FILO FOP Hoofdpijn irovinci^iM Zeldzame Plant KEÉfZiSÊ en de Senator Taft: Atlantische Unie een reusachtige blunder* Mosselkwekers vechten voor hun toekomst* PSALMVERNIEUWING PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Felle aanval op Trumans beleid. De eerste rede, die de leider van de Republikeinse fractie, Taft, in de nieuwe Amerikaanse Senaat heeft gehouden, is een drieste aanval geweest op President Truman en het buitenlandse beleid van diens regering. Hij verweet de President misbruik te hebben gemaakt van zijn bevoegdheden door Amerikaanse troepen naar ,ea te zenden zonder de voorafgaande goedkeuring van het gres. evens betwistte hij de mening v de President, dat deze het recht zou hebben troepen naar Europa te zenden ter versterking van het Atlantische verdedigings systeem eveneens zonder overleg met en toestemming van het Con gres. Volgens Taft was de hele Atlantische Unie een „reusachtige blunder, die alleen maar kan lei den tot een verhaasting van de oorlog met de Sowjet-Unie". Taft verklaarde zich tegen het zenden van Amerikaanse soldaten naar West-Europa, „omdat elk leger, hoe sterk ook, door een Russische overmacht onder de voet zou wor den gelopen". NIET DE LEIDING NEMEN. Hij was van mening, dat de Verenigde Staten niet de leiding moesten nemen in de vorming van een internationaal defensie systeem en dat de Atlantische strijdkrachten niet onder het op perbevel van een Amerikaanse generaal moesten staan. Ook wil de hij, dat Amerika afzag van het verlenen van steun aan Europese landen, die niet voor hun eigen herbewapening wilden zorgen. Voor de Atlantische Unie zou Taft maar een „beperkt aantal di visies" beschikbaar willen stellen en alle andere zorg besteden aan de verdediging van het Noord- Amerikaanse vasteland. Hij raadde de Amerikaanse mi litaire leiders aan zich toe te leg gen op het bouwen van strategi sche bases en vooral eilanden te gebruiken, van waaruit Rusland zou kunnen worden bestookt. „De Verenigde Staten moeten dezelf de tactiek van infiltratie gebrui ken, die de Russen toepassen", zei hij. Daarom wilde Taft, dat men steun zou verlenen aan de natio nalistische guerillatroepen van Tsjang Kai Sjek, die in commu nistisch China opereren. Zijn mening over het geschil met Mao Tse Toeng was: „Wij konden beter met communistisch China een open oorlog uitvechten in plaats van deze, welke gevoerd wordt zonder oorlogsverklaring". BEHEERSING DER WERELDZEEËN. De heersing der wereldzeeën was volgens Taft de sleutel der werkelijke strategie, die Rus land onmachtig zou maken. „Door een verbond met Engeland, Ne derland, Frankrijk, Australië en Canada kunnen wij een onover winnelijke macht vormen, die Europa beter zal beschermen dan de nog te bouwen zee- en lucht strijdkrachten, die Rusland bang moeten maken. Met Japan moe ten wij onmiddellijk vrede sluiten en een verbond aangaan. In af wachting, dat de Japanners sterk genoeg zijn om zichzelf te verde digen, zullen wij hen moeten hel pen", aldus Taft. Deze rede van Taft ging nog verder dan de eisen, die oud-pre sident Hoover enkele dagen gele den heeft gesteld. Zelfs zijn eigen politieke vrienden werden verrast door de heftigheid van de Inhoud. Een verklaring hiervoor trachtte men te vinden in de uitleg, dat Taft met deze aanval op de bui tenlandse politiek van de regering een poging doet om de aandacht op zich te trekken en door de Re publikeinse Partij zal worden be last met de leiding van haar bui tenlands beleid. TAFT, SOWJET-PROPAGANDIST. Taft heeft waarschijnlijk niet beseft met deze rede een nog gro tere blunder te maken. De sena tor van Ohio heeft de Sowjet- propaganda een onschatbare dienst bewezen. Bijna alle Oost- Eurffpese radiostations hebben de rede uitgezonden. Het Spaans mo narchistisch blad „A.B.C." brend- merkt Taft's rede als „sabotage". Gereformeerde rusthuizen in O.