u. 1.89 m.; Zierikzee: 5.04 u. 1.51 m., 17.33 u. 1.63 m. V oals men weet heeft de voor- *-J zitter van de Tweede Ka merfractie van de Party van de Arbeid, Jhr. van der Goes van Naters opzienbarende medede lingen gedaan aan het A.N.P. Hieruit bleek, dat de socialisten hervatting voorstaan van de on derhandelingen met de Repu bliek Indonesië over West- Nieuw-Guinea, waarbij zou worden uitgegaan van de over dracht van de souvereiniteit over dit gebiedsdeel door Ne derland aan Indonesië. Het dagblad „Trouw" weet thans te melden, dat dit stand punt reeds eerder door de P. v. d. A. werd ingenomen en reeds op 8 December in een memo randum ter kennis van de Ne derlandse regering werd ge bracht. oezeer men dit alles moge betreuren, men kan de P. v. d. A. moeilijk het recht ontzeg gen dit standpunt in te nemen en pogingen bij de Regering aan te wenden, om ook haar tot aan vaarding daarvan te bewegen. Anders is het evenwel gesteld met de verdere maatregelen die van socialistische zijde genomen schijnen te zijn om hun inzicht te doen zegevieren. „Trouw" be richt hierover: „Op 9 December werd aan de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, de inhoud van het socialistisch memorandum, dat de vorige dag aan het Neder landse kabinet ter hand was ge steld, ter kennis gebracht." En daarbij bleef het nog niet eens, want verderop meldt het blad: „Tijdens de N ieuw-Guinea-con- ferentie werd van socialistische kant getracht op buitenlandse ambassades de hefboom van de internationale druk in werking te stellen." I T iteraard blijft de juistheid *--*■ van deze berichtgeving ge heel voor rekening van „Trouw". Indien zij echter waarheid mochten bevatten, dan aarzelen wij geen ogenblik om deze han delingen te betitelen met de enige naam, die daarvoor past: landverraad. Wat hier gebeurd heet te zijn is immers niets anders, dan dat tijdens onderhandelingen over een ingrijpend geschil onderda nen van de Nederlandse Rege ring zich tegen die Regering hebben gekeerd en gemene zaak hebben gemaakt met de tegen stander, terwijl zij bovendien nog getracht hebben die tegen stander bondgenoten te bezor gen. De socialististen zullen onge twijfeld betogen met hun han delingen het belang van Neder land op het oog te hebben ge had. Maar dat zei Mussert ook. Principieel is er dan ook geen enkel verschil tussen het gedrag van de N.S.B., die van buiten landse hulp gebruik maakte om haar standpunt in de Nederland se binnenlandse politiek te doen zegevieren en deze handelwijze van de socialisten, indien de be richten van „Trouw" juist zijn. Men kan dit niet scherp genoeg zien. Aan geen enkele binnen landse groep, hoe respectabel en vaderlandslievend haar bedoe lingen ook zijn, kan worden toe gestaan zich zelfstandig in de buitenlandse politiek te men gen. Het buitenlands beleid is ten allen tijde bij uitsluiting de zaak van de Regering des lands. Wij. hopen dan ook dat het gebeurde spoedig tot klaarheid zal worden gebracht en dat de socialisten zich van de thans op hen rustende blaam zullen kunnen zuiveren. Mochten zij zich ech ter inderdaad aan de gemelde handelingen hebben schuldig ge maakt, dan zal een scherpe re actie van de Overheid, die het haar toebetrouwde gezag heeft te handhaven, niet uit mogen blijven. PRESIDENT TRUMAN heeft in zijn jaarlijkse regeringsverklaring voor het Ameri kaanse parlement, een program van drie punten aan het Congres voorgelegd „teneinde West-Europa er voor te behoeden in handen van de Sowjet-Unie te vallen en de Sowjet- Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden". Het program omvat: le. Economische hulp aan de „vrije wereld". 