-Z.-Vlaanderen. Reeds lang bestaan in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen plan nen voor een gemeenschappelijk rusthuis, uitgaande van de Ge reformeerde Kerken in .le streek, doch de besprekingen hebben geen afdoende resultaat opgeleverd. Wij vernemen thans van be voegde zijde, dat Zaamslag een Gereformeerd rusthuis voor eigen rekening zal bouwen, waartoe dezer dagen de aanbe steding van de verbouw van een oude woning tot plaatselijk rusthuis der Geref. Kerk aldaar reeds heeft plaats gehad. Desniettemin blijven de overige Geref. Kerken in Oost Z.-Vlaan- deren samenwerken om de bouw van een streek-rusthuis te verwezenlijken. MAISMIDDAG TE GOES. De bedrijfsstudiegroep van de Kring West Zuid-Beveland van de Z.L.M. organiseert op 12 Januari In „De Landbouw" te Goes een maismiddag. Op deze bijeenkomst zal een vertegenwoordiger van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst de resultaten der maisteelt in het afgelopen jaar bespreken. Vervol gens zal de directeur der C.A.VJZ. de hoer B. Alink uit Wemeldinge spreken over mogelijkheden en moeilijkheden bij het dorsen en drogen der mais, waarna de di recteur der N.V. Mij. de Bath- polders, ir W. Kakebeeke, een lezing zal houden over zijn reis naar Amerika. POLITIEKALENDER. Door het Corps Rijkspolitie is voor 1951 een maandkalender uitgegeven. Ieder maandblad wordt ge sierd door een foto, die een beeld geeft van de diverse werkzaam heden der Rijkspolitie. Boven dien zijn leerzame spreuken, die iedere politieman te pas komen en waaraan hü dagelijks herin nerd dient te worden, op de bla den opgenomen. Het embleem van het corps staat eveneens op elke bladzijde. MIDDELBURG. Verkoopcursus voor winkel personeel. Naar wij vernemen zal op 15 en 29 Januari, alsmede op 12 Fe bruari a.s. een verkoopcursus worden georganiseerd voor het in de Middelburgse zaken wer kende personeel. Er is voor deze cursusavonden een zeer grote belangstelling, waardoor men de bijeenkomsten heeft moeten be leggen in de grote zaal van het Schuttershof. Het geheel wordt georganiseerd door de drie mid denstandsverenigingen, die sa menwerken in de Midden standscentrale, de ver. „Handels belang", alsmede de winkeliers verenigingen VlasmarktKrom me Weele, Langeviele—Potten- markt, Nieuwe Burg, Lange DelftKorte Delft. Voorts ver nemen we nog, dat ook in de Gravenstraat binnenkort een winkeliersvereniging zal wor den opgericht, die met de an dere verenigingen acties zal gaan ondernemen als winkel weken e.d. A R. Kiesvereniging vergaderde. De A.R. Kiesvereniging „Ne derland en Oranje" kwam Vrij dagavond in het C.J.M.V.-ge- bouw onder leiding van de waarnemend .voorzitter, de heer J. K. Voogd, in vergadering bij een. Na afdoening van enige huis houdelijke zaken- sprak de heer P. Meliefste, lid der Prov. Sta ten, over „Enige aspecten van het provinciale leven". Op uit voerige en heldere wijze schet ste de heer Meliefste de toe stand der provinciale financiën, waarna hij een uiteenzetting gaf van de electriciteitsvoorziening en het millioenenwerk der P.Z. E.M. Ook het provinciaal gas bedrijf werd onder de loupe ge nomen. Op deze lezing volgde een ge animeerde bespreking over tal van zaken de provincie betref fende. Aan het einde der vergadering deed de secretaris, de heer A. Meulbroek, enige mededelingen over de huisbezoekactie tot ver hoging der contributie. Daaruit bleek, dat het bestuur over de voorlopige resultaten niet onte vreden mag zijn en dat ver wacht mag worden, dat het doel zal worden bereikt. De heer Meliefste eindigde deze vergadering met dank gebed. ARNEMUIDEN. Loop der bevolking. Het inwonertal bedroeg op 1 Jan. 1950 2894, nl. 1454 mannen en 1440 vrouwen. Er werden ge- bc-an 68 personen t.w. 35 jongens en 33 meisjes. Er overledgn. 22 personen: nl. 9 mannen 'en 13 vrouwen. Er vertrokken 52 mannen en 56 vrouwen en er vestigden zich 25 mannen en 26 vrouwen. Op 31 December bedroeg het aantal in woners dus 2883, n.l. 1453 man nen en 1430 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 30. ZOUTELANDE. IJsclub opgericht. On der leiding van de heer H, J. Schoenmaker werden deze week twee vergaderingen ge houden om te komen tot het oprichten van een ijsclub. Als naam werd gekozen: IJsclub „Van kras tot krul". Het bestuur bestaat uit de heren H. Schoenmaker, voorz., J. L. Ca setta, secr. en W. Louws, penn., alsmede mej. C. Leijnse en de heer W. Janse Ez. Ruim 30 leden gaven zich op. Het ligt in de be doeling een baan in orde te brengen vooraan in de Molen weg. KAPELLE. Kleuteronderwijs. Onder leiding van zr Fuikschot wordt alhier in het nieuwe Wijk- gebouw een kleutercursus gehou den. Hiervoor bestaat grote be langstelling. COLIJNSPLAAT. Havenarbeiders maakten excursie Nadat zü de laatste bieten in het schip hadden' geladen, werd Donderdag door de havenarbei ders een uitstapje gemaakt naar de suikerfabriek te Dinteloord, waar zij de verdere bewerking der suikerbieten bezichtigden. ST. ANNALAND. Onderscheidingen. Door de burgemeester, de heer Fr. M. Boogaard, werd het ere teken van Orde en Vrede met ges pen verzonden aan ds W. van Griethuijsen, Ned. Herv: predi kant te Numansdorp, voorheen te St. Annaland en aan de heer A. Rijnberg, alhier, doch momenteel zeevarend. BURGH. Loop der bevolking. Het aantal inwoners bedroeg per 1 Jan. 1950 745 personen. In de loop van het jaar werden 9 jongens en 7 meisjes geboren, terwijl zich vestigden 10 man nen en 12 vrouwen. Door over lijden verminderde het aantal personen met 9, waarvan 7 man nen en 2 vrouwen. Naar elders vertrokken 17 mannen en 21 vrouwen. Alzo bestaat het aan tal personen per 31 December 1950 uit 736 personen. AXEL. Z.V.U.-lezlng. Over het onderwerp: „Stromin gen in de moderne bouwkunst" werd voor de afdeling Axel der Z.V.U. in de bovenzaal van „Het Centrum" een lezing met licht beelden gehouden door de heer J. J. de Vriend, bekend architect en publicist te Amsterdam. De heer de Vriend toonde diver se voorbeelden van Dudok, Riet veld, van Ravesteyn e.a. Voorts toonde hij zowel de uitingen van functionele architectuur als ver schillende vormen van navolging der traditionele bouw. De heer A. P. Lefeber sprak een dankwoord aan het eind dezer geanimeerde lezing. Beëdigd als makelaar. Ter openbare terechtzitting der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, le kamer, d.d. Jan. '51, werd de heer Jan Le Feber, Wilhelminastraat 6 te Axel, beëdigd als makelaar in onroerende goederen. De vergunning om als zodanig op te treden v^erd verleend door de minister van Econ. Zaken d.d. 5 Dec. '50, terwijl bij beschik king van gemelde rechtbank d.d. 20 Dec. de heer Le Feber tot de beëdiging als zodanig werd toe gelaten. ZAAMSLAG. Inwonertal verminderde. Bedroeg per 31 December 1949 het aantal personen 3550, per 31 Dec. 1950 bedraagt dit 3473, dus een vermindering van 57. In deze gemeente vestigden zich 37 mannen en 46 vrouwen. Het aantal geboorten bedroeg 76. Uit deze gemeente