2e. Militaire hulp aan de Noordatlantische landen. 3e. Steun aan de Verenigde Naties en de vredelievende regeling van internationale ge schillen, hetgeen bereidheid betekent tot onderhandelen over een „eervolle" regeling met de Sowjet-Unie doch zonder het voeren van een concessiepolitiek. In zijn toespraak wees Truman er op, dat de verdediging van Europa, zowel op strategisch, economisch en moreel gebied deel uitmaakt van de verdediging van Amerika zelf. Indien de Sowjets er in zouden slagen West-Europa te bezetten, zou dit een verdubbeling van de Sowjet-Russlsche kolenvoorzlening betekenen en een verdrievoudiging van haar staalproductie en in dien de vrije landen van Azië en Afrika ln handen der Sowjet-Unie zouden vallen, zou Amerika de aanvoer van vele van z(jn belang rijkste grondstoffen, waaronder uranium, verliezen. Vandaag Indonesisch regeringsan twoord Parlementsfracties beraad slagen over ontwerp-moties. Het antwoord, dat de Indone sische regering heden zou geven op de beschouwingen in het parlement naar aanleiding van de verklaring van minister-pre sident Natsir inzake Nieuw- Guinea, is uitgesteld tot heden ochtend, „voornamelijk in ver band met het droevig feit, dat de minister-president een zoon verloor. Intussen beraadslagen de par lementsfracties zeer druk over de ingediende ontwerp-moties tn het standpunt van de Masjoe mi daarby. De Masjoemi zal zich van daag nog eens over haar stand punt beraden. De Masjoemi zal niet met een eigen motie ko men; mogeiyk zal zij de motie van de regeringspartyen steu nen. De P.N.I. zal haar motie in leder geval verdedigen en zal tich bij stemming over de motie ran de regeringspartijen waar- ichüniyk van stemming ont- Poüden. Van de twee moties maakt de notie van de regeringspartyen, ;ot de opheffing van de Unie en zij Nederland in principe be- iluit tot overdracht van Irian, lus verreweg de meeste kans. Door de bezetting van Europa en Azië zou Amerika zich tegen over een militaire macht geplaatst zien waartegenover „wy nooit zul len kunnen hopen" een macht van geiyke sterkte te plaatsen. De Sowjet-Unie behoefde Ame rika niet aan te vallen om de we reld te overheersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te isoleren en „al onze geallieerden op te slokken". „Zelfs al zouden wy zo lafhartig zyn om onze idealen te verzaken zou het daarom reeds rampspoe dig zy'n ons terug te trekken uit de gemeenschap van vrije landen' aldus Truman. Geen der pactlanden, Amerika inbegrepen, had genoeg gedaan om zyn krachten te mobiliseren tegen het Sowjet-gevaar". De President verdedigde de Europese landen echter tegen de beschuldi ging, dat zü niet bereid zouden rijn zich zelf te verdedigen. De missie van Eisenhower noemde Truman dan ook van vi taal belang. Indien wy aan onze kracht bou wen en wy doen dat zullen de Sowjet-heersers mogeiyk de feiten onder ogen zien en de plan nen om de wereld te overheersen ter zyde stellen. Dit is de enige reële weg naar de vrede. Amerika bereid zich voor op een „volledige mobilisatie op oor logsvoet indien dit nodig mocht zijn". De V.S. bouwden snel aan een actieve gewapende macht van bijna drie en een half millioen vrouwen en mannen. Behalve voor de Amerikaanse strijdmacht zou Amerika ook wa pens voor zün geallieerden produ ceren. Bovendien zou de capaci teit geschapen worden om op korte termijn over te gaan tot productie van wapens en voorra den eveneens op volledige oorlogs voet. De actie tot verhoging der pro ductie zou in grotere mate selec tief zyn dan in de laatste wereld oorlog. De vliegtuigindustrie zou büvoorbeeld zodanig uitgebreid worden, dat