vertrokken 88 mannen en 101 vrouwen, terwijl overleden 13 mannen en 14 vrouwen. Jaarvergadering Vissersvereni ging Yerseke. Slechts 58 van de nog maar 98 leden tellende Vissersvereni ging Yerseke waren aanwezig op de dezer dagen gehouden jaar vergadering. En dat is geen won der. Want de grootste ramp, die de Zeeuwse mosselcultuur heeft getroffen, heeft de kwekers neergeslagen. Neergeslagen, ja, maar verlamd? Wie dat gelooft, had de vergadering moeten bij wonen. Want in het somberste jaarverslag, dat de leden ooit hebben moeten aanhoren, sprak toch de geestkracht van het stoere ras aan de zee, dat van geen wijken weet. Men is bezig nieuwe percelen op de Wadden aan te leggen voor dit en het komende jaar. Men is begonnen met het vissen van sardijn of bliek, sterren of lege mossel- doppen. Men is vrachtvaarder geworden voor de Wadden-mos selvissers of is suikerbieten gaan vervoeren of grint naar België. Het bedrijf is er echter nog niet mee gered. De mosselkwekers hebben H. M. de Koningin om hulp verzocht, het Cevemos talloze malen ge raadpleegd, het bedrijfschap in Den Haag om steun verzocht, ge ïnformeerd, waar toch het geld gebleven is, dat vanaf 1946 als heffing op de mossels door de re gering is geïnd. Vorig jaar werd 508.000 ton mosselen geleverd en bet afgelopen seizoen leverde niet meer op dan 83.000 ton. Dat is 16 Er zijn kwekers, die in het geheel niets hebben geleverd. Het is geen wonder, dat deze mensen trachten uitstel van belastingbe taling te krijgen en vermindering of zelfs kwijtschelding van hun pacht. Is er, zo hebben zij talloze malen gevraagd, geen zaad in het buitenland te krijgen, dat vrij is van de Mytilicola Intestinalis Zal men bij overschakeling naar een ander bedrijf steun vinden bij een overheidsbedrijf 7 Honderd acht en veertig man nen zijn werkloos en de D.U.W. kan toch ook niet alles opvan gen? Op vragen van de leden, wat de Zeeuwse Stichting heeft ge daan, antwoordde voorzitter Pe- kaar, dat er nog niets is bereikt. De werkwijze van deze stichting staat het bestuur van de vissers vereniging trouwens niet aan. Bij aanvoer van mosselzaad moet gerekend worden op een to taal andere kweekwijzen. Al mocht de cultuur weer gezond worden, niet meer dan 30 tot 35 procent zal geleverd kunnen wor den. De natuur moet medewerken. Volgens dr Korringa is men op het laboratorium er nog niet in geslaagd een mossel zoveel van een preparaat te'Taten inslikken, dat de parasiet wordt gedood. Ter vergadering werd het af tredende bestuurslid, de heer de Leeuw, met meerderheid van stemmen herkozen en werd in de plaats van de heer Ph. Boogert, die zich niet meer beschikbaar stelde, gekozen de heer D. J. Sinke. 116. „HocusPocusPas!" zei Filo; hij trok het doekje vlug weg en uit het koekblikje, waarvan iedereen dacht dat het leeg was, haaide hij een koek? Eén van de lekkere koeken die de bakker op zijn toonbank had uitgestald! De man was hoogst verbaasd. Hoe was dat nu mogelijk? Dr Spriet begreep het beter; hij wist immers dat Filo kon goochelen en het scheen dat de berggids het ook in de gaten had, want hij barstte plotseling in een schaterende lach uit. „Hahahaha! Die is goed! Zo n handig kereltje! Heeft ie die koeke- bakker even fijn bij de neus? Hahaha!" De bakker keek 'n beetje zuur, maar dat duurde niet lang, want Filo sloeg weer aan het goochelen, en wat haalde hij te voorschijn? Het kapmes van de berggids! Nu was het de beurt van de koeke- bakker om te lachen! De gids was eerst heel verwonderd, maar toen lachte hij goedmoedig mee. Iedereen had schik. Daarom was de gids bereid Filo Fop en Dr Spriet voor een luttel loon in het ge bergte te geleiden en leverde de koekebakker zijn koeken voor 'n stuiver per stuk. Zo trokken onze vrienden met hun gids welge moed naar de bergen Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lexmond, C. C. Kierkx te Elburg. Aangenomen naar St. Laurens, cand. W. A. Kalkman te Amster dam. Bedankt voor Woudenberg, J. Zwijnenburg te Huizen (N.H.); voor Garderen J. van Dijk te Gameren. Geref. Kerken. Aangenomen naar Wildervanck, S. Greving te Zierikzee. Ds P. H. v. Eyk. Ds P. H. v. Eyk, thans te Bos koop, die om gezondheidsredenen van zijn echtgenote verleden jaar als miss. predikant van de Geref. kerk van Delft moest repatri eren, heeft zich op verzoek van de Commissie voor de Wederop bouw bereid verklaard nog een jaar naar Midden-Java te ver' trekken teneinde de jonge miss, predikanten in te werken. Daar mede heeft hij de zending uit een noodtoestand gered. J. D. Wolterbeek. De heer J. D. Wolterbeek, die als docent aan de Theol. School te Djogja met name in de Geref. Kerken ee nalom bekende figuur is, en thans reeds geruime tijd met verlof in Holland vertoeft, heeft op zijn verzoek van gene rale zendingsdeputaten op de meest eervolle wijze ontslag ont vangen. De heer Wolterbeek zal nu actief werkzaam zijn op 't thuisfront. Zending onder de Chinezen. Op verzoek van de andere zendende kerken zal de Geref. Kerk van Rotterdam optreden als zendende kerk voor de zen ding onder Chinezen in Indone sië. Daartoe zal met de synode der Chinese Kerken een accoord van samenwerking gesloten worden. De zendende kerken die samenwerken in de Raad van Samenwerking en wier terreinen op Java liggen zullen als thuis front optreden. Het ligt in het voornemen ds J. M. Vhjm, miss. predikant vanwege de Geref. Kerk van Utrecht te Semarang, die reeds onder de Chinezen werkzaam is, door de zendende kerk van Rotterdam te doen be roepen. De Theol. School te Djogja. Het gouvernement in Indone sië heeft de gebouwen van de Theol. School te Djogja, die lan ge tijd gevorderd zijn geweest, thans vrijgegeven. Daarmede is tevens het vraagstuk van wo ningruimte voor de lagere cur sus opgelost. Calvin. Wijsbegeerte straks ook in Delft. Binnenkort zal aan de T.H. in Delft een leerstoel voor Calvinis tische Wijsbegeerte worden geves tigd. Dit is meegedeeld in de 15e jaarvergadering van de Vereni ging voor Calvinistische Wijsbe geerte, onder leiding van prof. dr D. H. Th. Vollenhoven, te Am sterdam gehouden. Prof. dr K. J. Popma te Gro ningen heeft in deze vergadering gerefereerd over „Eenheid en Plu riformiteit van ons belijden". GEMEENTERAAD. WOLPHAARTSDIJK. De raad van Woiphaartsdijk kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester S. A. N. van Oeve- ren. In zijn openingswoord bood de burgemeester zijn gelukwensen aan ter gelegenheid van het nieu we jaar. Hij gaf een overzicht van hetgeen in het afgelopen jaar door het gemeentebestuur is verricht en wees speciaal op de woning bouw, de verlichting van de toren en de aankoop van het oude ge meentehuis met grond. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat het de raadsleden gegeven mag zijn in het komende jaar in het belang van de gemeente werkzaam te zijn. Wethouder Luikenaar dankte de burgemeester voor zijn woor den en bood wederkerig geluk wensen aan namens de raads leden. Een 4-tal adressen aan de raad n.l. van de gemeente de Wijk, de gemeente Finsterwolde, de be- drijfsraad voor het bouwbedrijf en de Kon Ned. Jagersvereniging, afd. Middelburg werden voor ken nisgeving aangenomen. Aan J. v. d. Voorde werd een premie voor woningsplitsing toe gekend groot f 2208.15. Het rijks aandeel hierin bedraagt f 1656.11. Het maximum crediet in reke ning-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd verhoogd van f 7000.tot 34.000.De verordening op de heffing van begraafrechten werd gewijzigd, terwijl aan de vereni ging voor handelsonderwijs te Goes een subsidie werd toege kend van f75.