per jaar 50.000 méér moderne vliegtuigen geproduceerd zouden kunnen worden. Per jaar zouden er 35.000 tanks gebouwd kunnen worden. Het zwaartepunt van Trumans boodschap lag by de dreiging van de zy'de der Sowjet-Unie en woorde critiek. maatregelen ten aanzien van mo bilisatie en bewapening. Hy stel de echter ook sociale wetgeving in het vooruitzicht en zeide ver der, dat er strenge bezuiniging zou worden toegepast in zaken, van niet-defensieve aard. Vele dingen, die men normaal zou doen, zouden beperkt of uitgesteld moeten worden Hij verzocht het Congres het belang van het land boven de partyen te stellen doch zeide niet te wensen, dat een einde zou ko men aan opbouwende en verant- Truman verzocht het Congres snelle wetgevende arbeid inzake de mobilisatie en noemde de pun ten: a. Toewijzingen voor het Ameri- kaanse militaire apparaat. b. Uitbreiding en herziening van de wet op de dienstplicht. c. Militaire en economische hulp voor de opbouw van de „kracht van de vrije wereld". d. Herziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, prijzen te stabilise ren, lonen en huren vast te stellen. e. Verbetering van de agrarische wetten teneinde de productie van landbouwproducten, nodig voor de defensie, te steunen. f. Verbetering der arbeidswetten teneinde stabiele betrekkingen tussen arbeiders en bedrijfslei ding tot stand te brengen, zulks ter verzekering van de gestage productie „in deze noodtoestand". g. Het huisvesten en oefenen van defensie-arbeiders en het vol ledige gebruik van alle arbeids krachten. Advocaat in zaak Bertha Hertogh gearresteerd. De politie te Singapore heeft gisteren enige personen gearres teerd, onder wie de advocaat John Eber, die in de zaak-Bertha Hertogh de party vertegenwoor digde van Mansoer Abadi, de echtgenoot van Bertha Hertogh. Andere gearresteerden zy'n P. V. Sarma, de Indische voorzitter van een onderwy'zersvereniging en Abdul Samad, een journalist. Deze beide laatste worden ver dacht van communistische activi teit. Meninaen verdeeld over als memoran(lum aan de premiers voorgelegd. Het bestaat uit zes SOEKARNO SPREEKT OVER NIEUW-GUINEA. President Soekarno zal zeer binnenkort, mogeiyk hedenavond, een redevoering houden, waarin de kwestie Nieuw-Guinea zal worden aangeroerd, zo vernam Aneta uit welingelichte bron. „Plan-Bevin" Van gezaghebbende zyde wordt' meegedeeld, dat de pre miers van het Britse Gemeene- best gisteren aanzienhjke vor deringen hebben gemaakt by het vinden van een gemeen- schappeiyke basis voor hun standpunt ten aanzien van de problemen in het Verre Oosten. De Ministers beschouwen het Verre Oosten als hét gevaarlijke punt van het ogenblik, ook al zou den in geval van een openUjk con flict andere gebieden misschien belangrijker zyn. De erkenning van communis tisch China is de neteligste kwes tie van de conferentie geworden. Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid-Afrika hebben zich tegen erkenning uitgesproken. Enge land, India, Pakistan en Ceylon hebben China reeds erkend. Het is moeily'k beide standpunten te verzoenen. PLAN-BEVIN. De meningen van de premiers zyn verdeeld over een „Plan- Bevin" voor de oplossing van de problemen Korea en communis tisch China. Bevin heeft het plan MINISTER STIKKER NAAR LONDEN. Minister Stikker, voorzitter van de raad van de Organisatie van Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.), zal vandaag naar Londen vertrekken, waar hy met minister Bevin zal spreken over het Brits-Frans-Amerikaan se plan voor de verdeling der grondstoffen. Deze kwestie zal n.l. aan de orde komen op de verga dering van de raad van de O.E. E.S.,die a.s. Vrijdag wordt gehou den. punten, n.l.: 1. Erkenning van communis tisch China en zyn vertegenwoor diging -by de V.N. 2. Een staakt het vuren in Korea. 