— over het jaar 1950. Ds Hoorweg sprak te Goes. Hiertoe uitgenodigd vanwege de classis Goes van de Geref. Kerken sprak ds L. Hoorweg Jr. van Haarlem voor vele ambts dragers, organisten en enkele be langstellenden over Psalmver- nleuwing. De leiding berustte bij ds R. A. Flinterman te Goes, die er zijn blijdschap over uitsprak een zo uitermate deskundige als ds Hoorweg welkom te mogen heten en hoopte, dat veel wanbegrip over deze zaak zal worden weg genomen. De psalmvernieuwing, aldus ds Hoorweg, is de vervulling van een wens, die al meer dan een eeuw leeft. Spreker stond stil bij de invloed van Calvijn op het psalmgezang in de kerken der reformatie en behandelde voorts de psalmbundel van Datheen. Naast het vele goe de, dat in deze psalmen lag waren er ook enkele gebreken en wel, dat verzuimd was deze bundel op te bouwen uit de Hebreeuwse tekst, en dat met de aard der me lodieën geen rekening gehouden werd. Daardoor werden ze voor de kerken onzingbaar. Deze bun del deed twee eeuwen dienst. Toen kwam de berijming van 1773, door de Staten-Generaal aan de kerken opgedrongen. Deze psalmen ademen de geest van de tijd, de leer van God, deugd en onsterfelijkheid (Ps. 14) en die van het deugdzaam leven (Ps. 1). Reeds spoedig kwam de drang openbaar naar een nieuwe Psalm berijming. Op de synode der Ned. Herv. Kerk van 1872 werd gerap porteerd, dat 1773 niet voor ver betering vatbaar was en dat ge wacht moest worden op particu lier initiatief. In de kring der Afgescheiden kerken werd in de classis Goes plm. 1840 reeds op een andere be rijming aangedrongen. In dit verband behandelde spre ker ook het werk van ds A. H. van Minnen, dr Kuiper en dr de Moor. Berijming van Has per. Toen ontstond in 1936 de be rijming van ds Hasper. Deze ge noot de grootste belangstelling. Zelfs de R.K. kerk had geen be zwaar. Deze berijming is door deskun digen van verschillende kerkge nootschappen nauwkeurig onder zocht en bestudeerd. Dit had tot gevolg, dat de bundei in 1948 ont stond. Hierop konden opmerkin gen worden gemaakt en het eind resultaat kwam in 1949. En deze bundel 1949 werd door de Synode der Geref. Kerken „definitief" aanvaard, met dien verstande, dat de kerken nog gelegenheid hebben kleine wijzigingen voor te stellen. Vervolgens behandelde spreker de verhouding tot de andere ker ken. Er is nog gelegenheid om mede te werken aan een defini tieve eindredactie. Het uitzicht voor samenwerking, ook met de Ned. Herv. Kerk is niet zo hope loos als men soms denkt. Nu is het de taak der kerken het psalm boek te beproeven in de eredienst en de gemeente ermee bekend te maken. Er werd op aangedrongen de te houden cursussen van zangleiderg meer bekendheid te geven en ze bij de kerken Ingang te doen vin den. Op deze rede volgde een uitge breide bespreking, waaruit bleek, dat er zeer veel belangstelling voor deze zaak bestaat, en waar bij verschillende moeilijkheden werden besproken. De vergadering werd door ds Hoorweg met dankgebed gesloten. Zondagavond sprak ds Hoorweg over hetzelfde onderwerp in de Geref. Kerk te Kapelle. (Ingez. mededeling, advert.) Plotseling opkomende of lang aan houdende hoofdpijnen zijn een ware kwelling.Bestrijdt ze onmiddellijk metj De heer L. H. Haeck Jz. uit Bruinisse is met ingang