3. Schepping van een niemands land in Korea. 4. Vorming van een V.N.-com- missie ter behandeling van de on- middeliy'ke problemen. 5. Een terugtrekken in fasen van Chinese en V.N.-troepen. 6. Een vrij en onpartü'dig ple bisciet voor een verenigd Korea. Liaquat Ali Khan, de premier van Pakistan, verklaarde Maan dagavond in een toespraak, aan een diner dat het Britse Gemene best niet in stand kan biy'ven, ten- zü het bereid is de geschillen op te lossen, die tussen zyn leden kunnen ontstaan. h. Het vinden van middelen om het aantal artsen, verpleegsters en ander geoefend medisch personeel, waaraan dringend behoefte bestaat in verband met de defensie-inspanningen, uit te breiden. i. Hulp aan landen dia het drin gendst behoefte hebben op het gebied van lager en middelbaar onderwy's. j. Aanzienhjke belastingverho ging teneinde tegemoet te kun nen komen aan de kosten van de defensie-inspanning. Vandaag maken we weer een sprong van bijna f 100, waardoor de stand wordt gebracht op f 1909,31, Kun nen we erop rekenen, dat Donderdag de f2000 is be reikt? In ieder geval is er vandaag weer goed nieuws van de giftenmarkt. Het beste nieuws komt van bui ten Zeeland, n.l. uit het plaatsje De Krim. Eén der militairen van de C.O.A.K. komt daar vandaan en hij bracht nu f46,81 mee naar Middelburg. Tijdens de Kerstfeestvie ring van de Herv. Vrouwen vereniging samen met de ouden van dagen in de Krim werd f24,38 gecollecteerd en een collecte op eenzelfde bij eenkomst van de Jeugdver enigingen bracht f 7,43. Zelf bracht de militair ook nog f 15 bijeen, waardoor hij dus in totaal f46,81 kon af dragen. Nog twee militairen collecteerden in hun woon plaats, C. W. te Z. en C. N. te R. Zij droegen resp. f 7,50 en f4 af. Zoals uit het ver slag van de feestavond van de Raad van Arbeid, Vrij dagavond te Middelburg ge houden, is gebleken, werd een collecte gehouden, die f41,06 opbracht. Bravo R.v.A.-ers. Zouden we geen afspraak cunnen maken, dat er in de toekomst geen feestavond wordt gehouden, wanneer er geen collecte voor het tehv.is wordt gehouden? Het moet een kleine moeite zijn om op iedere feestavond, die in de Zeeuwse steden of dorpen wordt gehouden in de ko mende weken, te collecteren voor het tehuis. De opbreng sten van deze collectes kun nen evenals de giften gestort worden op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad, „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Na twee- dagen verwoede gevechten is Wondjoe, het belangrijke knooppunt van wegen en spoorwegen 70 kilometer ten Zuiden van de S8ste breedtegraad, door de verbonden legers prijsgegeven. Wondjoe was het voornaamste doel van de Chinezen en Noord- Koreanen na de val van Seoel. De tegenstander kan thans West waarts naar de kust optrekken en trachten de terugtocht van het achtste leger af te snijden. Wondjoe is ook een belangrijke stad in de verbinding met het Zuidwaarts gelegen Gaegoe, die de vorige zomer het bruggenhoofd te Poesan schraagde. Chinese en Noordkoreaanse strijdkrachten naderen snel de 37ste breedtegraad. ZSj hebben Osan bezet, dat 50 km. ten Zuiden van Seoel ligt, en reeds een punt aangevallen 10 km ten Zuiden van Osan aan de weg naar Taedjon. In deze gehele sector worden de krijgsverrichtingen bemoeihjkt door het grote aantal vluchtelin gen. De terugtocht van de V.N.