van 1 Ja nuari 1950 benoemd tot hoofd em ployé van de Technische Dienst der Kon. Pakketvaart Mij. te Djakarta. De slager M. van Dongen te Bruinisse kreeg bij het slachten van een rund te Oosterland een klap van het tegenstribbelende dier. Hij kwam daarbij op een in de slachtplaats staande ton te recht en liep 3 gebroken ribben op. Geslaagd voor 2e stuurman grote handelsvaart de-heer J. W. A. Deijnen, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen, Chr. typografen hielden toog- middag te Breda.' Zaterdagmiddag kwamen Zeeuw se en Brabantse typografen te Breda bijeen om een door de Ned. Chr. Grafische Bond uitgeschre ven streekvergadering bij te wo nen. De leiding berustte bij de heer J. Marijs, hoofdbestuurslid voor het Zuiden. Als spreker trad op de heer G. Jens, bondssecreta- ris, die, voordat hij aan zijn inlei ding begon, erop wees, dat het doel der streekvergaderingen is, diegenen te bereiken, die weinig gelegenheid vinden een afdelings vergadering bij te wonen, en ook hen op te wekken tot nieuwe kracht. Nu past ons geen laks heid, de leden moeten hun bestuur blijven steifhen. Spr. belichtte in zijn rede, die getiteld was „Wat nu?", de vele nieuwe besluiten, die een nieuw hoofdstuk voor de nederlandse sociale geschiedenis betekenen. Hij besprak de oprichting van de Sociaal-Economische Raad, het „Plan-Schuman", de wet op de P.B.O. en de Ondernemings raden. Al deze nieuwe instellingen nopen tot studie. Men moet zich laten voorlichten en men dient beslagen ten ijs te komen want ook de Christelijke vakbeweging zal hieraan deel moeten hebben. Op het voortreffelijke betoog volgde een interessante gedach- tenwisseling. Aan het begin en 't slot van de bijeenkomst bracht de heer Haak uit Terneuzen enige voordrachten ten gehore. Nadat de heer Marijs de aan wezigen had dank gebracht ^oor hun komst, sloot de heer Jens de bijeenkomst met dankgebed. Middelburgse wethouder gehuldigd. Zaterdag heeft de wethouder van Volkshuisvesting te Middel burg de heer L. J. Geers zijn 65ste verjaardag gevierd, waarbij hij door de moderne vakbeweging in Zeeland is gehuldigd. Men kwam daartoe Zaterdagmiddag in het Schuttershof bijéén, waar de voorzitter der Middelburgse Be- stuurdersbond de heer J. Goos- sen, hem toesprak en hem een zil veren sigarettenkoker en een actetas aanbood. De heer A. Buys uit Tilburg, die namens het N.V.V. sprak, bood vier boeken aan. Hierna sprak de burgemeester van Middelburg mr dr N. Bolkestein, die de opge wektheid, waarmee de heer Geers het probleem van de verdeling der huizen in Middelburg oplost, prees. De heer H. v. d. Meer bood ver volgens namens de Metaalbewer kers Vlissingen en namens de Goese en Vlissingse Bestuurders bonden geschenken aan. Na de pauze werd de heer Geers opnieuw met bloemen en tal van geschenken verrast. Er werd daarbij nog het woord ge voerd door de heren J. M. Geljon (A.B.V.A.), K. Sloover (Bouw vakarbeiders), Wisse (Grafische werkers), de Troye (Mercurius), H. Joziasse (Metaalbewerkers) W. de Ruyter (Volksstem en Meubelmakers) van Loon (Goese Bestuurdersbond), terwijl als vrienden spraken de heren A. Buys, wethouder te Goes, J. Wes terweel en Ghr. Bank. De jubila ris, die deze huldiging niet had verwacht en door dit alles zeer onder de Indruk was gekomen, sprak tenslotte een kort dank woord. Wegen op Walcheren wegens opdooi gesloten. De Herverkavelingscommissie Walcheren heeft besloten een aantal wegen op Walcheren we gens opdooi voor zwaar verkeer af te sluiten. Ir de Zuid Wate ring zijn daarom afgesloten de Segeersweg, de Schroeweg, de Reyersweg, de Molen- en Zaai- hoekweg te Oost Souburg. Ver der zijn afgesloten de Duinweg te Koudekerke, de Bosweg te Veere ,de Zuidwerfweg, Slikweg, Kadetweg, Broekesweg en Mei- werfweg alle te Gapinge, de Zoekweg van Vrouwenpolderse- weg tot Huijsmansweg, de Scheiweg bij Vrouwenpolder en de Secretarisweg te Vrouwen polder. VITRITE WORKS CONTRA DE GRIEP. De directie van de N.V. Vi- trite Works te Middelburg heeft Zaterdagmorgen door de Me dische Dienst der Philips fabrie ken te Eindhoven 300 man per soneel laten inenten tegen de griep. De inenting die geschiedde met influenza virus vaccine, had een uitermate vlot verloop, want binnen lj/j uur waren alle 300 werklieden ingeënt. Met ingang van 2 Januari j.l. treedt ais agent van ons blad te Aagtekerke op de heer C. Joosse, Kruidenier, No. 96. Het corres pondentschap bljjft bij de heer A. de Vos, aldaar. FEESTAVOND C.J.C. „IMMA- NTJEL" TE MIDDELBURG. Zaterdagavond werd door de Chr. Jongensclub „Immanuël" in de Bogardzaal te Middelburg een feest- en propaganda-avond ge houden. De voorzitter, de heer Th. Wijtman, die de talrijke aan wezigen welkom heette, wendde zich speciaal tot de aanwezige ouders en tot die jongeren, die nog geen lid waren. Hij wees er op, dat, nu een nieuwe hoofdlei der beschikbaar is, op Woens dagavond een nieuwe club kan worden begonnen. De ouders wekte spr. op, de binnenkort te houden Ouderavond te bezoe ken. Een Jongensclubensemble o.l.v. V. Verhage speelde een aantal Zuid-Afrikaanse- en Kampliederen, er waren voor drachten en er \verd een toneel- stuk „Rakkers op avontuur" op gevoerd. Een tableau, „Ik be loof", dat was samengesteld n.a.v. de Jongenswet en de be lofte, betekende een waardig be sluit van deze avond, die door de heer Wijtman met gebed werd beëindigd. V eilingsberichteri BERGEN OP ZOOM. Veiling van 5 Jan. Uien 37; Rode kool 12—17; Witte kool 10—13; Sa- voye kool 612; Prei 812; Boerenkool 410; Kroten 611; Schorseneren 30—42; Spruiten A 30—59; idem B 15—27; Witlof A 64—70; idem B 51—59. Nagekomen Advertentiën Heden overleed na een kortstondige ziekte tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoe der, MAATJE KESTELOO, Weduwe van Johannes Corré, in de ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam; W. CORRÉ. Oostkapelle, 5 Jan. 1951 Opgenomen in heer lijkheid onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader JOHANNES KLOOSTERMAN, in de leeftijd van ruim 85 jaar. Gez. 171 1 (Verlosser, Vriend, o hoop, o lust). C. KLOOSTERMAN- SPRUIT. J. KLOOSTERMAN. C. KLOOSTERMAN— BAAIJENS. J. KLOOSTERMAN. J. KLOOSTERMAN- VAN VEEN. M. KLOOSTERMAN. J. ZACHARIASSE— KLOOSTERMAN. W. ZACHARIASSE. D. G. KLOOSTERMAN. M. KLOOSTERMAN- VAN WILLIGEN. A. W. KLOOSTERMAN en Kleinkinderen. Goes, 6 Januari 1951. Oostwal 101. De begrafenis zal plaats hebben Dinsdag 9 Januari 11.30 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, nog onverwachts, onze geliefde Moeder, Be huwd-, Groot- en Over grootmoeder, mevrouw JANNA MALLEKOTE Wed. vau de heer G. J. van Doorn, in de ouderdom van 80 jaar en twee maanden. Wageningen; TH. H. VAN DOORN. E N. VAN DOORN- BROUWER. Oude-Wetering: S. J. VAN DER VEL DEN—VAN DOORN. P. VAN DER VELDEN. Hoogerheide: J. S. KOSTERMANS— VAN DOORN. A. J. KOSTERMANS. Krabbendijke: H. TH. VAN DOORN. A. J. VAN DOORN— FRANCKE. L. D. VAN DOORN. Klein- en Achterklein kinderen. J. E. S. KOEVOETS, Huishoudster. Krabbendijke, 5 Januari 1951. De begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Krabbendijke op Dinsdag 9 Januari a.s., des n.m. 1 uur. Vertrek van het sterfhuis Doel- straat, 12.40 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3