- troepen duurt voort zonder be langrijk contact met de Noorde- hjken, die hun grootste activiteit ontplooien op het centrale front. Zy dreigen vandaar naar het Westen af te buigen om de ver bonden troepen te beletten langs de weg naar Taegoe te ontkomen. Ook van het Oostelijk front wordt geen contact met de Noor delijken gemeld. De verbonden luchtmacht heeft gisteren vyf aanvallen gedaan op Noordelijke troepenconcentraties en convooien Wondjoe en ten Z.O. van Kjongan. Meer dan 800 man Noordelijke troepen zouden bij luchtaanvallen van Thunderjets en Shooting langs de weg van Hoengson naar Stars gedood zyn. De Amerikaan se vüfde luchtmacht meldde giste ren dat zy 1300 Noordeiyken heeft gedood of gewond en 39 dorpen en 600 gebouwen heeft vernield. CONSTELLATION NEERGESTORT. Op het vliegveld Filton hy Bristol is tijdens een proefvlucht een vliegtuig van het type Con stellation op een benzine-opslag- plaats terechtgekomen en veron gelukt. Twee leden van de zes- koppige bemanning werden licht gewond. Het toestel was eigen dom van de British Oversais Air ways Corp. Besprekingen met Eisenhower Franse regeringsleiders „zeer tevreden". De Franse regeringsleiders zün zeer tevreden" over het verloop van de besprekingen, die Gene raal Eisenhower gisteren met hen en met de militaire leiders heeft gevoerd, zo wordt in gewoonhjk betrouwbare Franse kringen ver klaard. Hoge economische ambtenaren van de V.S. hebben Intussen be sprekingen gevoerd over de pro ductie in het kader van het be wapeningsprogram. Verwacht wordt, dat het toezicht op stra tegische grondstoffen spoedig het onderwerp wordt van besprekin gen op hoog niveau tussen de V.S., Engeland en Frankrijk, zo verluidt uit kringen die nauw zün betrokken by de staf van Eisen hower. Eé van de voornaamste punten die ter sprake zullen komen is de rol van de O.E.E.S. en de E.C.A. in het bewapeningsprogram.- Actiecomité's, waarin de com munisten de leiding hebben, heb ben gisteravond te Parijs een re solutie aangenomen, waarin wordt opgeroepen tot staking uit pro test tegen het bezoek van Eisen hower. Aan de leden van het korps Vrijwillige Politie wordt voortaan een vergoeding van f 0.75 per keer toegekend voor het bijwonen van cursussen en oefeningen. De Ambonese ex-K.N.I.L. mili tairen te Djakarta hebben zich telegrafisch gewend tot H. M. Ko ningin Juliana, met een verzoek haar invloed te willen aanwenden tot Interventie en oplossing der huidige moeilijkheden. Voorts werden telegrammen verzonden naar de voorzitter der Eerste Kamer en die van de Tweede Kamer, alsmede aan de U.N.O. en haar secretaris-gene raal, Trygve Lie. Hierin wordt ge protesteerd tegen de verklaringen van minister 's Jacob op de pers conferentie van Vrijdag 5 Januari in het bijzonder inzake zün uit latingen, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de Ambonese mili tairen een provocerende houding zouden hebben aangenomen. Bo vendien is verzocht te willen in terveniëren opdat de voorgestelde maatregelen worden uitgesteld. Geen verdere Amerikaanse stappen inzake Nieuw-Guinea. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag bevestigd, dat het in het weekeinde aan Nederland en In donesië gelijkluidende nota's heeft gezonden over hjjn geschil be treffende de toekomst van Weste lijk Nieuw-Guinea. In de nota van de regering der V.S. werd uitdrukking gegeven aan de spüt over het mislukken van de Nederlands-Indonesische onderhandelingen inzake de toe komst van Westelijke Nieuw-Gui nea, aldus vernemen wy van ge zaghebbende zqde, Ondanks de sieehte weersomstandighc en verlenen de zeestrijd krachten der Verenigde Naties de grootst mogelijke steun aan da op Korea strijdende troepen. Scheepsartillerie bestookt de opruk kende Noord-Koreaanse- en communistische Chinese troepen en dekt eventueel terugtrekkende eigen strijdkrachten. Van de vlieg dekschepen stijgen onophoudelijk de vliegtuigen op om verken ningstochten uit te voeren, gronddoelen te bombarderen of aan de gevechtshandelingen deel te nemen. Een overzicht van het „vliegdek" van het lichte Britse vliegdek- schlp „Theseus" tydens de operaties in een zware sneeuwstorm aan de Westknst van Korea. In de afgelopen maand werd in verband met de optredende vorst een snel einde gemaakt aan vele werkzaamheden, terwijl met het uitvoeren van verscheidene andere werken niet werd begonnen. Als gevolg hiervan nam het aantal mannelijke werklozen van 72.428 toe tot 102.888, vorstwerltlozen dus de zgn. uitgevroren arbeiders hierby niet inbegrepen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken mede. In Zeeland 3000 In December 1949 bedroeg deze toeneming 21.000 tegen ruim 30.000 in 1950, zodat mag worden aangenomen, dat de te verwach ten stüging nu in Januari lager zal zyn. Van de genoemde 102.888 werklozen waren er 75.537 geheel werkloos (vorige maand 51.137), 25.21.6 tewerkgesteld by de DUW (10.305) en 2135 wachtgelders (511). Het aantal werkloze land arbeiders steeg van 8868 tot 20.896, bouwvakarbeiders van 11.777 tot 18.757, losse arbeiders van 11.332 tot 15.248, arbeiders uit de aardewerk-, baksteen- en De Amerikaanse nota over China. De Amerikaanse nota aan ver schillende landen van de V.N. over de politiek ten aanzien van communistisch China zal nog met andere belanghebbende par tijen, zoals de regeringen van West-Europa, besproken moeten worden. Waarnemers menen, dat de Amerikaanse voorstellen de me ningsverschillen ten aanzien van de politiek tegenover China, die op de huidige gemenebestcon ferentie te Londen aan de dag getreden zouden zijn, misschien zullen verscherpen. Donderdag debat over Korea in politieke commissie. De politieke commissie van de V.N. heeft besloten haar debat over Korea tot Donderdag te schorsen. Het betrokken Engelse voorstel werd met 44 tegen 5 stemmen (die van Malik en de satelietstaten), by 7 onthoudin gen, goedgekeurd. „Als de pogingen van de Com missie van Drie falen", aldus de Britse afgevaardigde, „zou het nodig kunnen zün dat de V.N. maatregelen nemen, die mogebjk leiden tot een volledige breuk tussen China en de rest van de wereld. De Chinese volksrepubliek moet zich bewust zün van de ver- v, Uit sevvooniyk betrouwbare SChrikkeiijke consequenties hier- bron wordt vernomen, dat de V.S. van mening zq'n, dat beide landen alles in het werk moeten stellen tot hervatting van de onderhan delingen. Naar het schü'nt, is Amerika niet voornemens, thans verdere stappen te ondernemen, aangezien het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meent, dat men besprekingen op bilate rale grondslag moet blijven voe ren, zonder druk of inmenging van andere landen. Nog geen antwoord op Sowjetvoorstel. Opheldering gevraagd over twee punten. Het antwoord van de Weste- lyke grote drie op de jongste Sowjetnota ten aanzien van een conferentie der grote vier is nog steeds in overweging, aldus heeft een woordvoerder van het En gelse ministerie van buitenland se zaken verklaard. Verwacht wordt, dat opheldering zal wor den gevraagd over de volgende twee punten: of Rusland wil toestemmen in bespreking van andere kwesties dan alleen van Duitsland en Oostenrijk en in enige meer diepgaande bespre king door plaatsvervangers van de grote vier, die uiteindelijk de agenda zouden moeten opstel len. Ds J. C. Koningsberger oud hoofdlegerpredikant zal Woensdag 10 Januari a.s. zijn 25- jarig ambtsjubileum als Neder lands Hervormd predikant in Am sterdam vieren. betonindustrie van 1505 tot 1688. De by de Arbeidsbureaux inge schreven gedemobiliseerde mili tairen, welke voorkeur genieten by de arbeidsbemiddeling, namen in aantal toe van 2388 tot 2577. Het aantal deelnemers aan de cursussen op de Rükswerkplaat- sen voor vakontwikkeling nam toa van 3704 tot 3840, waaronder 2492 gedemobiliseerden. De vraag naar manneiyk perso neel onderging een vermindering van 16.678 tot 13.431. De werkloosheid blqkt in alle provincies te zijn toegenomen maar relatief wel het sterkst In de drie Noordelijke, die een meer agrarisch karakter dragen. In Zeeland bedroeg het aantal werklozen aan het eind van vorig jaar 1966, en aan het eind van dit jaar 3096. Per 1000 manneiyke inwoners zqn er gemiddeld in Nederland op het ogenblik 21 werklozen, in Zeeland 23. De werkloosheid is relatief het geringst in Overijsal en Limburg, waar 11 werklozen op elke 1000 mannelijke inwoners voorkomen. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5457 tot 5239. Da vraag naar vrouwehjk personeel daalde van 16.254 tot 14.932. Boterprijs begint snel te stijgen. De marktprijs voor boter, die lange tqd weinig verandering ver toonde, begint thans plotseling op te lopen. Dit is vooral een gevolg van de grote hoeveelheden dia België betrekt. In vaten af fa briek noteert de boter thans on geveer f 4.40 per kg., in verpak king omstreeks f 4.45. Met omzet belasting, vracht en winst tussen handel, komt de detailprijs niet ver van f5 per kg. te liggen. In Frankrijk, dat geen invoer toe laat, is de detailprijs ongeveer f7. De vooruitzichten voor de af zet zün zeer gunstig; verwacht wordt, dat binnenkort ook naar Duitsland kan worden geëxpor teerd. Het rapport over de vliegramp van November 1949 by Oslo, waar een Nederlands vliegtuig met Joodse kinderen neerstortte, is thans ingediend bü het Noorse ministerie van verkeer. Het bevat enige critiek op bepaalde ambte naren van het Noorse directoraat voor de luchtvaart. Te Martins ville (Virginia-Amerika) heeft een hevige brand gewoed; vqf flatgebouwen, enkele hangaars en andere constructies werden ver nield. Niemand liep letsel op. Volgens een woordvoreder van het Britse ministerie van gezond heid heeft de in Noord-Engeland heersende griepepidemie haar hoogtepunt bereikt en gaat ze thans afnemen. De haagse juf frouw, die by de politie aangifte had gedaan, dat een onbekende man haar tasje uit de hand had gerukt, waarin zich een spaar- busje, inhoudende ongeveer f 1000 bevond, is door de mand gevallen. By nadere ondervraging heeft zü bekend het verhaal te hebben ver zonnen. In de grindgraverijen bü de Solsche Berg te Garderen (Putten), is weer al een kiesdeel van een mammoet gevonden, de vierde tot nu toe. Het parlement van Nepal heeft besloten tot de terugkeer van Koning Tribhoevan op de troon aldus wordt in gezaghebbende Nepalese kringen te New Delhi vernomen. BAKKERIJ EN WOONHUIS VERBRAND. Gistermorgen is door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een woonhuis annex kruide- niersbedrijf en bakkerq te Gar deren (Gld.). Toen de brand werd bemerkt, stond alles reeds in lichte laaie. Met grote moeite werden de kinderen, oud 7, 5 en 1 jaar, alsmede een inwonende 83- jarige heer gered. Het gehele huis en de bedrü'fs- inventaris gingen in de vlammen verloren. De schade bedraagt ruim 30.000 gulden, welke door de verzekering wordt gedekt. (Ingez mededeling, «dvertentip DE BILT ZEGT: Aanhoudend vrq zacht. Weersverwachting geldig tot vanavond. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Meest matige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1